ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK WWWWW%zWk n Uit Stad en Provincie j Op Donderdag 17 December a.s. waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Woensdag 16 December 1942 99ste Jaargang No. 15117 Telefoon no. 32, Siro no. 137677 - Birectenr-Admimstratenr (Ad verten tieclief) A. J. BE LOOSE, Sierikzea - HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Sierikzee K 2620 DE OORLOG IN DEN KAUKASUS Mislukte doorbraakpogingen der Sovjets Het opperbevel vah de Duitsehe Weer macht deelde Maandag mede: hl het hooggebergte van den Kaukasus werden verscheidene vijandelijke aanval len afgeslagen. Aan andere deelen van de Zuidelijke frontsectoren duren de ten deele zeer verbitterde gevechten met den sterken tegenstander voort. Eigen gepant serde strijdkrachten, die uit het ge bied ten Z.W. van Stólingrad aanvielen, versloegen den sterken vijand, wiens te genaanvallen, met verlies van 20 pant serwegens, mislukten. Bij een aanval in den rug van den vijand,, die de laatste dagen in de Kalmukkensteppe werd on dernomen, werden talrijke gevangenen ge maakt en de aanvoer van den vijand ge voelig verstoord. Italiaansche troepen sloegen opnieuw plaatselijke aanvallen der bolsjewisten aan het Donfront onder bloedige verlie zen van den vijand, af. 25 sovjet vlieg tuigen werden, bij een verlies van' 4 eigen toestellen, neergeschoten. De ge vechten in den sector Kalinin-Ilmenmeer duren voort. Doorbraak- en ontlastings pogingen van de sovjets, met het doel de ingesloten vijandelijke troepen te ont zetten, werden verijdeld en weer werden 31 pantserwagens vernietigd. Sinds den 25 Nov. verloor de vijand bij zijn vergeefsehe aanvallen alleen in be stek van een leger 1568 pantserwagens. Bij ondernemingen van Duitsehe stoot troepen aan de Wolchow en ten Zuiden van het Ladogameer, werden talrijke ge vechtsstellingen van den vijand vernield. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in dén afgeloopen nacht de stad en de haven van Moermansk. In Cyrenaïca duurt de levendige be drijvigheid van verkenning en artillerie voort. Duitsehe gevechtsvliegers onder namen krachtige aanvallen op het haven gebied van Bengasie. In Tunesië vernie tigden Duitsehe vliegers verscheidene vij andelijke pantserwagens. Het havengebied van Böne werd door Duitsehe en Itali- aansche vliegtuigen, opnieuw zwaar ge bombardeerd. Er ontstonden ontploffin gen en branden. In luchtgevechten werden in Noord- Afrika 12 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Het luchtdoelgeschut aan boord van de Duitsehe marine schoot in konvooidienst 2 vijandelijke vliegtuigen neer. In den nacht van 12 op 13 Dec. vielen motortorpedobooten een vijandelijk kon vooi aan de Britsche Oostkust aan en torpedeerden, ondanks krachtige bescher ming door torpedojagers 6 koopvaarders; Zoiider onderling vertrouwen is 2 ?n samenleving op \cten duur onmogelijk. Feuilleton 16 Het Oorspronkelijke Nederlandse!» roman door Honk van Eeoswijk Het was alsof Kees de gedachten van het meisje tegenover hem raadde, want hij zei, terwijl hij met aandacht het kopje voor hem op tafel bekeek: Ik begrijp jgioed, dat er voor u groote consequenties vastzitten aan een huwelijk met mij, daar u mij immers niet kent. Een huwelijk is tenslotte geen grap, al zou je het aanvankelijk als zoodanig kunnen beschouwen, maar uit eindelijk is het een verbintenis voor het geheele leven tusschen twee mensehen. Maar we zouden natuurlijk vóór het hu welijk voorwaarden kunnen scheppen, nietwaar? Ik ben evenwel geen voor stander van een schijnhuwelijk. Het is niet mijn bedoeling om bijvoorbeeld van daag te trouwen en morjg^n weer voor goed ujit elkander te gaan. Daarvoor beschouw ik het huwelijk als een te ernstige zaak. WaS/ er tijd gienoeg, dan zou ik natuurlijk voorstellen elkander nader te leeren kennen en dan nog eens te óverwegen, of we bij elkander zullen passen. Daarvoor is thans, jammer ge noeg laieen kans. Het is voor mij na tuurlijk een kleine moeite om de een drie schepen Van tezamen 9000 ton zon ken onmiddellijk. Een tankboot van 3000 brt. geraakte met een hoqge steekvlam in brand. Ook de twee andere schepen zijn waarschijn lijk gezonken. Uit het- hevige nachtelijke gevecht dat hieruit met de torpedo ja», gers ontstond, zijn alle booten behouden' cp hun basis teruggekeerd. Marine-'artii- lerie, patrouillebotten en jachtvliegers schoten boven 'het Kanaal en aan de kust van Noorwegen 4 Britsche vliegtuigen neer. Italia arisch weermachtsbericht Artillerie-actie in Cyrenaïca In zijn Weermaehtsberieht no. 933 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende 'bekend In Cyrenaïca blijft de bedrijvigheid t.e land en in de lucht beperkt tot het op treden van patrouilles en tot intensieve beschieting door de artillerie. Tijdens fellé luchtgevechten hebben Duitsehe jacht vliegtuigen negen vijandelijke machines neergeschoten, zonder zelf verliezen te lijden. Drie andere vijandelijke toestellen werden vernield door het luchtdoelge schut. In het gebied van Tunis hernieuwde de luchtmacht van de As haar hevige aanvallen overdag eb des nachts op'de achterwaartsche centra van den vijand en in het bijzonder op de haven van Bóne, waar ontploffingen en branden werden waargenomen op de doelen, die herhaalde malen getroffen werden. Twee vijandelijke viermotorige vliegtuigen wer den in een luchtgevecht getroffen en vielen brandend omlaag. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aanvallen op Dug- ga in Tunesië en veroorzaakten zware verliezen onder de burgerbevolking, als mede lichte materieele schade- Het 934e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In West-Cyrenaïca hebben ook gisteren hevige gevechten afgespeeld. Ondanks de superioriteit van zijn strijdmiddelen werd de vijand, door den dapperen tegenstand van de gepantserde Italiaansche detache menten, tot staan gebracht en verloor hij tijdens zijn herhaalde aanvallen 22 tanks. Aan de kust van Lyblë 'hebben onze jachtvliegtuigen een Britsch verkennings vliegtuig ïot den strijd genoopt. Het toe stel vverd' getroffen en stortte in zee. 9 andere vijandelijke machines werden door Duitsehe jagers neergehaald. Aan het front van Tunis geen gebeurtenis sen van belang. De Duitsehe luchtmacht vernietigde 3 vijandelijke vliegtuigen. Bij een hevigen luchtaanval op de steden Tunis en Soessa werden onder die burgerbevolking 200 personen gedood en eenige honderden ge wond. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen Napels opnieuw aangevallen en eenige tientallen bommen uitgeworpen. Tot dusver vallen onder de burgerbevolking geen slachtoffers te betreuren- of andere vrouw aan te klampen en te zeggen: trouw met me, want dan krijg ik een erfenis, maar dat wil ik ook niet. Liever laat ik dan de erfenis schieten en ga weer naar m'n oude betrekking terug, waar ik behoorlijk verdien. Maar daar staat echter tegenover, dat hier een kans is, om een flink bedrag aan jgfeld te krijgen, door alleen maar in het huwe lijk te treden met een nette, degelijke vrouw- En toen ik u vanmorgen in dat bureau zag, kwam ik tot de overtuiging, dat u die vrouw kunt zijn. Het meisje moest weer lachen. U bent, als alle mannen, complimenteus. Moet ik dit als een vleierij beschouwen of is het serieus gemeend? Ik heb in mijn leven weinig met vnouwen omgegaan en ik geloof niet, dat 't vleien of het geven van complimentjes mijn dagelijksch werk As. Wanneer iik zeg, dat U mij als een nette, degelijke vrouw voorkomt, dan méén ik het en ik geloof, dat ik het niet ver mis heb. Dat is dan ook de reden geweest, dat ik U gevraagd heb. De betrekking van eentgenoote te willen vervullen, vulde ze aan. Juist. Zoo zouden 'we het kunnen noemen. Ik weet zeer goed, dat U niet Ln slaat bent, om mij nu maar spontaan om den hals te vliegen en ik begrijp evengoed, dat dit huwelijk geen huwelijk uit liefde kan zijn. Liefde is iets, dat moet groeien door den tijd. Men spreekt wel eens van liefde op het eerste gezicht, maar, eerlijk gezegd, geloof ik daar niet aan. Maar U lijkt me sympathiek en De Nationaal 'Soc. Beweging der Nederlanden viert het begin van haar twaalfde jaar van haar atryd. Overzicht tijdene de rede van den Leider van het Nederlandache Volk, Mussert. {Polygoon Sagera P. ff. REDE RIJKSCOMMISSARIS De N.S.B. in 's landbestuur ingeschakeld In een kort uittreksel is Dinsdag op genomen dat, in de te Amsterdam ge houden vergadering, ter gelegenheid van het elfjarig bestaan der NSB, de Rijks commissaris, ir. A. A. Mussert, den lei der van de NSB, tot Leider van het Ned. Volk heeft geproclameerd. Nu het verslag der rede voor ons ligt, kunnen daaruit belangrijke passages wor den p-elicht. Het is thans een tijd, al dus de Rijkscommissaris, die zijn weerga slechts vindt in de( volksverhuizing met al het ontzaglijke van de gebeurtenissen, met al de hardheid, met al de onver draagzaamheid en vooral met heel den nasleep. Wat thans geschiedt, is een de finitieve vervorming van de laatste eeuwen in ieein nieuwe gestalte, geestelijk, politiek en op elk terrein des levens. Het hart van Europa Door den veldtocht tegen het bolsje wisme heeft de Führer het geweten van Europa gewekt en- thans, mu wij de fron ten in het Oosten .en inhet Westen duidelijk zien afgepaald, moet ik het steeds maai 'weer herhalen: Hier klopt het lot aan de harten dei- Europeanen, opdat zij tot besef, komen van hun gemeenschap, tot een zinrijke gemeenschap, waarin ieder afzonderlijk en elk volk zijn plaats heeft volgens zijn cultureel vermogen, zijn militaire kracht en zijn economische prestaties apor deze gemeenschap. Waar staat Nederland? Op dit oogenblik wordt de vraag ge steld: aan welken kant staat Nederland, in dezen strijd? Dat is de vraag, die gij moet beantwoorden en tot de be antwoording daarvan brengt uw leider u. Het deelnemen aan dezen nieuwen strijd, deze strijd voor 'het nieuwe Europa, komt voornamelijk tot uiting in den strijd met de wapenen. Maar het deelnemen ge schiedt ook door den arbeid. Op het ruimere gebied van den arbeid hebben de Nederlanders hun taak op zich geno men. Dit is een zuivere oorlogsmaatre gel, die slechts zoolang deze oorlog duurt, gerechtvaardigd zal zijn. Zij zullen der halve het Nederlandsche volk niet wor den ontnomen,' maar voor dit volk be waard blijven. Hier in Nederland zullen sympathie is toch al een behoorlijke basis om een huwelijk op te beginnen. Vooral als daar een erfenis van twee ton achter zit, zei ze spottend. U steekt er den gek mee, maar ik verzeker U, dat ik serieus spreek en deze kwestie dan ook als een ernstige zaak beschouw. In den regel ben ik niet erg zwaar op de hand. Ik heb U al verteld, dat ik steeds veel van reizen heb gehouden en dan ook rijkelijk heb genoten van het leven, altijd in den behoorlijken zin van het woord. Ik ben nog jong en ik heb m'n idealen. Een daarvan is nog steeds: reizen. Door het geld van mijn oom zal ik weer in staat zijn om dat te kunnen doen. Wat let U, om als mijn levenskameraad mede door de landen van Europa te trekken? En, als we wat ouder zijn geworden, samen te gaan leven in het villatje te Aerden- liout? Zorgen om geld zullen we niet hebben. Weliswaar word ik door de erfenis geen millioiiair, maar we zullen toch vrij zorgeloos kynnen leven. Er was «enigen tijd stilte tusschen hen. Beiden, de man en het meisje sche nen met hun eigen gedachten bezig te zijn. Eindelijk zei zij: Ik moet toegeven, er zit iets aan trekkelijks jn Uw voorstel, iets avontuur lijks. Het lijkt als een droom, een mooie droom zehfe. Ik ben alleen maar bang voor het ontwaken, als de werkelijkheid komt. (Wordl vervolgd). beslist de industrieën en productiebedrij ven in stand gehouden en opnieuw op»- gebpuwd worden, die volgens hun lig ging en volgens de bekwaamheden der Nederlanders hier hooren. Voedselvoorziening Nog een tweede belangrijke taak heb ben de Nederlanders te vervullen en wel het waarborgen van hun voeding. Dit is de zwaarste taak, waarvoor in Euro pa op dit gebied iemand is gesteld, want gij zijt het land, dat het grootste aan tal inwoners op de kleinste oppervlakte moet voeden. Er bestaat reden voor de verwachting, dat het peil, dat wij in dit land hebbed wordt gehandhaafd tot op het oogenblik, waarop eenmaal ook de graanstroom uit de Oekraïne Nederland bereikt. De evacuatie Wij moeten voorzorgsmaatregelen tref fen in dit land, zooals overal waar wij ons bevinden. Derhalve moeten wij be paalde voorzieningen nemen. B.v. de maatregelen der evacuatie. Ook in het voorterrein van onze steunpunten moeten wij gebouwen slechten, dat is harde oor- logsnoodzaak. 1 Het is beter, dat wij dit tijdig doen dan dat wij verrassingen beleven of onze 1 strijd bemoeilijkt wordt. Maar u kunt overtuigd zijn, dat wij al deze maatre gelen zoo uitvoeren als maar kan om zooveel mogelijk te ontzien. Ik hecht er evenwel de grootste waar de aan, dat het Nederlandsche bestuur functionneert, juist in het belang van het Nederlandsche volk. De Rijkscommis- saris met zijn verantwoordelijke instan ties blijft in Den Haag. Nederlands plaats Zooals deze oorlog is begonnen, in die situatie zal hij eindigen. Waartoe zou den wij dan gestreden hebben? Wij ko men tot een reorganisatie van Europa en dan komt weer de vraag naar voren: aan welken kant staan de Nederlanders? In een onderhoud met den Führer heeft deze verklaard, dat hij de Neder landers niet als overwonnenen zal be handelen; dat hij de nat. soc. hier heeft opgedragen ons volk het nationaal-socia- lisme bij te brengen en dat de Führer uitdrukkelijk heeft erkend, -dat de N.S.B. de Naticnaal-Sodialistische Beweging der Nederlanden, de draagster van deze po litieke ontwikkeling is en Mussert leider dezer beweging, Leider van het Neder landsche volk. Be toekomstige orde I Daaruit volgt de vierde grondslag, die de toekomstige opneming van de Neder landers in de Europeesohe orde en in de Germaansche orde betreft: de Führer heeft gezegd, dat deze orde thans nog niet kan werden vastgelegd, want de toekomstige orde van Europa zullen wij eerst dan kunnen vaststellen, als wij de grenzen van dit Europa hebben vastge steld. Deze grenzen moeten op vele plaat sen nog verder worden verschoven. Ik denk daarbij slechts aan Afrika en aan onze dappere bondgenooten in het Zuiden Eerst als alle Europeesche vraagstukken zijn opgelost, zullen wij ons met deze aangelegenheid bezighouden. Maar één ding is zeker, dat heeft de Führer ook gezegd, als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe orde, dan zal ik u, mijnheer Mussert' bij mij roepen. U zult door deze nieuwe orde niet worden verrast, u zult tot mij komen en wij zullen haar bespreken. (In verband met de beperkte plaats ruimte wordt het verslag van de rede, die de Leider der N.S.B. in de bijeen komst in het Concertgebouw hield, in ons volgend nummer gepubliceerd). MUSSERT'S LOOPBAAN ANTON ADRIAAN MUSSERT werd ge boren op 11 Mei 1894 als zoon van een hoofd der Lagere School te Werkendam. Na de H.B.S. te Gorcum te hebben door- loopen, ging hij; in 1018 te Delft voor eivieMingenteur studeeren, nadat hij we- WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Woensdag) zon onder 16.27 Morgen (Donderdag) zon op 8 45zon onder 16.27 Tusschen zonondergang en zonsopgang ^noet worden verduisterd. Maan onder 2 54maan op 14 16 Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. gens een oogafwijking was afgekeurd voor de Militaire Academie. Na een on derbreking, gedurende welke hij als vrij williger dienst nam in het leger, behaalde hij in 1918 cum laude het ingenieurs diploma, Een jaar tevoren was hem toe gekend de Bahrprijs voor uitmuntendheid in de wiskunde. Onmiddellijk na beëindiging zijner stu die werd Mussert aangesteld bij den bouw van de groote sluis te IJmuiden; daarop volgde, twee «jaar later, zijn be noeming bij den Provincialen Waterstaat van Utrecht. In 1927 werd hij benoemd tot directeur van dien dienst. Mussert was toen nog slechts 33 jaar oud. Als directeur van den Waterstaat heeft Mussert veel en belangrijk werk voor bereid en tot oplossing gebracht, o.a. ten aanzien van de oude quaestie der ontwatering van de Geldersche Vallei. In diezelfde jaren viel zijn strijd tegen het Belgische verdrag. In 1925 richtte hij op het Nationaal Comité van Actie tegen het Verdrag met België, waarvan hij verder het secTetariaat vervulde. Na twee jaar zag hij zijn initiatief bekroond met het succes der verwerping door de Eerste Kamer. Op wetenschappelijk gebied verschenen studies van zijn hand in „De Ingenieur", o.a. over de Zuid er zee-inpoldering, over de eb- en vioedbeweging op de Zeeuw- sche wateren en overwegenaanleg. Op 1 Mei 1934 ten slotte werd Mussert uit het directoraat van den Utrechtsehen Wa. terstaat ontzet. ZIERIKZEE. De wnd. Commissaris in Zeeland, mr. P. Dieleman, bracht Maan- dag een officieel bezoek aan deze ge- meente. Ten stadhuize werd des mid- 1 dags aan enkele corporaties en personen audiëntie verleend. De commissaris be- zic'htigde o.m. de Kleine Kerk, de Waag, j het oud-archief, en bracht een bezoek aan de landbouwhuishoudschooi en aan het kantoor van het Waterleidingbedrijf. Des avonds werd op het stadhuis een vergadering van B. en W. gehouden. Dinsdagmorgen werd de reis voortge zet naar Bruinisse, aan welke gemeente eveneens een officieel bezoek werd ge- bracht. De Centrale Persd.enst van Het 1 Nederland«che Arbeidsfront meldt: j In overleg met het Departement van Binnenlandsche Zaken is besloten, dat ook dit jaar een Kerstgave wordt ver- strekt aan armlastigen, die van Gemeen- tewege worden ondersteund, j Deze zsl worden berekend overeenkom stig de regelen, geldende voor de werk- 1 loiozen, die uitkeering ontvangen inge- 1 vojge de Rijkssteunregeling. van 1516 uur, wordt ten gemeentehuize gelegenheid gegeven voor de 3e inspuit I ting tegen diphtheria van kinderen var 1— 6 jaar. Ouders, die nailiaitig zijn ge bleven worden er opmerkzaam op ge maakt, dat de behandeling zonder de 3t j inspuiting slechts voor de helft waarborg legen besmetting. Daarom en ook omda nadien van gemeentewege geen getogen 1 heid meer wordt gegeven, is het driingeru iioodig. dat Donderdag de laatste inspui ting geschiedt. SCHERPENISSE. Benoemd tot tijdelijl onderwijwr te Krabbwidlfl», de C 1 J. Hertog alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1