ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ir**x ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Donderdag 3 December 1942 99ste Jaargang No. 15106 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 A. 7. SE LOOSE, Sierikzee Directeur-Administrateur (.Advertentiechef) HoofdiedaoteurM. J. KOSTEN, Zierlkzee TUSSCHEN WOLGA EN DON mislukten de aanvallen der Sovjets Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Sovjet-Russische aailvallen in het ge- bied ten Noordwesten van Toeapse stort ten met groote verliezen vbor den vijand ineen. Ook in den Terek-sector werd de vijand deels in tegenaanvallen afgesla gen. De gisteren voortgezette aanvalspo- gingen der Sovjets tusschen Wol- ga en Don mislukten met buitengewoon groote vijandelijke verliezen- De Duitsche tegenaanval sloeg hen tot achter hun stellingen van uitgang terug- Talrijke gevangenen warden gjemaakt en buit binnengebracht. Plaatselijke aan vallen in de groote bocht van den Don mislukten. Eskaders gevechts- en slag vliegtuigen en [duikbommenwerpers on dersteunden met goede uitwerking de troepen van het leger. Formaties jacht vliegtuigen schoten ,43, en luchtdoelar tillerie 8 sovjetvliegtuigen neer- Drie eigen toestellen gingen verloren. Troepenverblijfplaatsen en spoorwegin- stallaties aan den middenloop van den Don werden overdag en des nachts ge bombardeerd. Ten Zuidwesten van Kalinin en in het gebied rond Toropez duren de ver bitterde gevechten voort. Gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers onderna men deels in scheervlucht vernietigende aanvallen op gereed staande pantserwa gens, marcheerende colonnes en voertuig colonnes van den vijand. In den tijd van 20 tot 30 November vernietigden troepen van het leger in de brandpunten der gevechten in het Oosten 1024 Sovetpantserwagens. Door luchtaanvallen en luchtdoelartilerie der luchtmacht werden nog 148 pantserwa gens vernield'. Aan het Cyrenaïca-front vonden slechts plaatselijke gevechten plaats. Britsdie colonnes en een luchtsteunpunt werden door de luchtmacht met bommen en vuur wapens aangevallen. Duitsche en Itali- aansche pantsertroepen vielen metster- ken steun der luchtmacht oprukkende gemotoriseerde vijandelijke formaties in Tunesië aan en maakten gevangenen. Gevechtsvliegers bombardeerden over dag en des nachts haveninstallaties in Bone en Algiers, onder andere werd een groot transportschip getroffen. In het zuiden van Engeland, vielen jachtvliegtuigen overdag' verschillende mi litaire installaties aan en schoten boven zee twee vijandelijke toestellen neer. 2 eigen toestellen worden vermist. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten in de maand Novem ber in totaal 166 schepen van tezamen 1.035.2oO brt. tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd werden 102 schepen, waar- Zijt gij niet geroepen tot jgroote din gendoe dan de kleine getrouw. Feuilleton 6 Het Oorspronkelijks Nederland seks roman door Honk van Heeswijk 1. De ongedurigheid en wispelturig heid van hem heeft mij steeds veel verdriet bezorgd. Na mijn dood zal hi) moeten kunnen aantoonen minstens één jaar in betrekking te zijn bij een en dezelfden patroon- 2. Om te voorkomen, dat een vrijgezel in zijn zorgloosheid en onvoorzichtigheid met mijn geld den verkeerden kant op gaat, verlang ik, dat mijn neef, als miijn erfgenaam, binnen zes maanden na mijn dood wettjg gehuwd moet zijn met een ter goeder naam en faam bekend staan de vrouw. Voldoet mijn neef aan deze beide voorwaarden, dan benoem ik hem als eenig erfgenaam van al mijn ig!eld en bezittingen, hierboven nader omschre ven. Kan hij op den gestelden termijn niet aan beide, of één der beide voor waarden voldoen, dan vervalt zijn ver mogen, alsmede al mijn bezitt ngen aan anderstaande vereenigingen Kees luisterde nauwelijks nog naar de opsomming van de verschillende philan- tropische vereenigingen, die allen een deel van het geld van zijn oom zouden ontvangen, als hij niet aan één van beide van een zeer groot aantal nog alsto taal verloren moet worden beschouwd. De successen van September werden met 23.500 brt. overtroffen- Daarmede is het tot dusver hoogste resultaat van dezen oorlog bereikt. Itallaansch weermachtsbericht Is Tunesië leeft de strijd op Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: In de Cyrenaica zijn concentraties van vijandelijke strijdkrachten blootgesteld aan hevig artillerievuur. Herhaalde ont moetingen van gemotoriseerde en pant- serafdeelingen in Tunesië namen een voor cle spiltroepen volkomen gunstig- verloop. De spiltroepen wierpen den vij and achteruit en maakten terreinwinst. Eenige tientallen gevangenen werden ge maakt. Ook vliegvelden, knooppunten van wegen en autoc'ancentraties werden met waargenomen succes door onze en door Duitsche gevechtsvliegtuigen in den sec tor Cyrenaica en Tunesië aangevallen. Formaties van onze luchtmacht wierpen bommen op de haveninstallaties van Bone en Algiers. In de haven liggende schepen werden getroffen en raakten in brand. Tijdens achtereenvolgende luchtgevech ten ïpet Britsche jagers werden 5 spit fires neergeschoten. In den loop van den dag stortten nog 10 vijandelijke vliegtuigen door het vuur van Italiaan sche en Duitsche jagers neer. Vier vijan delijke vliegtuigen werden tijdens gevech ten boven Gela en Comibo vernield. Drie van ónze vliegtuigen zijn van hun vlucht niet teruggekeerd. Distributie van zeep Tot en met V31 December 1942 geven de volgende 'bonnen recht op het koo- pen van de daarachter vermelde hoe veelheden Zeep. De met „Algemeen 452" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en. de met „P Eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaar ten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 241/2 of 28 gram luehtgevulde een heidstoiletzeep 40 of 57 pet.; hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheids toiletzeep 14, 15 of 21 pet; hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge» vuile wasch. De met Algemeen 453" gemerkte bon en de met „P Waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaar ten geven r6cht hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoe der (oude of nieuwe samenstelling), het zij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De met „P Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van 1 stuk voorwaarden voldeed. En hij zat nog, geheel verbouwereerd na te denken, toen de voorlezing van het testament al lang was afgeloopen. Tot zoover het testament van Uw oom, mijnheer Blokker, zei de notaris, waardoor Kees weer eenigszins tot zich zelf kwam. Als ik het goed begrijp, zei Kees, ontnuchterd, ben ik erfgenaam, als ik aan twee voorwasrden voldoe. Met an dere woorden, tot zoolang krijg ik geen cent in handen. - Juist, mijnheer, antwoordde de no taris droog. Die voorwaarden zijn: U moet minstens één jaar in dienstbe trekking zijn bij dezelfden patroon en U moet binnen een half jaar na den dood van Uw oom getrouwd zijn. Ik zou thans wel van U willen vernemen, of U aan deze beide voorwaarden kunt voldoen. U zeide zooeven te werken in Berlijn, nietwaar? Jawel, antwoordde Kees, bij de Bergmann-fabrieken. Aan de eerste voor waarde voldoe ik, want ik werk er reeds ruim twee jaren zonder onderbreking. Dat kunt U natuurlijk bewijzen. Informeert U maar, antwoordde de ander droog. Belt U de directie maar op. Dat kan ook op een andere wijze onderzocht worden, mijnheer. Maar nu de tweede voorwaarde: Bunt uw ge trouwd? Neen, antwoorde Kees. Hij wilde er aan toevoegen: gelukkig niet, maar hij DOODSTRAF VOLTROKKEN Bij vonnis van het Deutsche Oberge- richt van 8 October 1942 is Gerardus Marie Theodorus Putter, wegens het in bezit hebben van verboden wapens ter dood veroordeeld. In weerwil van alle oproepen tot in levering der wapens heeft Putter een pistool met scherpe patrjonen, een ploer- tendooder en een dolk in zijn bezit ge had en getracht schietwapens te koopen. Hel vonnis is, nadat de mogelijkheid van gratie verleening onderzocht was. Woensdag voltrokken. van 50 gram of voor zoover nog voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). De kaarten, waarop de bonnen „p Eenheidszeep", „P Waschpoeder" en „P Toiletzeep" voorkomen, zullen de distri butiediensten in den loop der maand December aan betrokkenen uitreiken. Tevens is de gelidgheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „Algemeen 412", „Algemeen 431", ,.N Eenheidszeep" en O Eenheidszeep" van de voor waschpoeder aangewezen bon nen bonnen „Algemeen 413", „Algemeen 432", „N Waschpoeder" ^en-„0 Wasch poeder" en van de bonnen „N Toilet zeep" en „O Toiletzeep" verlengd tot en met 31 December 1942. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat na 31 December 1942 de geldigheidsduur van igjeen enkele zeep- bon meer verlengd zal worden, terwijl na dien datum ook Zooals al in het vorige persbericht gemeld de afle vering van onderscheidenlijk zeep, wasch poeder en toiletzeep op de bij den win kelier ingeleverde bonnen „Algemeen 335", „Algemeen 370", „L Zeept", ,.M Eenheidszeep", „Algemeen 336", „Alge- meen 371", „M Waschpoeder", „L Toi letzeep" en „M Toiletzeep" niet meel' geoorloofd zal zijn. Ben uitzondering zal slechts gemaakt' kunnen worden voor de bon 453, alsmede, wegens de uit gifte hiervan eerst in den loop van December, voor de bonnen „P Een heidszeep", „P Waschpoeder" en „P Toi letzeep". VERSCHILLENDE BERICHTEN Es verhoogde inkomstenbelasting Het besluit op de inkomstenbelasting 1941 voor de kalenderjaren en de belas tingtijdvakken, welke na 31 December 1941 begonnen, wordt gewijzigd en een nieuwe belastingtabel ingevoerd. Het Ver ordeningenblad van 21 November 1942 (aflevering 30) bevat deze nieuwe tabel. Uit een vergelijking met de vorige tabel blijkt, dat het nieuwe 'tarief over de geheele lijn met 10 pet. is verhoogd. In de verordening wordt verder nog bepaald, dat indien het zuiver inkomen in het kalenderjaar 1942 of in een be lastingtijdvak, dat in het kalenderjaar 1942 eindigt, geheel of gedeeltelijk uit aan inhouding van loonbelasting onderwor pen inkomsten bestaat, de belasting dan wordt verminderd met de helft, welke volgens de nieuwe tabel is verschuldigd over een zuiver inkomen, enkel bestaande uit de aan loonbelasting onderworpen inkomsten, en de belasting, welke vol gens de oude tabel verschuldigd is over een zelfde, inkomen. Ee eerste rij- en menscheel-in'Nederland Naar wij vernemen zijn er plannen in vergevorderd stadium van voorberei ding om te genaken tot de stichtinlg) en exploitatie van een Rij- en Menschool te Hoofddorp. Hiertoe is het initiatief genomen door den NiedeUandschen Landstand, waaraan thans de taak is te beurt gevallen, toe zicht te houden op het landelijk rijver- eenigingswezen en het onderwijs in het omgaan met paarden. Met de leiding van de voorbereidende dacht aan de erfenis en slikte nog juist deze toevoeging in. Dan bent U wellicht verloofd? Ook dat niet. Maar U hebt zeker wel trouw plannen? Dat wil zeggen, antwoordde Kees lachend, een half uur geleden nog qiiet, maar voor zoover ik weet: op het oogen- bllk wel. Ongetwijfeld hebt U dan reeds een aanstaande vrouw op het oog? Neen, maar dat is geen bezwaar In een half jaar tijds is die wel ge vonden In een half jaar zal dat wel gaan, maar ik vrees, dat u de tweede voor waarde niet goed begrepen hebt, of dat u niet juist hebt geluisterd, toen ik haar voorlas. Uw oom verlangt name lijk in zijn testament, dat u binnen zes maanden na zijn dood gehuwd zal zijn met een ter goede naam en faam be kend staande vrouw. Nou? zei Kees nuchter, een half jaar is toch zes maanden? Zeker, vervolgde de notaris on verstoorbaar, maar u schijnt niet te we ten, dat üw oom reeds meer dan vijf maanden dood is. De zes maanden na zijn overlijden zijn dus een heel eind verstreken Kees sprong op van zijn stoel. Wat vertelt u me nu? Is oom Klaas al zoo lang dood? Maar waarom heb ik daarvan dan niet eerder bericht ge had? Wordt vervolgd) werkzaamheden is belast de heer w. Slob, secretaris der Ned. Federatie vun landelijke rijvereenigingen, tevens leider van de Arbeidsgemeenschap „Landelijke Ruitersport" van den Ned. Landstand. Door de duisternis misleid Dinsdagavond zijn te Maassluis 3 personen te wat^r geraakt en verdronken. RECHTZAKEN Zjjn vrouw vergiftigd Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 29-jarigen bakker J. M. A. van Hees uit Tilburg, die er van verdacht werd zijn 30-jarige vrouw mat arsenicum om het leven te hebben ge bracht. De Bredasche rechtbank heeft den man deswege veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met t€r beschikking stelling van de regeering1. De officier van justitie had tegen verdachte, die het ten laste gelegde halsstarrig ontkende, levenslang geëischt. Ruim 11/2 uur werd de verdachte ver hoord. Hij bleef ontkennen en trachtte de schuld op Dina v. d. Heuvel, met wien verdachte ongeoorloofde betrekkin gen onderhield, te werpen. Na de middagpauze werd de kroon getuige, de 26-jari;gte Dina v. d. Heuvel gehoord. Aanvankelijk had verdachte haar verteld, dat zijn vrouw aan een doode- lijke kwaal leed, later had hij gezegd, dat hij het arsenicum op beschuitjes smeerde, die hij dan met boter en sui- .ker klaar gemaakt aan zijn vrouw gaf. De advocaat-generaal kwam in zijn re quisitoir tot de conclusie, dat niemand anders dan verdachte het vergif kan hebben toegediend. Uitspraak 14 Dec. Roofmoord berecht In den vooravond van Donderdag 19 Februari j.l., tegen zeven uur, werd op het onbebouwde gedeelte van de Bilder- dijklaan onder Voorburg, een moord met berooving gepleegd. De ongeveer zestig jarige typograaf C. van der Leek, die van Den Haag o.p weg naar zijn woning te Voorburg was, werd op dat tijdstip aangesproken door een man van circa 30 jaar, die geld vroeg of eischte. De aan gesprokene, die zich bedreigd achtte, gaf wat hij bij zich had, n.l. een portemon- naie met enkele zilverbons, doch daar mede nam de aanrander geen genoegen. Een korte worsteling volgde, waarbij de aanrander een slagersmes, dat hij bij zich droeg, voor deh dag haalde en- daar mee den typograaf een steek toediende, die het lichaam doorboorde en kort daar op den dood van het slachtoffer tenge volge 'had. De Haagsche rechtbank heeft den da der, den 29-jarigen lossen werkman P. Louwerens, tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Geëischt was 20 jaar. KERKWERVE. Bij den landbouwer J. P. v. d. B. te Moriaanshoofd is een mud z'aaitarwe ontvreemd. Daar deze tarwe gemengd is met een zwaar ver gif kan bij consumptie noodlottige ge- volgen hebben. NOORDWELLJE. Bij de op Zaterdag j.l. gehouden stemming vocp' 2 notabelen werd herkozen de heer A. Hagestein en gekozen den heer P. den Boer. De laatste in de plaats van den heer P. de Vos, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. ZONNEMAIRE. Burgerlijke Stand over November. Gehuwd: 20. N. L. de Oude, 24 j., en M. Deïst. 24 j. Levenloos aan gegeven: Een kind van P. Tanis en' L. J. Oosterling. NOORDGOUWE. Ingekomen: Tona Rin- gelberg van Eikerzee. Vertrokken: Leen- dert W. Romeijn naar Eindhoven. Burg. Stand over November. Ge boren' 24. Hendrik Willem Ivor, z. van Hendrik Aris en Alida Sophia Kraal. Overleden: 4. Pieter Geluk, 60 j., echtg. van Johanna Pieternella Kip; 19. Adriaan Bolle, 27 j., ongehuwd, t. van L. M. WANNEER VEEBUISTEREN Heden (Donderdag) zon ond? 1 16 28 Morgen (Vrijdag/ zon op 8 32; zon onder 16 26 TuHschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 3 20; maan onder 14 58 Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier Maandag 14 Pecember Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dcc. Bolle en W,. van Dijke (van Oosten- land); 29. Johannes Willem, 2 dagen, z. van P. Heijboer en W. den Boer (van Nieuwefkerk). MIDDELBURG. Vrijdag 4 December a.s. hoopt mi'. Joh. Adriaanse, wonende te Oostkapelle, thaqs vertoevende te Bilt- hoven, Ostadeplein 1, zijn 75en gehoor- tedag te herdenken. Mr. Adriaanse, die aanvankelijk deur waarder was te Hulst, werkte zich op tot meester in de rechten en werd in 1904 op 36-jarigen leeftijd ingeschreven als advocaat bij de rechtbank te Middel burg.- Op veel ander terrein heeft de 75-jarige zich bewogen, o.a. in de Prov. Staten van Zeeland e'n in de gemeente raden van Hulst en Middelburg. Het zal den sympathieken, krassen Zeeuw wel niet aan belangstelling ontbreken op zijn evacuatie-adres. Houd) uw gasverbruik in toon en spaart eiken dag wat stroom ONDERWIJS Ee benoeming van onderwijzend personeel In het Maandag verschenen Verordenin genblad is opgenomen een instructie van den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming, houdende wijziging en aanvulling van het besluit betreffende benoeming en ontslag van onderwijzend personeel aan gemeentelijke en bijzon dere scholen. De aanvulling houdt o.m. een nieuw artikel in, waarin bepaald wordt, dat een benoeming slechts van kracht .is, wanneer den bepoemde bij zijn benoemingsakte door de tot benoe ming bevoegde autoriteit een schriftelijk verklaring wordt uitgereikt, waaruit blijkt, dat ten aanzien van zijn benoeming de voorschriften van voorgaande artike len zijn nageleefd. Voorts is in de instruc tie aangegeven, in welke gevallen op dezelfde wijze als bij de benoeming van een leerkracht in vasten dienst, wordt gehandeld bij de benoeming van een tijde lijke leerkracht. Wanneer de leerkracht niet met inachtneming van de bepalingen van het besluit is benoemd, is het haar verboden onderwijs te geven. Laat uw wintervoorraad niet bevriezen Zorgt er voor, dat de aardappelen, kroten, koolrapen, winterpeen en be- waarkool, welke uw wintervoorraad vor men, bij een invallende vorst niet be vriezen! De veiligste en meest vorstvrije plek voor dé winterbewaring van de knlol- en wortelgewassen is ongetwijfeld de kelder. Niet iedereen heeft daarover even wel de beschikking. I11 de schuur of op den zolder, waar zoo velen genoodzaakt zijn hun wintervoorraad te bewareilij daalt de temperatuur bij een hevige vorst ook onmiddellijk beneden het vries punt. In den vorigen winter zijn daardoor vele wintervoorraden bevroren en zoo doende waardeloos geworden. Het komt er nu op aan er voor te zorgen, dat dit zich niet herhaalt. Men doet het beste om> zoodra het gaat vriezen, de aardappelen en andere bewaarproducten in de schuur of op den zolder de noodige afdekking te ge ven. Hiervoor komen in aanmerking oude kleeden, zakken, stroo, turfmolm en kranten. In verband met de mogelijkheid van een plotseling vorst moet men bij voor- De Haagtche verkeerspolitie is op het goede denkbeeld gekomen, om met behulp van de verkeersauto, waarop een luideprekerslnstallatie is gemonteerd, een in zameling te houden van gebruikt speelgoed, dat met St. Nicolaas onder de minder bedeelde kinderen zal worden bedeeld. Schimmelpenningh Pax Bolland s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1