ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ss se se ss ss ss ss ss ss x ERFENIS-HUWELIJK waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Donderdag 26 November 1942 99ste Jaargang No. 15100 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 A. J. DB I002E, Zierikzee Directeur-Administrateur (Advertentiechef) HoofdredaoteurM, J. KOSTEN, Zierikzee AANVALLEN IN DE KALMUKKENSTEPPE Kalmte in de Cyrenaïca Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: In den Kaukasus hadden ook giste ren slechts plaatselijke gevechten plaats. Bij een geslaagden aanval in de Kal- mukkensteppe drongen gemotoriseerde Duitsche troepen de vijandelijke stellin gen binnen, wierpen den vijand naar het Oosten terug en vernietigden een batte rij en een aantal pantserwagens. Ten Zuidwesten van Stalingrad en in de gi'oote bocht van den Don zette de vijand zijn aanvallen met sterke gepant serde- .en infanterie-afdeelingen voort. De Duitsche afweer werd op doeltref fende wijze door sterke formaties vlieg tuigen voor den strijd op korten afstand gesteund door Duitsche en Rumeensche gevechtsvliegers, die in opeenvolglende golven opereerden. De sovjettroepen le den opnieuw zware verliezen aan men- schen en materiaal. Tegelijkertijd wer den vijandelijke aanvallen tusschen Wol- ga en Don door Duitsche en Rumeen sche troepen in verbitterde gevechten en met zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Daarbij werden weder om 54 pantserwagens vernield. Ook in Stalingrad zelf mislukten vijandelijke aan vallen. Aan de rest van het Oostelijk front werden met succes Duitsche storm troep-operaties ondernomen. Plaatselijke aanvallen van den vijand werden afge slagen. In Cyrenaïca en in Tunis geen ge vechtshandelingen van beteekenis. In Cy renaïca werden Britsche strijdkrachten door jachtvliegers en snelle gevechtsvlie gers in scheervlucht bestookt en han gars en op een vliegveld staande vlieg tuigen gebombardeerd. In de wateren van Algiers vernietigden gfevechtsvliegers des nachts een koopvaarder van 10.000 brt., zij bombardeerden een groot traqr portschip in brand en brachten zware schade toen aan twee torpedojagers. In de havenwerken van Algiers, Bone en Philipville werden door bommen zware branden veroorzaakt. Bovendien werden met succes vijandelijke gemotoriseerde afdeelingen en spoorwegdoelen bescha digd. DE AS IN TUNIS Hot van nature sterkste bruggehoofd In aanvulling op het weermachtsbe- richt verneemt het DNB, dat de activiteit van de strijdkrachten van de As in Tunis naast levendige verkenningsactie van de luchtmacht en van gemotoriseerde ver- kenningstroepen er toe beperkt blijft, de tot nu toe bezette gebieden te beveiligen en door verderen aanvoer van troepen en oorlogsmateriaal dit van nature In de school van eigen ervaring krijgt men lessendié ons bij blijven, omdat dat zij met de roede gegeven worder. Feuilleton 3 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heeswijk Wat moest hij dan nog langer in dat kleine Nederland doen? Duitschland, daar was ruimte, daar was werk en geld! En Kees, de avonturier, vond er werk. Aan vankelijk kon hij het ook hier niet lang achter elkaar bij denzelfden baas uithou den, doch met de jaren slijt de zucht tot avontuur en toen Kees Blokker 30 jaar was geworden, werd hij aangesteld als arbeider in de Bergmann-autofabrie- ken. Hier verdiende hij een behoorlijk loon en door zijn ijver was hij al spoedig monteur en van monteur bracht hij het tot mecanicien en van mecanicien tot mecanicien-inrijder. Twee jaren werkte hij nu al bij de Bergmann-fabrieken en als oom Klaas niet plotseling het tijde lijke met het eeuwige had verwisseld, of een ander tot universeel erfgenaam had benoemd, dan zou Kees Blokker wel licht tot den tijd, dat hij pensioengerech tigd zou zijn geworden, de nieuwe pro ducten van de Bergmann-fabrieken heb ben ingereden en misschien een aardige Beriijnsche tot vrouw hebben genomen. Het lot beschikte echter anders en op dezen mooien voorjaarsdag zat hij in den sterkste bruggenhoofd aan de Noord-Af rikaamsche kust verder te ver sterken. De langs de kust van Tunis naar het Zuiden leidende spoorweg en de naar het binnenland loopende straatwegen zijn in de hand der As-m ogendheden en ma ken een snelle verdeeling van alle goe deren van de ravitailleering mogelijk' Vooral de dagelijks toenemende steriele van de luchtstrijdkrachten der As vormt een zware belemmering van den op- marseh en de ontplooiing van de activi teit der Britsche en Amerikaansche troe pen en geeft tot groote teleurstelling in het Anglo-Amerikaansche kamp aan leiding. De onophoudelijke luchtaanvallen op vliegveldinstallaties, waarbij een aanzien lijk aantal vliegtuigen vernietigd is en de startbanen onbruikbaar gemaakt zijn, hebben er reeds toe geleid, dat de En- gelschen en Amerikanen hun vliegvelden dicht bij het front naar achteren ver plaatst hebben. De terughoudendheid der Duitsche militaire berichtgeving bij het noemen van plaatsnamen en gebieden in Tunis is met het oog op de geheimhou ding der Duitsch-Italiaansche troepenbe wegingen begrijpelijk. In Cyrenaïca versterkt de Britsche lei ding haar pogingen om haar troepen door het aanvoeren van benzine en nieu we voertuigen weder ten volle mobiel te maken en de formaties te 'hergroepeeren voor aaaivaïsoperaties van grooteren om vang. Op het oogenblik bestaat er slechts gering contact met de achterhoeden van het Duitsch-Italiaansche pantserleger. (tallaansch weermachtsbericht Slecht weer belemmert de actie in Noord-Afrika Het 914e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: In Cyrenaïca beperkte het slechte weer aan beide kanten de bedrijvigheid te land en in de lucht. In den sector Tu- nis nam de activiteit der patrouilles toe. Italiaansche jagers schoten in een ge vecht een Spitfire neer. In de Algerijn- sche wateren brachten onze formaties torpedovliegtuigen, die in opeenvolgen, de golven een vijandelijk konvooi aan vielen een transatlantisch vaartuig van 20.000 brt., een vrachtschip van 6000 ton en een derde schip van middel bare tonnage tot zinken. Twee van onze vliegtuigen keerden, van hun verschillen de opdrachten niet op hun steunpunten terug. Een duikboot heeft na op de reede van Bougie te zijn doorgedrongjen, op korten afstand $rie torpedo's afge vuurd op een torpedojager, waarvan het voorschip onder water verdween. Een andere duikboot ving ter hoogte van Kaap le Ter (Algiers) een vijandelijke formatie op en torpedeerde een vaar tuig van groote tonna;g|e dat zonk. Gis teren hebben vijandelijke vliegtuigen laat in den avond boven Trapani gevlogen. De batterijen luchtdoelartillierie, die snel in actie kwamen, brachten een Blenheim ten val; twee leden der bemanning wer den gevangen gjenomen. Bedrijf,appèl van het Luftgaukommando Holland Bede van Hauptdieastleiter Schmidt In de zaal van Krasnapolsky te Am- appèl van het Luftgaukommando Holland gehouden, waarop de Gefolgschaft van gehouden, waarop de Gefogtschaft van het Kommando fin grooten getale was verschenen» De commandeerende gene raal en bevelhebber van het Luftgau kommando, de generaal der vliegers Sieburg, noemde het den zin van dit j appèl, dat de gedachten van het dage- j lijksche werk op het groote doel worden gericht. Nieuwe taken, aldus zeide hij in i zijn toespraak, moeten worden volbracht, taken, die een verhoogde arbeidspres- tatie van eiken medewerker eischen. f Hauptdientsleiter Schmidt sprak aller eerst over' den geestelijken toestand van dit land, waarbij hij zich ook met de door de tegenstanders der Germaansche zaak aangevoerde argumenten bezighield om ze op duidelijke en overtuigende wijze te weerleggen. Als zekere kringen in Nederland, aldus zeide hij, zich tegen de propageering van die nationaal-socia- listische gedachten meenen te kunnen verzetten met de opmerking, dat het nationaal-socialisme volgens de verklaring van Duitsche zijde zelve geen exportar tikel is, moeten wij er op wijzen, dat de beginselen van onze leer, die berusten op de gedachten van ras, bloed en bo dem, ook voor het Nederlandsche ge bied gelden. De noodlottige dwaling, waarin thans nog de naar Engeland en Amerika nei gende kringen verkeeren, doordat zij van een overwinning der tegenpartij de vrij heid van hun land verwachten, legde spr. bloot door de westelijke democra tieën te ontmaskeren. Immers achter Engeland en Amerika staat het Joden dom, dat zich de knechting van het Ger- manendom ten doel heeft gesteld, zoo dat ook Nederland bij een Engels eh— Amerikaansche overwinning zijn volk- sche krachten zou verliezen. Nu het bolsjewisme zich met de de mocratieën heeft verbonden, blijft nog slechts de vraag, of Nederland door het bolsjewisme wil ondergaan of den strijd wil aanvaarden. Als wij thans in dit Germaansche land als vertegenwoordi gers van het rijk van Adolf Hitler staan, aldus spreker, treden wij niet op als onderdrukkers, maar werken wij aan de eensgezindheid der Germaansche volken, opdat zij dezen laatsten grooten strijd kunnen doorstaan, die gevoerd wordt om - het zijn van het Germanendom alls dra ger van de cultuur van het avondland, j Onze maatregelen in dit land worden gedicteerd door de noodzakelijkheid van verwezenlijking der Germaansche een heid. Omdat wij de Germanen liefhebben, moeten wij ook hard zijn, en niet terug schrikken voor maatregelen, die mogelijk hard lijken. Door deze noodzaak wordt ook het optreden bepaald tegen het Jodendom, dat in het belang van het zelfbehoud der Germaansche volken nooit meer het hoofd mag opsteken. Met den oproep de gelederen te slui- len en voor de verdediging van het vaderland alle offers te brengen, be sloot Hauptdienstleiter Schmidt zijn rede, die luiden bijval oogstte- KULTUURPOLITIEK EN VOLKSVOORLICHTING I Bads van prof. Goedewaagen Tal van autoriteiten waren vereenigd in het Rijksmuseum te Amsterdam, waar het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten een bijeenkomst had geor ganiseerd ter gelegenheid van het twee- jarig bestaan van dit departement. Nadat een koor, onder leiding van Stephen Jansen, in de bibliotheekzaal een oud-Niederiandsch lied en Lands- knechts „Standchen" had uitgevoerd, hield de secretaris-generaal van het de partement, prof. dr. T. Goedewaagen, een sneltrein, op weg naar Amsterdam. Kees Blokker poogde zich te verdiepen in de lectuur, die hij op het station had gekocht, maar telkens dwaalden zijn ge dachten af. Dan keek hij weer eens uit het raam naar de snel wegvloeiende landschappen of de kleine stadjes en dorpen, waar de sneltrein door reed, of hij keek naar voren en dacht na. Was hij nu werkelijk in zijn leven zoo'n nietsnut geweest? Een boemelaar was hij in geen geval ooit geweest. Nu ja, hij hield van plezier, maar dat plezier vond hij in reizen en trekken. Als je jong was, dan moest je wat van de wereld zien en van het leven. Daarvoor was je jong. En als je ten eeuwige dagen bij dezelfden baas bleef, dan kwam je ook nooit verder. En doorgaans had hij toch altijd goed z'n brood verdiend, al bleef hij nooit lang bij denzelfden werk gever. Dat hij niet hokvast was, kon hij niet helpen. Hij had nu eenmaal altijd een zwe/versnatuur gehad en hoe prettig hij ook het werk vond bij de Bergmann-fabrieken, het was toch pret tiger om er nu weer eens een poosje uil te zijn. Bovendien lag er in deze reis iets avontuurlijks: je ging een erfe nis halen. Zou het veel zijn? Oom Klaas was geen millionair, maar hij had als rijksambtenaar altijd behoorlijk verdiénd en waar hij nu altijd vrijgezel was, nooit veel kosten gehad. Na zijn pensiom- neering was hij rustig gaan leven in het mooie Aerdenhout. Een bescheiden villa was zijn eigandom en daar loefde oom Nieojaas, met als eenige liefde zijn bloe men £n z'n boeken. Het zou wel een behoorlijk bedrag zijn, wat oom Klaas hem had nagelaten, maar hij kon toch niet bevroeden, hoeveel. Tegen den nacht zocht Kees den slaap wagen op, imaar het duurde geruimen lijd, voordat hij in slaap kon komen Daarvoor was er plotseling te veel in zijn leven veranderd. Doch het was reeds dag, toen de trein Oldenzaal binnenreed en hij moest zich haastig aankleeden voor de douanecontrole. Tenslotte was hij nog in den nanacht in een diepen slaap gevallen. II. Amsterdam heeft in den vroegen voor jaarsmorgen iets aantrekkelijks. Noch zo mer, noch winter geven aan de wereld stad ^enige bekoring. In den zomer is het de drukkende hitte, die als een be klemming op de stad rust; in den winter is het de ijzige kilte, die een stad zoo onaangenaam kan maken. Maar in het' stralende voorjaar, als des morgens de zon boven de oude hooge huizen uit straalt en zich spiegelt in het onbe weeglijke water van de oude grachten, als de musschen hun heesch getjilp uit de bottende boomen' laten hooren, dan heeft Amsterdam iets bekorends over zich. In hel voorjaar trekt men naar buiten om de lente te begroeten, maar men vergeet, dat de lente, ook in de stad merkbaar is. Maar daarvoor heeft de stedeling zelf geen oog, alleen zij, die maar van tijd tot tijd in de stad komen. CWordi vtrvolgd), rede over Kultuurpolitiek en volksvoor lichting. Daarbij wees hij er op, dat wij dezer dagen twee verjaardagen vieren het departement van V- en K. werd op 25 November 1940 opgericht en de Ne derlandsche Kultuurkamer aanschouwde op 25 November 1941 het levenslicht' Spr. wilde dezen dubbelen feestdag te baat nemen om rekenschap te geven van wat in deze twee jaren 1ot stand werd gebracht en een overzicht te geven van de organisatie en werkwijze van beide lichamen. Prof. Goedewaagen wees er op, dat het geen gemakkelijke taak was, om op een tijdstip, dat ons volk door de om standigheden, waarin het zich sinds Mei 1940 geplaatst zag, veel moeite had om zijn houding te bepalen, een werk te ondernemen, waarvan onze geschiedenis nauwelijks voorbeelden kende en waar voor 't aan de noodige ervaring voors hands ontbrak. Hij bracht daarom dank aan allen, in de eerste plaats den Duit- schen autoriteiten, die hem met raad en daad hebben geholpen. Ook over wel willende, intelligente en opbouwende cri- liek had hij zich steeds verheugd. Zijn werkterrein overschouwend kwam spr- lot de volgende driedeeling: a- het ver heffen der kuituur; b. het propageeren der kuituur; c. de zorg voor den kuituur- werker. WIJZIGING LOONBELASTING Nieuwe handleidingen zullen gorden uitgereikt De persdienst van het departement van financiën deelt het volgende mede omtrent de wijziging der loonbelasting- De ervaring, welke gedurende twee jaren met de inhouding van de loon belasting is opgedaan, heeft doen blijken, dat het mogelijk is om aan den eenen kant in verschillende opzichten vereen voudigingen in de formeele bepalingen van een besluit op de loonbelasting aan te brengen, en aan den anderen kant de wijze van controle op de inhouding van de loonbelasting en de regeling van de aanslagen in de inkomstenbelasting te verbeteren. In het besluit, dat in het laatst ver schenen Verordeningenblad is opgenomen zijn in verband' daarmede eenige wijzi gingen in het besluit op de loonbelasting aangebracht. Deze wijzigingen vinden voor het eerst voor het kalenderjaar 1943 toepassing. Voor alle werknemers dus ook voor de werknemers, die minder dan f 43 per maand verdienen moeten loonbelas- timgkaarten en loonstaten worden aange legd. Een uitzondering is slechts ge maakt voor de werknemers, die uitslui tend huiselijke -diensten verrichten en een loon (in geld en in natura) genieten van niet meer dan f 48,10 per maand (f 11,10 per week, f 1,85 per dag, f 0,92 voor niet meer dan 4 werkuren), voor de laatstbedoelde werknemers behoeven ook geen werknemersverklaringen te wor den ingeleverd- De inspecteur stelt geen aanteekenin- gen meer op de loonbelastingkaarten in zake op het loon toe te passen vermin deringen. Hij verleent de vermindering bij een afzonderlijke beschikking en zendt daarvan een afschrift aan den werkne mer. De verzoeken om vermindering be- hoorein zooveel mogelijk, in de maand December bij voorkeur schriftelijk bij den inspecteur te worden ingediend, de loonbelastingkaart dient daarbij niet meer te worden overgelegd. Darink (derrie) delven iu Zeeland Gedurende den afgeloopen zomer en ook nog dit najaar hebben vele Zeeu wen, Hollanders en Brabanders zich min of meer beziggehouden met het z,g,n- darinkdelven, (d.i. veendelven) met het doel zich op deze wijze wat brandstof te verschaffen voor den winter boven het toegewezen rantsoen. Het is een echt oorlogsversehijnsel, want ook gedurende den oorlog 1914- 1918 kwam het veelvuldig voor. In 1917 en 1918 nog wel meer dan thans, daar het toen op sommige plaatsen den vorm aannam van een bedrijf. Daarvoor in aanmerking komende perceelen grond worden gekocht, ontdaan van de boven- WANNEER VERDUISTEREN Heden (Donderdag) zon onder 16 36 Morgen (Vrijdag/ zon op 8.20: zon onder 16 85 Tusschen zonondergung en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 11.02; maan up 20.41 Laatste kwartier Dinsdag 1 December Nieuwe maan Dinsdag 8 December Eerste kwartier .Maandag 14 Pe,cember Volle maan Dinsdag 22 December Verzending Kerstpakketten voor Walfen-SS en* Legioen Het SS-Ersalzkommando Nederland deelt mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- SS en het legioen, die een veldpostnum mer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor kerstpak ketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungs- marken. Deze zegels worden aan de sol daten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één ze gel en voor 2000 gram twee zegels op plakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, ciat de kerst pakketten voor 30 November a.s. aan de post ter verzending zijn afgegeven. Van 10 tot 25 December 1942 is het niet moge lijk, pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadres seerd worden: an das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, StadhoudersJaan 132 te zenden aan: rang naam veldpostnummer of adres; Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld kerst- pakketverkeer mogelijk is. Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weidra in de duisternis. ste laag korengrond, waaronder een dikke veenlaag, en uitgegraven. De veenkluiten werden daarna gedroogd en verkocht. Na afgraving bracht men de korenaarde weer op het perceel, doch. het behoeft geen betoog, dat hierdoor de waarde zeer was verminderd door de nog la gere ligging. In dezen vorm troffen we het in dezen tijd nog niet aan, doch het is ook nu zeer wel mogelijk, dat het deri-iesteken op kleine schaal weer als bedrijf naar varen komt. Dit jaar is vooral geprofiteerd in stre ken, waar veel delfwerk voorkwam, in het bijzonder bij ruilverkaveling, waar bij geheel nieuwe waterganglen worden gegraven. Jong! en oud reed met krui wagen of ander voertuig een kostbaar vrachtje naar huis. Bond 7an! Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zeeland Zaterdagmiddag hield genoemde bond in hotel „Centraal" te Goes zijn 25e jaar- lijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer A. A- Mol van Rilland, sprak een kort openingswoord, waarna de secretaris, de heer M. v. d. Griend, het 25e jaarverslag uitbracht. In het afgeloopen jaar, dat in het teeken stond van het aansluiten bij de Federa tie van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Nederland, steeg het aantal aangesloten vereenigingen tot 42, met plm. 1200 leden- Door verschillende omstandigheden kon de bond minder aan zijn doel beantwoor- BJj 0QZ6 vrijwilligers. Het middagmaal in een bergttelling. Het zachte klimaat veroorlooft een luchtige kleederdracht, (S8 P.K, Altetadt O H P. H,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1