V\0.// ONGELUKSVOGELS Vi'iiiwwifii'iy Afdeeling I Zonder naheffing Uil Stad én Provincie Radioprogramma Zondag 16 November HILVERSUM I. 415.5 M. 7.30 Het Zondagochtendconcert, gr.; 8.15 Harmonie muziek, gr.; 8.30 De zin van het boer zijn; 8.45 Koorzang, gr.; 9 BNO: Nieuwsberichten; 9.15 Volksmu ziek, lezing; 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen; 10.30 Deutsche Stunde; 11.80 De stem der S.S.; 11.45 Neerlands stem van het Oostfront; 12 BNO: Nieuwsberichten en populair actueel praatje; 12.15 Leden van het Nederiandsch Kamerkoor; 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert; 14 Het Omroepsymphonie-orkest; 15 Ger- hardt Hauptmann; 15.20 Lichte muziek; 16 Omroeporkest; 17 Het Zondagmiddag- cabaret; 17.45 Melodieën uit een uitstal kast; 18.30 BNO: Nieuwsberichten en sportuitslagen; 18.45 Gram., afgewisseld met sportreportages. Van 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Gram,; 19.30 Pianovoordracht; 20 De Melodisten; 21 Gram.; 21.15 „Van Stad tot Front"; 21.45 BNO: Nieuwsbe richten; 22 Balletmuziek uit „Faust", gr.; 22,20 Bonte Melodieënreeks, gr.; 23.15— 24 Platenbal, gr. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.30—9.15 Zie Hilversum I; 9.15 Voor de jeugd; 9.45 De instrumenten van het orkest; 10.30 Studiodienst; 11.30 Gewijde muziek, opn.; 11.45 „De kerk in zonde en heerlijkheid"; 12 BNO: Nieuwsberich ten en populair actueel praatje; 12.15 Programma-overzicht; 12.20 Amusements- i orkest; 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd; 12.45 Amusementsorkest; 13 „Wie en wat waren onze voorouders"; j 13.15 Het Amusementsorkest; 14 „De zoon van den Padischah van Indië"; 14.50 Primaballerina, gr.; 15 Opera „Manon"; 17 Nederlandsche boekenschouw; 17.20 Omroep-pianotrio; 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Militair weekoverzicht; 18 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 18.40 De Nederlandsche taalclub19 BNO Engelsche uitzending: Dutch News Reel; voor de radio-centrales: Liederen uit het Zuiden, gr. Van 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 19.15 Lichte muziek; 19.45 BNO: Nieuwsbe richten; 19.55 Gram.; 20 Concertgebouw orkest, opn.; 21 Voordracht; 21.15 Clave- c-imbel, fluit, viola da gamba, gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Militair overzicht; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilversum I. Maandag 16 November HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7 30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Licht ochtendspel (gr.); 8 30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Spreken en zingen, lezing; 8.50 Concerto grosso van Handel t (gr.)9 Berlijnsch Opera Orkest (gr 9.30 Spiegel van den dag (opn.)9.40 Berlijnsch Opera orkest; 10 Koorzang (gr.); 10.30 Voordracht; 1045 Otto Hen driks en zijn orkest; 11.30 Zang met pianobegeleiding; 12 Almanak; 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansorkést; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 BNO: Politiek of militair overzicht; 13.10 Omroeporkest; 14 „Elck wat wils"; 15.00 Voordracht; 15.15 „Elck wat wils"; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursberich ten; 17 Orgelconcert; 17.30 Van heinde en verre :klinkt het nieuws; 17.45 Amuse mentsorkest; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Amusementsorkest; 19 Politiekweek- praatje; Van 19.15 alleen voor de radio- centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 19.15 Vertrouwde wijzen in bonte rij; 20.45 Eigen opna men; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 00 De Poeszta roept (gr.)22.20 Liederen uit 't hart (gr.); 23.05—24 Populair or kestconcert (gr.). ttS* "s#sk W <?K> w vn> 4s> ,Hét is een vreugde moeders te mo gen inlichten hoe ongelooflijk veel te bereiken is mét nog een beetje niéör liefde en warnite, juist voor hét moei. lijkheden gevende kind". HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15r-7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder; 8.15 Muzikale ochtendgymnastiek (gr.) 8.80 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Viool en piano (gr.); 9 Vroolijke werkers in- spireeren de lichte muze (gr.); 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Vervolg van 9uur; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Arn- hemsche orkestvereeniging (opn.); 11.00 Voor de kleuters; 11.20 Volksliedjes (gr.).; 11.30 Orkest Rentmeester; 12.80 Op be zoek bij de familie de Boer; 12.45 BNO; Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Pro gramma-overzicht 13 Door opera en ope rette (gr.)13.15 Stedelijk orkest van Maastricht; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste; 15.30 Voordracht; 15.45 Sympho- nie-orkesten spelen Strauss-walsen (gr.); 16 Strijkkwintet; 16.45 BNO: Nieuws-, za kelijke- en beursberichten; 17 „Emma van Haarlem", luisterspel voor de jeugd; 17.15 Lichte muziek; 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Friesch praatje; 18 Marsch- muziek (gr.); 18.15 De N.S.B. antwoordt; 18.30 Omroepsymphonie-orkest en het Omroep-piano-trio (opn.)Van 19.15 al leen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 19.15 Uit Neerlands Gouwen; 19 30 Lichte gram.: 19.15 BNO: Nieuwsberichten; 19 55 Lichte gramofoonplaten20.15 „Varia" gevarieerd programma; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22.00 BNO: Politiek praatje; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 00 Zie Hilversum I. DE NIEUWE STAATSLEENING Se korting op de gewone inschrijving op 30Vs pot. vastgesteld De wnd. secretaris-generaal van het departement van financiën maakt be kend, dat de toewijzing op de boven vermelde leening, waarop de inschrijving openstond -op 10 November 1942, zal ge schieden als volgt: a. De ingeschreven bedragen waarvoor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen b. op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 30^ pet. van het ingeschreven bedrag met dien ver stande, dat de toegewezen bedragen op honderd gulden worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leening is vol- teekend, zal tot de uitgifte van de in uitzicht gestelde gedwongen leening niet worden overgegaan, zoiodat de zich aan de recepissen bevindende stortingsbe- wijzen waardeloos zijn. j TWEE JAAR VREUGDE EN ARBEID Overzicht van het werk door H. J. Woudenborg bi een overzicht van het vele werk, dat de stichting „Vreugde en Arbeid" in de twee jaren van haar bestaan ten be- hoeve van den arbeider heeft verricht, heeft de leider van het Nederlandschie Arbeidsfront, de heer Woudenberg, er nog eens op gewezen, dat men slechts uit overtuiging en vrijen wil lid kan worden van het N.A.F. Reeds is het aan tal grooter dan dat van het N.V.V. in zijn bloeiendste periode is geweest en de tijd is niet ver af, dat het totale vooroorlogsche ledental van alle vakcen trales zal zijn bereikt. Dit beteekent ech ter nog slechts een stap op den weg naar het doel: alle 2i/s miUioen Neder landsche werkers in één organisatie ver* eenigd. Hoewel het dus kennelijk niet te doen is om contributiebetalers, maar om over tuigde werkers, zou een situatie, waar bij een beperkt aantal georganiseerden steeds maar weer de spits moest afbij ten voor alle arbeiders die afzijdig blij ven staan, als onbevredigend moeten wor den gekenmerkt. Het is dus niet geheel uitgesloten, dat in de toekomst eenige zachte drang op de arbeiders zal worden geoefend. Ook van de werkgevers wordt verwacht, dat zJij zich, nu de jongste verordening op dit gebied het vaststel- 0NDERUN6E WA rraraiuDiirlMTKMiPfuW «mtnao n •muiobib (Inboedels tot 17500,— Aantal verzekerden 43.000 Verzekerd bedrag 125.000.000,- Geauddeld verzekerd bedrag per post ruim f 3000, (Herverzekerd bij efd. A, met een verzekerd bedrag van rnim 5 Milliard) Premie V, per duizend per 3 maanden Schadeuitkeerlng per 3 maanden De meest rerstendige rcrieke- ring voor hen, die geen zorg over naheffing willen hebben Ingangsdatam nieuwe 3-maandsperiode 15 November 1942 Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE - BEZORGER len van de loonen in handen legt van een gemachtigde voor den arbeid, in grooteren getale jpillen aanmelden dan tot dusver. Op het oogenblik zijn er circa 1000 aangesloten van de naar schatting 30.000 patroons, die een personeel van vijf man of meer in dienst hebben. De heer Woudenberg gewaagde in zijn overzicht van de dankbaarheid, waarmede „Vreugde en Arbeid" de erfenis van de vroegere vakbeweging heeft aanvaard. Voortbouwende op hetgeen reeds bestond was de eerste taak, ongeloof en wan trouwen te overwinnen. Men had daarbij den wind stellig niet in de zeilen; distri butie, evacuatie, loonstop, reisbeperking er spergebied vormden even Zoovele be lemmeringen voor het wijd uitslaan van de vleugels. Het tweejarig bestaan (V. en A. werd opgericht op 4 Nov. 1940) zal Maandag avond feestelijk worden herdacht in het gebouw Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, waar o.m. het Residentie- Orkest ,en het ballet van de Stedelijke Opera van Amsterdam voor het voetlicht zullen treden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Feuilleton ii door M. K. B. De heer Terheijden, die met uitgestoken handen op zijn kinderen toetrad, deinsde onwillekeurig eenige schreden achter uit, verrast en teleurgesteld. Daar zijn we eindelijk! Waar is Moeder? riep Bertie's opgewekte stem en hartelijk schudde hij zijn vader dö hand: Hier is Truus. Niemand zei wat of maakte eenigerlei uitnoodigende beweging. Het altijd zoo kalme gelaat van mevrouw Terheijden stond zelfs ontsteld. Mies legde kramp achtig de hand op den arm van dien dominé; en Bertie voelde zich beleedigd om der wille van zijn vrouwtje, door die vreemde ontvangst. Kom mee., Bertie, fluisterde zij hem in. Ik wist wel, dat ze niet naar ons verlangden! Ik heb het je wel gezegd. Kom mee; we kunnen best buiten hem! zei ze, hoe langer hoe onstuimiger en met een uitdagenden blik, vooral den kant van mevrouw Terheijden ui. Bertie begreep er niets van!.... De brie ven van huis waren zoo prettig en op geruimd geweest en hadden zijn vrouwtje zulk een hartelijk welkom beloofden nuDeze wijze van begroeten was een beleediging voor hen beiden! Trots wierp hij het hoofd achterover en vroeg: Wat beduidt dit, Vader? Kunt u mijn vrouw dan geen welkom heeten? Zeker, beste jongen; maar.... Met hulpeloozen blik keek de oude heer naar Mies; maar het was de do- miné, die nog zoo goed mogelijk de situatie redde: Wij zijn enkel wat verbaasd, Bertie; maar dat zullen wij zoo straks wel nader toelichten. Ga nu eerste mee thee drinken. Bertie kwam weer eenigszins tot kalm te door die uitnoodigende woorden. Nu, Mies, heb je niets te zeggen tegen je schoonzuster? vroeg de dominé weer. Gedurende een oogenblik trok Mies zich terug met een uitdrukking van on- besch rijf lijken afkeer op het gelaat. Maar met heldhaftige zëlh>eheersching be dwong zij zich, trad naderbij en raak te zoo even de hand aan van Truus, ter wijl ze fluisterde: En Gertrude dan? De tegenwoordigheid van dominé Berns was gedurende dit benauwd! oogenblik van onschatbare waarde, daar de heer en mevrouw Terheijden te zieer ontsteld waren, om de juiste wij'ze van optreden te weten. Kolondampvargiftiging Donderdag heeft zich te Rotterdam een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waarvan een oude man, de 77-jarige A. Beek, het slachtoffer is ge worden. Drie andere huisgenooten, on- der wie de echtgenoote van den heer Beek, werden bedwelmd en moesten naar het Zuiderziekenhuis worden gebracht. Vergrijp tegen het Duitaeho militaire strafrecht Een 22-jarige Nederlander uit Venlo is door een1 Duitschen krijgsraad wegens ongeoorloofde verwijdering veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Hij was als kleermaker werkzaam in de Mies schonk thee en dit bood haar tenminste eenige afleiding. Toch kon Bertie (het tenslotte niet lan ger uithouden, schoof zijd kopje weg en zei: Neen, dank je Mies, ik wil geen thee meer! Wel zou het mij een uit komst zijn, als je mij een van allen' eens wilde toelichten, wat dit alles toch beduidt en waarom jullie mijn vrouw met zoo vreemde blikken beschouwt? 't Lijkt wel of je nooit van haar be staan gehoord hebt! Zal ik hem inlichten? vroeg do minéé Berns aan den heer Terheijden. Kijk, Bertie, het geval is Zóó, dat wij allen ten zeerste verrast waren bij de verschijning van de jonge mevrouw Ter heijden. Je weet toch ook wel, hoe je in je laatsten brief schreef, waarin je vertelde van je voorgenomen reis naar Spanje, dat je vrouw dan hier alleen zou logeeren tot je terug was. Nu, en met langZamen nadruk sprak Berns die woorden uit, twee dagen na dien brief kwam zij! Wat een onzin! En ze is al dien tijd bij mij geweest! „Lnstaodsetzungswerkstatt" van 'n „Flie- gerhurst", behoorde dus, tot het burger lijk personeel van de Duitsche weer macht en was onderworpen aan het Duit sche militaire strafwetboek. Hij was daar van ook op de'hoogte gebracht en had een verklaring onderteekend, waarin deze inlichting was .opgenomen. De veroor deelde bleef herhaaldelijk zonder excuus van zijn werk weg," 'meldde zich ten slotte ziek en verscheen, ondanks oproe pen, niet meer op zijn werkplaats. Daar op is hij veroordeèld wegens ongeoor loofde verwijdering, volgens paragraaf 74, van het militaire strafwetboek. Huwelijksdrama Na een onderzoek, dat vele maanden heeft geduurd, zal binnenkort voor de Annhemsche rechtbank een huwelijksdra' ma worden berecht, dat langen tijd de gemoederen in het kleine plaatsje Veld- driel heeft beziggehouden. Het betreft een afschuwelijke zaak tegen een jonge vrouw, die er van beschuldigd wordt, haar 46-jarigen man, den landarbeider Van H. om het leven, te hebben ge bracht door hem vergiftigde pannekoeken te laten eten. De vroiiw heeft inmiddels na geruimen tijd te hebben ontkend, ten slotte een volledige bekentenis afgelegd en bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Arnhem. Anonieme dreigbrief Een dame te L)en Haag ontving dezer dagen een anoniemen brief, waarin haar onder verschillende bedreigingen werd opgedragen te zorgen, dat op een be paalde plaats en tijd een enveloppe met f 235 zou liggen. In overleg met de po litie werd op de verlangde plaats (in een winkel) een enveloppe met inhoud neergelegd, zij het ook, dat deze inhoud uit waardeloos papier bestond. Spoedig verscheen een pl.m. 15-jarige jongen om de enveloppe af te halen. Hij werd ge volgd. In een zijstraat bleek iemand te loopen, die teekenen van verstandhouding tot den jongen gaf. Aanhouding volgde. Het waren de 15-jarige winkelbediende C. B. en de 23-jarige etaleur P. A. Laatstgenoemde bekende do schrijver van den dreigbrief te zijn en den jongen op het afhalen uitgestuurd te hebben, waar voor deze een belooning van f 2.50 zou krijgen. Bovendien bleek bij fouilleering; A. 500 aardappelbonnen bij zich te heb ben. Volksgerioht to Spakenburg Dezer dagen is er verschrikkelijk huis gehouden in een winkelpand in de Hoek- straat te Spakenburg. Reeds geruimen tijd was het bekend, dat daar dmgen gebeur den, die de ethische en religieuze gevoe lens ger dorpelingen ernstig kwetsten. Een groote menigte, meest jongelui, heeft daar de ruiten verbrijezld, verduisterings papier in brand gestoken en den inhoud van de étalage geroofd. Den volgenden morgen werden de overgebleven resten door schooljongens vernietigd. RECHTZAKEN Rechtbank te" Middelburg Door D. K., 42 jaar, kok te 's-Graven- hage, tijdelijk te Haamstede, thans gedetineerd, is hooger beroep ingesteld tegen het vonnis der Arr.-Rechtbank te Middelburg van 5 November, waarbij hij wegens „verduistering" is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Nadat de Amerik. regeering heeft be paald; dat alle in Amerikaansche havens liggende Fransche schepen in beslagj moe ten worden genomen, wordt thans be kend gemaakt, dat het ministerie van financien is heiast met het blokkeer en van de Fransche credieten in de Ver. Staten. Dit heeft betrekking zoowel op Franseh staatsbezit als op gelden van particulieren. Wanneer verduisteren Heden (Zaterdag): zon onder 16 50. Morgen (Zondag) zon op 7.59zon onder 16.49 Maandag: zon op 8.01 zon onder 16.48 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 14 05; onder 23.04. (Eerste kwartier). Maandag Maan onder 0.18; op 14.34. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. Nieuwe maan Dinsdag 8 Dec. Eerste kwartier Maandag 14 Dec. HAAMSTEDE. Tot assistent bij den Tuihbouwvoorlichlingsdienst, voor hel rayon SChouwen-Duiveland, St.-Philips- land, Tholen en West-Brabant, met stand plaats Haamstede, is aangesteld onze dorpsgenoot A. J. v. d. Weel. SIRJANSLAND. De- Zendingsoolleete heeft hier 1.1. Zondag in de kerk ruim f 22 opgebracht. ST.-MAARTENSDIJK. Burgerl. Stand October. Geboren: Catharina Jacoba, -d. vain H. J. Lacor en J. J. J. v. d. Endt; Jacob, z. van A. Hage eh M- Hage; Willem, z. van C. L. Stoutjesdijk en J. J. Vroegop. Gehuwd: J. Kloet, 57 j., wedn. en C. v. d. Boogaart, 50 j., wed. Gevestigd: S. J. -de Rooij uit Stavenisse; C. J. Poppe uit Bergen Op Zoom; C. A. Oudesluijs uit Den Haag; P. M. Mol uit Poortvliet. Vertrokken: J. C- Nelisse naar Bleiswijk; J. L. Hage naar Tholen; I. J. Wielaard naar Stavenisse. TOONEEL EN FILM Prijsvraag voor toneelstukken Het departement van volksvoorlichting en- kunsten deelt mede: De prijsvraag voor tooneelstukken, uit geschreven door de afdeeling theater en dans, mag, wat de deelneming betreft, een volledig succes worden genoemd. Niiet minder -dan 168 tooneelwerken werden ter beoordeeling ingezonden, benevens tien stukken in een bedrijf, welke echter, voor mededinging niet in aanmerking konden worden genomen, aangezien de prijsvraag zich niet uitstrekte tot het gebied -der z.g. een-acters. Van de 168 ingezonden tooneelstukken waren 20 stukken gewijld aan de behandeling van historische onderwerpen-, ontleend aan de vaderlandsche of de algemeene geschie denis, er waren 111 ernstige tooneel- spelen en verder 27 blijspelen of kluch ten. Een groot aantal dezer stukken moest, bij eerste lezing al dadelijk ter zijde worden gelegd, omdat zij in geeneit deele beantwoordden ami de vereischten. Bij verdere schifting bleek, dat voor geen der drie afdeelingen stukken ingezonden werden, die naar inhoud, strekking, vorm en stijl in aanmerking konden komen voor eerste prijzen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Se huieelacktirges Tot voor kort gold de bepaling, -dat ook de huisslachtinigen in Zeeland alle maal moeten geschieden op een centrale slachtplaats. Dat beteekende voor hen, die ver van zoo'n slachtplaats afwoon den, een bijna onoverkomelijke moeilijk- Wordt vervolgd) Dezer dagen is door de Nederlandsche Oost Compagnie een groep Nederlandtche boeren, die zich vrfjwillig heeft gemeld voor werkzaamheden in de onder burger- lyk bestuur staande gebieden in het bezette Oosten, uitgezonden In het gebouw van den landstand te Den Haag nam de president der N.O.Cmr. M. M. Rost van Tonningen, afscheid van de vtrirekkenden, ow. zich twee vrouwen, mej. Roskam, dochter van den Boerenleider, en mej. de Waard, dochter van den boerenreider voor Zuid Holland, bevinden. De president in gesprek met beide vrouwen (N.O.C, Polygoon-Pax Holland s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2