ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 NOVEMBER 1942 m OPOENO! ZIERIKZEESCHE COURANT 1 ABONNEMENT: Prijs: In SarlkXM [ƒ1.60. eldnn [ƒ1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen nap. IS en IS cant Loaae nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telel. 32, Giro nb. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechet) A, J. de Looze, Zierikzee - HooldredacteurII. J. Kosten, Zierikzee 999TB JAARGANG Ho. 15092 ADVERTENTIES: AdvartentlSn lt een! per millimeter; ln- gezonden mededeellngan 10 cent par millimeter; kleine advertentién 84 cant, Bij contract belangrijke korting. K 2620 SOVJETAANVALLEN IN DEN KAUKASUS AFGESLAGEN Taaien tegenstand in Cyrenaica Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: Duitsche en Roemeensche troepen heb ben gisteren in het Kaukasusgebied he vige vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het stadsgebied van Stalingrad werden vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Het luchtwapen ondersteunde de gevech ten doeltreffend door aanvallen op artil leriestellingen en vliegvelden der bolsje wisten ten Oosten van de Wolga. Veld- stellingen en concentraties van den vijand aan den beneden-Don werden in. duik en seheervlucht aangevallen. Aan het overige front werden doop stoottroepacties bunkers en gevechtspa- sities van den vijand vernietigd en ge vangenen en buit binnengebracht. Plaat selijke aanvallen van de bolsjewisten in het gebied van het Ilmenmeer en van de Wolkof mislukten door den Duitscihen afweer. Door eskaders gevechtsvliegtui gen en Stuka's werden stations en trei nen van {1 en vijand overdag en.'s nachts zwaar getroffen. In Cyrenaica boden de Duitsch-Itajiaan- sche troepen taaien tegenstand aan den gelijkblijvenden vijandelijken druk. Zij trokken onder gevechten, waarbij zware verliezen geleden werden, verder naar het Westen terug. In den strijd tegen de Amerika ansch- Britsche landingsstrijdkrachten in Noord- Afrika brachten Duitsche duikbooten het transportschip „Warwick Castle", van 20.107 brt., alsmede een vrachtschip van 6000 brt. tot zinken. Bovendien kregen vier groote transportschepen torpedotref- fers. Jn het gebied rond Bougie werd een vliegveld, alsmede de haven doeltref fend aangevallen. Voor Bougie werden twee groote volgeladen transportschepen door het afwerpen van bommen bescha digd. Een vijandelijke duikboot werd door bommen vernietigd. Duitsche jagers en torpedovliegtuigen schoten voor de Tune sische kust drie vijandelijke vliegtuigen neer. Ill den Zaukasus. Een bataljon der Waf fen SS trekt over de Te rek, (SS P.K. Altetadt O H P. H DUITSCHERS EN ITALIANEN IN TUNIS GELAND Zeegevecht voor de Nederl. kust Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Maandag mede: Duitsche troepen hebben in den Kau- kasus twee ingesloten vijandelijke ge vechtsgroepen vernietigd en itn andere sectoren aanvallen van de sovjets, onder groote bloedige verliezen van den vijand afgeslagen. Vijf gevechtsvliegtuigen wier pen een vrachtschip op de Kaspische zee in brand en beschadigden twee trans portschepen. In Stalingrad werden door acties van stoottroepen opnieuw blokken huizen veroverd en vijandelijke tegen aanvallen afgeslagen. Aan de Wolehow stortte een vijandelijke aanval door ons afweervuur ineen. De ontwijkende beweging in Cyrenaica verloopt volgens de plannen. Duitsche en Italiaansohe formaties ge vechtsvliegtuigen en jachtkruisers vielen vijandelijke kolomnes met goede uitwer king aan. In luchtgevechten met supe rieure vijandelijke vliegtuigformaties werden drie vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Duitsche en Italiaansche troe pen zijn met volledige goedkeuring van de Fransohe burgerlijke 'en militaire auto riteiten in Tunis aan land 'gegaan. Aan de kust van Algiers werd de haven en het vliegveld van Bone gebombardeerd. Een Duitsche duikboot torpedeerde v,oor de Marokkaansche kust van den Atlanti- schen Oceaan een passagiersschip van 6000 ton. In den nacht van 14 op 15 November vond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht plaats tusschen patrouille vaartuigen en motortorpedohooten. De vijand trok na een kort gevecht terug. 89 schepen vernietigd of beschadigd Zooals reeds in een extra bericht is gemeld, werden bij de gemeenschappe- actie van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht en van de Duitsche en Ita liaansche marine bij den strijd tegen het vijandelijke konvooi aan de Noord- Afrikaansche kust en het Westelijke deel der Middellandsche Zee de volgende suc cessen behaald: Vernietigd of beschadigd werden in totaal 89 schepen en wel 14 koopvaarders en groote transportschepen met een geza menlijken inhoud van 102000 ton, werden tot zinken gebracht, een groot tankschip van ^ngeveer 10.000 ton werd getorpe deerd en in zinkenden toestand achterge laten, 7 koopvaarders en een groot trans portschip met een gezamenlijken inhoud van 71000 ton werden zoo zwaar bescha digd, dat hun verlies zeker geacht kan worden. Daarmede werd in totaal 183000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht tank- en transportscheepsruimte vernie tigd. Hiervan zijn reeds acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 76000 ton in het extra bericht van 14 November vermeld. 35 ander© koopvaarders en transport schepen met^ een gezamenlijken inhoud van '23400 tón werden beschadigd, ten deele zoo zwaarr dat verwacht kan wor den, dat zij geruimen tijd niet voor transportdoeleinden gebruikt kuninen wor den. Bovendien werd een slagschip be schadigd. Drie vÜegtuigkampschepen wer den beschadigd, waarvan 'een Zoo Zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het ge. ruimen üjd geen dienst zal kunnen doen. Drrie kruisers werden tot zinken ge bracht, veertien kruisers en een groote torpedojager werden beschadigd. Vier torpedojagers en een bewakingsva,artuig| werden tot zinken gebracht, zeven tor pedojagers en bewakingsvaartuigjen be schadigd. DE ONTRUIMING VAN TOBROEK Se wet van den woestijnoorlog Het D.N.B. verneemt ter aanvulling op het weermaohtsberieht van Zaterdag: Met de ontruiming van Tobroek, welke eerst geschiedde nadat alle militaire in stallaties waren vernield, wórdt het zieh van den vijand losmaken in Westelijke richting door de Duitsch—Italiaansche formaties voortgezet. De Engelschen heb ben tijdens hun groote offensief belang rijke terreinwinst behaald, dodh het is hun tot nu toe niet gelukt het gros van het Duitsch—Italiaansche pantserle- ger te vernietigen en te verhinderen, dat dit nieuwe, voorbereide verzetlinies be reikte. Bovendien brengen vliegtuigfor maties van de spil den achtervolgenden Britschen voorhoeden dagelijks zware ver liezen toe. De Berliner Nachtausgabe schrijft: „De wetten van den woestijnoorlog, welks onverbiddelijke hardheid Rommels divi sies en de Italiaansche troepen in Noord- Afrika de beide laatste jaren voldoende hebben leeren kennen, hebben ertoe ge dwongen Tobroek tijdig te "ontruimen voor de oprukkende Britsche en Ameri- kaansche pantsertroepen. De tactiek, zich voortdurend van1 den vijand los te maken, die door een aan val van vijandelijke pantserwagens en zware wapens in massa maarschalk Rom mel werd opgedrongen, moest er toe leiden, dat Tobroek tijidig ontruimd werd, zoodra uit de strategische positie geen mogelijkheid' van verzet ten Oosten van Tobroek bleek. Rommel heeft het in zijn hem eigen superieure leiding van den woestijnoorlog juist geacht de barrière van verzet niet ten Oosten van Tobroek te leggen, doch op een ander terrein. Tobroek is zoo achtergelaten, dat de Engelschen geen kans meer hebben er een steunpunt achter hun front of een verdedigingspunt van te maken voor het geval, dat, volgens |die wet van den woestijnoorlog, er weer een Duitsch Italiaansche troepenbeweging van het Westen naar het Oosten plaats vindit. Tusschen de inneming van Tobroek in Juni van dit jaar door de Duitsche en Italiaansche troepen en deze tijdige ont ruiming bestaat dia| zoowel' strategisch als tactisch gezien een belangrijk onder scheid. (tallaansch weermachtsberieht Britsch.e kruiser getorpedeerd Het Italiaansche Weermachtsberieht van Zondag luidt als volgt: De Italiaansche en Duitsche troepen bleven hardnekkig te genstand bieden tegen den opmarsch der vijandelijke strijdkrachten in Cyrenaica en dwongen den vijand herhaaldelijk tot zware gevechten. Levendige bedrijvigheid der luchtmacht boven de Middellandsche Zee en Fransch Noord-Afrika. Negen vliegtuigen werden moor jagers der Spil neergeschoten. Een tiende werd door het afweergeschut van het eiland Pamper- laria neergehaald.Italiaansche gevechts vliegtuigen ondernamen in seheervlucht een geslaagden aanval op een vliegveld in Fransch Noord-Afrika en schoten daar bij talrijke vliegtuigen, die kort tevoren gedaald waren, in brand. De aanvallen uit de lucht en ter zee op Engelsche en Amerikaansche schepen in de Algerijn- sche wateren werden voortgezet. In den vroegen ochtend van heden plaatste een Italiaansche duikboot in de baai van Bougie twee torpedotreffers op een Engelschen kruiser van de Leander- klasse (7200 ton). De kruiser is gezon ken. In het Oosten van de Middelland* sche Zee hebben Italiaansche torpedo vliegtuigen met succes een vlootformatie aangevallen. Een torpedojager werd ern stig getroffen en kan als tot zinken ge bracht worden beschouwd. Van de operaties dér laatste dagen zijn in totaal tien Italiaansche vliegtuigen niet op hun basis teruggekeerd. De laatste luchtaanval op Genua heeft vijf dooden geëischt, terwijl veertien personen ge wond werden. De namen der slachtoffers zullen in de plaatselijke pers gepubliceerd worden. Een duikboot heeft op den Atlantischen Oceaan nieuwe successen behaald. Hij bracht een bewapend Engelsdh motor schip van 10.000 ton en door geschutvuur het bewapende stoomschip „Veerhaven" van 3500 ton tot zinken. Daarmede heeft deze -duikboot in tien dagen in het ge heel meer dan 30000' ton vijandelijke of voor rekening van den vijand varende scheepsruimte tot zinken gebracht. Eeni- ge der bemanningen, waaronder een ka pitein, werden gevangen genomen. Italiaansoh-Puitsche troepen landden in Tunis Het 905e communiqué van het Ita liaansche opperbevel luidt: Italiaansoh-Duitsclhe troepen idijn in Tu nis aan land gegaan met toestemming van de burgerlijke en militaire Fransch© autoriteiten. Die bewegingen van onze troepen op Corsika en in Zuid-Frankrijk 'zijn bijna voltooid. Britsche bommenwer pers hebben in Fransch Noord-Afrika vliegvelden aangevallen. Eenige vijande lijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Zes toestellen werden in ge vechten neergeschoten doorbegeleiden de jagers. De strijdkrachten van de Spil vochten in Cyrenaica heftig tegen vij andelijke eenheden. De vijandelijke lucht macht werd met grootje actie aangevat en tijdens verscheidene gevechten schoten onze jagers drie toestellen neer, zonder zelf verliezen» te lijden. Onze formaties ondernamen met succes aanvallen met mitrailleurs en granaten, die gevoelige verliezen toebrachten aan de pantser wagens der Britsche kolonnes. In den. afgeloopen nacht hebben Britsche vlieg tuigen (opnieuw de stad Genua gebom bardeerd en wederom aanzienlijke scha de aangericht aan woonwijken. Het aan tal slachtoffers onder de burgerbevol king bedraagt 4 dooden en 24 gewon den. De namen zullen in de plaatselijke bladen worden bekend gemaakt. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA Qiraud's houding veroordeeld Zondagavond heeft de Fransehe regee- ring het volgende bekend gemaakt: Volgens de buitenlandsche radio-uitzen dingen heeft generaal Giraud, die zoo juist door Roosevelt tot opperbevelhebber in Noord-Afrika is benoemd, een'oproep uitgevaardigd, die een rechtstreeksch appèl beteekent toit afvalligheid. Eenige dagen geleden, toen er beweerd werd, dat generaal Giraud zich voor radio- Algiers ten gunste van den Amerikaan- schen aanval had uitgesproken, heeft de Fransehe regeering daarover haar ver bazing te kennen gegeven. Inderdaad had generaal Giraud na zijn terugkeer in Frankrijk in een brief aan maarschalk Petain van 4 Mei hem van zijn trouw verzekerd en tevens de verplichting op zich genomen :op generlei wijze de po litiek van Laval te hinderen. De Fransehe regeering moet derhalve comstateeren, dat hij zijn eerewoord als officier op ondubbelzinnige wijze en ern stig heeft gebroken. De Fransehe regee- ring herinnert er aan, dat de maarschalk de Afrikaansche troepen het bevel heeft gegeven aan den generaal van het ver raad gehoorzaamheid te weigeren en zich streng te houden aan het bevel van het staatshoofd als opperbevelhebber. Darlan en Noguèn Reuter heeft een bericht verspreid, dat Generaal Noguès ziCh bij zijn terugkeer uit Algiers te Rabat met de houding van Admiraal Darlan solidair zou hebben verklaard. Noguès heeft te Algiers lang durige besprekingen met Darlan gevoerd. Naar men echter uit welingelichte bron nen te Vichy verneemt, heeft Generaal Noguès een oproep gericht tot de Marok kaansche ilegionnairs, waarin hij hun op wekt rust en discipline te bewaren en de bevelen van Maarschalk Pétain op te volgen. Portugal's neutraliteit door Amerika geschonden Naar uit Lissabon via Madrid wordt gemeld, heeft Zondagmiddag) tegen 12 uur een vrij groote formatie Amerikaan sche bommenwerpers op geringe hoogte gevlogen over het centrum van Lissa bon. Twee machines cirkelden verschei dene malen over de Portugeesche hoofd stad. Daarbij konden de Amerikaansche souvereiniteitsteekenen duidelijk worden waargenomen. Onder de bevolking, die op dat uur in grooten getale op straat was, heeft de schending van de Portu- 'geesehe neutraliteit zeer groote ontstem ming gewekt. ZEESLAG IN DEN STILLEN OCEAAN Amsrikaansolio kruiser vernietigd Naar het keizerlijke Japansche hoofd kwartier bekend maakt, is op 12 No vember bij Guadalcanar een zeeslag van yrij grooten omvang g|eleverd. Het vol gende communiqué is hierover gepubli ceerd: Op 12 November heeft de slag een aan vang genomen en hij duurt nog voort Japansche marinevliegers hebben een vij andelijken kruiser van vrij nieuw type tot zinken gebracht. Een andere kruiser van de B-klasse en drie transportsche pen werden in brand geschoten en 19 vliegtuigen neergeschoten. In een daarop volgenden nachtelijken aanval van Japansche vlootonderdeelen werden nieuwe successen geboekt: Twee kruisers van vrij nieuw type werden in den grond geboord, twee andere groote kruisers eveneens tot zinken gebracht, benevens een torpedobootjager. Japansche verliezen: Een slagschip zwaar beschadigd, twee torpedoboot- jagers gezonken en meer dan tien vlieg tuigen niet teruggekeerd. Door deze suc cessen is bijna de helft der vijandelijke vloot bij het eiland Guadalcanar vernie tigd. Smuts pleit voor gezamenlijken afweer van het duikbootgevaar Aan veldmaarschalk Smuts is in het huis voor Zuid-Af rik a te Londen de oor konde van het eereburgerschap van de stad' Plymouth overhandigd. Bij die ge legenheid, aldus meldt de British Offical Press, hield Smuts een> rede, waarin hij een overzicht gaif van den toestand in Engeland en tijdens den oorlog bewerk ten vooruitgang. Smuts zeide o.a.„De Afrikaansche woestijn is geen plaats om uit te rusten. Tot dusverre hebben wij den vijand slechts waardevolle steunpunten ontno men, doch dat moeten thans voor ons steunpunten worden, van waaruit hvij ons offensief kunnen voortzetten. De duik- ■bootooTlog blijft het grootste gevaar voor ons. Duitschland concentreert zich als nooit tevoren op het beschikbaar stellen van materieel, machines en bemanningen voor den bouw en de uitrusting van duik booten. Op alle zeeën zijn die duikbooten te vinden in een aantal, op afstanden en Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag); zon onder 16 46 Morgen (Woensdag) zon op 8.05zon onder 16.45 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2.44; op 15.23. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. Nieuwe maan Dinsdag 8 Dec. Eerste kwartier Maandag 14 Dec. gedurende perioden, die men vroeger on mogelijk achtte. Trots onze inspanning neemt de duikbootoorlog nog in hevig heid toe. Het moet onze eerste en voornaamste taak zijn, deze duikbooten te bevechten. Wij hebben de noodige vloottechnici en luehtvaartverkenners, om een oppersten staf voor de bestrijding van de duik booten samen te stellen. Waarom zouden wij geen gezaghebbenden oppersten staf instellen, die zich zou moeten bezig houden met dezen bijzonder doodelijken aard van oorlogsvoering? Ik ben maar, een Boer uit Afrika en andere mensehen zullen heel wat beter dan ik weten, hoe zij deze zaak moeten aanpakken. Ik ben alleen maar bezorgd1 over de urgentie, waarmede wij den vijand van dit aan valswapen moeten berooven. Wij allen weten maar al te goed, idat het duik- bootgevaar ernstig, zeer ernstig, uiterst ernstig is. Ik ben er van overtuigd, dat een ge organiseerde aanval op dit doodelijke gevaar met alle middelen, die ons ten dienste staan, even doeltreffend zal blij ken' als hij 25 jaar geleden was. ik pleit met allen ernst voor zulk een aan val". BERLIJN OVER DEN MILITAIREN TOESTAND Op alle fronten in elk opzicht gunstig geacht De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Wanneer men de kansen van de mo gendheden van het pact van drie met die van de geallieerden vergelijkt, komt men te Berlijn tot de slotsom, dat alle reden aanwezig is om den toestand met vertrouwen te beoordeelen, ja, dat de jongste actie van Washington en Londen de 'schaal nog meer heeft doen overhellen ten voordeele van de mogendheden van de nieuwe ordening. Want het feit, dat in sinds lang door den vijand bedreigd ge bied thans klaarblijkelijk aan den dag treedt, dat bepaalde verwarde situaties opgehelderd worden, dat voorts vol doende troepen, zonder die van andere fronten weg te halen, voor de Duitseh- Italiaansehe tegenactie ter beschikking staan, dat alles zijn factoren, die het plan van den vijand, nl. de strijdkrachten van de spil te versnipperen, in zijn tegen deel doen verkeeren. Nieuwe fronten scheppen voor Engeland en de Ver- eenigde Staten wellicht een scbynbare, doch niet een werkelijke verlichting van hun positie, want nu de tegenstander door te handelen zijn sluier heeft opge licht, worden de in het vooruitzicht ge plaatste mogelijkheden kleiner en komt het er nog slechts op aan om aan deze enkele handeling van den vijand thans actief het hoofd te bieden. Met welk een snelheid en voorbereiding de Duitsch-Italiaansche tegenactie aan het rollen is, hebben twee feiten bewezen: 1. De feillooze opmarsch van de strijd krachten van de spil naar de door den vijand bedreigde strategische posities in het Europeesche deel van de Westelijke Middellandsche Zee. 2. Het bepaald minutieus werkende op treden van de luchtmacht en de duikboor ten van de spil tegen de Amerikaansch- Engelsche agressie op Fransch Nooird* Afrika. In Berlijnsche kringen wijst men er op, dat echts een druk op den knop moodig is om een offensief door vlieg tuigen en duikbooten te ontketenen, dat door dit gebied tot in alle bijzonderheden reeds lang was voorbereid voor het ge val, dat de beantwoording van een vij andelijke actie noodzakelijk zou warden. Het toenemen van de resultaten van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1