ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK felle gevechten aan de don-bocht tunis rommel's nieuwe basis verschillende ber'chten waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Woensdag 25 November 1942 99ste Jaargang No. 15099 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 A. J. DE LOOZE, Zierikzoe Directeur-Administrateur (Advertentiechef) HoofdredaoteurII. J. KOSTEN, Zierikzoe In Stalingrad plaatselijke gevechten Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Dinsdag bekend: In den Kaukasus verhinderde het on gunstige weer gevechtshandelingen van grooteren omvang. Ten Zuidwesten van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zijn de sovjets, onder mee- doogenloos gebruik van mensdien en materiaal, het verdedigingsfront aan den Don binnegedrongesn. Tegenmaatregelen worden genomen. Tijdens de hevige en afwisselende gevechten der beide laatste dagen, zijn verscheidene honderden vij andelijke pantserwagens vernietigd. For maties van de Duitsche en Rumeensche luchtmacht kwamen, ondanks het voor vliegers ongunstige weer, voortdurend m de gevechten op den grond tusschen- beide. In Stalingrad zelf slechts plaat selijke gevechtsacties. Nieuwe hevige aan vallen van den vijand op verscheidene steunpunten ten Zuidoosten van het II- menmeer stortten ineen. In het gebied van de monding van de Wolchow wer den vijandelijke transporttreinen door luchtaanvallen vernietigd. In de Cyrenaïca en aan de grenzen van Junis en Algiers actie van verken ningstroepen. Aanvallen van de lucht macht overdag en des nachts waren ge richt op concentraties Britsche pantser wagens en auto's in het Westelijk deel van de Cyrenaïca. In het Noord-Afn- kaansche hoogland vielen duikbommen werpers spoorwegdoelen, gemotoriseerde kolonnes en artilleriestellingen met goe de uitwerking aan. Bij het bombardeeren van schepen nabij Algiers, in den nacht van 22 op 23 November, troffen ge vechtsvliegtuigen 5 transportschepen en een groot passagiersschip en een tor pedojager met zware bommen. Een Duit sche duikboot plaatste nabij Oran twee torpedotreffers op een kruiser, die door torpedojagers werd beveiligd. Verwacht wordt dat de kruiser zal zinken. Lucht doelartillerie der luchtmacht schoot in het Middellandsche Zee-gebied 5 vijan delijke bommenwerpers neer. Aan de kust van West-Frankrijk vernielden Duitsche jagers vijf 4-motorige bommenwerpers; één eigen toestel ging' verloren. Anglo-Amerikaansche tang faalde De - ANP-correspondent te Berlijn meldt: Nu sedert de landing der Engelsche en Amerikaansche troepen in Noord- West-Afrika twee weken verloopen zijn WeesL in uw jeugd dankbaar voor 't kleinste, dan zult ge op uw levensideg van veel genieten, dat anderen voorbij zienmaar uw leven mooier zal inakens Feuilleton 2 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Honk van Heeswijk Toen Kees Blokker enkele uren later in den D-trein op weg naar Holland was, had hij gelegenheid om alles nog! eens rustig te overdenken. Zoo ben je inrijder in een autofabriek en zoo ben je ©rrfgenaam geworden van Joost ma:g weten hoeveel geld. Die ouwe oom Klaas, dat hij hem niet had vergeten! Zoo best hadden ze toch nooit kunnen opschieten met elkaar. Nu ja, dat was ook zijn eigen schuld geweest. Vroeger, als jongen van een jaar of twintig, hield hij van een vroolijk leven. Waarom ook niet? Een vaste baan had hij nooit. Dan weer werkte hij 'hier, dan weer ergens anders. Hij was nu eenmaal rusteloos van aard en kan het nooit lang bij een- Zelfden baas uithouden. Twaalf ambacfa. ten en dertien ongelukken, zei oom Klaas altijd. Wat was hij al geweest! kantoorbediende, los arbeider, wegenbou wer, krantenbezorger, porttör, reiziger. Van alles had hij gedaan en altijd geld verdiend. Nu ja, het bleef nooit lang in zijn zak. Daarvoor verdiende hij het en de toestand eenigszins kan worden overzien, meent men het verdere ver loop der gebeurtenissen in deskundige Duitsche kringen met optimisme te ge- gemoet te kunnen zien. De tanig, waarmede men van Anglo- Amerikaansche zijde d|e Duitsch-Italiaan- sehe strijdkrachten in NoordrAfrika door een -gelijktijdigen opmarsch zoowel van het Oosten als van het Westen uit had willen omvatten, heeft zich niet snel ge noeg kunnen sluiten, zoodat de strijd krachten van de As stellingen hebben kunnen betrekken, welke voor het bie den van tegenstand zeer gunstig zijn. De eene helft van de tang is niet ver der gekomen dan Rommel wilde en van een offensief van het achtste Britsche leger is geen sprake meer. Het is slechts een oprukken in een woestijngebied, waar alles wat voor de oorlogvoering van belang is, door het Duitsch-Italiaan- sche paintserieger verwoest is. Maar schalk Rommel staat thans in het gebied van El Agheila, de stelling, idLe hij van het begin af voor het voortzetten van den tegenstand' op het oog had, terwijl de tegenstander van zijn basis weggelokt is en zijn offensieve kracht verlamd. De andere helft van de tang, die, van het Westen komend, zich van Tunis mees ter moest maken en daarna de basis van Rommel vernietigen, staat thans nog' pas aan de Tunesische grens, waar de eerste schermutselingen tussehen de voor hoeden begonnen zijn. De situatie .is thans zoo, dat de Engel- schen en Amerikanen, ondanks het feit, dat zij geen troepen en materiaal ge spaard hébben en ten opzichte van de 'Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in de meerderheid waren, er niet in geslaagd zijn, in de strategische positie in het Middellandsche Zee-gebied een wijziging te hunnen gunste te brengen. Eerder kan men volgens Duitsche militaire kringen van het tegendeel spreken. De Engelschen eii Amerikanen staan nog steeds voor het moeilijke probleem, het leger van Rommel onschadelijk te maken, doch dit probleem is nog'zooveel moeilijker geworden, daar aan den eenen kant de aanvoerwegen, waarover Rom mel met de beschikking heeft, aanmerke lijk korter, die van den tegenstander echter zooveel langer zijn geworden^ Itallaansch weermachtsberieht Vliegtnigaanvallcn in de Algerijnsohe wateren Aan het front in Cyrenaica ©n aan de kust tussehen Algiers en Tunis ope raties van verkenningsafdeelingen. Duit sche vliegtuigen hebben bij [geslaagde aanvallen in de Algerijnsche wateren 5 koopvaarders, w.o. een groot mailschip en een torpedojager getroffen en Zwaar beschadigd. Boven de Middellandsche Zee werden 7 vliegtuigen door het af- weervuur neergehaald; een achtste viel, na een gevecht, in zee. Een onzer oor logsschepen, onder bevel van den lu'.t. ter zee Mario Colussi, heeft in de Mid dellandsche zee een vijandelijke duik boot vernietigd. ook n^ét Hij hield van plezier en van reizen. Als hij een paar maanden veel verdiend had, nam hij z'n ontslag en maakte een reisje naar Frankrijk, Bel gië of Duitschland en zag zoo wat van de wereld en het leven. Waar was bij al geweest! Maar altijd was hij weer naar Holland teruggekeerd en als de nood een beetje erg begon te nijpen, dan klopte hij in den regel aan bij oom Nicolaas. En dan ontving hij aller eerst een standje, omdat hij zoo onge durig was, vervolgens een zedepreek, waarop de belofte van betfirschap volg de en tenslotte een chèque, voldoende om het eenige weken te kunnen uit zingen. Handig en 'gewillig als hij was, had hij dan al weer spoedig een baantje gevonden en dan ging het weer een poosje goed. Totdat zijn rustelooze na tuur weer begon te spreken en hij op nieuw voor een poosje wegtrok. Jaren ging dit zoo, totdat oom Nicolaas, die, na den dood van Kees Blokker's ouders als voogd was aangesteld, er genoeg van kreeg. Kees was toen 26 jaar oud en keerde terug van een zijner omzwer vingen door Duitschland. Maar ditmaal hield de oude heer zijn hand op zijn portemonnaie en het chèque-boek bleef ook dicht. Ga nu eerst maar eens bewijzen, dat je je leven wilt beteren, had oom Nicolaas gezegd. Ik heb er nu genoeg van om Je iederen keer op het paard t© helpen. Jij blijft maar een zwerver en je komt Extra bonnan voor verwanten van frontstrijders Levensmiddelen en kolen ln het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van d«n Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende aanvullende distributie van levensmiddelen, genotmiddelen en kolen. Hierin wordt o.m. bepaald: een bewijs van bergchtiging op grond van deze ver ordening kan op verzoek worden uit gereikt aan den verwant van een per soon, die 1) deel uitmaakt van de Duit sche weermacht, de „Waffen SS", het vrijwilligerslegioen Nederland, het „Natio- nalsozialistlsche Kraftfahrkorps" of den rijksarbeidsdienst2) gesneuveld of ver mist Is, terwijl' hij deel uitmaakte van een onder 1 genoemde formatie; 3) ge wond of ziék werd, terwijl hij deel uit maakte van een ohder 1 genoemde for matie, en derhalve met een militaire in- validiteitsverklaring uit de formatie werd ontslagen; 4) ten minste zes maanden deel uitmaakte van een onder, 1 genoemde formatie en daaruit eervol werd ont slagen. i i - j i Verwant in den zin van deze verorde ning is: 1) De echtgenoote, de wettige, de erkende en de geadopteerde kinderen, alsmede stiefkinderen van een in lid 1 genoemden persoon. De ouder van een in lid 1 genoemden persoon, met wien deze voor zijn deel uitmaken van een in lid 1 genoemde formatie in gezinsver band heeft geleefd of wiens onderhoud deze voor zijn deel uitmaken van deze formatie geheel.of ten deele heeft voor zien; 3) De broers en zusters van een in lid 1 genoemden persoon, met wie deze voor 'zijn deel uitmaken van een in lid 1 genoemde formatie in gezinsverband heeft geleefd en in wier onderhoud deze voor zijn deel uitmaken van deze forma tie geheel of ten deele heeft voorzien. Op het verzoek om uitreiking van een bewijs 'yan berechting beslist de „Für- sorgeofficier der Waffen-SS in den Ne derlanden", wannéér de verzoeker of diens verwant deel) uitmaakt of laatstelijk deel uitgemaakt heeft van de „Waffen- SS" of van het Vrijwilligerslegioen Ne derland. In andere, gevallen de' „Ambt- li che Deutsche Beratungsstelle in 'den Niederlanden", tot Welke gebied het ten opzichte van. den verzoeker bevoegde diistributiébureau behoort. Tegen een afwijzende beslissing kan de verzoeker binnen twee weken na de mededeeling van 'de 'beslissing een be zwaarschrift indienen bij iden Rijkscom missaris -voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) in 'geval de 'beslis sing is gegeven door den „Fürsorgeoffi- zier" en bij den Rijkscommissaris (com missaris-generaal voor bestuur en justi tie) in geval1 de beslissing is gegeven door een „Beratungsstelle". Tegen deze beslissingen staan geen rechtsmiddelen open. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal van Bestuur esn Justitie) kan op verzoek een bewijs van berechting ook uitreiken aan een persoon of aan den verwant ,vanvan een persoon die niet hierboven is genoemd, voor het geval dit wegens bijzondere redenen billijk voorkomt. ■Hij, die ter verkrijging van een bewijs van berechting onjuiste opgaven ver strekt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden ,of met een dezer straffen; Deze verordening treedt heden in wer king. UitbreidingVvan"~de bevoegdheden der politie In het Maandag verschenen Verorde ningenblad is opgenomen ©en besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Justitie en van Binnenland- sche Zaken betreffende uitbreiding van de bevoegdheden van de politie. Met betrekking tot de opsporing van zoo nooit vooruit in de wereld. Zoek nu eerst maar eens een vaste betrekking en een vrouw. Wanneer je getrouwd bent en je het langer dan een half jaar achter elkaar bij één en dezelfden baas hebt kunnen uithouden, dan mag je weer eens bij mij aankloppen. Tot zoolang is voortaan de deur van mijn huis voor jou gesloten. En daarbij was het- gebleven. Kees Blokker stond na dit gesprek weer op straat en even berooid als hij enkele uren tevoren in Holland was aangeko men. Maar Kees had wel moeilijker oogenblikken in zijn leven gekend en 'vroolijk fluitende ging hij op zoek naar werk. Hij hield wel van oom Klaas, doch op zijn manier. Tenslotte kon hij het niet helpen, dat hij zoo'n rustelooze natuur had. "Binnen twee dagen had hij weer een baan, ditmaal als bordenwas- scher in een groot restaurant. En Kees Blokker waschte dagelijks de borden, tot z'n handen er rauw van werden, maar hij hield vol. Tot hij op zekéren dag er toch weer genoeg van kreeg en op Maandagmorgen niet meer terugkwam. Hij had genoeg van de borden en het benauwde dampende zeepsopwater. Bo vendien was z'n portemonnaie weer ta melijk goed gevuld en ditmaal trok hij weer naar Duitschland. Holland had voor- looplg bij hem afgedaan. De laatste trek pleister was altijd oom Klaas geweest en daar bleef d# deur nu voor hem gesloten. (Wordi vervolgd) strafbare feiten wordt daarin bepaald, dat behalve de ambtenaren, bedoeld in artikel 141 van het Wethoek v. Straf vordering alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie daarmede belast zijn. Deze ambtenaren kunnen ten behoeve van de opsporing van strafbare feiten ten allen tijde iedere plaats betreden. Deze ambtenaren kunnen ten behoeve van de opsporing van strafbare feiten te allen tijde iedere plaats betreden. Woningen mogen tegen den wil van den bewoner slechts worden betreden in tegenwoordgheid van een hulpofficier v. Justitie of op vertoon van een alge- meenen of bijzonderen schriftelijken last, in een bepaalde zaak gegeven, van den Officier van Justitie of van een hulp officier, of wel op vertoon van zulk een last niet in bepaalde zaak gegeven, van den officier van Justitie of van den hoofdcommissaris van politie of, in ge meenten, waar geen hoofdcommissaris v. politie is, van den burgemeester. Het recht tot het binnentreden van woningen sluit de bevoegdheid in om de woningen en de zich daarin bevin dende voorwerpen te doorzoeken. De ambtenaren kunnen de omschreven gevallen tot inbeslagneming van daar- voor vatbare voorwerpen overgaan. Voor zoover zij hulpofficier van Justitie zijn, kunnen zij bij dringende noodzakelijk heid ook buiten deze gevallen tot in beslagneming overg'aan. Kan het optre den van een hulpofficier niet worden afgewacht, zoo heeft bij dringende nood zakelijkheid ieder© andere ambtenaar van rijks- en gemeentepolitie gelijke bevoegd - heid. Hij, die zulk een voorwerp onder zich heeft, is verplicht dit op eerste aan maning te vertoonen of uit te leveren. De voorschriften van dit artikel zijn niet van toepassing op brieven of me- dedeelingen, welke aan de post, de te- legraphie of aan een andere instelling van vervoer zijn toevertrouwd. De po litieambtenaren kunnen voor bepaalde op drachten of in dringende gevallen ook optreden buiten het grondgebied, waar voor zij zijn aangesteld. In geval van dringende noodzakelijk heid kan bij misdrijven, alleen op klach- te vervolgbaar, ook voordat een klacht ingediend, tot aanhouding en inverze keringstelling van den verdachte en tot inbeslagneming van voorwerpen worden overgegaan. Bezoek Commandant W.A. aan Zeeland In het kader van Zijn bezoek van Zeeland bezocht de commandant der W.A., Mr. A. J. Zondervan, Vrijdag 20 dezer Zier i k z e e, waarbij hij verge zeld was van den vormingsleider der W.A., Banleider J. J. v. d. Hout, den waarn. Weerbancommandant Hopman Ploeg en den Bancommandant van Zee land, Hopman Dekker. Dadelijk na aan komst werden bezoeken gebracht aan de familie der weermannen van Beve- i'en en v. d. Vate, die aan het Oostfront en in dienst van de organisatie Todt zijn gevallen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de oefening der wacht Zierikzee. Bij die gelegenheid voerden achtereenvolgens Banleider v. d. Hout en de Commandant der W.A. het woord. Banleider v. d. Hout wees er vooral op dat de W.A. in alles het voorbeeld heeft te geven en ons Volk door daden steeds opnieuw zal hebben te bewijzen, dat zij het welzijn van Volk en Vader land met den inzet van alles wil dienen. De W.A. moet en zal de waarborg zijn dat de strijd die Mussert meer dan tien jaren geleden in Nederland begon tot een goed einde wordt gebracht en dat uit dezen oorlog een nieuw Nederlandsch Vaderland zal te voorschijn komen, waar in het leven weer voor een ieder weer te leven waard zal zijn en dat zijn plaats in het nieuwe Europa volwaar dig en trouw zal bezetten. Commandant Zondervan wees er op dat het juist de uithoeken van ons Va derland zijn die hij thans bezoekt, om dat hij beseft, hoeveel grooter daar de moeilijkheden zijn dan in de steden in het centrum van het land. Geen moei lijkheden kunnen echter dpn echten W.A.-man beletten zijn plicht te vervul len, steeds weer de straat op te gaan te colporteeren, te propageeren en alles te doen wat noodig is om dit Volk wakker te maken en te winnen. Tien jaar geleden werden in ons program de grondslagen van onzen strijd vastgelegd en nog altijd is en blijft het onze eerste taak onze volksgenooten dat program te leeren kennen en ze voor onzen'strijd te winnen. Des Zaterdags werd de terugreis naar Goes aanvaard, waar een banappèl voor de Ban Zeeland werd gehouden in aan wezigheid van den Gemachtigde van den Leider voor de Provincie Zeeland, den heer J. Dekker, den Beauftragte van den Rijkscommissaris Dr. W. Münzer, den Kringleider, den heer P. I. Rossier, den Beauftragte van de NSDAP, Refe rent H. Korte en andere Nederlandsche en Duitsche gasten. Na een inspectie der aangetreden vendels op de Groote Markt werd een carré opgesteld voor het Stadhuis, waarna de beëediging plaats vond. Banleider v. d. Hout hield ver volgens een kort© toespraak, waarna in het Schuttershof de weermannen op nieuw werden verzameld en Banleider v. d. Hout en Commandant Zondervan het woord voerden. Met een éénpans- maaltijd werd dit appèl besloten, dat niet alleen voor het interne leven der W.A., maar ongetwijfeld ook voor de plaats van de W.A. in ons Volk van groot belang was. Oude man den schedel ingeslagen Vrijdagavond; vonden twee zoons van den arbeider A., wonende aan den rijks weg onder de gemeente LLmmen bij een koolrapenkuil den ongeveer zeventigjari gen Willem Crijns, uit Maastricht, ziel togend terneer liggen. In het ziekenhuis te Roermond is hij bij aankomst over leden. De gebr. A. zijn gearresteerd als ver dacht van doodslag. Ernstig geval van diphtherie Te Blokker (N.-iï.) heeft zich in het gezin van den bakker Van Wegen een geval' van diptherie voorgedaan, dat vier dooden heeft geëischt. Een ongeveer 20-jarigen zoon van de familie Van Wegen js te Blokker aan de gevolgen van deze ziekte bezweken, terwijl twee jongens, resp. van 19 en 16 jaar, er* een 22-jarige dochter in de barakken, van het stadsziekenhuis te Hoorn zijn overleden. Ovorval op caféhoudster Vrijdagavond is een overval gepleegd op de wed. Flierman, eigenares van café De Gouden Ploeg te Soest. Twee man nen kwamen het café binnen en toen zij zagen dat niemand anders aanwezig was, hébben zij de vrouw gegrepen en gebon den. Nadat zij haar een prop in den mo.nd hadden geduwd werd zij op het toilet opgesloten. De aanranders door zochten daarna het huis maar werden gestoord toen de vrouw, wie het inmid dels gelukt was de prop te verwijderen, luidkeels begon te schreeuwen. Het twee tal nam de vlucht en door buren werd de vrouw uit haar benarde positie be vrijd. Door middel' van een politiehond is inmiddels een der daders opgespoord. Hij werd door de buren herkend als iemand, die kort voor den overval het café had bezocht. De man is in arrest gesteld. Drieling geboren In het gezin van het echtpaar J. H. Otten-v- d. Wal te Zwolle is een drie ling geboren; drie jongens, die het, even als de moeder, goed maken. KERKNIEUWS SCHERPEN1SSE. Ger. Gem. Woensdag 26 Nov. 3 en 7 ure, ds. W. C. Lamain van Rotterdam-Zuid. Bet Voorlichting>bureau van den Voedingtraad houdt in tanienwerking met het Rfjkebureau Vocdeetvooriiening in Oorlogitjjd demonstratiemet een ni-uwr, soep, ie egn. moenlen of Zeeuuteohe groentesoep. Leerlingen van de huishoudschool te Den Haag tien vol belangstelling toe, hoe Zeeuwsche meisjes op handige wfjee de mosselen schoonmaken. (Polygoon Mefyr Pax Bollav.d e)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1