ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MUSSERT LEIDER VAN HET NEDERL VOLK waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Dinsdag 15 December 1942 99sle Jaargang No. 15116 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. CE LOOZE, Zierifczea - EoofdredaoteurII. J. KOSTEN, Zlerikzee K 2620 TUSSCHEN DON EN WOLGA Doorbraakpogingen hij Ezjef mislukt Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede: Een divisie Duitsche jagers heeft in het gebied van Toeapse Sovjet-aanvallen, die den geheelen dag aanhielden, in ver bitterde gevechten van korten afstand afgeslagen. In het Terek-gebied viel de vijand aan met sterke strijdkrachten, die door pantserwagens gesteund werden. Tot dusverre zijn 14 pantserwagens ka- poe geschoten. In het Wolga-Don-gebied strandden plaatselijke Sovjet-aanvallen op den of- weer van Duitsche en Italiaansche troe pen- Hongaarsche stormtroepen verniel den op den Oostelijken Don-over vijan delijke gevechtsstellingen. Er werden ge vangenen en buit gemaakt. Duitsche, Roe- meensch, ItaliaansChe en Hongaarsche luchtstrijdkrachten opereerden op de brandpunten van den strijd ter ondersteu ning van het landleger. In luchtgevechten, en door afweergeschut werden 37 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Ten Zuiden van Rzjef herhaalde de vij and zijn doorbraakpogingen- Alle aan vallen mislukten. Wederom werden 153 pantserwagens kapotgeschoten of vernield Ook in de sectoren van Toropetz en het Ilmermeer viel de vijand vergeefs aan. Aan het front in Cyrenaica mislukten hevige Britsche aanvallen door onmiddel lijk ondernomen krachtige tegenaanvallen van Duitsche gepantserde strijdkrachten. Gevechtsvliegtuigen deden geslaagde aan vallen op de haven van Tobroek, vijan delijke gemotoriseerde colonnes en een vliegveld. Vijandelijke pogingen tot herovering van het gedurende de laatste dagen in Tunis verloren gebied werden verijdeld. Een gevechtsgroep werd vernietigd, 13 pantserwagens werden buit gemaakt of vernield- Des nachts is de haven van Böne opnieuw gebombardeerd, waarbij brand ontstond op een koopvaardijschip van 8000 ton. Bij Oran bracht een Duit sche duikboot door twee torpedo's een Engelschen torpedojager tot zinken. Overdag deden af deelingen vijandelijke bommenwerpers en jagers onder bescher ming van het wolkendek aanvallen op eenige plaatsen in West-Frankrijk; de bevolking leed verliezen. De vijand ver loor 7 vliegtuigen, waaronder 2 vier motorige bommenwerpers. Itallaansch weermachtibericht Gevechten in Cyrenaïca, Lyhië en Tunis Het 932ste communiqué van het Itali sche hoofdkwartier luidt: Gisteren oefende de vijand een krach- tigen druk uit aan het front jin Cyre naïca, waar de door pantserwagens ge steunde infanterie aanvallen ondernam. Onze strijdkrachten gingen tot den tegenaanval over en maakten eenige ge vangenen. In het Zuiden van de Lybi sche woestijn heeft een onzer S ah arische afdeelingen een gevecht geleverd tegen een groep auto's, waarvan eenige werden vernield en andere buitgemaakt. In Tunis trachtte de vijand de stellingen te heroveren, welke hij in de voorgaande dagen had verloren. Hij werd overal te-? ruggeslagen. Een van zijn aanvalsgroe pen werd vernietigd. 13 pantserwagens, eenige stukken geschut en talrijke ge mechaniseerde strijdmiddelen werden, buitgemaakt of vernield. Duitsche vlieg tuigen hebben met succes vijandelijke concentraties bestookt. Vijf gepantserde voertuigen en tien vrachtauto's geraak ten in brand. Ter hoogte van Kaap Bon hebben onze torpedovliegtuigen bij hun gewapende verkenning een Britschen jager neergeschoten. Een onzer vliegtui gen is van de operaties van'gisteren niet teruggekeerd. Gisterenavond hebben eenige vijandelijke vliegtuigen brand- en brisantbommen laten vallen in de om geving van Palermo en Taormiiïa. Er zijn geen slachtoffers, er is geen schade aangericht. 1 PÉTAIN AAN HITLER Nieuw Fransch leger noodzakelijk Maarschalk Pétain heeft op 5 Decem ber een brief gericht aan den Führer, waarvan Zondag de tekst is bekend ge- maakt. In dit schrijven zegt de maarschalk dat de Angelsaksische aanval op Fransch- Afrika en het verraad van enkele Fran sche mannen met een leidende positie den Föhrer aanleiding hebben gegeven tot bezetting van de kust van de MM- 1 dellandsche Zee en de demobilisatie der Fransche strijdkrachten- Hij kan niet an ders dan zich voor deze beslissingen bui gen- Op den duur kan echter een staat zonder een gedisciplineerd leger niet be staan. Daarom beschouwt maarschalk Pé tain het als zijn eersten plicht een nieuw leger te vormen, dat de veiligheid van Frankrijk en zijn imperium beschermen kan en heeft hij genera al-veldmaa rschalk von Rundstedt, als gevolmachtigde van den Führer voor de regeling van alle kwesties, die bétrekking hebben op de Duitsche actie, verzocht hem een bezoek te brengen,-teneinde zich met hem over enkele kwesties te kunnen onderhouden. De maarschalk verklaart verder, zeer onder den indruk te zijn van het voor stel van den Führer met Frankrijk sa men te werken en het te helpen zijn koloniale rijk te heroveren. De Fransche regeering zal Jiarerzijds met alle loyali teit een politiek volgen, die haar in staat stelt de toekomst van het land in een gereorganiseerd Europa te verzekeren- Vervolgens verklaart de maarschalk, dat hij er bij zijn politiek tegenover Duitsch land, toen hij weigerde Fransch grond gebied te verlaten en om voorwaarden voor een wapenstilstand verzocht, van uitgegaan was, dat een eervolle entente lusschen beide volken niet onmogelijk is. Ook bij de uitbreiding van de volmach ten voor den chef der regeering, Laval, aldus de maarschalk tenslotte, heb ik dén wénsch te kennen gegeven, dat er tusschen de' beide volken wederzij dische betrekkingen vol vertrouwen tot stand mochten komen voor een politiek van toenadering- VERSCHILLENDE BERCHTEK! Besmettelijke ziekten In de week van 29 Nov. tot en met 5 Deo. 1942 kwamen er in ons land 1308 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 890 diphterie. Zeeland had 30 gevallen van diphterie, n.L. 6 in Middelburg en Terneuzen, 3 in Oud-Vossemeer en Rilland-Bath, 2 in Krabbendijke, Oost- en West-Souburg en Tho 1 en en 1 dn Goes, Hulst, Kou- dekerke, Kruiningen, Poortvliet en Sluis. Verder was er 1 geval van roodvonk in iBruinisse, Eikerzee, Kruinin gen, Middelburg, Oost- en West-Souburg en Serooskerke (W,); 1 geval van malaria te Middelburg en 1 geval van para- typhus te Yerseke. Omscholing en herscholing De Centrale Persdienst van Het Neder- landsche Arbeidsfront meldt: Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft het voornemen te zorgen voor de om scholing e<n herscholing van de Neder landers, die zich thans aan het Oostfront hebben ingezet en daarbij lichamelijk let- sel hebben opgel'oopen, tengevolge waar van zij niet meer beschikken over hum volledige arbeidskracht. Deze o pleiding zal eveneens kunnen worden gevolgd door hen, die in de Meidagen 1940 in dienst van hun Vader- land letsel opliepen. De opleiding, die gevolgd kan worde" door ieder daarvoor in aanmerking ko mend Nederlander, ongeacht zijn po-itieke overtuiging, zal gegeven worejen in elglen internaten en vakscholen van Het Ne derlandsche- Arbeidsfront, terwijl tevens de medewerking is verkregen van een aantal werkgevers, dieverklaard hebben de gekwetsten in hun bedrijf voor be paalde functies te willen opleiden. Kerstgratificaties De Centrale Persdienst vafi Het Neder landsche Arbeidsfront meldt: In aansluiting op den in de dagbladen gedaneil oproep aan de betriebsführer in. zake gratificaties, deelt het Nederland sche Arbeidsfront het volgende mede: Naar aanleiding van de vele verzoeken, die van de zijde van de bedrijven ons reeds thans hebben bereikt, wordt de aandacht van de werkgevers er nadruk kelijk op gevestigd, dat de beperkende bepalingen, welke door den Gemachtigde voor den Arbeid in zijn algemeene ver gunning, gepubliceerd in de Nederland sche Staatscourant van 2 December j.l., zijn gegeven, onverminderd van kracht blijven. De te verleenen gratificaties mogen de in deze vergunning aangegeven (grenzen dan ook niet overschrijden. Het Bportinsigne voor don Rijkscommissaris v Naar aantetdin* van da' uitreiking het sportinsigne voor gewonden aan den De N.S.B. in 's landt bestuur Ingeschakeld In een groote vergadering ter gelegen heid van het elfjarig bestaan der NSB Zondag in het Concertgebouw te Amster dam gehouden, heeft Rijkscommissaris Dr. A. Seyss Inquert, Ir. A. A. Mussert, den leider der NSB tot Leider vamhet Neder landsche Volk geproclameerd. De Rijks commissaris gaf een uitvoerige beschou wing over den p&litiefcen toestand en sprak in het bijzonder over de positie van Nederland in het Nieuwe Europa. Hij deelde mede, dat de Führer besloten heeft, dat Nederland in het Nieuwe Eu ropa niet als overwonnene beschouwd zal worden, doch als gelijkgerechtigde er deel van zal uitmaken. Nederland zal zich dan ook volledig moeten inzetten voor dit nieuwe Europa. Do NSB was reeds de draagster van de politieke ontwikkeling. De leider der NSB, Ir. Mussert, zal nu de leider van het Nederlandsche Volk worden. Over de ordening van het Nieuwe Europa valt thans nog niets te zeggen. Daarover zal eerst beslist worden wanneer de grens van het gèheel vaststaat. Bij de ordening zal de Führer met den Leider van Ne derland spreken over de positie van dit land. De Rijkscommissaris heeft een de creet uitgevaardigd waarbij wordt vast gesteld, dat de NSB in het bestuur van liet land wordt ingeschakeld. De ver- 1 schillende Duitsche instanties zullen over zaken en personen overleg plegen met ir. Mussert. De Leider van Nederland wees er op dat Nederland thans een stuk is van de Westwal van Europa. Dit moet ver dedigd worden. Daarvoor hebben wij soldaten noodig- Vandaag, aldus Ir. Mussert, hebt U van den Rijkscommissaris gehoord, dat een nieuwe verantwoorde lijkheid op onze schouders is gelegd. De oorlogsnoodzaak was en blijft be slissend voor alles en wordt door ons niet uitgemaakt, in het bi'nnenlandSch bestuur zal de beweging medezeggen schap krijgen. Men moet goed' begrij pen: wij kunnen niet doen wat wtij willen. Er is oorlog en wij zien hier in de oorlogszöne. Wij kunnen nog niet aan den opbouw „Aus einem Guss" om het met een Duitsch woord te zeggen, 1 beginnen. Dat is nog niet mogelijk. Dat moet straks komen. Er moet zijn samen- i werking, innerlijke gebondenheid en uiterlijke verbondenheid, samenwerking tusschen onze beweging en de bezet- j tingsoverheid, terwijl innerlijke verbon denheid zich uitdrukken moet In samen- j werking tusschen den Rijkscommissaris en den Leider der Beweging om het j beste te maken in dezen tijd voor het Nederlandsche Volk, wat er van te maken is. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart dooi den Duitschen Reichssportführer, verne men wij nog het volgende: Ter verkrijging van dit ondersehei- dingsteekeri heeft de Rijkscommissaris de volgende proeven afgelegd300 meter zwemmen in 10,12 min., 1000 m. loopen in 7,28 min., steenstooten met twee armen over 7,75 m„ 10 km marsdhen in 1 uur, 39 min. 58 sec. en een duik van de springplank van drie meter. - Dr. Seyss-Inquart' heeft steeds een vooraanstaande plaats in de sport in- genomen en heeft, vooral als bergbe klimmer naam gemaakt. Hij is dan ook voorzitter van de Duitsche Alpenvereeni- ging. WATERSCHAP „SCHOUWEN" Algemeene Verga de ring. Maandag kwam het Waterschapsbestuur van Schouwen in 's Landskarher te Zie- rikzee in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer S- J. Gast, die, na het onderzoek der geloofs brieven, doorben commissie uit de hoofd, ingelanden, het nieuw gekozen hoofd ingeland, de heer J. Enzlin, beëedigde en installeerde. De voorz. deelde mede, dat het vermoedelijk kwaad slot op de begrooting voor de commissie over de Grindwegen f 20886.69 zal bedragen. Voorts zette de voorzitter de bedoeling van het Dag. Bestuur uiteen -om de Cul tuur Technische Dienst in te schakelen, teneinde een nog beter ontwatering van het waterschap te verkrijgen, dit als gevolg van een verzoek van eenige in gelanden, die gaarne een bizondere be maling voor eigen rekening zouden wil len hebben- Vooraf dienen echter de gron den te worden gewaterpast, wat ruim f 1000.— zou kosten. De ingenieur gaf hierbij een korte, tech nische beschouwing over de waterberging van den polder; bij meerdere bérging moet tot .verbreeding der slooten of ver grooting van het stoomgemaal worden overgegaan. De algemeene vergadering verleende het bestuur machtiging aan den Cultuur- Technischen DiensL, te dier zake advies te vragen. s i Aan den ingenieur werd tot Februari verlenging van het hem gegeven verlof verleend. De staat van waterleidingen in het district Zuidhoek werd gewijzigd nu met de bemaling ook de toevoer van het water goed moet zijn- Grond zal daar voor niet onteigend' behoeven te wor den; alleen zullen watergangen moeten worden bedolven- Daarna was de begroo- ting voor 1943 aan de orde- Algemeene beschouwingen werden niet gehouden. 1 Het voorstel, neergelegd in het rapport der commissie, om de post wagenvrach ten f500 en gebruik eigen auto ingenieur te ramen op „memorie" werd door het Dag. Bestuur overgenomen. Voor het waterpassen in den polder werd f1500 uitgetrokken. De begrooting sloot met een ontv. en nitg. van f 594.906.60, met een onvoorzien van f8250.411/2 Bij de rondvraag informeerde de heer vair den Bout hoever de plannen zijn gevorderd tot sémenvoeging van pol ders. De voorzitter kon alleen mededee. len, dat binnen afzienb'aren tijd eenige resultaten zullen kunnen worden ver wacht. Voorloopig zullen de cal. water schappen niet bij de andere worden ge voegd. Bij deze besprekingen dreigde de suatiekwestie opnieuw aan de orde te komen- Op verzoek van den heer Vriesen- dorp zal het accountanterapport voortaan bij de stukken ter visie worden gelegd. Hierna sluiting. „Exchange Telegraph" deelt het vol gende mede omtrent den rampspoedigen brand te St. John op New Foundland: Door onopgehelderde oorzaak is in het Hotel „Knight of Columbus", dat tegen woordig dienst doet als Canadeesch mili tair Tehuis, brand uitgebroken. Er ont stond een paniek. Een geheele reeks jonge meisjes werd doodgetrapt. Voor loopig zij n 104 do oden geteld, maar de lijst der verliezen was nog niet compleet. Het aantal gewonden bedraagt ver over de 100. Slechts zeer weinig slachtoffers konden worden geïdentificeerd. Zondag is een Engelsche luchtaanval ondernomen op Noordwest Fransch ge bied, onder 'bescherming van een bijna gesloten wolkendek. Sterke formaties Duitsche jagers bestreden de vijandelijke machines. Zeven Britsche toestellen wer den neergeschoten. De bommen uit de Britsche vliegtuigen maakten weer vele slachtoffers onder de Fransche burgerbe volking. Honderd personen werden ge dood of gewond. Een groot aantal bom men viel in het open veld. In de voor plaats van Rouen, Sottéville, werd een kindertehuis door een bom volkomen ver woest. Alle Duitsche jagers keerden van deze gevechten terug. Alle krijgsgevangenen, die in Groot- Brittannië en Canada zijn geboeid, zullen van 12 December af van hun boeien be vrijd zijn, is Donderdagavond te Londen officieel bekend gemaakt. Te Clermont-Ferrand zijn alle Joden van buitenlandsche herkomst tusschen de 18 en 55 jaar in hechtenis genomen en naar een werkkamp gebracht. In welin gelichte Fransche kringen verwacht men dergelijke maatregelen ook in anidere de partementen van het onbezette gebied. De begrafenis der slachtoffers van den Britschen terreur- aanval op Eind hoven heeft onder groote belangstel ling plaats gehadi (A. Stapf Pax Bolland s) WANNEER VERDUISTEREN f Hoden (Dinsdag) &on onder 16.87 Morgen (Woensdag) zon op 8.44zon onder 16.87 Tusechen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 1.44; maan onder 13.54 Eerste kwartier Maandag 14 December Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 80 Dec. Be emmer ale hoolkiat De hooikist is een uitkomst in dezen tijd, maar wanneer men er niet de be schikking' over heeft, zal het middel om gas- en electriciteitsverbruik te vermin deren, weinig helpen. Men behoeft echter niet direct met de handen in het haar te zitten, want met alleen een kist, een mand, car tonnen doos, pan of teil, ja zelfs een emmer, is een hooikist in ta richten- Voor wie het eten warm moet houden tijdens het vervoer, kan een dubbele zak gevuld met hooi, houtwol, kranten of papierwol goede diensten be wijzen. Bij voorkeur gebruike men een ge makkelijk te verwisselen goed waschbare voering. Na het gebruik moet men de lclst steeds even luchten. Hooikisten en -manden zijn ook te ver vangen door kranten. Acht a tien groote kranten Legge men daartoe schuin over elkaar en hierop in het midden een platte prop van een krant. Is het gerecht „voorgekookt", dan plaatse men de pan op de prop en vouwe de kranten er •een voor een omheen. Van boven naar onderen brenge men een krant aan om het pakket bijeen te houden. Het ver dient aanbeveling het geheel in een droge teil of iete dergelijks te plaatsen, waar- door de kranten beter bijeen blijven. Een hooikist is gebruik, bespaart gas en electriciteit. Economische structuur veranderingen In Nederland De oorlogsomstandigheden hebben pro blemen naar voren geroepen, waarvan de oplossing gepaard gaat met een omscha keling van veel, waaraan men tot voor den oorlog gewend was. De vrije econo mie heeft plaats moeten maken voor de oorlogsoeconomie. Dit geldt niet alleen voor de industriebedxijven, maar evenzeer voor land" en tuinbouw, veeteelt en alles wat hiermede direct of indirect verband houdt. De laatste sectoren van het oeco- nomische leven zijn onmiddellijk van be- slissenden invloed op de voedselvoorzie ning in oorlogstijd en zullen zich dus zooveel mogelijk aan de gewijzigde om standigheden moeten aanpassen teneinde de voedselvoorziening een zoo gunstig mogelijk verloop te doen hebben. Van den eenen kant zal er een inkrimping van de productie moeten plaats vinden, terwijl de productie op ander gebied zal worden gestimuleerd. Een belangrijke om schakeling is hiervan uiteraard het ge volg geweest. Zoo moest de Nederland sehe veestapel drastisch worden inge krompen wegens gebrek aan den invoer van voedermiddelen, terwijl daarentegen de productie v§n land- en tuinbouw producten werd opgevoerd om hiaten in de voedselvoorziening aan te vullen en voor den noodzakelijken uitvoer te zor gen. Belangrijk cijfermateriaal is hierover verstrekt door den heer Schoonbeek van de hoofdafdeeling voedselvoorziening en landbouw in een lezing dezer dagen hier te lande gehouden voor de Gemein- schaft Rheinisch-Westfaelischer Wirt- schaftsschriftleiter over de oeconomische structuur van Nederland. De cijfers zijn geirakkelijk te vergelijken met de over eenkomstige cijfers van Duitschland, aan gezien Nederland een bevolking telt van 9 millioen en Duitschland van 90 mil- lioen. Hierbij dient men^evenwel in aan merking te nemen, dat de bevolkings dichtheid in Nederland aanzienlijk groo- ter is dan in Duitschland. Zij bedraagt nl. 272 personen per vierkante kilometer tegen 136 personen in Duitschland en 265 in België. Per 100 inwoners staan in Nederland en België slechts 15 hectare grond ter beschikking tegen 31 hectare in Duitschland. Hieruit volgt aanstonds, dat in Nederland geen extensieve bebou wing van den grond kon plaats hebben, maar dat het hooge peil van den land en tuinbouw slechts kon worden bereikt door een intensieveh bouw. Deze heeft er toe geleid, dat de opbrengst per hec tare meestal grooter is dan in Duitsch land en in vele gevallen ook grooter dan die in België. Onderstaande verge lijkende cijfers geven hiervan een illustra tie: Gemiddelde opbrengst per hectare in de jaren 1932—1938. t aard- suiker- (arwe rogge gerst app- bieten Nederland 29.8 23 28.9 187.9 383.3 Duitschland 22.9 17.8 21 5 165 2 301 7 België 27.2 24 4 26 6 212.1 294.9 Een verhooging van de productie per hectare is vrijwel niet mogelijk, aange zien zij reeds ongeveer de hoogste van heel Europa is. De door den tuinbouw gebruikte opper- vlakte heeft men gedurende de eerste oorlogsjaren onveranderd gelat an. In 1998 werd 30.000 hectare voor den tuin bouw gebruikt, welke oppervlakte ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1