ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 28 NOVEMBER 1942 OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: la Zlarlkcea K 1.30, eldin 71.90 par kwartaal Weekabonnementen nap, IS en IS cant. Loaae numnwrs 5 cent Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1888 Uitgave: N.V. Zierikzeescha"Nieuwsbode,j;Zierikzee, SchmthavenSBT94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechel) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 998TB JAARGANG Ho. 15102 ADVEKTENT1E3: Adrertenüên IS ceoi per millimeter; to- (Btonden mededeellngen (0 cent per millimeter; kleine adrertentlên M cant Bt) contract ba.angrijka korting. K 2620 DE STRIJD IN HET WOLGA" EN DONGEBIED Sovjetaanvallen stortten ineen Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: In het Kalmukkengebied werd het gros van de Sovjet-Russische cavalle- rle-di visies door Duitsche en Rumeen- sche troepen vernietigd of uiteengesla gen. Verscheidene batterijen werden daar bij vernield, verscheidene honderden ge vangenen gemaakt en talrijke buit bin nengebracht. Alle pantser- en infanterie- aanvallen van den vijand in het Wolga- Don gebied mislukten ook gisteren weer door de voortreffelijke strijdgeest van on^e troepen. 55 sovjetpantserwagens werden vernietigd. Aanvallen van con centraties duikbommenwerpers troffen den vijand met vernietigende uitwerking. Troepen van het leger brachten aan de Wolga bij Stalingrad twee motorbo©ten tot zinken. Ook in het centrum van het Oostfront ziette de vijand zijn aan vullen met sterke strijdkrachten voort. Deze stortten na verbitterde gevechten onder zware verliezen voor. den vijand ineen. 192 pantserwagens werden kapot geschoten, waarvan 34 alleen door een pantserdivisie. Gevechtsvliegtuigen len duikbommenwerpers vielen pantsercon centraties, marcheerende kolonnes en troepenschuilplaatsen met goede uitwer king aan. Duitsche troepen vernietigden op de New a tijdens het afslaan van een vijandelijke poging om over de rivier te trekken, 22 booten. In Cyrenaïca werden sterke vijandelijke verkehningstroepen afgeslagen. Ook in Tunesië kwam het tot succesvolle ge vechten, waarbij de vijand een groot aan tal pantserwagens verloor. Duitsche en Italiaansehe formaties der luchtmacht vie len vijandelijke stellingen, marcheerende kolonnes en achterwaartsehe verbindingen aan. Duitsche jagers schoten in het Mid- dehandsche Zee-gebied 5 Britsche jacht vliegtuigen neer, waarbij zij zelf 2 toe stellen verloren. Bovendien verloor de Britsche luchtmacht in de wateren rond om Engeland en aan de kust der bezette gebieden in het Westen, zes vliegtuigen. Negentien schepen vernietigd Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Vrijdag in een extra-bericht mede: Duitsche duikbooten hebben in het ope ratiegebied vande Noordelijke IJszee tot aan den toegang tot den Imdischen Oceaan, in hardnekkige gevechten teglen in konvooi en alleen varende schepen, 19 schepen met een gezamenlijken in houd van 123.000 brt. tot zinken ge bracht. Door deze successen is het vij andelijk ravitailleeringsverkeer naar de Noordelijke Sovjethavens en het midden Oosten, gevoelig jgletroffen. De Führer heeft den commandant der zesde Rumeeensche divisie infanterie, luit.-generaal Lascar, als blijk van waar deering voor zijn succesvolle leiding en de dappere houding der onder zijn be vel staande troepen, het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren kruis ver leend. DE VESTING TOULONIBEZET Voorts deelt het opperbevel der weer macht mede: Na den overval der Britsch-Amerikaan- sche strijdkrachten op het Fransche ko loniale gebied, rukten Duitsche en Ita liaansehe troepen in het te voren onbe zette Frankrijk binnen, om deze gemeen schappelijk met de Fransche weermacht te beschermen tegen nieuwe aanvallen der Britsch-Amerikaansche aanvallers. Na dat Fransche leger- en vloot-comman- danten zich op eerewoord verplicht had den zich met hun afdeelingen te voegen in het kader der totale verdediging, werd volgens den wil van den Führer de Fransche weermacht niet slechts onaan getast gelaten, doch ten deele ook ver sterkt en uitgerust, terwijl de buitenge woon belangrijke vesting Toulon van de Fransche Middellandsche Zeevloot, aan de zelfstandige Fransche verdediging werd overgelaten. Intuisschen hebben Zich de gevallen van eerewoordbr,euk, ontvluchtingBpogin- gen door "hooge Fransche officieren op gestapeld. Evenzoo werd het duidelijk, dat de systematische ophitsing van de Fransche weermacht, die tot samenwer king bereid was, door Angelsaksische invloeden steeds verder om zich heen grepen en de laatste dagen ook ingang vonden bij de vloot te Toulon. Begrijpen de dat deze politieke splitsing der Fran sche weermacht in toenemende mate de veiligheid der Duitsche en Italiaansehe bezettingstroepen in gevaar bracht en het gezag der Fransche staatsleiding on dermijnde, hebben Führer en Duce in den afgeloopen nacht bevel gegeven de vesting Toulon te beZetten en te ver hinderen, dat de Fransche Middelland sche Zee-vloot haar voorgenomen ver trek kon volbrengen en de onbetrouw bare Contingenten der Fransche weer macht te dëmobiliseeren. Duitsche en Italiaansehe troepen heb ben dit bevel bliksemsnel opgevolgd. Het verzet van door Angelsaksischen invloed opgehitste elementen, dat op' enkele plaatsen zich voortzette is in de kiem gesmoord en in enkele uren het ge stelde doel bereikt. Stad en haven van Toulon Zijm sedert den vroegen ochtend hecht in handen van orize troepen. Eén deel der Fran sche vloot heeft Zich ondanks het tegen bevel der Fransche regeering tot zinken gebracht. De demobilisatie der door op hitsing ondermijnde Franscjhe afdeelingen is gaande en zal weldra voltooid Zijn. Uallaansch weermachtsberlcht VorkenaïngsaaarallSE ia Cyraaai'ca Het 916e communiqué van het Italiaan sehe hoofdkwartier luidt: Aan het front in Cyrenaïca werden verkenningsaanvallen van aanzienlijke vij andelijke strijdkrachten verijdeld1. In Tu nis eindigde een botsing tusschen pant serwagens in het voordeel der Spil- strijdkrachten, die talrijke pantserwagens vernielden. Afdeelingen van de lucht macht herhaalden met zichtbaar succes haar bom- en mitrailleuraanvallen op vijandelijke troepen, die op weg of in rust waren in twee sectoren. Bij ge vechten schoten Duitsche jagers vijf Brit sche vliegtuigen neer. Een gtisteravond Bij onze vrijwilligere. Een verkenningitroep onderwegIn de tteppen in het Ooeten maken ome mannen gebruik van kameelen en muilezel». (88 P.K. Lüttmer-O'H. Pac Holland ondernomen luchtaanval op de omgeving van Catania veroorzaakt© beperkt© scha de. Er zijn geen verliezen onder de burgerbevolking giemeld. De bolsjewistische aanvallen leidden niet tet een strategisch suoces Ondanks het fait, dat de bolsjewisten zeer groote troepencontingenten en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal in den strijd geworpen hebben, is het hun weer eens niet gelukt een strategisch succes te behalen, zoo schrijft de mili- taire medewerker van het D.N.B. In de vijfmaal 24 uur, die het Sovjet offensief ten Zuiden van Stalingrad en ten Noorden hiervan tegen de groote bocht in den Don reeds duurt, zijn de bolsjewisten er niet in geslaagd hun strategisch doel te bereiken, nl. het ver breken van den DuitsChen grendel in het Zyiden. Tijdens de hevige afweer- gevechten, die nog steeds voortduren, hebben zoowel leiding als manschappen aan Duitsche en verbonden zijde ge toond, meester te zijn van den toestand. Hierbij is opnieuw gebleken met welk een snelheid en nauwkeurigheid de Duitsche leiding.haar ervaringen, opge daan in de gevechten van. den afgeloo pen winter, in de practijk heeft omgezet. Van de nieuwe Duitsche wa pens, zal het electrisehe machinegeweer met een vuursnelheid van 3000 schoten per minuut, waarschijnlijk zeer de aan dacht in de geheele wereld getrokken •hebbeen. - Bekende wapendeskundigen in d© Duit sche hoofdstad, die dit wapen reeds sinds langen tijd kennen en het geprobeerd hebben, geven bepaalden stemmen uit het vijandelijke kamp gelijk, die voor dit nieuwe model den naam „doodelijke zeis" gevonden hebben. Terwijl het tot dusver door de gebruikte machinegeweer zijn kogels waaiervormig verspreidde, liggen de kogels van het nieuwe wapen zoo dicht naast elkaar, dat hier inderdaad de uitwerking van een slag met een zeis met een straal van 180 graden is oereikt. Daarbij komt nog, dat dit wapen tijdens iedere koude gebruikt kan wor den en geenszins zoo gevoelig is als andere gecompliceerde constructies. Bo vendien is dit wapen gemakkelijk te ver voeren. Waar niet is, verliest de gebruiker zijn recht Besparing op het verbruik van gas en electriciteit is in de tegenwoordige om standigheden dringende noodzaak gewor den. Het behoeft nauwelijks te worden aangestipt, dat voor fabricage van gas en de opwekking van electriciteit kolen mpodig zijn en het gas- en electriciteits- rantsoen, dat* den verbruiker is toege staan, nauw verband houdt met het be schikbare quantum kolen. Het rantsoen zou dan ook stellig hooger zijn dan het is, indien dit met het oog op de huidige kolenpositie mogelijk ware. Het behoeft geen betoog, dat de directies der gas- en electriciteitsbedrijven niets liever zou den doen, dan de verzoeken om een hoo ger rantsoen in te willigen. In het alge meen is zulks echter helaas niet mogelijk. Er zullen zelfs - zooals men dezer da gen heeft kunnen lezen straffere maat regelen genomen worden tegen degenen, die het hun toegestane rantsoen gas en electriciteit overschrijden. Jammer genoeg zijn er nog verbruikers, die de reden en dus de noodzakelijkheid; der rantsoenen niet kunnen of willen in zien. Anderen, die overigens niet van inzicht zijn ontbloot, putten zich uit in het ontdekken van motieven, waarop speciaal voor hen een hooger rantsoen zou moeten worden vastgesteld. Mees tentijds ervaren deze verzoekers, dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd. Dit behoeft niet zoo heel erg te verbazen. De verzoeken mogen redelijk zijn, de ko lenpositie laat niet toe, dat het rantsoen wordt verhoogd. Een ieder, die meent aanspraak te kunnen of moeten maken op meer dan hij heeft, bedenke, dat waar niet is Zelfs de gebruiker zijn recht verliest. Voorts zijn volgens berichten in de Amerikaansche bladen te Lourengo Mar ques de overlevenden aangekomen van vier vrachtschepen der geallieerden, die in de wateren van Mozambique tot zin ken zijn gebracht. Ook uit Bridgetown (Barbados) wordt de aankomst gemeld van 55 overlevenden van een groot trans portschip der geallieerden, dat het slacht offer is geworden van een duikboot der Spil. i In tegenwoordigheid van den Rfjkicommissaris, Ryksminitter dr. 8eyss lnquart', werd op een plechtige bijeenkomst der N.8.DAP. in den Haagschen Dierentuin aan den Gébietsfilhrer Blomquist de leiding van de Hitlerjugend in Nederland (Arbeitebereich N.S D.A P. Stapf-Pax Rolland Onteigeningen In verband met evacuatie Van de te evacueeren panden en op stallen met de daartoe behoorenden na gelvasten inventaris zal een bepaald ge deelte moeten worden onteigend. De onteigening geschiedt door veror dening, met dien verstanlde, dat de scha deloosstellingen worden vastgesteld door den secretaris-generaal van het departe ment van financiën. De vordering vindt nplaats ten gunste van d©n staat der Ne derlanden. De eigendom gaat over vrij van alle lasten en rechten daarop rusten de. Belastingen, waarmede het gevorder de goed is bezwaard, gaan van den dag van 'den eigendomsovergang over op den staat. De schadeloosstellingen zullen in het al gemeen eerst worden uitbetaald, nadat besteding voor herbouw of wederaan- schaffing verzekerd is. Zoolang de beta ling wordt uitgesteld, wordt, althans voorzoover de schadevergoedingsbedra gen een nader te stellen minimum te boven gaan, r,ente vergoed tot 31/2 pet. per jaar. De eigenaren blijven belast met hypothecaire schuldverplichtingen over eenkomstig de geldende overeenkomsten,' Den hypothecairen schuldeischers zal voor hun rentevorderingen een verhaals recht worden toegekend. Aanvragen kun nen worden ingediend tot het verkre gen van een voorschot op de schadeloos stelling, doch alleen voor herbouwdoel einden of wederaanschaffing. Ook op de te vergoeden rente kunnen voorschotten levensonderhoud behoefte bestaat. Des betreffende aanvragen dienen te worden gericht tot den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden, Kneuterdijk 22, 's-Gravenhage. VERSCHILLENDE BERICHTEN De Generalkommissar fuer Verwaltung und Justiz heeft tot burgemeester be noemd: den afdelingsleider G. A. A. M. Jacob in Vught tot burgemeester van Vlijmen en den sportle©raar Th. Heeg in Ter Apel tot burgemeester van Nieu we Pckela. Opnieuw zijn benoemd tot burgemees ter van de gemeente Esch, M. J. .C. A. Arnolds; van Stad aan het Haringvliet. S. F. Nieborg; en van Megen, M. P. J. vaft Vlokhoven. Strooper in "been geschoten De marechaussée betrapte twee stroo- pers uit Hal sieren, zekeren K. van W. en J. van W Aan de sommatie van de jnarecbaussée gaven zij geen gevolg. De beide mannen sloegen op de vlucht, waarop de marechaussée het vuur op hen opende. K. van Wv werd in het on derbeen getroffen en naar het zieken huis overgebracht. De tweede strooper werd gearresteerd. WANNEER VERDUISTEREN Heden (Zaterdag) zon onder 16 84 Morgen (Zondag) zon op 8 24'; zon onder 16 33 Maandag zon op 825onder 16 82 Tusschen zonondergang en zoniopgang moet worden verduisterd. Maan onder 12 58maan op 22 42 Maandag maan onder 13.30, op 23.47 Laatste kwartier Dinsdag 1 December Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier Maandag 24 December Volle maan Dinsdag 22 December Gebruikt uw gas eu stroom met overleg, dan bewandelt u den juister: weg. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 28 Nov. niet meer geldig: 59 brood, beschuit, vleesch, aardappelenmelktapte melk, tabak, 400, 417 t/m. 480 algem., 65 t/m. 67 reserve. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Donderdag 81 December: 412, 413, 481, 432 alg. (Zeep), N-, O-eenheidszeep, wasch- poeder, toiletzeep. Naar de Parijsch© omroep meldt, heeft de Bey van Tunis besloten, niet te ant woorden op den brief van Roosevelt, waarin hij bij het oprukken der Ameri kaansche troepen doortocht door Tunis vroeg. Volgens een bericht van Eve uit Was hington, worden daar nieuwe duikboot- successen-der Spilmogendheden toegege ven, Zoo deelt de Amerikaansche Admi raliteit mede, dat een Amerikaansch en een Engelsch vrachtschip tot zinken zijn gebracht aan de kust van Zuid-Amerika, resp. in het Midden van den Atlantischen Oceaan. 48 opvarenden worden vermist De Fransche admiraliteit publiceert d© voorloopige verliescijfers der marine in Noord-Afrika. In de gevechten bij Casa blanca, Oran en Algiers zijn tot dus ver 49 officieren en 450 manschappen ge sneuveld gemeld; 81 officieren en 641' manschappen werden gewond. Volgens de jongste berichten zijn t© Casablanca 112 schepen buiten gevecht gesteld. De gevechten, die op het oogenblik in Tunis aan den gang zijn tusschen geal lieerde en As-troepen, gaan, naar uit h«t hoofdkwartier van generaal Eisenhower wordt gemeld, hoofdzakelijk om het be zit van twee belangrijke straatwegen in het Noorden en het Zuiden van het Algerijnsch-Tunesische grensgebied. Het weer is zeer guur en bemoeilijkt de operaties. Desondanks is de hevigheid van 1 den strijd de laatste 48 uur belangrijk toegenomen. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1