ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 BETRACHT DE GROOTSTE ZUINIGHEID MET KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT Vrijdag 18 December 1942 HET ONDERHOUD HITLER-MUSSERT Se grondslagen voor de toekomst vastgesteld Met het oog op de groote belangrijk heid der besprekingen, welke Mussert in het hoofdkwartier van den Führer, iii tegenwoordigheid van den Rijkscom missaris, heeft gevoerd, drukken wij hier onder af den woordelijken tekst der pas sage uit de rede van tdr. Seyss-Inquart, waarin deze verslag uitbracht over dit voor ons volik zoo gewichtige onderhoud en de besluiten, die daar zijn genomen: „Wij hebben juist deze week een onder houd gehad", aldus de Rijkscommissaris, „in het hoofdkwartier van den Führer. De heer Mussert, mijn kameraad Schmidt en ik zijn bij den Führer geweest, die omgeven was van zijn naaste, verant- woordelijkste raadslieden, en in dit .on derhoud zijn de grondslagen voor de toekomst door den Führer vastgesteld. De eerste grondslag, die de Führer heeft verkondigd, was deze: hij wil de Nederlanders niet als overwonnenen be handelen. (Bijval). De Nederlanders moeten in volstrekts gelijkgerechtigheid deelhebben aan alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Zij zullen hieraan deel hebben door tegelijkertijd de taak en de plichten op zich te nemen, die den dragers van dit Nieuwe Europa te wachten staan en die een drager van deze verantwoordelijkheid op zich zal hebben te nemen. En hierbij behoort als tweede grond slag de taak, die uw Leider zich steeds heeft gesteld, en die hij u, nationaal- socialisten, in Nederland heeft opgedra gen, n.l. liet Nederlandsche volk het na- tionaal-sociaiisme bij te brengen. En wat is thans nationaal-socialisme op tiet oogenblik, waarop het om de continen ten gaat? Thans is nationaal-socialisme: geloof en strijd voor dit Europa en voor de gemeenschap van deze Europeesehe volken, voor onze Europeesehe cultuur en onze toekomst en in enigeren zin het ordende-bij eenh ouden van onze Germaan- sche bloedsgemeenschap ten Noorden van de Alpen. En als derden grondslag heeft de Führer uitdrukkelijk erkend, dat de NSB, de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, de draagster dezer poli tieke ontwikkeling is, en dit zou ik met allen nadruk en uitdrukkelijk willen ver klaren, dat Mussert als leider der Natio naal-Socialistische Beweging de leider van het Nederlandsche volk is- (Sterke bijval) Kameraden, daaruit volgt de vierde grondslag, die de toekomstige opneming van de Nederlanden in de Europeesehe orde en in de Germaansche orde be treft: De Führer heeft gezegd, dat deze orde thans nog niet*kan worden vast gelegd', want de toekomstige orde van Europa zullen wij eerst dan kunnen vaststellen, als wij de grenzen van dit Europa hebben vastgesteld. Deze gren zen moeten op veie plaatsen nog verder worden verschoven. Ik denk daarbij slechts aan Afrika en aan onze dappere bondgenooten in het Zuiden. Eerst als alle Europeesehe vraagstukken zijn opge lost, zullen wij ons met deze aangelegen heid bezighouden. Maar één iding is zejser, dat heeft de Führer ook gezegd: „Als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe orde, dan zal ik u mijnheer Mussert, bij mij roepen. U zult door ideze nieuwe orde niet worden verrast, u zult tot mij komen en wij zullen haar bespreken. (Bijval). Ik geloof, dat hiermede de grondsla gen zijn vastgelegd, volgens welke de Nederlandsche nationaal-socialisten nu met volle overtuiging en vastbesloten aan den arbeid en ten strijde kunnen gaan. Ik zelf wil voor mij hieruit in dezen zin een gevolgtrekking maken, dat ik den politieken wil, die tot uiting komt in de Nationaal-Socialistische Beweging, ook toonaangevend betrek bij het bestuur van dit land. (Bijval). Ik heb derhalve besloten aan mijn bureaux een decreet te doen toekomen, dat luidt als volgt: „Het is in overeenstemming met de taak, mij door den Führer opgedragen, het Nederlandsche volk" te doen deelen in de verantwoordelijkheid voor het be stuur van dit land. Drager van den1 poli tieken wil van het Nederlandsche volk is de N-S.B. Ik gelast derhalve, dat ter waarborging van harmonie tusschen be stuur en taak van de Nationaal-Socialis tische Beweging alle mijn ondergeschikte instanties bij de uitvoering van belang rijke maatregelen van bestuur, maar vooral in alle personeelskwesties overleg plegen met den leider der N.S.B., den 99sle Jaargang No. 15119 heer Mussert, resp. met de door den heer Mussert aangewezen partij-instanties der N.S.B. Voor zoover bij deze beslissin gen onder de gegeven omstandigheden bij uitstek en in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met het stand punt der bezettende macht, behoud ik mij de eindbeslissing voor". Hierdoor is de Nationaal-Socialistische Beweging van Nederland verantwoorde lijk betrokken bij het bestuur van dit land". (Zeer krachtige bijval). I TUSSCHEN WOLGA EN DON Hevige gevechten in Cyrenaïca Het oppeibevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: In het Terekgebied' werden gisteren bij den succesvollen afweer van vijande- lijke aanvallen 24 bolsjewistische tanks vernietigd. Tusschen Wolga en Don heb- b'en Duitsche en Rumeensche troepen ver scheidene taai verdedigde plaatsen stor menderhand veroverd ©n tegenaanvallen bloedig afgeslagen. Italiaansche troepen sloegen vijandelijke aanvallen onder zwa re verliezen voor de bolsjewisten af. In het gebiedl ten Z.O. van Toropets, werd een groot gedeelte van den ingesloten vijand' vernietigd. Van 25 Nov. tot 15 Dec. verloor de vijand hier meer dan 3000 gevangenen, 326 tanks en 227 stuk ken geschut. Hét aantal gesneuvelden be draagt meer 'dan 14.000. Ten Zuiden van het Ilmenmeer vernietigden stormtroepen talrijke/ vijandelijke stellingen. In het hooge Noorden vielen duikbom menwerpers en gevechtsvliegtuigen, stad en haven van Moermansk, installaties van de Moermanskspoorweg en batterijstellin gen op het Visschersschiereiland' met goe de uitwerking aan. In de periode van 1—15 December verloren de bolsjewisten 441 vliegtuigen. Hiervan werden 348 in luchtgevechten, 60 door ludhtdoelartillene der luchtmacht en 29 door formaties van het leger neergeschoten. De overige wer den op den grond vernield. In diezelfde periode keerden 89 vliegtuigen van vluch ten naar den vijand niet terug. In bet Westelijk deel der Cyrenaïca duurden ook gisteren die hevige gevech ten met superieure vijandelijke strijd krachten voort. Zestien Britsche tanks en verscheidene stukken geschut werden vernietigd. Duitsche jagers schoten bij een eigen toestel, dat verloren ging, 20 vijandelijke vliegtuigen neer. Dies nachts werdi het havengebied van Bengasi met goede uitwerking gebombardeerd. Ravi- tailleeringshavens ©n luehtsteunpunten van den vijand in Algerije werden op nieuw doeltreffend btestookt. In het Oos telijke deel van de Middellandsche Zee hebben Duitsche duikbootjagers een vij andelijke duikboot in dien grond geboord Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen overdag voor den oorlog belangrijke in stallaties aan de Zuidoostkust van Enge land! met bommen en boordwapens aan. If allaanseh weermachtsbericht Hovige gevechten op de grens van Cyrenaïca en de Syrte Het 935e communiqué 'van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Ook gisteren hebben Italiaansche en Duitsche pantserafdeelinge11 hevigen strijd geleverd aan de grenzen van Cyrenaïca en de Syrte tegen superieure vijan delijke strijdkrachten. Zestien pantserwa gens en ©enige kanonnen van den vijand werden vernield. Er viel aan weerszijden een intensieve bedrijvigheid van die lucht, macht waar te nemen. De vijandelijke luchtmacht verloor tijdens luchtgevechten met Duitsche jagers 4 toestellen. In het gebied' van Tunis hebben wij eenige Ame rika ansche gevangenen gemaakt tijdens 'n verkenningsactie.. De haven van Bone werd opnieuw hevig aangevallen door Duitsche bommenwerpers. De aanval had een doeltreffende uitwerking. Ter hoogte van het eiland' Lampedusa hebben Ita liaansche vliegtuigen strijdl geleverd met groote formaties Britsche jagers. Tijdens herhaalde hevige luchtgevechten werden vijf Spitfires en twee Bowfighters neer gehaald. Onze vliegtuigen hebben bom aanvallen ondernomen op de opslagplaat sen van naphta te Tripolis (Syrië) en top de petroleumraffinaderijen te Beiroet. Twee van onze toestellen zijn van deze operaties niet teruggekeerd. In de Alge- rijnsche wateren heeft een duikboot een aanval gedaan op een vijandelijk eskader samengesteld uit kruisers en torpedoja gers en met twee torpedo's een van deze eenheden in den grond geboord. Op den Atlantischen Oceaan heeft een andere duikboot de schepen „Empire" en ,,Om- bilin" in den grond geboord, tezamen 11.000 brt. groot. Weer 18 koopvaarders In den grond geboord Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Donderdag in een extra bericht mede: Duitsche duikbooten hebben in het Noordelijke, Zuidelijke en Centrale deel van den Atlantischen Oceaan, alsmede in de wateren om Kaapstad, achttien koopvaardijschepen van te zamen 98000 brt., alsmede een bij een konvooi be- hoorende torpedojager in den grond ge boord. Drie andere schepen werden getorpedeerd. Onder de in den grond geboorde schepen bevonden zich ook verscheidene groote tankschepen. Hovige gevechten in Tunesië Het 936e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt alB volgt: Pogingen van den vijand om de goed voorbereidende bewegingen van eenheden der As in Cyrenaïca te belemmeren, wer den in hevige gevechten verijdeld, tijdens welke wij gevangenen gemaakt en ma teriaal veroverd' hebben. In het woestijn gebied van Zuid-Lybië hebben woestijn troepen vijandelijke afdeelingen ver strooid, waarbij zij eenige voertuigen ver nietigden en krijgsgevangenen maakten» Britsche pantserwagens werden doof onze jagers met machinegeweren in brand' ge schoten. De Duitsche luchtmacht 'heeft bombardementen ondernomen op de vliegvelden in Algerië, die door Engelsch. Amerikaansche strijdkrachten waren be zet- Met bijzondere hevigheid zijn de inrichtingen te Philippeville bestookt. 3 toestellen werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Luchtaan vallen hebben verliezen veroorzaakt on der de burgerbevolking van Sfax en Tu nis. Drie der aanvallende vliegtuigen wer den neergehaald in de nabijheid van laatstgenoemde stad door het luchtdoel geschut. OOSTELIJK FRONT OP ALLES VOORBEREID Een onafgebroken stroom van Duitsche reserves gaat naar het oostelijke front. Zij zijn tot in de perfectie uitgerust, om ook aan den strengsten winter het hoofd te kunnen bieden. Zij beschikken over speciale winterkleedij en speciale wapenen, die met behulp van bepaalde chemische producten bij de felste kou Ie volmaakt functionneeren. Overigens wordt in de Sowjet-Unie geen strenge winter verwacht; men heeft deze maatregelen slechts genomen om pp alle gebeurtenis-* voorbereid te zijn. De Duitsche r eserves, die aanhet oostelijke front zijn aangekomen, nemen daar de sectoren waar zij worden op gesteld over. Men kan de situatie het best zóó 'beschouwen, dat het Duitsche winterleger oprukt om de zomertroepen af te lossen. De Duitsche reserves zijn niet alleen goed uitgerust, maar ook zoo talrijk, dat aan het Oostfront alle ver rassingen als buitengesloten kunnen wor den beschouwd. Ondanks ,de bezetting van Schlüssel- burg, die ide omsingeling van Lenin grad nagenoeg voltooide, blijkt deze stad nog altijd eenigen aanvoer te ont vangen. Deze vindt 's zomers per schip en 's winters per slede over het Lado gameer plaats, waarover het idoor het Duitsche opperbevel uitgegeven tijdschrift „Die Wehrmacht" thams eenige belang wekkende bijzonderheden mededeelt. Leningrad ligt op het smalste gedeelte van de Karelische landengte, die hier tus schen de Finsche Golf en het Ladoga meer slechts enkele tientallen kilometers breed is. De landengte wordt doorsneden door de Newa, die bij Leningrad in de Finsche Golf uitstroomt; het door de Duitsche torepen bezette Sehlüsselburg ligt aam de uitmonding in het Ladoga- meer. De Finnen zijn uit noordelijke rich ting over de landengte naar Leningrad opgerukt, maar tusschen de Duitsche en de Finsche stellingen bevindt zich nog een stuk oever van het Ladogameer in Sow jet-Russische handen. Dit terrein, waar de transporten per schip over net Ladogameer aankomen, lis door een spoor weg niet Leningrad/ verbonden. REQUISITIE VAN GOEDEREN Aangifte verplicht In het Verordeningenblad No. 32/42 wordt de verordening van den Rijks commissaris omtrent de registratie en requisitie van goederen (Verordening No. 139) bekendgemaakt. Deze verordening bepaalt, dat voor het geval het openbare belang zulks noodza kelijk maakt, de Rijkscommissaris (Com missaris-Generaal voor Financiën en Eco nomie) kan gelasten, dat goederen door hun eigenaars, houders of bezitters bin nen een zekeren termijn bij een nog nader aan te wijzen instantie aangege ven moeten worden, die van haar kant hierdoor de beschikking over deze goe deren verkrijgt. Tevens kan ide opslag of productie van bepaalde goederen wor den voorgeschreven en iemand worden verplicht tot zekere verrichtingen. Als beschikkingen krachtens deze ver ordening geschieden, hebben de betrok ken personen aanspraak op schadevergoe ding. Overtredingen worden gestraft met boeten of vrijheidsstraffen. Bovendien kunnen bij de veroordeeling de goederen dn beslag worden genomen. GEDACHTELOOS GEBRUIK I VAN GAS EN ELECTRICITEIT De grootste vijand van een nuttige toepassing van gas en electriciteit is het gedachtelooze verbruik, dat afbreuk doet aan ieder oeconomisch belang. Dit „ge dachtelooze verbruik" doet zich overal voor, zoowel zichtbaar als onzichtbaar en zelfs nauwgezette mensehen worden er het slachtoffer van. Men is dikwijls zoo in zijn werk verdiept, dat men nau welijks op het energie-verbruik let, de radio ingeschakeld laat staan als men toch niet luistert, het aansteekvlammetje onder den geyser laat branden, enz. Overal en altijd zullen er oogenblikken zijn, waarop onnoodig gas en electrici teit wordt verbruikt. A'l moge het gedachtelooze verbruik op zichzelf gering schijnen in totaal komt het neer op getallen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Deze hoeveelheden, berekend over 't geheele Nederlandsche bedrijfsleven, te zamen met het onnoodige verbruik in de huishouding, toonen aan, welk een energie -er nog in het algemeen wordt verspild. Wat op een kantoor of in een fabriek overdag overbodig door den me ter vliegt, is soms zoo groot, dat een normaal gezin er voldoende aan heeft om er een maand lang genot van te hebben. Strijdt daarom tegen de energiever spilling: het dis iuw eigen belang. DISTRIBUTIE VAN APPELEN EN ZUIDVRUCHTEN 1 kg appelen met Kerstmis voor kinderen van 4 tm 13 jaar Het Verordeningenblad no. 32 bevat ide volgende beschikkingen, waarbij de betreffende goederen1 worden aangewe zen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distributiewet 1939 van den secretaris-generaal van han del, nijverheid en scheepvaart ten aan zien van butaan, en propaan, benevens mengels daarvan; van den secretaris-ge neraal van landbouw, en visscherij ten aanzien van alle soorten appelen, en ten aanzien van versche, gedroogde en geconserveerde zuidvruchten, zooals si naasappelen, citroenen, mandarijnen, vij gen, dadels, krenten en rozijnen, alsmede noten, amandelen, gember, succade en gedroogde en geconserveerde pruimen, abrikozen, appels en peren, alsook voor namelijk hieruit bereide producten. Voor kinderen van 4—13 jaar uit het z.g, stadsgebied wordt van 21—31 Dec. op bon reserve 373, 1 kg. appelen beschikbaar gesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Razzia in een „land" zonder bonnen Ambtenaren van den CCD hebben een razzia gehouden in het b'oerenplaatsje Elshout bij Waalwijk, dat er om bekend stond, idat men daar nog alles zonder bon kon koopen. Zoo noteerden eieren zonder bon 75 ct. per stuk, melk 50 ct. per liter, graan f 2 per k.g. enz'. Radicaal hebben de ambtenaren hieraan een einde gemaakt, groote partijen graan enz- in beslag genomen. Weor vondelingen te Boscoop Zaterdagavond omstreeks kwart over 6 werd' ten huize van den heer H. den Ouden te Boskoop, aangebeld. Mevrouw den Ouden, die persoonlijk die deur open de, vond tot haar groote verbazing een kind1, gewikkeld in ©en wollen deken, op de stoep liggen. Het bleek een naar schatting 3$ maand oud meisje te zijn. Een onderzoek heeft nog geen resultaat gehad'. Vrouw ernstig verwond Toen Maandagmorgen de vrouw van den landbouwer- L., te Halsteren, in de schuur met een brandenden lucifer bij lichtte om een vaatje carbid te halen, kwam dit vaatje tot ontploffing, ver moedelijk door idat water bij de carbid was gekomen en zich gas in het vat ontwikkeld' had. De vrouw liep daar door zeer ernstige brandwonden aan ar men en gezicht op; gevreesd wordt dat zij het gezichtsvermogen zal moeten ver-, liezen. WANNEER VERDUISTEREN Heden (Vrijdag) zon onder 16 27 Morgen (Zaterdag) zon op 846; zon onder 16 27 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 5 09maan op 15.06 Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Bonnen in komende weken Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart deelt mede, dat in verband met de Kerstdagen en den Nieuwjaarjaarsdag de bonnenlijsten in de komende week reeds op Dinsdagavond en in de daaropvolgende week reeds op Woensdagavond zullen worden be kendgemaakt, zoodat op de bonnen reeds op Woensdag, resp. Donderdag zal kun nen worden gekocht. Verbod tot het repareeren van zekeringen Tengevolge van 'de schaarschte aan ze keringen, ook wel smeltveiligheden of „stoppen" genoemd, komt het voor, dat particulieren doorgeslagen zekeringen zelf repareeren. Daar het gebruik van niet op de juiste wijze gerepareerde zekeringen brand en ongelukken kan ver oorzaken, heeft de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart blijkens een bekendmaking dn de staatscourant van 11 December 1942 het repareeren van zekeringen aan ieder een verboden, behoudens vergunning van het bureau voor de metalenverwerkende industrie. Genoemd bureau zal slechts vergunning afgeven, indien aan bepaalde voorwaarden inzake deugdelijkheid der reparatie is voldaan. Boter of rundvet op bon 63 Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 tot en met Dinsdag 29 December 1942, geeft elke der met „Boter 63" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedings middelen recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 2 tot en met 5 iDecembfer 1942, de genoem de bonnen bij den slager hebben inge leverd, ontvangen gedurende bovenge noemd tijdvak per bon 100 gram rund- vet. Ui VERKEER EN VERVOER Het Gewest Zeeland van de Nederl Motorwielrijdera Vereeniging Zaterdag j.l. hield het Gewest Zeeland van de Nederlandsche Motorwielrijders- Vereeniging in hotel Centraal Goes, on der voorzitterschap van het Hoofdbe stuurslid, dhr. S. Stoel van Stavenisse een drukbezochte propaganda-bijeen- komst. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de geweldige bloei der vereeni ging in 1942. De netto-ledenwinst bedroeg niet minder dan 1750, een aantal, dat zelfs in jaren, toen de benzine rijkelijk vloeide, niet bereikt kon worden. Ook het gewest Zeeland heeft in den leden- aanwas zijn aandeel geleverd, speciaal het eiland Walcheren. De alg. secretaris van de N.M.V., dhr. IJperlaan uit Den Haag, hield een vlotte causerie over het leven van de organisatie in oorlogstijd. Overal in den lande valt een grooten opbloei te bespeuren en neemt de activiteit der leden toe. Talrijk zijn de technische cursussen, welke over al gegeven worden. Dhr. J. van Heusden uit Rijswijk hield een lezing, verduidelijkt met lichtbeelden over het onderwerp: „Een tocht langs buitenlandsche motor- rijwielfabrieken". Met groote aandacht werd het gesprokene gevolgd en jeen hartelijk applaus vormde de belooning voor den spreker. Overgegaan werd tot de vorming van een N.M.V-groep te Goes. Het geven van een technische cursus staat op het pro gramme. Eveneens werd besloten tot de vorming van een groep te Bergen-op- Zoom, terwijl voor Middelburg de moge lijkheid onder ooigen gezien zal wor den. Ter gelegenheid van het li-jarig bestaan der Nationaal Soci alistische Beweging der Nederlanden, heeft de streek Am sterdam van den Nation alen Jeugd storm in „Krasna- polsky" een groote herdenkings bijeen komst gehouden. Overzicht van de zaal, welke tot in de uiterst hoeken was geiuldi (Polygoon Noske Pax Holland s) Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directenr-Administratenr (Advertentiechef) A. J, DE LOOSE, Zierlkzee - EoofdredaoteurM, J. HOSTEN, Zierikzee K 2620

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1