ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Maandag 14 December 1942 99ste Jaargang No. 15115 Telefoon no. 32, Giro ne. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 DE TOESTAND IN TUNESIË Bizerta en Tnnis enorm versterkt Een van de eerste meer uitvoeriger schilderingen van den toestandi in Tunesië is door den correspondent van The Star in Tunis gepubliceerd. Deze journalist schrijft o.m.: Het beloop van den strijd in Noord-Afrika vindt zijn brandpunt in de vraag of maarschalk Rommel in staat zal zijn, de stooten van de geallieerden, zoowel uit het Westen als uit het Oosten, te doorstaan. Het is nog niet geheel duidelijk of Rommel heeft besloten de bergsteden aan de Westgrens te verdedi gen of zijn defensie op het vlakke l'and te concentres ren. Het eiland Pantel!aria is volgens dezen correspondent een strategisch centrum van de eerste beteekenis voor de mogend heden van de spil. De enorm versterkte steden, Bizerta en Tunis, die oorspron kelijk al van alle forticicaties waren voor zien om het Fransche gebied tegen even tueels Italiaansche aanvallen te verdedi gen, worden nu door 'de mogendheden van de spil tegen de geallieerden gebruikt Bovendien heeft generaal Rommel1 het voordeel van zijn buitengewoon geschool de troepen. Uit den strijd is gebleken, dat de Amerikanen van het Duitsche Afrika-corps nog het een en ander kun nen leeren op tactjsch gebied. DE GEALLIEERDE SCHEEPSVERLIEZEN Het Amerikaansche tijdschrift Timès schrijft, dat de mogendheden van de spil in totaal 3801 geallieerde of in geallieer den dienst staande vaartuigen tot zinken hebben gebracht. Hierbij zijn niet minder dan 63.154 zeelieden om het 'leven ge komen, a^dus Time. i In den tijd vafn 1 Januari tot 30 No vember 1942 werden, naar het DNB meldt in totaal*1353 Amerikaansche en Britsehe koopvaardijschepen met een gezamenl'ij- ken inhoud van 8-369.775 brt. tot zinken gebracht. In hetzelfde tijdvak werdien, volgens een officieele verklaring van het Amerikaansche departement van marine, 625 schepen op Amerikaansche werven gebouwd, hetgeen, bïj een gemiddelde tonnage van 6000 brt., zou neerkomen op een tonnage van 3.750.000 brt. Dit komt overeen met een vervanging (op Amerikaansche werven) van 45 pet. van de tot zinken gebrachte seheeps- ruimte. AMERIKA ANSCHEFABRIEKEN NAAR DE SOVJETUNIE Folie aanval van senator Johnson In zijn zitting van Woensdag heeft het Amerikaansche congres geprotesteerd tegen de plannen van president Roose velt om Amerikaansche fabrieken naar W W <A> W Wie niets meer verwacht van de toe- Uomst, diens jeugd is voorgoéd verstreken Feuilleton 15 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heeswijk Straks, antwoordde Jo, zoodra ik weet, wat het iwlerk is, dat ik moet doen. U bent toch een man! Kom er dan ook rond voor uit. Kees zuchtte. U maakt het itiet ge makkelijk. Maar vooruit dan maar, dan zal ik het wel zeggen. Om te beginnen* moet U vandaag nog Uw geboorte-acte in orde latén maken. Verder moet U zorgen voor een verklaring van den burgemeester Uwer gemeente, een bewijs van goed gedrag. Het wordt mooi, onderbrak het meisje. Misschien moet m'n pokken briefje er ook nog bij en m'n loffelijk ontslag van de lagere school? Juffrouw, ik zeide U zooeven, dat het een ernstige zaak is en nu steekt U er de spot mee. Wat ik U vroeg van die geboorte-acte en dat bewijs van goed gedrag, beide papieren zijn abso luut noodzakelijk. Die moeten vandaag nog in orde gemaakt worden. Goed, als het moet, zal het gebeu ren. En verder? Verder moet U dui met mij naar het stadhuis, hier in Amsterdam gaan, daar moeten we dan een bizonidere vol de Sow jet-unie over te brengen, aldus een bericht in de Baltimore Newspost. Verder blijkt uit ide mededeeling, van het blad, dat de afdeeling voor de leveran ties van het dept. van financiën gedu rende den laatsten tijd de volgende fa brieken voor de Sowjet-Unie heeft gekocht: 1. Drie olie-raffinaderijen. Reeds zijn onderhandelingen aan den gang over de levering van nog drie. 2. Een staalgieterij. 3. Een alnminumfatoriek; met den den aankoop van de tweede is men nog bezig. 4. Spoorwegsystemen, inclusief loco motieven, goederenwagons, e.d. 5. Een geheel' nieuwe electriciteitsfa- briek, waarvan de machines een waarde vertegenwoordigen van 13.000.000 dollar De aankoop van' nog meer electriciteïts- fabrieken is zeer .waarschijnlijk. 6. Een complete oliebuisleiidihg, inclu sief tankstation en verdere uitrusting. 7. Een rubberbandenfabriek van Ford. Bij dit punt voegde de woordvoerder van de regeering er aan toe, dat in de toekomst ook andere 'bandenfabrieken zullen worden opgekocht. Als woordvoerder voor de oppositie, viel senator Johnson den president fel aan ;en verklaarde idat Roosevelt zich voor dezen uitverkoop' zal moeten ver antwoorden. HET BOMBARDEMENT OP EINDHOVEN Hot aantal slachtoffers gestegen Omtrent de gevolgen van het bombar dement dp Eindhoven, meldt het ANP o.m. nog het volgende: In de geheele stad werken onafgebro ken de mannen Van de luchtbescherming, de bergings- en opruiminggploegien. Men laat tijdbommen en blindgangers sprin gen, waarvoor speciale commando's aan het werk zijn. Op onverwachte plaatsen nu hier, dan daar, worden allerlei soor ten bommen gevonden. Elke vondst heeft steeds weer tot gevolg, dat vele wonin gen, welke in de buurt van de gevaar lijke plek zijn <gëlegen, onmiddellijik moe ten worden ontruimd. De Eindhovenaren hebben' sedert Zon dag rust noch duur gekend, JDn verschei dene straten ziét men thans nog mannen en vrouwen met bed'degoed en huisraad sjouwen. De eerste wreede pijn is thans echter geleden. Want de menschen, die voor korten tijd' hun huis moeten ver laten, weten waar naar toe. De getrof fenen, die Zondag huis en haard hebben verloren, zijn door den NVD met alle mogelijke zorg omringd. Er is voor on derdak, eten en drinken en kleeding- stukken gezorgd. In de ziekenhuizen ligt een groot aantal gewonden, dat door geestelijke en wereldlijke verplegers en verpleegsters met de teederste zorgen wordt behandeld- Uit de aantallen vermiste personen, macht hebben omomKees durf de het hooge woord iniet uit te spreken. Het was ook niet noodig, want nu begon het meisje hem te begrijpen. Met open mond staarde ze hem aan. U wilt mij toch niet wijsmaken, dat U met mij wilt trouwen? Wijsmaken? Ik wil' U niets wijsma ken. vertel alleen maar feiten, hoogst noodzakelijke dingen. Ja, ik wil met U trouwen en wel zoo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen zes dagen, want anders heeft het geen zin meer. Hé, hé, het was er uit. Kees haalde zijn zakdoek voor den dag en wischte zich het zweet van het gezicht af. Oom Klaas had wat uitgehaald met z'n testa ment. Jo Bergsma zat hem geruimen tijd ver baasd aan te staren. Ze wist nog niet, wat ze er van moest denken. Eindelijk zei ze: Maar waarom wilt U zoo hals over kop trouwen? En waarom wilt U dat juist met mij? Wij kennen elkaar nauwelijks een uur! Ach, dat doet er allemaal niet toe. Ik zal u de heele geschiedenis vertel len, dan zult iu het wel begrijpen. En Kees vertelde van z'n leven, van z'n oom, van z'n omzwervingen door Euro pa, van z'n twaalf ambachten en dertien ongelukken, van het laatste onderhoud, dat hi| met z'n oom had gehad, van z'n vertrek naar Duitschlamd, van zijn werk bij de Bergmann-Werke, van den oproep in de Duitsche krant, van zijn reis naar Hólland tfn van het zonder linge testament, dat tfln oom had na gelaten. En mu verkeer ik in de welke op 'diverse aangiftebureaux zijn opgemaakt, is gebleken, dat het getal der dooden, aanvankelijk als honderd opgegeven, aanzienlijk zal stijgen. Hel uur nadert echter, waarop de balans kan worden opgemaakt, een balans, die uit zal wijzen, dal Eindhoven zeer zwaar is getroffen. Talrijke personen bevonden zich, bijhet begin van den aanval, to taal verrast, op straat. Velen vluchtten de schuilkelders in-, anderen lieten zich plat op de aarde vallen en de volgenden zochten hun heil in stevige huizen, waar in zij echter door bomtreffers of door brandbommen zijn gedood. Het eerste halfuur waren de plaatsen, waar de meeste slachtoffers vielen, oor den van verschrikking en nameloos leed. Met zware wonden en geheel gebloed werden vrouwen en kinderen uit de puin- hoopen gehaald1. Talrijke vrijwilligers heb- ben hun diensten verleend. Met bakfiet sen en wagens zijn de door de EHBO-ers verbonden gekwetsten naar de ziekenhui zen vervoerd. Elders vluchtten in doods angst wouwen, kinderen en mannen tus- sehen de op straat verspreid liggende lijken, naar huis. Heldhaftig was het gedrag van hen, die hulp moesten en wilden verleenen. De luchtbeschermingsdienst, brandweer en politie en de geestelijken, diie het Heilig Oliesel aan stervenden toedienden, zijn geholpen door talrijke personen, in liet uur van gevaar en ellende bloeiden de gemeenschap en haar barmhartigheid'. Mannen en vrouwen van allerlei richting hebben in eendrachtige samenwerking het lijden van hun medemenschen verzacht. Hoe zwart steekt daarbij af de houding van hen, die nog getracht hebben na de verschrikkingen, die over Eindhoven kwa men, de getroffen winkeliers en burgers te plunderen. De organisatie van 't bedrijfs leven en het lidmaatschap der Kultuurkamer De voorzitter van de organisatiecom missie ,voor het Nederlandsche bedrijfs leven en de president der Nederlandsche Kultuurkamer maken het volgende be kend De verordening betreffende de Neder landsche Kuituurkamer legt de verplich ting op aan 'allen, die medewerken aan de voortbrenging, de weergave, de geeste lijke of technische bewerking, de ver spreiding, ide instandhouding en het in het verkeer brengen van kultuurgrond, lid te zijn van de Nederlandsche Kultuur- .kamer. Ee werkzaamheien van de onderhavige personen liggen echter vaak tevens op het terrein van het bedrijfsleven, zoodat zij daarom ook vallen of zullen vallen onder de organisatie voor het Neder- sche bedrijfsleven. 1 Teneinde iin de meeste gevallen een dubbel lidmaatschap te voorkomen en tevens duidelijk vast te stellen tot welke organisatie een zekere persoon of een zeker bedrijf behoort, wordt bepaald: 1. Uitgevers van boeken en van druk- iverken van Welken aard dan ook, boek-, muziek- en kunsthandelaren, leesbiblio theekhouders en handelaren in voortbren- seie:n van kunstnijverheid, in wier bedrijf slechts werkzaamheden worden verricht, voor i welker uitoefening het lidmaat schap van de Nederlandsche kuituurka mer,, vereischt is, behooren uitsluitend tot de Nederlandsche kuituurkamer. 2. Handelaren in muziekinstrumenten en gramofoonplaten, en antiquairs wor den lid van de organisatie voor het Ne derlandsche bedrijfsleven. Boekantiquairs worden beschouwd als boekhandelaren, zopdat hier het onder sub 1 bepaalde van toepassing is. 3. Voor zooverre een uitgever tevens een drukkerij of een ander grafisch be drijf exploiteert, valt hij1, ten aanzien van die idrukkerij of dat grafisch be drijf, .onder de organisatie voor het Ne derlandsche bedrijfsleven, maar behoort minder aangename situatie, dat ik bin nen zes dagen, dus uiterlijk 29 Mei, getrouwd moet zijn, anders |g[aat dezj erfenis en het huis en de inboedel mijn neus voorbij. En zegt u nu zelf eens, dat zou toch werkelijk zonde zijn: hon derd vier en tachtig duizend gjulden, een pracht van een villatje in Aerden- hout en een mooie inboedel. Alleen om dat ik niet getrouwd ben. Daarom, mijn plan staat vast: voor den 29en Mei wil ik getrouwd zijn. Die erfenis laat ik me niet laten ontglippen- Jo had met aandacht naar het verhaal geluisterd. In wat voor een vreemde situatie was ze eensklaps terecht ge komen. Ze ginjg! 's morgens de deur uit om ergens als typiste te solüciteeren en inplaats van een betrekking kreeg ze een huwelijksaanzoek van een wild vreemden man- Alleen, omdat diie man op deze wijze een erfenis kon bemach tigen. En het lot wilde, dat zij als de ter goeder naam en faam bekend staan de echtgenoote kon gaan fungeeren, als ze wilde. En wilde ze? Het was echt avontuurlijk. Had ze al die jaren niet eens naar een echt avontuur verlangd? En nu kreeg ze opeens de kans, om eens een echt, uitzonderlijk avontuur te beleven. Ze zou binnen zes dagen kun nen trouwen, er zouden geen geldzor gen meer zijn, want ze zou nu onbekom merd kunnen leven- Ja, maar met een man, die ze nauwelijks kende, van wier bestaan ze een uur tevoren niets wist en met wien zie dan voor haar geheele leven gdbondiem zou zijn (Wordt vervolgd). hij tevens als uitgever tot de Nederland sche Kultuurkamer. 4. Voor zoover de onder 1 vermelde categorieën van bedrijven, tevens andere goederen of waren (bijv. schrijfbehoef ten) verkoopen tot een beloop van min der dan 50 procent van hun totalen om zet, behooren zij bij de Nederlandsche Kultuurkamer. Zij moeten zich echter in dat geval ook melden bij de desbetref fende bedrijfsorganisatie en worden daar als leden ingeschreven, zonder dat zij deze „gemengde" bedrijven zijn de voor schriften van beide lichamen van toe passing. 5. Voor zoover een bedrijf tevens boe ken, muziek, kunstwerken, enz. verkoopt tot een beloop van minder dan 50 pet., van den totalen omzet, behoort het tot de desbetreffende bedrijfsorganisatie, doch is tevens verplicht zich te melden- bij de Nederlandsche Kuituurkamer en wordt het aldaar als lid ingeschreven, zonder dat het verplicht is contributie te betalen. Op deze bedrijven zijn de bepalingen en voorschriften van de Nederlandsche Kultuurkamer, ten aanzien van die werk zaamheden, waarvoor het lidmaatschap vain de Nederlandsche Kultuurkamer ver plicht is, mede van toepassing. 6. Oeconomische maatregelen van alge- meenen aard worden uitgevaardigd door de organisatie voor het Nederlandsche bedrijfsleven. Voor zoover noodzakelijk zal1 de Nederlandsche Kultuurkamer deze maatregelen, ook voor haar leden van toepassing verklaren. 7. De voorschriften en maatregelen, afgekondigd ten aanzien van bedrijven, welke op grond van het bovenstaande behooren tot de Nederlandsche Kultuur kamer, doch reeds waren ondergebracht bij de organisatie voor het Nederlandscne bedrijfsleven zijn worden met ingang van heden overeenkomstig gewijzigd. Eeise- and Gaststattenmarken De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en V.isscherij ves tigt er de aandacht op, dat nieuwe „Reise- und Gaststattenmarken" in gebruik zijn genomen, welke Duitsche reizigers uit sluitend in hotels ejd., doch niet in win kels, kunnen gebruiken ter verkrijging van de daarop vermelde artikelen. Ingevoerd' zijn: 1. roode Reise- und Gaststattenmarken met cirkelvormig opschrift „Brot 50 g"; 2. blauwe Reise- und Gaststattenmar ken met cirkelvormig opschrift „Fleisch 50 g"; 3. gele Reise- und Gaststattenmarken met cirkelvormig opschrift in zwarten opdruk „Butter 5 g"; 4. bruine Reise- und Gaststattenmar ken met cirkelvormig opschrift „Marga rine 5 g"; 5. groene Reise- und Gaststattenmar- marken met cirkelvormig opschrift „Kase 30 g"; 6. rose Reise- und Gaststattenmarken met cirkelvormig opschrift „Nahrmittel 25 g". Deze bonnen zullen geldig zijn tot en met 30 September 1943, hetgeen, in het op de bonnen aangebrachte opschrift vermeld is. De oude Reise- und Gaststattenmarken voor brood, vleesch, boter, margarine, kaas en. voedingsmiddelen zijn nog tot en met 10 Januari 1943 geldig. Na dien datum mogen deze bonnen derhalve niet meer in hotels e.d. worden aangenomen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat een weigering om ide genoemde Reise- und Gaststattenmarken aan te nemen, ernstige gevolgen voor de betrokken hotel houders, caféhouders ejd- met zich mede brengt. Sterftekansen in Nederland verder gedaald Het centraal bureau voor de statistiek heeft dezer dagen nieuwe „sterftetafeLs voor Nederland", afgeleid uit de waar nemingen in de periode 1931—f940, het licht doen zien. Bij vergelijking 'met de uitkomsten van de sterftetafels 1921—1930 blijkt, dat de sterftekansen ten opzichte van het vo rige decennium verder zijn gedaald. De sterftekansen der vrouwen zijn iets meer afgenomen dan die der mannen. Sinds ongeveer 1875 valt in Nederland een 'belangrijke daling van de sterfte waar ite nemen. Dit blijkt o.a. uit de stijging van den gemiddelden levensduur bij ide geboorte. Voor de jongens be~ WANNEER VERDUISTEREN Hedwa (Maandag) zon onder 16.26 Morgen (Dinsdag) zon op 844; zon onder 16.27 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 13,54; maan onder 13,30 Eerste kwartier Maandag 14 December Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. draagt ideze volgens ide sterftetafel 1931 '40, 65,5 jaar (tegenover 61,9 jaar in 1921—'30 en4 38,4 in 1870—'79), voor de meisjes 67,2 jaar (tegenover 63,5 jaar in 1921—'30 en 40,7 jaar in 1870- 79). Zooals ibekend, is sedert het midden van ide vorige eeuw vooral de zuigelin gensterfte izeer sterk verminderd. Terwijl in de jaren 1870—79 van de jongens 22 pet. en van de meisjes 20 pet. in; het eerste levensjaar overleed, bedraagt de sterfte beneden het jaar volgens de •nieuwste tafels voor de jongens 4,6 pet. en voor de meisjes 3,5 pet. In de eerste levensmaand ds de sterfte het hoogst: binnen één maand na de geboorte over lijden 2,5 pet. van de jongens en 1,9 pet. van de meisjes. De verbetering der sterftekansen blijkt ook hieruit, dat terwijl b.v. volgens de sterftetafel 1870—'79 slechts 7,6 pet. der geborenen den 80-jarigen leeftijd bereikt, dit percentage volgens de jongste tafel 25,7 pet. bedraagt. De gemiddelde levensduur is in Neder land hooger dan in de meeste landen. De hooikist bewaart de warmte, maak er een nuttig gebruik van. I R$kasportleider Von Tschammer und Östen overhandigt aan den Rijkscommissarit, Ryktminister dr. Seyae Inquart het door. den Rtfkaaportleider gecreëerde aportteeken voor gewonden. (Hoffmann Stapf-Pax Holland s Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar V am 14 20 Dec. 1892- De heer J. Groebe, benoemd commissaris der politie te Zierikzee, werd als zoo danig beëedigd. Benoemd' tot ontvanger, der dir. belastingen en accijnzen, de heer J. J. Kok te Niéuwerkerk (Z.) Herkozen tot ouderling der Ned, Herv. Kerk te Di reise hor, de heer en N. Remeeus en P. Klompe en als diaken de heer M. L. Slager. Tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord- Brabant, werd dr. J. Kosten de Brijne te Zierikzee benoemd. Benoemd tot Ieeraar in de Natuur kunde enz. aan de HBS en gymnasium te Tiel, dr. L. M. J. Stoel, Ieeraar aan de HBS te Zierikzee. Een foto in de Duitsche pel's toont Hitler in gesprek met den chef van den generalen staf, generaal der infanterie Zeitzler. Daaruit blijkt dus, dat generaal Haller zijn functie niet meer waarneemt en dat de geruchten hieromtrent op fei ten steunden. Wederom werd een deel van de Nederl. burgerbevolking het slachtoffer van een Britschen luchtaan val en waar hier onmiddellijk hulp moest worden ge- geboden. stond ook ditmaal de Nederl. Volksdiejist op zijn post, om de daklooze slachtoffers met raad en daad bj te staan. Het door den Nationale?i Jeugd storm metSt Nico- laas verzamelde speelgoed doet goede diensten, om de. kleuters de zoo noodige afleiding te bezorgen. Polygoon Sagers Pax Holland s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1