ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 NOVEMBER 1942 OPCiEHOI ZIERIKZEESCHE COURAHT ABONNEMENT: Prijs: In ZlerikMB 'J 1.60, eldan [f.1.90 par kwartaal. Weekabonnementen nap. IS en 15 cnnt. Loaae nummers S cent. Verschijnt lederen wnrkdag. 1797 - 188» Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee,Schuithaven B 94, Telet 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechel) A. J. de Looze, Zierikzee - Hooldredacteur11. J. Kosten, Zierikzee 998TB 1AARQASQ So. 15094 I ADVERTENTIES: AdrertentlSn It cent per millimeter; ts- KBtonden mededeellngen 10 cent per millimeter; kleine advertenttSn 84 cent, 81) oontract belangrijke korting. K 2620 De toestand in Noord-Afrika Het tonnagevraagstuk de kwetsbare plek der tegenstanders De toestand aan het Noord-Afrikaan- sche front is op het oogenblik nog weinig overzichtelijk en een der punten, waaromtrent nog weinig klaarheid be- st^pt, en waaromtrent men m de ver schillende hoofdsteden ook nog in het onzekere schijnt te verkeeren, is de rol, die verschillende Fransche persoonlijk heden spelen. Ook in militair opzicht zijn operaties aan den gang, waaromtrent vooralsnog niets kan worden meegedeeld. De toe stand is thans zoo, dat het meest Ooste lijke punt, dat de in Algerije gelande Anglo-Amerikaansche strijdkrachten be reikt hebben, de haven Böne is, welke noig op Algerijnsch gebied ligt. Berich ten van Engelsche zijde, volgens welke deze landingstroepen reeds in Tunis ge vechtscontact met troepen der As-raio- gendheden zouden hebben, werden te Berlijn onwaar genoemd. Ook .omtrent de manoeuvres, die op het.oogenblik aan den gang zijn in Cy- renaïca, waar Rommel nog steeds terug trekt, wenschte men zich te Berlijn niet uit te laten, ten einde de tegenpartij geen aanknoopingspunt te geven; De toe stand schijnt namelijk ook voor de tegen partij nog zeer onduidelijk te zijn en het ligt vöor de hand, dat men van Duitsche zijde geen opheldering hierover wil verschaffen. Opvallend is het vertrouwen, waar mede toonaangevende Duitsche kringen de komende ontwikkeling tegemoet zien. Helaas hebben wij de laatste drie jaren alleen maar overwinningen geboekt, zoo verklaarde men in de Wilhelmstrasse, en zoodoende wordt uit het oog ver loren, dat de tegenpartij ook nog iets kan ondernemen. Binnen korten tijd zal echter blijken, dat de vijand ons zijn Achilleshiel heeft voorgehouden. Deze Achilleshiel, en hierop wordt steeds weer gewezen, is het tonnage- vraagstuk. De strijd tegen het invasie leger in Noord-Afrika is er een, die zich grootendeels richt tegen de trans- po rtverbindingen der geallieerden. En van Duitsche en Italiaansche zijde wordt deze strijd met alle kracht gevoerd, waarbij men het een gunstige omstan digheid acht, dat de Engelschen en Ame rikanen thans in de betrekkelijk nauwe wateren van het Westelijke Middelland- sche Zee-bekken een groot aantal sche pen. hebben moeten concentreeren, die even zoovele loonende doelen voor de duikbooten en vliegtuigen der As-mo- gendheden vormen. De strijd is nog pas begonnen, zoo verklaart men te Berlijn. Het doel der geallieerden is niet de be zetting van de Fransche gebiedsdeelen in Noord-Afrika. De strijd gaat om de beheersching van de Middellandsche Zee en omtrent dén uitslag hiervan is men vol vertrouwen. VORDERINGEN IN DEN KAUKASUS Achterhoedegevechten in Lybië Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag bekend: In het bergachtige sgfebied ten Noord- Oosten van Tuapse is een kleine inge sloten vijandelijke gevechtsgroep, na mis lukte uitvalspogingen, vernietigd. R03- meensche troepen hebben de bolsjewis ten in 'tgebied van Alagir teruggewor pen. Duitsche pantserwagens sloegen he vige vijandelijke aanvallen af en ver nietigden op een andere plaats vijande lijke strijdkrachten in een vooruitge schoven vijandelijke stelling. Daarbij wat- den meer dan 3000 gevangenen en rij. ken buit gemaakt. Op die Kaspische zee heeft de luchtmacht drie schepen, waar onder een tankschip tot zinken gebracht. Het pantserleger Afrika leverde ach terhoede-gevechten tegen vijandelijke pantserafdeelingen en vernielde gepant serde verkenningswagens. Havenwerken en benzinedepots te Bone, alsmede het vliegveld van Algiers, werd opnieuw1 ge bombardeerd. In luchtgevechten aan de kust van Tunis en Lybië verloor de vijand 5 vliegtuigen. Drie Duitsche vlielgj- tulgen worden vermist. Afzonderlijk vlie gende vijandelijke togs tellen verschenen in den afgeloopen nacht boven het Diuii- sche Deensche kustgebied. Bij een aanval van vijandelijke bommenwerpers een stad aan de Fransch-Atlantische kust leed de bevolking verliezen. Een Brit- sche bommenwerper werd door nacht jagers en twee door marine-artillerie neergeschoten. Ilallaansch weermachtsberlcht Pantsergeveckten tij Doma Het 906© communiqué van het Italiaan sche opperbevel luidt: Bij gevechten met pants,ergroepen in het gebied ten Westen van Derna zijn eenige vijandelijke pantserwagens ver nield. De bedrijvigheid in de lucht werd aan weerskanten door slecht weer be perkt. Een Curtiss-toestel werd neer geschoten. Aan de Algerijnsche kust le verden Duitsdie jagers gevechten met vijandelijke vliegtuigen, waarvan er vij'f werden neergeschoten. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA - Boodschap van Nehring De opperbevelhebber der FTanschle troe pen van de spil in Tunis, generraal Nehring, heeft een boodschip gericht tot de bevolking van Tunis, Algiers era Marokko en de Fransche garnizoenen in Noord-Afrika. Diaarin wordt de motivee ring die Amerikanen en Engelschen voor hun aanval trachten te geven, niet steek houdend genoemd en aangekondigd dat de Spilmogendheden in overeenstemming met de regeering van maarschalk Pe- tain vastbesloten zijn eenparig een aan val van den vijand af te slaan, die Euro pa en het Fransche imperium bedreigt. De soldaten van de Spil z'ijh gekomen om Zij aan zij met de Fransche sol daten te strijden. De Fransche troepen en de bevolking van Noord-Afrika wor den uitgenoodigd alles te doen om vrede en rust in Noord-Afrika te herstellen die door den vijandelijken aanval in het tegendeel zijn verkeerd. De Engelsche pers waarschuwt tegen voorbarig optimisme Naar de correspondent van het D.N.Bl te Genève uit Londen verneemt, toont de Londensche pers zich over de berich ten omtrent de Duitsch-Italiaansche troe- penlandingen in Tunis uiterst bezorgd. In haar commentaren zegt hij, dat thans de opmarsch van de geallieerde troepen een uiterst Zwaren tegenstand te ver wachten heeft. In de „Observer" geeft „Liberator" critiek op_ „het overdreven optimisme" van de geallieerden, die zich immers niet moeten inbeelden, dat zij Libye en Tunis reeds in handen hebben. Het zou beter zijn, zoo schrijft hij, zich er op voor te bereiden, dat het in Noord-Afrika nog buitengewoon ongezellig kan worden. Wanneer men zich dit voor oogen houdt, is het niet moeilijk in te zien hoe gewel dig groote, nog op te lossen problemen, nog voor de geallieerden in Noord-Afrika zijn weggelegd. Elders in het blad wordt gezegd, vdat reeds moet worden vastgesteld, dat na den eersten overwinningsroes een alge- meene ontnuchtering in Londensche re- geeringswijken intreedt. Men wordt er zich thans van bewust, dat de .verworven kleine voordeelen in Noord-Afrika nog lang geen beslissing beteekenen. In de Daily Mail schrijft Liddel Hart, dat het op het oogenblik moeilijk is zich' een beeld te vormen van de' ontwikke ling van den militairen toestand p Fransch Noord-Afrika.- Men moet beken nen, dat de operaties daar niet zoo ge schieden als men zïdh had voorgesteld. Ook is thans duidelijk, dat het Britsche achtste leger er niet in geslaagd is zijn tegenstander te vernietigen. Het heeft hem niet eens kunnen afsnijden of om singelen. Klaarblijkelijk is de vijand te soepel en te snel geweest. De Times schrijft over de gevechten in Libye, dat het achtste leger thans een punt bereikt heeft, waarop het moet uitrusten van de vermoeienissen der laatste dagen. Een adempauze is ver- eiseht. Er kunnen dus nog slechts ope raties van kleineren omvang worden ver wacht. Lord Wooltom, de Engelsche minister voor de voedselvoorziening, heeft Maan dagavond in verband met den Engelsch- Amerikaanschen aanval op Marokko en Algerije verklaard: De scheepsruimte, welke voor den invoer van levensmidde len in Groot-Brittannië ter beschikking stond, was reeds sohaarsch, maar is nu nog schaarsdher geworden. De onder neming in Noord-Afrika heeft reeds vele schepen opgeëischt voor het vervoer van troepen en materiaal en zal nog meer scheepsruimte opeischen. Dit gaat ech ter allemaal ten koste van den invoer naar de Britsche eilanden. Wij moeten ons derhalve op nieuwe inkrimpingen voorbereiden, aldus de minister. Wij mo gen ons niet aan ijdele illusies overgeven. MOBILISATIE GEDEELTELIJKE IN SPANJE Als voorzorgsmaatregel bedoeld Generaal FranCo heeft de ministers der drie weermachten bij decreet gemachtigd naar eigen goedvinden een gedeeltelijke- mobilisatie ten uitvoer, te leggen, ten einde de eenheid van leger, vloot en luchtmacht op oorlogssterkte te brengen. Voorts worden gepensionneerde en re serve-officieren en onderofficieren bin nen het bestek van de bestaande nood zakelijkheden opgeroepen. In het decreet wordt deze maatregel gemotiveerd met de toespitsing van den internationalen toestand en met het feit dat de oorlóg thans gekomen is in de onmiddellijke nabijheid van de Spaansche territoriale en protectorate gebieden, benevens van de koloniën. In de verordening wordt gezegd, dat het gaat om een elementaire voorzichtigheidsmaatregel, die er toe dient om te waarborgen, dat Spanje verre blijft van oorlog .om den vrede in Spanje te verzekeren en om Spanje's onafhankelijkheid en eenheid te garan deeren. De nieuwe 'commandeur van het 10e Spaansche legercorps, gen. Yague is uit Madrid .naar Melilla vertrokken. Dr. Göbbels bezocht Duisburg Geestelijks Westwal van strijdvaardigheid Minister dr. Göbbels is Dinsdagochtend in Duisburg aangekomen, waar hij ziCh door de bevoegde instanties liet voor lichten over de schade der Engelsche terreuraanvallen. Des middags voerde dr. Göbbels het woord te Wuppertal. Bij mijn bezoek aan Duisburg, aldus de minis ter, heb ik mij weer eens kunnèn over tuigen van de voorbeeldige houding yan de bevolking van de Westelijke Duitsche provincies. Hier is inderdaad een gees telijke Westwal van Duitsche strijdvaar digheid opgericht tegen de terreur van de Britsche plutocraten, oorlogsophitsers en oorlogsvoorbereiders. De algemeene toestand, zoo vervolgde dr. Göbbels, heeft door de unieke historische overwinningen der Duitsche weermacht ook in den ach ter ons liggenden zomer een kenmer kend ander aanzien gekregen. De voor spellingen van den tegenstander, tijdens den vorigen winter, zijn door de Duitsche wapenfeiten weerlegd op een wijze, die den vijand den adem heeft ontnomen. De offensieven van dit jaar hebben aan Duitsche zijde nauwkeurig omschreven en duidelijk afgepaalde doelen voor het al lergrootste deel reeds bereikt. De Führer heeft thans tegenover het Duitsche volk en voor de geheele beschaafde menseh- heid de waarborgen der vrijheid van Duitschland en van een nieuwe ordening van het geteisterde Europa. In een histo rische synthese van superieur staats mansgenie en een veldheerschap, dat' herinnert aan de klassieke voorbeelden, geeft hij zijn volk doel en richting in dit wereldhistorische conflict. Van den Füh rer tot den laatsten weerman, boer en grenadier, zoo besloot dr. Göbbels zijn rede, is thans de heele hatie vervuld van een heilig fanatisme om te werken, te vechten en te overwinnen. VERANDERING VAN HET WEER IN DE SOVJETUNIE Sneeuw in den Kaukasus Ter aanvulling op het weermachtsbe- richt van Dinsdag verneemt het DNB nog het volgende: Aan het Oostelijke front werden de gevechten geïnfluenceerd door de plot- selinge weersverandering, die in den Kau" kasus Zwaren sneeuwval en in den cen- tralen en noordelijken sector na dagen lange vorst hier en daar regen bracht. De krijgsoperaties bleven derhalve be perkt tot plaatselijke aanvallen van Duit sche stormtroepen. De Duitsche lucht, macht ontplooide een levendige activi teit Ondanks het feit, dat aan de lucht macht in het gebied van de Middelland sche Zee en in N.-Afrika zware eischen worden gesteld, rijn toch krachtige for maties, bestaand© uit de modernste vlieg tuigen, in den strijd geworpen voor aan vallen op spoorlijnen, laadstations en mu nitieopslagplaatsen. Zooals bekend zijn formaties strijd krachten van de mogendheden der spil in algeheele overeenstemming met de Fransche militaire en burgerlijke autori teiten ook in Tunis aan land gegaan. De Noordelijke punt van Tunis ligt op een ai fstand van slechts 140 kilometer van Sicilië, zoodoende kan de doorvaart tusschen Tunesië en Sicilië, dus de weg van het Westelijke naar he* Oostelijke deel van de Middellandsche Zee op doel- terffende wijze worden beheerscht. Bo vendien ligt Tunis, wat de ravitaillee ring betreft, buitengewoon (gjunstig. Van de voornaamste haven Bizerta bedragen de afstanden naar Cagliari op Sardinië 225 K:M., naar Napels 550 K.M., naar Mai'sala op Sicilië '220 KM- en naar Tripolis 580 KM. Het Noordelijke deel van Tunis levert geen moeilijkheden op voor militaire ope raties. Dit gebied bezit een dicht net van wegen en spoorlijnen, Zoodat snelle troepenbewegingen mojgfelijk zijn. Het kli maat en de drinkwatervoorziening vol doen aan Europeesche eischen. Ook op Tobroek, waar de Engelschen met alle middelen de vernielde haven installaties, waterleiding en wiegen weer trachten te herstellen, hebben formaties vliegtuigen van de spil in weerwil van den superieuren vijandelijken afweer door middel van jagers hevige aanvallen ge daan. Vormingsbijeenkomst der N.S.D.A.P. en N.S.B. In de gemeenschappelijke vormingsbij eenkomst van 't Fütirerkorps van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Neder land en de N.S.B, uit de kringen Fries land, Groningen en Drenthe te Assen, heeft de Hauptdienstleiter Schmidt met betrekking tot de landing der Engelschen en Amerikanen in Afrika gezegd, dat wij lang genoeg op een landing gewacht hadden, doch dat wij, gezien de kracht, waarop de Amerikanen zich beroemen, niet er jcp hadden gerekend, dat zij zich juist de zwakst verdedigde plaats had den uitgezocht. Dat strekt niet bepaald tot roem voor het Amerikaansche leger en doet geen groote heldendaden ver wachten. De fronten zijn thans duidelijk, en hier in Nederland heeft zich reeds sedert 21/2 jaar een front gevoirmd, dat berust op de trouw1 en kameraadschap der Duitsche en Nederlandsehe nationaal socialisten. Sprekende oyer de kameraden van het Nederlandsehe vrijwilligerslegioen en de Waffen-SS verklaarde Hauptdienstleiter Schmidt, dat wij wellicht in den eerst- volgenden tijd de vrijwilligers hier te lande kunnen begroeten. „Wij zullen hen dan begroeten zooals zij het verdiend hebben, want zij hebben het niet gemak kelijk gehad". Tegen degenen, die de eer kwetsen van dengene, 'die in de Duit sche gelederen strijdt, zal met de scherp ste middelen opgetreden worden. Met *de gelofte, Hitier onwrikbaar te volgen, besloot de Hauptdienstleiter Schmidt zijn rede. De nauwe kameraadschap tusschen de Duitsche en Nederlandsehe nationaal-so- cialisten was het onderwerp, waarover de plaatsvervangend leider der N.S.B., Van Geelkerken het woord voerde. Ondanks alle tegenstanders, die de gemeenschap der Duitschers en Nederlanders willen verhinderen, zullen id-e Nederlandsehe natioriaal-socialisten hun weg gadn aan de zijde van de Duitsche kameraden. Deze weg moet naar de Germaansche eenheid leiden. Er bestaat thans nog slechts één eisch: de oorlog moet gewon nen worden. Daartoe moet ieder volk zijn deel bijdragen en 't is derhalve niet meer dam recht én billijk, dat honderdduizen den arbeiders naar Duitschland gaan.- Van Geelkerken noemde het den plicht van het Nederlandsehe volk ook met de wapens in de hand aan te treden tegen het bolsjewisme. Hij sprak hierbij de verwachting uit, dat de dag zal komen, waarop 50.000 vrijwilligers aan het front zullen staan. „Wij verbinden ons lot", zoo verklaar de Van Geelkerken^ „voor alle tijden met Duitschland". Het Nederlandsehe volk moet zich nog vertrouwd maken met de gedachte offers te brengen. Want de plaats, die dit volk eens in Europa zal innemen, wordt alleen afgemeten naar de óffers, die wij hebben gebracht. De Führer heeft aan de bediende kapi- tein-vliegster Hanna Reitsch wegens de bijzondere verdiensten, "die zij zich met voortdurend gevaair voor haar leven heeft verworven voor de ontwikkeling van het Duitsche vliegmateriaal, het ijzeren kruis le klasse verleend. Rijksmaarschalk Her man Goering heeft tegenover de dappere vliegster zijn erkentelijkheid en geluk- wenschen uitgesproken. Wanneer verduisteren 7 Heden (Donderdag): son onder 16 44, Morgen (Vrjjdag) ion op 8 08; zon onder 16.42 Tuasehen- zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 5.03; op 16.09. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Deo. Nieuwe maas Dinsdag 8 Dec. Eerste kwartier Maandag 14 Dec. Britsohe vliegtuigen seksten met boordwapens Door blindelings beschieten met boord- wapens uit Engelsche vliegtuigen zijn gisteren twee Nederlanders gedood'. 7 anderen gevaarlijk resp. licht gewond; een woonhuis weid beschadigd* Barg'a, een kleine stad in de buurt van Carrara (Italië) voert een zeldzaam primaat: op 11.000 inwoners telt 25e 21 honderdjarigen! En ze is aardig op weg; dit eigen record nog te verbeteren. Want 90—loO-jarigen zijn er momenteel 186 en 80—90-jarigen liefst 710! Met een beetje geluk zal de stad dus bin nenkort vol grijsaards zijn! Bij onze vrijwilligers. Zffn goed humeur heeft hij niet verloren. Een arm vol met druiven, die zullen hem best smaken. (88 P.K. Altitadt OH P. H. s) Keuring voor de Waffen SS en het Legioen 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. Het S.S- Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffera-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er beZwaar tegen hebben hun dienst bui ten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljom. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de Inzet van dit bataljon ook im Nederland zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-S.S. en het Le gioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-S.S. in Neder land willen toetreden. 20.11.42 10.00 uur Zwolle, Hotel Peter», Markt. 20.11.42 16.00 uur Assen, Friesland- kaserne, Vaart, Zuidzijde. 21.li.42 10.00 uur Groningen, Concert huis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam, School, lepenweg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht, Wehrmachts* heim, Mariaplaats. 24.11.42 10.00 uur Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Eten Haag, Café D«n Hout, Bezuidenhoudscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1