ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 23 NOVEMBER 1942 m OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: In ZferikXM 1A0, «Idin £1.90 par kwartaal. Weekabonnementen rap. IS en 16 cant Looa nummers B cent. Verschijnt lederen imrkdtg. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. JZierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telet 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 999TB JAARGAHQ So. 15097 ADVERTENTIES: AdyirtentJên II een! pee millimeter; to- gBXondan mededeelingen 10 cent par millimeter; kleine «dvertentiën 84 cent, Bij contract belangrijke korting. K 2620 j van de hem verleende volmachten. Aan Pétain is nog het recht gebleven over de strijdkrachten te beschikken, het recht verdragen te sluiten en het recht met goedkeuring van kamer en senaat oor log te verklaren. Juist deze bepaling is op het oogenhlik van belang. De be- teekenis van de aan Laval verleende volmachten is dus in hoofdzaak, dat hij: voor de uitvaardiging van wetten, welke geen grondwetswijziging Inhouden en van decreten, niet meer de handtee- kening van Pétain en vooral niet meer de goedkeuring van de overige minisi- j iters noodig heeft. 'j DE OPMARSCH VAN DE SPIL IN TUNIS 1 Leger in Libye bereikt het Het Deutsche Theater in den Niederlanden is Donderdagavond te Den Haag in tegenwoordigheid van Rijksminister dr. Qoebbels, Rfjkseommissaris Rijksminister dr. Se^st Inquart alsmede van den vertegenwoordiger van den Wehrmachtsbefehls- haber in NederlandGeneral d. Inf. Reinhardt, op feestelyke wfize geopend. {SS Bildberichter S. Fritz-Stapf Pax Hollands) RADIOREDE VAN LAVAL Vrijwilligerslegioen t#r verdediging van het imperium In een Vrijdagavond gehouden radio toespraak heeft Laval, de leider van de Fransche regeering, verklaard, dat pre sident Roosevelt door zijn aanval op Fransch Noord-Afrika de betrekkingen tusschen de Vereenidde Staten en Frank rijk op onherstelbare wijze verbroken heeft. Laval maakte vervolgens de ver klaringen bekend, welke hij op 27 April van id it jaar heeft afgelegd jelglens den Amerikaanschen ambassadeur, Leahy, te Viehy, waarin 'hij betoogde, dat Frank rijk uit zichzelf nooit- iets zou onder nemen, noch in woorden noch in han delingen, wat de Vereenigde Staten als incorrect of onelegant zouden kunnen uitleggen. Hij heeft aan admiraal Leahy, verklaard, dat hij een absoluut goede verstandhouding met Duitschland wenscht daar zulks de eenige basis is voor isen vrede in Europa en wel des te meer, sinds het bolsjewistische gevaar in vol len omvang duidelijk geworden is. Laval herinnerde aan de houding van de Ver. Staten inzake Madagascar, de Antillen en Alexandrië. Hij zeide, dat president Roosevelt door een methodisch voorbereiding de verdedigingsmiddelen van Frankrijk in Noord-Afrika geblok keerd en verzwakt heeft. Inlandsche hoofden heeft hij zich tot medeplichti gen gekozen. Sinds hun aankomst in Noord-Afrika hebben de Amerikaansche autoriteiten aangetoond, welk lot Frank rijk ten deel zou vallen, indien Roose velt de overwinning behaalde. Frank rijk zou zich dan moeten bukken voor de heerschappij van communisten en jo den. Onwrikbaar geloof ik in de over winning van Duitschland, zoo verklaar de Laval, doch ik zou id© politiek van goede verstandhouding met Duitschland ook voeren, indien Duitschland overwon nen zou zijn. Frankrijk heeft zijtn woord gehouden, de Ver. Staten daarentegen hebben hun houding tegenover Frank rijk veranderd en iets misdreven, dat niet weer t© herstellen is. Aan het andere eind van de wereld heeft Japan den j Engelsehen en Amerikanen hun koloniën afgenomen. Daarom probeeren zij - nu compensatie te vinden in de Fransche koloniën. Ik doe een beroep °P de Fran- schen, zich niet door de radio en de propaganda van den vijand1 van de wijs te laten brengen. Het zijn altijd emigran ten, die voor de vijandelijke radio spre ken. Vervolgens betoogde Laval, dat hij de zen oorlog nooit gewild heeft. Integen deel, hij is altijd opgekomen voor ee politiek van goede verstandhouding met Duitschland en ook met Italië heeft hij een verdrag willen sluiten. Ook was hij voorstander van een vredespolitiek met de Ver. Staten. Laval wees erop, dat een nederaag van Duitschland het com munisme zou brengen over heel Europa. Ik ben voor een vrij bewind, zoo ver volgde de premier, maar nooit zal ik toelaten, dat de democratie, die Frank rijk vroeger bezat, opnieuw aan het roer komt. De dag zal komen, waarop over Algiers weer de Fransche vlag zal wap peren Frankrijk zal Zijn rechten weer weten te verkrijgen. Voorts verklaarde Laval, dat de regee ring geen hinderpalen in den weg! zou leggen aan een legioen vrijwilligers ter verdediging van het imperium. Wij wil len niet, aldus de premier, dat het ont zettende gevaar van het bolsjewisme achter de Engelsch-Amerikaansche mo^ gendheden zich in Europa stort en zijn oude beschaving vernietigt. Dank zij' Roo sevelt, zijn alle Europeesche staten in eenzelfde lotsbestemming vereenigd. Van alle kanten melden zich vrijwilligers aan die naar Afrika willen oversteken om de Fransche bezittingen teg€n de Engel- schen en Amerikanen te beschermen. RADIOREDE VAN PETAIN Zich Bist onderwerpen aan de discipline is verraad Maarschalk heeft Pétain heeft vorige week voor de radio een korte toespraak gehouden tot de Franschen van het moe derland en van het koloniale rijk. Hiji begon met te zeggen, dat Fran sche generaals, in dienst van een vreem de mogendheid, zich tegen zijn bevelen verzet hebben, en hij wekte de officie ren en soldaten van Framsch-Noord-Afri- ka op, deze „onwaardige leiders" niei te gehoorzamen. Voorts wekte hij het geheele Fransche volk op, geen (geloof te hechten aan berichten van de buite/n- landsche propaganda, daar het eenige doel daarvan is, den weerstand van het Fransche volk te verzwakken. Zich te gen de door het staatshoofd verlangde discipline te verzetten, beteekent ver raad plegen. In het belang van Frank rijk, Zoo vervolgde de maarschalk, heb ik de bevoegdheden van het hoofd van de regeering, Laval, uitgebreid, tenein de hem in staat te stelen, |n de tragi sche oogenblikken, welke Frankrijk'door maakt, de noodige maatregelen te ne men. Voor alle Franschen, Zoo besloot Pétain, bestaat er slechts één regeering, nJ. die aan welker hoofd ik de eer heb te staan, en slechts aan één vader land: Frankrijk. In politieke kringen te Berlijn acht men het vooral belangrijk, dat Laval's volmachten steunen op het vertrouwen van het Fransche staatshoofd. Achter La- val en zijn eventueele besluiten staan, zoo verklaart men te Berlijn, de auto riteit en de moreele en traditioneel© kracht van den maarschalk. In de Wilhelmstrasse werd geen ant woord gegeven op de vraajg! of Laval op grond van zijn volmachten onder handelingen met de spil is begonnen. Is Laval met dictatoriale volmachten bekleed? Geenszins, aldus Interinf, uit Vicihy. In het decreet, waarbij Laval vol machten worden verleend, wordt duide lijk gezegd, njat de maarschalk zich het recht van uitvaardiging van grondwet telijke bepalingen voorbehoudt. Verder is Laval verantwoording verschuldigd aan den maarschalk voor de toepassing De bezetting van Tunis door Duitsche en Italiaansehe troepen wordt, naar het D.N.B. in aanvulling op het weermaehts- bericfot verneemt, volgens de plannen voortgezet. De steile helling van het Dahar-plateau in Zuid-Tunis vormt een doeltreffende terreinhindernis voor een opmarsch in de richting Oost-West. Aan genomen kan dus worden, dat alle mili taire operaties zich zullen beperken tot het kustgebied en den strijd om de steun punten aan zee. Benghazi is door de Duitsche en Ita liaansehe troepen ontruimd. Na den af tocht van het Duitsch-Italiaansche pamt- serleger, die geschiedde in ordelijke co lonnes overeenkomstig de plannen, bleven nog slechts pioniercommando's in de stad achter, die systematisch en grondig alle militaire en voor het verkeer be langrijke installaties vernielden. Gemoto riseerde verkenningstroepen dekten hun arbeid en brachten den achtervolgenden Britsc'hen voorhoeden aanzienlijke verlie zen toe aan gepantserde verkennings wagens. Zij konden zich ongehinderd bij het gros der troepen aansluiten. De ontwikkeling van den toestand in Cyrenaica heeft weer eens aange toond, dat snelheid in eiken vorm van den woeslijnoorlog de voornaamste factor voor het succes is. Sedert de ontruiming van Derna, waarvan op 17 November melding werd gemaakt, poogden de En- gelschen door een snellen stoot in Zuid westelijke richting El Aghei 1 a, de Zui delijkste punt van de Groote Syrtete bereiken, om aldus het DuitsCh-Italiaan- sche pantserleger in de bocht van Ben ghazi voor te zijn en het den terugweg af te snijden. Doordat veldmaarschalk Rommel reeds vroegtijdig beval seotors- gewijze uit te wijken naar een tamelijk ver achterwaarts gelegen stelling, werd dit plan verijdeld. Terwijl dé Duitsch-Italiaansche achter hoeden den frontaal achtervolgenden vij and steeds weer tot tijdroovende ge vechten dwongen, ondernamen de flank beveiligingen, die moesten waken tegen een inhalen van den vijand, zelfs aan vallen met beperkte doelen. Tijdelijk ont stane kritieke posities en ook verliezen moesten daarbij op den koop toe genoT men worden om den hoioMstrijdkrachten voorsprong aan tijd en terrein te ver zekeren. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger werd teruggetrokken in een gebied, dat maandenlang etappegebied voor de As- troepen was geweest. Er lagen opslag plaatsen voor benzine, munitie, water en voedsel, alsmede herstelwerkplaatsen voopr zware wapens en motorvoertuigen. Bo vendien was er een uitgebreide berich tendienst beschikbaar, die het geven van bevelen buitengewoon vergemakkelijkte. De Engelsehen daarentegen strijden bij hun opmarsch in een gebied, dat door grondige vernielingen van alle hulpmid delen ontbloot is. De Britsche opmarsch stokt op gevoelige wijze door mijnen, die in het zand en de steenen der woes tijn veel minder opvallend kunnen wor den aangebracht dan op begroeid terrein ftallaansch weermachtsberlcht Luchtaanvallen op vliegvelden in Noord-Afrika Het Italiaansehe legerbericht van Zon dag luidt: Aanvallen van de Britsche luchtmacht op Tripolis veroorzaakten geen schade. Van de Libysche bevolking werden eenige personen gedood af gewond. For maties van onze luchtmacht hebben tij dens een macfatelijkeri aanval met succes de haven La Valetta op Malta gebom bardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes vliegvelden in Fransch Noord-Afrika, die bezet Zijn door den vijand, aangevallen en talrijke op den grond staande vliegtuigen in brand ge- i worpen. In de wateren ten Noorden van j Philippeville heeft een duikboot, onder j bevel van 4en luitenant ter zee eerste 1 klass^ Alberto Longhi, een groot schip 1 getorpedeerd en tot zinken gebracht, dat deel uitmaakte van een krachtig be- schermd convooi. NEDERLANDSCHE VROUWEN EN MEISJES Hét SS-ETsatzkommando Nederl. deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat thans ook voor vrouwen en meisjes van Nederlandsche nationaliteit, in den leeftijd van 17 tot 30 jaar, zich in te zetten als Nachricb- tenhelferin (helpsters voor den berich tendienst). Kennis van de Duitsche taal is gewenscht. Nader© inlichtingen geeft het SS-Er- satzkommando Nederi., Den Haag, Stad houderslaan 132. Winkels en ealé's krijgen minder electricitelt M verband met :de bepaling van bet departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, volgens welke winkelzaken niet verplicht zijn op andere uren dan van 10—17 uur open te zijn, zal' het electriciteitsrantsoen voor verlichting in winkels van 75 pet. op 65 pet. worden teruggebracht. Eveneens zullen, naar de directeur van het Rijkskolenbureau mededeelt,, de rant soenen gas en eleetriciteit van hotels, ca- fé's en restaurants worden terugge bracht op 65 pet. van het verbruik in 1940, zulks in aansluiting op. de voor deze bedrijven voorgeschreven beperkin gen ten aanzien vain de uren, gedurende welke warme maaltijden mogen toerden gereserveerd. Overigens moge nogmaals de aandacht worden gevestigd op het onlangs gepu bliceerde verbod om gas en eleetriciteit te verspillen. Hierbij dient in die eerste plaats te worden gedacht aan lichtrecla mes in étalages, hallen, tunnels, stations gebouwen, enz. Deze zijn verboden. Ver- Wanneer verduisteren Heden (Maandag): zon onder 16 39. Morgen (Dinsdag) son op 8.15; zon onder 16.38 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 9,21; op 18.13. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. Nieuwe maan Dinsdag 8 Dec. Eerste kwartier Maandag 14 Dec. Volle maan Dinsdag 22 Dec. der ga ieder in zijn bedrijf of woning na, of nog gas of eleetriciteit wordt ver bruikt, zonder dat dit strikt noodzake lijk is. Elk zoodanig oimoodag verbruik valt onder het verbod van verspilling en dient dus te worden nagelaten. Keuringen voor do Waffen SS en het Legioen 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. Het SS- Ersatzkommando deelt öns mede, dat vrijwilligers voor de Waffen SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst bui ten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, oin dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Le gioen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de Germaansdie SS in Ne derland willen toetreden. 24.11.42, 10 uur, Amersfoort, Dienstge^ bouw Leusderweg. 25.11.42, 10 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- I Opening van het Deutsche Theater in den Niederlanden Rede van den Rpecommissaris Het Deufcsches Theater in den Nieder landen is Vrijdag feestelijk geopend met een v oorstelling van Mozart's „Don Gio vanni", voorafgegaan door een „Festakt'\ waarin het woord gevoerd toierd door Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, dia in zijn inleidende woorden in het bij zonder idank bracht voor de medewer king, "bij de oprichting verleend door Rijksminister dr. Göbbel§, die voor de gelegenheid was overgekomen en de ge heele voorstelling heeft bijgewoond, evenals de vertegenwoordiger van den WehrmaChtsbefelshaber, generaal .der in fanterie Reinhardt. Wellicht, aldus ide Rijkscommissaris, wekt het bij den een of ander, die onzen levensstijl niet kent, verbazing, dat wij ons op een oogenblik, dat weer eens een der befaamde en nog nooit in ver vulling gegane keerpunten van dezen oorlog moet heeten, bezig houden met een zoo veeleischend cultuurwerk als de oprichting van een schouwburg nu een maal is. Allen mogen gerust zijn, ook de uitvoering van deze plannen geschiedt in een beoordeeling van den toestand, welke even onsentimenteel is als zij getuigt van politieken werkelijkheidszin. Wij nemen de Amerikanen volstrekt au sérieux daar, waar zij au sérieux geno men kunnen worden. Dat zijn niet de kunstjes met getallen van een Roosevelt, doch wel de te verwachten gevolgen van een aanmatigende naivieteit, waar mede deze menschen zich Gade gelijk wanend, zich stellen tegenover de in derdaad niet zeer succesrijke opvoeders uit hun bakermat en dezen willen be- schoolmeesteren. Wij wisten, dat in het verloop van deze oorlogsgebeurtenissen ten slotte eens ook nog de Amerikanen zouden komen en wij zijn bereid deze bijdrage te leve ren voor een wereldhistorische les. Maar dat verhindert ons geenszins onder alle omstandigheden onze cultureele taak vast te stellen en deze te vervullen. Dat geeft ons juist de innerlijke rust en kracht, dat wij wetén, dat een hu manistische of zelfs een liberale orde ook in Amerikaansche overdrijving en verdraaiing, evenmin als een verdeeling der menschelijke samenleving in confes- sioneele groepen heden nog in staat zijn de gemeenschapsbetrekkingen der volken van het Avondland tot een harmonisch evenwicht te brengen. Dat kunnen nog slechts die krachten, welke de ziel zijn van het nieuwe Europa. Zouden deze vervallen dan zou na kortstondige tac tische successen dit continent geen we relddeel meer zijn, doch een aanhangsel van die feurasische landmassa, een prooi van bet bolsjewisme. Wij gelooven echter, dat het niet in de bedoeling der voorzienigheid ligt, dat E|uropa als uitsluitend schepper en dra ger van alle cultuur van het blanke ras op aarde verdwijnt en daarom weten wij, dat wij overwinnaar zullen blijven. En wat voor den een onrust en be klemdheid beteekent, is voor den natio- naal-socialist slechts aanleiding tot ver hoogden levenswil en beweging, m.l. de strijd. Deze is de vader van alLe ontwik keling. En zooals zich in den veldtocht tegen het bolsjewisme reeds de Ooste lijke helft van Europa duidelijk en be wust in het door het Rijk geleide front beeft geschaard, zoo klopt het lot thans aan bet geweten van de Europeanen in bet Westen, In den strijd tégen bet bols jewisme heeft de Führer een beroep ge daan op het geweten van Europa, in den afweer van de Anglo-Amerikaanscha aanvallen zal Europa ontwaken en zich vereenigen in een zinrijke gemeenschap, Waarin elite Europeesche natie haar plaats zal innemen op grond van haar cultureele vermogen, haar militaire sterk te en haar oeconomische prestatievermo gen voor deze Europeesche gemeenschap (Zie voor vervolg pag. 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1