ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Donderdag 10 December 1942 99ste Jaargang No. 15112 Telefoon so. 32, öiro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOQZE, Zierikzee HoofdredaoteurU. J, KOSTEN, Zlerikzee MISLUKTE DOORBRAAK POGINGEN DER SOVJETS Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Woensdag het volgende mede Nieuwe pogingen der bolsjewisten om de Duitsche stellingen in het Oostelijk deel van den Kaukasus en in het Wolga- Dcmgebied te doorbreken, mislukten ook gisteren onder zware vijandelijke ver liezen. Vijandelijke massale aanvallen van infanterie en gepantserde strijdkrachten leidden tusschen Wolga en Don tot zeer hevige voor onze troepen succesvolle- ge vechten. Gevangenen wercjen gemaakt en buit veroverd. 54 tanks werden vernie tigd. In de groote bocht vat* -den Don wierpen Duitsche pantsergrenadiers in een tegenaanval den vijand uit zijn stellingen en schoten 46 bolsjewistische tanks, zonder eigen verliezen, stuk. Duit sche, Italiaansche en Hongaarsche lucht strijdkrachten bestookten aan het front van den Don marschbewegtngen en troe penkwartieren. In den central-em sector van het front worden de Duitsche tegenaanvallen met kracht voortgezet, terwijl de groatsch opgezette vijandelijke operaties merkbaar aan kracht hebben verloren. Bij deze operaties werden in samenwerking met gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers, talrijke plaatsen veroverd, vijande lijke stellingen opgerold en den vijand van zijn achterwaartsche verbindingen •afgesneden. In hevige luchtgevechten ver loor de vijand 16 vliegtuigen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer deed de vijand slechts, zwakke aanvallen, die door artillerievuur werden uiteengeslagen. Aan het geheel-e Afrika-front vie len slechts plaatselijke gevechtsacties waar te nemen. Een groot vrachtschip werd ten Noordwesten van Bengasi door bomtreffers zwaar beschadigd. Duitsche jagers schoten 4 Britsche jagers neer. Een eigen jachtvliegtuig wordt vermist. Bij storingsaanvallen van enkele Britsche bommenwerpers op Noordwest Duitsch- land en bij nachtvluchten boven het Duit sche kustgebied1, werden. 5 boven West Frankrijk en voor de Zuidoostkust van Engeland 2 and-ere vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Vijftien geallieerde schepen in den grond geboord Een extra-bericht van het Duitsche op perbevel deelde Woensdag mede: Duitsche duikboolen hebben .in het Noorden en midden van den Atlantischen Oceaan in onvermoeiden strijd tegen de vijandelijke scheepvaart weer 15 schepen van te zamen 108.000 brt. in den grond geboord. Twee andere schepen en een- torpedojager werden getorpedeerd. Door deze operaties werd -de vijandelijke ravi tailleering voor Noord-Afrika, bijzonder zwaar getroffen. Onder de vernietigde schepen bevond zich de Engelsche mail boot „Ceramic" van 18763 brt., dié als Feuilleton 12 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heeswijk troepentransportschip op weg was naar Noord-Afrika. Dit schip ging na een; torpedotreffer terstond onder, zood'at bij -den hevi-gen storm en zwaren zeegang verwacht kan worden, dat een groot aantal menschen levens verloren is ge gaan. Van hetzelfde konvooi verloor da. vijand idrie andere schepen met oorlogs tuig. (tallaansch weermachtsbericht Slecht weer belemmert de krijgsverrichtingen Het communiqué 'van het Italiaanse.! a hoofdkwartier van Woensdag luidt: Aan het front van Cyrenaïca werden artillerieposten en concentraties vijan delijke troepen doeltreffend door onze artillerie beschoten. Duitsche jagers scho ten in een luchtgevecht 4 vijandelijke machines omlaag. In Tunesië werd: de militaire activiteit te land en in-de lucht belemmerd -door het slechte weer. Vijan delijke vliegtuigen ondernamen vannacht een hevige aanval op Turijn. Er werd: aanzienlijke schade aangericht, vooral aan -gebouwen in het centrum der stad w.o. de universiteit en een ziekenhuis. Het aantal' slachtoffers staat nog niet vast. Een vliegtuig werd door het af weergeschut geraakt en stortte neer in het midden der stad. De uit 7 personen •bestaande bemanning is omgekomen. FRANSCH-WEST-AFRIKA EN DE GEALLIEERDEN Volgens 'den Engelschen nieuwsdienst heeft Radio-Algiers gisteren gemeld, dat genera-al Eisenhower een overeenkomst heeft gesloten met generaal Boisson, den gouverneur van Fr ansch-W est-Afrika, waarbij de geallieerde luchtstrijdkrachten verlof krijgen gebruik te maken van de vliegvelden van West-Afrika op hun route van de Vereenigde Staten naar het Mid den Oosten. De in Fransch-West-Afrika geïnterneerde schepen en de gealli eerde zeelui zullen worden vrijgelaten. Vol'gens SPT heeft de oyereenkomst ook betrekking op de lucht- en marinebasis Dakar. De commandant van de Fransche duik boot Casablanca, die uit Toulon naar Algiers is ontsnapt, heeft voor de radio verklaard, dat de Fransche vloot te Tou lon voornemens was naar de geallieerden door te breken. Er was echter niet genoeg brandstof aanwezig geweest. Onder het opschrift „De status van admiraal Darlan" schrijft de Times over de proclamatie van Darlan, De door Roosevelt en Eden afgelegde verklarin gen zijn voldoende om de aanspraken van admiraal Darlan in het juiste per spectief te plaatsen. Een besluit als door generaal Eisenhower is genomen, kan niet tijdens een ingewikkelde militaire actie worden betwist. Wat generaal Eisenhower niet gedaan heeft, is het verleenen van een geregelden of duusr- zaman status aan admiraal Darlan. Er wordt thans bekend, dat de Sowjet-regee- uit als een> heer. Maar ze zou op haar hoede blijven, en als iets haar niet aan stond, onmiddellijk de beenen nemen, Weinig vermoedde ze dan ook -de aard van de betrekking, die Kees Blokker haar binnen- een half uurtje zou aan bieden- IV. 'ring kort geleden het Fo#gn Offioë en waarschijnlijk ook het staatsdepartemenl uitdrukking gegeven heeft aan haar onge rustheid ten aanzien van de dubbelzinnig heid van de positie van Darlan. Generaal Catr.oux heeft gisteren ver klaard, dat reeds om zuiver militaire redenen de aanwezigheid van Darlan op de moeilijkste verbindingslijnen en ver achter het strijdende eerste leger ijl Tu- nl# een gevaar beteekent, dat men niet mag negeeren. Dat gevaar zal slechts verdwijnen door de ter zijde stelling van Darlan. Ook voor de Gaullistische divisie bij het leger van Montgomery vormde het een verrassing. VERSCHILLENDE BERICHTEN Britsche luchtaanvallen I Ook Maandag voerde de Britsche lucht macht terreuraanvallen met boordwapens uit tegen de Nederlandsche buigferbe- 1 volking, die daarbij vijf dooden, twee zivapr en tien licht gewonden te be- treuren heeft. Spaarbankboekjes voor kinderen j van gevallenen Ir. Mussert heeft, blijkens bericht in -het Nat. Dgbl., via- dm dienst „front- kameraden en hun gezinnen", van de af-cL Kamer aadsehapszorg dier NSB, een aan tal kinderen van in dienst der Waffen- S.S. enz. gevallenen, spaarbankboekjes met een bedrag van f250 doen toekomen Voor dit doel werden de gelden bestemd, welke ter gelegenheid van ir- Mussert's verjaardag waren bijeengebracht. Ontaard© mooder De Utrechtsche rechtbank heeft de 31- jarige vrouw C- K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, we gens moedwilligte verlating van haar kin deren. De vrouw had drie harer kinde ren naar haar ouders gezonden met de mededeeling, dat zij er verder niet meer voor kon zorgen; het kleinste kind van een jaar had zij in een logement af gegeven. Zij verkocht haar inboedel en girtg -eenige dagen in Amsterdam aan den zwier. Kort daarop werd zij door de politie gearresteerd. De Officier v. Justitie had tegen de vrouw zes maan den geëischt. 1 t'&'Éï. Een postzak vol shag Het liep tegen St.-Nicolaas, toen een Vlissingsehe postbode schijnbaar volijve rig met, een weljgtevulden postzak achter op zijn fiets per ferrytyopt uit Br,esens aankwam. Een politieagent, die reden had 'smans plichtsbetrachting op dat oogenblik in twijfel' te trekken, (gelastte den postbode de zak te openen en in plaats van brieven bleek deze een hoe veelheid..... Belgische sigarettentabak te bevatten. Gebleken was, dat de postbode in zijn vrijen tijd met een leegen post. zak per fiets naar Zeeuwsch-Vlaanderen getojgen was om daar clandestien Belgi sche shag in te slaan. De zaak was ech ter uitgelekt, zoodat zijn camouflage hem ditmaal niet baatte. Wie aardappslkaarten tegen rijctbonnen kannen ruilen Oosterlingen kunnen wederom, even als gedurende de vorige distributiepe rioden, gedurende de periode van 29 November tot en met 26 December 1942 ten hoogste één aardappeikaart bij de plaatselijke distributiediensten inwisselen tegen rantsoenbonnen voor rijst. Personen, die een toeslagkaart voor aardappelen wegens bijzonderen arbeid bezitten, kunnen bovendien nog één aard- appelkaart ruilen. De toeslagkaart voor aardappelen, welke is uitgereikt aan houders van inlegvellen, kan echter niet geruild worden. Ook personen die behóoren tot de inJieem^dhe bevolking van Nederlandsch Wes^-Indië, kunnen van de boven om schreven regeling gebruik maken. Nog aarzelde Jo even. Tenslotte was het een vreemde man en zij was maar een meisje. Maar in zoo'h groote stad als Amsterdam, althans in het centrum, zou men geen gevaar kunnen loopen en in een nette lunchroom was het ook veilig. - Laten we dan naar een melksalon gaan op den Nieuwenidijk, stelde ze voor Uitstekend, antwoordde Kees ver heugd. Misschien mag ik me even. voorstellen: mijn naam is Blokker, Kees Blokker. Hij stak z'n hand uit. j Het meisje drukte deze en antwoord- de: Mijn naam is Bergsma. Maar haar voornaam verzweeg ze nog. Het carillon op de Dam speelde het middaguur, toen ze den Nieuwendijk op liepen. Er werd niet veel gesproken^ Kees had zoo z'n eigen gedachten en. overwoog, hoe hij straks zou moeten beginnen om de kwestie op delicate wijze uiteen te zetten, terwijl het meisje hem af en .toe eens tersloops opnam- Neen, ze kon toch niet anders dan een goeden indruk van hem krijgen. Ze koji zich vergissen, maar hij zag er toch De melksalon was spoedig gevonden' Om vertrouwen in te boezemen, had Kees haar een geschikte gelegenheid laten uitzoeken. Jo koos een zaak, waar ze wel eens met Wim was geweest. In ieder geval1 kenide .de eigenaar haar en zij hem- Dat was veiliger. In ,een rustig hoekje hadden ze een tafeltje uit/gezocht. Jo had haar mantel uitgedaan ,en zag er bekoorlijk uit in haar eenvoudige witte blouse en zwarte rok- Kees zag met bewondering naar hel aardige figuurtje. Was hij op weg om verliefd te worden? Liefde op het eerste gezicht? Onzin! Eerst trouwen en de centen van oom Klaas. De rest wa's voorloopig bijzaak. Mag ik U iets aanbieden? vroeg hij. Even overwoog ze, of ze dat wel kon aannemen, maar tenslotte had hij haar uitgenoodigd en had hij misschien een betrekking voor haar en werk betee* kende immers verdiensten. Ze moest maar niet 'al te scrupuleus zijn en ze ant woordde dan ook: „Graag een kop koffie'' Kees bestelde twee koffie, alsmede e«n schaal vol gebakjes. Hoewel hij nooit erg veel met vrouwen had omgegaan, wist hij wed, hoe hij met hun moest omgaan. Toen de koffie en het gebak geserveerd was, voor welke laatste attentie zij hem met een vriendelijk knikje bedankte, zei hij: „Om nu eens tot de zaak in kwestie j te komen, zooals ik al zeide, heb ik misschien een betrekking voor U". I -- Het staat dus nog niet vast, a,nt- woordde ze. Hoe bedoelt U? vroeg hij verward. Nu, U sprak immers van misschien? Ja, dat wil zeggen, ik ben er van cvertuigd, dat U wel geschikt bent voor die, ehbetrekking, die iik voor U op het oog heb, maar het is natuurlijk de vraag, of ze U zal aanstaan. Dat zal er van afhangen, wat voor een betrekking het is. Kees wist niet goed, hoe te beginnen en om tijd te winnen en bovendien om het meisje meer op haar gemak te stellen-, vervolgde hij: „Wat kunt U alzoo? Ik kan typen en stenografeeren. Ik ben reeds in verschillende betrekkingen geweest, maar nogal ongelukkig geweest in de keuze van mijn betrekkingen. Na korter of langer tijd werd ik ontslagen wegens bezuiniging o,f andere dergelijke redenen. Maar ik heb uitstekende gé- tuigen van a! mijn betrekkingen. En na tuurlijk mijn diploma's.'Wilt U ze eens zien? I Ja, dat is goed, antwoordde Kees werktuiglijk. (Wotdt vervolgd). SSbergjagers leiden hun met winter voorraden beladen muildieren over den met sneeuw bedek ten knuppelnam door het KareliscUe oerwoud naar hun stellingen, waar het voedsel voor de wintermaanden wordt opgeslagen. (SS PK Langner P.BZ.-R P. H.s) Clandestien slachten zwaar gestraft Voor het Duitsche Landesgericht inde bezette Nederlandsche gebieden te 's-Gra- venhage hebben zich dezer dagen de Nederlandsche staatsburgers Wilhelmus Antonius van Aspert en Karei Timmer mans, beiden uit Vught, te verantwoor den gehad. Hun werd ten laste gelegd in verscheidene gevallen clandestien te hebben geslacht. Van Aspert en Tim mermans waren reeds op 5 Juni 1942 we gens clandestien slachten in vereeniging van ten minste tien tot twaalf varkens, veroordeeld. Zij stonden toentertijd te recht voor den Nedérlandschen economi- schen rechter in 's -Hertogenbosch, die elk der verdachten veroordeelde tot de wettelijk vastgestelde minimumstraf van zes maanden gevangenis. Hoewel de ver dachten door deze veroordeeling' vol doende gewaarschuwd hadden dienen te zijn, hebben zij, blijkens het verhoor door de Nederlandsche politieautoriteiten, op nieuw in acht gevallen clandestien ge slacht. Daar deze strafbare feiten krachtens haar omvang moeten .worden beschouwd als misdaden, waardoor de algemeene voedselpositie in gqvaar wordt gebracht, heeft het Duitsche Landesgericht deze kwestie behandeld. Het Landesgericht heeft Aspert en Timmermans elk tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden veroordeeld. Dit geval geeft aanleiding om er op nieuw op te wijzen, dat clandestiene slachters volgens Duitsche opvatting pa rasieten en oorlogsmisdadigers zijn. Op ernstige gevallen van clandestiene slach tingen staat volgens de Duitsche wet tuchthuisstraf of de., doodstraf. Post- sn bricfpakkcUan voor krijgs gevangenen uitsluitend via Eoode Kruin Pcstpaketten en briefpakkeften, be- stemd voor alle Nederlandsche krijgs gevangenen, moeten in den vervolge uit sluitend aan de 4e afdeeling van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Bezuidenhout 33 te 's-Gra- venhage, worden toegezonden. Het Ne derlandsche Roode Kruis zorgt dan voor verdere doorzending. De P.T.T heeft de opdracht gekregen alle rechtstreeksche" zendingen naar de gevangenkampen van 8 December af te weigeren. Wegens overbelasting -der transport middelen is in het eigen belang der fa milieleden de verzending van alle paket- ten naar de kampen tot en met 5 Jan. stopgezet., doch is aan belanghebbenden alleen hel verzenden van winterkleeding in privé-pakketten van ten hoogste 2 kg. via de 4e afdeeling van het Infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis toegestaan. De regeling, te treffen na 5 Januari 1943, zal bijtijds door hef Ned. Roode Kruis worden bekend ge maakt. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Donderdag) zon onder 16 27 Morgen (Vrijdag) zon op 8.39; zon onder 16.27 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 11 30maan onder 20.47 Eerste kwartier Maandag 14 December Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Ho hulpverlening te Eindhoven Onmiddellijk na den Engelschen bom aanval, waardoor.de burgerbevolking van Eindhoven en de kerken en ziekenhuizen zwaar werden getroffen, heeft de Neder landsche Volksdienst ingegrepen en als eerste bijdrage een gift van 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor het delgen van den eersten nood. Voorts heeft de Volksdienst de nop- dige aanvullende distributiekaarten ver strekt en tezamen met de centrale keuken warm eten uitgereikt. Ook de National Sozialistische Volks- wohlfahrt heeft met krachtige midde len ingegrepen en tezamen met de ge meente Eindhoven de verdeeling van woongelegenheid- voor de -dakloos gewor den deelen der bevolking georganiseerd. Dinsdag is de landelijke leider van den Ned. Volksdienst persoonlijk ter plaatse geweest, om zich te overtuiglen van de uitvoering der Ig-enomen maatregelen en om verdere maatregelen te bespreken. Door den NVD en NSV wordt alles gedaan om de slachtoffers met alle mid delen te helpen. De hooikist bewaart de warmte, maak er een nattig gebruik van. President 'Briner van het Zwitsefsche comité voor hulp aan vluchtelingen, deel de mede, dat zich op het oogenblik 4500 emigranten, die sedert kort het land zijn binnengekomen, in kampen zijn opgenomen. In den loop van de, vol gende maanden zullen zij in werkkam pen worden ondergebracht. Voor alle emigranten, met uitzondering van ouden van dagen, bestaat de verplichting, dat zii moeten doorreizen, Volgens uit Bangkok ontvangen be richten wordt bevestigd, dat de Japan- sche luchtmacht na haar eersten aanval op -een vijandelijk convooi- in de wateren ten iNoord-Oosten van de Golf van Bengalen, (thans ook de haven van Chil- ta-gon-g heeft aangevallen. Hierdoor wer den (talrijke in de haven liggende schepen van dit convooi, alsmede de militaire installaties ivan -de stad en vooral het vliegveld zwaar beschadigd. FRANCO OVER SPANJE'S politiek standpunt in ket huidige tijdsgewricht Generaal Franco heeft Dinsdag in een rede, gehouden ter gelegenheid van den Nationalen Raad der Falanx, alle Span jaarden aangespoord alle liberale voor- oordeelen te laten vallen- en hun blik te richten op de groote gebeurtenissen, die zich op het oogenblik in Europa af spelen. Wij Spanjaarden, zoo zeide Franco, behooren tot geen andere wereld dan de Europeesctie, ook al bezit onze poli tiek een -eigen- karakter. De gebeurtenis sen toonen ons duidelijk, dat wij de laatste acte van een oud tijdperk en- het begin van een nieuw bijwonen. De liberale wereld gaat onder en is het slachtoffer van haar eigen fouten gewor den. Met deze wereld gaat een kapitalisti1- sche wereldbeschouwing ten gronde, die de oorzaak geweest is, dat millioenen menschen de handen in -den schoot moes ten leggen. Men ÓS alleen vrij wanneer men geen slaaf -van den nood is. De Marxistische ideeën zijn in de eerste plaats door de massa verworpen, omdat zij een belofte van rechtvaardigheid niet in de daad konden omzetten. Oók de liberale wereld is ondergegaan. Vervolgens schetste generaal Franco de ontwikkeling en de doelstellingen van de fascistische en de nationaal-socialis- tische beweging en legde hierbij vooral den nadruk op de methoden, waarmede Duitschlamd en Italië het sociale vraag stuk opgelost hebben. Deze sociale be wegingen zijn geen toevallige verschijn selen, doch er heeft zich een nieuw; geweten gevormd, dat met het oude sy steem definitief gebroken heeft. Een jeugd, die zich van de historische groot heidbewust is, is haar opmarsch naar een- betere toekomst begonnen. „Datgene, wat de volksmassa in Du'itschland en Engeland denkt, verschilt niet van elkaar", zoo zeide Franco ver der. „De liberale propaganda kan dit feit wel( verdoezelen en de waarheid een tijdlang verbergen, doch ten slotte zal -deze waarheid zich toch een weg banen. Het oogenblik, waarop de groote problemen definitief opgelost word-en,- is -niet ver meer. Wanneer de oorlog ten einde loopt en ide algemeene demobili satie uitgevoeid wordt, dan is ook het tijdstip gekomen om de conclusie uit de gebeurtenissen te trekken". Noch het gevoel van de numeriek sterke klasse, noch de noodzakelijkhe den van het economische leven na den oorlog, noch de nieuwe problemen, waar voor de volken zich geplaatst zien, ver oorloven ons een anderen weg te gaan dan tot dusver. Al degenen, die droomen van de vorming van een Europa met een demo-iliberal regime en een aangrenzend Russisch communisme bedriegen zichzelf. Ook zij, -die op burgerlijke oplossingen hopen, vergissen zich. De wereld gaat andere weigen en deze wegen zijn zoo rechtvaardig, dat wij ons tegen allen ver zetten, die dezen loop der dingen tot staan willen brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1