ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Maandag 30 November 1942 99ste Jaargang No. 15103 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 A. J. EE LOOZE, Zierlkzee Directeur-Administrateur (Advertentieckef) HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierlkzee DE FUHRER RICHT ZICH TOT PÉTAIN over de houding van de Pransche vloot De Führer heeft Vrijdag een schrijven doen toekomen aan het Pransche Staats hoofd Maarschalk Pétain waarin hij on der andere zegt: „Mijnheer de Maarschalk! Toen ik op 11 November 1942, Ln overleg met de bondgenooten van DuLtschlaud, het be sluit moest nemen ter beveiliging van ie verdediging van het Duitsche Rijk tegen over den oorlog, die ons eens door Frank rijk en Engeland was opgedrongen, de Fransche Zuidkust te bezetten, deed ik dat tevens in de hoop daardoor een op heldering van de 'binnenlandsohe verhou dingen in Uw land te bewerken, die niet alleen in het belang van Duitschland en Italië, maar evenzeer in dat van Frankrijk is. Helaas is het den geweten- loozen Angelsaksischen en in de eerste plaats Joodschen intriganten gelukt elk verzoeningsgebaar van het Nieuwe Duit sche Rijk als een teeken vain Duitsche zwakheid uit te leggen en later ieder vredesaanbod als het bewijs van een a.s. ineenstorting. Het is U bekend Mijnheer de Maar schalk, dat alle beweringen die van En- gelsche of Amerikaansche zijde, als bij dezen oorlog voornamelijk belang heb bende aanstichters, gedaan worden, dat Duitschland zien van de Fransche vloot wilde meester maken of indien zij eischen had gesteld louter verzinsels of bewuste leugens zijn. Terwijl het Duitsche Rijk als gevolg van 'de hen door Frankrijk mede opgedrongen oorlog, nog steels zware offers moet brengen, kan het Fransche Volk sindsdien in vrede leven, in zooverre het niet zijn bondgenooten zelf door overvallen ter zee of in de lucht bloedige offers toebrachten. In den laatsten tijd heeft het Duitsche Rijk van de 1-986.000 gevangenen meer dan 700.000 geleidelijk vrij gelaten, wat in de krijgs geschiedenis, meen ik, zonder voorbeeld is. Wanneer dit proces geleidelijk op het doode punt kwam, kwam dit slechts daardoor doordat helaas in Uw land de intransigente elementen er steeds weer in slaagden een werkelijke samenwerking te saboteeren. Het was Uw eigen wiensch, Mijnheer de Maarschalk, mij eens te spreken om de mogelijkheid van een dergelijke sa menwerking te vinden en vast te leggen. Ik heb aan dezen wensch gevolg ge volg gegeven en er werden toen in Mon- loire besprekingen gevoerd, die, zooals ik overtuigd was, den grondslag hadden kunnen vormen voor een algemeene ont spanning. Het is indertijd den belangheb benden bij den oorlog in Frankrijk zelfs gelukt reeds enkele weken later deze samenwerking te doen stranden met een motiveering, die ook voor mij persoon lijk een buitengewoon kwetsenden in druk maakt. Ik ben gedwongen hier te constateeren dat volkomen openlijk be weringen werden gedaan, dat de zoon van Napoleon door mij slechts met het doel naar Parijs was gébracht om U, mijnheer de Maarschalk, daarbij uit te noodigen en aldus in Duitsche handen te kunnen brengen. Ik moge er echter hier nog eenmaal op wijzen, dat ik niet eenmaal een lid der Fransche regeerlng bij mij héb ontboden, doch dat alle be sprekingen steeds slechts hebben plaats gevonden op grond van den wensch der Fransche regeering, Zooals thans blijkt heeft de met goed keuring van tallooze verraderlijke gene raals en officieren uitgevierde landing1 der Amerikaansche en Engelsche troepen in Fransch Noordwest en Noord-Afrika in de preambuul van den wapenstilstand vastgelegde voorwaarden van het ge heel e verdrag ter zijde gesteld en Duitschland gedwongen te samen met zijn bondgenooten onverwijld de nood zakelijke beveiligingsmaatregelen uit te voeren. Ik jdoe U bijgaande de bewijzen toekomen, dat sedert den intocht van 11 November 1942 opnieuw plechtige ver zekeringen zijn gegeven en wel in den vorm van verklaringen en eerewoorl, die men door de thans ontdekte bevelen nog denzelfden dag weer heeft gebroken. Het staat vast, dat de admiraal zijn ver zekering dat de Fransche Marine in Tou lon tegen eiken vijandelijken aanval zou strijden, Duitschland en Italië opnieuw heeft misleid, want terwijl hij op 11 November deze verklaring had afgelegd, werd reeds 12 November het bevel ge geven bij een eventueele landing van Engelsche en Amerikaansche strijdkrach ten onder geen omstandigheden te schie- ,ten. Ik heb deibalve thans, na kennisne ming van de nieuwe eerewoordbreuk van Fransche officieren, generaals en admi raals, om, door de thans bewezen bedoeling ook Frankrijk, evenals Noord-Afrika open te stellen voor de Engelsch-Joodsdhe oorlogsverdedijgérs, het bevel gegeven Toulon onmiddellijk te bezetten, de schepen te verhinderen uit te varen of te vernietigen en eiken tegenstand, zoo noodig, met het uiterste geweld te breken. Dit js geen strijd tegen Fransche officieren en soldaten, die de eer lief hebben, doch tegen der gelijke oorlogsmisdadigers, wien ook thans niet genoeg bloed gie'vloeid is, en die onafgebroken uitzien naar nieuwe mogelijkheden van uitbreiding van deze catastrophe. Ik héb derhalve bevel gegeven alle een heden der Fransche weermacht te de- mobiliseeren, die tegen de bevelen dier eigen Fransche regeerinjg in door de officieren opgehitst en tot daadwerke lijken tegenstand tegen Duitschland op stookt worden. Ik Zou echter deZen brief niet willen eindigen Zonder opnieuw ta verzekeren dat deze mij opgedrongen stap niet in het minst mijn wil tot samenwerken met Frankrijk verkleint, doch waarschijnlijk eerst de voorwaar den voor praktische verwezenlijking schept. Het is verder mijn vast besluit Frankrijk te helpen bij het terugwinnen van de hem, Ondanks alle beweringen van het tegendeel, door de Angelsak- sers ontroofde koloniale gebieden en wel met alle middelén die het Rijk ter beschikking staan. Veldmaarschalk v. Rundstedt is voorzoover het dé Duitsche actie betreft bevoegd, alle noodzakelijke bepalingen en beslissingen, te treffen en Zal U, Mijnheer te Maarschalk, steeds ter beschikking staan! DE GEBEURTENISSEN TE TOULON Communiqué van do Fransche regeering In veTband met de gebeurtenissen in Toulon is te Vichy, Vrijdagavond het volgende officieele communiqué uitgege ven: Onze vloot heeft sedert Juni 1940 zeer smartelijke beproevingen doorstaan. Onze schepen zijn bij Mars-el-Kabir ver slagen. Andere zijn te Alexandrië geblok keerd en weer andere op verscheidene plaatsen der wereld door de Engelschen buit gemaakt. Tenslotte Zijn nog andere, veertien dagen geleden door de Ameri- konen aan de kust van Algerië én Ma rokko getroffen. Den l27en November is een nieuwe rouwdag voor de Fransche Marine. Niet zonder innerlijke ontroering kan men aan de fiere schepen denken die de tróts van onze zeestrijdkrachten geweest en die thans nog slechts weer- looze wrakken vormen. De Fransehen, die trotsch waren op hun Marine ien hun Mariniers, wier hel denmoed steeds door allen werd er kend, lijden onder deZen nieuwen slqg, die hun getroffen heeft. Voor de Fran- schen is deze slag des te smartelijker, daar hij het gevolg is van de onwaar dige houding van bepaalde aanvoerders, die gelijktijdig hun vaderland verraden en hun eed hébben gebroken. Naast de genen, die Zoo dwaas waren ons in den oorlog te storten, Zijn deze het, die jegens het land de verantwoorde lijkheid dragen voor het verdwijnen van de Marine, die de bescherming betee- kende van ons Imperium. Ook die Ma. rine is het slachtoffer van dezelfde misdaden en zij was het symbool van de beste traditie van eer en roem van ons land. HOEDT UW VOOR RANTSOEN OVERSCHRIJDINGEN De onlangs afgekondigde regeling, vol gens welke* degenen, *die de hun toege meten rantsoenen gas en electriiciteit overschrijden, zullen worden gestraft, is niet mis. Het „zwaard" van de afsnijding zweeft boven de hoofden dergenen, die zich aan overtreding schuldig maken. De overheid heeft tot dezen drastischen maat regel moeten overgaan, omdat de beschik bare hoeveelheid koien in geen geval toelaat, dat men meer verbruikt dan zijn rantsoen. Er zit dus niet anders op .dan nog zuiniger met de rantsoenen om te gaan, dan in het algemeen gebeurt, en met een beetje goeden wil zal zulks in vele ge vallen mogelijk zijn, al kan niet ontkend worden, dat men zich dan enkele gemak ken zal moeten ontzeggen. De gasfabrieken verbruiken jaarlijks verscheidene tonnen steenkolen om den verbruikers gas te verschaffen, dat voor de bereiding vao de maaltijden en de verwarming van de woning noodig is' Het vergassingsproces van steenkolen levert nog andere onmisbare producten zooals cokes en teer enz., op, reden waarom dan ook steeds een deel ,der gedolven steenkool voor gasproductie be schikbaar moet worden gesteld. Hierop kan echter bespaard worden, indien de verbruikers in de woningen zoo spaar zaam mogelijk met het gas omgaan,,d.w.z. bij zuinig gebruik er zooveel mogelijk profijt van trekken. Hoedt u voor rantsoenoverschrijding' Het is uw eigen belang en de straffen op niet naleving van dit voorschrift zijn zwaar. EXTRA BOTER Tei' gelegenheid van de komende Kerstdagen is besloten tot verkrijgbaar stelling van een extra-rantsoen boter van 250 gram per persoon. Dit extra-rant soen zal voor een ieder gelijk zijn, on geacht leeftijd of toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. Het extra-rantsoen boter wordt be schikbaar gesteld op bon „446 algemeen"" Het publiek dient deZen bon gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 November tot en met Zaterdag 5 December a.s. in te lev^rgn bij den winkelier, die ver plicht is een on"-^angstbewijs voor de door hem ontvangen bonnen aan den klant af te geven. De winkeliers worden gedurende de week van 6 tot en met 12 December in de gelegenheid glesteld de van hun klanten ontvangen bonnen 446 op de gebruikelijke wijze bij de plaatselijke distributiekantoren in te le veren ter verkrijging van toe wijzingen, met behulp waarvan zij zich kunnen bevoorraden. De aflevering van het extra-rantsoen aan het publiek zal vervolgens plaats vinden in den loop van het tijdvak van 20 tot en met 31 December as. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het verboden is vóór 20 December boter op bon 446 af te be- veren. Vrijwilligerslegioen Nederland In ApTil en Juni van dit jaar heeft het Vrijwilligerslegioen Nederland', daar toe in staat gesteld door duizenden geef sters en gevers, verscheidene kisten met geschenken voor de strijders aan het Oostfront gezonden. Het was de hand van het thuisfront die reikte tot in de bunkers en kazematten van de frontlijn' De kommandeur van het Vrijwilligers legioen, SS Ober-Sturmibannfühxer Fitz- thum, heeft thans aan luitenant-generaal Seyffardt, commandant van het Vrijwil ligerslegioen in Nederland een dankbrief gezonden voor de Ontvangen geschenken, n.L 2691 kleine en ,16 groot e geschenk- kisten. Onze landarbeldersetand In 1849 en 1859, toen met de volks tellingen ook de eerste beroepstellingen plaatsvonden, oefenden resp. 311,010 en 253,845 personen, een agrarisch beroep uit- Daar de opgave „meester en knecht", in 't bizonder bij den landbouwenden stand te wenschen overliet, werd in die jaren van publicatie van onderverdeeliing afge^ zien. Naar schatting moet omstreeks 1850, toen ons land 3 millioen inwoners telde, het aantal land- en tuiinarb eiders 200.000 hebben bedragen;. In '1889 (aantal inwo ners 41/2 millioen) was dat aantal geste gen totfc 863.225in 1899 (inwonertal 5.1 millioen) 388,078. Nadien bleef, ofschoon het inwonertal steeg tot 9 miRioen, de landarbeidersstand in aantal vrijwel ge lijk. De volgende beroepstellingen toch gaven aan: in 1909 395,300; in '.1920 1 424,550 en in 1930 384,900 land- ,en tuin- 1 arbeiders. In 1940 was vermoedelijk geen ander resultaat te verwachten geweest' 1 De betrekkelijke geringe toeneming na j 1900 van de oppervlakte cultuurgrond, de blijkbaar gestegen arbeidsprestatie, een peer rationeel teeltplan, maar vooral een steeds toenemende mechanisatie deden hun invloeden gelden. Gort, rijst en versnaperingen I Gedurende het tijdvak van 28 November tot en met 26 December 1942, zullen geen peulvruchten en havermout verkrijgbaar zijn. In plaats daarvan is evenwel een tweede bon voor gort e.d. aangewezen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven derhalve de bonnen „Algemeen 439" en „Algemeen 440" elk recht op het koopen i van 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten, gemengd meel, aardappeltapioca e.d. i 1 Voorts is ditmaal slechts één bon van de bonkaart voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar aangewezen ter verkrijging van 500 gram rijst ed., inplaats van, zooals gebruikelijk, twee bonnen voor elk 250 gram. Verder zijn de bonnen aangewezen, waarop kinderen tot den leeftijd van 14 jaar het bijzondere rantsoen versnaperin gen ter gelegenheid van St. Nicolaas kun nen verkrijgen. Tot' en met 26 December a.s. geven de bonnen „Reserve 3-75" en „Reserve 4-75" elk recht op het koopen van 100 gram chocolade-artikelen en de bonnen „Reserve 3-76" en „Reserve 4-76" elk recht op het koopen van 100 gram suikerwerkartikelen. Koeling aanvoer van sprot en zeebliek De Sed. Visscheriicentrale Jieeft op grond van hét Visscherijbesluit 1941 een nieuw uitvoeringsbesluit uitgevaardigd. Volgens dit uitvoeringsbesluit zijn van lieden af vissdhers. die sprot en zeebllek vangen, waaronder begrepen haring en halve haring, verplicht hun vangsten aan te voeren in een plaats, waar een visch- afslag, een agentschap van de Visséherij- centrale of een tot in ontangstneming gemachtigde (groothandelaar is gevestigd. De vangsten moeten aan een der genoem de instanties t©r beschikking worden ge steld. Kunnen de visschers hun vangsten niet volgens deze bepaling aanvoeren, dan zijn zij verplicht ze af te leveren aan daartoe door de Visscherijcentrale aan- fewezen vervoerders, die de visch tér eschikking stellen van een afslag, een agentschap van de Visscherijcentrale of een groothandelaar die voor de in ont- vangstneming is 'gtemachtigd. Daarna ge- schiedt de verdeeling onder de hande- 1 laren, volgens een door de Visscherij- I centrale vastgestelde verdeellijst. Centrale hengsten- en merriekeuring Donderdag is op de Groote Markt te Goes de Centrale Keuring gehouden van l'Ve-jarige 'hengsten en merries, welke georganiseerd was door den Bond van Zuid-Bevelandsche Paardenfokkers „Hip pos", Vereniging van Walchersche Paar denfokkers, den Bond van Noord-Beve- landsche Paardenfokkers en den Bond \ian Paardenfokkers Eiland Tholen. Ruim 90 dieren werden aangevoerd, terwijl er goede belangstelling bestond voor deze keuring. Merries (kleine maat) 5e pr. Mina van Oud-Vosmeer, gebr. C. en M'. van Til- beurgh te Oud-Vosmeer; Gré, van M. J. C. Geluk te Oud-Vosmeer; Yvonne van Bleijendaal, Jac. F. Brooij- mans te St.-Ann aland; Olga vain St- Maartensdijk, eig. dezelfde), fokker C. de Wilde, St.-Maartensdijk; Metha van Vosmeer, C. en M. van Tilbeurgh te Oud-Vosmeer; Fleur van A. Gakeer— Hage te St-Maartensdijk. Hengsten (gr. maat) 2e pr. Max van E- J- Kosten te Tholen, (fokker P. J. van Gilst te Groote Lindt). Hengsten (kleine maat), 2e pr. Yso v. Bleijendaal, Jacs. Fr. Brooijmans te St.- Annaland; 3e pr. Carlo, gebr. C. en M. v. Tilbeurgh te Oud-Vossemeer (fokker H. van Riet te Halsteren); Dirk v. Sas- put, Jac. Fr. Brooijmans te St.-Annaland. Binnenkort rundvet op boterbon 63 Op de bonnen „Boter 63" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zijn (gledurende het tijdvak van Vrijdag 18 December tot en met Dins dag 29 December 1941, zal desgewenschfc rundvet verkrijgbaar zijn.' Per tweetal bonnen Zal men 200 gram rundvet kun nen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvan gen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 2 tot en met Zaterdag 5 December 1942. Zij, die gedurende bo vengenoemd tijdvak bon 63 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daar. op geen rundvet betrekken, doch uitslui tend de artikelen ter verkrijging waar van deze bon nader zal worden aange wezen. Uiteraard mag eerst een begin wor den gemaakt met de aflevering van hel rundvet op 18 December as. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Maandag) zon onder 16 32 Morgen (Dinsdag) zon op 8 26zon onder 1631 Tusschen zonondergang en zonsopgang 'moet worden verduisterd. Maan onder 13.44maan op 0 50 Laatste kwartier Dinsdag 1 December Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier Maandag 14 Pecember Volle maan Dinsdag 22 December De opperbevelhebber van een legergroep, ridder kruisdrager generaal veldmaarschalk von Kluge, tydeneen bezoek aan een troepenafdeeling in den middeneector van het Ooitelyk front. De generaal veldmaar schalk laat zich door een onderofficier den opbouw van een kolenbrandertoven uitleggen. P.KVorpahl-HH-St. P. E. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Meer inleggingen bij Rijkspostspaarbank De rijkspostspaarbank heeft in Sep tember en October r©sp. 13.200 en 12.200 nieuwe boekjes uitgereikt. Deze aantal len zijn aanzienlijk hooger dan in voor afgaande maanden. Ook in de volgende cijfers over de eerste 9 maanden van 1941 en 1942 weerspiegelt zich de voor uitgang. Het aantal inleg'gingen steeg met 47 pet., het bedrag met 45 pet. Het aantal terugbetalingen daalde met 31 pet. en het bedrag mPt 36 pet. De vlot tere wijze van terugbetaling van spaar gelden, op 7 September j.l. ingevoerd, bleek een succes. Het is nu mogelijk aan elk postkantoor direct geld op te nemen op vertoon van persoonsbewijs, onverschillig door welk kantoor het boekje is uitgegeven. Deze regeling voorloopig beperkt tot inleggers van 15 jaren en ouder, die persoonlijk terug betaling willen ontvangen van ten hoog ste f 50 in 7 dagen, betee^ent een 'groote vereenvoudiging. In de tweede helft van October werd van deze gelegenheid reeds in 3667 gevallen gebruik giemaakt. Officieele Landbouwmededeelingen voor de Provincie Zeeland V eevoadertoewij zingen J De veevoederbonnen voor de periode vani 27 Dec. 1942 tot 23 Januari 1943 worden uitgeschreven op basis van de registratie per 15 November j.l. De veehouders zullen de bonnen vóór of op 1 December moeten afhalen bij de PI'. Vertegenwoordigers. Wil men te leurstelling voorkomen dan dienen alle t bonnen uiterlijk 3 December weer te zijn I ingeleverd bij den veevoederhandelaar. Hu isslach t v ark ens krijgen geen meng voeder meer, terwijl het z.g. kernvoeder Y alleen nog beschikbaar gesteld wordt 1 voor varkens van 30—40 kg, die t.z.t. op leverlngs- of mestcontract worden af geleverd'. Vaarakalveren Het aantal aan Zeelend toegewezen vaarskalveren voor 1943 is dusdanig, dat aan alle verzoeken om een extra toewij zing van vaarskalveren te mogen ont vangen kan worden voldaan'. Derhalve zal op alle vaarskalveren, boven het vrijgestelde aantal van 20 pet van het bedrijfsmaximum, een aanslag van circa 110 kg worden gelegd. Vervoer van graan en meel voor zelfverzorgers Tot nu toe werden voor het vervoer van graan en meel naar en van den molenaar door zelfverzorgers alleen ge- leidebiljetten afgegeven voor vervoer op Maandag en Dinsdag. Aangezien dit nog al1 bezwaren oplevert in deze beperkende bepaling vervallen, zoodat voortaan X- en Y-biljetten kunnen worden aange vraagd voor alle werkdagen. Opslag zaaigoed en pootgoed in Zeeuwsoh Vlaanderen van Belgisohe bedrijven Voor den opslag van zomerzaaigoed en pootgoed zijn de navolgende bepa lingen vastgesteld: A- Zaaigóed. i 1. Uitvoer van zomer-zaaigoed, zoo wel aangekocht als van eigen oogst, is verboden. I 2. De aangekochte hoeveelheden kun nen worden opgeslagen in door den P.B.H. aan te wijzen pakhuizen. 3. De opslag van aangekochte hoe veelheden mag eveneens plaatsvinden door den handelaar-verkooper. De Pica heeft in dit geval met den opslag geen bemoeienis. 4. De uit eigen oogst te behouden j hoeveelheden moeten in door den P.Bü. aan te wijzen pakhuizen, worden 5. De aangewezen opslaghouders nemen het zaaigoed op de condities der bewaargeving-overeenkomst in opslag. 6. Kosten en risico van den opslag worden door de Pica gedragen. 7. De Pica-opzichter beoordeelt of voor opslag aangebracht zaaigoed voor be waring geschikt is. 8. Niet voor opslag geschikte partijen moeten aan de Pica worden geleverd en worden dus als normale inname be handeld'. j I B, Pootgoed. 1. Uitvoer van pootgoed, zoowel aan gekocht ials van eigen oogst, is verboden 2. De opslag van aangekocht goedge keurd ipootgoed dient in Nederland te geschieden echter buiten de grensstrook van 21/2 K.M. 3. De opslag van uit eigen teelt behou den pootgoed, zoowel gekeurd als on gekeurd, anag ook binnen vorenbedoelde grensstrook plaatsvinden, mits hiervoor toestemming 'is verleend door den P.B.H. DE WND PROV. VOEDSEL COM MISSARIS VOOR ZEELAND.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1