ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 NOVEMBER 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT DUITSCHLAND RUKT ONBEZET FRANKRIJK BINNEN ABONNEMENT: Prijs: la Zierikwe ^1.60, eldan rj\M p«r kwartaal. Weekabonnementen raap, IS en 15 cant. Loiae nummers 5 cent, Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave i N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee; SohuithavenSBJ 94, Telet. 32, Oiro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Hosten, Zierikzee 999TB JAAR3AHG Ho. 15088 ADVERTENTIES AdvartentlSn 10 cent per mllllmetar; In gezonden mededeellngen 10 cent par mllllmetar; kleine adrertentlën M cent, Bi| contract belangrijke korfing- K 2620 HITLER MOTIVEERT DUITSCHLAND'S HOUDING De Führer heeft aan het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, een brief geschreven, die Woensdagochtend door den Franschen omroep is gepubliceerd en waarin o.a. wordt gezegd: Door nauw keurige waarneming van de bewegingen der Amerikaansche en Engelsche forma ties, benevens van een aantal niet meer te betwijfelen berichten, hebben deDuit- sche en Italiaansche regeeringen verno men, dat het eerstvolgende dool van de Brritsch-Amerikaansdhe invasie tot Corsi- ka en Zuid-Frankrijk zelf moet voeren. Daarmede zijn de voorwaarden en grond slagen van het wapenstilstandsverdrag buiten de schuld van Duitschland en Italië opgeheven. De Duitsche en Italiaansche regeeringen zijn onder deze omstandig heden overeen gekomen, terstond maat regelen te nemen en op de meest doel treffende wijze de voortzetting der En- gelsch-Amerikaansche aanslagen tegen te gaan. Zij hebben de eer U mijnheer de maarschalk onder deze omstandigheden tot hun leedwezen te moeten mededeelen, dat ik tot afweer van het ons dreigend gevaar me gedwongen heb gezien in overeenstemming met de Italiaansche re geering, mijn troepen bevel te geven langs de snelste weg door Frankrijk heen de Middellandsche Zeekust te bezetten en ten tweede deel te nemen aan de be scherming van Corsika tegen den dreigen den aanval der Amerikaansch-Britsche strijdkrachten. Ik ben tot dezen stap vooral gedwongen door de houding van een Fransch generaal, die tijdens zijn krijgsgevangenschap een ziekte simuleer de en die om deze redenen dank zij de hem verleende faciliteiten er in slaagde te ontvluchten en die in strijd met de mij gegeven verzekering, dat hij op eere woord tegenover U mijnheer de maar schalk gebonden was, indien van de Angel- Saksische invasie mogelijkheden thans weer om niet alleen tegen Duitsclhland, maar zelfs tegen zijn eigen land besloten heeft te strijden. Tenslotte zal dezebreiik niet gericht zijn tegen het Fransche be stuur, waarvan ik hoop dat het zijn taak zooals tot dusver zal vervullen. Het eenige doel van ons optreden is slechts te verhinderen, dat zich de Noord-Afri- kaansche toestanden zich zouden her halen aan de Fransche kust. Oproep van Hitier tot 't Fransche volk De Führer heeft een oproep tot het Fransche volk gericht, waarin ondermeer wondt gezegd: Officieren en soldaten der Fransche weermacht! Op 8 Sept. 1939 werd door de Eng. regeering zonder reden en zonder eenige aanleiding de oorlog aan Duitschland ver klaard. Het is toentertijd helaas door j onverantwoordelijke arrangeurs van de- zen oorlog gelukt om de Fransche re- j geering te bewegen zich van haar kant aan te sluiten bij de Engelsche oorlogs- verklaring. Voor Duitschland beteekende dit een onbegrijpelijke uitdaging. De Duitsche regeering had van Frankrijk niets geëischt en niets verlangd. Zij had Frankrijk geen eischen gesteld, die het had kunnen kwetsen. Het Duitsche volk dat toen met het bloed van zijn mannen dezen aanval het hoofd moest bieden, had geen haatgevoelens tegens Frankrijk. Na de Ineenstorting van het Fransch- Engelsche front, dat met de vlucht van de Engelsehen uit Duinkerken in een catastrophe ontaardde, werd aan Duitsch land het verzoek gericht tot het verlee- nen van een wapenstilstand. De Duitsche regeering heeft in dit wapenstilstandsver- drag niets geëischt wat afbreuk zou kunnen doen aan de eer van het Fran sche leger. Er moes tien echter voorzorgsmaatrege len getroffen worden, dat, Zooals in het belang lag der Britsdie oorlojgisaansticlh- ters vroeger of later geen strijd mieer zou kunnen beginnen. Sedert dien tijd heeft Engeland en thans ook Amerika, getracht wederom vasten voet te zetten op Franschen bo dem om de oorlog, zooals in hun belang is, op vreemden grond voort te zetten. Sedert 24 uur is het de Duitsche regee ring bekend, dat ter uitbreiding dezer operaties de volgende aanval moest plaats vinden op Corsika met het doel dit eiland in bezit te ijemen en op de kust van Zuid-Frankrijk. De Fransche regeering mag naar Versailles Onder deZe omstandigheden heb ik moeten besluiten de Duitsche weermacht te bevelen onmiddellijk door het tot dus ver niet bezett6 gebied naar de door de EngelsCh-Amerikaansche landingstroe pen beoogde plaatsen op1 te rukken. De Duitsche weermacht komt derhalve niet als vijand van het Fransche volk en als vijand van de Fransche soldaten. Zij heeft niet de bedoeling in dit gebied te regeeren, maar laat Pétain en Zijn regeering volkomen vrij' om hun verant woordelijken plicht te vervullen Zooals vroeger. Ook staat niets hen meer in den weg zich naar Versailles t© begeven en van daar uit Frankrijk te regeeren. De Duitsche troepen hebben de op dracht door hun houding het Fransche volk het zoo weinig mogelijk moeilijk' te maken. Moge het Fransche volk be denken, dat het door de houding van Zijn regeering in 1939 het Duitsche volk in een harden oorlog heeft gestort, die groot leed en veel zorg in de Duitsche gezinnen heeft gebracht. Het is de wensch van de Duitsche regeering en haar sol daten niet alleen waar het maar even mogelijk is te zamen met de afdeelin- gen der Fransche weermacht de Fran sche grenzen te beschermen, maar voor al er toe bij' te dragen dat de Afrikaan- sche bezittingen der Europeesche vol keren in de toekomst voor roofover vallen gespaard blijven. Alleen daar waar een blind fanatisme of de door betaalde Engelsche agen ten tegen den opmarsch van deze af- deelingen tegenstand Zou worden g|ebo- den, zullen de wapenen de ^beslissing afdwingen. Alle bizondere aangeïe!g}enhe- den zullen in overleg met «ie Fransche autoriteiten geregeld en opiglelost worden. SOVJETAANVALLEN IN DEN KAUKASUS AFGESLAGEN Luchtstrijd boven het frent in Afrika Het opperbevel' van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: In den Westelijken Kaukasus en in den Terek-sector zijn talrijke vijandelijke aan vallen m verbitterde gevechten afgesla- gen en gereed gehouden vijènidelijke troepen door artillerievuur verstrooid. In Stalingrad levendige actie van stormtroe pen. Aan het Don-front sloegen Rumeeh- sche troepen vijandelijke aanvallen af. Slagvliegers grepen met succes in den strijd op den grond in. Hongaarsohe troepen verijdelden een vijandelijke po ging om de rivier over te steken. In den centrale® en Noordelijken sector van het front werden Duitsche stormtroep- operaties uitgevoerd en eenige vijande lijke aanvallen afgeslagen. Gevechtsvlie gers en stuka's zetten hun aanvallen op gereed staande troepen en spoorwegin stallaties voort. j Aan het Egyptische front duren de voorgenomen bewegingen der Duitsche en Italiaansche troepen, die in succesvolle gevechten zware tanks vernielden, voort. De Britsche luchtmacht verloor 4 vlieg tuigen. Duitsche en Italiaansche jagers schoten in luchtgevechten tegen numeriek sterkere vijandelijke luchtstrijdkrachten tusschen 5 en 10 November, 27 vijande lijke Vliegtuigen neer. Duitsche en italiaansche luchtstrijid- krachten zetten den strijd tegen de Ame rikaansch-Britsche landings vloot aan de kust van Noord-Afrika voort. Een vlieg kampschip en een groot koopvaardijschip! kregen treffers. Gevechtsvliegers scho ten drie vijandelijke jachtvliegtuigen neer. In den nacht vajn-9 op 10 November deden motortorpedobooten een aanval op het vijandelijk konvooivêrkeer aan de Britsche Oostkust. Zij brachten in he vige gevechten te)g|en Brjtsche torpedo jagers vier schepen, met een gezamen- lijken inhoud van 11.000 ton tot zinken en beschadigden twee schepen en een bewakingsvaartuig door torpedotreffers. Alle motortorpedobooten zijn terugge keerd. Een bij het gevecht beschadigde Duitsche motortorpedoboot werd een Duitsche basis binnengesleept. Aan de kust van het bezette gebied in het Wes ten werden 4 Britsche bommenwerpers neergeschoten. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan plaatste een Duit sche duikboot een torpedotreffer op een Britsch slagschip van de Queen Elis, - beth-klasse; een hevig» ontploffing werd waargenomen. Ilailaansch weermachtsbericht Luchtactie heven Noord-Afrika Vijandelijke kruiser getorpedeerd Hel 899e communiqué van het Italiaan sche opperbevel luidt: Aan het Egyptische front duren de van te voren vastgestelde bewegingen der Italiaamsoh-Duitsche troepen voort. Bij botsingen, die voor de Spil een gunstig verloop hadden, werd een 10-tal vijan delijke pantserwagens vernield. De lucht macht der Spil ontplooide een levendige bedrijvigheid en schoot 4 Britsche toestel len neer. Van 5—10 November verloor de vijandelijke luchtmacht, ook blijkens ingekomen berichten bij gevechten boven Noord-Afrika, in totaal 27 vliegtuigen Onze eskaders torpedovliegtuigen heb ben opnieuw aanvallen gedaan op de Engelsch-Amerikaansche vlootformaties in de Algerijnsche wateren. Een vijandelijke kruiser, die door drie torpedo's werd ge troffen en openreet, zonk snel; een twee de werd beschadigd. Waargenomen werd, dat een schip van 15000 ton door ge- veehtsvliegers getroffen werd, slagzij maakte. Het moet verloren worden ge acht. Talrijke andere oorlogs- en koop vaardijschepen werden getroffen door Duitsche vliegtuigen, die in gevechten met vijandelijke jagers een Hurricane neerschoten. Een onzer formaties heeft met veel succes het vliegveld van Algiers aan gévallen en gebombardeerd. Groote branden braken uit. Gisterenmid dag geraakte een vijandelijk vliegtuig dat door het afweergeschut was getroffen' boven Augusta in brand. Het stortte ne^r in de .omgeving van het schiereiland Mag- nisL Een inzittende, die een valscherm- sprong maakte, werd gevangen genomen. Spitfire, dat door 'Oinize jagers was neer geschoten, viel brandend bij het eiland Sapuntsa bij Navarino in zee. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een nieuwen aanval1 gedaan op de buitenwijken van Cagliari, waardoor eenige schade werd aangericht en eenige burgers werden, gewond. DE AANVAL OP FRANSCH WEST-AFRIKA De situatie is neg erg verward De gegevens omtrent de militaire si tuatie in N.W. Afrika zijn nog zeer ver ward en laten geen volledig overzicht toe. Alleen omtrent de haven Algiers -s met zekerheid bekend, dat de vijande lijkheden hebben geleid tot een localen wapenstilstand tusschen het garnizoenen de Amerikaansche troepen. Nog minder overzichtelijk zijn de politieke consequen ties van het gebeurde. De eenheid van het Fransche rijk, door achtereenvolgende re- geeringen nagestreefd, zal opnieuw op een harde proef worden gesteld; daarbij zal zich, evenals indertijd in het geval van Syrië, de verhouding tsuschen het Fransche bestuur en de inheemsche be volking met haar politieke aspiraties. Ontevreden elementen wachten op een verandering van regime om een grootere zelfstandigheid te verkrijgen en bepaalde correspondenties in de Duitsche pers heb ben ons niet in twijfel gelaten, dat de Amerikanen dit terrein geruimen tijd hebben voorbereid. De diplomatieke be trekkingen met Viohy werden niet in de laatste plaats hiertoe in stand gehouden om door middel van die ontelbare Ame rikaansche consuls in Fransch Nooird- Afrika een ongestoorde werkzaamheid te ontplooien. Ln het licht van de jongste gebeurte nissen is het dan ook niet meer verwon derlijk, dat de spraakzame Willkie on langs het eindigen van de betrekkingen met Vichy kon eischen; het stond toen immers al vast, dat deze haar dienst hadden gedaan. De eerste stap van de Fransche regeering is uiteraard Igteweest met Washington te breken. Men zal moeten afwachten, wat onder de nu ingetreden omstandigheden op den geest van de Noord-Afrikaansche garni zoenen de invloed zal zijn van de aan geduide verborgen activiteit, waarop de regeering te Vichy van Duitsche zijde meer dan eens opmerkzaam is gemaakt. Uit sommige gevechtscentra wordt een krachtige tegenstand gemeld; andere Fransche berichten gewagen van pogin gen tot een separatistische beweging. Omtrent de regeeringsgetrouwheid van de Fransche gouverneurs en den resident in Marokko, Tunis en Algiers, tevens De Führer tfjdem zfjn rede in de Löwenbrüukeller te München, welke hfj ter gelegenheid van den Heldengedenkdag van den 9en November hield. (telfoto Hoffmann-Stapf Pax Holland militaire bevelhebbers, wordt in de berichten geen twijfel gelaten: de ge neraals Noguès en Juin met name leiden persoonlijk de verdediging, tezamen met den algemeenen bevelhebber, admiraal Darlan. GENERAAL GIRAUD Twaemaal uit Duitsohe krijgs gevangenschap ontvlucht „Giraud is 1.82 meter lang, heeft eén grijzen snor, is slank en spreekt Duitsch met een^ Fransch accent. Mededeelingen, die tot °zijn opsporing kunnen leiden, kunnen verstrekt worden aan iedere Duit sche weermachts- of politieinstantie". Aldus luidde het signalement, dat na Giraud's ontvluchting uit de Duitsche vesting Köningsstein in April j.l. ver spreid werd. Tevens werd een belooning van 100.000 mark uitgeloofd voor den- gene, die den Franschen generaal zou weten te achterhalen. Tijdens het Duit sche offensief in Frankrijk was generaal Giraud in Duitsche handen gevallen, toen hij na zijn benoeming tot commandant van het achtste leger zijn nieuwe hoofd kwartier wilde betrekken. De communi catiemiddelen waren toen reeds zoo slecht, dat hij niet op tfe hoogte was van de bezetting van dit hoofdkwartier door Duitsche troepen en hun regelrecht in de armen liep. Van Fransche zijde werd de gevangenneming van generaal Giraud, die reeds door zijn ontvluchting in den eersten wereldoorlog groote po pulariteit genoot, hardnekkig ontkend. Om deze leugen te ontzenuwen, werden in Duitschland talrijke foto's en films van Generaal Giraud verspreid, die hem ook in dat land groote bekendheid gaven. Na zijn behouden aankomst in onbezet Frankrijk werd Giraud het voorwerp van zekere demonstraties. Spoedig echter ver dween zijn naam uit de wereldpers, om thans opnieuwte verschijnen. Volgens de Fransche radio heeft hij terstond na zijn aankomst te Vichy aan het Fransche staatshoofd zijn loyaliteit betuigd. Zelfs verklaarde hij op zijn eerewoord niets tegen diens politiek te zullen onder nemen. Een verklaring, die in flagrante tegenspraak staat tot de mededeelingen van Engelsche zijde, dat generaal Giraud zich aan 'het 'hoofd van de opstandige beweging in Fransch-Noord Afrika ge steld heeft. ROMMEL'S PANTSERLEGER LOS VAN DE BRITTEN Slecht weer belemmert den strijd in Egypte In aanvulling op het weermachtsbe richt .verneemt het DNB: In Nootnd-Bgypte hield (de sterke Britsche druk op de Duitsch-Italiaansche .troepen aan. Groote regenval heeft de iduindalen voor ge- ruimen tijd veranderd in modderige nie ren. Het natte zand heeft de operaties belemmerd1. Volgens de (bij het opper bevel ider weermacht ontvangen berich ten .ondernam de vijand derhalve zijn aanvallen vooral van den harden kust weg en ide spoorweglijn uit naar het Westen en het Noorden, waarbij hij na krachtige .voorbereiding door artillerie zijn infanterie en pantserstrijdkrachten massaal in den strijd bracht. De aanval len piislukten 'echter onder faooge ver liezen voor den vijand. Daardoor konden zich de in het ge bied van Mersa Matroeh strijdende for maties van het Duitsch-Italiaansche pant- serleger van den vijand losmaken. Deze bewegingen werden ook door de Duitsche plagvliegtuigen in ononderbro ken aanvallen beschermd. De bommeav vernielden yerscheiden Britsche pantser wagens en sloegen op den kustweg ravi- tailleeringscolonnes van den' vijand uiteen. De Duitsche dekkingstroepen waren verder naar het Zuidoosten eveneens in zware gevechten verwikkeld. Hier ver nietigden' pantserjagers eenige Ameri kaansche pantserwagens door vuur uit Britsche anti-tankkanonmen. Deze wa pens waren den dag te voren door de onder bevel van generaal-majoor Ramcke staande troepen aangevoerd, die na een driedaagschen marsch door de woestijn de Duitsche stellingen bereikt hadden. In zware gevechten hadden zij de Britsche versperring doorbroken, verscheidene vij andelijke pantserwagens vernietigd en vele voertuigen buitgemaakt. Daardoor wapen zij mobiel geworden en konden talrijke gevangenen en buitgemaakte wa pens medevoeren, het contact met de hoofdstrijdmacht herstellen. In het verder verloop van den strijd tegen de Zuidelijke bescherming van de flank leden de Britten zoo zware verlie zen, dat zij hun opmarschen staakten en dieper de woestijn in trokken, om al daar aan den rand van het verder Zui delijk liggende rotsterras voorzichtig in Westelijke richting te verkennen. TER DOOD VEROORDEELD EN TERECHTGESTELD 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. Officieel wordt medegedeeld: De Nederlander Andries Adrianus Rost uit Rotterdam is hij vonnis van het Deutsche Obergericht van 14 October '42 wegens sabotage ter dood veroordeeld. Rost heeft nog in de jaren 1941 en 1942 communistische actie gevoegd en getracht, de Nederlandsche bevolking te gen de bezettende mogendheid op te zetten. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie vandaag) vol trokken. DE NIEUWE STAATSLEENING f 250 f 260 millioen meer op do vrije inschrijving geplaatst Naar de secretaris-generaal van het departement van financiën, mr. Rost v. Toningen gisterochtend heeft medege deeld, is de inschrijving van de nieuwe 8,1/2' pet. Ned. Staatsleening een groot succes geworden. Op het totaal uitge geven bedrag iy&n 1 milliard (giulden was reeds f400 millioen geplaatst bij1 rijks- fondsen en rijksinstellingen. Op het res- teerende bedrag van f600 mill., waarop, de vrije inschrijving openstond, Is in geschreven voor een bedrag van f850 tot f 860 millioen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1