ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 NOVEMBER 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: In ZI«rik»e rf 1.60, eld.r. K1.90 per kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 15 cant. Losse nummers 5 cent Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche {Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven B 94, Telet. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Adverteutiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 998TB JAARGANG Ho. 15082 r i ADVERTENTIES Advertenties 10 een! per millimeter; In gezonden mededeellngen 00 cent per millimeter; kleine advertentlgn 84 oent, BIJ contract belangrijke korting. K 2620 DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Mislukte pogingen der Sovjets om do Don over te steken Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: In het Westen van den Kaukasus en -in den Terek-sector duren de zware ge vechten voort. Gevechtsvliegers hebben de haven van Tuapse met goede uitwer king aangevallen. In Staliragjrad gingen de zuiveringsgevechten verder. Daarbij werd. een vijandelijke gevechtsgroep in gesloten. De tegenaanvallen der sovjets mislukten. Duikbommenwerpers vielen troepenconcentraties ten Westen van de boebt van de Wolga aan. Tijdens een mislukte landingspoging ten Noorden van de stad verloor de vijand wederom een kanonneerboot. Aan het Don-front ver ijdelden Hongaarsche troepen herhaalde vijandelijke pogingen om de rivier over te steken en sloegen plaatselijke aanval len af. Bij Woronesj is een bolsjewisti sche gevechtsgroep in een verbitterd ge vecht op korten afstand vernietigd. Op het Ladogameer hebben Duitscbe vlieg tuigen twee sleepbooten en een vracht boot tot zinken gebracht. Het achtste Britsche leger heeft ook gisteren aan het front van El Alamein onnopboudelijke aanvallen gedaan, met numeriek sterkere infanterie en pantser- strijdkrachten en met krachtigen steun van artillerie en luchtmacht. Het Duitsch- Italiaansehe pantserleger sloeg in een tegenaanval een vijandelijke stormaanval wederom af. Lichte Duitsche gevechts vliegtuigen vielen de vliejgjvelden Lucca en Halfar op Malta aan. Aan de Noord westkust van Duitschland werd overdag een viermotorige bommenwerper en aan de Kanaalkust een jachtvliegtuig neerge schoten. Lichte gevechtsvliegtuigten deden aan vallen op voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuidoosten en Zuidwesten van Engeland. Itailaanseh weermachtsbericht Britsche aanvallen bij El Alamein Het 892e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: Aan het front van El Alamein verhin derden de hardnekkige tegenstand en den ontembaren moed der troepen van de Spil ook gisteren den vijand eenig resultaat te behalen bij zijn hevige her haalde aanvallen ondernomen door sterke gepantserde strijdkrachten en luchtmacht. De vliegvelden van Malta werden door Duitsche bommenwerpers getroffen. Een Spitfire werd door de begeleidende ja gers neergeschoten. AMERIKAANSCHE OORLOGSLITERATUUR Publiek op zoek naar de overwinning Dé oorlog heeft ook in de Ver. Staten de belangstelling voor strategische pro blemen enorm doen toenemen. Allerlei schrijvers geven de meest uiteenloopen- de meeningen ov^r het verloop van den strijd ten beste. „De strategische discussies tijden^ den eersten Wereldoorlog waren stormen In een glas water vergeleken bij de intel- leetueele gevechten, die thans plaats hebben. Er heerschlt een ware Babylo nische spraakverwarring. Kolonel Ker- nan wil eenvoudig in Italië binnenval len. De aanhangers van Mac Arthur mee- nen door van eiland tot eiland over te springen JTokio te kunnen bereiken. Vol gens Stefansson kan Engeland de Sov jet-Unie het beste helpen door in Moer- mansk te landen en ide Finnen te lijf te gaan. En- nu wijst Alexander Kiralfy in zijn boek op de beteekenis van Kam- sjatka. In ieder geval is de sprong van Kamstjatka naar Tokio korter als van Sydney in Australië. AI deze boeken echter kunnen, hoewel zij op zichzelf belangwekkend zijn, de totale oorlogs inspanning slechts schaden, als hun spe ciale onderwerp niet in het algemeen» beeld van den oorlog wordt gevoegd". Aldus lucht een Amerikaansch criticus zijn hart over de nieuwe oorlogslitera tuur in de Ver. Staten. Zonder uitzon dering behandelt deze de vraag: „Hoe kunnen wij den oorlog winnen?" en daarbij geniet de Stille Oceaan meer belangstelling dan het Europeesebe oor- logstooneel. De Japansehe successen héb ben nu eenmaal een stérkere reactie ten gevolge dan die der spil in Europa en bovendien bestaat voor ©en strijd in den Stillen Oceaan geen precedent, zbo- dat de amateur-strategen hier hun fan tasie deu vrijen loop kunnen laten. De geografische ontdekkingsreizen der militair-politieke schrijvers hebben de geopolitiek in de mode gebracht. Veel is er op dit gebied nog niet [geschreven en het moeilijk leesbare „America's Stra tegy in World Politics" van Nicholas John Spykman is slechts in uittreksel' verkrijgbaar. Groot succes had een uit gever dan ook door herdrukken van den „geopolitus" Homer Lea uit den tijd vóór den eersten wereldoorlog het licht te doen Zien. Homer Lea, die een werkzaam aan deel nam in den val van de Chinee- sche Mantsjoedynastie, schreef in 1909 zijn „The Valor of Ignorance". In dit boek worden vele voorspellingen geuit omtrent de militaire kracht van Japan, die thans in vervulling zijn gegaan. Nog geen werkelijkheid geworden is dé visie, die Leain zijn „The Day of the Saxon" over den ondergang van het Britsche Rijk geeft. Diat Zou worden overgeno men door „Teutonen, Slaven en Japan ners", want de oorlog van de toekomst zou er een tusschen rassen zijn. Britseh- Indië Was het kemstuk van het Rijk en indien dit verloren ging, zou de be langrijkste levenslijn van het Rijk ver broken en Australië geïsoleerd zijn. Deze wonderlijke figuur, die in zijn vaderland weinig aandacht vond, schreef Zijn boeken met het doel zijn landslie- den wakker Ite schudden. Thans, na der tig jaren, schijnt hij zijn doel eindelijk te bereiken. Verschillende deskundigen van dezen tijd knoopen hun beschouwin gen aan die van Homer Lea vast. Kolonel Keman is evenals Homer Lea overtuigd, dat oorlogen tenslotte op het land beslist worden. In zijn werk „De fence will not win the War" ontwikkelt hij' de stelling, dat ide Ver. Staten in 1932 Japan uit Noord-China hadden moe ten aanvallen om het verlies der Philip- (T. De muildier-transportcolonne van een eenheid der Duitsche berg artillerie zorgt voor het munitietransport naar de batterfjen, door modder van moeras van de J Wolchow. (88 Zeffmer OS Pax Bolland s) j pijnen te voorkomen. Als hij uit zijn theorieën Conclusies voor de toekomst wil trekken, blijft Kernan in gebreke. Ook hier wreekt zich de in de Ver. Staten ver doorgevoerde specialiseering. Geen enkele van de boeken, die sedert December 1941 verschenen zijn, overtreft tenslotte in beteekenis het „United we stand Defenoe of the Western Hemis phere" van Hansen Baldwin. Deze is militaire medewerker van de New York Times en dit boek, in April 1941 ver schenen, alsmede nog geheel de toen tertijd heerschende geest van verdedi ging. Baldwin was even pessimistisch als Homer Lea 35 jaar geleden. De Philippijnen zouden niet verdedigd kun nen worden en de Amerikaansche vloot in Manilla had geen kans tegen de Ja- panséhe. Een oorlog op twee Oceanen zou zeer gevaarlijk zijn, vooral omdat de Ver. Staten nog niet klaar waren voor 'deelneming aan den oorlog. De vloot wias weliswaar uitstekend, maar het luchtwa- pen minder goed en het leger door het streven Zoo snel mogelijk een massa- leger uit den grond te stampen, in het geheel niet voor zijn taak berekend. POSTCONGRES TE WEENEN Nieuwe tarieven met ingang van 1 April 1943 af In een bijeenkomst van journalisten heeft de direetehngeneraail der poste rijen, telegrafie en telefonie, ir, W. L. Z* v. d. Vegte, een uiteenzetting gege ven betreffende het in de tweede heilft van October te Weenen gehouden inter nationale postcongres. Het initiatief tot het Weener congres is yah. Duitschland uitgegaan, onder steund idoor Italië, dus van ide as, ten einde te geraken Jot meer samenwerking op postaal én ï.~en t.-gebeid in Europa. Zeventien landen zijn er op het congres vertegenwoordigd geweest. Een der doeleinden van het congres was aaneen sluiting van de administraties en vereen voudiging der internationale diensten. Daarenboven was er nog een belangrij ker, een ideeël doel: bevordering der eenwording van Europa. Het besef is er levendig geworden, dat Europa één aan eengesloten saamhoorigheid is. Diit ideëele doel is op het congres ten volle bereikt. In de eerste week der samenkomst is reeds tot ide oprichting van een Euro- peesche P.T.T.-vereeniging besloten. Een reglement werd vastgesteld, en op 19 October werd in het prachtige postpaleiis te Weenen door vertegenwoordigers van dertien landen de overeenkomst getee- kend. De overeenkomst gelidt de admini straties der P.T.T.-bedrijven- Maar de be moeiing is, 'dit ten slotte te veranderen in een overeenkomst tusschen de landen zelve. Men is zich echter bewust, dat dit tijdens den oorlog niet mogelijk is. Toen deze grondslag was verkregen-, waren de volgende stappen veel gemak kelijker: de P.T.T.Hdiensten voor het pu bliek goedkooper te maken en ide admï- nistratiën te vereenvoudigen. Algemeen werd het beginsel aanvaard, de vrij hooge Duitsche tarieven te gebruiken als rich- snoer voor de internationale tarieven in Europa. Overeengekomen is dat brieven tot 20 gram door heel Europa, voor zooveel de landen zijn aangesloten, kunnen wor den verzonden voor twaalf Reichspfennig (of v errékemd in ide valuta der landen). Verleden jaar is er reeds een soortgelijke regeling tusschen Duitschland en Neder land tot stand gekomen: het tiencents! tarief wordt dus hier te lande uitgebreid. De tarieven zijn verder: van 20—250 gr. 24 Pf., 250-500 gr. 40 Pf., 500—1000 gr- 60 Pf. Er zijn dus van de vele vroegere tariefstrappen maar vier overgebleven. Dit beteekent vereenvoudiging en porto verlaging. Voor briefkaarten is het tarief genomen van 6 Pf. en voor briefkaarten met betaald antwoord 12 Pf. Hoe dit ons land zal worden, moet nog nader worden bepaald; voorloopig blijft het briefkaartporto 5 cent. Een belangrijk besluit is voorts, dat ta..v. de telegrafie er een eenheidstarief per woord komt: voor nabuurlanden per woord 15 Pfennig of overeenkomende waarde, voor niet aan elkaar grenzende landen 20 Pf. per woord. Op den duur komt er één tarief, waarvoor men overal in Europa heen kan seinen. Dit alles! gaat dus 1 April 1943 in. ZUINIG MET ELECTRICITEIT De overheid doet nogmaals een beroep op allen, om zoo zuinig mogelijk om te gaan met electriciteit. Doe ook niet, alsof u voor u alleen een verlichting van de geheele kamer noodig hebt, doch zoek een hoekje uit, waarin u onder i het schijnsel van een kleinere lamp even goed en misschien nog wel zoo bast van uw lectuur kunt genieten- Contro leer eens per dag of eenmaal per tyree of drie dagen den electriciteitsmeter, en zorg vooral daarmee te beginnen bij den aanvang van een nieuwe periode. Het electriciteitsbedrijf gaat onverbiddelijk tot afsluiting van iden toevoer over, wan neer men heeft verzuimd bijtijids de noodige maatregelen te treffen. In Amerika,ansche marinekringen, al dus meldde SPT Zaterdag, is men van oordeel dat het Japansehe opperbevel de actie bij de Salomons-eilanden maan denlang heeft voorbereid. Op deze eilan den staan thans ongeveer 30.000 man Japansehe troepen, waarvan dé meeste op Guadalcanal De Amerikaansche stel- linngen op het eiland zfijln 9 k}jn. lang en 5 k.m. breed. Zij worden van 3 kanten door de Japanners aangevallen. Wanneer verduisteren Heden (Donderdag): zon onder 17 05. Morgen (Vrjjdag) zon op 7.43zon onder 17.03 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 4.31onder 16.31. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. VERGOEDING VAN RIJKSWEGE BIJ EVACUATIE Van vele zijden worden thans vragen gesteld, omtrent de tegemoetkomingen, waarop geëvacueerden aanspraak kun nen maken. Van bevoegde zijde wordt hieromtrent het volgende medegedeeld: I. Transportkosten. Wanneer ontruiming van een bepaald gebiedsdeel of bepaalde woningen wordt gelast, ko- mem de uitgaven, vallende op het ver voer van personen en bagage van de i woonplaats naar bet aangewezen evacu- j cuatie-oord voor rekening van het rijk. Aan de geevacueerden, die zelf in hun huisvesting voorzien, worden op aan- vrage, gericht tot den burgemeester van de gemeente, waar men onderdak v.indt, van rijkswege vergoed de kosten van vervoer in de laagste klasse van het door hen gebezigde openbaar middel van vervoer, alsmede van medegenomen lijf- j goederen en huisraad, mits tot geen groo- ter gewicht dan bij de regeling van de evacuatie werd toegestaan. Dit vindt overeenkomstige toepassing bij verplaat sing binnen' de gemeenten Vergoeding van huur èn opslag II. Waar ieldere geëvacueer de verder recht o p heeft. Indien de verplaatsing geschiedt op overheids bevel (dus niet in geval van eigenmach tig uitwijken), heeft de betrokkene aan spraak op de voügende tegemoetkomingen a) kosten opslag inboedel. Uitgaven wegens opslag inboedel worden door het rijk vergoed tot een maximum over een jaar berekend van 20 pet. van de huurwaarde van de ontruimde woning, vastgesteld, overeenkomstig de wet op de personeele belasting 1896 b) vergoeding huurwaarde der verla ten woning- In verband met de toene mende woningschaarschte verdient het aanbeveling de ontruimde woning, voor zoover de door de Duitsche weermacht genomen maatregelen dit toelaten, aan te houden, zoodat men bij terugkeer weer zijn eigen woning ter beschikking heeft. De huur wordt gedurende den tijd dat de evacuatie duurt, van rijkswege vergoed. Bij eigen woningen wordt ver goed de huurwaarde, berekend op den voet van de wet op de personeele belas ting 1896. De vergoeding zoowel van huur als van eigen woningen bedraagt echter over een jaar berekend niet meer dan vier maal het belasting vrije maximum, genoemd in artikel 12 van deze wet. c) kosten inlichting nieuwe woning. In de kosten van inrichting van een nieuwe woning als tijdelijke huisves ting wordt van rijkswege een tege moetkoming verleend, die afhankelijk is van de huurwaarde 'der woning en va rieert van f40 bij een minimum huur waarde van f 150 of lager tot f 100 bif een van f500 of meer, met dien ver stande, dat nooit een hooger© bijdrage wordt verleend, dan de werkelijk ge maakte kosten, terwijl eventueel in min dering wordt gebracht hetgeen van over heidswege in natura werd verstrekt. Ook hier wordt de huurwaarde bepaald op den voet van de wet op, de personeele belasting 1896. Gevallen van vergoeding kosten huisvesting en verzorging Worden dei vorengenoemde vergoedin gen verleend aan iederen geëvacueerde, die op, overheidsbevel 2ijn woning ver laten moet, daarnaast voorziet het rijk, ingeval van evacuatie doch alleen bij gebleken behoefte in de kosten van huisvest ng en verzorging Hiervoor gei den de volgende regelen: 1) Bij huisvesting in een afzonderlijke woning, gepaard gjaande met het voeren van een eigen huishouding, wordt voor rijksrekening een steunbedrag uitgekeerd berekend volgens de in de gemeente van hulpverleening geldende steunregeling voor verzekerde werkloozen, verhoogd voor het geval dq geëvacueerde is onder gebracht in een gemeente van lagere steunklasse dan die der gemeente van herkomst, met 'het halve verschil tusschen beide klassen. Daarenboven bestaat aan spraak o, ftftiitkeering van b-steun, op brandstoffenbijslag, melkbonnen voorkin deren, verstrekking van goedkoope le vensmiddelen en andere emolumenten op den voet als geldend voor verzekerde werkloozen. 2) Bij" onderbrenging in gezinnen van derden wordt voor rijksrekening een in- kwartieringsgeld uitgekeerd, dat vari eert al naar gelang huisvesting met voeding, huisvesting zonder voeding en voeding zon.der huisvesting wordt ver strekt. 3) Bij huisvesting in gestichten, in richtingen en noodverblijven, wordt in dergelijke gevallen omtrent de te beta len vergoeding een afzonderlijke regeling getroffen tusschen het bestuur der in richting en den directeur van het eva cuatiebureau, waaronder de gemeente van hulpverleening ressorteert. 4) Zakgeld. In geval van onderbren ging in gezinnen van derden of in ge stichten wordt aan de geëvacueerden daarenboven een zakgeld uitgekeerd. 5) Zieken en ziekenhuisverpleging. De onder 1, 2 ejn 3 genoemde geëvacueerden worden door de zorg van de gemeente van hulpverleening verzekerd tegen ziek te ziekenhuisverpleging daaronder be grepen. De premie komt voor rekening van het rijk. Kosten wegens ziekte, die in dergelijke gevallen niet uit verzeke ring kunnen worden bestreden, neemt het rijk eveneens voor zijn rekening. Ziekenhuisverpleging kan echter uitslui tend op medisch voorschrift plaats heb ben. Op de uitkeerimgen wegens huisvesting en verzorging worden eigen (of gezims) inkomsten binnen zekere grenzen in min dering gebracht. Op de van rijkswege gesteunde ge ëvacueerden, die tot arbeid in staat zijn, rust de plicht, passenden arbeid te aan vaarden, zoodra de gelegenheid daartoe zich voordoet of men daartoe wordt aan gewezen. Zij, die daarvoor in aanmerking komen, dienen bij het gewestelijk ar beidsbureau ingeschreven te worden en te blijven. OverfcruggingBsteun Een belangrijke sociale maatregel, die in de pTactijk reeds menigmaal een nut tig effect heeft opgeleverd, is de zooge naamde „overbruggingssteun". Deze steun wordt verleend ten behoeve van bedrij ven hetzij van geëvacueerden, hetzij' van derden die door ontruimingsmaat regelen in moeilijkheden geraken. De vorenstaande uitkeeringen en ver goedingen zijn geregeld in een rond" schrijven van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 1 September 1942. Nadere inlichtingen daaromtrent zijn te verkrij gen bij de gemeentebesturen, alsmede bij de gewestelijk» evacuatiebufleaux,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1