ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZA1£RDAo 14 NOVEMBER 1942 2È&raEESCHENCOÜRANT DE AANVAL OP WEST-AFRIKA ABONNEMENT: T797 - 1889 Prijs: in ZlerikMa yi.OT, eldjn 3; 1.90 Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee Schuithaven B 94, per kwartaal. Weekabonnementen reep. Teiei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei is en 15 cent Losse nummers 5 oent A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 99STB JAARGANG Ho. 15090 ADVERTENTIE!: Advertentiën 10 cenl per millimeter; /in- Seionden mededeelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 81 cent Bij contract bmangrifke korting. K 2620 DE TOESTAND IN MAROKKO ERNSTIG In het officieel© communiqué van het Fransche ministerie van voorlichting van Donderdagavond over de situatie in N.- Afrika wordt gezegd, dat in Marokko de toestand erger is geworden. Het slagf- schip „Jean Bart" is buiten gevecht ge steld. De Fransche troepen reorganisee- ren zich op een reis in Zuid-Oostelijke richting. Marakesj is zwaar gebombar deerd. Het verraad van generaal Giraudi wordt in Afrika zeer veroordeeld- In Algerië schijnt de vijand geen vorderin gen te maken. In Tunis, waar generaal Barré het bevel voert, zijn geen militaire operaties voorgevallen. Donderdagmorgen is Bon© door Amerikaansche troepen bezet, die door Engelsche schepen aan land gezet werden. Constantine was Donderdagavond1 half zeven nog niet bereikt. Ter handhaving van de rust en orde in Tunis, zoo meldt SPT, heeft de prefect, Delegue, bepaald, dat samen scholingen van meer dan drie personen Zijn verboden. Verder is in de steden Bizerte, Sfax, Souss, Tunis en Gabes het verkeer van 22 uur tot 4 uur ver boden. De voorstellingen van theaters, bioscopen enz. moeten in het geheele gebied van Tunis om 18 uur eindigen, terwijl de verkoop van alle dranken van 15 uur t6t 5 uur eveneens verbo den is. Generaal Noguès, de resident-gene raal van Marokko, heeft een vertegen woordiger naar Vichy gezonden, die daar Woensdag per vliegtuig! is gearriveerd. Hij is onmiddellijk na aankomst door maarschalk Pétain in audiëntie ontvan gen. Het Fransche ministerie van Buitenl. Zaken deelt mede, dat de evacuatie van de Japansche staatsburgers in Marokko is begonnen. De leiding hiervan berust bij den Japanschen consul te Casablanca. Het eerste doel der gieëvaeueerden is Tanger. Het Fransche min. van voorlichting heeft Vrijdag het volgende officieel me degedeeld: In Marokko en Algiers zet ten onze troepen den terugtocht en de hergroepeering in de richting! van het binnenland voort. Duitsche vliegtuigen hebben Angelsaksische troepen te Bougie gebombardeerd. Amerikaansche vliegtui gen hebben het vliegveld van Tunis ge bombardeerd. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Britsch-Amerikaansche landing'sstrijd- krachten harig uit da lucht Bestookt Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: Aan het front in het Westelijk deel van den Kaukasus werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Een in het gebied van Alagir, tijdelijk afgesneden eigen pantserformatie heeft, onder het af slaan van talrijke vijandelijke aanvallen de verbinding met de naburige strijd krachten, al strijdende hersteld, en daar bij verscheidene honderden gevangenen gemaakt. Rumeensche troepen sloegen ten Zuiden van Stalingrad vijandelijke aanvallen ter sterkte van een bataljon af. In Stalingrad werd het den vorigen dag veroverde terrein van uiteengeslagen vijandelijke groepen gezuiverd. In den Centralèn en Noordelijken sec tor slechte plaatselijke actie. De lucht macht viel de vijandelijke ravitailleering aan op spoorwegen en wegen. Tijdens aanvalsoperaties van Duitsche duiikboo- ten tegen de Britsch-Amerikaansche landingsstrijdkrachten in Framsch- Noörd Afrika, werden gisteren aan de Marok- kaamsche kust van den Atlantischen Oce aan een Britsche kruiser van de Bir- mingham-klasse, door vijf torpedotref fers, een torpedojager der K-klasse op de reede van Medala drie transportsche pen van te zamen 24500 ton tot zinken gebracht- In het Westelijk deel der Mid- dellandsche zee bracht een duikboot een transportschip van 7000 ton tot zinken en torpedeerde twee andere schepen, w.o. een groot passagiersschip met twee schoorst een en. In de Golf van Bougie brachten for maties Duitsche en Italiaansche gevechts vliegers tijdens voortdurende aanvallen overdag en 's nachts een transportschip van meer dan 10.000 ton tot zinken, als mede een klein koopvaardijschip en be schadigden 14 koopvaardijschepen, waar van enkele zoo ernstig, dat verwacht mag worden, dat ze zullen zinken. Bo vendien werden tijdens duik- en sCheer- vluchten eenige bomtreffers geplaatst op twee groote oorlogsschepen, een kruiser en drie torpedojagers. Gevechtsvliegers bombardeerden overdag de havenwerken van Bougie en het vliegveld bij Algiers. De bezetting van de Zuid-Fransche kust is in feite voltooid. Verder maakt het opperbevel bekend: De 'commandant van de Fransche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee en de bevelhebber van de kustverdedigeng van Toulon, heb ben een plechtige verklaring afgelegd, dat zij de Fransche oorlogsschepen en de zeevesting Toulon tegen eiken aanval der Angelsaksische mogendheden zullen verdedigen. De Führer en de Duce hebben derhalve bepaald, dat van de bezetting van het vestinggebied van Toulon door de Duitsche en Italiaansche troepen zal worden afgezien. Itallaansch weermachtsbericht Hevigs luchtgevechten hoven Noord-Afrika Hét 901e communiqué van het Itali aansche opperbevel luidt: De van te voren vastgestelde bewegin gen van onze troepen in Frankrijk en op Corsiika duren voort. De commandant van> de Fransche Middellandsche vloot en de commandant van de kustverdedi ging te Toulon, hebben plechtig ver klaard, idat zij ide Fransche oorlogssche pen en de zeevesting Toulon tegen ideren aanval der Angelsaksische mo gendheden zullen verdedigen. De Führer en de Duce hebben derhalve bevel geh geven, dat het gebied van de vesting Toulon niet wordt bezet door Duitsche of Italiaansche troepen. In de Marmarische woestijn hebben Britsche gepantserde aideelingen op nieuw hevige aanvallen gedaan. De lucht macht deed herhaaldelijk aanvallen met bommen en machinegeweren. Italiaansche torpedo- en bombardementsvliegtuigen hebben opeenvolgende aanvallen gedaan op Engelsch-Amerikaansche vlootforma- ties in de baai ven Bougie en nieuw© successen behaald. Een kruiser van de Leander-klasse, een groote torpedojager, en twee koopvaardijschepen, waarvan een meer dan 10.000 brt. metend, werden door torpedo's getroffen en zwaar be schadigd. Een transportschip geladen met munitie vloog in de lucht, na te zijn getroffentwee schepen geraakten in brand, na door bommen te zijn getroffen, terwijl ook de havenwerken groote scha-> de werd toegebracht. Majoor Carlo Emmanuela Bustaglia, die zijn roemrijke groep torpedovlieg- tuigen in den strijd had aangevoerd en die door een nieuwe overwinning in to taal meer dan 100.000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken had gebracht is niet qp zijn basis teruggekeerd. Een Britsch toestel werd neergeschoten. Duit sche vliegtuigen hebben met succes vij andelijke schepen in de Algerijnsche wateren aangevallen. Zij brachten een transportschip van tien duizend ton tot zinken, troffen twee kruisers en 'drie torpedojagers en beschadigden talrijke andere koopvaarders. Aan boord van ver scheidene dezer schepen deden zich ont ploffingen voor. Een van onze duikbooten die deel mam aan de operaties aan de kust van Framsch Noord-Afrika, heeft in een enkelen aan val tweevijandelijke vrachtschepen met een gezamelijken inhoud van 25.000 ton tot zinken gebracht. Bij den recenten) aanval op Sardinië, heeft ide vijand, zoo- alls hij zelf meldt, 19 bommenwerper^ verloren. De wrakstukken van talrijke vliegtuigen werden langs de kust gevon den. Een onzer duikbooten heeft door kanonvuur een vier-motorig vijandelijk vliegtuig neergeschoten. PANTHERSPRONG NAAR AGADIR Spannende episode uit den strijd om Marokko Agadir 1911.... Dreigend li,g|t de Pan ther op de reede van de Marokkaansche havenstad. Het Duitsche oorlogsschip is slechts een nietig stipje in de eindeloozte wateren van den Atlantischen Oceaan. En toch brengt ide sprong, die de Pan ther naar Agadir maakte, geheel Europa in spanning. Weder om dreigt de strijd om Marokko het oude werelddeel in vuur en vlam te Zetten. Sedert Frankrijk omstreeks 1830 de geleidelijke verovering van het naburigle Algerië begon, was Marokko een twist punt der groot© mogendheden. Vele Euro- peesche staten hadden belangen in het vrijwel onbekende land, dat dloor Zijd ligging! tusschen twee zeeën een sleutel positie innam. Spanje sloeg begeerige oogen op het Rifgebied aan de over zijde van de Middellandsche Zee, Enge land dacht aan Gibraltar, Frankrijk aan Algerië ie»n ook Duitsehlamd kon niet afzijdig blijven. Hun onderlinge rivaliteit was zelf zoo groot, dat Marokko's on afhankelijkheid in 1880 door de betrok ken machten plechtig gewaarborgd werd. De Entente Cordiale van 1904 veran derde het aangezicht der Marokkokwes- tie. Engeland en Frankrijk werkten in het vervolg samen, waarbij Engeland aan Frankrijk de vrije hand liet in Marokko in ruil voor concessies in Egypte. De inlijving van Marokko bij het Fransche koloniale rijk was nu nog slechts een kwestie van tijd. Tweemaal trachtte Diuitsehland dezeh gang van zaken te verhinderen. In 1905 bracht keizer Wil helm een demonstratief bezoek aan Tan ger. Maar reeds het volgende jaar kreeg; Frankrijk op de conferentie van Al ge? ie as het recht de politie en staatsbank in Marokko te organiseeren. Eenige tijd heerschtg rust en de Fran sche invloed nam gestadig toe. Enkele jaren later, in 1911, bracht de spanning om Marokko Europa, echter wederom op de grens van vrede of oorlog. Sheriff Moela-Hafid werd door oproe rige stammen in zijn hoofdstad Fez be dreigd. Een Fransch leger rukte tot ont zet op en bereikte Fez. Nu trachtte Duitschland voor een laatste maal in te grijpen. De Panther deed zijn sprong naar Agadir. Het oorlogsgevaar bereikte een hoogtepunt. Maar ook ditmaal werd het gevaar bezworen, toen Duitschland na lange onderhandelingen het Fransche protectoraat erkende tegen afstand van een deel van Fransch Kongo. De Panther had zijn taak volbracht en vertrok weer naar noordelijker wate* ren. Agadir geraakte in de vergetelheid. Totdat de oogen der wereld zich thans voor de tweede maal in deze eeuw op. de Marokkaansche havenstad richten. I Stormtroepen in den aanval op de laatite battions inde vesting Stalingrad. (P.K. Beine-DV-RP.H. t) Verzending Kerstpakketjes voor Walfen-SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- SS en het legioen, die een veldpostnum- mer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor kerstpak- ketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungs- marken. Deze zegels worden aan de sol- daten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus j nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één ze gel en voor 2000 gram twee zegels op plakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de kerst pakketten voor 30 November a.s. aan de post ter verzending zijn afgegeven. Van 10 tot 25 December 1942 is het niet moge lijk, pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadres- 1 seerd worden: an das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan; rang naam veldpostnummer of adres: I Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsehe bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsehe vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld kerst- pakketverkeer mogelijk is. DISTRIBUTIENIEUW S De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 14 Nov. niet meer geldig: 57 brood, beschuit, vleesch, aardappelenmelktapte melk, tabak. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Maandag 80 November: 412, 413 algemeen (Zeep), N-eenheidszeep, waschpoeder, toiletzeep. BEZUINIGING IS ONVERMIJDELIJK Controleert geregeld het gas- I en electriciteitsverbruik j In dezen tijd is bezuiniging op het gas- en electriciteitsverbruik een nood zakelijke voorwaarde voor het gebruik'er van in het algemeen. Dat wil zeggen: Als ge uw rantsoen overschrijdt, volgt onverbiddelijk een hooge boete en het spook van de afsnijding komt om den hoek kijken. Daaraan zal geen mensch zich willen wagen; „zonder licht" te zitten is uiterst onaangenaam, maar „zon der gas" beteekent geen warm eten, geen warme dranken enz. Als uw wo ning met gas of electriciteit wordt ver warmd, kan „zonder" zelfs beteekenett, dat ge in de kou moet verblijven. Men moet steeds op zoodanige wijze bezuinigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met ©enig overlag behoeft dit geen onoverkomelijke bezwaren met zich te brengen. De huisvrouw is voldoende in haar vak onderlegd om te weten, waar en hoe Zij de noodige bezuiniging! kan toepassen. Het is nu welhaast overbodig geworden de Nederlandsehe huisvrouw er op te wijzen, dat de groenten en aardappelen met Zoo weinig mogelijK water moeten worden opgezet en de spijzen gekookt met het deksel op. de pan. i Even vertrouwd is zi| geworden met de gewoonte, om het gas pas aan te steken, wanneer de pan is opgezet. Dat de spijzen zo ©vlug mogelijk aan de kook worden gebracht, spreekt vanzelf en er is wel geen huisvrouw in ons land, die niet de voortvarendheid bezit, welke even spreekwoordelijk is gewon den als 'de netheid van het legendarisch Buiksloter vrouwtje, dat eens den toe gang tot haar woning aan een zeer hoog geplaatst persoon weigerde, omdat ze pas alles geveegd en geboend had. Eens per dag afwasschen in plaats van twee- of driemaal is eveneens een ge woonte, welke in tal van huisgezinnen reeds wordt gevolgd en waarmee voor al de heer des huizes zich kan vereeni gen, voor zoover hij uit hoofde van de gezinsomstandigheden zich verplicht gevoelt mede de handen uit de mouwen 1 te steken. Bezuinigen heeft steeds een onaange- namen klank, doch in dit geval betee- kent het slechts bevordering van eigen belang. In geen huisgezin mag men dit over het hoofd zien. De overheid heeft den plicht de verbruikers te wijzen op de mogelijkheden, die er bestaan om tot belangrijke besparing op het verbruik van gas en electriciteit te komen; de enkeling doet daarom goed zich naar die aanwijzingen te gedragen, want wanneer de besparing niet voldoende zou worden doorgezet, zouden de gevolgen minder aangenaam zijn. Afsnijding van den toevoer bij over schrijding van het toegemeten rantsoen brengt een gezin in moeilijkheden, doch het is de straf op een onverantwoorde lijk verbruik in tijden, waarin de groot ste zuinigheid nu eenmaal onv€rmijdo« lijk is. Controleert daarom geregeld uw. gas- en electriciteitsverbruik. Wie geregeld gas- en electriciteits verbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1