ERFENIS-HUWELIJK Is het doel van deze worsteling een werkelijk Europa te verkrijgen, zoo is de bedoeling van den oorlog onze vrijheid te veroveren, niet in de liberale beteek- nis, dat ieder naar zijn wensch kan leven, maar zooals wij die vrijheid zien, dat ieder naar eigen aard leeft en zich laat gelden door tucht in zijn houding en vrijheid in zijn ontplooiing. In dezen zin is onze cultuur niets anders dan de totale weergave van alle scheppende krachten, welke in ons volk leven en het beslissende beginsel van een cultuur-opvatting is, dat elke echte cultuurprestatie slechts kan komen uit den bodem en uit het volk en dat zij daarom ook weder verplichting heeft jegens het volk. Uit deze bron heeft eens de kunstbeoefening der in één rijk verbonden Duitschers en Nederlanders ge put om hoogtepunten in hun artistieke scheppingen te beleven. Zoo voltrekt zich al ons denken en han delen naar de wet van de rasechte ge meenschap, welke alleen de hoogste mo gelijkheid biedt, maar ook de hoogste verplichting beteekent. Alle plannen echter zijn slechts stuk werk, zij krijgen eerst volle beteekenis, wanneer aij worden ingeschakeld inden dienst van het groote genie, dat de voor zienigheid in dezen tijd van beproeving ons volk en Europa geschonken heeft. Daarom is ons denken en ons handelen steeds tévens een gelofte van trouw aan den man, die als onze eerste staatsman, onze grootste veldheer en onze voor naamste cultuurdrager ons lot leidt en vormt. De Führer heeft het Rijk zijn kracht hergeven, opdat het uit de volheid van zijn macht nieuwe monumenten bouwt voor zichzelf en zijn grootheid. Daarom gaat de strijder met den zanger en de zanger begeleidt den strijder. Deze taaie is naar mijn wensch en opdracht ook aan het Deutsches Theater in den Nieder- landen gesteld. Onmiddellijk na deze rede ving de voorstelling van Don Giovanni aan. De positie der neutrale mogendheden In Europa Het bericht van de gedeeltelijke mobi lisatie in Spanje, welke, gelijk de offi- cieele motiveering luidt, uit veiligheids overwegingen is geschied, is door de Duitsche pers zonder commentaar weer gegeven. Daaruit moet blijken, dat men de beslissing van de Spaansche regeering als een interne Spaansche aangelegenheid en als buiten de competentie van inter nationalen commentaar staande be schouwt. Aldus de houding van de Wil- helmstrasse. In dit verband zijn toch eenige stemmen in de Duitsche publiciteit van groot belang. De diplomatieke correspondent van de Deutsche Allgem. Ztg. spreekt bij voor beeld van de continentale lotsgemeen- schap, die geen vereeniging is, welke men in het kader van een schijn-neutraliteit kan verlaten, doch een hechte ring, die thans ook West-Europa omsluit. Met deze formuleering wil de schrijver de beweeg redenen voor het besluit van maarschalk Pétain met het resultaat van een con crete afweergemeenschap van de spil en Frankrijk motiveeren. Hetzelfde begrip der lotsgemeensdiap vindt men terug in een artikel van dr. Megerle in de Berl. Börsenztg. Met het oog op de mededeelingen van minister Cordell Huil, dat men in Vichy de diplo matieke vertegenwoordigingen zoo lang mogelijk heeft gehandhaafd, omdat zij zeer belangrijke informaties over den vijand £g>leverden, wordt de belangwek kende conclusie getrokken, dat de mo gendheden van de spil van nu af aan elke Britsche of Amerikaansche verte genwoordiging binnen de vesting Europa ais een haard van spionnage tegen de spil en de met haar verbonden landen en als centrale afpersing moeten beschou- fcMtf Stf w w <A> w w Wie in dijn jeugd niét leert bukken zal op léter leefüfd hei \hoofd stoeten. Feuilleton Het Oorspronkelijke Neierlandeche roman door Honk van Heeswijk In de groote Bergmann-autofabrieken te Berlijn heerschte de gewone bedrijvig heid; vanuit de reusachtige montagezaal klonk het rustelooZe lied van den arbeid, door tientallen arbeiders verricht; in dc haven lagen de groote sehepen, die hun ladingen grondstoffen losten of de nieu we, glimmende auto's laadden. Op de proefbaan van de fabriek snorden de wagens, bestuurd door bekwame meca niciens, die tot taak hadden de produc ten der fabriek te keuren, alvorens z© werden afgeleverd aan hot publiek. Ach ter het stuur van een dezer wagens zat een blonde jongeman van omstreeks der tig jaar. Rustig klopte de motor in het binnenste van de prachtige cabriolet en na enkele ritten reed de monteur weer naar het voorplein, vanwaar een paar collega's met belangstelling naar den proefrit hadden gezien. Haast geruisch- joos stopte de auto en lenig sprong wen. De mogelijkheid van zulke afper singen ziet de schrijver in Spanje, Por tugal, Turkije, Zwitserland, Zweden enz. Ofschoon de genoemde bladen zorg vuldig vermijden nadere conclusies te trekken, moet naar de meening in Ber- lijnsche politieke kringen de zinspeling op een Europeesche lotsgemeenschap, waaraan men zich niet door een schijn neutraliteit kan onttrekken, van niet mis te verstane politieke beteekenis worden geacht. Officieel© mededeelingen van niet-commercieele vereenigingen Naar aanleiding van de vragen, die gesteld 2ijn met betrekking tot de defi nitie van het begrip „officieele mede deelingen van niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen", die van 1 Oc tober 1942 af niet meer als tijdschrift worden beschouwd, wordt nader bekend gemaakt, dat hiertoe gerekend worden de gedrukte of op andere wijze ver veelvoudigde publicaties, welke geregeld verspreid worden, per uitgave uit niet meer dan een vel papier (quarto- of folioformaat) bestaan en slechts den le den van de betreffende vereeiging/fetich- ting kosteloos ter beschikking worden gesteld (een desbetreffende verwijzing in het hoofd van het blad is noodzakelijk). De tekst mag uitsluitend zakelijke, voor de leden der vereeniging/stichting' bestemde mededeelingen bevatten, Zoo als bekendmakingen, personalia, convo caties, wedstrijdprogramma's, opstelling van elftallen enz., en die berichten, wel ke ter bevordering van het goede ver loop var. het vereenigingsleven noodza kelijk zijn, dus geen algemeene of bij zondere artikelen, beschouwingen, boek kunst-, tooneel en filmbesprekingen, uit treksels of afdrukken uit andere ge schriften, gedichten, advertenties. Wanneer de inhoud van een blad ge heel of gedeeltelijk van dergelijken aari is, wordt het blad als tijdschrift be schouwd en is onderworpen aan de daar voor geldende bepalingen. Tenslotte wordt er op gewe'Zen, dat het noodzakelijk is op de mededeelingten- bladen, zoowel den naam van den ver antwoordelijken opsteller met volledig adres als van den drukker te vermelden. VERSCHILLENDE BERICHTEN brek aan „logeer'-ruimte. De laatste dagen heeft de recherche 'de hand ge legd op een achttal personen, verdacht van het verhandelen van boter- en, sul- kerbonmen. Strenge straffen bij overschrijding van gas- en electriciteitsrantsoenen Postzakken gestolen Te Amersfoort zijn vain een bak fiets, waarmede de postbeambten de postzaikken vam het station maar het hoofdpostkantoor vervoeren, twee post zakken gestolen. De twee postbeambten fungeerden als geleiders. Een hunner ging vooruit, om de poort van het hoofdkan toor open te maken. Terwijl de andere, beambte doorreed, kwamen eenige man nen aamgel oop en, die den postbode be dreigden. Deze zette het op een loop en en van zijn afwezigheid maakten twee personen misbruik door twee postzak ken van de bakfiets te nemen. Later, hebben zij de zakken opengesneden en den post er uit gehaald. Beide daders zijn gearresteerd. 3 7, ton roor Winterhulp Winterhulp heeft de mededeeling ont vangen, dat ook de Philipsfabrieken haar gift dit seizoen belangrijk verhoogd heb ben. Werd het vorige jaar f277.800 ge schonken, thans werd f 350.000 toegezegd In welput verdronken De 55-jarige gehuwde conunissionnair C. J. v. R. te Axel, is in een diepen, welput achter zijn woning aam den Ouden Weg gevallen en daarin verdronken. Bonnenhandelaars ingesloten De Helmondsche recherche heeft niet over gebrek aan succes te klagen bij haar jacht op bonnenhandelaars. Momen teel zijn alle cellen van het politiebureau door leden van het zwarte gilde bezet, zoodat eenige gearresteerden voorloopig weer losgelaten moesten worden bij ge- de jongeman van achter de bestuurders plaats vandaan. Hij is best, was Zijn oordeel; alleen moet de koppeling nog even worden nagezien. De overgang van de tweede in de derde gaat iets te stroef. Dat kan nog wel verholpen worden. Een andere manging nu achter he1 stuur en de sierlijke wagen werd nog de montagehal binnengereden om de be wuste koppeling te controleeren. Daarna zou het kaartje met het gebruikelijke „richtig" aan het stuur bevestigd wor den, geteekend door d.en mecanicien en den chef-monteur. En dan ging de wa gen zijn toekomst tegemoet; weldra zou een van de Duitsche zakenlieden, diplo maten of regeeringsambtenaren hem zijn eigendom kunnen noemen. De jongeman, die zooeven de proef rit had gereden, stond nog even te pra ten met zijn collega's, toen een jongere employé op hem toekwam: Of mijnheer Blokker even bij directeur Muller wilde komen. Zoo, zoo, Blokker, lachte een der mecaniciens, dat beteekent promotie of ontslag. Nog wel bij den baas in hoogst eigen persoom. We zullen wel zién, antwoordde de aangesprokene onverstoorbaar, terwijl hij met een korten groet den employé volgde naar het directiegebouw. Hij haal de werktuiglijk zijn vingers even door POST-TELEGRAAF -TELEFOON Radio-on'.vaugtoestellen run geëvaouosrden Houders van radio-ontvangtoestellen, die geëvacueerd worden en hun toestel medenemen, moeten hun adresverande- ring kennis geven aan de 3e afdeeling van het Hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage door middel van een for mulier B, dat kosteloos aan iedere post- inrichting verkrijgbaar is. Zij, die hun toestel in hun oude woning achterlaten, behooren ook hiervan kennis te geven, door de luistervergunning, voorzien van de bewijzen, dat de luis terbijdrage over de verstreken termijnen is voldaan, tegen ontvangbewijs' tezamen met een ingevuld en onderteekend for mulier C, aan een postinric'hting (geen agentschap) in te leveren. Mochten zij weer de beschikking krij gen over een ontvangtoestel, dan moeten zij daarvan opnieuw aangifte doen door middel van een formulier A. De for mulieren A en C zijn eveneens kosteloos aan élke postinrichting verkrijgbaar. Expresse bestelling wordt afgeschaft Met ingang van 1 December as. kan ide PTT-dienst tot nader bericht niet meer voldoen aan het verlangen tot ex presse-bestelling van in het binnenland uit te reiken stukken, postwissel® en postpakketten. De expresse-bestelling in otns land' wordt idus zij het voorloo- pig afgeschaft. Wel blijven expresse- zendingen mogelijk naar het buitenland, voor zoover de betrakken1 landen (dit soort zendingen toelaten; inlichtingen daaromtrent verschaffen de postkantoren RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 24 November HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Zang uit Zwitserland, gram.; 7.30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Zang en soli op instrumenten, gram.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Nederland in de wereld, lezing;. 8.50 Gemengd koor, opn.; 9 Kamermuziek, gram.; 9.30 Spiegel van den dag, opn.; 9.37 Kamermuziek, gr.; 10 Balletmuziek, gram.; 10.30 De zwarte handel lokt, luisterspel; 10.50 Balletmu ziek, gram.; 11.15 Orkest Carloi Car- cassola; 12 Almanak; 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 12.45 BNO: Nieuwsberichten; 13 Composities vaar strijkorkest, gram.; 14 Septet Jortny Om- bach; 15 „Jacob van Campen"; 15.20 Ste delijk orkest van Maastricht; 16.45 BNO: Nieuwsberichten; 17 De Lichte Toets, ge varieerd programma; 18 Cello en piano; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18 40 Neder landers ontdekken Australië; Van 19.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio* beschik ken; 19.15 Kamermuziek, gram.; 20.15 Om en om-programma; 21.45 BNO: Nieuwsbe- richten22 Filmliedjes, gezongen door Zarah "Leander en Willi Forst, gram.; 22.20 Filmliedjes gezongen door Rosita Serrano en Willi Forst, gram.; 22.40—24 Instrumentaal Operette concert, gram. 1 HILVERSUM II. 301.5 M. j 7.15—7.40 Zie Hilversum I 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Goed geslapen, gr.; 8 Politiek weekpraatje, opn.; 8.15 Mando- linegetokkel, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsbe- richten; 8.40 Orkestcomposities van Ed- vard Grieg, gr.; 9 Goed geluimde muzi- kanten, gr.; 9.15 Voor de huisvrouw; 19.20 Goed geluimde muzikanten, gr.; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Zang en piano; 11 Vrouwenmozaiek; 11.20 La j manécanterie des petits chanteurs a la orois de bois, gr.; 11.30 Orkestconcert,gr.; 12.30 Wat doet de directie van den landbouw?; 12.45 BNO: Nieuwsberichten; 13 Programma-overzicht; 13.05 Melodisten en soliste; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Salojiorkest; 15.30 Voor de zieken; zijn lange, blonde haren, trok zijn das 'recht en klopte daarna aan de deur van de directeurskamer. Op het korte 0,binnen" draaide hij den knop om, en trad het groote vertrek binnen, waar directeur Muller van de Bergmann-Werke achter het bureau ze telde. Deze draaide zich een kwart slag om en keek den binnengekomen mecani cien onderzoekend aan. Blokker boog even kort en vroeg: U hebt mij laten I roepen, mijnheer? 1 Jawel, als jij tenminste Kees Blok- f ker bent? Na een bevestiging vervolgde de directeur, een krant in de handen nemende: Jij bent uit Holland afkom stig, nietwaar? I Ja, mijnheer. De directeur keek even in de krant. Hel1 je wel eens gehoord van heer Bronkhorst, notaris te Amsterdam? De jongeman dacht even na en ant woordde toen: Gehoord, ja; hij be hartigde indertijd de belangen van een oom van me. De directeur knikte goedkeurend op dit antwoord. Ja, ja, ontwoordde hij raadselachtig, dan hebben we dus de goede. Die oom heette.... ja, hoe heette die oom ook weer? Van der Steen, mijnheer, antwoord de Blokker, nog steeds niet begrijpende. Dan is geen vergissing mogelijk, ver volgde de directeur. Luister eéns, i Msiadaeling van den direoteur van het rijkekolenhnrean In verband met de positie van de kolen, beschikbaar voor de fabricage van gas en de opwekking van elektriciteit, zal tegen hen, die meer ejectriciteit en/of gas gebruiken dat hun is toegestaan, strenger moeten worden opgetreden dan tot dusver in het algemeen is geschied. De verbruiker zal moeten begrijpen, dat elke rantsoenoverschrijding een hooger kolenverbruik veroorzaakt en dat het totaal van alle rantsoenoverschrijdingen in den lande een ontoelaatbaar groot kwantum van de beschikbare kolen ver slindt. Derhalve ziet de directeur van het rijkskolenbureau zich genoodzaakt met nadruk op het volgende te wijzen: Rantsoenoverschrijding is niet toege staan. Iedere verbruiker dient zich aan zijn rantsoen te houden. Zoolang op een aanvrage tot herziening van het rantsoen nog niet is beslist, blijft het oorspronke lijke rantsoen onveranderd gehandhaafd. Het zal derhalve niet meer voorkomen, dat eeen boete wordt geannuleerd of ge restitueerd, dan wel een afsnijding wordt opgeheven of niet uitgevoerd, omdat de verbruiker achteraf beweert, reden tot rantscenoverschrijding te hebben gehad. Tot nu toe kon in sommige gevallen bij de toepassing van de rantsoeneerings- maatregelen een zekere mate van soe pelheid worden betracht, waardoor helaas bij vele verbruikers de meening heeft postgevat, dat de boeteheffing of de verbreking van den energietoevoer niet met alle gestrengheid zou worden ten uitvoer gelegd. Het is noodzakelijk, dat thans een ieder presies weet, wat hem te wachten staat, indien hij er niet in slaagt, zijn gas- of electriciteitsverbruik binnen de perken van zijn rantsoen te houden. Iedere rantsaenoverschrijding woiüt gestraft met een boete ten be drage van drie maal het wegens het ongeoorloofde meerverbruik verschuldigde bedrag, met inacht neming van een maximum van f 0.10 voor elke eenheid (m3 of kwh) voor overschrijding. Boven dien zal de energietoevoer wor den verbroken voor den duur van het in de desbetreffende kolom van onderstaand schema aangege ven aantal etmalen. Rantsoenoverschrijding: 1 t.m. 25 pet van het rantsoen: voor de lste maal boe- I te, voor de 2de maal boete 2 etm., voor de derde en volgende malen: boete -f~ 1 etm. voor iedere volle 2 pet. over schrijding met minimum van 2 etmalen. Meer dan 25 pet. van het rantsoen: voor de eerste maal boete -f-1 2 etm., voor de 2de maal boete -f 8 etm. en voor de 3de en volgende malen; boete -f- 14 etm. Deze regeling geldt voor alle energie verbruikers. De gas- en electriciteitsbe- drijven hebben opdracht, haar zonder aanzien des persoons toe te passen. Men is dus gewaarschuwd. Een ieder drage het zijne er toe bij, opdat niet door rantsoenoverschrijdingen, welke met eeni ge moeite en ten koste van een weinig ongerief zijn te voorkomen, de geheele gas- en electriciteitsvoorziening in ge vaar wordt gébracht. 16 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 16.45 BNO: Nieuwsberichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Omroep-Meisjeskoor; 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Binnen- landsch gesproken overzicht; 18 Ömroep- Meisjeskoor; 18.15 Neerlands stem van het Oostfront; 18.30 Het Omroeporkest en soliste; 19 BNO: Engelsche uitzending: „Holland and the economie reorganisa tion; (Voor de Radio-Centrales: Senti- menteele melodietjes, gr.; Van 19.15 Al leen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de «studio beschik ken; 19.15 Musette-orkest; ^20.15 Ver trouwde wijzen in bonte rij, gr.2145 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Actueele beschouwing; 22.10—24 Zie Hilversum I. BADIONIKPW8 Dinsdag 24 November Ernstige muziek. De cellist Albert Loerkens en de pia nist George van Renesse spelen om 18 uur (Hilversum I) de cellosonate op. 5 no. 2 van L. van Beethoven» Godsdienstige uitzendingen. In den cyclus „Onze psalmen als kerk lied" spreekt dr. K. A. Schipper om 14 uur (Hilversum II) over „De enkele ge- loovige en de psalmen". De morgen en avondwij'ding kunt u nesp. om 10 en om- 22.10 uur via den ziender Hilversum II beluisteren. Agrarische uitzendingen. Onder den titel „Wat doet de directie van den landbouw?" brengen we om 12.30 uur via den zender Hilversum II een bezoek aan het instituut voor Plan- tensociologie en plantensystematiek van de Landbouwhoogeschool te Wageninglen, waar prof. Jeswiet een en ander toelicht. Luisterspelen. Het vervolg van het luisterspel „De Zwarte handel lokt" door Jos den Bra bander hoort u om 10.30 uur via den zender Hilversum I. Historie. Onder den titel „Nederlanders ontdek ken Australië", „Het duyfken vliegt uit" Blokker, die oom van jou is onlangs overleden en.... Enfin, lees zelf maar eens. De directeur reikte den jongen employé dé l^rant over en wees naar een advertentie. Blokker las; „Herhaalde oproeping". - De eenige erfgenaam van wijlen Nico- laas Jan van der Steen, in leven gepen- sionneerd Rijksambtenaar te Aerdenhout, Kees Blokker, woonplaats thans önbe- bekend, waarschijnlijk vertoevende in Duitschland, wordt dringend1 verzocht zich zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam te begeven en zich te vervoegen bij Notaris Bronkhorst, wonende en kantoor houdende te Amsterdam, Keizersgracht.... Blokker las de advertentie tweemaal over en keek toen den directeur lachend aan. Dat beteekent dus, dat ik in Amsterdam een erfenis in ontvangst kan nemen, zei hij lachend. De directeur glimlachte. Dat denK ik ook, antwoordde hij. Het beste lijkt me, dat je je overall maar uittrekt en zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam vertrekt. Er gaat een middagtrein naar Holland, dan ben je morgenochtend vroeg in Amsterdam. Wat derfk je ervan? De jongeman dacht even na en zei toen: Ja, dat lijkt me wel het beste» indien u er geen bezwaar tegen hebt. Onzin» bezwaar. Een erfenis moet hoort u om 18.40 (Hilversum I) levende historieën van Willem Janszoon, Dirk Har togs en andere oude Nederlanders, wier namen leven in Australië. Samen stelling: Kees van Blaerick. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van E3—27 November 1892. Tot commissaris van politie te Zierikzee werd benoemd de heer J. Groede te Deventer. Geslaagd voor het examen M.O. boekhouden ^de heer P. van Stappen, geboren te Zierikzee. Benoemd tot ontvanger te Elburg, de heer J. A. van Barmen 'tLoo te Noord we 11e, en tot ontvanger te Noordwelle de heer C. M. Cremer te Amsterdam. Benoemd tot brievengaarder te SL« Philipsland, de heer M'. B. Faasse. Benoemd tot stationschef te De- demsvaart, de heer M). Host van sta ve n i s s e. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 23—27 November 1917. Be noemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Brouwersha ven de heer A. v. d. Voo te Zie rikzee. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen slaagden t© Rotterdam J. v. Elsacker en G. W. Egmond te Tholen, H. A. Mosselman te Poortvliet en J. C. de Bruijne te Scherp enisse. Voor het praetijkdiploma boekhou den slaagde te 's-Gravenhage mej. - M. W. v. d. Have te Zierikzee. Te Scharendijke werd in de Geref. Kerk ds. F. Bruinsma bevestigd door ds. R. Brouwer van Haamstede. je nooit laten wachten. Hoe zit het, heb je genoeg reisgfeld? Blokker krabde zich achter de ooren: Nou, antwoordde hij eerlijk, dat zal er om spannen. Ik heb nooit erg veel geld kunnen overhouden en Ja, ja, lachte de directeur, dat be grijp ik. Ik ben ook jong geweest. Ik zal de kassa machtigen je je maand salaris uit te betalen; dan Zal je zeker voldoende hebben voor de reis. Wat ben je van plan te doen, als je die erfenis hebt? Blokker lachte ondeugend en zei: Dat zal ervan afhangen, hoe groot het be drag is. Hoe grooter het is, 'hoe minder de kans bestaat, dat ik nog wat ga doen. Misschien koop ik wel wat Berg- mann-aandeelen, als ze tenminste safe zijn..».. De directeur, die gevoel voor humor had, stond op en klopte zijn onderge schikte joviaal op de schouders. Ge bruik je verstand en maak je geld niet dadelijk op. Enfin, dat moet je Zelf maar uitmaken. Ais je genoeg hebt van het boemelen, kohl dan maar weer teruj. in de fabriek. Zoover ik weet, ben je een uitstekend inrijder en die kunnen we gebruiken. Vertrek nu maar en ga je geld halen aan de kassa. En veel succes! (.Wonil v*r»olijd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2