ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Donderdag 17 December 1942 99ste Jaargang No. 15118 Telefoon no. 32, Cliro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. 7. DE L0023, Siorikzos - Hoofdredacteur: M. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 TUSSCHEN WOLGA EN DON Lt. Doorbraakpogingen der bolsjewisten verijdeld Het opperbevel der weermacht deelde Dinsdag mede: Troepen van een Duitsehe jagerdivisie wierpen den aanvallendén vijand ten 1 Noordoosten van Toeapse in een tegen- aanval op 2\jn uitgangsstellingen terug en brachten hem zware verliezen toe. i Ten Noorden van de Terek mislukten j aanvallen van vijandelijke infanterie en cavalerie, die door pantserwagens on- dersteund werden op den taaien tegen- j stand van de Duitsehe troepen. In het Wol ga-Don-gebied sloegen infanterie en pantserformatles vijande lijke pantseraanvallen in harde gevechten af. Zij brachten den Sovjets hooge ver liezen toe en vernietigden 67 pantser wagens. Aan den Don weerden Italiiaan- sche troepen sterke vijandelijke aanvallen bloedig af. In den centralen sector mislukten, zoo als tot nu toe, alle pogingen van de bolsjewisten om een doorbraak te for- ceeren. De aanvallen stortten in het ge concentreerde afweervuur voor de Duit sehe stellingen ineen, voor zoover zij niet reeds bij de voorbereiding verijdeld werden. De ten Zuidoosten van T o r o- p e z ingesloten vijandelijke strijdkrachten trachtten tevergeefs gecombineerd met sterke ontlastingsaanvallen uit te breken. In een tegenaanval werd- de ring nauwer gesloten. Eigen - aanvallen in den sector ten Westen van Toropez leidden tot de door braak van een sterk met mijnen en prik keldraad versperde stelling. ïn totaal werden in den centralen sector 40 Sov jet-pantserwagens vernietigd en vijf transporttreinen van den vijand door aanvallen vernield. Kandalaksja en andere plaatsen aan den Moermanskspoorweg werden 'overdag en des nachts door gevechts vliegtuigen met goede uitwerking aan gevallen. In het Westelijk deèl van Cyr&naica entwikkelden zich in den loop van gis teren hevige gevechten met numeriek sterkere Britsche strijdkrachten. Bij den succesvollen afweer verloor de vijand 32 pantserwagens; tien vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Duitsdhe gevechtsvliegtuigen plaatsten bomtreffers tusschen gereedstaande vlieg tuigen op woestijnvliegvelden in Cyrenaica Duitsehe jagers schoten gisteren in Tunis, zonder eigen verliezen, drie vijan delijke vliegtuigen neer. In verschillende 'golven ondernomen nachtelijke aanvallen van het Duitsdhe luchtwapen tegen Bone veroorzaakten in de haven aanzienlijke vernielingen. Een vijandelijke duikboot werd in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee met bommen aangevallen en zwaar be- X XXXXXX XXX Voor Iden een is denken een levsns- behoefte, voor den ander een schrikbeel|d! Feuilleton 17 Het Oorspronkolijke Nederlandsclw roman door Henk van Heeewijk Laten we deze zaak nuchter blij ven beschouwen. De werkelijkheid is, dat U met mij trouwt, op voorwaarden, die U, wat mij betreft, zelf moogt stellen. Het resultaat van dat huwelijk zal zijn, dat we voortaan samen door het leven gaan, -dat we elkaar de eerste maanden beter leeren kennen en misschien lee- ren waardeeren en begrijpen. Misschien leeren we na verloop van korter of langer tijd ook elkaar een weinig lief hebben. Tot zoolang zouden we zekere voorwaarden kunnen scheppen. Jo knikte. Dat lijkt me misschien wel het beste. Het is een moeilijk ge val. Een man heef tl in het huwelijk zekere rechten; een vrouw plichten. We zouden In dit biz onder e geval moeten overeenkomen, dat de inan dieeh rechten iniet zal laten gelden, zoolang de vrouw ontheven w.il blijven van de plichten, die zij heeft. U drukt U beter uit als ik het zou kunnen zeggen. Daarmede ga ik accoord). Moet ik daaruit opmaken, dat U mijn voorstel, zoo spoedig mogelijk met mij te trouwen, aanneemt? sc'hadigd. Duitsehe duikbooten brachten bij Oran een transportschip van 6000 brt. tot zinken en beschadigden een Ame- rikaanschen torpedoboot jager met torpe dotreffers. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte het Duitsehe luchtwapen in den afgeloopen nacht het havengebied van Hartlepool, en een fabriek aan de Oost- v-rn England mot brisant- en brand bommen. Er ontstond vooral in de ha veninstallaties aanzienlijke schade. DE STRIJD IN TUNIS Bommel meester van den toestand De militaire correspondent van het DNB schrijft, dat er een overvloed van elkan der tegensprekende Engelsche berichten over bewegingen van het Duitsch-Italiaan- sche leger in Lybië is. De Engelscheu, aldus vervolgt hij, erkennen, dat hier iets gebeurt, dat voor hen niet voor- deelig is. De Duitsehe militaire instanties echter nemen, ondanks de Engelsche be- richtengulheid een hardnekkig zwijgen in acht. Het lijkt haast of men daaruit kan opmaken, dat Rommel teruggekeerd is zijn oude tactiek niet onbeweeglijk in goede stellingen te blijven, maar de kan sen te zoeken in de beweging. Overi gens kan men ook hiervoor geen authen- thieke aanknoopingspunten te Berlijn vin den- In ieder geval schijnt Rommel, zoo als al uit de tegenstrijdige Engelsche be richten blijkt, weer eens meester van den toestand' te zijn. In Tunis heeft de Engelsch—Ameri- kaansche nederlaag bij Teboerba de voor waarden voor een verder actief optre den van de troepen van die spil gescha pen. Juist in Tunis zien de Duitsehe en Italiaansobe staven de komend© opera ties met strijdvaardig vertrouwen tege moet. Ook hier schijnt de concentratie De battery heeft een vuurpauze en de tyd wordt benut om de mannen onderricht over een belangrijk onderwerp te geven (P.K. Faupel Sche F P. E. s) De man wachtte in spanning en de vrouw dacht nog na. Ja zeggen, over woog ze, beteekende, dat ze weldra ge trouwd zou zijn en dan met een man, die ze vrijwel niet kende, Wat bewoog haar toch, zijni voorstel interessant te vinden? Welke macht dreef haar naar hem toe? Ze wist het niet en tenslotte zei :ze, om een einde te maken aan de voelbare spanning, die er tusschen bei den heerschte: Ja, mits de voorwaar den, id'ie ik zooeven «noemde, door U als iheer gerespecteerd zullen worden. Kees zuchtte van verlichting- De kogel was door de kerk. Hij zou de erfenis» in ontvangst kunnen nemen- De vrouw moest hij er op den koop toe nemen), maar hij had slechter kunnen treffen- - Ik geef u de verzekering, dat ik die voorwaarden onder alle omstandighe den zal respecteeren, zoolang u dit wenscht. Als u wilt, kan het op papier opgesteld worden. Ze weerde het af- - Niet noodig. Ik heb een goeden indruk van u gekregen en ik vertrouw er op' met een gentlemen te doen te hebben. Geef me alleen uw woord) van eer, dat u mijn voorwaarden zult eerbiedigen, zoolang ik dit gewenscht acht. Ze stak haar hand uit. Kees drukte deze spontaan. Mijn woord als man van eer hebt u. Voor de wereld zullen we man en vrouw zijn; in werkelijkheid ka meraden zonder verder© verplichtingen. Afgeeproken? Uitstekend1. Ze lachte, maar het wa- van strijdkrachten van de spil nieuwe vorderingen gemaakt te hebben, hetgeen reeds (blijkt uit het feit, dat de vijand meer en meer naar het Westen terug trekt. BEKENDMAKING s-GRAVENHAGE, 15 December. - Als aanvulling op de bekendmaking van 2P September 1942 wordt op grond van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 138T/1941 het volgende bepaald: 1. Het afgesloten gebied' wordt uitge breid tot Zeeuwsch-Vlaanderen t©n Wes ten van den Braakman en een grenslijn, die van de Zuidpunt van den Braakman naar de Nederlandsch-Belgische staats grens loopt; 2- Het betreden en bevaren van bo vengenoemd gebied en van dien daar tusschen en het aangrenzende deel van het afgesloten gebied (eiland 'Walche ren) gelegen waterweg is slechts toege staan met eeh vergunning van den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland1 (politie-officier); 3. Nogmaals wordt er op gewezen, dat het verzoek tot het betreden van bovengenoemd gebied met r^e daarbij be boerende stuknen myei woelen ingediend bij den burgemeester -der gemeente, waar aan men het verzoek wil brengen. In het verzoekschrift moeten vermeld1 wor den de voornamen, die achternaam, het beroep, de woonplaats en straat, geboor tedag en geboortejaar van dengene die het verzoek indient. Bovendien moet de reden voor het betreden van het afge sloten gebied alsmede de duur van het voorgenomen verblijf vermeld/ worden. 4. Handelingen in strijd met deze ver ordening worden beschouwd als overtre dingen en worden gestraft met hechte nis tot een maximum van 6 maanden en met een boete tot een maximum van 2000 gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet volgens andere bepalin gen een hoogere straf wordt vastgesteld. Den Haag, 14 December 1942. De Comm .-Genera al voor de Veiligheid, w-g. RAUTER, SS-Gruppenführer en Luit.-Generaal der Polizei. MUSSERT'S REDE De taak van de NSB. voor hot nieuwe Europa Nadat de rijkscommissaris, dr. Seyss Lnquart, zijn rede had gehouden, heeft Zondagmiddag de leider der N.S.B., Lr. A. A. Mussert, het woord gevoerd n Amsterdam bij de herdenking van het elfjarig bestsan der N.S.B.'ïn Nederland. Ir. Mussert deelde zijn rede in tijdperken in. De voorgeschiedenis der beweging valt in de jaren van 1925 tot 1931, toen bet beruchte verdrag met België, door de Tweede Kamer aanvaard, door de Eerste Kamer werd verworpen. Toen kwamen de pioniers, die geijverd hadden voor de verwerping van dit verdrag tot de Con clusie, dat het parlement niet langer to,t regeeren in staat was. Zoo ontstond in December 1931 het begin aan het herstel van ons volk, nu elf jaar geleden. In het tweede tijdvak 1931—1935 vor men de 4 eerste jaren van de beweging, toen ons volk in 50 politieke partijen verdeeld was. Vier jaren lang sprak de beweging, met als resultaat dat zij bij de verkiezingen van 1935 de vijfde poli tieke partij was gewoirden. In het derde tijdvak van 1935—1937 ontplooide zich het internationalisme, als gevolg .van de oorlogsverklaring van Italië aan Abes- sinië. Nederland giing het eerst, naar Ge neve om sancties te vragen tegen Italië. Maar de Volkenbond nam de sancties niet hard genoeg en Italië won. Daarna poogde men met de wapens in de hand het nationaal-sociialisme en het fascisme ren thans de zenuwen, die na Idle spanning los kwamen. Kees wenkte de dienster, met wie hij afrekende. Hij stond op. Nu moeten we spoed' achter ons huwelijk zetten, zei hij luchtig, we mogen geen enkel ri sico loopen. Woont u in Amsterdam o Neen, in Amstelveen'. Daar zullen de papieren wel spoedig in orde zijn. (Maar de uwe? Die zijn zeker in Duitsch- land? Drommels, dat is waar ook. Laten we gauw even naar het stadhuis gaan. Gezamenlijk liepen ze den Nieuwendijk uit naar het Damrak en gingen door de Damstraat naar het stadhuis. Kees legde daar den desbetreffend©n ambtenaar de bkwestie van de erfenis en het huwelijk uiteen en zeide, dat binnen zes dagen het huwelijk moest plaats hebben. De ambtenaar knikte begrijpemdl. In bizondere gevallen, zoo zeide hij, kan van de gestelde ondertrouwtermijn worden afgeweken en kan zelfs binnen vier en twintig uur een huwelijk wor den voltrokken- Echter, uw papieren, die nog in Duitschland! zijn, zijn beslist nood zakelijk. Het beste is, dat u die telegra fisch opvraagt, met het verzoek ze per luchtpost rechtstreeks naar het Stadhuis te Amsterdam te laten sturen. Ik mag aannemen, dat de papieren van uw aan staande vrouw morgen in orde kunnen zijn- Dan kunt u op z'n vroegst op den 28en trouwen. (Wordt vervolgd). Soldaten halen van het Sonderreferat Truppenbetreuung voor hunkamer aden in de lazaretten de Kerstpakketten van den Rijkscommis saris af. (SS Bildberichter Fritz-Stapf Pax Hollands) te vernietigen, onder leiding van de ban kiershuizen te New York. Van vijand tot bondgenoot Het vierde tijdvak is van 1937—1940. De beweging ging haar eenzamen weg. Haar waarschuwende stem ging niet verloren. Wij hebben het volk gezegd: keer terug op uw weg en vernietig uw levensmid delen niet. Bekeer u tot het nieuwe Europa voor het te laat is. an breekt de 5e periode V&n Mei' 1940 tot Dec. 1941 aan. Spr. herinnerde aan de toen plaats gehad hebbende gebeurtenissen. Het volk bleef, maar de regeering vluchtte; de beweging ging door. Het doel was ons volk te maken van vijand tot bondgenoot. Wat deed de Duitsehe bezettende over heid? Zij gaf iedereen na Mei 1940 zijn kans. Wat wilt gij Nederlanders? Mée- doen of tegengaan? Bepaal uw plaats. En daar zagen wij opkomen de nieuwe „Een heid door Democratie". De Nederlandsche Unie de schuilkelder van alle politieke partijen, die zeiden het nieuwe te willen, maar in werkelijkheid alleen het oude wilden donserveeren, inblikken. Toen kwam in Juni 1941, de beslissing. In. Juni 1941 was het zoo dat het bolsjewisten dom moest worden aangevallen. Het kon niet anders. De Rijkscommissaris heeft her innerd aan onze samenkomst op het IJs- clubterrèin, waar verklaard werd: Wie'* niet voor ons is, is tegen ons. Ons stand punt was bepaaldHet samengaan met Duitschland tot de eindoverwinning. De Nederlandsche Unie schreef teen echter, da" zij de zaak nog wel eens zou aanzien en haar standpunt zou bepalen na afloop van den oorlog. Daarmede was een einde aan de Nederlandsche Unie gekomen. Se strijd in Indië Maar toen kwam in December 1941 de grootste misdaad ooit gepleegd aan ons volk. Aan Japan is door de emigranten- regeering te Londen de oorlog verklaard Duizenden van onze jongens gingen te gronde zonder eenige reden en Indië werd afgescheiden van het moederland. Wat de toekomst is weten wij niet, maar wij zijn gegaan naar hem, die het land van Europa in zijn hand heeft voor 90 pet., althans voor de overgroote helft. Wij zijn naar Adolf Hitier gegaan en heb ben de solidariteit der Beweging, die wij sedert 1935 hadden, in een vast ver bond omgezet, culmineerend in den eed aan den Germaansdhen Führer en mij, ge volgd in dit jaar door den eed van mijn volgelingen aan mij, opdat wij een onverbrekelijke ketting zouden vormen naar het nieuwe Europa, dat komen moet. Wij zijn nu in het zesde tijdvak, het jaar 1942. Nederland is dat jaar van be zet gebied geworden tot oorlogster rein. De grenzen van Europa Laten wij goed begrijpen, dat wij vroe ger hebben gezegd, dat ik blij was, dat onze Grebbe]inie, onze IJzerlinie en onze Hollandsdhe waterlinie tegenwoordig Wolgalinie heet en zou nog blijder zijn wanneer de Westwal wat kan opschui ven naar het Westen, want hoe verder weg hoe liever. Dit moet ons tot voor beeld strekken: Hoe verder weg de gren zen van Europa zijn, des te beter kunnen wij in Europa leven. Dat is de groote opgave dat de grenzen ver zijn en da», daarbinnen geen oorlog heerscht en daar buiten de wacht wordt gehouden. Dat beteekent ook, dat het Nederlandsche volk hieraan aandacht zal moeten geven, dat beteekent dat wij soldaten zullen moeten hebben. Met 1943 begint het 7e tijdvak, dat evenzeer een moeilijk en verschrikkelijk jaar zal zijn. Daartegenover moeten wij onze geestelijke pantsering stellen. Euro pa wordt weer eens bedreigd. Nu door de Russen, door 200 millioen man en daarachter staat een oorlogsindustrie die tot in de grootste perfectie is opgebouwd in 25 jaar, toen men in Europa sprak over humaniteit en het gebroken ge weertje droeg. 'Het bolsjewistisch gevaar Een geweldige macht stond klaar om Europa binnen te vallen. Hitier bespeur de dat gevaar en heeft daarop geatta queerd. Nog altijd zijn er mensehen in Nederland, die zeggen „als de bolsje wisten winnen, komen zij tot Berlijn, maar in het Westen komen zij niet". Maar wanneer dat het geval zou zijn, zou tien jaar later, ten hoogste tien jaar later, ook We9teuropa bolsjewistisch zijn, misschien de geheele wereld, want is eenmaal dit gift binnengehaald, dan ver- WANNEER VERDUISTEREN Heden (Donderdag) zon onder 16 27 Morgen (Vrijdagi zon op 8.46zon onder 16.27 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 4.03maan op 14 40 Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. strooit zich dat en het is best mogelijk, dat het bolsjewisme het in Moskou op moet geven, maar dat zij ven voren af aan. beginnen in New York. Gij weet het, als Europa wint, aldus Mussert, winnen Hitler en Mussolini en zal een rechtvaardig Europa ontstaan en daarom hebben wij recht te vragen zoo veel mogelijk te helpen. De Beweging doet haar best en zal na den dag van vandaag(Zondag) nog meer haar plicht doen. Opbloei na den strijd Er zal een enorme opbloei zijn, wan neer eenmaal Europa dezen oorlog ge wonnen heeft. Er zullen enorme spoor wegen gaan door Europa van het Oosten bij de Wolga tol het Westen en van het Noorden tot, het Zuiden. En vliegtuigen zullen kruisen over Europa, niet om dood en verderf te brengen, maar om de volke ren nader tot elkander te brengen en ieder volk produceert dan dat, waartoe het het beste in staat is. Dan zal er wel vaart komen en wij zullen een ongeken- den opbloei tegemoet gaan. Vandaag hebt u van den Rijkscom missaris gehoord, aldus de Leider ten slotte, dat een nieuwe verantwoordelijk heid op onze schouders is gelegd. De oorlogsnoodzaak was en blijft beslissend voor alles en wordt door ons niet uitge maakt. Tn het binnenlandsch bestuur zal de beweging medezeggenschap krijgen. Wij kunnen nog niet aan den opbouw „aus einem Guss", om het met een Duitsch woord te zeggen, beginnen. Dat is nog niet mogelijk; dat moet straks komen. Er moet samenwerking, innerlijke ver bondenheid en uiterlijke verbondenheid. Samenwerking tusschen onze Beweging en de bezettingsoverheid. Terwijl de in nerlijke verbondenheid zich uitdrukken moet in samenwerking tusschen den Rijks commissaris en den leider der beweging, om het beste te maken in dezen tijd voor het Nederlandsche volk, wat er van te maken is. Regeling bezoek aan den Leider De adjudantuur van den Leider deelt mede: Het is de wensch van den Leider, dat leden en sympathiseerenden der N.S.B., behoorende tot het vrijwilligers-legioen, Waffen-SS en N.S.KK. of hun familie leden, indien zij zulks wenschen, in de gelegenheid gesteld kunnen worden om hun opwachting bij den Leider te maken. Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen gelegenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zich op het hoofdkwartier der N.S.B. vervoeg de en aldaarom een onderhoud met den Leider verzocht. In alle gevallen is hiervoor toestemming verleend, Daar er echter den laatsten tijd een toeneming van dergelijke bezoeken valt te oonstateeren is het den Leider niet meer mogelijk op ieder willekeurig tijd stip kameraden vrijwilligers te .ontvan gen en is van heden af besloten hier voor bepaalde dagen en tijden vast te stellen en wel iederen Dinsdag en Za terdag van 12 tot 13 uur. Op dit tijdstip dienen zij zich op het hoofdkwartier Ma liebaan 35, Utrecht, te melden. Op andere dagen dan hierboven ver meld kan hiertoe geen gelegenheid wor den gegeven dan uitsluitend in bijzon dere 'gevallen en met voorafgaande schriftelijke of telefonische afspraak. Volgens een bericht van den Engel sehen Nieuwsdienst uit Santiago in Cali- fornië, heeft men van een tweemotorig vliegtuig der Amerikaansche marine en Izijn bemanning van 9 personen in 11 dagen niets meer vernomen. it Generaal MacArthur maakt bekend, dat na langen en hevigan atrijd het Japan- sche steunpunt Boen a op Nieuw-Gulnea is gevallen- (SPT)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1