ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Vrijdag 4 December 1942 99ste Jaargang No. 15107 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (AdTortontiechef) A. J. DE LOOSE, Siorikzeo HoofdrodaotourM. J. KOSTEN, Siorikzee MUSSOLINI ANTWOORDT CHURCHILL De balans na 30 maandon oorlog Be verliezen der Italianen Voor de wetgevende commissies der fascistische kamer van corporaties heeft de Duce een rede gehouden. T.a.v. den oorlog tegen Rusland, verklaarde Musso lini, dat de militaire macht van Rusland wat de militaire kwaliteiten der Russi sche weermacht aangaat, een verrassing is geweest. Thans heeft Rusland reeds zijn vrucht bare gebieden en 80 tot 90 millioen leden van zijn bevolking verloren. Vervolgens wees de Duce er op, dat het president Roosevelt is die den oor log heeft gewild en op den oorlog heeft aangestuurd en Japan er goed aan heeft gedaan op het beslissende oogenblik in te grijpen. Het toetreden van Japan tot den oorLog vormt de onvoorwaardelijke garantie voor de overwinning daar Japan niet te bereiken en te overwinnen is' Met betrekking tot de landing der En- gelsch-Amerikaansche troepen in Noord- Afrika, wees de Duce er op, dat de landing geschiedde met goedvinden van de Fransche militaire autoriteiten en kan dus in het geheel niet als glorierijk worden beschouwd. Toen de landing ge schiedde, deelde ik onmiddellijk Berlijn mede, dat de eenig mogelijke maatregel de onmiddellijke bezetting van heel Frankrijk, met inbegrip van Corsica was' De Führer en ik wilden nog een keer een Fransch eerewoord gelooven, het eerewoord van den commandant der vloot van Toulon. Doch reeds kort daarna waren zoo buitengewoon duidelijke be wijzen aanwezig, dat het vereenigen van de Fransche met de Engelsch-Amerikaan- sche vloot in het voornemen lag, dat ook hier moest worden opgetreden, daar geen oogenblik mocht worden verloren* Aldus werd Toulon bezet, om dit ge vaar te voorkomen. In Toulon zijn er al met al 2 dooden en 17 gewonden geweest. De eenige over winning, die de Engelsehen tot nu toe hebben bevochten, is het offensief bij El Alamein geweest. Do bombardementen op Italië Vervolgens sprak Mussolini over de bombardeering der Italiaansche steden en verklaarde, om alle in omloop zijnde ge ruchten eens en vooral tegen te spreken, de juiste getallen te willen geven van verwoestingen en slachtoffers. In Milaan zijn 30 huizen vernield, 411 zwaar be schadigd en 1973 licht beschadigd. Te Turijn i zijn 161 huizen vernield, 894 zwaar beschadigd en 970" licht beschadigd* Te Savona zijn 6 huizen vernield, 44 zwaar beschadigd en 970 licht beschadigd' Te Genua zijn in het centrum 187 hui zen vernield, 1006 zwaar beschadigd en 4569 licht beschadigd. In Groot-Genua zijn in totaal 203 huizen vernield, 1049 zwaar beschadigd en 4869 licht becha- digd. Aan verliezen eischten de vijande lijke luchtaanvallen tot den 30 Nov. 1942 1882 dooden en 3332 gewonden. Italië is het eenige land dat met groote waar heidsliefde verlieslijsten publiceert. 1800 vijandelijke vliegtuigen werden met zekerheid, 713 waarschijnlijk, neer geschoten; op den grond werden 193 met zekerheid en 190 waarschijnlijk ver nietigd. De geleden verliezen In Italiaansche handen zijn aan En- gelsche krijgsgevangenen 21 generaals, 2300 officieren en 32747 onderofficieren en manschappen. Deze getallen zijn nog niet volledig, daar de nog op transport zijnde Engelsche krijgsgevangenen er nog aan moeten worden toegevoegd. Met de met-Engelsehe krijgsgevangenen teza men heeft Italië "in totaal in handen; 29 generaals, 4000 officieren en 69167 manschappen. In dertig maanden oorlog heeft de Italiaansche weermacht 40.216 dooden dooden verloren. Daarvan 36.629 bij het leger, 2.168 bij de marine en 1.422 bijl de luchtmacht. Het leger verloor aan gewonden 80.749 man, de marine3.599 en de luchtmacht 1.620. Aan gevangenen verloor de Italiaansche weermacht in totaal 230.738 man, aan'vermisten 37.713 Vervolgens kwam de Duce dan tot het eigenlijke doel van zijn rede, het afrekenen met Churchill's radiorede van Zondag. Na het voorlezen van de desbetreffende passages van de rede van Churchill, ver klaarde Mussolini, dat deze rede volko men ernstig moet worden opgevat. Mus solini merkte op, dat hij er trots op kan zijn te worden beschouwd ais de eenige tegenstander van het Engelsche wereldrijk. Wat de bewering van Chur chill betreft, dat wanneer Italië neutraal gebleven zou zijn, het zich zou hebben 'blootgesteld aan een vreeselijke ellende, want geen van beide partijen zou Italië te hulp gekomen zijn. Vervolgens keerde Mussolini zich tegen de woorden van Churchill volgens welke hij niet geluisterd had naar het verstan dige beroep van den Amerikaanschen president. De houding der Italianen Wat de woorden van Churchill be treft, dat het Italiaansche imperium ver loren is, is in dit opzicht het laatste woord nog niet gesproken. Wanneer Churchill vraagt hoelang dit alles zal duren, dan kan men hem daarop ant woorden: „Het zal duren tot die over winning en nog langer". Mussolini herinnerde er aan, dat het Italiaansche volk aan de Mididellandsehe zee zeer hard 'is geweest. De houding van het Italiaansche volk is bewonde- ringswaardig, zoo ging de Duce voort' Verder verklaarde hij dat het Italiaan sche volk werkt, het is gedisciplineerd, er is geen' enkele daad van sabotage door Italianen ondernomen. De disci pline van het Italiaansche volk kan op geenerlei wijze worden aangetast. Mussolini verklaarde er van af te zien over vredesdoelstellmgen te spreken. Hij liet het gaarna aan den vijand over dit te dóen. Resolutie aangenomen Tot slot werd een resolutie aangeno men, die door de fascistische kamer staande werd aangenomen* „Na het aamhooren van de trotsche en vastberaden woorden van den Duce, heeft de Fascistische Kamer op de leu gens en beleedigingen van den vijand geantwoord door de heldhaftige geval lenen aan -alle oorlogsfronten te herden ken en de dappere Italiaansche solda ten, alsmede de idoor de vijandelijke aan vallen getroffen bevolking, haar groet over te brengen. De Kamer bekrachtigt den vastbesloten wil tot tegenstand en strijd van het Italiaansche volk, dat vast besloten is in onwrikbare zekerheid van de eindoverwinning te strijden". DE SOVJETS AAN DEN TEREK TERUGGEWORPEN In Cyrenaïca vallen de Spil-troepen aan Het opperbevel van de Duitsohe weer macht deelde Woensdag mede: Bij een aanval van Duitsche pantser wagens ten No orden van den Te rek, werd de vijand teruggeworpen; er werden hon derden gevangenen gemaakt. Tusschen Woiga en Don ondernamen de sowjet- troepen gisteren, tengevolge van de zwa re verliezen, slechts vrij zwakke aanval len. Aanvallen in de groote bocht van den Don werden in tegenaanvallen afge slagen. Snelle Italiaansche en zware Duit sche gevechtsvliegtuigen opereerden te gen de bewegingen van vrij sterke vijan delijke troepen aan de middenloop van den .Don. In den middensector van het front aan het Ilmenmeer duren de ver bitterde en hevige gevechten voort. De bolsjewisten leden bijl hun vruchtelooze aanvallen zware bloedige verliezen en verloren wederom 95 pantserwagens. De luchtmacht streed tegen vijandelijke in fanterie en gepantserde strijdkrachten, ar tilleriestellingen en aanvoerwegen. 22 pantserwagens werden door bommen ge troffen. In het Westen van Cyrenaiea brachten af deelingen Duitsche stuka's en jagers den Britscbe troepen aanzienlijke verlie zen aan materiaal toe. In Tunis gingen Duitsohe en Italiaansche troepen tot den aanval over. Zij wierpen den vijand uit verscheidene plaatsen en maakten talrijke gevangenen. Valschermtroepen van den vijand werden verstrooid en 9 pantser wagens vernield. Duitsche jagers schoten acht Britsche jachtvliegtuigen neer, zon der zelf verliezen te lijden. Boven de En gelsche wateren en aan de kust der be zette gebieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren overdag bij luchtgevechten 7 toestellen. Alle Duitsche vliegers keerden terug. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Slecht weer belemmert de krijgsverrichtingen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Donderdag mede: In den Kaukasus zijn de gevechtshan delingen door hoog water en onbegaan bare wegen ernstig benadeeld. Deson danks zijn eenige plaatselijke gevechten met den hardnekkig aanvallenden tegen stander geleverd, waarbij de bolsjewisten Uitreiking van het Ridderkruis aan Ober- leutnant Brilhns, commandant van een regiment pantsergrenadiers. {P.K. Knittcï'P.B.-Z. R P. H. s.) zware verliezen leden. Sterke vijande lijke strijdkrachten zijn ten Noorden van den Terek in tegenaanvallen teruggewor pen. Een cavalerieregiment werd uiteen geslagen. Talrijke gevangenen en buit werden binnengebracht. Gevechtsvliegers achtervolgden den vluchtenden tegenstan der en vernielden talrijke zware wapens en voertuigen. In de Kaltaukkensteppe sloten Duitsche gemotoriseerde troepen na verrassing over groote afstanden sterk omvattend, deJ adhterwaartsche verbindin gen der bolsjewisten af en vernietigden verscheidene kolonnes. Ook gisteren mis lukten nieuwe aanvallen van sterke for maties infanterie, >en tanks van den vij and in het Wolga-Don gebied door den taaien tegenstand der Duitsche en Ru- meensche troepen. Aan het front van de IJszee werden transportconcentraties d'er bolsjewisten door luchtaanvallen uit eengedreven. Stad en haven van Moer- mansk en Kola werden zwaar getroffen" In den tijd van 1130 November wer den 309 bolsjewistische vliegtuigen ver nietigd; 220 werden neergeschoten in luchtgevechten, 71 door luchtafweerge schut en 15 door troepen van het leger. In denzelfden tijd gingen aan het Oost front 83 eigen toestellen verloren. In het Westen van Cyrenaïca bracht het luchtwapen den vijand wederom zware verliezen aaa verkenningstanks en kolonnes voertuigen toe. Haveninstalla ties van Tobroek waren in den afgeloo- pen nacht het doeHfaft 'zware bomaanval len. Bij plaatselijke gevechten in Tunesië zijn 200 gevangenen binnengebracht. 34 tanks en 6 verkenningstanks werden vernield. De vijandelijke lavitailleerings- havens in Fransch Noord-Afrika zijn voortdurend' uit de lucht aangevallen, en vrij groote vernielingen werden aange bracht. Een Duitsche duikboot heeft in het Westen van de Middellandsche Zee door torpedotreffers een Britschen kruiser van de Londonklasse in den grondi geboord. Voor de kust van Algerije is een Brit schen torpedojager doori bommen ge troffen en door de bemanning verlaten. Een bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht aanvallen onder nomen op West-Duitschland. In eenige plaatsen van het Rijn—Main-gebied ont stond geringe schade aan gebouwen. 5 vijandelijke vliegtuigen werden neeRgle- schoten. Aan de Zuidoostkust van En geland hebben Duitsche jagers overdag spoorwegdoelen en troepenonderkomens bestreden. Itallaansch weermachtsberlcht Kort zeegevecht voor de kast van Tnnis Het 922e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt als volgt: I Matige militaire bedrijvigheid in Cy- renaïca. In den Tunesischen sector wer- t den tijdens gevechten met vijandelijke troepen 200 gevangenen [gjemaakt, onder wie een geheel detachement Britsche parachutisten. In totaal werden 34 pant serwagens en 6 gepantserde auto's ver nield. De luchtmacht der spil viel ge motoriseerde kolonnes en achterwaar* sche verbindingen van den vijand aan en bombardeerde de installaties van lucht- bases in Fransch Noord-Afrika. In den nacht van 1 op 2 December vond een kort doch hevig treffen plaats voor de kust van Tunis, tusschen eenheden van onze lichte formatie, bestaande uit drie torpedojagers en twee torpedobooten en een vijandelijke groep bestaande uit twee kruisers en vier torpedojagers. Een van onze torpedojagers werd tot zinken ge bracht, een andere torpedeerde en bracht een lichte vijandelijke kruiser van re cente klasse tot ontploffing. Enkele over levenden werden gered. Bij liet aanbre ken van den dag vielen Duitsche vlieg tuigen dezelfde formatie, die zich terug trok, aan en bracht een licht schip tot zinken en beschadigde een torpedojager ernstig. Italiaansche vliegtui|g|en schoten 7 vijandelijke toestellen in gevechten neer. Vijf van onze vliegtuigen keerden niet terug. UITBREIDING VAN DE LEGITIMATIEPLICHT Het verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris be treffende legimitatieplicht. Hierin wordt bepaald: alle personen boven 15 jaar, die niet reeds op grond van artikel 3 van het besluit persoons bewijzen verplicht zijn een persoonsbe wijs bij zich te dragen, zijn gehouden te allen tijde een te hunnen name ge steld, geldig, van een foto voorzien amb telijk legimitatiebewijs bij zich' 'dragen •en op verzoek aan lederen ambtenaar van politie te toonen. Personen, die niet in het bezit zijn van 'een legimitatiebewijs en die ingevolge de verordening betreffende de registratie der Duitschers zijn geregistreerd, moeten bJnnen twee weken na de afkondiging van deze verordening een verzoek indie nen tot afgifte van een voorloopig iden titeitsbewijs. Een verzoek tot afgifte van een voor loopig identiteitsbewijs moet eveneens worden ingediend, wanneer de verlenging van den geldigheidsduur van een ander legitimatiebewijs of de afgifte van een zoodanig bewijs niet of niet tijdig kan worden verkregen. Het verzoek moet zoo mogelijk een maand voor het af- loopen van den geldigheidsduur van het betreffende legitimatiebewijs worden in gediend. Bevoegd tot inontvangstnemimg der verzoeken om afgifte van een voorloopig identiteitsbewijs is de gevolmachtigde van dien Rijkscommissaris voor het bezette Nederlanidsche gebied in de provincie (poli tie-off icier), in de gemeente Amster dam de gevolmachtigde voor Amsterdam (poli tie-off icier). Het verzoek tot afgifte van een voor loopig identiteitsbewijs dient vergezeld te zijn van twee pasfoto's. BOEREN ONTZET UIT HUN BEDRIJF In Juli1 van1 dit jaar zijn den secre- tanis-generaal van Landbouw en Vissche- rij bijzondere bevoegdheden toegekend ten behoeve van de voedselvoorziening" De overheid heeft herhaaldelijk van deze bevoegdheden gebruik gemaakt, o.a. (inzonderheid door oplegging van in leveringsplicht van een wegens te ge ringe aflevering van melk. Blijkbaar is dit nog niet voldoende geweest. Thans zijn strengere straffen opgelegd* Bij beschikking van 'den secretaris-ge- raai zijn twee boeren in de provincie Noord-Brabant, 'die zich aan1 zeer ern stige overtredingen hebben schuldig ge maakt, uit hun bedrijf ontzet. In het eene geval heeft de onder nemer. die tien tuchtrechterlijke uitspra ken op zijn rekening neert, onjui&io Vo lgaven gedaan bij ac inv-ontcuiaalie Van vee, van erwten en rogge; hij heeft onrechtmatig haver geteeld en clande stien aardappelen geleverd, hij hield te veel pluimvee aan, zijn administratie was niet bijgehouden en bovendien is geble ken', dat hij belangrijke hoeveelheden melk heeft achtergehouden. Van de elf j koeien had de man er slechts twee aan- gegeven. In het tweede geval, waarin tot ont zetting uit het bedrijf is besloten, is sprake van een ondernemer, die bekend staat als smokkelaar en zich naar deze reputatie heeft gedragen. De op brengst van rogge, haver en erwten van zijn bedrijf was zóó laag, dat clande stiene aflevering zeker moet worden geacht. De beide bedrijven zullen niet worden stilgelegd; zij komen in andere handen; b.v. in beheer bij de Heide Maatschappij. BESCHERMING DER JEUGD Verschenen ds een verordening van den Rijkscommissaris betreffende de bescher ming van de jeugd. Hierbij' wordt be paald: In het algemeen of voor bepaalde WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Vrijdag) zon onder 16 29 Morgen (Zaterdag) zon op 8 32; zon onder 16 28 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 4.36; maan onder 15.22 Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier Maandag 14 december Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. gevallen kan aan jeugdige personen be neden 20 jaar worden verboden zich gedurende de duisternis of gedurenda bepaalden tijd buiten op te houden. Aan jeugdige personen beneden acht. tien jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het verblijf in café's, restaurants en soortgelijke ge legenheden na 21 uur verboden. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar is het gebruik van sterken drank in café's, restaurants en soortge lijke gelegenheden verboden. Aain jeugdige personen beneden acht tien jaar is het rooken in het openbaar verboden. i i I 1 I I 11| Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het bij wonen van openbare variété- en cabaret voorstellingen na 19 uur verboden. De eerste 'drie verbodsbepalingen zijn niet van toepassing ten aanzien van bij- :eenkomsten van het arbeidsgebied van de Nationaal-Socialistische Duitsche Ar beiderspartij in Nederland en van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, alsmede voor leden van den Ned. Arbeidsdienst in uniform. De verbodsbepalingen inzake het be treden van café's enz. zijn wijders niet van toepassing ten aanzien van jeugdige personen, die kunnen aantoonen, dat zij op reis zijn. Opvoeders in den zin van dit besluit zijn, zij, die belast zijn met de opvoe ding van of het onderricht geven aan de jeugdige personen, bijgevolg de oudera oi zij, 'die blijvend of tijdelijk als hun vertegenwoordigers moeten worden be schouwd'. Ordening van het tentoonstellingswezen In het Verordeningenblad van 30 No vember is een besluit verschenen van den secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, waarbij het tentoonstellingswezen wordt geordend. De strekking van dit besluit is tweeërlei: In de eerste plaats zal het departe ment er voor kunnen waken, dat niet verschillende tentoonstellingen, die bin nen een bepaald gebied gehouden wor- Het departement zal dus in hét alge meen coördineerend werken ten aanzien van alle in Nederland ite houden ten toonstellingen. In de tweede plaats zal het depar tement er voor zorg dragen, dat de tentoonstellingen zullen voldoen aan de eischen, welke een goede volksvoorlich. ting stelt. In het bijzonder zal het de partement aandacht hebben voor de ten- toonstellingstechnische en -aesthetisch» kanten. Volgens het tweede lid van art. 1 geldt het besluit niet voor jaarbeurzen, streekbfiurz©n, <en oonstellingen van land- bouw- en veeteeltproducten en eenige ander© soorten. Voor de voorbereidingen van elke ten toonstelling heeft men de goedkeuring van den secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kun sten noodig. Sondagartsendienst Zierikzee Zondag 6 December Dr. v. d. Graaf en Dr, van Leeuwen. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom Tildens de collecte ten hate van de Winterhulp Nederland nam de heer H. Woudenberq, leider van het N.A.F., de collectebus ter hand en .opereerde' den Dam te Amsterdam. ^>B.P, Baan Pax Holland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1