ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Maandag 7 December 1942 99ste Jaargang No. 15109 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 A. J. IE LOOSE, Siorikzee Diroctenr-Adminietrateur (Adyertentiechef) HoofdredaotenrM. J. E03TEK, Zierikzoe In afwachting van feilen strijd in Noord-Afrlka Op de beide vleugels van het Afrikaan- sehe front, dus in het Oosten tusschen Agedabia en El Agheila en in het Wes ten op Tunesisch gebied, toont de ont wikkeling zekere gelijkenis. Op beide fronten i,s het tegen de verwachting in .nog .niet tot ..gevechten van grooten om vang gekomen, is het gros van de troe pen, zijn vooral de tank- en artillerie- formaties nog niet in den strijd gewor pen en is men nog niet veel verder dan het stadium van opmarseh. In de Cyrenaica maakt generaal Mont gomery nog steeds geen aanstalten zijn offensief voort te zetten. Hij bepaalt zich ertoe op zeer voorzichtige wijze de stellingen van de spil te onderzoe ken, waarbij men zich hoedt tankstrijd krachten van eenigen omvang naar vo ren te brengen. In den regel wordt er mee volstaan verkenningstanks erop uit te sturen om te trachten vast te stellen waar zic'h eventueel zwakke plekken in het vijandelijk front bevinden, welke oen grooten aanval aanlokkelijk maken. Het schijnt, dat het achtste leger de positie van Rommel toch anders waardeert dan men eenige weken geleden tijdens den opmarseh meende te moeten doen. Wat Tunesië betreft is de toestand ongeveer dezelfde, alleen met dit verschil, dat daar in de laatste dagen gevechts contact van eenigen-omvang is tot stand gekomeii, zonder echter het karakter van een beslissenden slag aan te nemen. Een dezer dagen is er van Engelsch- Amerikaansehe zijde aanspraak op ge maakt, dat men tot op artillerie-schoots afstand, concreter gezegd tot op 20 k.m. van Tunis, was opgerukt. De aan val op de Tunesische hoofdstad is in middels echter nog niet begonnen. Het Duitsche weermachtsbericht vermeldde plaatselijke gevechten in dit gebied. Hierbij zijn van Duitsche zijde 200 ge vangenen gemaakt, hetjgleen voor derge lijke plaatselijke gevechten niet zonder beteekenis is. De zeer sterke concentra tie van luchtstrijdkrachten aan beide zij- gint uitwerking te vertoonen. De aan vallen op vliegvelden, havens en mar- cheerende colonnes nemen van dag tot dag in omvang en scherpte toe en Zulks doet concludeeren, dat aan het Tune sische front gebeurtenissen van wijdere strekking op handen zijn. Bij de Duitsche soldaten in Tripolis worden reeds voorbereidingen voor het Kerstfeest getroffen. De eerste kerst, boomen en pakketten uit Duitsehland Zijn met transportvliegtuigen in Afrika aan. gekomen. Het Sovjet-offensief bij Stalin grad schijnt doodgeloopen Het Sowjet-offensief in den Zuidelijken sector schijnt, en zulks geldt vooral voor de operaties tusschen Don en Wolga, te zijn. doodgeloopen. In de laatste dagen is aan den dag getreden, dat ofschoon de Sowjet-troepen nog stooten uitvoeren, Feuilleton Het Oorspronkelijke Nederlandsoke roman door Honk van Hoeswijk Zoo liep Kees Blokker zwaar denkende en piekerende over de oplossing van dit probleem langs de Amsterdamsche grach ten en straten. Maar Vrouwe Fortun}a, die hem zoo goed had bedacht, zou ook zorgen voor de oplossing van dit lastige probleem. En wel op een zeer origineele wijze. Hel lot beschikte, dat hij zijn aan staande vrouw spoedig zou ontmoeten. III. Jo Bergsma yond het leven nietbe paald aantrekkelijk en rooskleurig. Wan neer je ook onophoudelijk in je leven pech hebt, dan wo^dt je wel wat cy nischer dan de meeste mensdhen, wie het wat meer voor den wind gaat. Voor de Zesde maal in haar korte leven had ze nu al haar betrekking verloren. En hoewel dat al acht weken was geleden, had ze tot nu toe nog niets anders gevonden. Voor het eerst ondervond ze nu pas recht, wat het beteekendewerk loos te zijn. Nu ja, er waren wel meer perioden geweest, dat ze zonder was. Maar dat duurde in den regel slechts 'Awfee of drie weken, dan werkte ee deze toch merkbaar minder intensief zijn en geen enkele terreinwinst opleverden. Karakteristiek daarvoor kan worden ge acht, dat van Sovjetzijde geen successen meer worden gemeld, welke berusten op een reëele militaire basis, b.v. de ver overing van steden, het noemen van hei aantal gemaakte gevangenen, doch dal men volstaat mei de mededeeling, dat het offensief wordt voortgezet. Ook een ontlasting van Stalingrad heb ben de jongste Sovvjet-bewegingen niet met zich gebracht. De berichten, volgens welke de in het gebied van Stalingrad staande Duitsche—Roemeensche legers zijn geïsoleerd en het zenden van ver sterkingen onmogelijk moet worden ge acht, worden onjuist geacht. De om singelingsmanoeuvre, in het bijzonder die welke van het Zuid-Westen uit wordt ontwikkeld, is onvoldoende gebleken om het gestelde doel te bereiken, Ret onder breken van spoorwegen beteekent uiter aard niet hetzelfde als het tot stand brengen van een insluiting. Ook behoeft dit niet de afsluiting van alle verbindingslinies met zich te bren gen, zeker niet in het onderhavige ge val en daardoor is het te verklaren, dat de verbonden troepen in Stalingrad toch ravitailleering en versterkingen ont vangen. De toestand in dezen gebeelen sector 'schijnt van dien aard te zijn, dal de plaatselijke gevechtshandelingen, die zich wellicht nog tusschen Wolga en Don zu)J.en afspelen, geen beslissende wending- meer aan dit belangrijke .deel van het front kinnen veroorzaken'. In het centrum, bij Kalinin en To- ropets houden de Sowjetaanvallen nog m weinig verminderden omvang aan. Bijna dagelijks oefenen de Sowjettroepen met aanzienlijke hoeveelheden mensehen en materieel druk op de Duitsche linies. Hier staan de Sowjet-leiding blijkbaar nog reserves in grooten omvang ter be schikking. Daarbij lcomt ook 'dat de ver-, keersverbindingen met het achterland hier belangrijk beter zijn dan in den Zuidelijken sector, hetgeen natuurlijk tot op zekere hoogte het offensief ten goede zal komen. Wat betreft dit oorlogstooneel waar de Sowjet-troepen met alle macht een doorbraak pogen te bereiken, is de ontwikkeling der dingen nog niet zoover, dat reeds een definitief oordeel kon wor den. uitgesproken. Itallaansch weermachtsbericht Hevig gevecht is Tunis Het 925ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Cyrenaica werden vijandelijke patrouilles teruggedreven. Bij het hevige gevecht in Tunis, waarvan melding werd gemaakt in het weer machtsbericht van Zaterdag en dat ein digde met de verovering van een be langrijke plaats, werden 400 gevangenen gemaakt en 25 pantserwagens, 7 gepant serde auto's, 41 stukken, geschut, on geveer 300 auto's en een groote hoe veelheid munitie vernield of buit ge maakt. Aan weerszijden aanzienlijke be weer ergens anders. Ze had immers di ploma typen en stenografie, ze studeerde Duitsch en Engelsoh en zou binnenkort ook .in die talen steno's kunnen opnemen Op de kantoren, waar ze gewerkt had, waren ze steeds tevreden geweest over haar, maar - de verschillende omstandig heden waren steeds oorzaak, dat ze na langer of korter tijd weer op straat kwam te-staan. Nu eens was het bezuini ging, dan weer inkrimping van personeel of opheffing van de af deeling, waar ze werkte en de laatste maal was de firma waar ze werkte, failliet gegaan. Welis waar zaten er zes mooie getuigschriften in haar taschje, in hetzelfde vakje, waar in de diploma's macbineschrijven en steno zaten, maar er liepen zooveel meis jes van 21 jaar rond met mooie getuig schriften en diploma's. Althans, zoo had men haar meer dan eens verteld aan de beurs, waar ze wel eens ging vragen, of er wellicht ook werk voor een steno typiste. En ,als ze ergens persoonlijk sol liciteerde, idan waren er altijd meer kan didaten, hetgeen beteekende, dat ze wel naar huis kon gaan, want in den regel was het eenigste, wat haar Werd gezegd op haar sollicitatiebezoek: we zullen U wel schrijven, juffrouw. Soms had ze wel eens gedacht, dat ze haar uiterlijk niet mee had. Ze was nu eenmaal niet zoo mondain nis de meeste andere meis jes van haar leeftijd. Van geverfde lip pen of geschilderde wenkbrauwen hield ze niet, evenmin van kort haar. Verder kleedde ze zich altijd degelijk, hoewel niet stijf. Ze deed niet mee aan de nieuw- ste modes, en dat kon wel eens de oor bedrijvigheid in de lucht. In den loop van verscheidene luchtgevechten schoten Duit sche jagers 14 vliegtuigen neer. 2 onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der laatste twee dagen. BURGH. Burgerlijke Stand over Nov. Geboren22. Cornélus Hermanus, z. van Cornells van der Klooster en Johanna Hendrika Slaager; 23. Maatje, d. van Maarten Boot en Maria Vaane. Ingekomen: 3. Corn,a Tangeman, echtg, i van Bernhard van der Weel, van Haam- Stede; 12. Leendert Padmos en echtg. van Groningen; 23. Cornelia W. v. d. Linde van Bladel; 13. Geertruida J. Land man van Haamstede. Vertrokken: 21. Wilhelmina Fr. v. d. Ende en zoon naar Zierikzee; 28. Joan na C. M. Jagers en Hubert Fr. Jagers- naar Sas van Gent. ELLEMEET. Burgerlijke Stand over November. Gehuwd: 4. Marinus Lokker, 25 j. j.m., en Leentje Centina van de Zande, 22 j. j.d. ST.-ANNALAND. Burg. Stand over Oc tober. Geboren: 1. Cornells, Z. van M. J. den Éngelsman 'en H« Janse; 6. (Ma ria, d. van A. A. Ligtendag en N. M. Smits; 6. Maatje Janny, d. van D. Moer land en M. Rijnberg; 11. Pieter Cor nells, z. van M. H. de Jolige en C. D. Heijboer; 18. Cornelia, d. van A. de Witte en J. A. den Engelsman. Ge huwd: 1. Leendert F. Boot, 22 j., (van Rotterdam) en Johanna Moorland, 22 j.; 15. Adriaan Neef, 24 j., en Elizabeth Rijnberg, 24 j. Overleden: 1. Krïjina Hage, 54 j., ongehuwd; 2. Cornelis (Marinus, 9 m., z. van M. J. Elenbaas en C. J. J. van Iwaarden; 30. Hendrik van Oeve- ren, 6 j., (overl. te Heino), Z. van G. van Oeveren en J. P. v. d. Klooster, Loop der bevolking. Vertrokken: Jo hanna Moerland naar Rotterdam en Jan C. Moerland en echtgje naar Oud-Vos- semeer. Burgerlijke Stand over November. Geboren: 19. Lena Jacoba, d. van A. N. van Hemert en O. P. Rijnberg. Ge huwd: 5. Hendrik Jansen, 29 j., (van Tholen) en Cornelia den Engelsman, 25 j. Overleden: 6. iZaak Kaïnermans, 88 j., ecchtg. van J. C. Dupont (van Vlis- singen); 11. Maatje, 20 j., d. van J. A. Vroegop en P. Elenbaas; 17. Pieter, I. Fase, 63 j., (overl. te Bergen o. Zoom) echtg. van E. Scherpenisse; 24. Jacob', 26 j., z. van J. Heijboer en J. Noort- hoek; 30. Johanna B. Slager, 59 j., (overl, te Breda), echtg.© van C. 'M. P. W. Hanssens. Levenloos aangegeven: 18. Een kind van W. Keur en J. C. Heijboer. Ingekomen; David van Daalen van War mond en Hendrik Jansen van Tholen. Verrtokken: Anthonie de Wilde naar Wageningen; Adriaan A. Geluk naarOud- Vossemeer; Dingena W. Heijboer naar Voorburg; Marinus C. van den Berg en echtg.e naar Zierikzee; Martina van Daalen naar Oud-Vossemeer. THOLEN. Burg. .Stand over Nov. Ge boren; Maddy, d. v. H, J. Beukelaar en J. A. de Korte; Neeltje Stoffelina, d. v. J. J. Geluk en J. J. de Laater; Ineke Maryke, d. v. G. A, Kieft en P. J. v. d. Spek. Overleden: A. M. Schilperoort, 82 j., wed. van W. J. Walpot; Maria Anna, 6 j., d. v. L. Aalbrechtse en J. Suurland. Vrijdagavond 7 uur zal voor de G e r e f. Gem. optreden ds. Verhagevan Lisse. De verzending van mosselen be droeg vorige week slechts ruim 2500 ton. Oesters werden er, wegens de feest dagen, meer verzonden. De vangsten van bliek en sardijn waren goed loonend, doch de aanvoer ter plaatse was aan merkelijk minder, daar op andere plaat sen de visch moest worden afgeleverd. zaak zijn, dat zij niet representabel ge noeg was, wanneer ze ergens solliciteerde Doch iets in haar verzette zich er tegen, zich even zoo op te dirken als diq andere kantoormeisjes. Daar hield ze niet van. Een ongeluk komt zelden alteen. Acht weken was ze nu al zonder taöerk en haar enkele spaarduitjes waren gesmolten als sneeuw voor de zon. De kamerhuur moest op tijd betaald worden en tenslotte moest een mensch ook eten, al ideed ze dan altijd zoo goedkoop mogelijk. En dan telkens dat heen en weer fietsen van Amstelveen naar Amsterdam en weer terug. Dat maakte hongerig. Maar dat was het ergste nog niet. Tot overmaat van ramp had ze nu ook ruzie gehadi met Wim, haar verloofde. Wim was een beste jongen, maar had ook al .weinig geluk bij de bazen. Ze was er van over tuigd, dat hij een eerste klas kruideniers bediende was, maar dat begrepen de patroons niet. Ook hij was al' eenigen tijd zonder werk, en dat was niet zoot erg, als zij nu maar verdiende. Dan kon den ze nog wel eens een avondje uit gaan op kosten! van haar portemonnaie' Een bioscoop was tenslotte zoo duur niet- Maar de laatste weken waren ze beiden slecht bij kas: Wim had geen geld om uit te gaan en Jó achtte het niet verantwoord om van het restant van haar spaarpenningen ook nog een deel te gebruiken voor vermaak. Dat moest, volgens haar, maar wachten tot een van beiden weer een betrekking had. (Wordt vervolgd). De toestand vau den -heer G. Contant ajhier, welke begin dezer week ernstig werd getroffen bij een een ont ploffing van een carbid-apparaat, is thans zoodanig, dat het gevaar is geweken Een zijner armen bleek, bij röntgenonder zoek, op drie plaatsen gebroken. De diphterie neemt onder de kin deren in deze gemeente hand over hand toe, steeds worden nieuwe gevallen ge constateerd, doch gelukkig de laatste da gen niet van doodelijken aard. Waar gobrok heerscht, moet ge holpen worden. Dit doet Winterhulp door UW offer. Giro 5553. WANNEER VERDUISTEREN Heden (Maandag) zon onder 16 28 Morgen (Dinsdag) zon op 8 36zon onder 16.27 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 8.31maan onder 17,23 Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier Maandag 14 December Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. 'Uit hot politierapport van Zierikzoe Vorige week werd, in verband met de prijsvoorschriften qp een warendes- kundige, controle uitgeoefend in de win kels te Zierikzee. Deze controle leid de tot het volgende resultaat: Een winkelier werd bekeurd, dat hij ter aflevering aan zijn klainten voorradig had een hoeveelheid afgewogen suiker, die in zakken vani 1 kg. en V2 kg. waren afgewogen. Bij naweging bleek, dat in verschil lende dier zakken die 1 kg. suiker moes ten inhouden, respectievelijk 20, 15, 10 en 5 gram te weinig was. De zakken, die een halve kg. suiker moesten inhou den, hielden echter 10 gram te weinig in. Een winkelier werd bekeurd, omdat hij zijn suiker voor f0.58 per kg. verkocht, terwijl de vastgestelde prijs (van witte kristalsuiker) daarvan is f 0.55 per kg Een winkelier, die zijn jam aan andere winkeliers had verkocht en afgeleverd, berekende zijn grossiersprijzen te hoog. Een winkelierster werd bekeurd ter zake dat zij BQ. vlugkokende gortmout a f 0.25 per pak verkocht, terwijl de vastgestelde prijs f0.19 was. Voorts ver kocht zij potten jam a f0.39 per pot, terwijl <leze niet hooger mochten wor den verkocht dan a 35 cent per pot. Tevens had zij een aantal in haar winkel anwezige waren niet geprijsd. Egn andpre winkelier werd eveneens bekeurd, daar hij zijn potten jam voor een hoogere prijs verkocht dan de vast gestelde. Voorts verkocht hij losse gort a f 0.14 per kg., terwijl de vastge stelde prijs 18 cent was. Ook had deze enkele zijner waren niet geprijsd. Een andere winkelierster was niet in overtreding met de prijsvoorschriften, doch had haar in den winkel aanwezige artikelen niet geprijsd. VOOR DE HUISVROUW Serviesgoed en metalen kenkengere Met ingang van 1 December 1942 valt keukengerei, vervaardigd van gegalvani seerd of geëmailleerd' ijzer of alumini um, onder de distributie en mag mits dien slechts gekocht, verkocht of afge leverd worden tegen geldige bonnen- In het tijdvak van 1 tot en met 31 December 1942 geeft elk der bonnen 3—77, 3—78, 3—79, 3—80 en 4—77, 4—78, 4—79 en 4—80 van de bonkaarten voor voedingsmiddelen 13de periode K 310 en K 340 (kinderen tot en met 13 jaar), bij gelijktijdige inlevering van één der punten 01 tot en met 04 van de E,.V.— kaart voor serviesgoed tezamen het recht op het koopen naar keuze van servies goed of metalen keukengerei tot een waarde van één punt- In verband met de bevoorrading van den handelaar moet het publiek bij de aanschaffing van de onderhavige arti kelen de noodige soepelheid betrachten, met dien verstande, dat het genoegen moet nemen met de artikelen, welke de handelaar in voorraad heeft. Voor een geëmaileerd of gegalvani seerd ijzeren artikel is de puntenwaarde gelijk aan tienmaal het gewicht in kg' Voor een aluminium artikel wordt de puntenwaarde verkregen door het ge wicht in kg te vermenigvuldigen met 30. Voor ieder artikel wordt echter ten hoogste 16 punten berekend. Een alu- miniumartikel met een gewicht van 0,32 kg wordt dus gewaardeerd met 9,6 pun ten, welk getal naar boven wordt afge rond op 10; een geemailleerd of gegal vaniseerd ijzeren artikel van 1,24 kg wordt gewaardeerd met 12.4 punten, welk getal naar beneden wordt afgerond op 12. Voor wat betreft de serviesgoedarti kelen, geldt de bestaande reeds gepu bliceerde pun ten waardeering. Daar sinds 9 November 1942 de volgende artikelen eveneens onder de distributie van ser viesgoed vallen, worden deze artikelen met daarachter de desbetreffende pun- tenwaardeering hieronder vermeld, te weten: spoelkommien 5 punten, vuurvaste schotels en casserolles 10 punten, vuur vaste pastéivormen 8 punten, vuurvaste melkkokers 6 punten, vuurvaste pannen en kookpotten 18 punten. De distributiediensten zullen met in gang van 1 December 1942 bovendien speciale punten tot den aankoop van keukengerei beschikbaar stellen in ge vallen van huwelijk, eerste inrichting en brand, anders dan door oorlogsgeweld veroorzaakt. De hiervoor ï'n aanmerking komende personen kunnen op formulier MD 333-12 de bovenbedoelde speciale punten bij de plaatselijke distributie- diensten aanvragen. In het geval van oorlogsgeweld dient men zich te wen den tot de Stichting Centrale Voorzie ning Rotterdam, Beursgebouw te Rot terdam. „Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen" ONDERWIJS Scboolgeldhefflng veor M,0. en V.H.O. Er is thans een nieuwe regeling vast gesteld voor de heffing van schoolgeld voor het middelbaar en 'voorbereidend hooger onderwijs, waarbij is bepaald, dat maatstaf voor het verschuldigde school geld is het totaal bedrag, dat verschul digd is wegens inkomstenbelasting (c.q. loonbelasting) over het bijden aanvang van het cursusjaar laatst verloopen ka lenderjaar of gedeelte van dat kalender jaar (belastingtijdvak) en vermogensbe lasting over het bij den aanvang van het schoolgeldjaar loopende belastingjaar Bedraagt de schoolgeldmaatstaf min der dan f 16, dan is geen schoolgeld ver schuldigd. Voor gem. scholen kan de burgemeester bepalen dat het- schoolgeld meer of minder zal bedragen. De nieuwe regeling wordt voor het eerst toegepast voor 't schooljaar 1942-'4$ Voor H.B.S-en wordt de geldende rege ling betreffende verhooging van school geld vo,or zitten-blijven gehandhaafd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Adorp. (Gr.), ds. J. J. Siezen te Dreischor, Mei we]k gevolg het Duitsche lucht- wapen en Duitsche U-booten het laatste groote Britsch-Amerikaansche convooi in de IJszee op weg naar Sovjet-Rusland, aangrepen, is door de extra-berichten en mededeelingen van het oppercom mando der weermacht voldoende bekend. Ook de uitlatingen van den commandee renden admiraal van het convooi, schout- bij-nacht Burnett, die de onafgebroken, meer dan vier dagen en nachten durende, Duitsche aanvallen als de hevigste tor pedo- en bomaanvallen van den oorlog bestempelde, i,s njet onbekend gebleven. Voor de eerste maal zijn we thans in staat deze aanvallen ook In beeld to toonen, en wel zooals zo van Britsche zijde gezien cn gefotografeerd Werden. Deze in Engeland onder den titel „Vier dagen hel" gepubliceerde foto, werd ont leend aan een Britsch tijdschrift. Een vijandelijk vrachtschip is getroffen. Hon derden meters hoog stijgen de rook wolken als teeken van vernietiging. (Transocean Fellinga Pax Holland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1