ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Zaterdag 5 December 1942 99ste Jaargang No. 15108 Talofoon no. 32, Giro ao. 137677 - Dirsctsar-Admiaistratenr (Advorteutieclief) A J. BE LOOSE, Sierikzea Hoofdredacteur: M. J. KOSTEN, Sierikzee GEVECHTEN IN TUNIS OP RUIMER SCHAAL Activiteit in de lucht toegenomen De strijd in Tunis schijnt eindelijk ont brand te zijn. Nadat men te Berlijn steeds zeer terughoudend is geweest en langen tijd slechts onbelangrijke voor- hoedegeveohten gemeld heeft, wordt i thans voor de eerste maal van Duitsehe militaire zijde melding gemaakt van ge vechten, die men niet meer met den naam van schermutselingen kan aandui den. Sinds de komst der EngelsCh-Ameri kaansche troepen in Tunis lag het zwaar tepunt van de militaire operaties bij iet Duitsehe luchtwapen, doch thans schij- I nen de voorbereidingen der DuitsCh Italiaansche bodemtroepen zoover te zijn gevorderd, dat zij aan den strijd hebben kunnen deelnemen. Nadere bijzonderheden over afstanden en plaatsnamen worden van militaire zijde te Berlijn echter niet verstrekt, doch men wijst er slechts op, dat de operatieve kracht van de Duitsehe i troepen in Afrika toeneemt en verster- j kingen van Sicilië in de havens van Tunis en Bizerta aankomen. Het hoofdkwartier van generaal Eisen- houwer heeft volgens S.P.T. bekend ge maakt, dat de activiteit in de lucht zoo wel aan geallieerde zijde als aan die van den tegenstander is toegenomen. Ge allieerde toestellen vallen Bizerta, Tunis, Sfax en Gabes aan. Vooruitgeschoven ge allieerde eenheden opereeren op het o ogenblik bij Mateur en Djedeida. Van officieele militaire zijde te Tanger wordt, aldus gaat S.P.T. verder, gemeld, dat de tegenstand der As-troepen bij Tunis en Bizerta toeneemt. Het Britsche eerste leger oefent druk uit op de vij andelijke linies, doch de tegenstander heeft versterkingen ontvangen, die aan de Noordoostkust van Tunis zijn geland. De activiteit in de lucht blijft aan beide zijden groot. In tegenstelling tot de be richten van Amerikaansche zijde melden Britsche oorrespondenten, dat de plaat sen Gabes en Sfax zich in Duitsehe han den bevinden. Volgens Amerikaansche be richten zouden de geallieerden den straatweg van Tunis naar Bizerta op een bepaald punt zijn overgestoken. Engel- sche berichten van Donderdagmorgen be vestigen dit, doch melden tevens, dat de opm^rseh in dit gebied slechts langzaam vordert. Maandagmorgen hebben verscheidene Britsche troep entransp ortseh epen van groote afmetingen, alsmede een aantal vrachtbooten de haven van Gibraltar verlaten. Zij zetten koers naar de Mid- dellandsöhe Zee. Tegelijkertijd stegen tien bommenwerpers en dirie jagers op en verdwenen in dezelfde richting. Vergeefiche Sovjetaanvallen bij Tuapse en Terek Tusschen Wolga en Don stortten aanvallen ineen Het opperbevel van de Duitsehe weer macht deelde Vrijdag mede: De Sow jets vielen ten N.O. van Tuapse en aan den Terek wederom met sterke strijdkrachten tevergeefs aan. Duitsehe snelle formaties voerden de laatste twee ■dagén in het gebied ten Noorden van den Terek succesvolle aanvalsopera- ties uit, behaalden aanzienlijke terrein winst en vernietigden verscheidene vij andelijke cavallerie- en gemotoriseerde afdeelingen. Talrijke gevangenen en een grooten buit aan wagens en voertuigen werden binnengebracht. In het verloop van de gevechten in de Kalmukkensteppe werden opnieuw vijandelijke bataljons in fanterie uiteengeslagen. Acht pantserwa gens en talrijke voertuigen werden ver nietigd en de belangrijke ravitailleerings- wegen van den vijand verbroken. Tijdens de voortgezette verbitterde afweergevech- ten tusschen Wolga en Don stortten gis teren herhaalde krachtige aanvallen der sovjets met groote verliezen ineen. 36 pantserwagens werden vernietigd, hon derden gevangenen, wapens en andere buit vielen in handen van onze troepen. In de groote bocht van den Don namen eigen aanvallen, ondanks hardnekkigen tegenstand van den vijand, een gunstig verloop. In den sector Kalinin-Ilmenmeer mislukten wederom krachtige pantser- en inf an t er ie - aan vallen der sovjets met groo- bloedige en materieele verliezen. De vij and verloor .opnieuw 49 pantserwagens. Eskaders gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers kwamen met succes in de verbitterde afweergeveöhten tusschen- beide. Jachtvliegtuigen dwongen sterke re vijandelijke vliegtuigformaties tot den strijd en schoten 22 sovjettoestellen neer. 4 vliegtuigen werden door de luchtdoel- artillerie van de luchtmacht vernietigd; drie eigen toestellen worden vermist. Aan het front in Cyrenaioa weder- zijdsöhe artilleriegevechten. In Tunesië veroverden Duitsehe troepen belangrijke stellingen. Italiaansche troepen vernie tigden een formatie BritsChe valscherm jagers. Er werden 754 gevangenen bin nengebracht. Formaties der Duitsehe en Italiaansche luchtmacht vielen in duik en scheervlueht vijandelijke pantserwa gens en voertuigkolonnes aan. Nachtelijke aanvallen werden onderno men op de haveninstallaties en het vlieg veld van Bone en op het vijandelijke ravitailleerimgsverkeer in Algerië. Duit sehe jagers schoten 16 Britsche vliegtui gen neer; twee eigen toestellen worden vermist. In den tijd van 21—30 November ver loor de Britsche luchtmacht 111 vlieg tuigen, waarvan 62 im het Middelland- sche'zee-gebied. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot Brittannië 50 eigen vliegtuigen verloren. Tijdens her haalde aanvallen op de Britsche kust, brachten Duitsehe motortorpedobooten den eersten December een koopvaardij schip van 3000 brt. en een beveiligings vaartuig, den derden December een tor pedojager en twee koopvaardijschepen van te zamen 4500 brt. tot zinken. Na hevige nachtelijke gevechten met vijan delijke torpedojagers keerden alle boo ten op hun steunpunt terug. i NACHTELIJKE STRUD BIJ GUADALCANAR Het keizerlijk Japansche hoofdkwar tier heeft medegedeeld, dat Japanschie torpedobooten in den nacht van 29 op 30 November Amerikaansche marinevaar tuigen in de nabijheid vair de haven van Loenga op Guadalcanar hebben aangevallen. De Amerikanen leden de volgende verliezen:- een slagschip, een kruiser en twee torpedojagers werdeA tot zinken gebracht en aan boord van twee torpedojagers brand veroorzaakt' Aan Japansche zijde ging een torpedo jager verloren. Het Amerikaansche vlooteskader be stond' vrijwel uitsluitend uiit schepen van de Atlantische vloot. De tot zinken g& brachte zware kruiser behoorde tot de „Au)gusta"-klasse. Zoowel deze kruiser als het tot zinken gebrachte slagschip maakte-een maand geleden nog dfeel uit van een gevechtseskader in het centrale deel van den Atlantische® Oceaan. In een commentaar op dit communi qué merkt de „Tokio Nitsji Nitsji" op, dat voor de eerste maal Japansche tor- pedobootflottieljes op groote schaal in contact kwamen met Amerikaansche slagschepen. Cyrenaïca, is doeltreffend beantwoord. In Tunis hebben Duitsdie afdeelingen een belangrijke positie veroverd, waarbij zij 454 gevangenen maakten, onder wie 18 officieren. Tijdens een schitterende actie door een bataljon bersaglieri, werden 300 Engelsche valschermjagers gevangen genomen. Luchtformaties der Spil heb ben haar aanvallen overdag en des nachts op de haven van Fransch Noord-Afrika en voor anker liggende schepen voortge zet. Tijdens levendige luchtgevechten heb ben Duitsehe jagers 16 vijandelijke toe stellen neergeschoten. In het centrale deel der Middellandsche Zee heeft een onzer verkenningsvliegers, tijdens een gevecht piet 4 Spitfires, er een neergeschoten en een tweede ernstig beschadigd. Het ver- kenningstoestel keerde, doorzeefd van ko gels, op zijn basis terug. Het hospitaal schip „Cita di Trapani" is getorpedeerd en gezonken. Er bevond zich geen enkele gewonde aan boord. Van de 120 per sonen, die aan boord waren, zijn er 104 gered, onder vge alle iroode-kruis-ver- pleegsters. Britsche toestellen hebben aan vallen gedaan oj> kleine plaatsjes op Sicilië. Onder de burgerbevolking vielen 2 gewonden. Een vliegtuig, dat door afweerbatterijen i^as getroffen, is nabij Auguste ^randend neergestort. Een van onze torpedoboaten. onder bevel van kor vetten kapiteif Farm#, heeft een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. TRANSBALKANWEG IN AANLEG Landverbinding tusschen Adriatische- en Zwarte Zee Door de aansluiting van Albanië bij Italië en de Bulgaarsche bezetting van Macedonië Zijn Italië en Bulgarije na- buurstaten geworden. Hierdoor is het mogelijk geworden een plan, dat reeds tientallen jaren gek)©sterd werd, einde lijk uit te voeren. Dit plan bestaat in den aanleg van een Trans-B alkanwegi, die van de kust der Adriatische Zee door Albanië en Bulgarije naar de Zwarte Zee zal voeren. Midden November werd te Sofia een overeenkomst gesloten en een Italiaansche maatschappij met den aanleg van een weg belast. De weg heeft haar uitgangspunt bij Antivari, dat aan de Montenegrijnsche kust ligt en een vrijhaven wordt en bii de Albaneesche kuststad Durazzo. Het traject is nog niet bekend, maar men zal gedeeltelijk gebruik makén van bestaande wegen in het westelijk deei van den Balkan. Ir. ieder geval komt de weg te loopen over Sofia en ver volgens naar de Bulgaarsche Donau- haven Russe. Aldus wordt een goede verbinding tusschen Adriatische en Zwart te Zee geschapen, zoodat men niet uit sluitend op het zeeverkeer door de Dar- danellen is aangewezen. Zoowel Antivari ^Is Durazzo hebben havens, die voor uitbreiding vatbaar zijn. Vanaf de Bocche di Cattaro Zijn aan de Adriatische zee behalve te Antivari en Durazzo geen kadewerken aanwezig, die laden en lossen mogelijk maken. Het enkel verschenen van een der groote Dwtsche slagschepen op een oorlogstooneel dwingt de Britten slagschepen en andere zware eenheden 'in grooten getale aan andere punten te onttrekken, waardoor deze worden verzwakt. Een Duitsch slag schip aan de Noordelijke kust van Noor wegen. P K Richleske-P B Z R P H. s) Itallaansch wearmachtsberfcht Hospitaakchip getorpedeerd Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Hevig artillerievuur van onze vooruit geschoven stellingen, aan het front in Arbeidsdienstplicht ten deele van kracht geworden Op 4 Januari Zullen de kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst een nieuw contingent jongemannen ontvan gen. Deze lichting zal (gjrooter zijn dan eenige vorige; ze zal rond 10.000 man tellen. Het aantal kampen zal trouwens ook weer uitbreiding ondergaan; waren er ten behoeve van de laatste lichting 49 kampen in gebruik, thans zullen er 54 worden opengesteld. Uit een en an der blijkt duidelijk, dat het instituut van .den arbeidsdienst gestadig g|roeit en dat het in het leven van ons volk een rol van toenemende beteekenis gaat spelen, Voor het eerst Zal de thans opge roepen lichting Zij het ook nog niet in vollen omvang in het teeken staan van den arbeidsdienstplicht, die de Ne derlandsehe jeugd is opgelegd bij de Arbeidsdienstplichtverordening van 23 Mei 1941. Deze toch bepaalt, dat alle jonge Nederlanders van beiderlei ge slacht, die in het bezette Nederland- sche gebied wonen of verblijf houden en voor zoover zij den leeftijd van 18 jaar wèl en dien van 25 jaar nog niet hebben bereikt, verplicht zijn hun volk in den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. Daarnaast kunnen de jongelui van 17 tot 24 jaar oud, zich als vrij williger aanmelden. De verordening kent verder den secretaris-generaal van het departement van algemeene Zaken het recht toe, het aantal der op te roepen dienstplichtigen vast te stellen, i Uit den aard der zaak houdt 'de sterkte der lichtingen ten nauwste ver band met het aantal kampen, waarover de Nederlandsehe Arbeidsdienst kan be schikken. En waar dit aantal nog op geen stukken na voldoende is om den dienstplicht voor de geheele jeugd m te voeren, moeten er voorshands slechts bepaald© categorieën van deze jeugd worden opgeroepen. DE VORDERING VAN KLOKKEN EN CARILLONS Welke klokken niet worden versmolten Naar aanleiding van het bericht, dat met de inbeslagneming van klokken en klokkespelen een aanvang wordt gemaakt heeft het A.N.P. den inspecteur voor klir.stbescherming dr. J. Kalf te 's-Gra- 'venhage gevraagd wiat de inspectie heef t Naar het Noorden, Duitsehe infanteristen, dte met verlof zfjn geweest en uit het vaderland weer naar hun steunpunten terugketren, gereed om zich in te schepen in een gruot transportschip. Boven aan den boeg 'ziet men ten post van het scheeps- luchtafweergeschut (Orbis Holland Pax Holland s) verstandig gehruik kan men met weinig gas veel doen" kunnen bereiken met betrekking tot de oudste en kostbaarste stukken. De inspectie, zoo deelde dr. Kalf mede, begon met haar werkzaamheden reeds in 1939. Aan de burgemeesters werd een circulaire gezonden, waarin hun verzocht werd te berichten welke klokken zich in hun gemeente bevonden en de middel lijn daarvan op te geven. Nadat hier uit de noodige kennis omtrent de voor handen hoeveelheid klokkenmateriaal was verkregen, werd een vorderingspercen tage vastgesteld. De schifting dacht men zich als volgt: le. Zooveel mogelijk sparen van alle oude carillons. 2e. Idem van alle klokken tot en met 1500. 3e. Idem van de klokken, gegoteh door Francois en Pierre Hemony. 4e. Het maken van een keuze uit de klokken van Geert van Wou (eind 15de, begin 16e eeuw). 5e. Van de klokken na 1500 tot 1801 wilde men 'zooveel mogelijk sparen en tenminste één representatief exemplaar van lederen gieter. Spoedig bleek, dat met een voldoen aan punt 1 meer dan de helft van het be schikbare percentage zou worden bereikt. Derhalve moest de aanvankelijke opzet worden losgelaten en beperkte men zich tot het reserveeren van 52 in historisch! opzicht meest waardevolle van de 74 in aanmerking komende carillons. De modernere, b.v. die vervaardigd door Taylor en Johnston, zal men later op nieuw kunnen laten aanmaken. Ook met WANNEER VERDUISTEREN? Heden aterdag) son onder 16 28 Morgen (Zondag, zon op 8 83son onder 16 28 Maandag zon op 8 84, onder 16 26 Tusschen zonondergaog en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 5 56; maan onder 15.55 Maandag maan op 7 15, onder 16.33 Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier Maandag 14 P«comber Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Deo. Laat hen niet waohten I Legt reeds NU uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp I Qiro 6S53 DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 5 Dec. niet meer geldig: 61 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tapte melk, Ril tabak, cigaretten en 58 boter. De geldigheidsduur van de volgende bonnen ia verlengd: t/m Donderdag 31 December: 412, 413, 431, 432 alg. (Zeep), N-, O eenheidszeep, waseh- poeder, toiletzeep. betrekking tot punt 2 feuf 3 moest men de keuze beperken. Van 150 van de 400 op de lijst voorkomende klokkengieters heeft men iejs kunnen reserveeren. Al deze klokken werden beschilderd met een hoofdletter M. Aan de eigena ren is een document overhandigd met in vier talen daarop: „De Nederlandsehe regeering heeft een zeer beperkt aantal klokken, als historische gedenkstukken van dp grootste beteekenis, van vordering vrijgesteld en richt tot de bevelhebbers der militaire macht van andere mogend heden het dringend verzoek deze met een M gemerkte klokken eveneens te sparen." Be politieke gezindheid van den ambtenaar Het verordeningenblad bevat een ver ordening van den rijkscommissaris, waar bij met ingang van heden het derde lid van artikel 56 van het algemeen rijksambtenarenreglement buiten werking wordt gesteld. Dit lid luidt als volgt: „Hij (de ambtenaar) onthoudt zich van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale- of oranjevlaggen. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienst woning of van het daarbij behoorend erf mag niet blijken van de politieke gezindheid van den ambtenaar of Zijne huisgenooteri". Dr. GÖBBELS OVER HET NIEUWE EUROPA dat zijn standpunt hoeft te bepalen Zijn wekelijksche artikel in Das Reich wijdt Rijksminister dr. Göbbels ditmaal aan het visioen van een nieuw Europa De minister gaat van de grondstelling uit, dat de geallieerden na den vorigen wereldoorlog door het niet nakomen van hun beloften Europa en eigenlijk degan- söhe wereld diep in het ongeluk hebben gestort, een situatie waaruit de geplaag de menschheid twintig jaar later geen anderen uitweg vond dan den huldigen oorlog. Dr. Göbbels begrijpt daarom niet, dat de tegenstander thans nog den moed bezit om aan te nemen, dat de volken de fout van 1918 en 1919 zullen herhalen. De minister stelt in het licht, dat de Engelschen onder geen omstandigheid zullen willen dulden, dat ons vasteland bij de oplossing van zijn elementaire levenskwesties gemeenschappelijk tewerk gaat. Een vereenigd Europa, al dus de schrijver, is, zoolang er een En gelsche geschiedenis bestaat, het schrik beeld van de Britsche buitenlandsche po litiek geweest, een politiek, die op de voorwaarde isgebaseerd, dat Groot-Brit- tannië een vastelandsdegen op het con tinent vindt. Op zichzelf gesteld zou Engeland niet de kracht en vermoedelijk ook niet den moed bezitten Europa te verhinderen de basis van een lyeuwe orde en organische samenleving van zijn volkeren te leggen. Dr. Göbbels behandelt vervolgens de kwestie, dat de Europeesche soli dariteit, zooals men zich die van Duit- sdhen kant denkt, op het oogenblik door den oorlog een belasting ondervindt, wel ke na afloop van den strijd vanzelf ver dwijnen zal. Het is natuurlijk, dat de vijand tracht deze belasting te vergroo- ten, maar even natuurlijk is het, dat de mogendheden van de spil zich daarente gen weren. Als een warhoofd of een door Londen opgehitst sujet in de be zette gebieden op een Duitschen soldaat een pistool richt, dan reageeren de lan den van de spil zooals dat in den oorlog gebruikelijk is. Dit is echter geen teeken van den komenden vrede, maar het tee ken van den huidigen oorlog. De Rijksminister voert dan aan, dat het Noord-Amerikaansche vasteland ook eerst in een oorlog zijn eenheid heeft gevonden. De Europeesche lan den zullen naar zijn meening zoolang oorlog onder elkaar voeren, als zij hun gemeenschappelijke belangen niet erken nen en geen aanstalten maken, die ook als een eenheid te vertegenwoordigen. Het behoeft echter geen betoog, dat een Europeesche solidariteit zekere offers voor de betrokken staten met zich brengt, maar aan den anderen kant tot een on- gekenden bloei van ons vasteland op ©economisch, cultureel en sociaal gebied zal leiden. Vervolgens wordt de strijd in het Oosten ter sprake gebracht. Dat men in zekere kringen den gigantischen strijd in de Sowjetunie met hetzelfde gevoel volgt als waarmede men naar een voetbalwed strijd kijkt, acht dr. Göbbels een bewijs er van hoe sterk het continentale levens instinct jn deze kringen reeds verslapt is. De burgerlijk-liberale wereld heeft de finitief opgehouden te bestaan. Europa heeft niet meer te kiezen tusschen haar en Duitschland, maar tusschen een Duit sehe overwinning en het bolsjewisme. Het moge zonderling schijnen uit onzen mond, aldus de schrijver, den roep tot Europeesche solidariteit te vernemen. Wij gelooven echter meer recht te bezitten dit appèl te doen, dan de vertegenwoor digers van een ideologie, die geen grond meer onder zich heeft. Wij weten, zoo gaat de minister voort, dat ons land ook onder de beste leiding slechts in een gezond Europeesch vaste land leven en gedijen kan. Zoozeer wij van het bewustzijn zijn doordrongen, dat Europa niet zonder ons leven kan, zoo zijn wij er ook van overtuigd, dat wij het niet zonder Europa kunnen stellen. Wij zien boven de crisis en lasten van den Jegenwoordigen tijd, die vooral in den oorlog haar oorzaken vinden, het visioen van een nieuwe, zinrijke Euro peesche orde omhoogstijgen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1