ONGELUKSVOGELS XWWWWWWXXX onderwijs oe post heeft geen katten00gen MAAR UW BRHEF IS U LIEF nummer belen bus cm zichtbaar cm RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 21 November HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7 30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Vlot in den ochtend (gr.); 8 30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Kunst- en hand werk, lezing; 8.60 Symphonie-orkest (gr.) 9 Uit het hooge Noorden (gr.); 9 80 Spie gel van den dag (opn.); 9.40 Vervolg van 9 uur; 10 Musette-orkest en solist (opn.); 10.80 Hoe kan het bestaan? 10 45 Orkest Willy Kok; 11.30 Zang met piano begeleiding; 12 Almanak; 12.05 DickWil- iebrandts en zijn dansorkest; 12.45BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 De Melodisten; 18.45 „De Arbeidsdienst in het Nieuwe Europa"; 14 Pianovoordracht; 14.80 Europeesche tijdschriftenschouw15 Bonte middag; 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 17 Amusementsorkest en de 10 Vroolijke meisjes; 17.80 Spel met formules; beelden uit het leven van den grooten bouwmeester Andreas Schlüter; 18 Amusementsorkest en de 10 vroolijke Meisjes; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Ra-ra-ra, radio-raadsel-rubriek19 BNO: Politiek weekoverzicht; Van 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken; 19.15 Symphonie-con eert (gr.); 19.50 Kunst als koopwaar; 20.15 Sympho- nieconcert; 21.15 Gramof.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Zangplaatjes (gr.); 22.20 Geliefde operamelodieën (gr.);23.20 —24 Luchtige avondkost (gr.) HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek 7.50 Koor en orkest van de Berlijnsche Opera, gr.; 8 Brandende kwesties, lezing, opn.; 8.15 Voor de bin nenschippers; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Instrumentale soli, gr.; 9 Harmonie orkest, opn.; 9.15 Voor de huisvrouw", 9.30 Harmonie-orkest, opn.; 10 Godsdien stige uitzending; 10.30 Strijkkwartet, gr.; 11 Voor de jeugd; 11.20 De Krekels en de Merels, opn.; 11.30 Sibelius-Grieg-con- cert, gr.; 12.30 Onze bloembollen in huis en tuin; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Programma overzicht; 13.05 Elisabeth Schumann zingt, gr.; 13.15 Gooisch Strijkorkest; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Orgelconcert; 15 Rot- terdamsch Philharmomisch orkest; 16,00 „Op den steiger", door Prof. Dr. T. Goedewaagen, ,opn.; 16.15 Voor de jeugd; 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten; 17 Groeten aan Nederlandsche zee lieden jen Spiegel van den dag; 17.30 Klein yrouwehkoor „Vox Jubilans"; 18 Als ik 'tvoor 't zeggen had; 18.10 Land- mans Lust; 18.30 Nederlandsche volks klanken; ,Van 19.15 alleen voor de radio centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 19.15 Orgelspel; 19.45 JBNO: Nieuwsberichten; 19.55 Van de (eene melodie in de andere, gr.; 21.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Militair overzicht; 22.10 Avondwij ding; ,22.20—24 Zie Hilversum I. VERSCHILLENDE BERICHTEN De strijd tegen den clandestienen handel Uit het maandoverzicht van de inspec tie voor de prijsbeheersehing te 5s-Her- togenbosch blijkt, dat het aantal over. tredingen tegen de prijsvoorschriften in de provincies Noord-Brabant en Lim burg nog steeds zeer jgjroot is. In Oc tober werden in totaal bijna 2000 za ken in behandeling genomen, waarbij voor ruim 156.000 gulden aan boeten werd opgelegd, waaronder een boete van 15000 gulden, twee van 9000 gulden en twee van 7500 gulden. Een achtste van het aantal in behandeling genomen zaken komt op rekening van groenten- en fruithandelaren. Zoowel bij de klein handelaren, als bij de grossiers en de veilingen is vooral in deze branche het aantal overtredingen zeer groot. lk houd hét er voor, dat van de beste dingen op aaide, een getrouwe vriend het allerbeste is. In de afgeloopen week heeft de opsporingsdienst van de prijsbeheersehing in samenwerking met de gemeentepolitie van Rotterdam een bijzonderre controle gehouden onder de Rotterdamsche ne ringdoenden. In- vier dagen tijds wer den 248 processen-verbaal opgemaakt wegens het t© duur verkoopen van een of meer artikelen of het niet geprijsd hebben van de te koop aangeboden waar. De toegevoegd© inspecteur voor de prijs beheersehing te Rotterdam, heeft berech ting van de overtreders onmiddellijk ter hand genomen. In totaal vonniste hij in twee dagen 95 van de 248 gevallen) Het totaalbedrag der boeten ovgr deze twee dagen bêdroeg f 10,278. Teekenend is hier weer de positie der groentenftandc- laren, die gezamenlijk ongeveer de helft van dit bedrag moeten opbrengen. Botsing door rookwolk Op den Rijksweg Arnhem_Utrecht, in de omgeving van Ede, is Dinsdagavond een ernstig verkeersongeval gebeurd'. Een trailer met oplegger uit Utrecht, bestuurd door V, ger.aakte ter hoogte van de Ginkel in den dichten, laag over den weg hangenden rook van een houtskoollbran- derij. De chauffeur minderde vaart en reed langzaam' door. Uit diezelfde rich ting naderde op dat moment een perso nenauto uit Bussum, bestufurd door II. K. peze kwam in dezélfde rookbamk te recht, ,reed (nog even door en schoof toen met nog vrij groote snelheid onder den oplegger van den trailer. De perso nenauto .werd hierdoor vrijwel geheel vernield. De chauffeur kwam er met eenige ontvellingen af, maar de beide passagiers, mevr. B- uii't Bussum en haar dochtertje, liepen levensgevaarlijke ver wondingen ,op. De slachtoffers werden overgebracht naar het ziekenhuis te Arnhem. RECHTZAKEN Moord met berooving De 29-jarige los werkman, tegen wien de officier van justitie 20 jaar gevange nisstraf had geëischt wegens moord op den 60-jarigen typograaf van Leek, er kende bij zijn verhoor van 12 uur af op de Bilderdijklaan heen en weer ge- loopen en gebedeld te hebben. Hij was ten einde raad en moest dien dag geld hebben. Toen hij het slachtoffer ont moette, kreeg hij van dezen wat geld in handen, doch het slachtoffer zou hem daarop hebben vastgegrepen en in' re actie hierop Zou verdachte zijn mes te voorschijn hebben gehaald, dat hij als werkman aan het slachthuis (waar hij' inmiddels ontslagen was), van een col lega had ontvangen. Het was een afge keurd slagersmes met een in de breedte nagenoeg afgesleten lemmet. Toen zou bij de ontstane worsteling de typograaf achterover in het mes gevallen zijn, met het bekende noodlottige gevolg. Verrdachte's raadsman, mr. de Wijs, meende rekening te moeten houden met de mogelijke juistheid van het verweer van zijn cliënt, dat het slachtoffer bij de worsteling achterover in het mes ge vallen zou zijn en dat het opzet geen doodslag ware. Pleiter refereerde zich overigens aan het oordeel van de recht, bank. Uitspraak 1 December. Po spoorwogdiefstallon Een .rooversbende, die iin het voorjaar en jden zomer van dit jaar "te Eist voor tienduizenden guldens aam goederen uit stilstaande of passeerende treinen heeft gestolen, had zich voor de Arnhemsche rechtbank te verantwoorden. Dertien ver dachten stonden terecht. Eerst verschenen twee fabrieksarbei ders, ,die eenige vaten boter en dames mantels ,uit de treinen hadden gehaald, samen ,met een-landarbeider. Ook stalen Zij op deze wijze sigaren, sigaretten en rijwielbanden. De .officier van justitie, die in zijn re quisitoir Luide bracht aan de Elster po litie .voor haar prachtig opsporingswerk, wees ,erop, dat deze misdrijven doen denken aan een Wild-Wést-hiistorie. De buit .is ontzettend groot geweest. Er moet in deze zaken streng ingegrepen worden, .ook uit oogpunt van preventie, want er staat weer een donkere w inter voor ,de deur. Deze verdachten, vroeger wellicht .beste menschen, zijn uit hun evenwicht geslagen. Het betreft hier velen .van zulke „brave lieden", 'die hard moeten .wprden aangepakt. De diefstallen wérden zeer gevarieerf gepleegd. Een deel der bende vernie tigde de loodjes aan de wagondeuren en kroop in de stilstaande treinen. An deren wierpen zich op de wagens, toen de treinen voor onveilige signalen moes ten wachten, terwijl nog anderen rij dende treinen besprongen. De officier van justitie deelde mede, dat over drie weken opnieuw een groep spoorwegroovers zal terecht staan. Te gen elk der verdachten eischte hij 31/2 jaar gevangenisstraf. Vervolgens werden tien andere verdachten gehoord, waar tegen gevangenisstraffen van 2 jaar en 8 maanden, van 21/2 jaar en van 31/2 jaar werden geëischt. Uitspraak op 1 December. Kantongerecht te Zierikzee De Kantonrechter heeft op 4 Nov. j.l veroordeeld wegens overtreding: Verordening verduisteren: J. H., 19 j„ winkelbediende te Zzee f5 b. s. 5 'd. h.; C. d. B., 18 j., zonder beroep te Kerkwerve f3 b. s. 3 d. h.; A. B., 23 j.,-landarbeider te Haamstede f 4.50* b', s. 4 d. h.; W. C„ 52 j-, zonder beroep te Zierikzee f6 b. s. 3 d. h.; L. v. d. B., 44 j., tuinder te Bruinisse f10 b. s. 5 d. h.; P. M. d. R., 39 j, kok te Haamstede en L. J. T., 38 j., kok te Haamstede ieder f«5 b. s. 5 d. h.; J. B., 26 j., timmermansknecht te Noord - welle |6 b. s. 3 d. h.; M. D. V-., 27 j„ visscher te St.-Philipsland f8.50 b. s. 6 d. h.; N. v. d- W., 31 j., landarbeider te Dreisehor f5 b. s. 5 d. h.; N. J. D>, 20 j., landbouwer te Noordwelle f 13 b. s. 6 d. h.; D. v. d. S-, 33 j, land bouwersknecht te Noordwelle f12 b. s. 5 d. h.; G. v. S., 45 j., landbouwer te Eikerzee f13 b. s. 6 d. h.; A. J., 62 j^ arbeider te Bruinisse f6 b. s. 3 d. h.; H. J. A. D., 40 j., timmerman te Amster dam f3 b. s, 3 d. fa.; J- C. d. B-, 43 j., arbeider te Noordwelle-f 5 b. s. 5 d. h.; L. B„ 43 j., chauffeur te Amersfoort f7.50 b> s 5 d. h.; M. D., 22 y, krui denier te Nieuwerkerk f5 b. s. 5 d. h.; M. v. d. M., z. b. te Kerkwerve f5 b. s. 5 d. h. Jachtwet H. C. K., 32 j„ grondwerker te Haam stede f65 fa. s. 20 d. fa. Wegenverkeersreglement: A. W., z. fa. te Zzee f2 fa. s. 1 w- ts. J. P. K., 19 j./dienstbode te Zierikzee f5 b. s. 5 fdir. h.; J. G. N., 26 j., grond werker te Hengelo f5 b. s. 5 d h. Verord. openbare veilligheid: A. T. de V, 20 j., kantoorbediende te Noordgouwe f 3( b. s. 3 d. h.; C. J. D-, i 20 j., bakkersknecht te Noordgouwe f3 b. s. 3 d. fa. Plan ten ziek te wet: j A. J. K., 28 j., landb.knecht te Brui- I nisse f4 fa. s. 4 d. h.; Mi- M-, 27 j landarbeider te Nieuwerkerk f10 fa. s. 5 d. fa.; M- O., 57 j., landbouwer te Noordwelle f 5 fa', s. 5 d. h. Verordeninigl spergebied: L. G., 21 j.» dienstbode te Beverwijk j f6 fa. s. 3 d. h. Besluit persoonsbewijzen: J. F., 22 j., landb.knecht t© Noord- gouwe f 6 far s. 5 d. fa. M.elkfaesluit A. V., 46 j., melkverkooper te Zonne- Motor, en rijwielwet: E. H„ ^6 j., chauffeur te DinteloorJ flO fa. s. 5 d. fa.; M. A. S<, '26 j., zonder beroep te Nieuw-Vossemeer en A. K„ 51 j., uitvoerder te Scheveningen, elk f 2.50 b. s. 2 d. h.; S. D. v. HI., 65 j., landbouwer te Haamstede f5 b. s. 5 d. fa.; J. I. H., 27 jt, los werkman te Zzee f 3 b. s. 3 d. h. S t r 0 0 p e r ij J. C. S-, 17 j., expeditieknecht en I- A. P. B., 17 j., schoenmakersknecht te Zierikzee, elk f6 b. s. 1 w- t.s. Straatschender ij J. J. R., 13 j., A. L. HX) 14 j. en W. L. K., 14 j., te Noordgouwe, beris ping. KERKNIEUWS Geref. Kerk. Vrijdag 27 November a.s. herdenkt ds. A. P. Lanting, em.-pred. te Drieber gen, den dag waarop hij voor 50 jaar j zijn ambt in de Geref. Kerken aan- J vaardde. Arie Pieter Lanting werd 28 October 1865 geboren en studeerde aan de Theol Hoogeschool te Kampen, waar hij in 1892 candidaat werd om vervolgens te i Tzummarum zijn ambt te aanvaarden, j Na 1908—1915 stond hij te Tholen. Vrijdag 27 November a.s. mag ds. A. 1 H. van Minnen, pred. te Bergen (N.-H.) den dag herdenken, waarop hij voor een halve eeuw bij de GeL Kerken in het ambt bevestigd werd. Arie Hendrik van Minnen werd 1 Oc tober 1866 te Tholen geboren en stu deerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen. In 1892 candidaat geworden, aanvaardde ds. van Minnen 27 Nov. van dat jaar zijn ambt te Zaamslag, wajar hij door Zijn vader werd bevestigd'. Op 31 October 1897 deed hij zijn intrede te 's-Gravenzande. '22 Februari 1938 ver leende de classis 's-Gravenhage hem eer vol emeritaat. (Z.) Het Nijverheidsonderwijs in 1941 Volgens de zoo juist verschenen mede- deelingen van de afdeeling Cultureele Statistiek van het Centraal Bureau voor Statistiek heeft het nijverheidsonderwijs in 1941 zeer bevredigende resultaten op geleverd. Het totaal aantal leerlingen be- droeg in 1941 166.744 en vertoonde der halve sedert 1940 een stijging van 8 pet. Een leerlingenaanwas van 10 pet. of meer vertonnen de cursussen voor uitgebreid lager nijverheidsonderwijs, het middel baar n.o., het kunstnijverheidsonderwijs, de opleidingen voor de binnenvaart en die voor seheepsmachinisten en. de cur sussen verbonden aan de nijverheidsscho len voor meisjes. In de vier jaren, die sinds 1937 zijn verstreken, is het aantal leerlingen van de dagambachtscholen toe genomen van 31.123 tot 35174. De stij ging van de aantallen leerlingen van de opleidingen voor de zeevaart (van 907 in* 1937 tot 1332 in 1941) en in het bijzonder de groei van de opleidingen voor seheepsmachinisten (van 1141 leer lingen in 1937 tot 2338 in 1941) schakelen de vrees uit, dat er in de volgende jaren eén tekort Zai bestaan aan personeel voor de handelsvloot. Het aantal leerlingen, volgens het wettelijk leerlingenstelsel in het bedrijfsleven in opleiding, steeg in vier jaren met 150 pet., t.w. van 2195 tot 5470. ïnaire f60 b. id. h. Loopen over een anders grond: A. C. ide K,, 29 j., schildersknecht te Zierikzee f7.50 fa', s. 5 d. h.; W. G.j, 23 j„ broodbakkersknecht en G. B., 26 j., slagersknecht te Haamstede, elk f 5 fa. s. 5 d. h. Na aankomst te den Haag inspecteert de nieuwe Stabschef der N.S.K.K., B. Krauss de opgeeft Ide eereformaties der Hitierfugend. Tweede van links, gentral kommissar Schmidt; geheel links, mr. Zondervan, commandant van de WA. {Stapf Borrius Pax Holland s) Feuilleton 16 door M. K. B. (Slot). Hè, wat is het toch stil voor den tijd van het jaar! luidde haar verzuchting. Van de koude zal jij, in West-Indië, althans niet veel last meer hebben, Truus! Maar zie je er niet wat tegenop, om zoo weg te gaan van je oud tehuis en van al je vrienden en kennissen hier? Och, zóó veel vrienderi en kennissen heb ik hier niet; en na het schandelijk gedrag van J3ertrude kan ik niet eens meer zoo veel voelen voor mijn oud tehuis! Mies zei hier niets op en andermaal kwijnde het gesprek. Het was haar bei den een groote verlichting, toen, om één uur, de dominé aangereden kwam op zijn geliefd bruin paard, terwijl hij' droop, waar hij stond, zoo'n stortbui viel er al geruimen tijd. Met een uitroep van vreugde volle verrassing want ze had hem niet zoo gauw verwacht vloog Mies het bordes af hem tegemoet. Wel, hebt u het gekregen? Ja! hier is het. Berns haalde een leeien portefeuilletje te voorschijn en reikte dit Mies over, met de waarschu wing: Pas er goed op, kindje. En ga nu gauw naar binnen of je Zult nog drijfnat worden. Dat is niets! Dank u onuitspreke lijk! Blijft u niet koffiedrinken? Neen, dank je, ik ben al te nat! Mies stond hem nog even na te kij ken, ijlde toen naar boven naar haar kamer en deed de portefeuille open. Daar lagen de bankbiljetten: precies wat ze noodig had! Na dè lunch klaarde het weer wat op, ofschoon het nog een bedekte lucht was. Bertie reed met zijn vrouw naar de stad, om inkoopen te doen en Mies ging met een veel verlicht hart naar het huisje van Pronk. Ze zou nooit den blik van dankbaar heid vergaten, waarmee Gertrude de por tefeuille in ontvangst nam; vooral, toen ze er bij zei, dat ze haar dat leende voor onbepaalden tijd. Nu kan je toch gauw de diamanten terugkrijgen, is het niet, Gertrude? Wan neer? Morgen al? Vanavond ga ik naar den Haag, maar ik vrees, dat ik pas overmorgen terug kan zijn. Het kon immers wezen, dat zich eenig oponthoud voordeed'? Dar. zal ik Zaterdag, laat op den middag, hier weer even aankomen. O, wat 'Zal ik blij zijn, als ik ze haar kan weergaven. Tob jij nu maar geen oogenblik langer over het lg(eld, Ger trude! Niemand heeft daar verder mee noodig! Gertrude antwoordde enkel met een langen, stilzwijgenden kus. Het was haar onmogelijk, een woord te zegglen, zóó overvol was haar hart van liefde .en dankbaarheid jegens haar vriendin. Het was een prachtige zonsondergang' toen Gertrude en Mies op een beschut hoekje in de duinen zaten, béiden onder den droeven indruk van het naderend afscheid. Eindelijk keek Gertrude op haar hor loge en waarschuwde: Het is later, dan ik dacht. Mies., bijna tijd om afscheid te nemen. Dat is allijd een hard woord, maar harder dan ooit, nu d(t afscheid voor Zoo lang, ja, misschien voor altijd is? Voor èltijd? O, Gertrude! Ik kan er niet aan denken! Wat zal ik je verschrikkelijk missen! Och, dat zal toch maar voor korten tijd zijn, kindje! Je zult immers zoo veel andere dingen hebben, die je leven vullen. Je hebt een heerlijke toekomst voor je: je zult geliefd en beschermd worden door eeii edelen echtgenoot; met al wat in hem is, Zal hij trachten je gelukkig te maken! Wanneer vaart de boot uit? De volgende week. De Trompen gaan met dezelfde boot en daar ben ik blij om! Ik zou niet graag alléén de reis maken. Ik logeer bij hen, tot we getrouwd zijn. Je hebt de diamanten toch goed wegigleborgen Mies? O, ja, Ze zitten veilig en wel in mijn tasch! Doe Truus mijn groeten. Vraag haar of ze het mij vergeven wil. Och, dat denk ik haast wel, nu zij maar haar juweelen wéér heeft! En nu is het echt tijd, Mies! Een laatste innige omhelzing e11 Mies keerde terug, v©rvuld van een groote droefheid. Waar ben je zoo lang gebleven, Mies? vroeg Truus. Dominé Berns is hiér ©n we hebben ons allen ongerust gemaakt over je! Dat was toch anders onnoodig! antwoordde Mies, vrij kort-af, en wierp haar schoonzuster een marocco-doosje in den schoot. Daar zijn de juweelen. Je moet maar niet vragen, waar ik ze vandaan heb, want dat vertel ik je toch niet. Ze Zijn er en laat je dat voldoende wezen! Zij wachtte ook niet het antwoord van Truus af, maar verliet haastig het I vertrek en ging naar de studeerkamer van haar vader. Daar vond dominé Berns haar later in tranen. Hij had van Truus al gehoord, dat zij de juweelen weer had en hij begreep nu heel goed, wat de reden was van de droefheid van Mies. Wel, kindje? vroeg hij. Wat scheelt er aan? Waaröm ben je ons allen ontloopen? Kan niemand je je ver- j driet helpen dragen? Niemand; want niemand trekt er zich wat van aan, behalve ik! Truus heeft haar diamanten terug en dus is ze in haar schik. Maar ik o, ik ben Gertrude kwijt en nu heb ik niemand mer! Je hebt mij toch? fluisterde Berns licht-verwijtend; en jou leed is even goed het mijne! Dat geloof je toch wel, Mies? En wil je mij het recht dan geven, dat ik je troosten mag? Door haar tranen heen keek ze naar hem op: Ja; ik heb jou; dat is zoo! Innig-dankbaar en gelukkig sloot hij haar in de armen en zoo begon voor Mies de toekomst van een vrouw, „wier leven liéfde is". ËINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2