ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK 1 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Woensdag 9 December 1942 99ste Jaargang No. 15111 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentieclief) A J. DE L003E, Sierikzee HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzee Feuilleton 11 Het Oorspronkelijke Nederlandeche roman door Honk van Heeswijk Terwijl Jo Bergsma zich naar het ad vertentiebureau begaf, stapte Kees Blok ker reeds het bureau binnen. Hij had ergens op een terras een kop koffie gedronken, had daar een krant, die hij had gekocht, doorgebladerd en was tot de slotsom gekomen, dat de eenigste weg, die hij nog bewandelen kon om in het bezit van de erfenis te komen was: een advertentie te plaatsen. Hoe hij dat moest doen, was het volgende punt van overweging. Daarover liep hij te denken, toen hij op de Nieuwe Zijds Voorburgwal een. advertentiebureau zag. Daar zou men hem ook wel advies kunnen geven in deze zaak en daarom was hij maar meteen het bureau ingestapt. Er waren meer menschen, Of ze alle maal een advertentie moesten plaatsen, wist Kees niet. Het interesseerde hem evenmin en rustig nam Hij plaats op een der stoelen in het wachtvertrek. Eejiige minuten nadat Kees naar bin nen was gegaan, volgde Jo Bergsma, met de vurige hoop, dat ze hier als typiste kon wordèi aangenomen. Ze had TUSSCHEN WOLGA EN DON VerkenningsactiOB in Cyronaïca Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Maandag mede: Ten i Noorden van Tuapse hebben Duitsche .jagers, onder moeilijkste ter- j rein- ,en weersomstandigheden, een krach- I lig .versterkte bergstelling stormender- I hand genomen en meer dan 65 ge- j vechtstellingen veroverd. Met gebruikma- j king .van versch'e strijdkrachten onder- nam de vijand ten Noorden van deii Terek fusschen Wolga en Don en aan de groote bocht van den Don, zonder succes .aanvallen op de Duitsch-Rumeen- sche stellingen. Ook in den centralen en Noordelijken sector viel de vijand, evenals te voren, tevergeefs aan. Op ver scheidene plaatsen werd de plaatselijk doorgedrongen tegenstander m tegenaan vallen verdreven. In andere sectoren werden vijandelijke concentraties reeds cloor artillerievuur uiteengedreven. 37 pantserwagens en pantservoertuigen werden vernietigd. In Cyrenaïca waren verkenningsacties van de artillerie' en verkenning te be speuren. Britsche concentraties en op slagplaatsen .werden met bommen be stookt. In Tunis waren wegen en voer tuigen .van den vijand het doel van hevige luchtaanvallen. Formaties ge vechtsvliegtuigen bombardeerden des nachts de havens Bone en Philipville. Duitsche jagers schoten in het gebied van .de Miiddellandsche zee, zonder zelf verLiezen ,te lijden, zes vijandelijke toe stellen .omlaag. De Britsche luchtmacht viel overdag, onder bescherming van het wolkendek, de bezette Westelijke gebieden en in den afgeloopen nacht West- en Zuidwest Duitschland .aan. Bij deze aanvallen boven het Kanaal en liet Duitsche kust gebied, schoten jachtvliegtuigen, lucht doelartillerie van de luchtmacht en de marine 30 Britsche jacht- en bombar- deervliegtuigen, des nachts 5 bommen werpers, .omlaag. Drie eigen vliegtuigen gingen verloren. Jachtvliegtuigen vielen overdag met goede uitwerking doelen aan in het Zuidoosten van Engeland- Tegenaanvallen in den sector Kaiinin-llmenmeer Het opperbevel van de Duitsche weer macht 'deelde Dinsdag mede: Bij ondernemingen van Duitsche en Ru- meensche stoottroepen in den Kaukasus werden kazematten en gevechtsstellingen van den vijand uit den weg geruimd. Wurtembergsche grenadiers wisten een pas gewonnen heuvelstelling, ondanks he vige tegenaanvallen, in hun bezit te hou den. Tijdens de steeds voortdurende gevechten, in het gebied van den Terek, heeft een pantsertroep de laatste 7 dagen 6670 gevangenen gemaakt, 46 gevechts voertuigen, 04 stukken geschut en tal- Wie getrouw is in het kleine, zal dat ook in het groote kunnen zijn. rijke infanteriewapens buit gemaakt of vernietigd. Jachtvliegers vielen in duik vlucht spoorwegcomplexen en automobie len van den vijand aan. In de groote bocht van den Don hervatten de sovjets gisteren hun hevige aanvallen met sterke formaties pantserwagen?. Onder den af weer van onze troepen, die door Duit sche en Rumeensche gevechtsvliegers werden-gesteund, stortten zij ineen. In den sector Kalinin—Ilmenmeer gin gen de Duitsche troepen met pantser- strijdkrachten tot den tegenaanval over, braken door de vijandelijke stellingen heen tot een diepte van 15 K.M. en staan thans op de aanvoerwegen van den vijand. Sedert het begin van den afweerslag van 25 November werden in het gebied van een leger meer dan 2500 gevangenen gemaakt, 1051 pantserwagens, talrijke kanonnen en infanteriewapens van de vijand buit gemaakt of vernietigd. Pantseraanvallen van de bolsjewisten ten Zuiden van het Ladogameer misLuktèn door het afweervuur van alle wapens reeds voor de Duitsche stellingen. Aan het front in Cyrenaïca bestreed de artillerie vijandelijke kolonbes voer. tuigen en batterijstel'liniglen. In Tunesië duren de gevechten met afzonderlijke vijandelijke verkennigstroepen voort. Bi) hevige luchtaanvallen op Philippeville wer den voor anker ligigende schepen, kade- werken en opslagplaatsen herhaaldelijk getroffen en door snelle Duitlsche igie- vechtsvliegtuijgen een aantal vliegtuigen op een druk gebruikt vliegiveiM vernield Duitsche en Italiaansche jachtvliegtui|g{en schoten boven Noord-Afrika 8 vijande lijke vliegtuigen omlaag, terwijl aan Duit sche zijde slechts één toestel verloren ginig!- In het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren 5 vliegtuigen; een eigen machine wordt vermist Duitsche jagers vielen oyerda|g! verkeerswegen en troepenbarakken aan de Engelsche Zuid oostkust aan. Transportformaties van de luchtmacht hebben zich aan het Oos telijk front en in de Middellandsche zee in vastberaden optreden, die vaak met een machtige vijandelijke actie ging ge paard, zich bizonder onderscheiden en veelvuldig tot beslissende feievechtshan- delingen bijgedragen. (tallaansch weermachtsbericht Groots bedrijvigFoid in Cyrenaïc Grootere bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen in West Cyre naïca. In den sector Tunis bedragen op het einde van de zuiveringsoperaties in het wegen- en spoorwegknooppunt Te- broerka, waar tusschen 1 en 4 Ded. zware gevechten zijn geleverd, de vijan delijke verliezen in totaal 1100 gevange nen, 62 pantserwagens, 41 kanonnen, 40 mortieren en 374 auto's. 'Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben herhaalde lijk de havens van Böne en Phiilipville en e enige spoorwegcentra in Tunis, ge bombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd .toegebracht aan installaties, op slagplaatsen en rollend1 materieel. Bij luchtgevechten hébben jagers van de Spill boven Noord Afrika 7 vijandelijke de advertentie nog eens nagelezen en opnieuw tot de conclusie gekomen, dat de typiste noodig was op het bureau en dus niet voor een der klanten van het bureau. Vrouwe Fortuna is grillig en onbe rekenbaar voor de stervelingen en zoo beschikte zij, dat Jo Bergsma op een stoel kwam te zitten, pal naast Kees Blokker. Kees keek haar even aan en groette beleefd, hetgeen met een nauw merkbaar knikje werd beantwoord. Het scheen nogal druk te zijn, want het wachten duurde lang. Maar eindelijk kwam er iemand, die vroeg: „Wie van U kan ik van dienst zijn? Kees stond op en zei: Ik wilde wel een advertentie plaatsen in een paar dagbladen. Dat kan, mijnheer, was het beleefde antwoord; wilt u mij even volgen? Op dit moment kwam er een andere bediende,' die zonder meer mededeelde j aan de wachtende dames: „In de be trekking typiste is voorzien. Indien er soms nog reflectanten aanwezig zijn, dan kunnen zij zich de moeite sparen, lan ger te wachten". En meteen verdween hij weer. Kees keek eens rond. Eén dame stond, zichtbaar teleurgesteld op en maakte aan stalten om te vertrekken; het was het meisje, dat even naast hem had gezeten. Toen zag Kees eensklaps het aantrek kelijke gezicht van het jonge meisje. Drommelsl dacht hij, als zij eens.... Laat die advertentie maar, zei hij toestellen neergeschoten. Drie van onze vliegtuigen zijn niet van hun operaties 1 teruggekeerd. Luchtaanvallen op Lybiache kuststeden Het communiqué van Dinsdag van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Toenemende bedrijvigheid van verken- 1 ners in 'Cyrenaïca. De artillerie bom bardeerde met aanzienlijke uitwerking kolonnes motorvoertuigen en vijande lijke batterijen. Onze luchtmacht viel met geschut en mitraitléurvuur een groep lichte vrachtauto's aan, waarbij 6 wer den vernield en andere beschadigd. Zes vijandelijke vliegtuigen werden in ge vechten neergeschoten; een andere stort, j te in zee, getroffen door het afweer- geschut. Een En|g!elsche hoofdofficier en een lid ,der bemanning werden gevangen genomen. Aan het front in Tunis zijn plaatse- i lijke acties ten voordeelfe van de As j geëindi|gid- Duitsche jagers vernielden 2 Britsche vliegtuigen. Philipville werd he vig aangevallen door escadrilles bom menwerpers, die een gemeerd schip en opslagplaatsen troffen, waardoor gjroote branden werden veroorzaakt. In den af- geloopen nacht hebben enkele bommen- die boven de omgevinjgi van Tripolis werden, uitgeworpen, onder de Lybische bevolking 7 personen gedood en 4 ge wond. AMERIKA EN JAPAN Een jaar na den aanval op Pearl Harbour Naar het DNB aan berichten uit de Vereenigde Staten ontleent, heeft het Amerikaansche departement van marine voor het eerst medegedeeld, dat bij den Japanschen aanval' op Pearl Harbour, op 7 December 1941, vijf linieschepen, dri>e torpedojagers, een groot drijvend dok ;en twee hülpschepen van de Ameri kaansche Pacific-vloot tot zinken gebracht of onbruikbaar gemaakt zijn. Voorts wer den drie slagschepen, drie kruisers en twee hülpschepen beschadigd. Van het corps mariniers werden 2117 officieren en manschappen gedood, 960 vermist en 876 gewond; van het leger sneuvelden 226 man. De marine verloor 80 vliegtui gen, het leger 79. Het departement noemt in zijn mede- deeling den Japansehen aanval zeer suc cesrijk. Slechts 105 Japansche vliegtuigen namen aan de gevechten deel, 48 daar van werden neergeschoten. Bovendien verloren de Japanners drie dwerg-düik- booten. De geleden schade is bijzonder ernstig geweest, doch de herstelwerk zaamheden zijn bijna voltooid. Walsh, de voorzitter van de vlooteom- missie van den Senaat heeft medege deeld, dat 42.635 Amerikaansche solda ten, matrozen, mariniers, leden van de kustwacht en Phfiippijusche jagers ver mist worden. Aangenomen moet worden, dat het grootste deel gevangen, geno men is. Stelniet uit tot morgen, wat gij beden doen kunt. Maak reeds nu een ruim bedrag over aan Winterhulp Giro 5553 Gewone pepermunt nog steeds op den bon Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat onder calcium- pepermunt, welke volgens een kortgele den verschenen bericht zonder bon ver kocht' mag worden, uitsluitend calcium- tabletten met pepermuntsmaak verstaan moeten worden. De gewone pepermunt soorten zijn slechts verkrijgbaar tegen in levering van versnapetringsbonnen. Ongeldige tabaksbonnen De bonnen 56, 58 en 61 van de tabaks- kaart en van de sigarettenkaart zullen niet geldig welden verklaard voor het knopen van tabakswaren. Men kan der halve, hen vernietigen. snel tot de bediende, die nog steeds be leefd stond te wachten, ik ben van gedachte veranderd.' En nog voor de bediende van zijn verbazing was beko men, was Kees het meisje gevolgd en stond hij naast haar op straat. Hij nam zijn hoed af en zei: Neemt U me niet kwalijk, juffrouw, maar als ik goed begrijp, zoekt U een betrekking? Jó Bergsma keek hem verwonderd aan' en knikte bevestigend. Inderdaad, ant woordde ze afgemeten. Ik ben op het OQgenblik zonder. Dat komt dan mooi tiit, zei Kees opgewekt. Ik kan U misschien wel aan een goede, bovendien goed gesalarieerde betrekking helpen. Althans indien U daar voor interesse hebt. De verwondering in de oogen van het jongemeisje werd nog grooter. Ze keek den man nogmaals fang en onderzoekend aan. Het viel mee, hij boezemde wel ver trouwen in, doch je kunt nooit weten. Ze bleef gereserveerd en antwoordde; 0— Het zal ervan afhangen, wat voor een betrekking het is Ik geloof wel', dat er voor "ge schikt bent, antwoordde Kees, eenigszins ondeugend. Maar wat denkt U ervan, als we eens een eenvoudige gelegenheid opzoeken, waar we wat kunnen drin ken? Dan kunnen we meteen de zaak verder bespreken. it vervolgd). In het Apollo paviljoen ie Amsterdam houdt de N.S VO. een jaarmarkt, waar allerlei arUk-len, welke door de leden zjjn vervaardigd, ten verkoop worden aan geboden. De opbrengst komt ten goede aan de afdeeling „Hulp en Bijstand" der NS V.O. Dezer dagen bracht mevrouw Mussert een bezoek aan deze jaarmarkt. V.r.nl.t mevr Mussert, mevr. De Ruyterlandelijk leidster der N.S. V.O. en mevr. Voüte, echtgenoote van den burgemeester van Amsterdam. Polygoon Fotodienst NSB fCino Fax Holland s) De Japansche autoriteiten in Neder- landsch Oost-Indië hebben, volgens de VPB, de Nederlandsche en de Engel sche taal in het telefoonverkeer ver boden. In de haven van Las Palmas is het s.s. „Eolo" binnengeloopen, dat op reis van Bahia naar de Canarisdhe eilanden op open Zee 81 schipbreukelingen van het Nederlandsche s.s. „Polydorus" had opgepikt. De „Polydorus" was door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Zondagmiddag hebben, naar het DNB verneemt. Engelsche bommenwerpers en jagers getracht het bezette gebied in het Westen aan te vallen. Duitsche jacht, vliegtuigen en de luchtdoelartillerie be stookten de Britsdie formaties en scho ten, volgens de voorloopige berichten, 11 vliegtuigen neer, waaronder twee- motorige bommenwerpers van het nieuw ste type en verscheidene 4-motorige bommenwerpers. In Zweden heeft het begin van den winter de meest pessimistische voorspel lingen nog ver overtroffen. Woensdag, daalde de thermometer in bijna geheel Zweden tot 20 graden, in Noord-Zweden zelfs tot 30. Op vele plaatsen moest de scheepvaart worden gestaakt. Te Stockholm verwacht men dat ook de havens spoedig dicht zullen zijn. In een chemische fabriek in de plaats Bacien-Wezel in de provincie Antwerpen, heeft een hevige ontploffing plaats ge had, die aan vijftig menschen het leven heeft gekost. De oorzaak der explosie zou oververhitting gedurende het fabri cageproces zïjn geweest. (SPT) Geestelijk en lichamelijk in goeden welstand heeft generaal-veldmaarscfaalk von Mackensen zijn 93sten verjaardag gevierd. De t Führer heeft hem een in hartelijke bewoordingen gesteld telegram gezonden. I Naar de „Times" uit Ottowa meldt, kondigde de Canadeesche minister voor Financiën, Ilsley aan, dat er een com missie in het leven is geroepen, om den ernstigen toestand der kolenproduc. tie meester te wrden. Men schat het kolentekort voor 1942 op niet minder oden acht millioen ton. WANNEER VERDUISTEREN Heden (Woensdag) zon onder 16 27 Morgen (Donderdag) zon op 8 38zon onder 16 26 Tusschen zonondergaog en zonsopgang .moet worden verduistefd. Maan op 10 41maan onder 10 82 Eerste kwartier Maandag 14 December Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. De Fransche admiraliteit deelt mede Nadat de Fransche vloot zichzelf in Tou lon tot zinken heeft gebracht, is de bevelhebber der Fransche- marines trijd. krachten, en zijn met hem talrijke hoog officieren door de Duitsche bezettings autoriteiten gearresteerd- Later zijn de hoogere officieren der vloot wederom vrijgelaten. a De Fransche autoriteiten hebben den voormaligen premier Edouard Herrlot gearresteerd, wien gedwongen verblijf in de stad Lyon was opgelegd;; voorts den gewezen den secr.-generaal van 't Fran sche vakvereenigingsverbond, Léon Jou- haux, den vroegeren onderstaatssecreta ris van Buitenlandschen Zaken Francois de Tessant en den ex-leider der Fran sche sport en bekenden oudtennisspeler, Jean Borotra. De Duitsche ambassadeur te Madrid beeft (generaal Franco op diens vijftig sten iverjaardag als geschenk van der* Führer een acht-cylimder Mercedes- Bemz-auto aangeboden, vervaardigd vol gens de nieuwste ervaringen der auto mobieltechniek (Interinf.) Volgens een bericht van het Zwitser- sche Telegraaf-Agentschap uiit Rome is het niet waar, dat er met het oog op een mogelijk bombardement van Rome reeds kostbare kunstwerken uit het Va- ticaan en uit de Sint Pieterskerk in veiligheid tworden gebracht. De Paus heeft het voornemen te kennen gegeven Rome, ook in geval van luchtaanvallen, niet te verlaten. Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte. Dr. Göbbels over den poli tieleen en militairen toestand Het vertrouwen in den Führer Minister dr. Göbbels heeft Vrijdag avond els gouwleider van de hoofdstad ia* het Sportpaleis het woord 'gevoerd' tot "de functionarissen van zijn gouw. Dr. Göbbels gaf hierbij een beeld van den tegenwoordigen politieken en mili tairen toestand en wierp tevens een blik op de naaste toekomst. Wanneer men den toestand van heden vergelijkt met dien van 1939, aldus de minister, krijgt men een inzicht van de totdusver bereikte resultaten. Immers, in 1939 keek Duitschland niet naar de Wolga, maar naar den Rijn, en in 1939 streed het niet om Bizerta, maar om Saarbrücken. Daaraan kan men het beste hel verschil zien' tusschen toen en thans. Uit de sterk beperkte operatiebasis van 1939 drong de Duitsche weermacht zoo diep In het Oosten door, dat vruchtbare akkers en rijke grondstofgebieden thans aan Duitschland voor zijn verdere oor logvoering ten goede komen. Dat is van doorslaggevende ibeteekenis. Ontstaat er naast alle voordeelen soms ook eens een gering nadeel, dan kan men dat rustig op den koop toenemen. De Engelschen zijd er thans onder alle omstandigheden voor zichzelf op uit, óm overwinningen uit te vinden. Zoo hebben zij den laafc- sten 'tijd gebazeld over een succes in het offensief tegen Rommel. De waar heid ziet er evenwel anders uit, want niet de Engelschen bedreigien thans Ber lijn, maar wij bedreigden destijds Kaïro. Vervolgens besprak dr. Göbbels den overval van de Amerikanen er* Engel schen op het gebied van hun vroegeren Franschen bondgenoot in Noord-Afrika. In werkelijkheid, zoo betoogde de mi nister, was hier geen sprake van een militaire overwinning, maar van een zege der intrige, want het is geen kunst, een gebied te bezetten, welks eigenaar de deuren daartoe open zet. Wanneer de Engelschen en Amerikanen evenwel wer kelijk de bedoeling hebben, in Europa een tweede front te vestigen, dan is het niet igoed duidelijk, waarom zij den ver ren (Omweg van Amerika over Engeland naar {Afrika maken. De weg tusschen Dover len Calais is toch immers veel dichterbij. iOok tot hen schijnt echter het inzicht te zijn doorgedrongen, dat elke serieuze 'poging om op het Europeesche continent ite landen, op dezelfde wijze beantwoord1 izal' worden als te Dieppe is igebeurd. Vervolgens ibesprak Göbbels de steeds herhaalde pogingen van de Engelschen om een wig te drijven tusschen leiding en volk. iHet laatst heeft de Engelsche pro paganda (deze manoeuvre geprobeerd bij onzen Italiaarschen bondgenoot. De Duce heeft hierop het passende antwoord ge geven ien nu zullen de Engelschen het wel gauw bij ons probeeren. Het is steeds de oude tactiek er worden geruch ten uitgezonden, feiten verdicht op opge schroefd. (Onze positie is echter zoo ste vig, dat het den Engelschen nooit zal gelukken, ieen breuk te maken in de Duit sche (volksgemeenschap. Nog inooit, zoo besloot dr. Göbbels zijn i herhaaldelijk met grooten bijval onderbroken irede, nog nooit, is het vertrouwen .van het Duitsche volk in den (Führer zoo sterk en vast geweest als ithans. Wij kunnen rustig aan ons werk gaan omdat wij Waten, dat in zijn handen alle dTaden van onae po litiek en oorlogvoering bijeenkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1