ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Zaterdag 12 December 1942 99ste Jaargang No. 15114 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur Advertentie chef) A. J. DE L0Q2E, Zierikzee EoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzee TUSSCHEN WOLGA EN DON mislukten vijandelijke tegenaanvallen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Vrijdag mede: In het Zuiden van het Oostelijk front duurt de levendige gevechtsactiviteit voort. Hierbij werden ten Noorden van den Terek en ten Noorden van Stalingrad! vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten vernietigd en werd in dè bocht van den Don in een hevigen strijd een domi- neerende heuvelrij veroverd. Alle tegen aanvallen van den vijand mislukten. Ita- liaansche troepen braken tijdens een ge vechtsactie in de vijandelijke stellingen in en maakten gevangenen en buit. Vij andelijke verkenningsaanvallen werden door Hongaarsehe troepen afgeslagen. Sterke Duitsche en Rumeensche lucht strijdkrachten mengden zich in de ge vechten in het Wolga-Dongebied1. Jagers schoten 24 vijandelijke vliegtuigen neer. Gevechts- en jaehtvliegers zetten den strijd tegen den vijandelijken opmarso'i aan de middenloop van den Don vo,ort De krachtige aanval van Duitsche in fanterie- en pantserdivisies in den c'en- tralen sector van het Oostelijk front leidden tot de omsingeling van een vij andelijke stormgroep. Alle ontlastingsahn- vallen en doorbraakpogingen werden, met steun van de luchtmacht, afgeslagen. Ten Zuidwesten van Kalinin en aajn het Umenmeer konden de steeds opnieuw aanvallende bolsjewisten geen succes be halen. Aan het Oostfront werden van 1—10 December 1262 tanks van den vijand vernietigd, buit gemaakt of onklaar ge maakt. In de „CyrenaïCa schoten Duitsche ja gers 8 vijandelijke vliegtuigen neer en verloren zelf één vliegtuig. Duitsche en Italiaansche gevechtstroepen braken in Tunis door vijandelijke stellingen en ver nietigden of veroverden 37 tanks en tal rijke andere wapens." Des nachts werd de haven van Böne gebombardeerd. In den strijd tegen 'de Amerikaamsch- Britsche luchtstrijdkrachten werden in de periode van 1—10 December 191 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, waar van 112 in het gebied van de Middel- landsche zee. In dezelfde periode gingen 45 eigen vliegtuigen verloren. Bij de aan- valsgevechten der laatste dagen in den centralen sector van het Oostelijk front, heeft zich' de 19e pantserdivisie idoor de gestrenge en superieure leiding van haar commandant ©n door aanvalskracht en taaiheid en hardheid! idler troepen bizonder onderscheiden. Itallaansch weermachtsbericht Qrootere activiteit in Tunesië Het 930e communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: In Cyrenaïca grootere activiteit van verkenningsafdeelingen en de luchtmacht. Tijdens hevige luchtgevechten schoten Duitsche jagers acht vliegtuigen neer; een ander vliegtuig werd door de lucht doelartillerie neergehaald. Tijdens plaat selijke gevechten in Tunis hebben Ita liaansche en Duitsche detachementen eenige stellingen veroverd. De vijand ver loor 53 tanks, eenige gepantserde voer tuigen en anti-tankgeschut en vracht auto's. Het luchtwapen der Spilmogend- heden, dat aan dien strijd deelnam, schoot een groot aantal gepantserde voer tuigen in brand en bombardeerde met zichtbaar succes knooppunten en spoor lijnen in het achterwaartsche gebied van den vijand. Tijdens een luchtaanval op een van onze vlootbases in Tunis, schoot het afweergeschut van een1 DuitsCh schip twee vliegtuigen neer; een derde toestel stortte bij Lampedusa in zee, neerge schoten door jagers, die transportschepen begeleidden. i v ij UÜÜ DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT „Tactiek van de vloeiende beweging' De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft, dat de resultaten van' den nieuwen Duitschen offensieven afweer in alle sectoren van het uitgestrekte Ooste lijke front rijp beginnen te worden. Lang zamerhand teekenen zicih de omtrekken af van een oorlogvoering, welke zoo goed a]s niets meer gemeen heeft met die van den vorigen winter, in ieder geval aan Duitsche en verbonden rijde. Be perkte zich toen de Duitsche leiding in hoofdzaak tot afsluiten "van de vijande lijke krachten door afweer in den vorm van een geheel nieuwe steunpunten- tactiek, dezen winter 'domineert, geba seerd op de ervaringen van verleden jaar, de „tactiek van de vloeiende bewe ging", die reeds eens zeer voorzichtig gekarakteriseerd was als de taktiek van widen elastieken draaki. Dit komt wellicht het duidelijkst naar voren, bij de acties in het gebied van Toropets, waar het Duitsche elastiek met zoo'n kracht tegen de bolsjewistische linie teruggesprongen is, dat de bolsjewieken hier ver over hun oorspronkelijke, voor hun offensief ingenomen stellingen teruggedrongen wer den. In militaire "kringen te Berlijn wil men weten, dat juist iri dezen front- sector de Duitsche operaties nog meer terrein winnen. De strijdende troepen schijnen hier zelfs de voorwaarden ge schapen te hebben voor een der grootste winter^ueeessen tot dusver. In 'het alge meen ziet het er naar uit, dat hier voor de eerste maal in den winter in het Oos ten Duitsche operaties aan den gang rijn, die uitgaan boven een zuiver plaat selijke beteekenis en die wellicht reeds in de eerstvolgende dagen haar volle consequentie zullen hebben. Tegelijker tijd met den Duitschen tegenstoot hebben de groot opgezette vijandelijke operaties merkbaar trefkracht verloren. ONONTGONNEN ALASKA Viech, hout eu delfstoffen Door iden Alaskaweg, idie een verbin ding tusschen Alaska en de Ver. Staten zal vormen richt de Amerikaansche be langstelling zich sterker dan ooit op diit afgelegen gebied! ,in het Hooge Noorden, Weliswaar wordt de Weg voornamelijk voor militaire doeleinden aangelegd, maar nok voor de economische ontslui ting zou hij goede diensten kunnen be wijzen. 1 In industrieel opzicht is Alaska nog nauwelijks ontwikkeld. In 1939 telde men er 230 bedrijven met 4816 arbeiders, die zich grootendeels met de verwerking van visch bezig houden. De kustwateren- zijn rijk aan zalm, haring en heilbot, waarvan jaarlijks ruim 400.000 ton ge vangen wordt; de vangst wordt vrijlwel geheel geconserveerd en uitgevoerd. Die viscbcoiiservemfabrieken zijn over het algemeen zeer modern ingericht. Land en boschhouw staan daarentegen op een lage trap van ontwikkeling, hoewel zij zekere mogelijkheden bieden. De erva ring ,im Canada en de Sowj et-Unie heeft geleerd, dat de ligging nabij den Pool cirkel geen overwegend bezwaar behoeft te zijn voor den landbouw met geschikte gewassen. Het kustgebied bezit uitge strekte wouden, idie wegens de gebrek kige wegen nog niet voldoende geëxploi teerd zijn. Duitsche troepen in Tunis. Vanuit de hoog gelegen plaats lieeft deze soldaat een prachtig uit zicht op de witte stad Tunis in N,- Afrïka. (P.K. Büschgens' Transo-F P. H. s) In den mijnbouw speelt de goudwin ning nog altijd een belangrijke rol, zoo* dat Alaska na Calif ornië de tweede plaats onder de goudproduceerende streken der Ver. Staten inneemt. In 1940 had de productie een waarde van 30 millioen dollar, Het centrum van het mijngebied is het stadje Fairbanks, dat door den eenigen spoorweg, die Alaska bezit, met de kust verbonden is. De rijkdom aan andere delfstoffen is nog niet systematisch onderzocht maar waarschijnlijk wel aanzienlijk. In 1938 werd voor 2 millioen dollar koper ge dolven; de kopermijnen schijnen echter vrijwel uitgeput te zijn. Verder werd1 een begin gemaakt met de winning van nik kel, antimoon en kwikzilver, terwijl zelfs 80 pet. van de geheele tinproductie der Ver. Staten uit Alaska komt via Tin City. Tenslotte is in het Noorden, bij Kaap Barrow, olie aangetroffen. Evenals een grootscheepsche exploitatie der overige delfstoffen, zou echter ook idie van dezen voor Alaska zoo belangt* rijken brandstof een groote hoeveel heid mensehen en machines vereisehen. VON RUNDSTEDT BIJ PÉTAIN Demobilisatie in Frankrijk besproken Op uitnoodiging van maarschalk Pé- tain, is de Duitsche opperbevelhebber m het Westen, generaal-veldmaarschalk v. Rundstedt, te Vichy, aangekomen. Hij' had een langdurig onderhoud met het Fran sche staatshoofd; waarbij' van Fransche zijde Laval en de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandsche Za ken, Rochat, en van Duitsche zijde ïui- luitenant-generaal Freiherr von Neubron en de consul-generaal Krug von Nidda, tegenwoordig waren. Er is slechts ge sproken over vraagstukken, die in ver band staan met de afwikkeling der de mobilisatie van het Fransche leger. Des middags gaf Pétain een maaltijd ter eene van von Rundistedt, waarna deze naar zijn hoofdkwartier terugkeerde. Het ministerie van Oorlog heeft een officieele mededieeling gepubliceerd!, die zich bezighoudt met het onderbrengen, der gedemobiliseerde soldaten" in de bur- gerberoepen- Te dien einde zal een spe ciale ministerieelle commissie worden be noemd. Binnenkort zal een wet worden uitgevaardigd, waardoor de status van de gedemobilis,eerden geregeld, zal worden. Slachtoffers van bombardement te Eindhoven, begraven Treffende plechtigheid De Stad Eindhoven, waar men alom nog de verwoestingen ziet, welke zijn aangericht do,o,r het bombardement der Britsc'he vliegtuigen op Zondag jl., stond Donderdagmorgen in het teeken van rouw door de daarbij .om het leven gekomen, slachtoffers* onder de burger bevolking. In de verschillende Parochiekerken en in de kerk van de Protestantsche Ge meente werden de uitvaartdiensten ge houden, waarna ongeveer honderd slacht offers ter aarde werden besteld. Een der meest treffende plechtigheden was die in de St. Antoniuskerk. Donder dag waren in de Johannes Berchmain- school, waar een kleine chapelle ardente was ingericht, negentien lijken opgebaard, die thans uit de St. Antoniuskerk wer den begraven. Donderdagochtend ongeveer tien uur stelde de begrafenisstoet, dia ongeveer een kilometer lang was, zich op, waarop onder een doodsche stilte de kisten met de stoffelijke resten door vrijwilligers van den luchtbeschermingsdienst naar 't voorplein van de kerk werden gedragen. Tal van autoriteiten bevonden zich in den stoet, onder meer de burgemeester van Eindhoven, de Ortsgruppeleiter der N.S.D.A.P., vertegenwoordigers van de Philipsfabrieken, van den Nederlandschen Volksdienst, Bata, enz. Voorts slpten familieleden van de slachtoffers zich bij den stoet aan. In verschillende Kath. kerken hadden plech tigheden plaats in verband met deze uitvaartdiensten. Ten slotte kap nog vermeld worden, dat in de Ned. Herv. Kerk in de Ten Hagestraat om halftien een dienst werd gehouden voor de protestantsche slacht offers, in totaal acht personen. Ds. Nij- foo-lt leidde den dienst. Van de Ten Hage straat begaf de lijkstoet ziCh naar de be graafplaats te Woensel. Bij alle plechtigheden kwam het mede leven der bevolking tot uiting in de groote belangstelling in de kerken en in de straten, waar de stoeten passeer- den en in de vele bloemen, die als laat- stoe groet werden meegedragen. Bij alle plechtigheden waren vertegenwoordigers van landelijke en plaatselijke instanties aanwezig. Duitsche soldaten staan gereed, om per vliegtuig naar Tunesië te woiden vervoerd, teneinde aldaar aan den strijd deel te nemen1 (P.K. Kark Transo F P. H. s) I I KERSTGRATIFICATIES Beroep van Woudenberg op leiders van bedrijven De Gemachtigde voor den Arbeid heeft i aan de leiders van bedrijven, mede op aandrang 'van het Nederlandsche Arbeids- I front, een algemeene vergunning ver leend om hun volgmansöhap een grati ficatie toe te kennen. Vele leiders van bedrijven hadden daartoe het verzoek tot het Nederlandsche Arbeidsfront ge richt. v Woudenberg, de leider van het Arbeids front, doet thans op alle leiders van be drijven een beroep om, voorzoover zij van de vergunning; geen gebruik hebben gemaakt, dit jn de komende dagen te doen. Het dan allen werkers in Neder land mogelijk zijn de Kerstdagen met hun huisgenooten tot feestdagen te ma ken. j Bovendien zal het de bevestiging kun nen rijn van den wil van alle Neder landsche leiders van bedrijven, de sociale belangen te behartigen'' van de werkers, die aan hun leiding zijn toevertrouwd.. De leider van het Arbeidsfront doet rijn beroep zoowel op particulieren als openbare lichamen. Darlan.' wordt nu ook door enkele Ame rikaansche bladen scherp aangevallen. Zoo schrijft b.v. de New York Heraldf Tribune, dat het buitengewoon belangrijk is den bondgenootan van de Vereenigde Staten de verzekering te geven, idat het bestaan van dozen „politicus zonder be ginselen" ontzetting en zorg in vele Amerikaansehe kringen heeft veroor zaakt De ontruiming van de Italiaansche ste den van de burgerbevolking, welke niet strikt noodzakelijk in ide stad moet zijn, wordt iin geheel Italië stelselmatig ten uitvoer gelegd'. Autoriteiten en organisa ties van de fascistische partij nemen alle noodige maatregelen om ide stedelijke bevolking prompt en vlot te vervoeren! en te herbergen. In het Palazo Venezia zijn honderden telegrammen ontvangen waarin de burgemeesters aan den Duice de verzekering geven, dat zij alles zul len doen om de ontruimingsactie te be vorderen. Naar aanleiding van den dag, waarop Diuitschland, Italië en Japan een jaar geleden, getrouw aan den geest van het .driemogendverdrag hun besluit kenbaar maakten om hun door de Ver. Staten en Engeland' opgedrongen oorlog (g(emeen- schappelijk tot de eindoverwinning te voeren, heeft de Führer aan den Tenno en de koning-keizer Emanuel, alsmede aan den Japanschen minister-president ©n Diuee telegrammen gezonden. Sinds ide ingrijpende beperking van. de goudproduetie in ide Ver. Staten verwijt de Amerikaansche pers aan de Zuid-Afri- kaainsche Unie, dat zij in het vierde oor logsjaar nog steeds de productie van voor den oorlog belangrijke metaalertsen zooals koper en vooral de mangaan ver waarloost zonder arbeiders een de gouud- productie te onttrekken. Voor de Zuid- Af rikaansche Unie zijn ide goudimijneri een. van de steunpilaren, van het be drijfsleven. De Zuid-Afrikaansche regee- riing heeft zich bereid verklaard ide pro ductie in de ertsmijnen zooveel moge lijk te verhoogen, doch is niet geneigd aan ide goudmijnen van Witwatersrand werkkrachten te onttrekken. In de overtuiging, dat men in Duitsch- land' als in Groot-Brittamiië en Canada slechts met grooten tegenzin ertoe is overgegaan, krijgsgevangenen te boeien, heeft de Zwitsersche regeering die die Duitsche belangen in Groot-Britannië, zoowel als de Britsche belangen in het Duitsdhe Rijk behartigt, een tijdistip voor gesteld, ,waarop beide regeeringen gelijk tijdig |de geboeide krijgsgevangenen kun nen jdoen bevrijden. In Jiet proces tegen de plegers van den aanslag op den Duitschen ambassadeur Von Papen, heeft de verdachte Soeleiman gisteren een opzienbarende verklaring afgelegd. ,Hij zeide, dat de dader Oemer niet idoor de bom in stukken is gereten, maar jna de ontploffing is gezien. De ver dachte Abdoerrahman had hem bewo gen, zijn vroegere, onware verklaringen af te leggen. Thans had hij besloten, aldus zeide hij, de waarheid te zeggen en door middel' van getuigen te bewij zen, dat Oemer nog in leven is. (DNB) Naar aanleiding van den verjaardag van het deelnemen van Japan aan den oorlog, hebben de koning-keizer van Ita lië, den Duce en de minister van buiten landsche zaken, telegrammen gezonden aan den keizer van Japan, idien minister president en den minister van buiten landsche zaken van Japan. Ook aan den Führer en den Diultschen minister van buitenlandsche zaken hebben zij bij deze gelegenheid telegTammen gezonden. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Zaterdag) zon onder 16.26 Morgen (Zondag) zon op 8 41zon onder 16 26 Maandag zon op 8 42onder 16 26 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 12 39maan onder 23.19 Maandag maan op 13 06, onder 0.33 Eerste kwartier Maandag 14 December Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 12 Dec. niet meer geldig: 62 brood, beschuit, vleesch, aardappelenmelktapte melk, tabak, alsmede bonnen 56 t/m 59 versnaperingen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Donderdag 31 December: 412, 413, 431, 432 alg. (Zeep), N-, O-eenheidszeep, wasch- poeder, toiletzeep. - Se nieuwe bennen voer chocolade en euikerwerken Gedurende het tijdvak van Zondag 13 tot en met Zaterdag 26 December 1942 geeft de met 61 genummerde bon van de .versnaperingskaart recht op het koo- pen .van 100 gram chocolade-artikelen en de met 62 genummerde bon van ide genoemde kaart recht op het koopen van 100 gram suikerwerk air tiikelen. De afle vering mag reeds op Zaterdag 12 Dec. plaats .vinden. Binnenkort op den boterbon ook margarine Op den bon, welke per 18 December 1942 ,voor boter zal worden aangewezen, zal ook margarine verkrijgbaar rijm Voorloopi'g zal margarine slechts in be perkte mate en in bepaalde streken des lands, voornamelijk het Westen, verkrijg baar zijn. .Hetzelfde geldt ook voor het op bon „446 Algemeen" beschikbaar ge stelde extra Kerstrantsoen. Bak- :en braadvet zal dit jaar niet in den handel worden gebracht. De ver strekking van ruindvet zal echter op de gebruikelijke .wijze blijven plaats vinden. Arrestant ontsnapte tweemaal Een arrestant, die tot tweemaal toe kans gezien heeft te ontsnappen, heeft te Vught heel wat consternatie verwekt De arrestant, den 38-jarigen arbeider J. v. R. uit Den Bosch, had in het pensio naat te Vught, waar de Bossche recht bank en het gerechtshof zitting houden, terechtgestaan wegens pogiüng tot in braak. Nadat de officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf tegen hem had geëischt, werd' de verdachte terugge bracht naar de gemeenschappelijke cel iin afwachting van zijn overbrenging maar het Huis van Bewaring te 's-Herfogemr boseh. Voor het echter zoover kwam, heeft hij zich door 'n zeer klein tuimel raampje Weten te wringen, waarna hij de wijk nam over de binnenplaats, waar juist de schoolmeisjes van het pensio naat pauze hielden. Hij schoot tusschen ide verschrikte meisjes door en was even later verdwenen. Onmiddellijk werd de omgeving afge zet en begon de maréchaussée de ach tervolging. Aanvankelijk had zij geen suc ces, tot een.' der kostschoolmeisjes deu ontsnapte ontdekte .onder een dennen boom. Spoedig was de vluchteling ge grepen, waarna hij geboeid in ide oei werd teruggebracht. Nauwelijks tien minutaif later herhaal de hij, vermoedelijk door een buiten staander geholpen, het kunststukje. Op nieuw wist hij zich idoor het tuimel raampje te wringen, na zich inmiddels van zijn boeien te hebben ontdaan. Ondanks ide energieke achtervolging waaraan ook de politie te Vugiht deel" nam, kon de vluchteling ditmaal niet worden opgespoord. Een persoon, idie verdacht wordt ihem geholpen' te heb ben, is echter ingerekend. De ontsnapte is een goede bekende van ide politie en een beruchte uitbreker»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1