ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE VRIJDAG 20 NOVEMBER 1942 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Controleert geregeld uw electriciteitsverbruik ABONNEMENT: Prlfs: In ZttflkMS K1.SQ, eldan 7,1.90 par kwartaal. Weekabonnementen nap, IS en IS cant. Losse nummers S cent, Vsrachijnt lederen warkdag. 1797 - 188S UitgaveN.V. Zierikzeesche] Nieuwsbode, Zierikzee," SchuithavenJB' 94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A, J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. 3. Kosten, Zierikzee 993TE JAARGAHG Ho. 15095 l ADVERTENTIES: AdrartenÜSn 1( cent per millimeter; to- laiondan mededeellngen 10 cent par millimeter; kleine adrertentlën M cent, BI) eon tract belangrijke korting. K 2620 DE MILITAIRE SITUATIE IN NOORD-AFRIKA De havenstad Bizerte door de spilmogendheden bezet De ontwikkeling van het oorlogstooneel in Noord-Afrika wordt met den dag be langrijker. Wat betreft de gevechten in de Cyrenaica valt van hieruit de omstan digheid aan te teekenen, dat zich de op- marsch van generaal Montgomery in langzamer tempoi voltrekt, zulks vooral sedert de bezetting van Derna, waarvan men zonder strijd weer bezit heeft kun nen nemen. Eensdeels zal de vertraging van het tempo van den opmarseh het ge volg zijn van de zich nu voordoende terrein-moeilijkheden, welke vooral ten Zuiden van Bengazi veelvuldiger zullen worden. Daarnaast hebben de achterhoe den van Rommels strijdkrachten door het doen ontploffen van weggedeelten en het ondermijnen van de wegen de hin dernissan voor Montgomery, vergroot. Het doel daarvan zal zijn den Duitsch- Italiaanschen formaties den tijd te bieden een effectieve verdediging in te richten in een daarvoor geschikt terrein. Dit treft men bij voorbeeld aan in een ge bied ter hoogte van de Groote Syrte tus- schën Agedabia en El Agheila. Volgens Duitsche informaties moet de kern van Rommels troepen nog intact zijn. Voor het overige zouden de verle zen van de Duitschers en Italianen niet zoo groot wezen, als van Engelsclie zijde is opgegeven. De cijfers, welke Duitsoh- lands tegenstanders -noem©n, loopen in- tusschen wél eenigszins uiteen. Dezer da gen werd het totaal aan verliezen van de troepen van de spil, wat dooden, ge wonden en gevangenen aangaat, van En- gelsche officieele zijde als 75.000 opge geven. Een week tevoren echter was van denzelfden kant reeds bekend gemaakt dat vijf gesloten Italiaansche divisies en staven enz. gevangen konden worden ge nomen. Deze zouden reeds alleen het genoemde getal uitmaken. Inmiddels zal Rommel zonder twijfel versterkingen hebben gekregen en het is dus allerminst onmogelijk, dat het den terugtrekkenden troepen gelukt voor de langzaam oprukkende Britten een gren delstelling te vormen, welke Tripolis naar het Oosten moet beschermen. In het Westen is de oplossing van het probleem-Tunis van beslissend belang. De Duitsche legerleiding heeft nu beves tigd, dat aldaar Duitsche en Italiaansche troepen zijn geland. Over den omvang van dit leger is uiteraard niets te' ver nemen, doch men mag wel veronderstel len, dat het contingent in Tunis staande troepen dagelijks wordt uitgebreid. De voorwaarden voor het zenden van ver sterkingen, met name uit Zuid-Sicilië, moeten bijzonder gunstig worden ge noemd, want door den korten aanvoer- weg van hier naar Tunis is het mogelijk bij transporten niet in daglicht te be hoeven te varen. Hieruit treedt de groote beteekenis van de havens Bizerte en Tunis voor de te verwachten verbitter de gevechten duidelijk naar. voren. In het Noorden van Tunesië rukt een deel van de Angelsaksische legers op met richting Bizerte en Tunis. Aangezien goe de opmarsehwegen van Algiers naar de genoemde steden leiden en bovendien een spoorweg, is het verwonderlijk, dat de gemotoriseerde colonnes der Engel- schen en Amerikanen Rog steeds niet in contact zijn gekomen met de troepen van de spil. Het andere deel van de Engclsch- Amerikaansche troepen, waarbij ook Fransche formaties schijnen te zijn inge deeld, volgt den moeilijken weg dwars door de Zuid-Tunesische woestijn, klaar blijkelijk met direeten koers op Tripolis. Naar S.PT. uit Berlijn meldt, verluidde Dinsdagnacht in gewoonlijk welingelichte kringen van de Rijkshoofdstad, dat troe pen van de spil de havenstad Bizerte, in Tunis, hebben bezet. AANVALLEN BIJ^ALAGIR AFGESLAGEN Felle gevechten aan de Wolchow Het t opperbevel der Duitsche weer macht 'maakte Donderdag bekend: In den sector Tuapse zijn 'deelen der vijandelijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. Nieuwe zware aanvallen der bolsjewisten ten Oosten van Alagir werden afgeslagen met bloedige verlie zen voor den aanvaller. Troepenconcen traties yverden door artillerievuur en luchtaanvallen verstrooid. Gevechts- en slagvii eg tui)gen .opereerden verder in weerwil van het slechte Weer met goed gevolg tegen batterijen en spoorwegen. In Stalingrad gevechten van storm troepen. Aan het Don-front sloegen Ru- meensche troepen verscheidene aanval len .af, waarbij 1de Rumeensche lucht strijdkrachten den vijand aanzienlijke verliezen toebracht. Nieuwe gevechten zijn hier aan den gang. Herhaalde lijke nachtelijke aanvallen op het Vis- schersschiereiland (door den vijand ge daan, <zijn afgeslagen. In (de zware gevechten der laatste dagen heeft zich een aan de Wolchow opereerende bataljon bergjagers uit Berchtesgaden bizonder (Onderscheiden. In dezen sector viel «Ie vijand met 9 bataljons infanterie, gesteund door pant serwagens, (hevig artillerievuur en slag vliegtuigen een stelling aan, die verde digd werd door troepenonderdeelen uit diverse (Duitsche gouwen. Na verbitterde gevechten op korten afstand, die on onderbroken ganger dan 4 dagen in een drassigen loopgraven-stelling duurden, mislukten' lalle aanvallen met groote ver liezen (voor den vijand. In (Cyrenaïca hebben de Duitsch- Italiaansche (troepen zich verder van den vijand verwijderd. Duitsche gevechts vliegtuigen plaatsten treffers op gepant serde (verkenningswagens en auto's van allerlei .aard1. In den strijd tegen de Britsche vlootstrijdkrachten ter hoogte Derna, werd een kruiser en een torpedo jager bij luchtaanvallen zwaar getroffen. De (Duitsche en Italiaansche luchtmacht hebben de havenwerken van Bone en gemotoriseerde vijandelijke strijdkrachten langs de kust van Algiers en Tunis ge bombardeerd. Rij een aanval' op oen kon vooi ,ter hoogte van Casablanca heeft een Duitsche duikboot een vijandelijk schip getorpedeerd. Bij aanvallen van de Britsche luchtpiacht op kustplaatsen in het .bezette gebied in het Westen heeft de .Fransche bevolking zware verliezen geleden. ,3 vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Itallaansch weermacht iberlcht Luohtaanval der Britten ep Turijn Het 908e communiqué van het Ita liaansche opperbevel luidt: De bewegingen der Italiaansche en Duitsche troepen in Cyrenaica geschieden op regelmatige wijze. Op doeltreffende vvijze werd opgetreden tegen de actie der Britsche luchtmacht. Vier Hurrica nes werden door afweerbatterijen ver nield. Voor de kust van Lybië hebben Duitsche bommenwerpers herhaaldelijk een licht© kruiser" en een torpedojager ïUv r v.v4; *&-?& qm y - 'V vV' ;v--> -V;--' De voorman der Germaansche SS in Nederland, Féldmeyer, doet dienst alt onder officier in de Waffen SS. Wij zien hier Féldmeyer (rechts) tfjdcns een ontmoeting met een kameraad uit Nederlanddie ook als vrijwilliger dienst doet (SS P.K. Lüttmer-0 H Pax Holland s) getroffen. In Franseh Noord-Afrika héb- portschepen; half Zwaar beschadigd: twee ben afdeelingen vliëgtuigien van de Spil j vijandelijke linieschepen. Bovendien ver- aanvallen gedaan op marcheerende vij andelijke strijdkrachten en op vliegvel den. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een aanval gedaan op Turijn. Er werd aanzienlijke schade aan woonhuizen en eenige snel bedwon gen branden gemeld. Het aantal doo den onder de 'burgerbevolking bedraagt 24. Het aantal gewonden bedraagt 52. Namen en voomamefr zullea in de plaat selijke bladen worden gepubliceerd. De houding der bevolking was kalm en 'ge disciplineerd. ROOSEVELT OVER ADMIRAAL DARLAN President Roosevelt heeft medegedeeld idat met admiraal Darlan geen politieke afspraken van permanenten aaird zullen worden gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat .alle politieke besluiten, diie betrek- j king (hebben op de gebeurtenissen in 1 Noord-Afrika, (van tijdelijken aard zijn, d'.w.z. jnog duren tot het einde van den oorlog in Noord-Afrika. De overeenkoirt- sten, ,die thans door het Amerikaansche hoofdkwartier piet admiraal Darlan wor den gemaakt, zijn van zuiver militairen aard. Zij dienen tot het sparen van men- sehenlevens, zoowel van Engelschen, Amerikanen, als van Franschen, en tot het jsparen van- tijd. Aan de besprekin gen piet Darlan liggen ook geenerlei toekomstige plannen ten opzichte van Frankrijk zelf ten 'grondslag. In ;een voordien te Londen uitgegeven officieel .communiqué van hét vrije Fran sche pomité wordt gezegd, 'dat de be weging (aan ,de besprekingen met ver tegenwoordigers yan Vichy in Noord-Af rika piet deelneemt. Zouden deze be sprekingen tot een overeenkomst komen, hetgeen tbeteekent, dat het regime van Vichy pi Noord-Afrika wordt erkend, dan zullen deze besluiten door het comité niet erkend worden. (S.p.T.) DE SLAG BIJ GUADALCANAR De Amerikaansche vlootverliezen Het DNB meldt uit Tokio: Betreffende de gevechten bij 'teiland Guadalcanal* heeft ih©t Japansche hoofd kwartier bekend gemaakt, dat ter voort- Zetting van -de op 12 November begon nen gevechtshandelingen, op 13 Novem ber vijandelijke luchtbases Zijn aange vallen en militair© installaties zeer zwaar beschadigd zijn. Een vijandelijke aanval op 14 November op een door Japansche oorlogsschepen beschermd konvooi, is af geslagen. In den daaropvol'glenden nacht heeft de Japansche vloot ten Noord- 'i westen van Guadalcanar een versterkte vijandelijke vloot aangevallen, waartoe o.m. twee linieschepen en vier kruisers behoorden. Na felle gevechten is het grootste deel van de Vijandelijke hulp- vaartuigen vernietigd en zijp de twee linieschepen zwaar beschadigd. Het totale resultaat van de gevechts handelingen bij Guadalcanar van 12 tot 14 November luidt derhalve: tot zin ken gebracht: acht kruisers, vier of vijf •torpedobootjagers en een transportschip; zwaar beschadigd: drie kruisers, drie of vier torrpedobootjagers en drie trans- loor de vijand" 73 vliegtuigen. De Japansche veriiezen bedragen: ge zonken een linieschip, - e©n kruiser en drie torpedobootjagerrs; Zwaar bescha digd: een linieschip, zeven transportsche pen. Bovendien gingen 41 vliegtuigen verloren. In een opsomming van de scheeps. verliezen op den SUll-en Oceaan, sedert het uitbreken van den oorlog door de Vereenigde Staten geleden, verklaart United Press, dat het tot zinken bren gen van 56 schepen wordt toegégleven', en wel van één linieschip, vier vlieg kampschepen, Zes kruisers, twintig tor pedojagers, vier duikbooten, vier trans portschepen, drie tankschepen en der tien anderre schepen. United Press voegt hieraan toe, -dat -de opsomming niet an ders dan onvolledig kan zijp. Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 16 42. Morgen (Zaterdag) zon op 8,10; zon onder 16.41 Tu8schen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 6.12; op 16.35. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. Nieuwe maan Dinsdag 8 Dec. Eerste kwartier Maandag 14 Dec. Verminkte zilverbons De persdienst van het departement van Financiën deelt het navolgende mede: Aangezien gebleken is, dat zilverbons welke door het aanbrengen van pons gaten ongeldig waren gemaakt, onrecht matig weer in omloop zijn gebracht, wordt het publiek met nadruk er op ge wezen, dat zoodanige zilverbons niet de hoedanigheid van wettig betaalmiddel hebben. Zij worden dan ook noch door de Nederlandsche Bank -noch door de Rijkskantoren in betaling aangenomen en zullen evenmin door het agentschap van het departement van Financiën te Am sterdam kunnen worden vergoed. Het vorenstaande geldt eveneens ten aanzien van zilverbons, welke bestaan uit aaneengeplakte strooken van een of meer zilverbons, waarbij zich vaak ver minking of geheel of gedeeltelijk uitval len van serie letters, nummers, handtee- keningen enz. voordoet. Het publiek wordt derhalve, ter voor koming van schade, ernstig gewaar schuwd tegen het in betaling annemen van verminkte zilverbons, als hooger be doeld. Zcmdagarfaendienst Zierikzee Zondag 22 November: Dr. v. d. Graaf en Dir. van Leeuwen. Bij onze vrijwilligers. Bff het landschap hehooren ook de kameelen. Onze mannen hebben zich al spoedig vertrouwd gemaakt met dit voor hen vreemdsoortige trek dier. (Möbius-0 H Pax Holland s) Keuring voor de Waffèn SS en het Legioen 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. Het S.S- Ersatzkommanido deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waiffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen ten einde gekeurd te wórden- Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buit ten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de Inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keu ringen voor 'de Waffen-S.S. en het Le gioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Neder land willen toetreden. 21.11.42 10.00 uur Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam, School, tepenweg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht, Wéhrmachts* heim, Mariaplaats. s 24.11.42 10.00 uur Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenh oudscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1