ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Dinsdag 1 December 1942 99ste Jaargang No. 15104 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DB L002B, Sierlkzee EoofdredaoteurM, J. KOSTEN, Zlerikzee FELLE STRIJD I IN CENTRALEN SECTOR Hoogtestelling in Tunis veroverd Het opperbevel van de Weermacht maakte Zondag bekend: In den sector vain den Terek misluk ten verscheidene vijandelijke aanvallen- Duitsche en Roemeensche troepen heb ben ook gisteren alle aanvallen van nu- reerink. superieure vijandelijke strijd krachten tusscken Wolga. en Don bloedig afgeslagen. 35 Tanks werden vernietigd. In de groote bocht van <den Don wierp een eigen tegenaanval de bolsjewisten over een rivier terug. Sterke luchtstrijd krachten, waaronder Roemeensche ge vechtsvliegers, steunden de troepen van het leger met succes. Een groot aantal voertuigen werd vernield- Spoorlijnen aan den benedenloop van de Wolga wer den 's nachts met succes gebombardeerd Snelle Italiaansche gevechtsvliegtuigen vielen aan het middengedeelte van den Don gemotoriseerde vijandelijke colonnes en kwartierruimten voor troepen aan' In den centralen sector van het Oos telijke front verloor de vijand tijdens i permanent zware gevechten 57 tanks. j Bij zijn herhaalde vergeefsche aanval- len ten Zuidoosten van het Ilme.n- meer leed de vijand zware, bloedige verliezen aan menschen en materieel. Duitsche en Roemeensche jagers en lucht doelartillerie schoten gisteren alleen in het Zuiden van het Oostelijk front 39 bolsjewistische vliegtuigen neer. In den- zelfden sector gingen gisteren zes eigen vliegtuigen verloren. In d e Cyrenaïca activiteit van ver kenningstroepen. In Tunis veroverden Duitsche en Ilaliaansche troepen een taai verdedigde hoogtestellmg. Luchtstrijd krachten vielen vijandelijke colonnes, ra- vitailleeringsverbindingen en luchtsteun- punten aan. Talrijke auto's werden in brand geschoten- In luchtgevechten scho ten Duitsche jagers 16 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder vier-motorige bommen- 1 werpers neer. Vier eigen toestellen wor den vermist. Voor de kust van Fr ansch-Noord- Afrika beschadigden gevechtsvliegtui gen twee transportschepen zwaar. Bij vluchten van zwakke Britsche strijdkrachten boven de 'bezette gebie den in het Westen en bij nachtelijke vluchten over Frankrijk heen verloor de vijand vijf vliegtuigen. Jachtvliegtuigen bestookten -in het Zui den van Engeland spoorwegen en an dere voor den oorlog belangrijke doelen AANVAL OP KONVOOI VOOR ALGIERS Turijn gebombardeerd Het Italiaansche weermachtbericht no. 918 luidt als vólgt: In de Cyrenaica en in Tunis acties van verkennings af deelingen. Formaties van de Italiaanscheen Duitsche lucht macht vielen vanuit geringe hoogte vijan delijke colonnes aan en wierpen talrijke voertuigen in brand. Tijdens zegevieren de luchtgevechten boven Fransch-Noord- Afrika werden door Duitsche jagers vijf tien vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Een vijandelijk toestel werd tijdens een aanval op Tripolis door de luchtdoel- artillerie getroffen en stortte in zee. In de wateren van Algiers hebben for maties Italiaansche torpedovliegtuigen onder bevel van kapitein Guilip Casere Graziani en luitenant Giuseppe Cimicehi gisteren een groot konvooi aangevallen- Ondanks den afweer van een krachtige vijandelijke formatie vliegtuigen werd deze actie met succes bekroond. Een, groot schip werd getroffen en vloog in de lucht- Vier andere koopvaardijschepen werden zoo ernstig beschadigd, dat men hun vernietiging zeker kan achten. Vier van onze vliegtuigen zijn van de opera ties van dezen dag niet teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben opnieuw in den afgeloopen nacht Turijn gebombar deerd. De schade is aanzienlijk, vooral in bet centrum- der stad- Het aan tali slachtoffers is nog niet vastgesteld. De houding der bevolking was kalm. In de Middellandsche Zee heeft een van onze eenheden onder bevel van lui- tenant-ter-zee - Iste-klasse Alfredo Dan- gelo, een vijandelijke duikboot in den grond geboord. Itallaansch weermacht! bericht Het .918e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In Cyrenaïca werden aanvallen van ge pantserde vijandelijke afdeelingen afge slagen- In den sector Tunis werden vijandelijke kolonnes, welke door pant serwagens werden gesteund, tot staan gebracht. Zij verloren talrijke vrachtauto's Door een aanval van strijdkrachten der spil werd een belangrijke stelling ver overd. Eenige Engelsch-Amerikaansche pantserwagens werden vernield." Boven dien werden meer dan 200 gevangenen gemaakt, o.w, 21 officieren. In weerwil van het ongunstige weer hebben onze afdeelingen bommenwerpers Algerijn- sche vliegvelden en havens bestookt, waarbij. 4 vliegtuigen op den grond, wer den verneild1. Havenwerken en verschei dene opslagplaatsen werden getroffen* Boven Cyrenaïca werd een vliegtuig door Duitsche jagers neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben talrijke bommen laten vallen op Tripolis en lichte schade ver oorzaakt. Er zijn 21 dooden en 40 ge wonden onder de inwoners. Een nieuwe luchtaanval, in den afgeloopen nacht op Turijn gedaan, veroorzaakte geen belang rijke schade. Een bommenwerper werd: door artillerie getroffen en viel bij Ni- chelino neer. Bij den vorigen aanval werden drie vijandelijke toestellen neer geschoten. Het aantal slachtoffers bij den voorafgaande aanval bedraagt In totaal 16 dooden «n 22 gewonden' onder de burgerbevolking. CHURCHILL'S JONGSTE REDE Afrika eon springplank Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Engeische premier Churchill een rede gehouden, waarin hij een uitvoerig over zicht gaf van den militairen toestand. Churchill merkte hierbij onder andere op, zijn hoop thans te stellen op de mogelijkheid, dat de verschrikkelijk® ge varen, die best in staat zijn ons leven en alles wat wij bezitten weg te nemen, overwonnen 'zullen worden. Overigens wilde de premier geen voorspellingen doen over veldslagen, alvorens zij ten einde toe gestreden zijn. Het doel van onZe acties in Noord-Afrika is de As,- mogendheden uit Tunesië te verdrijven, teneinde op deze wijze Zuid-Italxë uit de lucht te bedreigen. Sprekende over Frankrijk meende Churchill dat de Fran- schen het lot van Frankrijk zelf in han den hebben, waarbij hij zeide zijn hoop te stellen, op een overheerschenden in vloed van het Gaullisme. Vervolgens be sprak Churchill de kritieke oogènblikken, die Groot-Brittannië tot dusverre in de zen oorlog had doorgemaakt. Bij de vermelding van den oorlog in Noord-Afrika sprak Churchill over de geweldige afstanden, waarover den oor log zich daar uitstrekt en over de enor me inspanningen en ontberingen, die daar van de troepen worden geëischt, De Engelsch-Amerikaansche actie in Noord West-Afrika. en West-Afrika is van vele toevalligheden afhankelijk geweest. Chur chill legde er den nadruk op dat deZe actie onder de leiding en de verant woordelijkheid staat van President Roo sevelt. De Engelschen en Amerikanen hebben tientallen hunner schepen moe ten Ib'lootstellen aan de aanvallen dei' Asmogendheden. In het verdere verloop van zijn rede noemde Churchill Afrika een springplank, teneinde met den vij and in nauw geveöhtscontact te geraken. Hij1, maakte vervolgens ge walg van de beteekenis ©ener heropening van. de Mld- dallandsdhe Zee voor het militaire ver keer en van de daardoor onnoodige lange zeereis om* Kaap de Goede Hoop, waarmede wellicht een zware klap kan worden toegebracht aan de vijandelijke duikbooten. De beheersching der kusten van Noord-Afrika biedt ons h©t voordeel dat er een nieuw front in het luchtruim kan worden geopend. De operaties in Fransch NoOrd-Afrika, zoo vervolgde de premier, kunnen de geallieerden in staat stellen het zwaarte punt van den oorlog naar Italië te ver plaatsen. Wanneer te zijner tijd de vij and weggevaagd zal zijn van de land tong van Tunesië, dan zal geheel Zuid- Italië woeden blootgesteld aan een zwaar offensief uit de lucht. In dit verband liet Churchill niet na hevige aanvallen le doen op Mussolini. Successen in Afrika mogen echter de aandacht niet afleiden van de geweldige slajgjen die de sovjets aan het Oostelijk front uit- deelen. Churchill noemde Stalin's mili taire leidipg voortreffelijk. Toen het of fensief tegen Noord-Afrika werd beraamd voorzag men dat daardoor onverwijlde reacties in Frankrijk zouden worden ver wekt. Churchill herhaalde de onware be wering dat Duitschland wilde probeeren de Fransche vloot in Toulon in beslag te nemen en hij meende dat de geesst van hel strijdende Frankrijk een over- heerschendc invloed op de Fransche na- tie zaj uitoefenen. Voortgaande zeide Churchill onder andere nog: Wij wil len óns niet door eenige fraaie droom beelden laten verleiden. Mij is nog geen gebeurtenis bekend die de hoop rechh vaardigt, dat de oorlog niet lang zal duren, of dat Groot-Brittannië geen nieu we en bittere en bloedige jaren te wachten staan. Churchill wees er op dat Duitschland bijna gansch Europa be- heerscht en dat aan Duitschland mfr- lioenen werkkrachten voor de vervaar diging van oorlogsmateriaal en voor het bewerken van zooveel vruchtbaar land ter beschikking staan., De Engelschen moeten ook bedenken dat men nog maar met een klein percentage van het Duit. sche leger te maken heeft gehad en dat de duikbootoorlog niet af, maar toe neemt. Ik acht het mogelijk, zoo ver volgde hij, dat de oorlog in Europa zal zijn afgeloopen vóór den oorlog in Azië. In dat geval zou Engeland ter stond alle strijdkrachten naar de an dere kant van de wereld brengen om de Ver. Staten, Tsjoenking China en vooral Australië en Nieuw-Zeeland in hun strijd tegen Japan bij te staan. Churchill be sloot Zijn rede met een vermaning aan Engelschen, zich er op voor te berei den dat zij in 1943 het hoofd' zullen moeten bieden aan de slagen en vraag stukken van een ernstig en verschrik kelijk jaar, Noord-Afrika, de schatkamer van het Fransche Rijk Vruchtbaar en rijk aan delfstoffen In het noorden en westen door de zee b'espoeld, in het zuiden door de honderden k.m. breede Zandvlakte van de Sahara van de rest van Afrika ge scheiden, ligt Fransch Noord-Afrika als een eiland in het Zwart© werelddeel. Met een oppervlakte van 2.700.000 vierkante k.m. is dit gebied ruim vijfmaal zoo groot als het moederland, waarvan het een der meest belangrijke bezittingen vormt Want hoewel de Bei van Tunis en de sultan van 'Marokko in inaam onafhankelijke, souvereine vorsten zijn, staan zij in werkelijkheid onder het toe zicht yan Fransche residenten. Slechts Algerië wordt als een deel van Frank rijk beschouwd; bet kiest dan ook drie leden in het Fransche parlement. Frankrijk heeft altijd een op©n oog voor de hier aanwezige economische mo gelijkheden gehad, hoewel hierbij1 veel al het speculatieve element ten koste van systematische, kolonisatie op den voorgrond trad. Aanvankelijk werd de Fransdie handel door de k oraal visscherij aangelokt, in de 18e eeuw vooral door landbouwproducten als tarwe, gerst en maïs, waarvan de uitvoer nog heden een der grondslagen voor de welvaart van deze gebieden vórmt. Later kwamen hier nog wijn, olijfolie, dadels, tabak, groen ten en Zuidvruchten bij. Ook aan. bodemschatten is Fransch- Noord-Afrika bijzonder rijk. Ruim die helft van de wereldproductie aan fos faat wordt hier gewonnen, terwijl er verder steenkool, ijzer- eii andere ert sen. gedolven worden. Zelfs petroleum werd aangetroffen. Een intensieve ont ginning .van deze rijkdommen ligt nog in de toekomst, waarbij de groei der inheemsche bevolking, die in de laatste tachtig jaren bijna verdrievoudigde, een belangrijke rol zal spelen. De bloei1 van het land is voor een niet gering deel te danken aan den Fran- schen kolonisatie-arbeid. Spoor- en auto wegen ontsloten het binnenland en maak ten tezamen met de vele uitstekende havens als Sfax en Casablanca, die een vergelijking met Europeesohe havens glansrijk kunnen doorstaan, een levendi- geav handel met het moederland mogelijk. De landbouw profiteert van de talrijke artesische bronnen en de be vloeiingska nalen. Niet alleen in economisch, maar ook in militair-strategisch, opzicht is deze schatkamer van het Fransche Rijk van groot belang. Het bezit van ruim 2200 km Afrikaansche kust aan de Middelland sche Zee liet de gedachte aan een groot Afrikdansch rijk opkomen, welks verwe zenlijking herhaaldelijk conflicten met Engeland teweegbracht, terwijl het de Fransche invloed in de Middellandsche Zee vergrootte. Sedert den Krimoorlog leverde Noord—Afrika tevens soldaten voor de kinderarme Fransche staat. In den eersten wereldoorlog offerdie het niet minder dan 300.000 soldaten aan het Westfront en stuurde 150.000 arbeiders in de Fransche fabrieken. (V.P.B.) MUSSERT TE ARNHEM Pleohtige eedsaflegging der hoogste functionarissen van de N.S.B. Zondagmiddag heeft in Musis Sacrum te Arnhem de plechtige beëediging plaats gehad van ruim duizend van de hoogste functionarissen der NSB uit de districten West- en Noordwest-Duitschland, alsme de van ide nog niet beëedigde functona- rissen uit Nederland. Om één uur reed Hauptdienstleiter Schmidt, vergezeld van eenige autoriteiten, der NSDAP. voor, waarna ongeveer vijf minuten later in een open auto de leider der NSB volgde' Nadat 'Mussert voor het gebouw be groet was door het hoofd van den dienst Algemeene Zaken der beweging, jhr. De Blocq van 'Scheltinga, inspecteerde hij een «erewacht bestaande uit leden van dan Nat. Jeugdstorm, de W.A. en da Bij Onze vrijwilligers, B$ een deel van den oorlogsbuit, door onze mannen tijdens de jongste gevechten gemaakt, bevonden zich ook kameelen. Andere foto's hebben ons getoond, dat de mannen uitstekend van deze dieren gebruik weten te maken. (88 P.K. AltstadtO H P. H. s) Nederlandsche S.S. In de zaal was men inmiddels -in afwachting van de komst van den leider. In de eereloge bevonden zich io.a. familieleden van gesneuvelde soldaten. Onder luid hou-zee-geroep .betrad Mus sert de zaal'. Hij begaf zich naar het versierde 'podium waar inmiddels Haupt dienstleiter 'Schmidt, de geheele staf van het hoofdkwartier der NSB, benevens andere autoriteiten hadden plaats geno men. De secretaris-generaal der .NSB, -ir. C. J. Huygen, hield een korte toespraak, waarin hij allereerst de dooden herdacht, die hun trouw aan de beweging met hun bloed bewezen hébben. Daarna gaf hij een korte beschouwing over de beteeke nis der eedsaflegging. „Opnieuw zullen vele leden uitdrukking 'kunnen geven aan bun verbondenheid met den Leider, met wien ze voor leven en dood verbonden zijn- De beweging staat of valt met den Leider en deze heeft verklaard dat hij staat .of valt met den Fükrer der Germa nen Adolf Hitler, met wien hij zich, op leven ien dood verbonden heeft- Spr. ieindigde met: „Wij zullen trouw blijven .aan Antoon Mussert, tot de laat ste idruppel bloeds". Nadat <„Wilt heden nu treden" op het orgel" was gespeeld werd de volgende eed ep de bloedvlag afgelegd, welke door de geheele zaal werd herhaald: „Ik zweer den Leider der Nationaal-So- cialistische Beweging jder Nederlanden, Antoon Mussert, tróuw tot in den doo-d' Zoo waarlijk helpe mij God almachtig'" Hierna hield Mussert een rede, die herhaaldelijk door applaus werd onder broken. VERSCHILLENDE BERICHTEN Engelsche luchtaanvallen Engelsche vliegtuiig|en hebben met vuur wapens klakkeloos niet-militaire doelen aangevallen. De NederIandsche bevolking had daardoor drie dooden, drie zwaar- en verscheiden lichtgewonden te be treuren. Ongeval bij stoeipartij Twee jongens van de familie L. te Ti lburg waren in de keuken van de ouderlijke woning aan het stoeien. Daar bij viel de 15-jarige Theo met zijn hoofd op den scherpen rand van de goot steen, Aanvankelijk scheen de knaap niets te mankeeren. Later evenwel deden zich verschijnselen van hersenschudding voor. Des namiddags is de jongen naar het St E'i5abethziekenhuis overgebracht, waar hij in den loop van den nacht aan de gevolgen is overleden- Ernstig spoorwegongeluk Op 27 dezer, tegen halfzeven 's avonds is een passagierstrein uit de richting Geldermalsen op 'tstation Sliedrech-t op een stilstaanden personentrein gere- l den. Afgezien van materieel® schade zijn bij dit ongeval' helaas ook personen ge dood en gewond. Nederlandsche en Duit- sche assistentie waren terstond ter- j plaatse. De bergings- en opruimingswerk- zaamheden der Spoorwegen werden door personeel der Duitsche Spoorwegen en I Duitsche militaire artsen verricht. Het onderzoek naar de oorzaak 'is nog i niet beëindigde Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden pensions met minder dan tien gasten Houders van pensions met minder dan 10 personen, die uitsluitend voor kook doeleinden op vaste brandstoffen zijn aangewezen, kunnen hun aanvrage om kookkolen voor de tweede periode van het stookseizoen 1942-1943, t.w. voor hel tijdvak van 1 December 1942 tot 1 Fe bruari 1943, tot en met 12 December a.s. bij de distributiediensten indienen. Bedoeld zijn pensions, waar ten be hoeve van het inwonend gezin van den pensionhouder een kookkaart DZ of EA is verstrekt. De exploitanten dienen zich ter verkrijging van de hiervoor uit t© reiken brandstoffenbonnen tot de dis tributiediensten te wenden. De afgifte der bonnen geschiedt na ooderteekening van een verklaring, welk# de dletributie- diensten t«r beschikking stellen, WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Dinsdag) zon ondn- 16 81 Morgen (Woensdag) zon op 8 28zon onder 16 30 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 1 55maan onder 14 08 Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier Maandag 14 Pecember Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Generator-anthraciet en baggerturf voor December 1942 Gedurende h©t tijdvak van 1 tot en met 31 December 1942 geeft elk der met de woorden „generator-anthraciet twaalfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 k.g.) anthracietnootjes IV of V, ter wijl gedurende hetzelfde tijdvak elk der met de woorden „generator-turf twaalf de periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 stuks baggerturf. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg jC. K. van D.., 34 jaar, landbouwers knecht te Anna-Jacobapolder; D. S., 42 jaar, idem, en Kr. van D., 29 jaar, landarbeider te St.-Philipsland, allen wegens diefstal van een aantal bruinkoolbriketten, toebehoo- rende aan de RTM, gepleegd te Sint- Philipsland op 30 April. Eisch: ieder f 15 b. s. 10 d. h. Uitspraak conform eisch. ONDERWIJS Eindexamens ÏÏ.B.S. en Gymnasia Het schriftelijk gedeelte van de eind examens der HBS. wordt gehouden op 6, 7, 8 10, 11 eh 12 Mei as. xen van de gymnasia op 20 en 21 Mei. NOORDGOUWE. Ten nadeele van A. M- K. alhier, zijn in een der laatste nachten van de afgeloopen week een drietal zware konijnen ontvreemd. KonijnenhoudeTS worden aangeraden hun dieren zooveel mogelijk te bezorgen, daar een boutje voor grijpgrage handen thans een welkome buit is. ST.-MAARTENSD1JK. Woensdag 2 Dec a.s., 's avonds 7 30 uur in „Rehoboth Dr. J. J. Wioldendorp te Zoetermeer. Donderdag 3 Dec. a.s., 's avonds 7 uur, in de Ned. Herv. Kerk, Ds. J. de Bres, alhier. THOLEN. Zaterdagvoormiddag werden de inwoners dezer gemeente opgeschrikt door een groote explosie. Bij onder zoek bleek, dat de heer G. Contant, op een terrein naast zijn zaak, aan de Molenvlietsche straat, een demonstratie hield met een cariridtoestel, dienende voor kookdoeleinden. Plotseling is het toestel door onbekende oorzaak in de lucht gevlogen, waarbij Contant zulke ernstige wonden heeft opgeloopen, dat hij per auto naar het ziekenhuis te Bre da moest worden vervoerd. Naar wij vernemen is zijn toestand niet buiten gevaar. In de vacature-M. Moeliker, is ge kozen tot notabel, de heer D, v. d. Velde Cz. alhier. Bij de politie alhier is aangifte gedaan, dat cloor inbreking uit het graan- pakhuis van de wed. Verstraate, eenige zakken graan waren ontvreemd. De po litie heeft met een politiehond een on derzoek imgeeteld, doch de dad«r(«) ie (zijn) nog niet bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1