ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 6 NOVEMBER 1942 OPGEMOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: ln Zierikzee 7:1-60, elders £1.90 per kwartaal. Weekabonnementen reep. 15 en 15 cent Losse nummers 5 cent Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1689 Uitgave: N.V. Zierikzeeeche Nieuwsbode, Zierikzee, SchuithavenJB 94, Telet. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechel) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: II. J. Hosten, Zierikzee 998TB JAARGANG Ho. 15083 l' ADVERTENTIES: Advortantien 10 een! per millimeter; in gezonden mededeellngen 10 cent per millimeter; kleine ndvertentiën 84 cent, BI) contract belangrijke korting. K 2620 DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Pogingen der Sovjets om den Don over te steken mislukt Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: In den Westelijken Kaukasus heeft de infanterie, na hevige tegenaanvallen hebben afgeslagen, vijandelijke stellingen stormenderhand genomen. Gevechtsvlie gers hebben in de haven van Tuapse drie koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 5800 ton vernietigd. De vijan delijke aanvoer werd door gevechtsvlie gers aangevallen. In het gebied van Alagir worden verbitterde aanvalsgevecli- ten geleverd tegen den vijand, die zich hardnekkig verdedigt. De luchtmacht bom bardeerde troepenconcentraties en opslag plaatsen der bolsjewisten in het gebied tusschen de rivieren Kuban en Terek en treinen ten Zuiden van Astrakan. In Stalingrad werden met sterke stormtroepen operaties ondernomen. Een vijandelijk steunpunt werd bezet. Vijan delijke aanvallen werden afgeslagen. Ge wapende afdeelingen van het leger aan' de Wolga brachten een vrij groote ri vierboot tot zinken. Luchtaanvallen wer den gedaan pp vijandelijke steunpunten westelijk van de bocht van de Wolga en op batterijstellingen ten Oosten, van de rivier. Aan het Don-front werden vijandelijke pogingen om de rivier over te steken, door Itaiiaansühe troepen ver ijdeld. In den centralen en Noordelijken front sector vernietigden Duitsche stormtroe pen een aanzienlijk aantal vijandelijke gevechtss.tellingen met de bezetting. Plaatselijke aanvallen van den vijand mis lukten- Gevechtsvliegers bombardeerden in weerwil van het zeer slechte weer een belangrijk verkeerscentrum der bolsje wisten. Van 10—31 October zijn aan het Oostelijk front 615 vijandelijke vliegtui gen vernietigd, waarvan 581 in luchtge vechten en 61 door het afweergeschut der luchtmacht. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 56 Duitsche vliegtuigen verloren. De slag in Egypte duurt over het geheele front voort. Het Duitsch-Italiaan- sche pantserleger biedt tegen de massale vijandelijke aanvallen den uitersten te genstand. In enkele sectoren werden de eigen troepen, in overeenstemming met de plannen, op voorbereide tweede stel lingen teruggetrokken. Afdeelingen ge vechtsvliegers ondernamen voortdurend bomaanvallen op de Britsche pantser- afdeelingen en artilleriestellingen. Op 3 pn 4 November schoten Duitsche en Ita- liaansche jagers, in verbitterde gevech ten met een numeriek sterkeren vijand 30 vliegtuigen neer. Vier eigen vliegtui gen worden vermist. In de Noordelijke IJszee heeft de luchtmacht een koop vaarder van 7000 ton tot zinken ge bracht en twee groote vrachtschepen be schadigd. Duikbootsuccessen op den Atlantischen Oceaan In een extra bericht deelde het opper bevel nog het volgende mede: TijdeDS operaties over uitgestrekte ge bieden van de Noordelijke IJszee tpt in de wateren van Madagascar, hebben Duit sche duikbooten, na de groote successen der laatste dagen, in pnvermoeiden aan- valsgeest, de vijandelijke transportvlooit opnieuw zware verliezen toebracht. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan kregen zij bij de hardnekkige achtervol ging. opnieuw1 contact met de resten van het voor Engeland bestemde kon vooi, dat met oorlogsmateriaal en le vensmiddelen geladen was en waaruit reeds 16 schepen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken waren gebracht. Zij brachten van dit konvooi wederom zes schepen met een gezamenlijken in houd van 37.000 ton tot zinken en bescha digden 2 schepen door torpediotreffers. Andere duikbooten hebben tijdens ach tervolging van alleen varende schepen in de Noordelijke IJszee, bij het eiland Jan Mayen, in het Noorden van den Atlan tischen Oceaan bij St. John, in het equa toriale gebied, bij het eiland Fernando Noronja, in het Zuiden van den Atlanti schen Oceaan vnl. in de wateren bij Kaapstad en in het randgebied van den IndisChen Oceaan, ten Zuiden va» Mada- De Führer ontving den opperbevelhebber van een leger, generaal veldmaanchalJc von Manstein, in zyn hoofdkwartier tot het uitbrengen van rapport en overhan digde by deze gelegenheid den verdienste- lijken legeraanvoerder den maarschalksstaf (Hoffmann Stapf Pax Holland s) I gascör, tienschepen met een gezamen- i lijken inhoud van 131.000 ton tot zinken gebracht. Een dezer schepen is onderge- gaan met de bemanning van vijf tot zinken gebrachte schepen, die in de be schikbare reddingsboeien geen plaats konden vinden. Hierdoor heeft die- vijand opnieuw 26 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 168000 ton ver loren. Een deel dezer schepen was ge laden met oorlogsmateriaal bestemd vo,o|r het front in Noord-Afrika. DE STRIJD IN EGYPTE duurt met onverminderde felheid joort De tweede faze van den strijd om de stellingen van El Alamein wordt geken merkt door nog intensiever gevechten dan waarvan de vorige: week kon worden gesproken. De aanvallers hebben voor hun nieuwe offensief het Noordelijke deel van het front uitgekozen, vermoedelijk in de overtuiging, dat daar eventueel een doorbraak zou kunnen worden 'be reikt, zulks wellicht in samenwerking met de vloot. Zij hebben aldus op een zeer smal front hun strijdkrachten, waar onder sterke formaties zware tanks en zware artillerie geconcentreerd, die in vereeniging met talrijke eskaders van het lucht wapen de Duitsch-Italiaansche posi ties bestoken. Dezer dagen nu is het den Empire- troepen gelukt, wat men in de afgec loopen week niet vermocht te bereiken. Gelijk van Duitschen kant werd vast gesteld, werden zij toen reeds in het voorterrein door Rammels troepen tegen gehouden; thans konden zij in contact Komen met de voornaamste strijdlkiie van de verdedigers. Sterke tankstrijd- krachten waren daarbij niet lettende op te brengen offers de Duitsch-Ita liaansche linies binnengedrongen. De ver'r dedigers konden dezen aanval, zooals uit het weermachtsbericht van Dinsdag is gebleken, door een onverschrokken 1 tegenaanval onschadelijk maken. I Het karakter van den slag in Egypte is in de laatste dagen in zooverre ge- j wijzigd, seint de N.R.C.-corr. uit Berlijn, dat een verhoogde activiteit in de lucht van de zijde van de mogendheden van de spil kon worden waargenomen. Daar- uit moge blijken, dat de eskaders van generaal-velidimaarschalk Kesselring aan het front van El Alamein zijn uitgebreid. Het schijnt ook alsof bij de komende gevechten om de beslissing het zwaarte punt, behalve bij het tankwapen, bij de gevechtsvliegtuigen zal komen te liggen. Men mag wel aannemen, dat bij geen der* vroegere aanvalshaodelingen in N. Afrika met zulk een groote verbittering en dermate weinig ontzien van menschen >en materiaal is gestreden als ditmaal. Beide tegenstanders, die met alle krachts inspanning en met behulp van alle re serves naar de militaire beslissing stre ven, zullen weten waar het om gaat en trekken de consequenties uit de omstan digheid, dat de huidige gevechten meer beteekenen dan een strijd om de hand- k having van de frontlijn van |de kust tot de Catarravallel. DE ALASKAWEG Strategische verbinding tusschen V. S. en Eooge Noorden In 6 maanden dwars door'CShada voltooid „Sewards blunder" werd Alaska in 1867 genoemd, toen de Amerikaansche staatssecretaris Seward dit land van ber gen, bosschen en Eskimo's van Rusland had gekocht. Thans, 75 jaar later, maakte een andere Amerikaansche staatssecreta ris triomfantelijk bekend dat de Aïas<- kaweg voor het verkeer is opengesteld. Alaska is een rijk, maar onherberg zaam land. Eeuwenlang hebben sl-edhts Indianen en Eskimo's genoten van de natuurlijke rijkdommen als pelsdieren, visch en -ertsen, die het land in over vloed biedt. Totdat in 1896 goud ont dekt werd en de oogen der wereld zich op dezen vergeten uithoek richtten. Na enkele jaren was de goudroes verdwe nen, maar de grondslag van de econo mische ontwikkeling van Alaska gelegfd. Uit de wouden werden groot© hoeveel heden hout gekapt, langs de rivieren verrezen vischeonservenf abrieken en be halve goud worden ook andere metalen als koper en lood aan den harden bo dem onttrokken. Enkele jaren geleden kreeg Alaska ook strategische beteekenis als hoekpijler van het Amerikaanseh verdedigingsstelsel in den Stillen Oceaan. Sitka, Kodiak en Dutch Harbour werden marmesteunpun- ten en vele nieuwe vliegvelden dienden zoowel het militaire als het civiele lucht verkeer. Nog altijd echter bestond tus schen de Ver. Staten en Alaska geen doorgaande verbinding over land1. Plannen om een weg 'dwars door Ca nada aan te leggen, werden reeds in de 19e eeuw gekoesterd, maar nimmer uit gevoerd. In 1929 trachtten de Ver. Sta ten toestemming van Canada tot aanleg van een weg te krijgen, maar dit land weigerde. Eerst door -den oorlog in den Stillen Oceaan, die de Japanners op de Aleoeten bracht en de strategische be teekenis van Alaska enorm deed toene men, kwam in Maart van dit jaar einde lijk een overeenkomst tot stand. Was hington kreeg veqgtunning om „dèn weg te bouwen en tijdens den oorlog en zes maanden na den vrede te onderhouden". De aanleg zou geschieden lan{g|s een reeks vliegvelden, die het vorige jaar door Canada in de nimmer door menschen betreden oerwouden van West-Canada waren aangelegd. In koortachtige haast werd het werk aangevangen. Tractoren baanden een weg door de wouden en toendra's naar de Weinige nederzettingen waarlangs de Alaskaweg zou voeren. 700 soldaten en 2000 burgers maakten gemiddeld 13 kilo-- meter per dag gereed en wel voor namelijk met materialen, die ter plaatse aanwezig waren. Eerst ging het van de Amerikaansche havenstad Seatle in N.O richting naar Edmonton en vervolgens over Fort St. John, Fotrt Nelson weer in de richting van den Stillen Oceaan. In White Horse maakt het traject een bocht naar Dawson en Klondyke, waar de grens van Alaska overschreden wordt. Fair banks, de hoofdstad van Alaska, is het eindpunt. Dit stadje met enkele duizen den inwoners, ligt aan den eenigen ver harden weg in Alaska en is bovendien door een spoorlijn met de havenstad Seward verbonden. Aldus werd de Alaskaweg in een half jaar voltooid. Deze korte tijd van aanleg maakt het onwaarschijnlijk, dat de weg het geheele jaar berijdbaar is. 's Winters en in het voorjaar zullen gro-ote sneeuw massa's het verkeer groote moeilijkbeden bieden, temeer omdat de weg nog niet voorzien is van een macadamdek. Ook in de berichten, die de Amerikaansche pers publiceert, blijkt weinig vertrouwen in de bruikbaarheid voor den Alaskaweg, die in -de toekomst een goede verbin ding tusschen de Ver. Staten eenerzijds en Alaska en wellicht ook de Sovjet-Unie anderzyds moet vormen. (VP.B.) Hilversum zendt tot 7.15 uit - Naar de persdienst van den Nederland- Schen omroep mededeelt, zullen de zen ders Hilversum I en II in verband met de tijdswijziging een puf vroegfer sluiten. De programma's zijn dus slechts te be luisteren tot 19.15 uur. Na kwart over zeven zijn -de programma's alleen te be luisteren via de radiocentraie's, die over een lijverbinding met ide studio beschik ken* EEN DOODVONNIS VOLTROKKEN 's-GRAVENHAGE, 4 November. Offi- cieel wordt medegedeeld: Het vonnis, op 3 October 1942 door het Deutsche Obergericht in het bezette Nederiandsche gebied tegen den Neder lander Voltus van Hame uitgesproken, waarbij dez© wegens verboden wapen bezit tér dood werd veroordeeld, is van daag voltrokken. i Verzending Kerstpakketjes voor Weffen-SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- SS en het legioen, die een veldpostnum mer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor kerstpak ketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungs- marken. Deze zegels worden aan de sol daten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één ze gel en voor 2000 gram twee zegels op plakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de kerst pakketten voor 30 November a.s. aan de post ter verzending zijn afgegeven. Van 10 tpt 25 December 1942 is het niet moge lijk, pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram worden verbonden. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadres seerd worden: an das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: rang naam veldpostnummer of adres Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederiandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederiandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld kerst pakket verkeer mogelijk is. ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT Olmoodig gebruik kan grooter ongemak tengevolge hebben Iedere Nederlander heeft den plicht, de uiterste zuinigheid te betrachten bij het gebruik van gas en electriciteit. De kolenpositie is ten gevolge van de bijzon dere omstandigheden waarin wij leven, zorgwekkend, doch wanneer ieder zijn krachten er aan geeft, om noch gas noch electriciteit te verspillen, zullende moeilijkheden zeker niet onoverkomelijk blijken. Het is dus niet noodig, dat men zijn volle rantsoen verbruikt. Wij' weten wel: „Gezelligheid kent geen tijd", maar die gezelligheid zal er waarlijk niets minder om zijn, wanneer men des avonds in de huiskamer een lamp minder laat 'branden. Het electrieiteits- en gasver bruik is gerantsoeneerd op 75 pet. en daarmede dient men niet alleen bij die uitoefening van zijn beroep, doCh ook in vrijen tijd rekening te houden. Het gemak dient den mensch. Maar weet u wel, dat juist nu dat gemak tot verwaarloozing van uw plicht kan lei den, indien u onnoodig gas en electrici teit verbruikt? Laat vooral niet onnoodig licht branden in gangen en portalen. Zet uw radiotoestel af, indien u toch niet luistert. Het warmwatergebruik voor koken, wass-öhen en baden kan worden beperkt door de aansteekvlammetjes onder keu ken- of badgeysef niet voortdurend te laten branden. Voor het zetten van thee of koffie gebruike men niet meer water dan noodig is. Indien men eenmaal per dag het vaatwerk afwascht, in plaats van drie keer, bespaart men 2/3 6p het Verbruik van electriciteit of gas, dat anders voor de verwarming van het water noodig is. Vooral op gasverbruik in de keuken zie de huisvrouw toe. Het mag nu zjoo lang zamerhand wel bekend genoeg zijn, dat Wanneer verduisteren Heden (Vrgdag): zon onder 17.03. Morgen (Zaterdag) ion op 7.45zon onder 17.02 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 5.47onder 16.57. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. men voor het bereiden van den maaltijd sterk op het warmwaterverbruik "(dus op gas en electriciteit) kan bezuinigen, door de groenten en aardappelen met Zoo weinig mogelijk water op te zetten en bij het koken de deksel steeds op de pannen te houden. Zoodra damp uit -de pan of ketel komt. kan de gasbrander op „klein" worden gezet, of indien men electrisch kookt, de knop op 0 gedraaid. Wanneer men deze richtlijnen in acht neemt, verricht men niet alleen een dienst aan de gemeenschap, maar bevordert men ook zijn eigen belang, want over. schrijding van het rantsoen komt den overtreder op een boete en wellicht ook afsnijding van den toevoer te staan. VRIJWILLIGERS VOOR HET OOSTFRONT VERTROKKEN Dezer dagen is wederom een groep van meer dan driehonderd, man Neder iandsche jongemannen als vrijwilligers ter deelneming aan de SS-opleiding ver trokken. De zaal 'van den Dierentuin, waarin zij voor het afscheid waren samengeko men, was weder op passende wijze ver sierd. Een muziekkorps van de Duitsche politie was aanwezig. De commandant van het Vrijwilligers legioen „Nederland", luitenant-generaal H. A. Seyffardt, trad als eerste spreker naar voren en zeide o.m., dat deze jon gemannen door hun vrijwillige aanmel ding getoond hebben, den nieuwen tijd. te begrijpen. Spreker riep Gods zegen in voor deze strijders. De leider van de nationaal-socialistische beweging der Nederlanden, ir. Mussert, hierna het woord nemend, constateerde, dat er op zichzelf niets tragisch in zit, indien men, zooals deze jongemannen, zijn vaderland verlaat. In vroegere tijden hebebn duizenden en duizenden ons va derland verlaten en ertoe bijgedragen, dat Nederiandsche energie en Nederiand sche roem werden verbreid. Herinnerend aann de vele overwinnin- j gen, welke de Duitsche weermacht heeft behaald, merkte spreker op, dat de strijd! in het Wiesten en in Polen in den aan vang van dezen oorlog eigenlijk slechts als burenruzie is te beschouwen in vergelijking tot hetgleen thans geschiedt om het bolsjewisme eener- en hetAme- rikanisme anderzijds te bevechten. Gij gaat, aldus eindigde ir. Mussert, voor de eer van uw volk en uw vaderland strijden voor een nieuw Europa, waar in ieder zich geborgen zal weten. SS Gruppenführer, Genera al-Leutnant der Polizei Rauter, sprak tenslotte de vertrekkende SS- en legioenmannen toe en dankte hen voor hun bereidvaardig heid. Hij noemde het leven van den fronntstrijder socialisme van de daad1. Spreker zeide overtuigd te zijnn, dat de vertrekkenden Zich zullen gedragen als goede Germanen en als pioniers voor het Europa dat komen zal. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een bruidegom bedacht zich Voor den prevelenden ambtenaar in functie op het gemeentehuis te Hal* steren, stond een schuchter paartje. „Zij" voelde zich opgelucht, dat „hij" naast haar stond, want het had moeite gekost. Bij den ondertrouw1 wilde hij van een huwelijk afzien, maar door veel over redingskracht was hij van een dergelijke gedachte afgebracht en nu voelde zich het blozende bruidje zeker van haar zaak, De bruidegom stond onrustig wat aan zijn stijve boordje te plukken en keek daarbij steeds schichtiger naar de deurt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1