BONTE MIDDAG DE LOONEN IN LAND. EN TUINBOUW ZATERDAG 7 NOVEMBER SCHUTTERSHOF te GOES PIERRE PALLA, piano JOHN's HAWAIIAN ORKEST JOS. WINDT, imitator PETER SIERS, conference en liedjes DE MELODISTEN o. I. v. Piet Lustenhouwer m. m. v. Ans Heidendaal De toepassing van de nieuwe regelingen Zoowel in landbouwers-, als in land arbeiderskringen geven de per 2 Septem ber door het college van rijksbent idde- laars afgekondigde en onmiddellijk in werking getreden loonregelingen voor land- en tuinbouw aanleiding tot vele vragen en verder tot menige op- en aan merking. Dit is niét onbegrijpelijk. Ten eerste waren in verschillende landbouw streken tot dusverre de loonen enz. nog niet collectief geregeld en ten tweede, waar zulks wel het geval Was, 2ijn de bijna 300 collectieve arbeidsovereen komsten met de zeer uiteenloopende loonen en arbeidsvoorwaarden nu samen gevat in 15 regelingen met grootendeels uniforme loonen en arbeidsvoorwaarden. In afwijking met de vroegere collec tieve arbeidsovereenkomsten hebben de nieuwe regelingen geen bepaalden tijds duur. Zij kunnen te allen tijde worden gewijzigd of ingetrokken. Ook kan ver gunning worden verleend tot afwijking van de vastgestelde loonen en arbeids voorwaarden. Een dergelijke wijziging ot 'liever aanvulling heeft reeds plaats gevonden ten aanzien van de betaling van overuren. Het feit, dat ide regelingen 2 Septem ber met z.g. bindende k«acht in werking zijn getreden, houdt in, dat alle loopende collectieve regelingen met dien datuim zijn vervallen. Individueele ar beidsovereenkomst natuurlijk niet, maar zij mogen geen arbeidsvoorwaarden be vatten strijdig met de provinciale rege lingen Op welke ondernemingen en op welke groepen werknemers zijn de regelingen van toepassing? Als landbouw worden genoemd akkerbouw en veehouderij. Als tuinbouw: groente, fruit- en zaadteelt en bloembollenbedrijf. Dus niet: bloemist- en boomkweekersbedrijf. Voor deze bedrijfs takken van land- en tuinbouw zijn of worden nog afzonderlijke regelingen vast gesteld. Met uitzondering van arbeiders in dienst van commissionnairs, werkver- ruimings- en dorsohmachine-arbeiders, huishoudelijk personeel gelden de rege lingen voor alle arbeiders, die in lom- dienst in genoemde land- en tuinbouw- ondememingen werkzaam zijn. Zij zijn dus van toepassing zoowel op uit- als op inwonende arbeiders. Echter niet op medewerkende kinderen. Met hen be staat immers als regel geen loondienst- verband. De regelingen spreken van land- en tuinbouw-onderneming. Zij zijn dus ook van toepassing op maamlooze vennoot schappen, welke den landbouw als onder neming uitoefenen. Ofschoon in de eerste acht provinciale regelingen (Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) alleen wordt gesproken van akikerbouw en/of veehouderij, zijn 4e in die rege lingen genoemde loonen enz. toch ook, zulks blijkende de opsichriften, van toe passing op de tuinbouw-ondernemingen in die provincies- De regelingen spreken uitdrukkelijk van werkuren. Schafttijden van el- ken duur behoeven dus blijkbaar niet als gewerkte uren te worden meegeteld en betaald. De plaats, waar het werk begint of eindigt, wordt in de regelingen niet nader aangeduid. Deze plaats kan de boerderij, maar ook het werkobject zijn. Beroepsinstanties ontbreken in de rege lingen. Bij geschillen tusschen werkgever en werknemer zal dus de beroepsrechter (kantonrechter) beslissen. Hoe staat het met den aftrek van emolumenten, welkeland- en tuin» arbeiders boven hun land geniete11? Deze mogen tegen vastgestelde richt- of markt prijzen worden berekend. Voor een vrije woning mag ten hoojgjste f2 per week worden afgetrokken. Voor inwoning en kost' naar evenredigheid. Bij de ongeval lenwet wordt dat emolument geschat op f 350 per jaar. Landbouwarbeiders, die eenig veehou derij werk verrichten (melken op Zon dag, voederen vóór en na dagtaak) kun nen natuurlijk aanspraak maken op be taling van de meerdere uren. In de landbouwregeüngen van alle pro vincies is de bepaling opgenomen, dat aan leerlingen en jeugdijgte mannelijke arbeiders met behoud van loon vrijaf moet worden gegeven voor het voljglen van theoretisch en/of practisCh land bouwonderwijs of lichamelijke en gees telijke ontwikkeling. Tenslotte de tarieven -over het aan genomen werk. De regelin|g!en bepa len, dat de tarieven voor het aangeno men werk zoodanig moeten zijn, dat de arbeiders gemiddeld tenminste 20 pet. boven het tijdloon kunnen verdienen. Of met dat gemiddelde bedoeld wordt het gemiddelde loon van vaste en losse ar beiders tezamen, dan wel van elke groep afzonderlijk, staat niet vast. Dat kan in de practijk nog al eenig verschil be- teekenen. Voor het aardappelrooien Zijn intus- schen collectieve tarieven vastgesteld en het schijnt in de bedoeling te liglgten die ook vast te stelen voor het bietenrooien. So eerste boerderij en in den Noord-Oostpolder gereed. De eerste in den nieuwen Noord Oostpolder verbouwde gewasten worden by de pas gereed gekomen boer der fj opgeslagen. (V.N.P. Van Buiten Pax Holland s) belang hebben. Wij bedoelen de land arbeiders. Vlas vraagt bij den oogst zeer veel handenwerk, temeer waar het ma chinale oogsten van dit teer©, hoogwaar dige landbouwgewas nog1 slechts in het beginstadium is. Bovendien wordt in den winter, als korte dagen en sneeuw en ijs de arbeidscurve op de boerderij zeer doen dalen, het vlas in de groote schu ren van het zaad ontdaan, waardoor rendeerende aibeid voor het vaste per soneel op de hoeve wordt gevonden. Het van zaad ontdane stroovlas moet vervolgens door de vlassers op vezel worden verwerkt. Vroeger ging een over wegend gedeelte van den Nederlandschen vlasoogst naar de Vlaamsche gewesten, waar aan de Leye met Kortrijk als centrum de vermaarde Belgische vlas nijverheid wordt gevonden. Vlaanderen zoog de grondstoffen aan van de Seine tot den Dollard. De Nederlandsche Vies- nijverheid was slechts van ondergeschikt belang. Daarin echter is in de laatste tien jaar veel verandering gekomen. Ge steund door onderzoek, voorlichting en onderwijs heeft onze zwakke en wat achterlijke vlasnijverheid Zich als met adelaarsvleugels ontplooid. Door rationaliseering, mechaniseering en opvoeren der vakbekwaamheid is onze vlasnijverheid momenteel tot een gezon de en goed georganiseerde tak van volks vlijt uitgegroeid. De uitbreiding1 van het aantal groote en kleine ondernemingen was van dien aard, dat momenteel bijna de geheele inlandsche oogst in de eigen fabrieken op halffabrikaat kan worden verwerkt. De uitvoer van onbewerkt stroovlas en daarmede van een voor name bron van werkgelegenheid is in de laatst© jaren voortdurend achteruitge gaan, zeer ten voordeele van onze eco nomische positie als vlastelend en vlas- bewerfcend land temidden van het W~ Europeesche productiegebied. De vlasnij verheid is gekenmerkt door een groot aantal kleine zelfstandigen. Bedraagt het aantal aangeslotenen bij de Ondervak- groep VIasbewerkende Industrie meer dan 1 150o, het aantal groote vlasfabrieken met moderne warmwaterroterij en één of meer vlaszwingelturbines blijft onder de vijftig. I Door het gezamenlijk exploiteeren van een warmwaterroterij al of niet in com- binatie met een turbine hebben echter vele kleine vlassers Zich de voordeelten van het gemechaniseerde grootbedrijf we- ten te verwerven, terWij! op dit gebied nog zeer veel gebeuren kan, aldus ir. L. J. A. de Jonge te Wageninnglen. Het halffabrikaat wordt opgenomen door den vlashandel, die grootendeels te Rotterdam is gevestigd, alwaar ook de vlasbeurs wordt gehouden. Niet alleen vinden we daar de groote handelshuizen voor de diverse soorten en kwaliteiten vezels, maar ook den handel in zaailijn- zaad voor exportdoeleinden wordt in Rot terdam gevonden. [Zien der aardigste programma's van den Nederland schen Omroep, de wekelijksche wordt, als attentie aan de Zeeuwsche luisteraars, op van 15 00—16.45 uur uitgezonden van uit de Schouw burgzaal Het programma vermeldt IJ zult deze uitvoering, die opgeluisterd wordt door de aan wezigheid van plm. 400 Zeeuwsche luisteraars, die de zaal tot in alle hoeken en gaatjes vullen, zeker willen meege nieten. STEMT DUS ZATERDAGMIDDAG OM 15.00 AF OP HILVERSUM I EN LUISTERT NAAR DEN BONTEN MIDDAG IN ZEELAND! VTr-sr ??.?r-p".Vf NEDERLANDSCHE OMROEP De eenige Nederlandsche vlasspinnerij wordt in Tilburg gevonden. Is de vlas teelt, de vlasnijverheid en de vlashandel hier te lande, dank Zij de allerjongste ontwikkeling een gezond en harmonieus geheel, de nauwe hals van de flesch is eigen spincapaciteit, waardoor een overgroot gedeelte van het halffabrikaat in den vreemde tot linnengarens moet worden gesponnen, om daarna weer in gevoerd te worden om te worden ge weven en tot eindproduct te worden uit gewerkt. SPORT VOETBAL. Stand per 2 November 1942. le klasse. gesp. gew. gel: verl. pnt. v-t. Zierikzee I 4 4 0 0 8 12—3 Zonnemaire I 4 3 0 1 6 11-7 Renesse I 5 3 0 2 6 19-8 Schouweln I 5 2 1 2 5 5—4 Burgh I 4 1 0 3 2 7-13 Noordgouwe I 4 1 0' 3 2 3—11 Zierikzee II 4 0 1 3 1 5—16 2e klasse. Burgh II 4 4 0 0 8 14-8 Ouwerkerk I 5 3 0 2 6 30—'9 Zonnemaire II 6 2 0 4 4 12-16 Renesse II 2 1 0 1 2 6—11 Zierikzee III 3 2 0 1 2 10-21 Noordgouwe II 4 2 0 2 2 8—10 Schouwen II 3 1 0 2 0 9—11 Sdhouwen III 3 1 0 2 —2 11—10 Noordgouwe III 2 0 0 2 —4 3—14 1 e klasse. Schouwen I—Zierikzee II als stand 1—-1 opgenomen. Zierikzee II 2 verliespunten. 2 e klasse. Zierikzee III, Schouwen II en Noordgouwe II 2 verliespunten^ Noordgouwe III en Schouwen III ieder 4 verliespunten wegens niet opkomen. In deze klasse komt de competitie vóór 1 Juli 1943 niet af op dergelijke voortgang. Frappeerend is het aantal punten van Noordgouwe III, m.l. —4. Zeeuwsche Afdeelings- of Streekelftallen De Technische Commissie van de NVB, afdeeling Zeeland, heeft tot alle ve1'- eenigingsbesturen in de provincie het verzoek gericht haar te doen toekomen een opgave van spelers uit hun ver- eeniginng, die voor een verkiezing in een vertegenwoordigend Zeeuwsch Af deelings- of Streekelftal in aanmerking komen. Olllcieele mededeellngen Verkoop ongekeurd zaaigraan van heer tet boer De wnd. Prov. Voedselcommissaris v. Zeeland maakt bekend dat van boer tot boer ook ongekeurd Zaaigraan ma|g) wor den verhandeld van de rassen die voor uitzaai zijn vrijgegeven. Vrijgegeven zijn thans onlg|ekeurde Car- stens V wintertarwe en p,etküser winter, rogge. De handel van boer tot boer kan hier plaats vinden onder de gewone voor waarden, nJ. keuring en plombeering door den NAK en betaling van f 0.75 per 100 K.G, bijzondere heffing aan den PBH. De prijken, waarvoor deze granen mo gen worden verkocht aan de telers, zijn voor tarwe f1825 en voor rogge f 17.50 per 100 kilogram. Aanmelding voorraden industrie en groothandel De Secretaris-Generaal van het Depar tement v. Handel, Nijverheid ten Scheep vaart maakt in vervolg op het bericht in de dagbladpers van 17 October j.l. bekend, dat de fabrikanten en groot handelaren, die nog niet hebben voldaan aan de verplichting tot inzending der voorraadsformulieren, alsnog in de ge legenheid Zullen worden gesteld door formulieren bij de rijksbureaux in te zen den. Deze formulieren zullen echter uiter lijk op Maandag 9 November a.s. in het bezit der rijksbureaux moeten Zijn. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat tegen degenen, die op gjenoemden datum niet aan hun verplichting hebben voldaan, de strengste maatregelen zulilen worden getroffen, waarbij onverminderd straffen op grond van het Economisch Sanctiebesluit, in het bijzonder het slui ten van ondernemingen wordt overwogen Verbod verhandelen tuinbonwzaden Ingevolge besluit van den Secretaris- Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij is het: le. aan te lers van tuinbouwzaden tot nader order verboden het door hen in z.g.n. vrije teelt geteelde tuinbouwZaad (oogst 1942) te verhandelen of af te leveren; 2e. aan handelaren in tuinbouwzaden tot na der order verboden het tuinbouwZaad, waarover zij de beschikking hebben of krijgen, te verhandelen of af te leveren. Voor verdere verplichtingen wordt ver wezen naar het desbetreffende besluit (St.-crt. van 4 November 1942, no. 215). Gebruikte landbouwwerktuigen Ten opzichte van aankoop, verkoop en vervoer van gebruikte landbouwwerktui gen en overige machines, aanwezig op land-, tuinbouw- en veehouderijbedrijven geldt sinds 7 Augustus 1942 een speciale regeling, die in beginsel overeenstemt met die, welke sinds Februari voor de nieuwe landbouwwerktuigen in werking is. Op enkele punten wijkt deze af en wel speciaal van de regeling ten opzichte van het vervoer. De landbouwer, de tuin der of' de veehouder, die hieromtrent nadere inlichtingen wil ontvangen, kan deze verkrijgen bij de Land- en Tuin- bouwconsulenten of de Provinciale Voed- selcommissarissen, al naar gelang het landbouwwerktuig, hetwelk bedoeld is. De Provinciale Voedseleommissarissen be handelen namelijk uitsluitend de dorsCh- maehines, stroopersen en stroobinders; andere werktuigen behooren onder de land- of tuinbouw'oonsulenten. Ook ten aanzien van andere op de boerderij, tuinderij of veehouderij aanwezige, ge bruikte werktuigen en machines dan land bouwwerktuigen, Zullen de bovengenoem de instaties aan belanghebbenden inlich tingen kunnen verstrekken. Motorbrandstof voor fruitboomonbespniting mot bestrijdingsmiddelen Fruittelers, die in het komende sei zoen hun fruitboomen willen bespuiten met bestrijdingsmiddelen d'oor middel van een motorsproeimachine, hebben gelegen heid om uiterlijk 10 November een aan vraag voor de noodige motorbrandstof in te dienen bij den Plaatselijk©n Bureau houder, waar tevens de aanvraagformu lieren verkrijgbaar zijn. Zij, die niet zelf over een motorsproeimachine beschikken, moeten op de aanvraag vermelden, wel ken loonspuiter zij dit werk wenschen te laten verrichten. De Provinciale Voedselcommissaris ver zamelt deze aanvragen tot bepaalde rayons, waarvoor hij een loonspuiter aan wijst, die van hem 'de noodige motor brandstof zal ontvangen ©n die volgens de aanwijzingen van den Provincialen Voedselcommissaris heeft te werken en aan hem verantwoording schuldig is. Het kan voorkomen, dat niet de door den fruitteler gekozen fruitspuiter, doch een ander door den Provincialen Voedsel commissaris wordt aangewezen. Men moet ineens aanvragen voor alle bespuitingen, die men in het geheele seizoen wil uitvoeren of doen uitvoeren. Het is echter ten strengste verboden om aan te vragen voor bespuitingen, welke men niet voornemens is te laten uit voeren. Men beperke zich tot het strict noodzakelijke en geve op het formulier duidelijk aan, hoeveel gewenscht is voor de wLnterbespuiting, hoeveel voor de be spuiting vóór den bloei en hoeveel voor bespuit ingen na den bloei. Het is ten strengste verboden benzine, die voor dit doel beschikbaar zal worden gesteM, voor andere doeleinden aan te wenden of te verkoopen. Beurs van Amsterdam van Woensdag 4 November STAATSLEENINGEH NEDERLAND V.K. L.S.. Obl. i 100 1940 I 4 ioovlfl 100% Obl. f 500 1940 I 4 100%, Obl. f 1000 1940 I 4 101 100% Obl. f 100 1941 4 100%, 100% Obl. f 500 1941 4 100%, 100%, Obl. t 1000 1941 4 100 100% Greetboek f 1000 31/, 99 V, Obl. f 100 1941 31/, 97 V. 97%, Obl. f 500 1941 31/, 97«/i. 97% 98 Obl. 1 1000 1941 31/, 97% Oertif. vea Insekr. 8 89'/. 89%, Greetboek f 1000 3 89% 89%, Obl. f 100 1936 3 98 97' Obl. f 500 1936 8 99%. 97% Obl. f 1000 1936 8 98 97% Obl. t 100 1937 3 93'/, 93%, Obl. f 500 1937 3 93% 93% Obl. i 1000 1937 3 91%. 9'%. Obl.f 100 (31/,) 1938 3 93%. 95%, Obl.i 500(3V,) 1938 3 95"% 95%, Obl. f 1000 (31/,) 1938 3 96 96% Oertifieaten f 1000 21/, 75 74»/, Greetboek f 1000 21/, 75%. '4'%. PETROLEUM BateaisekePetr.Obl. 41/, 102% 102% IHDUSTRIEELEH v» d. Bergk k J. 200 A 148 v. d. Bcrgh fc J. 200 B 148 De Grmyter A p.A, 157 De Gruyter B p.w.A. 164 Lever Bres k Uail. o.A, 169% 166s/, Nederl.FerdAmtem. A. 291 294 VederLKabelfabr. e.A. 2291/, 227 Philips Gem. Beilt e.A. 2791/, 275% SCHEEPVAART Java-Okina-Jap.L. e.A. 123 Wed.Sakeepv.Unie o.A. 165 163% SUIKER Heidclsv. A'dem e.A. 315 330 Oaltanr Mij. o.A. 167 PREDIKBEURTEN Zondag 8 November Nad. Herv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. v. d. Poe). Kleine kerk. 10 en 4.45 ure, di. Veleton (Zendingsoolleete). Luth. Kerk. 10 ure, mej. D.a Monsees. Gerei. Kerk. 10 en 3 ure, ds. Leene. Ohr. Geref. Kerk. 10 en 3 ure, ds. Hoogendoorn. Gerei. Gent. (St.-Domusstreat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Dinsdag avond 7 ure, ds. v. d. Berg ran Krabbendijke Oud-Gerei. Gem. 9.30 en 2 nre, Leetdieuit. Leger des Heils. 10 Heiligiogsdienat in het gebouw Ohr. Jongl.ver. w8awuël« en 7 ure, Verlos singssamenkomst in de Lnth. kerk, leid ster mej. O. Ras. Serooskerke. 2 ure, ds. Veen. Renesse. 2.30 ure, ds. Kleinman. Noordwelle. 10 ure, ds. Kleinman. Noordgouwe. 10 ure, ds. r. Griet- huijaen. Drelsohor. 10 are, ds. Sieien. Ouwerkerk. 10 ure, ds. Marsman van Brainiest. A.-J.-Poldor. Geref. kerk. 10 en 2 are, ds. SpoeMre. Poortvliet. 10, ds. Vroegindewe^j en 2 30 ure, idem (Bed. H. Doop). Geref. kerk, 10, 2.30 en 6.30 ure, ds. Steenblok. Gerei, gem. 10 en 2,30 ure, Leeidienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3