ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 NOVEMBER 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT HITLER SPRAK TE MÜNCHEN De hooikist is uw spaarpot AMERIKANEN LANDDEN ZONDAG IN MAROKKO EN ALGIERS ABONNEMENT: Prijs: in Zlerikxw 'f 1.60, eldcii rflM par kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 een!. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee,g;Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechet) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 998TB JAAROABO Ho. 15086 I ADVERTENTIES Advertent!ên 10 oenl pee millimeter; ta- Kezonden mededeellngen 30 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K^2620 STRIJD TOT AAN DE BESLISSING De hoofdstad der Nationaal-Socialisti- sche beweging in Duitschland, München, eerde Zondag de nagedachtenis der 16 Nationaal Socialisten, die op 9 Nov. 1923 voor het Nationaal-SociaJistische Rijk hun leven hebben gelaten. De Führer, die dezen dag doorbracht te midden van de oude. strijdgenooten, hield een rede, die door den Groot-Duitschen omroep werd uitgezonden. - De "Führer zeide, dat indien de Partij in 1933 in het binnenland niet de over winning had behaald, Duitschland een machtelooze staat zou zijn gebleven met een leger van honderdduizend man en onvermijdelijk gedoemd om m zichzelf te verkwijnen. Inmiddels was er in hetOos- sten reeds een kolos opgestaan, die slechts één gedachte had: Europa onder den voet te loopen. Indien onze strijd niet verloopen was, zooals hij verloiopen is, zou niet de macht zijn opgestaan, die zich tegenover dezen kolos kon plaatsen en zou er thans waarschijnlijk geen Europa meer zijn. Reeds in 1918 hadden wij de overwinning kunnen behalen, maar toen had het Duitsche volk haar niet verdiend. Hitier verklaarde, dat er van een compromis of vredesaanbod geen sprake kon zijn. Er is maar één mogelijk heid: De Strijd tot aan de beslissing. Geen vredes-aanbiedingen meer Indien iemand zich verbeeldt dat de andere wereld het Duitsche volk aan het wankelen kan brengen, dan kent hij; niet de draagkracht van de nationaal-socialis- ...tisehe partij en haar geweldige organi satie. Voor den wereldoorlog was het de keizer, thans ben ik het die moet worden omsingeld. Maar in mij heeft de andere wereld een tegenstander, die aam het woord capituleeren in het geheel niet denkt. Onze tegenstanders moeten wel bijziende zijn, wanneer zij zich inbeel den Duitschland ooit te kunnen verplet teren en vooral wanneer zij zich inbeel den, dat zij mij: door iets, wat dan ook, zouden kunnen imponeeren. De Führer herinnerde aan de verschillende vredes- aanbiedingen die hij Engeland heeft ge daan, waarna hij verklaarde: Van ons gaan geen vredesaanbiedingen meer uit. Het laatste woord is in 1940 gesproken. Thans spreken alleen nog de wapenen. De worsteling om Stalingrad Sprekende over de operaties bij Stalin grad, zeide de Führer, dat daar 30 mil- lioen ton verkeer van den vijand, waar ender bijna 9 millioen vervoer van pe troleum op de Wolga is afgesneden. Sta lingrad is een enorme overladingsplaats en die willen we hebben en practisch hebben wij haar ook al. Alleen wordt er nog op eenige kleine plekken gestreden. Wanneer we daar geen groote strijd krachten meer opstellen, dan gebeurt dat, omdat ik niet een tweede Verdun wil hebben. Wij stellen slechts heel kleine afdeelingen stoottroepen op. De tijd speelt daarbij geen rol, maar geen schip stoomt meer de Wolga op en daar kopit het op aan. Wanneer de tegenstander van zijn kant aanstalten maakt om aan te vallen, moet hij maar rustig aanvallen. Hij' zal daarbij leegbloeden en wij kun nen daarna altijd weer corrigeerend in grijpen. Wanneer de Engelschen thans zeggen dat zij in de woestijn oprukken, nu best. Zij zijn er reeds eenige malen opgerukt en ook weer teruggetrokken. Het be slissende in dezen o,or log is wie de definitieve slag uitdeelt en dat zullen wij zijn. De vijandelijke ucheepsverliezen Overgaande op, de productie, zeide Hitier te kunnen verzekeren, dat de Duitsche constructeurs niet slapen. Wij hebben thans meer dan twintig millioen brutoregisterton vijandelijke seheepsruim- j te tot zinken gebracht. Dat is veel meer I dan in den wereldoorlog. Het aantal j onzer duikbooten is aanzienlijk grpoter dan dat van den wereldoorlog en wij maken nog meer en ook betere wapenen. Beslissend is dat men geleidelijk do stel lingen betrekt, die den tegenstander moe ten overwinnen en dat men deze stellin gen ook behoudt en daar kan men van op aan. Wat wij eenmaal bezitten, daar zal geen ander komen. Hitier zeide de toekomst met groot vertrouwen tege moet te zien. Votor den komenden winter zijn wij anders uitgerust dan verleden jaar en ditmaal zal ons niet meer over komen wat wij verleden jaar winter heb ben beleefd. Onverschillig waar de fron ten zich bevinden, altijd zullen wij toit den aanval overgaan en ik twijfel er geen seconde aan, dat aan het einde van den oorlog het succes beschoren zal zijn aan onze vanen. Gij kunt hét stellig vertrouwen hebben dat leiding en weer macht alles doen wat er gedaan moet en wat er gedaan kaai worden. Een volksleger wordt opgetonwd Achter mij staat een der meest groot- seheepsche organisaties die ooit op deze aarde zijn gebouwd en die het Duitsche Volk vertegenwoordigt. .Thans staan wij midden in de voltaoimg. van hetgeen uit cfêii oorlog is voortgesproten. Midden imi den oorlog bouwen wij een volksleger op, zoo als de wereld het nog- nooit heeft gezien. Wij hebben nog geen goud, maar wij bezitten de levende arbeids kracht, een heiligen ijver en een heiligen wil. Ook wat het materiaal betreft zul len wij den oorlog weten te doorstaan. Dit is een oorlog, zoo verklaarde de Führer, die voor geheel Europa gevoerd wordt. Het is daarom pns onwrikbaar besluit dat de komende vrede werke lijk een vrede voor Europa zal zijn, zon der de voogdij van lieden met het z.g fijne instinct voor ideële en materieele waarden. Wij zullen er echter voorzor gen, dat de materieele waarden van Europa in de toekomst ,ook aan de Euro- peensche volken ten goede komen en niet aan een internationale kleine kliek van financiers. Europa na den oorlog Zeker is dat Europa uit dezen oorlog economisch gezonder te voorschijn zal komen dan het tevoren was. Wij gelooven voorts dat het einde van dezen oprloig ook naar buiten den val zal beteekenen van de goudheerschappij en den val van de geheele maatschappij, die schuldig is aan dezen oorlog. Met betrekking tot de vijandelijke luchtaanvallen op niet- miiitaire doelen verklaarde de Führer: Het uur zal komen waarop wij terugslaan en dan hevig. Gelooft gij mij;, dat mij het hart van woede verteerd wordt, wanneer ik verneem van die laffe luchtaanvallen op Duitsche steden. Men zal het bij onze tegenstanders nog te bespeuren krijgen dat de Duitsche uitvindersgeest niet heeft stilgezeten en dan zullen de tegenstan ders een antwoord krijgen, dat hopren en zien hun vergaan. Ik zal alleen dan het woord voeren, wanneer ik zulks doelmatig acht. *Op het oogenblik Is het woord aan het front en de taal van het front is nadrukkelijk en krachtig. TEGENAANVALLEN DER SOVJETS AFGESLAGEN Kalinin en Kroonstad bestookt Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend In bet Westen van dien Kaukasus en In den sector van de Terek werden verscheiden tegenaanvallen onder bloe dige verliezen van den vijamid afgeslar geni en gereedstaande troepen door ar tillerievuur i&n luchtaanvallen uiteenge slagen. Ten Noordwesten van Mosdok werden aanvallende vijandelijke strijd krachten ,in een tegenaanval met aan* Goreèd voor oon nieuwen tocht naar het vijandelijk gebied. I (P.K. Stephan-Atl.-H Pax Holland s) zienlijke verliezen op haar punt van uitgang .teruggeworpen, waarbij talrijke gevangenen werden gemaakt. Aan het Don-front sloegen Duitsche en .verbonden troepen In samenwerking met Duitsche slagvliegers en Roemeen- sche gevechtsvliegtuigen versohei den aan- vallen ,van dien vijand af. In ,den centralen en Noordelijken sec tor ,van het Oostelijk front geen krijgs operaties van betéekenis. Geconcentreer de luchtaanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen ,op spoorwegdoelen in het gebied rondom Ostasjikaf leidden tot die vernietiging van verscheidene trans porttreinen i en ravitaüleewjngsopslag* plaatsen ,van iden vijand. Bij. aanvallen op wegen werden bolsje wistische .colonnes uiteengedreven en enkele jdoor troepen bezette plaatsen verwoest. Des nachts zijn de stad Kalinin en het station .aangevallen. Artillerie van het leger .bestookte voor. den oorlog belang rijke doelen in Kroonstad. Verscheiden branden .worden- waargenomen. Op het Ladogameer hééft de luchtmacht een motorvrachtsohipi eo twee vrachtbooten tot zinken gebiecht. Drie vaartuigen werden .beschadigd. In dien sector Marsa Matroe heeft de vijand met numeriek sterkere gepantser de strijdkrachten zijn aanvallen voort gezet. De Duitsche en Italiaansche lucht macht steunde de. gevechten op den grond ,en deed aanvallen op vijandelijke strijdkrachten ,en aanvoerwegan. Bij .aanvallen van ide Britsche lucht macht ,op het bezette gebied in het Wes ten ,en bij vluchten naar het Noordwes ten ,van Duitschland verloor de vijand vier .vliegtuigen. De striid In den Kaukasus en aan het N.-Afrikaansche front IS koopvaarders vernietigd Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Maandag bekend: In hét gebied van Tuapse werd de vijand idoor plaatselijke aanvallen van Duitsche en Roemeensche troepen uiit zijn stellingen geworpen. Bij den verbitterden strijd werd een gevechtsgroep ingesloten en vernietigd. Ten Oosten van Alagir won de Duitsche aanval opnieuw aan terrein, terwijl krachtige tegenaanvallen werden afgeslagen. Aan het front van den beneden Don werd door Duitsche en Ruxneemsché luchtstrijdkrachten aan vallen gedaan op veldstellingen en' troe pen verzamelplaatsen. Italiaansche troe pen verijdelden een poging van den vijand om de rivier over te steken. Ravitaüleeringsspoorwegen der bolsje wisten in den centralen sector werden door luchtaanvallen op verscheidene plaatsen vernield. Bij Iden strijd tegen den scheepsaanvoer «oor Leningrad1 heeft de luchtmacht op liet Ladogameer drie vaartuigen ,tot zinken gebracht. In het gebied van Mersa Matroe hebben Duitsche slag vliegers verscheidene Britsche tanks en autokolonnes vernield Een Duitsche afdeeling, onder bevel van generaal-majoor Ramcke, die tijdelijk was afgesneden, heeft (den vijand bij een strijd van drie dagen groote verliezen toegebracht, een aanzienlijk aantal auto's buit gemaakt, zich met behulp daarvan mobiel gemaakt en de verbinding met het .gros hersteld. De Amerikaansch-Britschie oorlogssche pen ent troepentransportschepen in de wateren ten Noorden van Al'gier-s zijn sedert 6 November overdag en des nachts door afdeelingen Duitsche en Ita liaansche gevechtsvliegers aangevallen. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten Zijn zes oorlogsschepen en vier koop vaarders door zware bommen getroffen. In het westen der Middellandsche Zee heelt een Duitsche duikboot een torpe dotreffer geplaatst op een Britschen 'kruiser van de Leanderklasse. Aan de Kanaalkust schoten jachtvlie» gers gisteren overdag van een gemengde Britsche formatie 12 vliegtuigen neer, w.o. twee 4-motorige bommenlwlerpers, zonder .zelf verliezen te lijden. De vijand verloor bovendien 7 vliegtuigen bij losse stoiringsvluohten boven de Fransche wa teren .en de Duitsche^ bocht. Het Duitsche opperbevel' deelde ver der in een extra weemachtsbericht mede: In den strijd tegen geëscorteerde konvooien en tegen afzonderlijk varende schepen, hebben Duitsche duikbooten op nieuw succes gehad. Zij hebben in het Noorden van (den Atlantischen Oceaan, in de Ca,raïbische zee, bij' Trinidad, in de Golf van Guinea en' in de wateren van Kaapstad, zestien schepen met een gezamenlijken inhoud van 108.000 brt. in den grond geboord, twee getorpe deerd en zwaar beschadigd. De lading van verscheidene schepen was bestemd voor idem Amerikaanschen etappe dienst op Afrikaansche bodem en bestond uit vliegtuigonderdeelen, muni tie en ander oorlogsmateriaal. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 16 57. Morgen (Woensdag) zon op 7.52zon onder 16.55 TuBschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 10.55onder 19.40. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. Nieuwe maan Dinsdag 8 Dec. Itallaansch weermachtsbericht Hevige strijd bij Mersa Matree Het Italiaansche weermachtsbericht no. 896 luidt: r Op ,7 November oefenden aanzienlijke vijandelijke pantserstrijdkrachten een sterken ,druk uit in het gebied van Mer sa Matroe, waar lang en hevig gevoch ten werd. De luchtmacht' der As-mo- gendheden nam deel aan den strijd door, voortdurende .aanvallen op de vijande lijke gemotoriseerde colonnes en ravi- tailleeringswegen. In den afgeloopen nacht werd opnieuw een luchtaanval ondernomen op Genua door formaties vijandelijke vliegtuigen, die in verscheidene golven stad en haven aanvielen. De schade is zeer groot. Het aantal slachtoffers is nog niet vastge steld. .Voorts wierpen Britsche vliegtui gen enkele (bommen op de stadsrand! van Milaan, Savona >en Cagliari, zonder schade ami te richten. De strijd in Noord-Afrika Het communiqué van het Italiaansche opperbevel .luidt: Gepantserde t vijandelijke afdeelingen hebben .tevergeefs getracht de bewegin gen ;der As-troepen te hinderen, die terugtrekken langs de kuststrook van die WAPENSTILSTAND IN DE STAD ALGIERS In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn Amerikaansche strijdkrachten aan de kust van Fransch Noord-Afrika, met name in Marokko en Algiers, aan land gegaan. Reuter maakte meldinjgi van lan dingen op talrijke punten door Ameri- kaansche troepen, die in de naaste toe komst door Britsche troepen versterkt zullen worden. In vervolg op de Maandag gepubli ceerde telegrammen, wordt thans het volgende bekend gemaakt: Omtrent de reden voor de staking der vijandelijkheden in de stad Algiers meldt Havas-Ofi uit Algiers onder meer: Ame rikaansche stormtroepen waren voorzien van automatische wapens en in aantal en materiaal oneindig veel sterker. Bij hun aanval werden zij gesteund door mi" trailleurwapens en zelfs door tanks. Voor de poorten der stad zelf had, zich een sterk gevecht ontwikkeld. De Fransche tanks waren ech'ter verre inferieur aan het moderne materieel van den vijand. Deze werd bovendien gesteund dioor de over de stad vliegende vijandelijke vlieg tuigen en door het geschut van hpt zware vlooteskader. De wapenstil stand werd Zondag om 22 uur onderteekend. I De Fransche troepen in Algiers zijn gedwóngen geweest den strijd te staken, door het medoogenloos optreden |der Amerikaansche en Engelsche landings strijdkrachten t.a.v. der burgerbevolking. Men heeft de burgers niet tijdig uit de gedwongen waren een wapenstilstand dat de Fransche militaire autoriteiten: r/edwongen waren een wapenstilstand overeen te komen en de stad tot open stad te verklaren. Overigëns bieden de Fransche troepen in Noord-Afrika vol- lgens de bevelen, den indringers held- haftigen tegenstand. Reuter's oorrespondent in het hoofd kwartier der geallieerde strijdkrachten in Noord-Afrika meldt, dat de Britsche vloot bij de operaties voor Algiers en Oran twee kleine schepen heeft verloren Naar Havas meldt wordt officieel me degedeeld1: Zondag 8 November zajgj de situatie aan het einde van den dag er aldus uit: Marokko: De door generaal Bethou* ard aangestichten opstand is snel on derdrukt. De generaal is gearresteerd. Amerikaansche landingen geschieden te Safi, Magador, Agadir en Fehdala. On danks de aanzienlijke sterkte der vijan delijke landingsformaties is de tegen stander tot dusverre tegengehouden, be halve te Safi, waar de stad werd be zet. Voor Casablanca is een hevige zee slag geleverd. De haven werd zwaar beschoten. Onze vloofveriiezen zijn ernstig. Oran: Talrijke landingen zijn ten Oos ten en ten Westen van de stad volvoerd en deze is nu practisch ongesloten. Te genaanvallen werden gedaan. Onze vliootstrijdkrachten nemén energiek aan den afweer deel, Twee eigen torpedo'* booten en een adviesjacht zijn buiten gevecht gesteld. Twee vijandelijke kor vetten werden tot zinken gebracht. In de omgeving van Constailtine is geen aanval gedaan, evenmin in Tunis, Af gezien van de afvallige beweging in de buurt van Algiers bewijzen onze troe* pen en de Noord-Afrikaansche bevob king volkomen trouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1