ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Dinsdag 8 December 1942 99ste Jaargang No. 15110 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 A. J. DE LOOSE, Zierikzee Eirectenr-Administratenr (Advertentiechef) j HoofdredaptourM. J. KOSTEN, Sierikzee DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Hevige gevechten in Tnnie Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend:, In. den sector T o e a p s e deden Duit sche troepen een verrassenden aanval, behaalden ondanks bijzonder ongunstige weersomstandigheden terreinwinst ;en maakten ót, zware ïnfanteriewapens buit. Krachtige aanvallen van de Sowjets in den Oostelijken Kaukasus werden weer onder zware verliezen verijdeld, dank zij den hardnekkigen tegenstand van Duit- sche en Roemeensche troepen. De ope raties van snelle formaties ten Noorden van de Terek werden voortgezet en er werden meer dan duizend gevangenen gemaakt. De gemelde aanval in de Kalmukken- steppe werd voortgezet tot diep in den rug van den vijand en daarbij werd een vijandelijk steunpunt met groote werkplaatsen vopr pantserwagens ver nietigd. Tusschen Wolga en Don vielen de Sovjets ook op 4 December met krach tig gebruik van pantserwagens vergeefs aan; 75 pantserwagens werden vernield, 13 werden onklaar geschoten en boven dien werden den vijand! zware verliezen aan menschen en wapens toegebracht. In een èrachtigen aanval van eigen pant sertroepen werden vijandelijke pantser en cavaleriestrijdkraehten verslagen, waarbij 2000 gevangenen werden ge maakt en 14 stukken geschut werden ver overd. Italiaansche en Hongaarsche ver- kenpingsacties aan hét Don-front lever den belangrijke verkenningsresultaten op. In het gebied tusschen Kalinin en Ilmenmeer stortten ook gisteren ster ke vijandelijke aanvallen ineen, die ten deele werden gesteund door bijzonder hevig artillerievuur, pantserwagens en slagvliegers; 104 pantserwagens werden ten deele in gevechten op korten- afstand vernietigd en zes vliegtuigen werden door troepen van het leger neergeschoten. Bij afweergevechten der laatste tien dagen heeft de 78e divisie infanterie alleen 169 pantserwagens vernietigd. De luchtmacht versloeg vijandelijke troepen concentraties en colonnes voertuigen. For maties jachtvliegers schoten, zonder zelf verliezen te lijden, 58, luchtdoelartillerie drie vijandelijke machines omlaag. Aan 'het Noordelijke front werden bij eigen opératies van stoottroepen ruim 80 vijandelijke geveehtsstellingen en kaze matten vernield. De bezettingen werden onschadelijk gemaakt of gevangen ge nomen. In Tunis zijn hevige gevechten aan den gang. Een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stormenderhand genomen. Hierbij werd 'n sterke Britsch- Amerikaansche formatie, die op een ver vooruitgeschoven post den vijandelijken opmarsch naar Tunis moest dekken, prae- tisch volkomen in de pan gehakt. De vijand leed zware verliezen aan men schen en materieel. Sterke formaties ge* Feuilleton 10 Het Oorspronkelijke Nederlandsoho roman door Honk van Heeswijk En zoo was de ruzie ontstaan. Er liep een prachtige film in een der Amster- damsche bïoscoopen en daar wilde hij heen, natuurlijk met haar. Maar de noo- dige entreegeiden ontbraken bij hem en zij wilde ze niet missen. Zij kon ze im mers niet missen! Wanneer zou ze Weer werk hebben? Ze moest zoo zuinig mo gelijk doen met het nog resteerende geld!' En toen waren er hooge woorden ge vallen. Kort en bondig had ze hem ver teld, dat ze er het geld niet voor missen err hi] had haar toen verweten, dat ze gierig begon te worden en dat ze hem niet eens een pleziertje gumde. Van het een was het ander gekomen en het slot van dit tragische liedje was, dat zij elkaar de ringen hadden teruggeven: het was uit- Een jaar waren ze nu verloofd geweest. Reeds als kind hadden ze met elkaar gegaan; ze waren op dezelfde school geweest en hadden altijd in Amstelveen gewoond. Toen haar ouders kort na el kander waren overleden, was ze op ka mers gaan wonen in het dorp, waar ze geboren was. Ze hield van Amstelveen en wilde er niet weg. Later, toen ze een betrekking kreeg in Amsterdam, fietste veehtsvliegtuigen en 'duikbommenwerpers namen doeltreffend aan den strijd deel. j Bovendien werden artilleriestellingen, j concentraties van troepen en pantser- wagens herhaaldelijk aangevallen, waarbij ruim honderd voertuigen vernietigd wer den. Voorts.^ vielen Duitsche en Italiaan sche^ formaties van de -luchtmacht de" haven van Béne aap. Een transportschip werd "zwaar getroffen, talrijke andere vaartuigen geraakten in brand. Duitsche jagers schoten 23, de kustartillerie in Tunis twee vijandelijke vliegtuigen neej\ Vijf eigen machines worden vermist. Aan de kust van de bezette Westelijke gebieden verloor de Britsche luchtmacht gisteren zes vliegtuigen. TUSSCHEN DON EN WOLGA Successen in Tunis Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Zondag bekend: In den Oqstelijken Kaukasus en in het Terekge- bied werden Sovjetaanvallen in gevech ten pp korten afstand en teil deele in tegenaanvallen afgeslagen. Verscheidene tanks werden vernield en meer dan 1600 gevangenen gemaakt. In scheervlueht aan vallende jachtvliegers brachten de vij andelijke infanterie zware verliezen toe en schoten twaalf vijandelijke vliegtuigen- neer. Bij heen en weer golvende gevech ten tusschen Wolga en Don werd een Sowjetbataljon vernietigd. 26 pantserwa gens werden "kapot geschoten, talrijke stukken geschut en infanteriewapens buit gemaakt. Transportformaties' der lucht macht brachten in weerwil van de moei lijkste weersomstandigheden den strij denden troepen aanvoer. Bij de succes volle afweergevechten tusschen Wolga en Don heeft zich het tweede bataljon van een Weensch regiment grenadiers dóór voorbeeldig optreden, bijzonder onder- j scheiden. In den groeten bocht van den ;Dotn -zijn de laatste dagen herhaaldelijk-, dioor pantserwagens gesteunde Sovjet- aanvallen op een belangrijken sector der rivier afgeslagen. In het gebied tusschen Kalinin en het Ilmenmeer mislukten tal rijke vaak krachtig door pantserwagens gesteunde vijandelijke aanvallen, ten dee le in verbitterde gevechten van geringen afstand. De vijand verloor 51 pantser wagens en leed opnieuw zware bloedige verliezen. Bij stormtroep operaties in der. Noordelijken sector heeft 2ich een af- deeling der Waf Sen SS, bijzonder onder scheiden. In Tunis werd de zuivering van het gevechtsterrein bij Teboerba voortgezet. Het aantal gevangenen is ge stegen tot 1100, het aantal vernielde pant serwagens bedraagt ruim 70, dat der buitgemaakte kanonnen meer dan 40. Luchtmachtoperaties tegen vijandelijke ko- lonnes en lóswerkzaamheden in de ha ven van Bone. Jachtvliegers schoten gis teren overdag boven het gevechtsgebied 14 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 4- motorige bommenwerpers neer, zonder zelf verliezen te lijden. Jacht- en ge vechtsvliegtuigen hebben overdag aan vallen gedaan op spoorwegen en fa- ze dagelijks heen en weer en als het sneeuwde of regende, nam ze het trein tje. Wim van Laar, die na z'n schooltijd als loopjongen bij een kruidenier was gekomen, was opgeklommen tot bediende, maar toen hij te oud werd voor de zaak. waar hij van kind af aan had gewerkt en men hem niet het loon kon betalen, waarop hij volgens zijn leeftijd recht op kreeg hij gedaan. Wel had hij spoedig een anderen kruidenier gevonden, waar hij achter de toonbank kon staan of voor wien hij de boodschappen kon weg brengen, maar ook hier was hij niet lang gebleven. Een derde baas, ditmaal in Amsterdam, betaalde hem te weinig naar zijn zin en ook hier bleef hij niet lang. En nu liep hij al eenige maanden zonder. Er moet aan toegevoegd worden, dal Wim van Laar ook niet veel moeite deed om een nieuwen baas te vinden, want hij had thuis de kost voor het kauwen, zooals men dat noemt. Alleen gaven zijn verstandige ouders hem geen cent zakgeld. Vader van Laar was van oordeel, dat zoonlief dat zelf maar moest verdienen, hetgeen van een drie en twin tigjarige jongeman ook verwacht kon worden. Voor zijn kleeren werd gezorgd, bovendien Zaterdags voor een irookertje, maar daarmede was het afgeloopen. Niel werken en nog zakgeld op den koop toe, dat kon niet volgens vader van Laar. En daarom zat Wim steeds op zwart zaad. In Jo Bergsma had Wim een aar dige kameraad gevonden. Zij kenden el kaar van af hun jeugd en het was be grijpelijk, vond men in de buurt, waar beiden woonden,' dat het een paar werd. Zoo gemakkelijk als Wim het leven op De Filhrer heeft bepaald, dat aan eiken soldaat zon der familie of ver wanten, die in de voorste linies strjjdt, dit jaar een Kerstpakket moet worden ge zonden School meisjes bezig met het inpakken van deze gave van den Filhrer. (P.BZ. Recla Pa.c Holland s) brieksdoelen .aan'- de Zuidoostkust van Engeland. Itallaansch wnermachtsberlcht ?»ye gevechten in Tunis In zijn weermachtsbericht no. 924 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol- gende bekend: t In het gebied van Tunis worden felle gevechten geleverd. Een knooppunt van wegert en spoorlijnen van 'groote tac tische beteekenis, waarom sinds eenige dagen gestreden werd, is door de troe- pen van de As stormenderhand veroverd s en bezet. De vijand leed aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal. j Talrijke formaties bombardementsvlieg- I tuigen en duikbommenwerpers namen aan deze succesvolle operaties deel. Andere sterke formaties gevechtsvliegtuigen de den herhaalde mahjn aanvallen op artille riestellingen en concentraties troepen en pantserwagens, waarbij zij'ruim honderd gemechaniseerde strijdmiddelen vernietig den of ernstig beschadigden. Formaties Duitsche eri Italiaansche vliegtuigen hernieuw.deh vcförts haar he vige bombardementenop de haven van Bone. Een schip, werd midscheeps ge troffen en sprojng uit elkaar. Talrijke andere schepen geraakten in brand. 23 vijandelijke vliegtuigen, zijn 'neergehaald door Duitsche jagers, twee door de bat terijen" van-; het luchtdoelgeschut aan de kust van Tunis. Een vliegtuigbestuurder, éen Amerikaansch kapitein, werd gevan- _gen genomen. Gistermiddag hebben vijandelijke vlieg tuigen eenkorten, maar hevigen aanval ondernomen- op Napels, Waarbij' zij van dichtbij onze machines volgden, die te rugkeerden van de actie in Tunis. De .aangerichteschadejs .aanzienlijk en er zijn talrijke slachtoffers gevallen onder de burgerbevolking. Het aantal dooiden bedraagt 150, het aantal gewonden 358. Een viermotorige Britsche bommenwerper werd getroffen door het vuur van ons luchtdoelgeschut en stortte brandend in de Golf van Napels. Zelfs in de omge ving van Gosenza, werden eenige bom men uitgeworpen, waarbij eenige huizen beschadigd werden. DARLAN NAAR LONDEN Algiers tot hoofdstad van Frankrijk verklaard Officieel is bekend gemaakt, dat een bijzondere missie van Darlan op weg naar Londen is. Aan het hoofd staat een gene raal. Het zou zijn taak zijn, Churchill op de hoogte te brengen van de oorlogs- ontwikkeling in Noord-Afaika en de toe komstplannen van Darlan. Voor Radio-Algiers heeft admiraal Darlan, volgens S.PT, medegedeeld, d'at hij Algiers tot de hoofdstad van Frank rijk heeft verklaard. De door hem ge vormde Rijksraad heeft zijn werkzaam- nam, zoo serieus nam J, zijn verloofde, het cp. Zij werkte steeds hard, als ze een betrekking had, en was altijd zuinig. Ze wilden immers trouwen! En daarom zorgde zij voor een spaarpotje. Jammer genoeg moest dat spaarpotje steeds wor den aangebroken in de perioden, dat zo geen werk had en bovendien moest zij meestal de uilgaansavondjes bekos tigen. Een feit, dat niett goed te keuren was, maar ze hield nu eenmaal van den leeglooper, wien ze haar woord had ge geven en daarom was ze misschien wel wat te goed voor hem. Dcch nu bij haar cok de nood begon te spreken, moest ze onverbiddelijk het voorstel van haar ver loofde, om op haar kosten naar die aardige film te gaan, van de hand wijzen. En dat was de reden, dat ze nu niet meer verloofd was met haar ouden speelkameraad. En dat was ook de re den, dat ze op denzelfden dag, dat Kees Blokker in kennis werd gesteld van het feit, dat hij eenig erfgenaam was ge worden van den heer Nicolaas Jan van der Steen, eveneens met een bedrukt gemoed door de Amsterdamsche straten liep. Ze had nog een kans om een be trekking te krijgen. Eer werd een nette typiste gevraagd op een advertentie bureau, ergens in de City. Aanmelding persoonlijk tusschen 12 en 1 uur, zoo stond er in de advertentie en nu was ze op weg naar dat bureau. Wellicht was het haar dag vandaag. Inderdaad zou de 23e Mei haar dag worden, maar toch eenigszins anders, dan ze wel in de verste verte op dit oogenblik ver moedde. (Wordt verdolgd). heden aanvaard, waardoor een normale gang van zaken verzekerd is. Radio-Vichy heeft een overzicht ge geven van Darlan's rol in Noord- Af r i k a. Deze bevond ziCh nog in Noord-Afrika, waar hij een inspectiereis maakte, toen de geallieerde actie begon. Dat was 's ochtends 8 November. Den volgenden dag telegrafeerde hij aan Pé tain, dat de toestand in Algiers ondui delijk was en dat het beter zou zijn, indien hij er bleef. In een nieuw tele gram op 10 Nov. bericht hij, onderhan delingen te hebben aangeknoopt met de Amerikanen. Hierop heeft Pétain gene raal Nogués tot opperbevelhebber be noemd. Nadat op 11 November bericht was ontvangen, dat ook Nogués zich in krijgsgevangenschap bevond, begon men in Vichy aan Darlan en Nogués te twij felen. Op 12 November deelde Darlan in een .telegram mede, dat hij zijn vrij heid had herkregen en den volgenden dag spoorde hij in een radio-proclamatie de Fransche; troepen in Noord-Afrika üan, zich aan 'de zijde der geallieerden te scharen. Te Vichy herkende men met ze kerheid zijn stem, en toen was alles duidelijk. Op. 15 November ontnam Pétain Darlan het Fransche staatsburgerschap. FINLAND 25 JAAR ONAFHANKELIJK Dagorder van Mannorhoim Ter gelegenheid van den 25sten ver jaardag der^ Finsche onafhankelijkheid, heeft maarschalk Mannerheim een dag order uitgevaardigd, waarin hij o.m.zegt: Vijf en twintig jaar geleden werd Fin land tot zelfstandigen staat, verklaard, maar pas op het slagveld, werd deze zelf standigheid, ten. koste van zware offers, verwezenlijkt. De geschiedenis leert, dat de zelfstandigheid van een land geen werkelijke waarde heeft, wanneer zij niet door kracht beschermd en gewaarborgd wordt. In den oorlog 1939—40 moesten wij deze waarheid inzien, toen wij onze zelfstandigheid opnieuw moesten verde digen in een zwaren strijd van drie en een halve maand. Thans staan wij reeds anderhalf jaar voor dezelfde taak en strijden met de wapenen in de han den voor zelfstandigheid en bestaan. Wij zullen den vrede, die eens zal komen, nog meer weten te waardeeren dan vroe ger. Soldaten, veel is van u verlangd en nog meer zal gevraagd worden. Met de hulp y an den Allerhoogste zhllen wij dezen oorlog ten einde voeren, om ons volk een blijvenden vrede te verzekeren. Zuinig stoken boteekent zooveel mogelijk warmte. VERSCHILLENDE BERICHTEN Staphorster boertje overleden Op 74-jarigen leeftijd is te Stop- li o ii* s t overleden Lambert Stegeman Pz., bekend als het „Staphorster boer tje". Als zoodanig had Stegeman den verkoop van kruiden overgenomen en voortgezet van zijn vader, die als „krui dendokter" in het geheele land bekend heid had verworven. Eenzelfde faam heeft Lambert Stegeman zich niet eigen kunnen maken, maar toch zochten ve len ook bij zijn kruiden baat. Bijna 94 millioen voor W.H.N. Een groot aantal firma's en particu lieren hebben de. vorige week een be drag van niet minder dan f 93.650.46 eengeb'racht voor onze minder bedeelde volksgenooten. Dit bedrag, (g|e'Zameld door Winterhulp odder eigen volksge nooten, bestaat uit giften van enkele centen tot duizenden guldens. Hieruit ziet men, hoe allengs het besef baan breekt, dat via de Winterhulp onze landgenooten elkaar de hand rei ken. Blijft daarom niet achter. Mogelijk zijn de vrijwillige medewerkers met de lijsteollecte nog niet bij u geweest. Wan neer ze zich bij u melden, offert dan met een warm hart. Het gironummer van Winterhulp is 5553. Overval op notaris Zaterdagnacht werd notaris Van B. t© D ord recht gewekt door een ge maskerd man, die zijn slaapkamer was binnengedrongen. Onder bedreiging met een revolver beval de indringer den no taris op te staan en geld voor hem te halen uit 'zijn kantoor. De notaris gaf aan dit bevel gevolg, maar bij de slaap- WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Dinsdag) zon onder 16 27 Morgen (Woensdag zon op 8.37 zon onder 16 27 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan óp 9 41maan onder 18,22 Eerste kwartier Maandag 14 December Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Bommen op ons land Bij een Britsche poging om met een vrij groote formatie vliegtuigen die P h i- 1 i p s I a b r i e k e,n te Eindhoven aan te vallen, werd door het lukraak neer werpen van bommen van elk kaliber, in de woonwijken der stad Eindhoven zware schade aan gebouwen, glas- en materiele schade aangericht. Ook open bare gebouwen en verkeersinstallaties liepen schade op. Zoo werd het zieken huis te Eindhoven zwaar getroffen, ter wijl de Catharijnekerk werd vernield. Nadat de bommen waren neergeworpen werd de burgerbevolking nóg met de boordwapens aangevallen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft de Nederiandsche burgerbevolking een ver. lies van meer dan 100 dooden, waar tus schen veel vrouwen en kinderen. Ejn groot aantal personen werd zwaar of licht gewond. Verscheidene personen worden vermist. Schade aan militaire installaties werd niet aangericht. Zes tien Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. kamerdeur gekomen, vluchtte hij de gang in. De bandiet liep hem na en loste vier schoten, waarvan er één den no taris in den rechterschouder trof. Hij stortte neer, waarop de inbreker de vlucht nam. De gewonde werd over gebracht naar het Diaconessemhuis te Dordrecht. Een uitgebreid poli tie-onder zoek is gaande. Hanctal in schrijfmachines Volgens een publicatie in de Staats courant van 4 December 1942 is het met ingang van dien datum aan iedereen verboden schrijfmachines per adverten tie te koop aan te bieden, terwijl tevens het reeds voor 'handelaren bestaande verbod tot het verkoopen en afleveren van schrijfmachines is uitgebreid tot iedereen, tenzij verkoop en aflevering plaats vindt aan bij het Bureau voor Me talen ver werkende Industrie, Riouw- straat 14, 's-Gravenhage, ingeschreven handelaren in kantoormachines. Het verkoopen van schrijfmachines van gebruiker aan gebruiker is verboden. Degenen, die hun schrijfmachine wen- schen te verkoopen, kunnen bij genoemd bureau een opgave aanvragen van de ingeschreven ondernemingen, aan wie mag worden verkocht. Foto's Tan v,ijwillig6rs De Germanische Freiwi'lliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto's van de Waffen-S.S. en het legioen in dagbladen, tijdschriften of het film journaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te be vitten. Schrijft u met nauwkeurige op gave waar u de foto gezien heeft aan de Germanische Freiwi'lliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. Twee dames verdronkefi Zaterdagavond verliet, zooals gewoon lijk de 48-jarige S. Riemens te T e r- neuzen, haar dienst bij de. firma Moggree en moet nabij de Axelscbe brug in de Oostelijke kanaalarm te water zijn geraakt. Toen zij om' 9 uur nog niet thuis was zou haar 60-jarige tante, mej. M. van Dixhoorn even gaan zien, waar zij bleef, doch deze is niet bij M. aan gekomen. Na eenigen tijd gewacht te hebben werd de familie ongerust en waarschuwde de politie, die onmiddel lijk aan het dreggen ging. Door de ge weldige duisternis werd het Werk van de redding zeer bemoeilijkt- Eerst Zon dagvoormiddag plm. 10 uur werd de eerste opgehaald nabij de Axelschebrug, terwijl de tweede een uur later gevon den werd' in de Oostkolk. Beide dames zijn ongehuwd. (Z.) Wie tevens extra boter met Kerstmis krijgen 111 verband met de beschikbaarstelling van het extra rantsoen boter voor Kerst mis op bon „Algemeen 446", wordt be kend gemaakt, dat arbeiders, die in het buitenland werkzaam zijn, vreemdelingen en Rijnschippers, voor zoover deze per sonen met Kerstmis bier te lande ver toeven, één rantsoenbon voor boter-extra zullen ontvangen. Tegen inlevering van bon „Algemeen 446" bij de plaatselijke distributiediensten zullen voorts personen, die te werk zijn gesteld bij den Rijksdienst voor de werk verruiming, bij de Organisation Todt of bij den Arbeidsdienst, voor zoover zij tusschenj 6 en 24 December weder in het bezit van hun distributiebescheiden zijn gesteld, alsmede personen, die tusschen 6 en 24 December uit een ziekenhuis zijn ontslagen deze laatste op vertoon van een daartoe strekkend bewijs van de zie kenhuisadministratie eveneens een rantsoenbon voor boter ontvangen. Het zelfde geldt voor kinderen, die in hst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1