ONGELUKSVOGELS Radioprogramma Vrjjdag 6 November HILVERSUM I. 415.6 M. 7.15 Berg-echo, gr.; 7.80 BNO: Nieuws berichten; 7.40 „Vroeg op reis", gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 „Poppenen raenschen"8-50 Berlijnsch Opera or kest, gr.; 9 Georg Freundorfer en 2ijn orkest, Robert Renard en zijn orkest en zang, gr.; 9.30 Spiegel van den dag, opn.; 940 Vervolg van 9; 10 Sylvestre Trio; 10.80 Voordracht; -10.45 Sylvestre Trio; 11.15 Geestelijke werken van Max Reger, gr. en opn.; 12 Almanak; 12.05 f*ro- menadeconcert, gr.; 12.45 BNO: Nieuws - en zakelijke berichten; 13 Otto Hendriks en zijn orkest; 14 Heinz Munsonius en zijn musette-orkest, gr.; 14,20 Septet Jonny Ombach; 15 „De filmband rolt"; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten; 17 Zang met pianobegelei ding; 17.30 Hier is de poppenkast; 18 Salonorkest; 19 Neerlands stem van het Oostfront; 19.15 Marschmuziek, gr.; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Bin,- nenlandsch zakelijk praatje; 19.50 Piano- voordracht; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken; 20.15 Zang, orgel, musette-orkest en Dick Wil- lebrandts en zijn dansorkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Dansen of luisteren, gr.; 23—24 Muziek voor strijk- en kamer orkest, gr. HILVERSUM H. 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8 Des kundige toelichting; 8.15 Orkestconcert, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Viool en piano, gr.; 9 Balletmuziek, gr.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Balletmu ziek, gr.; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Orkestcomposities van Smetana en Dvorak; 11 Voor de kleuters; 11.20 Kin derzang, opn.; 11.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 12.30 Programma overzicht 12.35 Guus Jansen en zijn orkest, gr.; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten; 13 Streekprogramma13.30 Fluit, altviool, gitaar en piano; 14 Godsdien stige uitzending; 14.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", opn.; 15.30 Voor de vrouw; .16 Gevarieerd concert; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursberichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Viool en .piano; 18 Wekelijksch sportpraatje; 18.15 Mar- schen, gr.; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden; 19 De Kilima Hawaiians, gr.; 19.15 Hoe de WA groeide; 19.45 Will Glahé en ziin orkest, opn.; 20 BNO: Engelsche uitzen ding: Holland's political aspects; Voor de radio-centrales: Zigeunerklanken, gr.; Van 20-15 alleen voor de radio-centra- ies, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Het schot klonk te laat, luisterspel; 20.35 Pianovoordracht 21-05 Symphonie-orkest, gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrijven; 22.10 Avondwij ding; 22—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Vrfjdag 6 November Ernstige muzftek. Willem Noske, viool en Theo van der Pas, piano, spelen om 17.30 uur (Hilver sum II)» sonates van Mozart en v. d. Sigtenhorst Meyer. Cultureele uitzendingen. In de serie programma's onder den titel „Streekprogramma" hoort U om 13 uur (Hilverstim II) ditmaal „Volendam", samengesteld door H- P. Wouwenaar en Chr. Volkéimp. Reportage. De filmband rolt, een gevarieerd film programma onder redactie van Karei van Heusden, wordt om 15 uur (Hilversum I) uitgezonden. w w w w Leer een goed humeur te bewaren ook ah gij 't erg druk hebt. Feuilleton 6 door M. K, B. Den volgenden dag was het ontzettend druk voor de jonge Terheijdens: ze zou den nog verscheidene inkoopen doen en dèn pakken. Vandaar, dat het Truus dus ontging, zoo vermoeid en slecht als haar nichtje er uit zag. Eerst toen de taxi al voor de deur stond, viel het Bertie in, dat hij totaal verzuimd had, zijn moeder te schrijven van de verandering van plannen. O, Gertrude, zou jij dat niet voor mij willen doen? En schrijf het dan zoo verzachtend mogelijk? Ik weet, dat Mies zoo teleurgesteld zal zijn! Voeg er bij, dat ze misschien nog niet zoo gauw wat van mij hooren zullen, want ik trek van de eene plaats naar de andere en het zal mij aan den tijd ont breken, om te correspondeeren. Je weet, ik heb nog voor veertien dagen recht op het pension; dus jij kunt er zoo lang blijven, Gertrude. Goed. Dan ga ik pas half April naar mijn eigen pension terug! Luisterspel Het luisterspel „Het schot klonk te j laat", van Willem W. Waterman, wordt om 20.15 uur, over Hilversum II, uitge zonden. Voor de jeugd. Dr. H. Petersen spreekt om 17.145 uur, in de serie „De wonderen der techniek" over de toekomstmogèlijkheden van het vliegtuig (Hilversum II). N. S. B.-u itzendingsn. „Hoe de W.A. groeide", een programma over tien jaren strijd der W.A. voor het Nationaal-Socialisme in Nederland, dat om 19.15 uur via Hilversum II wordt uit gezonden. DE NIEUWE STAATSLEENING Weinig speling, indien ieder zijn inschrijfpllclit doet Welk resultaat de inschrijving-op de nieuwe staatsleening zal hebben, indien alle betrokkenen inschrijven naar maat staf van hun eventueele verplichte deel neming in een gedwongen leening, heeft Labouchère Co. te Amsterdam bere kend, voor zoover de gegevens daartoe beschikbaar waren. De natuurlijke personen zouden op basis van de statistiek der vermogensbe lasting per 1 Mei 1940 thans voor totaal f370 millioen moeten inschrijven. Op grond van geraamde veranderingen se- Idert 1 Mei 1940 kan men van natuurlijke personen een inschrijving verwachten van ongeveer f325 millioen. Van de lichamen zouden de naaml. vennootschappen voor 3 pet. van een zuiver bedrijfsvermogen ad f395 milliard of voor f 1181/2 millioen moeten inteeke- nen. Deze schatting noemt Labouchère en Co. zeer onzeker. De comm. venn. op aan- deelen zouden voor f2 millioen moeten j bijdragen. De activa der levensverzeke ringsmaatschappijen, spaarkassen en be grafenisfondsen op fl.65 milliard stel lend, de activa der spaarbanken op f 0.55 milliard, die der particuliere pensioen fondsen op eenzelfde bedrag en die der boerenleenbanken op f0.3 milliard, zou den deze instellingen op 8 pet. van ca. f3 milliard of voor ca. f240 millioen moeten inteekenen. In totaal zou dus voor ca. f685 mil lioen wojden ingeschreven of 15 pet. boven het vereischte bedrag van f600 millioen. Waarsehijlijk zal deze speling thans krapper uitvallen, in tegenstelling tot voor de 31/2 pet. leening 1941, toen de berekening eveneens op 15 pet. uit kwam en de werkelijke speling 22i/2pct. beliep. Naar aanleiding van daaromtrent ge stelde vragen, deelt het departement van financiën mede, dat naamlooze vennoot schappen en commanditaire vennoot schappen op aandeelen, welker bedrijfs- uitvoering zich beperkt tot het houden van aandeelen in andere binnenlandsehe naamloozé vennootschappen en comman ditaire vennootschappen op aandeelen, en die zijn opgericht teneinde het nationaal karakter van laatst bedoelde vennoot schappen te handhaven, niet zullen wor den aangeslagen in een eventueel ge dwongen leening. DE SOCIALE VERZEKERING VAN HUISPERSONEEL Al ls ar geen PerslI toch kunt U was- schan wat U wilt mat VIVALON Zeepvervangendwasch- middelvoor kunstzijde zijde en wol per pakje 23 ct ECHFALON Zeepvrij schuimend waschmiddel, speciaal voor fjjne weefsels en teere stoffen per pakje 25 ct BUXOLON Het ideale afdoende en onschadelijke bleek middel. Bleekt als de natuur" p. pakje 18 ct LESSIVITE Schuimend waschmid del voor katoenen stoffen, bontgoed enz. 1 pafcje op 30 1. water slechts 19 ct. p; pakje Ook geschikt voor vaatwerk, .glaswerk, ramen enz.schoon te maken. Ziet onze etalage l Fa. CONSTANDSE MELKMARKT Df pulp wordt een waardevol veevoeder tydens de wintermaanden en overal in ons land zyn de boeren druk in de weer, om hiervan een voorraad op te slaan, JC. Stevens Pox Rolland s) Neg eesige wenken Daar ohs uit tal van vragen is ge bleken, dat velen nog niet precies weten hoe zij moeten voldoen aan hun plicht, sociale verzekeringen voor hun huis personeel te sluiten, laten wij hieronder nog eens in het kort den gang van zaken volgen, waarbij meteen een ant woord is gegeven op de meest voor komende vragen. Huispersoneel moet worden verzekerd ten eerste volgens de Ziektewet, dus voor uitkeering van ziekengeld en 'ten tweede volgens "het Ziekenfondsbesluit. Voor het eerste moet men zich melden tot de instanties, die met de uitvoering van de Ziektewet zijn belast, de raden van arbeid en de bedrijfsvereenigingen, voor het tweede tot de ziekenfondsen, De nichtjes hadden ook een teeder af scheid genomen en de taxi reed weg. Geen wonder immers, dat Gertrude niet ongewekt gestemd was. HOOFDSTUK III. Het was dat jaar lang winter geble ven, maar nu was die dan ook op een maal overgegaan in een schitterend voor- jaar, met warme dagen en een onbe- wolkten hemel. Mies genoot er bijzonder van en zou geen minuut langer in huis blijven, dan J strikt noodig was. De pastorie lag even buiten het dorp: een oudeTwetsch, ruim huis, met het uitzicht op zee. Er was een gedeelte van den tuin, dat zoo echt voorjaars- achtjg geurde en kleurde van igiele sleu telbloemen en paarse viooltjes! Mies was zoo wat aan het eind van de dorpsstraat met haar ponniewagentej, toen ze den dominé tegenkwam, die terugkeerde van een ambtsbezoek. Waar gaat u heen? vroeg hij, na dat de begroeting had plaats igiehad. Naar het station, om de vrouw van Bertie te halen. Haar zonnig gezichtje betrok wel wat. U weet toch van de. teleurstelling, die wij gisteren hadden?,.. Bertie moest onverwachts naar Spanje en omdat hij zijn vrouwtje niet goed die echter met de premiebetaling niets hebben te maken. De raad van arbeid stelt volgens be paalde regelen de premie vast, die inge volge de Ziektewet moet worden be taald en verhoogt daarbij het loonbe drag, waarvan die premie (1.7 pet.) wordt geheven met een bepaald bedrag voor kost (in de gemeenten der eerste klasse met f 175 per half jaar, f 7 per week en f 1.17 per dag) en inwoning, indien deze worden genoten, i Van het aldus verkregen loonbedrag wordt niet alleen de ziektewetpremie, doch ook de ziekenfondspremie, vier procent, geheven. In tegenstelling tot de vrijwillig ver zekerden betalen verplicht verzekerden hun ziekenfondspremie niet rechtstreeks aan het ziekenfonds. In plaats van den bode geld te geven, moeten zij daarom dezen een coupon ter hand stellen, die dus niet als betaalmiddel, doch als be wijs van betaling dient. Voor de werkgevers zijn maand-, week- en dagcoupons, resp. a f 2.50, f 0.50 en f 0.10 in boekjes van bepaalde hoeveelheden bij de raden van arbeid,, de bedrijfsvereenigingen en de postkan toren verkrijgbaar. Betaalt de werkgever zijn huispersoneel per maand, dan geeft hij het elke maand een maandcoupon, betaalt hij per week, dan ontvangen de werknemers elke week een weekcoupon. 1 Zoowel de premie ingevolge de Ziek- tewet en de ziekenfondspremie moeten eens per half jaar door den werkgever - worden betaald aan den raad van arbeid of aan de bedrijfsvereniging, waarbij de verzekering is gesloten. Bij het be talen van de ziekenfondspremie wordt het op de schutbladen van de coupon boekjes vermelde bedrag, dat immers bij aankoop al is betaald, van het te betalen bedrag aan premieën afgetrok ken. Behoeft men voor een dienstbode per maand o.m. slechts twee gulden ziekenfondspremie te betalen, dan krijgt men voor elke maand vijftig cent terug, daar immers voor die dienstbode een coupon van een rijksdaalder isgekocht en dus meer is betaald dan is ver schuldigd. Verplichting tot Inlevering van gebruikt papier Verschenen is een besluit van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, waardoor de verplichting 1 1 1 1 kon meenemen, zal zij hief logeeren, tot hij terugkomt. Ja, dat heeft jé moeder mij vanmor gen verteld; maar ik wist niet dat de jonge mevrouw Terheijden al vandaag kwam. Ik evenmin, tot héél kort geleden Moes was juist al weg, om den dag bij mevrouw van Hoorn door te brengen, toen het telegram kwam; en Paps is vandaag ook uit. Dus valt mij de eer te beurt haar te ontvangen. Zou het je aangenaam zijn, als ik mee ging voor die eerste begroeting!? Ja, zéér aangenaam zelfs! Niet, dat u nu zoo druk praten zoudt, maar uw tegenwoordigheid zou mij ongetwijfeld moreelen steun schenken. Stapt u maar gauw in, anders zullen wij zoo laat zijn! Ze reed dan ook vlug; maar dit neemt niet weg, dat ze toch wat laat was; de trein reed tenminste het sta tion al uit, toen Mies stilhield. Dominé Berns nam zoo lang de teugels van haar over en zij trad op het perron. De staljongen was met een wagentje gezonden voor de bagage en hij stond nu op eenige afstand te praten met een slanke dame in een stofmantel. Ze keek op, toen Mies naderbij kwam en de jongen, aan de pet tikkend, op zijn meesteres toetrad met de mededeellng: De vrouw van meneer Bertie is hier tot inlevering van papier niet meer be perkt is tot oud papier, doch ook van toepassing is op gebruikt papier, waar over men als eigenaar, bezitter of houder kan beschikken. De secretaris-generaal zal op grond van dit besluit voorschriften geven, die .inleveringsplicht van gebruikt papier opleggen, zoowel aan publiek rechtelijke lichamen als aan rechtsperso nen (vereenigingen, instituten, stichtin gen, enz.), bedrijfsöndernemingen en par ticulieren. Komt men deze verplichting niet na, dan zal het gebruikte papier worden weggehaald ter plaatse waar het zich bevindt, op kosten van hem, die tot inlevering verplicht is. Op deze wijze hoopt de overheid de inzameling ,van oud en gebruikt papier effectiever te kunnen maken dan tot nog toe het geval was. Bij overtreding van de voorschriften kunnen de straffen volgens het oeconomisch sanctiebesluit worden opgelegd. Binnenkort kan men nadere voorschriften omtrent dezen in- leveringsplicht verwachten. VERSCHILLENDE BER CHTEN Verdronken In de Westelijke doorvaart bij het Cen traal Station te Amsterdam is het lijk drijvende gevonden van een 21-jarigen jongeman, die naar uit het onderzoek bleek Vrijdagavond te water moet zijn geraakt. Men kwam tot de ontdek king dat zich ook nog het lichaam van een 18-jarig meisje in het water be vond. De actetasch van den jongeman werd nog op den walkant gevonden, zoodat men vermoedt, dat eerst het meisje te water is geraakt, waarna het jongmenseh haar achterma is gespron gen, om te trachten haar te redden, het geen hem echter helaas niet is gelukt. Twee vondelingen Op de stoep voor de woning van dr. M. van der Stoel te Voorschoten, is een kindje van ongeveetf 2 o|P 3 fcaaan- den te vondeling gelégW- Te Uitgeest is achter een boerderij een kind van 10 dagen te vondeling gelegd. Boerenwacht Om paal en perk te stellen aan de veelvuldige veediefstallen, is men er te D i e m e n op initiatief van den burge meester toe overgegaan een boerenwacht in te stellen. Deze wacht t^lt voorshands 24 leden. Millioen sigaretten aan handel onttrokken De inspecteur voor de prijsbeheersching j te 's-Gravenhage heeft onlangs een be- kende Haagsche sigarenfabriek en im- port-maatschappij een boete van 10.000 gulden op gelégd 1 terzake overtreding der prijsvoorschriften. Meer dan 900.000 Vir- ginia-sigaretten heeft de vennootschap van Juni tot October 1941 op minder gebruikelijke wij'ze van de hand gedaan, waardoor prijsovertreding werd gepleegd en een groote hoeveelheid sigaretten aan den normalen handel werd onttrokken. Instede van den detailhandel werden twee particulieren, die geen handelaren in tabaksproducten waren en niet in aanmerking kwamen voor die kwantums, in het bezit van de geheele partij ge steld. Zij betaalden daarvoor den bande- rolleprijs, hetgeen voor de vennootschap een aanzienlijke extra-winst beteeken de, daar op deze wijze ook de detaillisten winst in eigen zak kwam. De inspec teur voor de prijsbeheersching legde den grootsten afnemer te 's-Gravenhage een hooge geldboete op. Bedoelde inwoner liet zijn gewezen huisknecht*de sigaretten afleveren bij kennissen. De talrijke an dere schakels in dezen ongeoorloofden kettinghandel werden veroordeeld tot boeten, varieerende van 50 tot 200 gul den. Een partij inbeslaggenomen sigaret ten werd verbeurd verklaard. Emi model-jeugdherberg Voor het bouwen van een modeljeugd herberg te Amersfoort door de Nederl. Jeugdherberg-Centrale, welke haar door haar z usterorganisatie, 't Duitsche jeugd- herbergverbond, zal worden geschonken, is door de Jeugdherberg-Centrale tot den den aankoop van een terrein overgegaan^" gelegen aan de Laan 1914 te Amers foort. Het terrein is 500 m. lang en p5 m. breed. De bouw van deze jeugdherberg zal worden gemaakt tot onderwerp van een prijsvraag voor architecten. De bouw kosten zullen f 350.000 bedragen, waar onder niet begrepen zijn de kosten van meubileering enz. Globaal zullen de to tale kosten f 500.000 bedragen, welke ge- heel door de Duitsche zusterorganisatie worden gedragen. 432100 Het was commissaris-generaal Schmidt die het parool uitgaf: Koers Oost. Zoo is het. Naar het Oosten dienen wij' on zen blik te richten. Dat daar straks voor velen van ons een toekomst ligt, dat danken wij aan de dappere Oostfront strijders, die nu het bolsjewisme ver nietigen en, tevens de Oostgebieden voor het nieuwe Europa ontsluiten. Koers Oost Een koers die reeds door duizenden dap pere Nederi. mannen gevolgd werd, ook toen daar in het Oosten het bolsjewisme eenn directe bedreiging voor Europa vormde. Deze bedreiging werd weggeno men, dat danken wij aan de Oostfront strijders, waartoe die mannen behooren die wij door middel van ons verzorgings fonds geregeld van pakketten voorzien. Landgenoot, vergeet dit fonds niet. Het gironummer is 432100 ten name van Ver zorgingsfonds Vrijwilliiglerslegioen Neder, land, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. juffrouw. Zal ik de bagage vast mee nemen? Er is maar één koffer. Ze ziet er heel anders uit dan ik verwacht had.' was de eerste gedachte bij Mies. Hoe kan Bertie haar nu „Truus" noemen? Hij had oók altijd zóó het land aan die afkorting. Ze had namelijk een klein, onbeduidend vrouwtje verwacht en daar zag zij nu voor zich een slanke gedaante, met don kere oogen en een bijzonder innemen- den glimlach, die haar onmiddellijk de hand toestak. Je bent Mies, hè? Ik zou je overal gekend hebben op Bertie's beschrijving, sprak een sympathieke stem. En Mies, die zich aller-aangenaamst verrast voelde door heel de verschijning, sloot die hand in de hare. Het spijt mij zoo, dat ik wat laat was; maar dat komt, ik werd onder weg opgehouden. Waar is je bagage? Niet meer dan die eene koffer? O, ik dacht, dat je, ik weet niet hoe veel bij je zoudt hebben! Neen, omdat ik zoo kort blijf, wilde ik ook maar zoo weinig mogelijk mee brengen! Zoo kort?... Onzin!-,. We willen je bij ons houden, zoolang je hier in het land bent. We vinden het vreeselijk jammer dat Bertie niet mee kon komen! Het ponnie-wagentje staat een eind ver- der op. Moeder heeft den auto in gebruik en je telegram kwam juist even nadat ze weg was. Zou ze ooit in staat zijn haar plan uit te voeren? dacht Gertrude Rijers, terwijl ze met onstuimig klop- pend hart Mies volgde naar het ponnie- wagentje, waar de dominé de dames wachtte. i Dien vorjgen avond, toen ze nog in het pension was, had het haar zoo een voudig en makkelijk geleken; maar nu ze tegenover Mies zat, met haar vrien~ delijken, open blik, voelde ze het ineens heel anders aan en zou ze maar het liefst het ondernemende hebben opgege ven! Maar... de teerling was eenmaal geworpen 1 I Voor Ernest! Voor Emest! klonk er een stem in haar en zij dacht aan den jongen knappen verloofde, dien ze van haar jeugd af steeds had liefgehad. 1 Fier wierp ze dus het hoofd in den nek en volgde Mies naar het wagentje. Mag ik u voorstellen aan de vrouw van Bertie, dominéé Berns? vroeg Mies opgewekt toen de jonge man vlugf uit steeg. Truus... o, neen, zóó kan ik je heusch toch niet noemen! lachte het schoonzusje. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2