ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Woensdag 2 December 1942 99ste Jaargang Na 15105 Telefoon so. 33, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOSE, Zierikzee EoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zlerikzee SOVJETAANV ALLEN MISLUKT In Kaukasus en Dosgehled Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: In het Oosten van den Kaukasus stort ten herhaalde Sovjet-aanvallen van den vijand ineen. Sedert den 27sten November werden bij deze afvveergevechten zestig vijandelijke pantserwagens vernietigd. Jachtvliegers schoten vijftien vijandelijke vliegtuigen neer. In de Kalmukkensteppe vielen gemo toriseerde Duitsche strijdkrachten achter- waartsche verbindingen van de Sowjets aan, vernietigden trossen en ravitaillee- rings voorrad en en vernietigden een uit eengeslagen gevechtsgroep. Tusschen W o 1 g a en Don sloegen de- troepen van het leger wederom hevige pantser- en infanterieaanvallen af in nauwe samenwerking met sterke lucht strijdkrachten. In Stalingrad slechts plaat selijke gevechtsactie. Eigen tegenaanvallen in de groote bocht van den Don hadden succes. De luchtaanvallen op spoorweginstallaties aan den middenloop van den Don wer den voortgezet en verscheiden transport treinen ernstig getroffen. In het centrale deel van het Oostelijke front en in het gebied van het Ilmen- meer mislukten opnieuw alle vijandelijke aanvallen. 135 Pantserwagens werden stukgeschoten. In de Cy ren ai ca sloegen de Duit- sch-Italiaansche troepen aanvallen van vij andelijke pantserwagens af. Luchtaanval len overdag en des nachts waren op Britsche kampen en gemotoriseerde strijd krachten gericht. Gevechtsvliegers vielen op Tunesisch gebied vijandelijke colonnes met bom men aan en brachten den vijand aan 2ienlijke verliezen aan zware wapens, voertuigen en pantserwagens toe. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee bracht een Duitsche duik bootjager onder bevel van den eersten luitenant-ter-zee Kleiner de door de En- gelsctjen overgenomen voormalige Griek- sche duikboot Tritontot zinken en nam de bemanning gevangen. In de bezette Westelijke gebieden en boven het Kanaal werden zeven Britsche vliegtuigen ten val gebracht. Duitsche jagers zetten de aanvallen overdag op de Zuidkust van Engeland voort en be schoten met goed effect spoorwegdoelen. Sedert den 15en November in een extra bericht melding is gemaakt van de groote successen van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht en de Italiaansche en de Duitsche marine in den strijd tegen de Amerikaansch-Britsche invasievloot voor de kusten van Noord-Afrika zijn de suc cessen nog aanmerkelijk vergroot. In to taal warden in den tijd van den 7en tot den 25sten November in de havens en kustwateren van Fransch Noord-Afrika 23 koopvaardijschepen en transportsche pen van te zamen 155.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Elf koopvaardij- en transport schepen van totaal 100.000 b.r.t. werden zoo zwaar beschadigd, dat zij naar alle waarschijnlijkheid gezonken zijn. 65 sche pen van te zamen 398.000 b r.t. werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat zij waarschijnlijk geruimen tijd niet bruik baar zullen zijn. Aan oorlogsschepen werden 2 slag schepen en 3 vliegkampschepen bescha digd, een dezer laatste zeer ernstig. Vijf torpedojagers en konvooischepen werden vernietigd, alsmede vijf kruisers, 28 krui sers, torpedojagers en andere konvooi- schepen werden beschadigd. Bovendien werden in de haveninstallaties aan de Noordafrikaansche kust tijdens bijna da- gejijksche aanvallen, zware vernielingen en groote branden veroorzaakt, waardoor nog meer voor de xavitailleering waar devol materiaal vernietigd werd. De geallieerde «eheep.ver- *«T liezen over de maand Nov. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Dinsdag in een extra-be richt het volgende mede: Zee- en luchtstrijdkrachten hebben in November in totaal 186 schepen met een inhoud van 1.035.000 brt. in den grond geboord. De successen van Sep tember werden met 23.500 brt. over troffen. Daarmede is het tot dusver hoogste resultaat van dezen oorlog be reikt. Duikbooten hebben daarvan in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan, de IJszee, in de randwatetren van den Indischen Oceaan en voor de kust van Fransch Noord-Afrika, 149 vij andelijke koopvaardij- en transportsche pen. met een inhoud van 955,200 brt, vernietigd. Duitsche motortorpedobooten hebben op de Noordzee en in het Ka naal 8 schepen vernield met een inhoud van 20.000 brt. Gevechtsformaties van het lucht wapen hebben 9 koopvaarders met een inhoud van 60.000 brt. tot zin ken gebracht. Zwaar beschadigd, zoo- dat een aanzienlijk deel nog als verloren moet worden beschouwd, werden door Duitsche duikbooten 30 schepen, door het luchtwapen 72 schepen. Onder de moeilijkste weers- en gevechtsomstandig heden hebben de Duitsche duikbooten dus in November hun hoogste maand- resultaat van September met 200.OC0 brt. overtroffen. In den strijd tegen oorlogsschepen ■"Trebben--onze- duikbooten -ia ^November tot zinken gebracht, drie kruis6?S,-^_ze-s torpedobootjagers, twee korvetten è'Q^ grootste deel een duikboot. Met torpedotreffers be- >4Jjevelhebbars. schadigd: twee vliegtuiighioederschepen, twee kruisers, drie torpedobootjagers en verscheidene beveiligingsvaartuiigjen. Het luchtwapen en een duikboot vern Lelden een aantal kleine oorlogsbodems. Boven dien werden een slagschip of zware kruiser, vier vliegtuigmoederschepen, 28' kruisers en motortorpedojagers en 21 oorlogsvaartuigen, voor een deel, ver scheidene malen getroffen. In de ge melde gevallen zijn de zware verliezen van de Sovjet-Russische handels- en transpor tvloot niet opgenomen. Het luchtwapen heeft aan de kust der Zware Zee, op de Kaspische zee, op de be neden Wolga en op het Ladogameer 19 transportschepen, sleepbooten en an dere vaartuigen van de meest uiteenloo- pende grootte, o.a. twee tankbooten, tot zinken gebracht. 26 ravltaille«ring#vear- tuigen der bolsjewisten van allerlei soort werden beschadigd. Door luchtaanvallen is voorts een bol»j«wi3tfcwhe kanonneer boot in den grond geboord; tWeê an- den beschadigd. HET GEBEURDE TE TOULON Berlijn acht klaarheid dringend noodig Het gebeurde te Toulon en de daar uit voortvloeiende politieke en militaire consequenties beheerschen op het oogen- blik nog voor een belangrijk deel de Duitsche publiciteits-orgajien. Het is te begrijpen, dat deze aangelegenheid met de gebeurtenissen van Vrijdag j.l. zelf niet is afgedaan. De kwestie, of de wa penstilstand van Compiègne de betrek kingen tusschen Duitschland en Frank rijk nog regelt, is op den achtergrond geraakt. Van overwegend belaag, is, dat naar Duitsche opvatting Frankrijk nu op het punt is aangeland waar het beslis sen moet. Het zal zijn toekomstigen weg definitief en precies moeten bepalen, op dat geen enkele onduidelijkheid meer heerscht. Aan den brief van Hitier aan Pétain valt te ontleenen hoe men zich in Duit sche vooraanstaande kringen de toekom stige betrekkingen tusschen beide landen voorstelt. Toulon beteekent slechts het einde van de reeks misverstanden en dubbelzinnigheden van een, zooals de opvatting hier is, al te doorzichtig en geraffineerd willen afwachten. Wat de commandanten te Toulon onder leiding van admiraal de la Borde hebben ge daan, wordt als symptomatisch be schouwd voor de gedragslijn, of ten minste voor hel: streven van het aller- van de Fransche militaire evelhebbPrs. Men heeft niet alleen tegen de uit drukkelijke aanwijzingen en bevelen van den regeeringschef gehandeld, doch oe/ tegen de door maarschalk Pétain als opperbevelhebber gegeven instructies. La- val heeft bijvoorbeeld op den dag, dat de troepen van de spil Toulon binnen rukten bevolen, dat ook hier alle te genstand achtervvege moest blijven en dat de vloot noch uitvaren, noch tot zinken mocht worden gebracht. Het re sultaat is bekend: de Duitsche maatre gelen konden weliswaar een eventueel uitloopen van de vloot verhinderen, ech ter niet het tot zinken brengen van een zeer groot aantal eenheden. Hetgeen te Toulon aan den dag is getreden, ziet men als de wilsuiting van een belangrijk deel van het Fransche officierencorps, van d® laagste tot de hoogste rangen, in wslk velband men den naam van generaal Weygand hoort noemen. Hieruit volgen de voorwaarden welke Duitschland noodzakelijk acht met 'di het oog op oen toekomstige samenwer. king, voorwaarden, die dus daaruit zul len bestaan, dat de Fransche weermacht een zoodanige hervorming ondertffrat, dat zij in de toekomst ingesteld is op de officieble reeeringspolitiek. De weer macht immers acht men volkomen te zijn onderinijnd door invloeden, die niet alleen afwijken van deze politiek, doch er zelfs diametraal tegenover staan. Duitschland laat In deze het initiatief geheel aan Frankrijk. Itallaanseh waarmachtsberlcht Strijd Is de streek bi] Tssis Het communiqué van hei Italiaansche opperbevel luidt: Bedrijvigheid van vooruitgeschoven ele menten aan het front van Cyrenaïca. Con centraties vijandelijke gemotoriseerde strijdmiddelen werden gebombardeerd door onze vliegtuigen in de zóne voor de woestijn. Twee toestellen werden door Duitsche jagers vernield. Gepantserde eenheden van de spil hebben, gesteund door de liehtmacht, geopereerd tegen in bew eging zijnde Amerika anseh-Engel- sche strijdkrachten in de streek van Tu nis. Eenige gevangenen bleven in onze handen. Duitsche en Italiaansche jagers hebben tijdens gevechten vijf Britsche vliegtuigen, neerschoten. Aanvallen op Palermo, ,Gela en Vita hebben slechts geringd' schade veroorzaakt. De afweer- batterijen troffen twee toestellen, waa.-- van er een in zee stortte en het tweede neerkwam bij Stagnodid Burera; vijf der inzittenden werden gevangen genomen. Het aantal slachtoffers van de laatste bomaanval op Turijn en omgeving be draagt 14 dooden en 8 gewonden. Een reddingswatervliegt'uiigi is van zijn taak niet op zijn 'basis teruggekeerd. MUSSERT'S REDE TE ARNHEM Funotionarissen der N.S.B. beëadigd Meer dan duizend functionarissen van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden hebben Zondagmiddag in een plechtige bijeenkomst in Musis Sac rum te Arnhem den eed van trouw aan den Leider afgelegd,. De Leider hield bij deze gelegenheid een igiroote rede. Mussert ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat deze eedvan trouw geen eenzijdige veibinte'his is. Hier{gteldt trouw om trouw, en daarom hebt gij, aldus de Leider tot 'zijn getrouwen, 'het recht te weten waar wij thans aan toe zijn. Wij moeten ons er rekenschap van geven waarom wij op leveii en dood aan elkaar verbonden zijn. Natuurlijk strijden wij in de eerste plaats voor ons volk en ons vaderland, anders zouden wij slechte nationaal-socialisten Zijn. De naam nationaal-socialist is niet voor niets in 1919 door Adolf Hitler zoo gekozen, al lo.op'en er ook lieden rond, die zi.:.i van den naam nationaal-socialist bedie nen om ongestraft anti-nationaal te kun nen zijn. Wij strijden samen met alle volkeren van Europa, wij beleven de solidariteit van het Gerinaansche ras en van allo Europeesche volken, hetgeen de eenige kans is om voort te bestaan en de cul tuur verder te dragen. Wij denken over de grenzen van het vaderland en van tic Gerinaansche landen heen naar de linies, waar Europa verdedigd wordt te gen het bolsjewisme en het Amerika nisme. Onze strijd in Nederland is een stukje van den geweldigen afweerstrijd van Europa tegen zijn belagers. Wij hebben een vast geloof, dat het noodzakelijk is, dat Europa als eenheid optreedt en dat het in de naaste toe komst zoo ook optreden Zal. Mussert schetste de verschillende pe riodes der Nederlandsche volksgeschie denis en noemde onzen tijd het begin van de zevende periode, waarin Neder land zijn aandeel zou moeten nemen in. het nieuwe Europa. De wereld veran dert van aangezicht, wij worden dooi' den stroom meegesleurd, maar wij moe ten in dien stroom koers houden. Onze energie, ons inzicht, onze arbeid en ons Godsvertrouwen zijn gebleven. Wij willen met elkaar streven naar den Bond van Germaansche Staten on der de opperste leiding van den Führer, op wien de verantwoordelijkheid rust voor de redding van Europa. Nederland zal als Nederlandsche Staat deel uitmaken van den Gerinaanschen Statenbond. Wat algemeen Germaansch is, zal centraal worden geregeld, wat Nederiandsch is zal door den leider van den Nederi. staat geregeld worden. Wij zijn een Westersch volk in West- Europa. Het zal eens zoo moeten zijn, dat wij het zijn, die de versterkingen langs de kust aanlegglen en dat onze soldaten daar staan om ze te bewaken, waarbij dan het opperkommando van Europa weet, dat het geen groote of kleine Dariannen zijn, maar Europeanen, waarop men staat zal kunnen maken. Dat is het, wat ik wil bereiken, f,1- dus Mussert, dat het Nederlandsche volk als geheel mee gaat doen aan dezen oorlog. Aan ons is, zoo ging spr. voort, tien jaar eerder geopenbaard, welken koers wij moeten gaan, waarin het bewijs ligt voor onze roeping- Ons volk heeft be hoefte aan doelbewuste, klare leiding, die wij zullen geven met alle kracht en met alle vertrouwen, die in ons zijn. B|v»r»t*ndlg gftbruik kas mos met weinig gaa veel deen. OHlcleele Mededeellngen Afleveringeplicht honing en bijenwas Ingevolge het in de Staatscourant van 23 November 1942 verschenen Bijenwas* besluit V.V.O., is een iedar, die ruwe korfhoning voorhanden of in voorraad heeft, dan wel bij derden houdt opge slagen, verplicht deze honing vóór 1 December 1942 te persen of wei te laten persen door of te verkoopen en af te leveren aan één der navolgende personen of Instellingen: L. Bakker, Hoogeveen,; R. Benning, Zuldwolde; A. Bralten, Mep* pel; M. C. N Bressers, Tilburg; Bijenhuis, Wagenlngen; Coöp. Zemerij, Loppersum; Electr. Honingzemerij „Het Zuiden", Boxtel; De Honingbloem, de Wijk; K. Koppel, Zutphen; Van 't Land, Barne- veld; M. de Lange, Arnhem; Bijenstanid „Mellona Santpoort; Fa. J. Schaafsma, Westeerzand; Swieters' Bijenpark, De- demsvaart; J. R. v. d. Weg, Oudwojde. Een ieder, die ruwe of zuivere onver werkte bijenwas voorhanden, in voorraad of bij derden in opslag heeft of krijgt, is verplicht voor zoover hij deze niet ten volle bij één der navolgende, als kunstraatfabrikant erkende, personen of instellingen heeft verkocht en geleverd, deze vóór 1 Januari 1943 bij een dezer personen of instellin|gen in te leveren: Fr. Bernekers, Deventer; Bijenruis, Wa- geningen; H. T. van Dam, Jubbega; Electr. Honingzemerij „Het Zuiden'', Box tel; G. H. Hoopman, Halle (Gld.); C. Koning, Hoog Soeren; De Meza, Sanlt- poort; Swieters, Dedemsvaart. Er zij aan herinnerd, dat het ingevolge artikel 6 van de Chemische Prodücten- beséhikking 1941 no. 1, verboden is ruwe of zuivere onverwerkte bijenwas te koo- pen, te verkoopen of af te leveren, zon der schriftelijke i^rgunning van den Di recteur van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten. In verband met het bovenstaande wordt aan een ieder, die ruwe of zuivere on verwerkte bijenwas voorhanden, in voor raad of bij derden in opslag heeft, dis pensatie verleend van het verbod tot het verkoopen en afleveren van die was, onder voorwaarde, dat zij uitsluitend ver koopen en afleveren aan de in de 2e alinea genoemde personen en instellingen. Inlevering versnaperingenbonnen Detaillisten kunnen de bonnen 56, 57, 58 en 59 van de versnaperingenkaart eerst gedurende de week na afloop van den geldigheidsduur, derhalve giedurende het tijdvak van 14 tot en met 18 De cember 1942, bi] de plaatselijke distri butiediensten inleveren. Zij kunnen de genoemde bonnen n iet inleveren gedu rende de vijfde week van den geldig heidsduur, dat is de week van 29 Novem ber tot en met 5 December 1942. Machtigingen opslagaardappelen Kleinhandelaren in aardappel moeten de door hen van hun klapten ontvangen „machtigingen opsla® aardappelen" op de voor hen vastgestelde inleveringsda- gen bij den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijgen van toewijzin gen- De>distributiediensten zullen deze toewijzingen uitreiken op basis van 4 rantsoenen per machtiging. Aangezien elke machtiging recht geeft op 171/2 k-g- zullen de handelaren op deze toewij zingen per 4 rantsoenen 171/2 k.g, aard appelen van het plaatselijke verkoopkan toor der V.B.N.A. ontvangen. Aangezien het noodzakelijk is, de bij inlevering van opsla§machtigingen uitge reikte toewijzingen te onderscheiden van WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Woensdag) zon onder 16 30 Morgen (Donderdag) zon op 8 29 zon onder 16 28 Tuwchen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 2.0 maan onder .14.32 Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier Maandwg J4 december Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. de bij inlevering van consumeutenbonnen uitgereikte toewijzingen, welke laatste 1 slechts recht geven op 16 k.g. per 4 rantsoenen, zullen de distributiediensten de bij inlevering van opslagmachtigingen uit te reiken toewijzingen voorzien van een distributiezegel en van het stem pel van den dienst. i VERSCHILLENDE BER'CHTEN Voorrang voor toekomstigs moeders t Ter bescherming van toekomstige moeders zijn thans bijzondere maatrege len genomen. Nederlandsche Volksd.enst heeft legitimatiekaarten uitgereikt, waar van de houdsters in winkels en aan de loketten van overheidsbureaux, enz. aan spraak kunnen maken op voorrang en in overvolle trams en treinen op een zit plaats. Een dergelijk legitimatiebewijs wordt pok uitgereikt aan moeders van groote gezinnen. Voor Duitsche vrouwen in Nederiand worden dergelijke bewijzen door de N.S.V. uitgereikt. Aan alle winkeliers wordt de ver plichting opgelegd hun personeel instruc tie te geven de houdsters van deze kaarten overeenkomstig den opzet te be handelen. Dit geldt eveneens voor de ambtenaren en employé's v^n openbare lichamen, die aanraking met het publiek hebben. Door trein gegrepen - Maandagavond is te Echt een 14-j. jongen bij het oversteken van een spoor- wegoverganig door een trein gegrepen. In zorgwekkenden toestand is hij naar het St.-Lau.rentiusziekenbuis te Roermond o\ ergebracht. Verdronken Maandagmiddag is te Roermond1 een 10-jarige schippersjongen uit Rotter dam uit een roeiboot gevallen en ver dronken. Het lijk is opgehaald. De textielkaart Met ingang van 1 December kunnen van alle textielkaarten, welke per 1 No vember 1941 zijn uitgegeven, ook de punten 1—20 voor den aankoop, van tex tielproducten worden gebruikt. Nabij Annecy heeft men generaal Doyen gearresteerd, gouverneur van Lyon en, voor hij met pensioen ging, voorzitter van de wapenstilstandscommissie te Wiesba den. De arrestatie is verricht op last van de regeering te ViChy. Volgens „United Press" is het aaptal dooden tengevolge van den brand in de nachtclub te Boston tot 490 gestegèn. De meeste zwaargewonden verkeeren in le vensgevaar. Tot te slachtoffers behoort ook de filmacteur Buck Jones. In Mutis Sacrum te Arnhem had Zondag de plechtige b> ëediging plan tg van ongeveer 1000 functionarinen van de Nationaal Socio liftieche Pewewnct der Nederlanden aan den leider, ir. A. A. Mueiert. Ovn-eicht dg eed»- flegginglg aan den Leider door den eecretarii-generaal ran de Nationaal Socialietiggtxe beweging! der Nederland, ir. C. .7. Huygen. (P.r. Oehavêr-DV R P. B. e)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1