ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 21 NOVEMBER 1942 OPQEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT Controleert geregeld uw electriciteltsverbruik ABONNEMENT: Prijs: In ZferïOM K1.60, «Idan Kl.M par kvartaaL WaeVabonnementoo nap. IS en IS canl Lone nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. jZierikzeeaehe Nieuwsbode^Zierikzee) BchuithavengB 94, Telet. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertëntiechel A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J, Hosten, Zierikzee 999TB JAAROAHO So. 15096 ADVERTENTIES: Adrartentlën IS oenl pea millimeter; lo tmanden mededeellngen 10 cent par millimeter; kleine edvertentlin M cent, BV contract belangrijke korfing, E 2620 NIEUWE ACTIE DER SPIL IN NOORD-AFRIKA VERWACHT Stilte voor den otorm De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Wanneer men den toestand in Noord- Afrika bestudeert, krijgt men den in druk. dat acties wiorden voorbereid, waair- van de beteekenis ver boven de Anglo- Amerikaansche actie in Marokko en Al gerije zal uitgaan. Deze veronderstelling is gebaseerd op twee waarnemingen: 1. Sedert het begin van de Duitsch- ïtaliaansche tegenmaatregelen wordt door de betreffende militaire instanties der As-n.ogendheden een terughoudendheid in acht genomen, welke veel grooter is dan de gebruikelijke reserve. Diegenen, die de mentaliteit kennen van de mannen, die van de zijde der As-mogendheden de oorlogvoering bepalen, concludeeren hier uit, dat ongewone voorbereidingen wor den getroffen voor ongeu^one maatrege len daar, waar de vijand ze misschien ^het minst vermoedt. 2. Deze indruk is gebaseerd op de van Duitsche en Italiaansche zijde dui delijker dan ooit aan den dag tredende tactiek pm een in ontwikkeling zijnden opmarsch naar een bepaald punt geheim te houden, waarbij de leiding van de As een aanduiding van dit punt zelfs niet raadzaam acht. Van bevoegde militaire zijde te Berlijn vernam men h.v., dat de opmarsch der strijdkrachten van de Asmogendheden zich in Tunis nog in vollen gang be vindt en dat derhalve geen bijzonderhe den hierover gepublicéerd kunnen wor den. Men kan daarom van Duitsche zijde nog geenszins als een voldongen £eit veronderstellen, dat Tunis dan wel Bi* zerta door Duitsch-ïtaliaansche troepen bezet is. Men zal van Duitsche zijde voor- loopig niets over plaatsen ,of over krachtsverdeelingen hooren, daar de vij and wat deze kwesties betreft, zelf in het ongewisse verkeert en men hem in zijn veronderstellingen niet wensCht te storen. Hij zal op een gegeven oogen- blik en dan misschien met eenige ver bazing beleven, waar de strijdkrachten der As van plan zijn in actie te komen. In dit verband acht men het in Duit sche militaire kringen zeer belangwek kend, dat deze tactiek van de zijde der As niet alleen tot het gebied van Tunis beperkt is, doch even doeltreffend is voor het gebied, waar Rommel ;op het oogenblik opereert. Montgomery volgt den Duitschen maar schalk slechts zeer aarzelend. Deze aar zeling wordt niet alleen veroorzaakt door het feit, dat hij in de bezette gebieden niets heeft aangetroffen, doch ook door de onwetendheid, waar nu eindelijk de Duitsche woestijnmaarschalk zich met 't gros van 't Duitsch-ïtaliaansche pantser- leger zal nestelen. Uit de geheele houding van de toon aangevende militairen valt op te maken, dat ljun zwijgen een stilte yoor den storm beteekent, dat zij zeer nauwkeu rig weten wat zij willen en dat de Anglo- Amerikaansche onderneming voor hen niets anders is geweest dan een post, die reeds op de totale oorlogsrekening voorkwam en wel op een tijdstip, waarop de vijand nog aan het begin vajn zijn voorbereidingen hiervoor stond. AANVALLEN IN DEN KAUKASUS AFGESLAGEN Bengasi volgens plan ontruimd Het opperbevel Van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend: Tijdens plaatselijke geveehtshandelin-- gen, in het Westelijk deel van den Kau- kasus, sloegen Duitsche troepen vijan- délijke strijdkrachten in een tegenaanval', gesteund door sterke formaties vliegen de artillerie, tenig naar hun uanvals- stellingen. In het gebied van Alajgjir en ten Oosten van Moskou mislukten her haalde vijandelijke, aanvallen door den waakzamen afweer van onze troepen' die twee vrij zwakke gevechtsgroepen - van den tegenstander vernietigden. In - Stalingrad veroverden stoottroepen en kele huizenblokken; vijandelijke tegen aanvallen mislukten. Aan het Don-front Zijn Rumeensche en Duitsche troepen in hevige gevechten [gewikkeld door sterke vijandelijke pantser- en infanterie-aan- vallen. Duitsche en italiaansche verkennings troepen hebben in de Cyrenaica eenige vijandelijke gepantserde verkenningsvoer tuigen vernietigd. Benjgtasi werd, nadat alle militair© installaties waren vernield, volgens de plannen ontruimd. De lucht macht viel voortdurend Britsche auto- kol onnes aan. In het grensgebied tüs- schen Algerrië en Tunis viel vliegende artillerie met zichtbaar succes vijande lijke voorhoeden en Gaullistische forma ties aan, die onzen opmarsch poogden tegen te houden. Motorrtorpedoboaten voeren in den nacht van 18 op 19 Nov. naar de Britsche kust. Zij brachten van een sterk beveiligd konvooi 4 'koopvaar- Bij'onze vrijwilligers. Altjjjd weer weten de mannen de juiste stemming te vinden Een meegebracht gramophoon eorgt ditmaal voor de vrooljjke muriek tfjdens een korte gevechtspauee. (88 P.K. Altstatdt O-H-P.H. s) Keuring voor de Waffen SS en het Legioen 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. - Het S.S- Ersatzkommanido deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst bui ten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat oidienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl ide inizet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-S.S. en het Le gioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Neder land willen toetreden. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam, School, tepenweg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 24.11.42 10.00 uur Amersfoort, Dienst- t gebouw, Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoudjficheweg. dijschepen van teZamen 7000 bri. tot zinken. Aan de NederiandsChe ©n Noor- sche kust verloor de Britsche lucht macht, tijdens aanvallen, die in militair opzicht zonder succes bleven, 5 vlieg tuigen, waarvan drie door artillerie der marine. Eén ieigen toestel [wordt ver mist. 23 schepen getorpedeerd Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte Zaterdag in een extra berxicht bekend: Duitsche duikboot en vielen in het Noor den van den Atlantischen Oceaan een 'üonvooi aan en brachten er tijdens da genlange hardnekkige gevechten 15 sche pen van te samen 78000 b.r.t., alsmede 2 torpedojagers en een korvet van tot zinken. 4 schepen werden door torpedo treffers beschadigd. Bovendien brachten de Duitsche duikbooten in Noord- en Mid den-Afrika en ten Oosten van Kaapstad 8 schepen met in totaal 42000 brt. tot zinken. Een schip werd getorpedeerd.. Aldus verloor de vijand, behalve ide ge noemde .beveiligingsschepen, wederom .23 schepen met, in totaal 120.000 brt. van zijn kóopvaardijtcinnage. Tijdens de gevechten met het konvooi, onderscheidde de duik boot, die onder bevel staat van kapitein- leutnant Schneider zich bijzonder. Uallaansch weermachtsbericht Geveohten tussohen verkenners in Noord-Afrika Het 909e communiqué van het Italiaan sche opperbevel luidt: Aan het front jp Cyrenaica werden vijandelijke pantserwagens, bij gevechten tusschen verkenningsafdee'ingen, vernield. In ide streek van Agedabia werd de bemanning van een vijandelijk vliegtuig, dat door de artillerie was neergescho ten, gevangen Jgjenomem In de havens van Fransch-Noord-Afrika werden Engel- sehe en Amerikaansche schepen herhaal delijk door onze bommenwerpers aange vallen. In luchtgevechten werden twee 'jRuriiss-toestellen door Duitsche jagers neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen eenigte bom men laten vallen in de omgeving van iCatania. Er wordt eenige schade ge meld, doch geen enk©l slachtoffer. Een Wellington, door het afweervuur getrof fen, stortt© neer. In de streek van Lam. Zo Tormes© zijn 5 vliegers gevangen genomen, onder wie een officier, die deel uitmaakten van een vliegtuig, dat is neergeschoten tijdens den luchtaanval op Turijn, in den nacht van. 18 op. 19 November. De Spaansche Weermacht Van Spaansche militaire zijde is over het huidige aantal manschappen en offi cieren van de weermacht en over het aantal, dat bereikt zal worden door de uitvoering van het decreet van 16 Nov. o.a. het volgende meegedeeld: Na den burgeroorlog beschikte generaal Franco, dat van alle Spanjaarden, die in het mode leger hadden gediend, de diensttijd niet in rekening mocht worden gebracht Op grond van dezö beschikking staan thans onder de wapens: alle in 1921 geboren Spanjaarden, d.w.z ook zij, die in het roode leger militairen dienst heb ben gedaan; van de lichtingen 1916 tot 1920 zijn op het oogenblik slechts dege nen opgeroepen, die in de roode zone dienst hebben gedaan; de tijdens den burgeroorlog in het leger van Franco gediend hebbende Spanjaarden van deze lichtingen zijn op het oogenblik met ver lof. Al de „roode Spanjaarden", die door de geleidelijke veroveringen van de troe pen van Franco onder zijn gezag kwamen en ten minste zes maanden aan den kant van Franco gestreden hebben, zijn op het oogenblik eveneens met verlof, voor- zoover zij tot deze lichtingen behaoren. De onder de wapenen Zijnde lichting 1916 (mode Spanjaarden) moest eigenlijk af zwaaien, doCh dit zal voorloopig niet ge schieden. De drie Spaansche weermachtsministers zullen waarschijnlijk van de genoemde vijf lichtingen nu ook de andere Span jaarden oproepen. Bovendien is de lich ting 1922 binnen het kader van de nor male wettelijke bepalingen opgeroepen, zoodat na de uitvoering van de voor genomen oproepingen in totaal zeven lichtingen onder de wapenen zullen zijn, met e&n totaal van ongeveer 1.350.000 map, metinbegrip van bet Spaansche legioen en van de geregelde inboorlin- gentmepen. In het gebied van Valencia zijn ma noeuvres, die verscheidene dagen hebben geduurd, Donderdagochtend geëindigd. De oefeningen, die gehouden worden door alle wapens, hadden ten doel de afweer- vaardigheid van de Spaansche troepen tegenover landingsoperaties te beproeven. Het resultaat van de manoeuvres wordt zeer bevredigend genoemd. DE VLOOTBASIS BIZERTA In den strijd om Tunis zal de vlootba- sis Bizerta, thans door de troepen van de spil bezet, een gewichtige ml spelen. Deze oorlogshaven, die op geringen af stand van kaap Blanco, het noordelijkste punt van Tunis ligt, beheerscht de straat van Sicilië tusschen de twee bekkens der Middellandsohe Zee. Tot de Italiaansche vlootbases op Zuid-Sardinië bedraagt de afstand ruim 200 km„ tot Trapani en Marsala op. Sicilië iets meer dan 250 km. De versterking van Bizerta, reeds se dert de oudheid een belangrijke handels stad, dateert uit het einde der vorige eeuw. De stad ligt zeer gunstig aan een kanaal, dat de Middellandsche Zee met het landinwaarts gelegen meer van Bizerta verbindt. Dit kanaal werd uitge diept en is thans 100 meter breed en 8 meter diep; havendammen beschermen den ingang. Groote oorlogsschepen kun nen aldus het meer van Bizerta bereiken, dat met een middellijn van enkele km. en voldoende diepte een uitstekende lig- plaat sbiedt. Langs het meer zijn arse nalen en dokken aangelegd, terwijl ver schillende forten als Sidi-Salem en het fort van Andalous de vlootbasis tegen aanvallen beschermen. De eigenlijke stad telt 21.000 inwoners, w.o. 3300 Franschen en 3700 Italianen1. Vischvangst in het meer en op zee on de handel vormen bronnen van bestaan voor de bevolking. Belangrijk was vooral de uitvoer van 'ertsen uit het mijngebied in het achterland, die per spoor werden aangevoerd om in Bizerta verscheept te worden. Zondagartsen&ienst Zierikzee Zondag 22 November: Dr. v. d. Graaf en Dr. van Hoorn. Wanneer verduisteren 7 Heden (Zaterdag): zon onder 16 41. Morgea (Zondag) ion on 8.11zon onder 16.40 Maandag: zon op 8.13 zon onder 16.39 Tuaachen zonaondergang en zonaopgang moet worden ver- duiaterd. Maan onder 7.18; op 17.03. Maandag Maan onder 8.21 op 17.36. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatate kwartier Dinsdag 1 Dee. Nieuwe maan Dinadag 8 Dee. Eerste kwartier Maandag 14 Deo. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 21 Nov. niet meer geldig: 58 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tapte melk, E 10 tabak, cigaretten. De geldigheidsduur van de volgende bonnen ia verlengd: t/m Maandag 30 November: 412, 413 algemeen (Zeep), N-eenheidszeep, waschpoeder, toiletzeep. Koning Christiaan van Denemarken, die ongeveer een maand geleden ernstig werd verwond bij een val van zijn paard, zal nog deze week het zieken huis kunnen verlaten. De vorst is vrij wel geheel hersteld. Dr. Göbbels over den oorlog De strijd om de eindbeslissing schommelt heen en weer Minister dr. Göbbels schrijft in Das Reich: „Het valt niet te betwijfelen, dat de huidige oorlog de laatste twee maan den een geweldige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Hij heeft thans een ander voorkomen dan nog kort geleden. Nieuwe perspectieven zijn zichtbaar geworden, nieuwe gevaren opgedoken en nieuwe mogelijkheden in de onmiddellijke nabij heid gekomen. Het zou natuurlijk uiter mate dwaas zijn te verwachten, dat deze zonder uitzondering gunstig voor onzen kant moeten zijn. Er is geen oorlog, waarin de positieve factoren slechts voor de -eene partij zijn en de negatieve voor de andere. Niets zou onjuister zijn dan te willen aannemen, dat wij om zoo te zeggen volgens een natuurwet en zonder ons eigen toedoen moeten overwinnen. In dezen zin is er geen zin der geschiedenis. Overwinnen zal altijd degeen, die de overwinning het meest verdient krachtens zijn stoffelijke, psychische en geestelijke bereidheid. In de geheele geschiedenis is er geen voorbeeld van een oorlog of een revolutie, waar de eene partij slechts, overwinningen bevocht en de an dere alleen nederlagen leed. De strijd om het eindsucces golft eeuwig heen en weer en verkrijgt eerst dicht bij de laatste beslissing een vaste, constante richting. Tevoren staat hij evenwel bloot aan velerlei toeval en wisselvalligheid en de eene beproeving volgt de andere op den voet. Onze Angelsaksische vijanden hebben een enkel succesje nu en dan brood- noodig en het is een klein kunstje dat te behalen als zij aan de hemelsbreede fronten, die de mogendheden van de spil bezet houden, 'een plek van geringe- ren weerstand uitzoeken en daar een strijdmacht verzamelen, die alleen al we gens haar numerieke overmacht aan men* schen en materieel to;t een zeker succes moet geraken". Göbbels acht dit niet beslissend, maar vindt het veel belangrijker of de vijand kans ziet het front op een vitale plaats en dan voorgoed te doen bezwijken. „En dat noemen wij op goede gronden uit gesloten. Wij bezetten een front, dat in uitgestrektheid al wat zich tot nog toe in de geschiedenis heeft voorgedaan met stukken slaat en overal oneindig ver van onze grenzen ligt. De gebieden, die ons in den loop van onze zegevierende oorlogvoering in handen gevallen zijn, bieden ons echter behalve afwending van het gevaar voor onze landsgrenzen ook nog het voordeel van een reusachtige uitbreiding van ons oorlogspotentieel. Het valt natuurlijk niet te ver mijden, dat wij nu en dan aan een of ander uitgestrekt front eens een verliesje incasseeren. Dat vormt in zekeren zin een offer, dat wij moeten brengen aan de eindeloos heid van het gebied, waar wij oorlog voeren. Wij hebben reeds te veel zware ge vechten doorstaan om nog in eenig sta dium van dezen oorlog eens zwak te kunnen worden. Misschien onderscheiden wij ons hierin het meest van onze vijan den, dat wij in tegenstelling tot hen ook gelooven wat wij zeggen. Toen wij vorig jaar den winter ingingen stonden wij voor oneindig veel gevaarlijker moge lijkheden dan dit jaar. Het front waarin wij het vasteland van Europa omklemd houden is onverbrekelijk. Dat de tegen stander aan de peripherie steeds weer invalspogingen ondernemen zal, kan men hem niet euvel duiden. Wat moest hij ook anders doen? Zijn pogingen tot vor ming van een tweede front in Europa zijn overal mislukt. Zoo zal bet ook in de toekomst gaan. Wij kunnen den na derenden winter ingaan met het gevoel, dat onze vitale lijnen beschermd zijn en de zekerheid van de overwinning dus niet verkleind kan werden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1