ONGELUKSVOGELS woestijn. Een groep, die omsingeld was, is er na drie dagen vechten in geslaagd zich weer bij het gros der Italiaamsch- Duitsche strijdkrachten te voegen. Itali- aansche en Duitsche vliegtuigformaties ondersteunden doeltreffend de actie der strijdkrachten te land en belemmerden de bedrijvigheid der vijandelijke lucht macht aanmerkelijk. Twee Britsche toestellen werden door onze jagers neergeschoten. Na het bom bardement vin den nacht van Zaterdag op ^Zondag heeft men onder de bevol king van Genua 23 dooden en 88 ge wonden geteld. Tijdens dezen aanval verloor de vijand stellig vliegtuigen; een vijandelijk vliegtuig stortte bran dend neer in de buurt van Kammarata (Agrigento). Twee leden der bemanning kwamen pm; de derde werd gevangen genomen. Een groot-Amerikaansoh kon vooi dat op de kust van Algiers ope reerde is door de luchtmacht en duik- booten der Spil aangevallen. Verschei dene oorlogsschepen werden getroffen; een kruiser werd stellig tot zinken ge bracht, verscheidene vrachtbooten ge troffen. PÉTAIN ANTWOORDT ROOSEVELT Frankrijk is aangevallen en zal zich verdedigen VICHY, 8 Nov. (DNB.) Officieel wordt medegedeeld: „Amerikaansche en Engelsche strijd krachten hebben Zondagochtend de kust van Noord-Afrika aangevallen. President Roosevelt heeft zich in een boodschap tot het staatshoofd gericht, waarin hij deze agressie tracht te rechtvaardigen. De maarschalk van Frankrijk heeft hem daarop het volgende antwoord doen toe komen: Met de grootste verbazing en met leed wezen heb ik in den afgeloopen nacht van de agressie van uw troepen op j Noord-Afrika gehoord. Ik heb uw bood schap gelezen. Gij beroept u daarbij' op voorwendsels, die door niets gerechtvaar digd worden. U dicht uw vijanden voor nemens toe, die nooit in de daad kunnen worden omgezet Ik heb steeds verklaard, dat "yizij ons koloniale rijk zullen verde digen indien men het zou aanvallen. U wist ook, dat wij het tegen lederen agres sor zouden verdedigen, wie het ook zijn zou. IJ wist, dat ik mijn woord gestand zou doen. Ons koloniaal rijk had ik voor onzen rampspoed, toen ik om wapenstil stand verzocht, weten te bewaren, en gij zijt het, die in naam van 'n land, waarmede ons zoovele herinneringen en vriendschapsbanden verbinden, tot een zoo wreeden, nietsontzienden stap over gaat, Frankrijk en Zijn eer staan op het spel. Wij zijn aangevallen. Wij zullen ons verdedigen. Zoo luidt het bevel, diat ik gegeven heb". Laval heeft aan generaal Nogues, die benoemd is tot opperbevelhebber van alle Fransche troepen in Marokko, een tele gram doen toekomen, waarin hij zegt, dat na het antwoord van maarschalk Pétain op de boodschap van Roosevelt, de plicht van den generaal duidelijk is. Alle pogingen tot separatisme en over- loopen moeten onderdrukt worden. 1 Oproep tot de bevolking De Fransche regeering heeft den vol- genden oproep gericht tot de bevolking: „Wij sporen de Franschen aan, zich niet door bepaalde buitenlandsehe zen ders op een dwaalspoor te laten brengen De regeering zal u van alle gebeurte nissen op de hoogte houden. Het ant woord van maarschalk Pétain aan presi dent Roosevelt wijst iedereen op Zijn plicht. Discipline, kalmte en eensgezind heid zijn noodig. Admiraal Darlan bevindt Mensóhen, die te lang talmen^ te vaak wcahten en overwegen sal 't nooit voor- deelig gaan in de wereld. Zi}, die aan pakkeni, met vasten wilsullen slagen. zith op zijn post. Frankrijk heeft andere beproevingen doorstaan. Het zal ook deze doorstaan, welke het wordt opgelegd door een land, waarvoor reeds Fransch bloed werd vergoten. De eer eischt dit". Havas-Ofi meldt nog: De Franschen werden in de eerste uitzendingen van de Fransche radio Zondagochtend, in ken nis gesteld van den Engelsch-Amerikaan- schen aanval op Noord-Afrika. De door maarschalk Pétain opgestelde boodschap werd door de radio verspreid. Het stand punt van hét staatshoofd -komt overeen met dat van de overgroote meerderheid der bevolking. Vergeleken met Madagas car en Syrië, zoo schrijft Havas-Ofi ver der, is de toestand in Algiers bijzonder ernstig, daar Algiers noch een kolonie noch een protectoraat is. Het behoort be- stuurstechnisch en politiek tot het Fran sche moederland en is verreweg het be langrijkste Fransche bezit in overzeesche gebieden. Zouden de Noordafrikaansche gebieden in handen van de Engelschen en Amerikanen geraken, dan zou het eerste gevolg hiervan zijn een aanzienlijk na deel voor de levensmiddelenpositie van het Fransche volk. Feuilleton 8 door M. K. B. Voor Gertrude was het ook een zware beproeving geweest, toen de heer en mevrouw Terheijden haar zoo innig dank hadden gezegd voor die redding van hun kind. Zouden ze daar later nog aan terug denken? Geen wonder immers, dat ze zoo'n verraderlijk gevoel over zich kreeg, dat haar zichzelve deed verachten. Zij zag dan ook zbo bleek, dat het Mies trof 'en dat die ontsteld vroeg: Wat scheelt er aan, Gertrude? Heb je hoofdpijn? Je bent zoo stil! Ik. ben geen erg levendig gezelschap, hè? Maar jij moet ook kalm zijn, kindje, en als je je nu heel goed houdt, zal ik later dominé Berns bij je boven zenden. Hij zal hier vanavond niet komen, hij heeft catechisatie, zei Mies, blozende. Toch zou het mij niets verwonderen of hij zal zich nog wel vertoonen, ant woordde Gertrude, met veelbeteekenen- den glimlach. Maar tracht nu eerst wat te slapen, Mies! tijden voor kindenen uit behoeftige ge zinnen organiseeren en ook gezellijgle kin derdagen. En dan zal de politie, overal, in stad en land er op dezen dag met de col lecte-bus van Winterhulp op uittrekken en u verzoeken, om uw bijdrage» ten einde daarmede de nood van vele be- hoeftigen te kunnen Jenigen. Aan deze collecte zullen ook de hoogste politie autoriteiten deelnemen en de totale op brengst ervan Zal op passende wijze door een deputatie bestaande uit politie mannen van alle rangen, aan de Stich ting Winterhulp worden aangebo den. 'li Moge ons geheele volk dit prachtige voorbeeld van de politie ter harte ne men en moge het zich op den 14 No vember, op den Dag der Nederlandsche Politie, bezinnen op de taak, dien de politieman in alle bescheidenheid voor de gemeenschap verricht en dit tot uit drukking brengen in een ruime Jgjift, ge deponeerd in de collectebus door de po litie aangeboden. DE DAG DER NED. POLITIE „Diender" in de ware toeteekenie van het woord" Gp 14 November a.s. zal voor de eerste maal in ons land een dag der Nederjandsche politie worden gehouden. Op dien dag zal ons Volk de politie niet zien ate een boeman, maar hem integendeel leeTen kenben en waardeeren als een, diender", een dienaar van het volksbelang en daarom van het Volk zelf. Het is helaas niet te ontkennen, dat langeren tijd in ons land de verhouding lusschen het Volk en de Nederiandsdhe Politie in verschillende opzichten veel te wenschen heeft overgelaten. Van de zijde van het publiek was en is er nog' steeds over het algemeen een op vallend gebrek aan begrip voor de hoogst belangrijke dienende taak van den politieman te constateer en en een feit is ook, dat de politie uit het volk wei nig blijken van waardeering ontvangt, een waardeering, waarop hij toch op grond van zijn onvermoeiden arbeid tot bescherming van de Volksgemeenschap een onbetwistbaar moreel recht kan doen gelden. Men dient in ons land toch te be seffen, dat de politieman ook onder de moeiliike omstandigheden der oorlogs- jaren in alle stilte en bescheidenheid zijn plicht heeft gedaan en doet en zich met volledige toewijzing inzet voor het heil van ons volk. Dag en nacht, bij regen en bittere koude is de politie in de steden en op het platteland op haar post als hoed ster van de gemeenschap. De politieman staat voor u klaar, dag en nacht, ate u in nood verkeert of hulp behoeft. En niet zelden riskeert hij voor uw veilig heid en voor de bescherming van uw bezit zijn leven. Daarom is de politie in waarheid en in de nobelste bet6ekenis van het woord: vriend en hielper van zijn Volk. Het is om deze zinvolle en schoone opgave van de Nederlandsche Politie door ons Volk te doen beseffen en tevens om den politieman zelf in de gelegenheid te stellen op bijzondere wijZe het die nende van zijn taak tot uitdrukking te 1 doen brengen, dat is ingesteld de „da!g j der Nederlandsche Polit e", welke voort aan regelmatig plaats zal vinden en die voor de eerste maal op 14 November zal worden gehouden. Op dezen dag zal de politieman in ons geheele land getuigen van zijn (gjeest van paraatheid en van Zijn wil om slechts de vriend, helper en beschermer van Zijn volk te 1 Zijn. De politie zal zich daartoe onder t het volk begeven, Zij zal door mar- schen en sportwedstrijden haar lichatne- j lijke getraindheid bewijzen; zij zal maal- I Eén ding moet je mij nog even vertellen, Gertrude: Was het dominé Berns die mij vanmiddag het huisje bin nendroeg? Ja zeker. Waarom vraag je dat? Wel, ik meende zijn stem te hoo- ren, dat is alles! i Mies bloosde steeds dieper, terwijl ze het hoofdje afwendde met een zeer ge lukkigen glimlach om de lippen. Gertrude bleef een oogenblik naar haar kijken; toen trad ze aan het venster, waar de tuin baadde in het zilveren maanlicht. Ze had instructies achtergelaten in het pension in Den Haag, 'om de brieven die daar soms nog voor hóór en voor mevrouw Terheijden kwamen, op te zenden, en zoo had zij er dien ochtend twee ontvangen, één van een oude school vriendin en één van Ernest Klinkheuvel. Ze had slechts gelegenheid (gehad dien brief vluchtig te lezen en er niet eens voldoende over te denken; maar nu leek het haar dat Zij buiten veel sneller tot het juiste inzicht zou komen van het geen haar in de gegeven omstandig heden te doen ptond. Ja, ik heb wel een beetje hoofd pijn, Mies. Misschien is het beter als ik wat in iden tuin ga. 't Is zoo'n mooie avond. Nu, doe dit dan. Maar blijf niet te lang weg, wil je? Klantenbinding voer groenten Teneinde ide mogelijkheid tot een bil lijke verdeelinig van groenten te schep pen1 is besloten meV'f ingang van 29 November as. in bepaalde gebieden', t.w- de steden Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Utrecht en Haarlem en haar omgeving, voor groenten een klanten binding in te voeren. Deze regeling zal in de eerste plaats gelden voor stapel- groenten. i I j i1 De bedoeling van deze klantenbinding is in de eerste plaats te voorkomen, dat bepaalde verbruikers, zooals thans voorkomt, hun: inkoopen bij meer dan een handelaar doen en zich op die wijze een evenredig aandeel van den beschik baren voorraad van bedoelde (groenten verschaffen. Van 29 November af zal men echter deze groenten uitsluitend kunnen betrekken van den handelaar bij wien men tevoren een bepaalde daartoe aangewezen bon van de dezer dagen uit te 'reiken z.g. klantenkaart heeft in geleverd. De handelaar zal worden be voorraad aan de handvan het aantal door bem van zijn klanten ontvangen bonnen. Hij krijgt op die wijze de be schikking over een hoeveelheid groen ten, wel'kè hem in staat stelt alzijn klanten een evenredig aandeel in de voor de geheele stad en haar omgeving beschikbare hoeveelheid te geven. Vanzelfsprekend kan bovenstaande re geling niet waarborgen, dat iedere ver bruiker tot in grammen nauwkeurig de zelfde hoeveelheid zal ontvangen, het geen trouwens, gezien den aard van de verschillende producten, in het algemeen ook niet mogelijk en billijk zou zijn, Wel zal echter de klantenkaart een waarborg bieden tegen het misbruik, dat de handelaar den eenen klant regelmatig bevoordeelt boven iden andere. Het tijd vak, gedurende hetwelk de bonnen van de klantenkaart geldig zullen zijn, zal namelijk zeer kort wonden gesteld, b.v. op een week, zoodat men desgewensdht op. zeer korten termijn van handelaar kan veranderen. De handelaren hebben ier dus zeer veel belang bij voor eem( billijke yerdeeling over hun klanten te zorgen, aangezien zij, indien zij daarbij in gebreke blijven, klanten zullen ver liezen en dientengevolge hun bev oor ra iding en daarmede dus hun omzet zullen zien verminderen'. Bovendien is het mo gelijk ;de bonnen der verschillende ge- zinsleden .over meer dan een handelaar te verdeden. De handelaren zijn verplicht voor de door hen ontvangen bonnen van de klantenkaart een ontvangstbewijs af te geven, terwijl zij voorts een klantenlijst moeten aanleggen en bijhouden- Iedere handelaar is verplicht de hem door zijn klanten aangeboden bonnen aan te nemen en deze klanten in zijn klanten lijst tin te schrijven. Het Departement van Landbouw en Visscherij Jtan, op voorstel van de ge meentebesturen, nog aanvullende regelin gen, welke een plaatselijk karakter dra gen, 'treffen. Gertrude wierp een licht shawltje over het hoofd en begaf zich naar den tuin en van daar naar het strand. In die vreedzame avondkalm te kwa men haar gedachten ook tot rust. Maar weldra hoorde Ze «gen veerkrachtigen tred en even later kwam de dominé' haar achterop. O dominé BeHis, misschien heeft u mij' al eenigen tijd trachten in te halen, maar ik was Zoo in gedachten verdiept En zeker waren die niet van opge- wekten aard, te oordeelen naar de uit drukking van uw gelaat? Met een erge kleur antwoordde Ger trude: I i Och, we hebben allen wel eens van die sombere buien. Hoe wist u dat ik hier was? Mies heeft mij u achterop gezonden. Ze 'zei, tdat u in den tuin was en toen ik u daar niet vond, veronder stelde ik wel, dat u het strand opge- loopen was. Maar zoudt u geen kou vatten? De wind is nogal frisch en u heeft maar een dun shawltje aan. O neen, die Zeebries deert mij niets. Ook ben ik wel gewoon, om zorg te dragen voor mijzelve. U heeft Mies dus nog gesproken? Ja, een pogenblik maar. Ze is nu weer heelemaal in orde. Het was alleen de schrik! LANDBOUW EN VISSCHERIJ ïiSlakkenbostrijdiBg ia wintorgranen Den laatsten tijd bereikten ons van verschillende zijden klachten over slak- kenvreterij aan de jonge wintergranen. Dit veelvuldig voorkomen van slakken zal door de natte weersomstandigheden bevorderd zijn. Hoewel verschillende der tegen deze schadelijke dieren gebruikelijke bestrij dingsmiddelen niet of slechts in beperk te hoeveelheden (de zemelen waarschijn* lijk alleen op aanvrage bij de plaatse lijke bureauhouders) verkrijgbaar zullen zijn, meent de Plantenziektenkundige Dienst toch goed te doen de hiervoor in aanmerking komende bestrijdingsmid delen aan te geven. Een veel gebruikt mengsel is fijnge malen kopersulfaat met kaïniet, patent kali of fijne kalk. De menging moet zeer zorgvuldig plaats hebben en liefst kort voor het uitstrooien, vooral bij gebruik van kalk als mengstof. Gebruikt worden 1 deel kopersulfaat op 20 doelen van één der genoemde stoffen. Per H.A. worden ongeveer 400 K.G. van dit meng sel 's morgens vroeg, wanneer de slak ken nog kruipende zijn, uitgestrooid. Be schikt men niet over kopersulfaat, dan kan kainiet of fijne kalk alleen worden uitgestrooid. Ér wordt dan ook een hoe veelheid van 400 K.G. per H.A. aan ge wend, maar liefst in twee keer. Het poeder moet op de slakken terecht ko men- Er heeft dan een verslijmingvan de huid plaats, maar het gelukt de slakken vaak zich van de slijmhhuid te ontdoen. Komen zulke slakken voor de tweede maal met hpt poeder in aan raking dan gaan Ze ten gronde. De tweede bestrooiïng moet kort na de eerste plaats hebben. De werking van kaïniet en kalk is minder dan van het mengsel kopersul faat met kaïniet of kalk. Goede resultaten levert eveneens het gebruik van metaldehyde op. DeZe stof is als krjstallijne stof of als de bekende Meta-tabletten in den handel verkrijgi- baar. Zij wordt vermengd met zemelen gebruikt. Vier goed fijngestampte MPta-tabïetten of 16 gr. van de kristallijn© stof wor- ,'den met 1 K.G, Zemelen vermengd, waar na het mengsel met wat water tot een kruimelige massa aangeroerd wordt. Per H.A. wordt 30 K.G. van dit mengsel breedwerpig uitgestrooid. Voor 1 H.A. heeft men dus 30 X 4 120 metal- dehyde tabletten of 30 X 16 480 gram kristallijne metaldehyde noodig. De slakken eten dit mengsel graag en sterven eraan. Winterbevoorrading aardappelen Evenals .vorig jaar zal men Wederom iirv ide gelegenheid worden gestelld de§- gewemseht een wintervoorraad aardap pelen op 'te doen. Zij, die hiervan ge bruik willen maken, moeten zich' gedu rende het tijdvak 7 November tot en met 6 December a-s. op nader door de plaatselijke distributieöiensten bekend te maken dagen tot genoemde diensten wenden en daarbij hun distributiestam kaart met bijbehoorend inlegvel over leggen. De wintervoorraad zal dienen voor het verbruik gedurende de eerste en tweede distributieperiade van 1943 (27 December 1942 tot en met 20 Februari 1943). In verband daarmede zullen per sonen, die een wintervoorraad willen opdoen, voor elk van genoemde perio den in plaats van de hun toekomende aardappelkaarten een z.g. „machtiging opslagaardappelen" ontvangen. Wie zich op ide nader te bepalen dagen bij1 den distributiedienst vervoegt, ontvangt dus twee „machtigingen opslagaardappe len", eik recht gevende op het koop en van 171/2 kg aardappelen, terwijl voorts op zijn stamkaart wordt aangeteekend', dat hem t.z.t. voor de eerste en de tweede distributieperiode van 1943 geen aardappelkaarten mogen worden uitge reikt. Aangezien het aardappelrantsoen mo menteel per tijdvak van vier weken 16 kg bedraagt, ontvangen de houders van Ja, het is goed afgeloopen, den Hemel zij dank! Haar hoofd was nog geen millimeter van het wiel af. Door een wonder werd Zij met recht gespaard. Ik heb dikwijls hoor en zeggen, dat vrouwen veel meer waren moed en zelf- beheersching bezitten, dan mannen. Tot nog toe had ik daar geen geloof aan geslagen; maar nu wel. Als ik, bij voor beeld, denk, hoe ik er op het moment* dat ik haar daar zoo zag liggen, als verlamd bij stond, terwijl u...'..! Hij vatte de hand van Gertrude en drukte die aan de lippen met een innigheid, die men nooit verwacht zou hebben van iemand van zoo'n kalme, bezadigde na tuur. Hoe kan ik uihoe kunnen wij u één van allen ooit genoegzaam dank zeggen, mevrouw Terheijden? Gertrude keek op. Daardoor viel het volle maanlicht op haar gelaat, dat een zoo lieflijke, maar tegelijk ook zoo'n onbeschrijflijk droevige uitdrukking had. Dominé Berns, ééns zal ik u misschien vragen, of u zich die woorden weer in het geheugen roept op een dag, als u reden zult hebben, om over mij te denkenniet als nu! Ik zal deze woorden in het geheu gen hoiiden, tot op het laatst van mijn leven, mevrouw Terheijden! Steeds zal ik jegens u vervuld blijven van een onuit sprekelijke dankbaarheid! I ~NeemnAKKE&\ machtigingen voor winteropglag dus ©en toeslag van ongeveer 10 pet. voor even tueel bederf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men niet verplicht is aardappelen op te slaan, terwijl het ook niet nood zakelijk is, dat alle leden van een ge zin van deze regeling gebruik maken. Men boude er voorts rekening mede. dat men, wanneer de aardappelen, door welke oorzaak ook, zouden bederven, in geen geval- vergoeding voor de verloren gegane aardappelen zal' kunnen verkrij gen in den vorm van ramtsoenbonnen of hoe dan ook. Ten slotte wordt er op (gewezen, dat men slechts een „machtiging opslagaard appelen" kan verkrijgen in plaats van de gewone aardappelkaarteii. Houders van L-inlegvellen en houders van toe- slagkaarten voor zwéren of zeer zwaren arbeid, die van de mogelijkheid tót win- teropslag gebruik makpri, kunnen dus geein machtiging ontvangen inplaats van de hem uit te reiken toeslagkaarten voor aardappelen. Genoemde personen zullen derhalve t.z.t. wel de hun voor de tweede en derde distributieperiode van 1943 toekomende toeslaigkaacten voor aardap pelen ontvangen. In verband met het bovenstaande ont vangen houders van een inlegvel KI of LI, die van de mogelijkheid tot winter- opslag gebruik maken, twee machtigin gen, houders van een inlegvel K2 of L2, drie machtigingen, houders van een inlegvel K3 of L8 twee machtigingen en houders van een inlegvel K4 of L4 één machtiging. Voorts zullen de plaatselijke distribu- tiediensten de vakjes 06 en P6 van de stamkaart afkruisen en zullen zij de met 111 en 112 of 211 en 212 of 311 en 312 of 411 en 412 genummerde bonnen van het inlegvel- verwijderen. De mannen van het Vrijwilligers Legioen Nederland, die aan het Oostelijk front staan, zullen met de Kerstdagen wederom verrast worden met een pakketwaarin zich vele artikelen bevinden, die zfj beat kunnen gebruiken. De commandant van het Vrijwilligers Legioen Nederland, luit.- generaal Seyffardt, toonde dezer dagen zfjn belangstelling voor het gereedmaken der Kerstpakketten. (Polygoon-Bof Pax Holland s) Zal dat werkelijk zoo wezen? sprak Gertrude met droeven glimlach. Haar shawltje was haar van het hoofd gegle den en ijlings schoof zly het terug. Het is koud geworden. Ik geloof, dat ik maar naar binnen ga. Een oogenblik! drong dominé Berns legde haar zacht de harid op den arm en keek haar onderzoekende aan. Ut heb soms zoo den indruk gekregen, vergeeft het mij, als ik mij vergis, dat u iets op het hart had? Kunt u het tegenover mij dan niet uitspreken? Wij, dominé's zijn in dit opzicht immers als doktoren; van allerlei geheimen wor den ons toevertrouwd; en, wat het ook het zal veilig bij mij' zijn! Maar hoe komt u daarbij? Uw gelaatsuitdrukking is niet die van een gelukkige vrouw! Kan ik u helpen? Is Bertie? Bertie is zoo goed, als maar ver langd kan worden; hij heeft er niets mee uitstaan! Een oogenblik zweeg zij en haar stem klonk uiterst kalm, maar, o zoo. 'hopeloos, vond de dominé, toen zij voortging Niemand kan mij helpen! Ik heb mijn eigen weg gekozen en moei dien alléén volgen. Maar laat ons nu maar binnengaan. (Wcrdt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2