ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 18 NOVEMBER 1942 OPöENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - less ABONNEMENT: Prijs: In ZtarltaMi 1.80, elder» Kl.90 par kwartaal. Weekabonnementen nap. IS en IS cant. Loaae nummers 6 cent, Verschijnt ladeten werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee,"!Schuithaven B 94, Telet 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechel) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J, Kosten, Zierikzee 9997B JAARGANG No. 15093 1 'ADVERTENTIES Adwrtcntlfin 10 cent pmillimeter; ln- gnondain mededeelingen 10 cant per millimeter; kleine advertentign 84 cent, BI) contract belangrijke korfing. K 2620 De ontwikkeling van de Fransch-Duitsche betrekkingen De houding van de regeering te Vichy, ten opzichte van den door den Engelsch- Amerikaanschen aanval op Noord-Afrika noodzakelijk geworden dioormarsch van troepen van de spil naar de Framscbq Middellamidsche Zee-kust, begint zilch nu duidelijker af te teekenen. Het protest van maarschalk Pétain tegen de over schrijding van de demarcatielijn heeft slechts een formeel karakter en het trek ken van eenige politieke consequentie schijnt ook van meet af niet in de be doeling van Vichy, te hebben gelegen. Die twijfel1, welke dusver terzake heeft be staan, is door de houding van de autori teiten te Vichy opgeheven. Het compromis van Toulon, dat eener zij ds met de Duitsche eischen aangaande de beveiliging van de Fransche Zuidkust en die betreffende de zeevesting Toulon, anderzijds met de Fransche wenschen( van militairen aard en van prestige re kening heeft gehouden, schijnt wel de reactie van Vichy definitief te hebben bepaald. Duitschland heeft uitdrukkelijk de souvereinitedt van het nieuw-bezette gebied aan Frankrijk en de Fransche autoriteiten toegekend. Do doormarsch tot de Middellanidsche Zee-kust, resp. de Fransche grenzen is geëindigd en met de beveiliging vain het kustgebied zou onverwijld zijn begonnen. De nieuwe opdracht, welke Rijksminister Speer heeft gekregen, is niet minder belangrijk, dan die, welke de uitvoering van de groote werken door de organi saties Todt en Speer aan de Atlantische en Kanaalkust behelsde. Den grootsten indruk heeft te Berlijn wel gemaakt het standpunt, dat de instanties van Vichy hebben ingenomen tegenover bepaalde in Noord-Afrika dienende mili taire commandanten van naam. Uiter aard. heeft maarschalk Pétain ten op zichte van den afvalligen generaal Giraud een sterk afwijzende houding aangeno men. Een ongeveer gelijk standpunt is bepaald wat betreft admiraal Darlan, wiens rol in Afrika nog altijd niet vol doende duidelijk kan worden genoemd. Zooveel heet vast te staan, dat zijn ge drag zeer twijfelachtig is en dat hij een missie, welke jhij bij de Amerikaansche troepen in Algerije moest volbrengen, hetzij vrijwillig, hetzij onder dwang in tegengestelden zin heeft uitgevoerd. In geen geval echter heeft Darlan eea machtiging van den staat ontvangen, be- ve£ 'te geven tot staking van den tegen stand. Het doet er niet toe, dat dit level in overleg met generaal Nogués S uitgevaardigd. Vichy. heeft dius ook wat den vroegeren opperbevelhebber van de Fransche weermacht aangaat, uit zijn twijfelachtige houding ide consequenties getrokken. Aanwijzingen wiens bevelen in Noord-Afrika gezag hebben, zullen niet zoozeer kunnen worden afgeleid uit hetgeen in Marokko en Algerije ge schiedt, waar de gevechten zoo goed als afgeloopen zijn, doch zullen in hoofcft- zaak moeten worden verkregen uit het geen in Tunesië gaat gebeuren. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Derna is volgens de plannen der As-treepen ontruimd Het opperbevel van die Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Duitsche troepen dropgen in het ge bied ten Noorden van Tuapse en in den sector van den. Eibroes in diep ge- echeloneerde stellingen binnen en namen, in verbitterde gevechten, talrijke ge vechtsstellingen stormenderhand. In den T e r e k - sector strandden herhaalde vij andelijke aanvallen, door pantserwagens gesteund, op den harclnekkigen tegen stand der Duitsche troepen. Op de Kas pische zee heeft de luchtmacht een tankschip tot zinken gebracht. Twee tankschepen werden beschadigd. Ge vechtsvliegers zetten de a,anvallen op de spoorwegen ten Oosten van de Wolga met goed gevolg voort. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer levendiie bedrijvig heid der Duitsche stormtroepen. Aan het Wolchow-front mislukten Sovjeta,anvallen door het vuur van den Diuitschen afweer. In Cyrenaïca duren de gevechten voort Derma is door de DuLtschers en Italia nen volgens de plannen ontruimd- Gevechtsvliegtuigen hebben met succes tegen Britsche kolonnes geopereerd. Een transportschip van 10.000 ton, dat deel uitmaakte van de Britsch-Ameriikaansche aanvoervloot voor Noord-Afrika, is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht Op weg zijnde vijandelijke kolonnes op den kustweg ten Oosten van gone en in In het tot kniehoogte liggende slffk aan de Wolchow is de ordonnans met z$n motorvoertuig blyven steken. Alle krachten ymoet hy inspannenojn het zware gevaarte uit de modder-brei te krijgen. (P.K. Schmidt'Schneeder Transo Fe Pax Holland s) het Zuidelijk grensgebied van Tunis leden door onze luchtaanvallen zware verliezen Afzonderlijk vliegende Britsche vlieg tuigen verschenen in de avondscheme ring boven het grensgebied van Noocrd- West Duitschland. Tengevolge van bom men leed de bevolking geringe verliezen. Patrouillevaartuigen en afweergeschut van de luchtmacht en de marine, schoten aan de kust van den Atlantischen Oceaan en de Noordzee, 7 vijandelijke vliegtui gen neer. Itallaansch weermachtsbericht Gevechten tussohen Derna en Bengasi Het 906e communiqué van het Italiaan- sehe opperbevel luidt: In Cyrenaicaspeel den zich gisteren tusschen Derna en Ben gasi hevige igjevechten af. Bij aanvallen van onze jachtvliegtuigen op een door de vijandelijke luchtmacht bezet vlieg veld iij Fransch Noord-Afrika, werden eenige op den grond staande toestellen in brand geschoten. Op weg Zijnde vij andelijke kolonnes werden met zichtbaar resultaat bestookt met machinegeweer- vuur. Bij de Algerijnsehe kust heeft een formatie Italiaansche torpedovliegtuigen een krachtig beschermd vijandelijk kon vooi aangevallen en twee schepen van middelbare tonnage tot zinken gebracht. Een onzer .duikbooten, onder bevel van den luitenant ter zee, Carlo Fomi, drong tot de reede van Bone door en bracht aan een groot vijandelijk koopvaardij schip door kanonvuur ernstige schade toe. Zes van onze vliegtuigen zijn miet teruggekeerd van de operaties van den dag. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA Aanvallen op het vliegveld van Bene Omtrent de gemelde luchtaanvallen der vliegers van de As op het vliegveld) van Bone, dat door Britsche en Ameri kaansche strijdkrachten is bezet, ver neemt het DND nog de volgende bijzon derheden: „Ondanks de hevigen afweer, bestook ten gevechtsvliegtuigen den geheelen Zon dag. hun doelen met bommen. Verschei dene vijandelijke vliegtuigen werden op den beganen grond vernield of ernstig beschadigd. De startbanen werden open gescheurd en hangars vernield. In lucht gevechten schoten piiize jagers zes vijan delijke machines neer. Voorts verneemt het DNB dait er in het Westelijke bekken van de Mididel landsche Zee op 15 November bijna den geheelen dag een hevig noodweer heeft gewoed, waardoor de aanvalsactie van de Duitsche duikbooten sterk werd be lemmerd. Ter vermindering van het aan- valsgevaar door duikbooten heeft de vijand zijn schepen meer van elkaar verwijderd. De baai van Bougie is bijna ledig. De vijand hééft zijn trainsportsdnie- pen gebracht naar kleine havenplaatsen. Ook hier echter blijven de schepen slechts enkele uren en verlaten zoo spoe dig mogelijk de gevaarlijke zone. Zij worden hierbij door Duitsche en Italli- aansche vliegtuigen achtervolgd. DE ZEESLAG IN DEN PACIFIC Bi Amerikaansohe vlootverliezen Het Japansche hoofdkwartier heeft na dere bijzonderheden bekendgemaakt over de resultaten van <ien slag in het Zuiden van den ^tillen nceaan, bijzonderheden, 'ciie ontvangen zijn na het publiceeren van het communiqué van 27 October. Ver liezen en beschadigingen van vijandelijke oppervlakteschepen: tot zinken gebracht een slagschip, twee vliegkampschepen (Enterprise en Hornet), nog een groot vliegkampschip, drie kruisers en een tor pedoboot jager. Zwaar beschadigd: drie niet-geïdenti- ficeerde oorlogsbodems, drie torpedo- boot jagers. Vijandelijke vliegtuigverliezenmeer dan 55 vijandelijke vliegtuigen zijn in lucht gevechten jjoven vijandelijke stellingen neergeschoten, 25 vliegtuigen van den vijand werden in luchtgevechten of door het vuur van de Japansche vloot boven Japansche stellingen ten val gebracht. Het totale aantal der verloren vijande-, lijke vliegtuigen bedraagt, met inbegrip van de machines, die verloren zijn ge gaan met de in den grond geb porde vliegkampschepen, meer dan 200. Met stelligheid is geconstateerd, dat het vliegkampschip van de klasse Hor net, waarvan indertijd gemeld is, dat het bij Midway tot zinken was gebracht, de Yorktown is geweest, dat het vlieg- kampsChip van de klasse Enterprise even eens bij den slag bij Midway beschadigd is en dat het in den slag in de Ko raalzee als in den grond geboord ge melde vliegkampsChip van de klasse Yorktown een bijzonder uitgerust vlieg tuigmoederschip was. Deze iOpgaven over dien slag bij Midway blijken nu niet geheel juist te zijn ge weest. Het Japansche keizerlijke hoofd kwartier heeft in dit verband dan ook medegedeeld, dat thans met stelligheid is geconstateerd, dat het vliegkampschip van1 de „Hornet'-klasse, waarvan de ondergang bij Midway is gemeld, de „Yorktown" is geweest. (De Amerikanen gaven het verlies van de „Yorktown" bij Midway op 16 September toe Red.) Het vliegkampsChip der „Enterprise"- klasse, waarvan eveneens de ondergang in den slag bij Midway, werd gemeld, werd alleen beschadigd. Het in de Ko raalzee als in den grond' geboord vlieg kampschip was niet de „Yorkstown" dioch een' speciaal uitgerust vliegkamp- schip. I 1 ARBEIDSTIJD IN BAKKERIJEN De secretaris-generaal van Sociale Za ken heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks, vergunning verleend, om, in afwij king van het gestelde in de Arbeidswet, in het tijdvak van 18 tot en met 28 Nov. a.s., door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder, gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid te doen verrichten. Deze vergun ning is gebonden aan de voorwaarde, dat, met uitzondering van den Zater dag, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen moet zijn tusschen 7 en 20 uur. Voor den arbeidstijd op Zaterdag geldt, dat deze moet liggen tusschen 7 en 22 uur. In l^et tijdvak van 18 Nov. tot en met 5 Deo., benevens op 23, 24, 30 en 31 Deo as. zal voorts door jongens van 16 en 17 jaar gedurende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid mogen worden verricht, onder voorwaar de, dat de arbeidstijd in zijn geheel ge legen is tusschen 7 en 19 uur. Indien in gevolge het vorenstaande een arbeider op Zaterdag na 13 uur airbeid verricht zal hij in dezelfde week, hetzij op ten minste een anderen werkdag na 13 uur, dat zij boven 48 uren per week arbeid verrichten, het geldende of berekende uurloon te worden betaald, of, zoo een hoogere vergoeding voor overwerk is overeengekomen, de overeengekomen ver goeding. Voorts heeft de secretaris-generaal v. Sociale Zaken aan hoofden of bestuur ders van broodbakkerijen, waarin tevens koek, banket, chocolade of suikerwer ken worden vervaardigd, In alle gemeen, ten des rijks vergunning verleend om in het tijdvak van 23 November tot en met 5 December 1942 op werkdagen en bovendien op Woensdag 23, Donder, dag 24, Dinsdag 29, Woensdag 30 en Donderdag 31 December 1942, in afwij king van het gestelde in de Arbeids wet, den werktijd van de in hun on derneming werrkzame bakkersgezellen p. Keuring voer de Watten SS en het Legioen 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. Het S.S- Ersatzkommanido deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst bui ten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de Inzet van diit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de W,affen-S.S. en het Le gioen kunnen zich ook diegenen meiden, die tot de Germaansche-S.S. in Neder land willen toetreden. 18.11.42 10.00 uiur Roermond, NSDAP, SwalmeTStraat 61. 18.11.42 16.00 uur Arnhem, Weverstraat 16b. 19.11.42 10.00 uur Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 19.11.42 16.00 uur Hengelo, Deutscbas Haus. 20.11.42 10.00 uur Zwolle, Hotel Peters, Markt. 20.11.42 16.00 uur Assen, Friesland- kaserme, Vaart, Zuidzijde. 21.11.42 10.00 uur Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam, Schaal, lepenweg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht, WehrmaiChts- heim, Mariaplaats. 24.11.42 10.00 uur Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoudscheweg. Esn van de fotoverslaggevers ender de Nederlandsche vrijwilligers in actie (Foto SS PK - Wiegand O H Beperkt het gan- en electriciteits- verbruik; het is uw eigen belang dag, met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren te ver lengen. In afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet is voorts vergunning verleend om door, de in hun onderneming werkzame jongens van 16 en 17 jaar onder bepaalde voor waarden gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid te laten verrichten. Die arbeidstijd dezer jongens moet in zijn geheel Iglelegen zijn (tusschen 7 jujur en 19 uujr, voorts mogen die jongens, indien zij op Zaterdag na 13 uur werken, in dezelfde week, hetzij op tenminste een andereu werrkrdag na 13 uur, hetzij op Maandag voor 12.30 uur geen arbeid verrichten. Voor elk uur, dat de arbeiders in het tijdvak van 23 November tot en met 31 December 1942 boven 48 iuir per week arbeid Wanneer verduisteren 7 Heden (Woensdag) zon onder 16 45. Morgen (Donderdag' soo op 8 06 zon onder 16.44 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 8.54; op 15.47. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. Nieuwe maan Dinsdag 8 Dec. Eerste kwartier Maandag 14 Dec. verrichten, moet het geldende of bere kende uurloon, of zoo een hoogere ver goeding voor overwerk is overeengeko men, worden betaald. FRONTGEEST VORMT NIEUW STUDENTENTYPE Mussert over Europa's strijd voor eigen cultuur Zaterdag hield te Utrecht het „Stu dentenfront'' zijn tweeden landdag. Van alle universiteiten en hoogescholen waren studenten hierheen gekomen. 's Ochtends vond een plechtige instal latie plaats van de eerste-jaarsstudenten, terwijl de studenten in het begin van den middag een marsch door de stad hielden. In de groote samenkomst, die daarna in de Aula van de Universiteit werd ge houden, kwam duidelijk tot uiting, dat hier niet studenten bijeen waren, die in hun eigen kringetje leven zonder eenig contact met de buitenwereld, zoo- als 2X30 vaak met studenten het geval is. Hier waren studenten bijeen, die ernst maken met den strijd om de herwording van het Nederlandsche volk en- die ook midden in dezen strijd staan. De vergadering stond onder leiding van ir. Noordijk, die de aanwezigen wel kom heette. Vervolgens hield de leider van het Stu dentenfront, dr. B. F. Saris, een uiteen zetting over de werkzaamheden van het Studentenfront. Prof. van Genechten sprak over: wvais intellectueel tot raadsman". Ir. Mussert, na de pauze het woord nemend, zeide: „Wanneer er „intellec- tueele" kringen zijn, die meenen, dat als Engeland niet wint, er een zee van ellende, knechting en strijd om de ge wetensvrijheid Uit zal voortkomen, dan weten wij het anders. Er is nog geen nieuwe orde, er is slechts een oorlog, die beslist over het zijn of het niet zijn van Europa in de naaste toekomst. Wij zien dezen tij.d als de laatste opflikkering van het oude, vóór het uitdooft". Mussert noemde het nieuwe, dat daar» na komen zal het „Europeanisme", dat alle volken zal omvatten. „Wij zijn bereid dit te verdedigen tegen het Azia tische bolsjewisme en tegen het Ameri kanisme". Wij zien, aldus Mussert, in de eerste plaats de dingen volgens de faculteit, waartoe wij behooren. De ingenieur ziet het zoo, dat het Engelsche imperialisme groot geworden is door de stoom machine en dat de motor, die ons den onderzeeër bracht en he4 vliegtuig, en die door de radio het Britsche monopolie in de berichtgeving heeft verbroken, het •Engelsche imperialisme weer zal afbreken De komst van het vliegtuig met zijn groote snelheden brengt mee, dat wij de samenleving gaan zien in continenten:, in het teeken waarvan de twintigste eeuw zal staan. De technicus die zegt, dat dit de revolutie is, heeft gelijk, indien hij maar bedenkt, dat het slechts een stuk daarvan is. De landbouwdeskundige ziet in den boerenstand den grondslag van iedere orde en denkt aan de ruimte, die Voor het Europeesche continent noodig is om allen tè kunnen voeden en die in ,1917 aan Eurppa is ontnomen, toen de Sowjets de grens van Europa naar het Westen terug- schoven. De filosoof ziet er het einde in van het humanistisch bijgeloof, de eco noom het bewijs, dat het kapitalistisch tijdperk ten einde is. De medicus acht het van het grootste belang, dat nu de volks gezondheid de grondslag zal worden van eiken volkschen opbouw, dat het natioi- naal-socialisme zich rekenschap heeft ge geven van de beginselen van het ras, Zie vervolg pag. 2,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1