NIEUWSBODE VRIJDAG 13 NOVEMBER 1942 OPGENOl ZIER1KZEESCHE COURANT DE AANVAL OP WEST-AFRIKA ABONNEMENT: Prijs: In ZiertkXM [/1.60, elcter» K 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen reap, 13 en 15 cant. Loase nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zlerikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee Sohuithaveu B 94, Telef. 32, Oiro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 998TB JAARGANG Ho. 15089 ADVERTENTIES: Advwtentlên 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 10 cent per millimeter; kleine adTertenttën 81 cent. BI) contract belangrijke korting. K 2620 ORAN, IN ALGIERS. WERD BEZET DE FRANSCHE VLOOT TE TOULON Dinsdagochtend hebben de Amerikaan- sche troepen kans gezien, O ran aain de 'Middellandsche Zeekust binnen te drin gen en de stad te bezetten. In het centrum van de stad is het nog tot kleine schermutselingen gieko men, maar na drie uur werd geen schot meer gehoord. Voordat de stad viel, hadden de Franschen nog krcahtige te genaanvallen gedaan op de Amerikaan- sche troepen, die zich in de buitenwij ken bevonden. Twintig vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Nadat uit Vichy gemeld was, dat de Fransche strijdkrachten ondanks den he- vigen druk van den vijand, die door pantserstrijdkrachten gesteund werd, In het gebied van Oran over het geheel genomen hun stellingen hadden weten te handhaven, bracht de Parijsehe zien der Dinsdagmiddag het bericht, dat de Franschen ten westen van Oran tot ster ke tegenaanvallen zouden Zijn overge gaan. De gevechten duren nog) voort. Uit Londen meldt SPT dat na de inneming van Algiers en Oran de voor naamste gevechten in Algiers gieëindig'd zijn. Men rekent er in geallieerde krin gen echter op, dat de Amerikaansche troepen in het binnenland nog Qp te genstand Zullen stuiten. Het heftige vuur van de Fransche marine en kustbatte- rijen heeft aan Amerikaansche zijde ver liezen veroorzaakt. Twee transportsche pen zijn beschadigd en eenige Amerikaan sche vliegtuigen zijn neerg|eschoten. Ten aanzien van het Amerikaansche gerucht dat de Bey; van Tunis den Ame rika anschen Itroepen Zou hebben toege staan door Tunis te trekken wordt, naar SPTi meldt, te Vichy, officieel Verklaard, dat hierover geen bevestiging! uit Tunis is ontvangen. Het Fransche ministerie van voorllch- ting publiceert het volgende communiqué: Nadat de commandanten dier Fransche marine in Toulon de verplichting op zich hadden genomen zich tegen iedergn aan valler te verdedigen, hebben de Duit sche autoriteiten besloten, dat de ver- sterkingswerken van Toulon niet bezet worden en dat de Fransche oorlogs schepen met rust ziullen worden gelaten. De Fransche omroep deelde Donderdag- dagmiddag mede, dat na het staken der gevechten in Casablanca, de strijd m de rest van Marokko voortduurt. Woensdag zijn zeer hevige gevechten ge leverd in de streek van Port Lyauty en Safi. De Fransche troepen stonden daar tegenover veel sterkere strijdkrachten, die bovendien door een sterke vlojot werden gesteund. Te Algiers heerschte er gedurende den nacht veel bedrijvigheid in de lucht. De Fransche troepen leverden gevechten op den weg van Algiers naar. Umane. I Te Constantino is het rustig. Uit Philipville noch uit Boni worden lan dingspogingen gemeld. I Naar Havas-Ofi meldt, is de gouver neur-generaal van Algerië, Chatel, te I Algiers aangekomen. ZooaJs bekend is Algiers door Engelsch-Amerikaansche troepen bezet. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Aanvallen der luchtmacht op het Britsch-Amerikaansche eskader Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte ^Donderdag bekend: In den Kaukasus vonden bij Alagir gevechten van vrij1 grooten omvang plaats In den sector van Tuapse werden ver scheidene belangrijke bergtoppen stor menderhand veroverd. Gevechtsvliegtui gen vielen vijandelijke spoorweginstalla- ties en vliegvelden aan de kust aan. In Stalingrad joegen stoottroepen in ver bitterde a an valsge vechten den vijand we derom uit huizenblokken en steunpunten. Artillerie van het leger en luchtdoelartil lerie der luchtmacht brachten op de Wolga vijf groote schepen voor het over zetten van troepen en vrachtschepen tot zinken. Artilleriestellingen en ravitaillee- ringsverbindingen ten Oosten der rivier werden door luchtaanvallen Zwaar ge troffen. Aan het Don-front kwam het in den sector der Rumeensche troepen tot plaat selijke afweeTgevechten. Tijdens het ver loop daarvan werd de vijand) gedeeltelijk in gevechten op korten afstand terugge slagen. Over het geheele. Oostfront gleen gevechtsacties, behalv© krachtige aanval len der luchtmacht op transportschepen, troepen en ravitailleeringsopslagpilaatsen van den vijand. De uitwerking hiervan zal geruimen tijd merkbaar blijven. Een nachtelijke aanval op het belangrijke ver- keerknooppunt Torskok veroorzaakte groote branden. In de baai van Kroon- stadt vernietigde een kustbatterrij1 der marine een sovjetduikboot door verschei dene treffers. In Noor d-A f r i k a zijn de Duitsch-Ita- liaansehe troepen aan de Lybisch-Egyp- tische grens in hevige gfevechten gewik keld met sterke vijandelijke pantsertrijd- krachten .Duitsche jachtvliegtuigen scho ten 5 Britsche vliegtuigen neer. Tijdens aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht op de Amerikaansch-Brit- sche oorlogsschepen voor Algiers, wer den een vliegkampschip, e©n kruiser, een groote koopvaarderr door bommen van zwaar kaliber getroffen. De haven van Algiers en een vliegveld in de nabijheid der stad, waar zich vele vijandelijke vliegtuigen bevonden, vormden het doel van andere bomaanvallen. In de baai van Bougie werden in voortdurende aan vallen twee transportschepen van teza men 16.000 brt. tot zinken gebracht en 12 groote koopvaarders en een passa giersschip ten deele zwaar beschadigd; een vliegkampschip, een zwar© kruiser pn een torpedojager .werden getroffen. Alle vliegtuigen keerden van dezen aan val op hun steunpunten terug. Duitsche duikbooten 'brachten in. een aanval op Amrikaansche en Britsche tramsportschepen in het Westelijk deel der Middelllamidsehe zee een troepéntrams- portschip van 19.000 brt., een transport schip van 12000 brt. en een vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Van een forma tie oorlogsschepen, die bestond uiit een vliegkampschip en beveüigingsvaartui'gen, werden 2 oorlogsschepen, w.o. een tor pedojager door torpedotreffers bescha digd. Voor Algiers werd een beveailii- gingsvaartuig getorpedeerd. In de wa teren1 van Casablanca plaatsten duikboo- ten torpedotreffers op een vrachtschip en twee andere schepen van een konvooi. Het in het weermachtsbericht van 11 November genoemde vijandelijke schip, da/t in het Noordelijk deel van den Atlam- tischen Oceaan door een duikboot was beschadigd, is naar uit een aanvullend bericht met bijzonderheden omtrent den aanval blijkt, niet een slagschip van de Queen Elisabeth-Masse, doch het passa giersschip „Queen Elisabeth" van 85000 brt. Duitsche pantser- en gemotoriseerde troepen hebben in de vroege ochtend uren de Fransche MtddeUandschezeekust bereikt. De beweging iln ZuiduFr,ankrijilc verloopt zonder wrijving. Itallaansch weermachtsbericht Corsika door Italiaansche troepen bezet Het 900e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: Om de kust van Zuid-Frankrijk tegen Engelsch-Amerikaansche ontschep ingspo- gingen te beschermen, zijn gisteren troe pen van het vierde leger het niet-bezette Frankrijk binnengetrokken. Na door Nizza te zijn getrokken, bereikten zij de Rhone. De houding der bevolking is rustig. Te- zelfder tijd gingen gepantserde afdeee- Iingen, na op Noord- en Zuid-Corsika gelijktijdig twee landingten te hebben ondernomen, over fat het bezetten van het eiland. Ook op Corsika bèwaart de bevolking de grootste kalmte. Aan de grens tusschen Lybië en Egypt© heeft de vijand aanvallen ondernomen met aanzienlijke pantserstrijdkrachten. Zware gevechten zijn gaande. Door Duit sche jagers werden vijf vliegtuigen neer geschoten. Afdeelingen Italiaansohe vlieg tuigen hebben qpnieuw met suüces vij andelijke vlootstrijdkrachten aan de kust van Fransch Noord-Afrika aangevallen. Een vliegkampschip en 2 groote schepen werden door torpedo's getroffen. Ten Noorden van kaap Bon heeft een onzer verkenningsvliegtuigen in een gevecht met twee jagers er een neergeschoten. In het Oosten der Middellandsche Zee werd een groote Britsche torpedojager door onze torpedovliegtuigen getroffen. Hij werd zinkend gezien. Nachtelijke bomaanvallen zijn gedaan op de vliegvelden van Malta. Twee van onze Vliegtuigen zijn niet te ruggekeerd van de operaties der afge- loopen twee dagen. PROTEST VAN PÉTAIN Berlijn beschouwt het van formeelen aard&ai Naar Woensdag in de Wilhemstrasse is medegedeeld, heeft het Fransche staats hoofd, maarschalk Pétain, tegen het bin nenrukken van Duitsche trioepen in Jbet niet-bezette Fransche gebied, zich be roepend .op de wap enstilst andso ver een komst geprotesteerd. Anderzijds heeft de Fransche iregeering den haar ondergeschikten militairen en politie-organen opdracht gegeven, geen tegenstand te bieden tegen het binnen rukken der Duitsche troepen en kalmte en bezonnenheid t'e bewaren. Dit wordt in Duitsche politieke krinh gen als een aanwijzing beschouwd, dat het protest van het Fransche staatshoofd slechts formeel is en dat de brief van den Führer aan maarschalk Pétain zijn indruk op de leden der Fransche regee ring niet heeft gemist. Van juridisch standpunt bezien wordt er omtrent het protest van maarschalk Pétain in de Wilhemstrasse op gewezen, dat door den overval van Amerikaansche troepen op Fransch. gebied Algiers is immers ©en integreerend deel van het Fransche moederland de basis, waar op de wapenstilstatidsovereenkojnst werd gesloten, belangrijk gewijzigd isdaar door den inval der Amerikanen in het Middellandsche Zee-gebied de strategi sche positie belangrijk is veranderd, het geen onmogelijk door de verantwoorde lijke leiders van de As over het hoofd kon wprdqn gezien. Onder die omstan digheden zou men te Berlijn de houding van maarschalk Petain als een zuiver formeele juridische handeling willen zien. In toonaangevende Duitsche kringen verklaart men, dat het oprukken van Duitsche troepen in het niet-bezette Frankrijk geen bezetting is, doch een doortrekken naar de voorste loopgraven aan het front van de Middellandsche Zee. Men verwacht hier, dat Frankrijk in zijn eigen belang voor den maatregel van de As begrip zal toionen, daar volgens de hier heerschende opvatting, Frankrijk er geen belang bij kan hebben zijn Euro- peesch gebied opnieuw het tooneel van bloedige gevechten te laten worden, het geen niet kon uitblijven, indien men den Amerikanen of Engelsehen zou toestaan daar voet te krijgen. Verder verklaart men te Berlijn, dat de stap van de As- mogendheden in het algemeen Euro- peeseh belang is. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat het niet, zooals de vijandelijke propaganda beweert, een uit Duitsch initiatief voortvloeiende stap is, doch een gemeenschappelijke actie van de AS. i BRITSCHE TROONREDE Nieuwe oorlogswetgeving aangekondigd Bij de opening van de nieuwe zittings periode van het Britsche parlement heeft de koning, volgens den Britschen berich tendienst verklaard, dat hij met trots keek naar de indrukwekkende, steeds krachtiger wordende oorlogsinspanningen van het geheele imperium. Verder zeide hij, dat zijn strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht evenals voorheen het hoofd zullen weten te bie den aan de eischen, welke voortvloeien uit de uitbreiding van den oorlog. Sprekende over den tijd na den oorlog verklaarde de koning, dat de verklaring van de vereenigde naties, welke geba seerd is op de beginselen van het At lantic Charter, den grondslag vormt, waarop de internationale maatschappe lijke orde na den oorlog zal kunnen worden opgebouwd. Als eersten stap hiervoor heeft de xegeering met de ge allieerden ruggespraak gehouden om zich voor te bereiden voor de dringende eischen. Als eerste zorg voor de regeering noemde de koning het beschikbaar stel len van middelen voor het behalen van de eindoverwinning. Hij kondigde een nieuwe oorlogswetgeving aan, waarvan de inleiding wordt gevormd door de reeds uitgewerkte, noodzakelijke maat regelen vo;or den vredestijd. De koning besloot zijn rede met de volgende verklaring: Onze vijanden blij ven nog machtig en wij kunnen geen gemakkelijke taak verwachten. Al onze kracht en vastberadenheid zullen wij noodig hebben om de overwinning te be halen. Lord-kanselier Simon heeft de rede van den koning bij de sluiting van het parlement voorgelezen. Hierin werd o.a. gezegd, dat het het onveranderlijke be sluit is van het Britsche volk en zijn geallieerden, om den oorlog naar vijan delijk gebied over te brengen. (D.N.B.) NIEUWE LEENING RUIMSCHOOTS OVERTEEKEND Desnoods nieuwe maatregelen tegen speculatie De uitgifte van de nieuwe 31/2 pet. staatsleening 1942, waarop Dinsdag ten bedrage van f600 millioen de inschrij ving open stond, is een groot succes ge worden, aldus was de verheugende me- dedeeling van den secretaris-generaal van het departement van Financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, op de vraag, die een redacteur van het A.N.P. hem in verband met den uitslag van de ©mis sie Woensdagmorgen voorlegde. Van het totale bgdrag ad fl milliard was f400 millioen bij Rijksfondsen en instellingen geplaatst. Op het overblijvende bedrag van f600 millioen stond de vrije inschrij ving open. Hierop werd ingeschreven voor een bedrag van f850 a f860 mil lioen. Met vreugde constateerde mr. Rost van Tonningen, dat Ihet publiek, door op een dergelijke wijze in te schrijven, zichzelf helpt en den staat, want door de op brengst van deze leening en door de zeer sterk gestegen staatsontvangsten wordt het overgroote gedeelte van de uitgaven van den staat voor ongeveer een jaar gedekt, zoowel wat de gewone als de buitengewone uitgaven betreft. Door deze leening wordt de verhou ding van de geconsolideerde tot de vlot tende schuld in Nederland beduidend gunstiger dan in de meeste oorlogvoe rende .landen. Dit is op zichzelf toe te juichen, omdat de Nederlandsche staat daardoor een adempauze heeft gekregen, m.a.w. dat hij veel onafhankelijker van de credietmarkt is geworden. De^ Secretaris-Generaal wiaarschuwde het publiek niet aan inblazingen gevolg te geven, die het publiek zelf schade zouden kunnen berokkenen. Degenen, die in het verleden hebben ingeschreven op de staatsleeningen en de toegewezen stukken toen hebben behouden, zijn daar bij goed gevaren. Hij wees er op, dat de vijandelijke propaganda in de geallieer de landen, die zelf op zeer weinig schoo- ne resultaten kunnen bogen wat de oor- logsfmanciering betreft, er alle belang bij heeft om de consolidatie van de Ne derlandsche staatsfinanciën te verhinde ren. DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT I Wanneer verduisteren 7 Heden (Vrijdag): zon onder 16.52. Morgen (Zaterdag) zon op 7.58; zon onder 16.50 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 13.31onder 22.04. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. Nieuwe maan Dinsdag 8 Dec. Wie geregeld gas- en electriciteits- verbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Enkele van de inschrijvers van de vorige staatsleening hebben zich laten verleiden om de hun toegewezen stukken tegen een koers lager dan den emissie- koers te verkoop en. Later zagen zij de leening tot enkele punten boven den emissiekoers stijgen. Zij konden het dus betreuren, dat zij zich hadden laten ver leiden tot ontijdigen verkoop. De belegging in staatspapieren, aldus de secretaris-generaal, waarborgt een vas te rente van Bi/ï pet., terwijl de aan- deelen door de nieuw ingevoerde belas tingen bij de tegenwoordige koersen een rendement bieden, dat veelal lager, in verschillende gevallen zelfs belangrijk la ger is dan dat op staatsfondsen. Tegen ondoordachte koersstijgingen van aandeelen Zullen aldus de secretaris generaal zoo noodig nieuwe rigou reuze maatregelen worden genomen, o.a. verlaging van de grens van f 100.000, als nieuw aangekocht bedrag van aandeelen in den loop van dit jaar. De aandeelen kunnen worden gevorderd en ten detri mente van de bezitters tegen de laagste koersen van dit jaar verkocht. De Nederlandsche Bank zal er toe over gaan om steekproefsgewijze opsporingen te doen van personen, die denken zich' aan den aanmeldingsplicht te kunnen ont trekken, waarbij hier gewezen wordt op de geldboete van onbegrensde hoogte, die kan worden opgelegd bij ontduiking van de voorschriften. Het nemen van derge lijke maatregelen geschiedt uitsluitend ten behoeve van den kleinen belegger, die hierdoor gevrijwaard wordt tegen aankoopen van aandeelen op een te hoog niveau, hetgeen later ernstige verliezen voor hem zou kunnen meebrengen. De Engelschen hebben een ultimatum gericht aan den gouverneur van Fransch Somaliland, waarin de eisch wordt ge steld, zich onmiddellijk aan de zijde van Gmot-Brittannië en de Vereenigde Staten te stellen. Een neergeaohoten Britsohe „Victors Wellington" bommenwerper, in wfdm omtrek liggen de resten verspreid. Aan de typische constructie van het gedeelte, dat men links boven tietkan men met zekerheid vaststellen, dat dit ten Britsche bommenwerper van genoemd model is. (Stapf Pax Holland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1