ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 4 NOVEMBER 1942 OPOENO ZIERIKZEESCHE COURANT VERBITTERDE GEVECHTEN IN DEN KAUKASUS ABONNEMENT: I Prijs: In Zlerikz» f 1.60, eldan K1.90 per kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 15 oant. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesehe Nieuwsbode, Zierikzee^JSchuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 999TB JAARGANG Ho. 15081 |v 'ADVERTENTIES: Advert#nti5n 10 oen! per millimeter; In gezonden mededeelingen EO cent par millimeter; kleine advertentlën 84 cent, BI) contract belangrijke korting. K 2620 DE STRIJD IN DEN KAUKASUS De stad Alagir veroverd De Ossietische hoirweg thans afgesloten Het Opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: In een zware maar succesvolle wor steling om kazematstellingen ten Noor den van de lijn naar Toeapse heeft de infanterie jp moeilijk bergterrein ver dere vorderingen bevochten. Deelen van den vijand werden ingesloten en vernie tigd, verscheidene tegenaanvallen afge slagen. Ten Westen van de Terek wierp die eigen met élan uitgevoerde aanval in uiterst moeilijk bergterrein den hardnek kig strijdenden vijand over talrijke beek- sectoren terug. DestadAlagir werd in gen omen en daarmede de belang rijke Ossietische heerweg afgesloten. Het luchtwapen ondersteunde de gevechten van het lege1* en viel troepenkwartieren en spoorweginstallaties der stad Ordjoni- kidze aan. Ten Zuiden van Stalingrad zijn nieuwe, door afzonderlijke tanks ondier- steunde, aanvallen van den vijand mis lukt. Ten Noorden van de stad hebben de sovjets, wederom zonder succes, ge tracht te landen. Twee kanonneerbooten en verscheiden groote landingsbooten werden in den grond geboord, een ka nonneerboot werd beschadigd en ver scheiden honderden gevangenen werden binnengebracht. Roemeensche gevechtsvliegers hebben spoorwegtrajecten in den sector van den Dion doeltreffend met bommen bestre den. In den centralen en Noordelijken frontsector wederzij dsche activiteit van verkennings- en stoottroepen. De tegenaanval der Duitsch-Italiaan- sche troepen in den Noordelijken sector van het front bij El Alamein is gisteren voortgezet en heeft den binnen- dringenden vijand onder uiterst zwaro verliezen, vooral bij een Australische di visie, teruggeworpen. Aanvallen van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen werden vooral gericht op batterijsteüin- gen van den vijand. Door bomtreffers werd een vrij groot aantal kanonnen tot Zwijgen gebracht. Ter begeleiding bescherming opgeste|g|en jagers schoten Zonder eigen verliezen vier Britsehe vlieg tuigen neef. In den tijd van 11 tot 31 October verloor het Britsehe luchtwapen 306 vliegtuigen, waarvan 187 boven de Mid- dellandsche Zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd te gen Groot-Brittannië 88 eigen vliegtuigen verloren. DE OPMARSCH IN DEN KAUKASUS DUURT VOORT Alagir is een strategisch punt In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B.: Ondanks aanzienlijke moeilijkheden bij het overtrekken van talrijke in diepe kloven liggende kleine zijrivieren van de Terek, die zeer snel stroomen en steile oevers hebben, hebben de Duitsche troe pen in het gebied ten Zuidoosten van N a 11 s j i k hun opmarsch kunnen voort zetten. Dank zij den onvermoeiden arbeid van de Duitsche genietroepen gelukt het de voor het overtrekken van infanterie en zware wapens noodzakelijke overgangen tot stand te brengen. De afzonderlijke kleine bruggenhoof den werden tot een breed aanvalsfront uitgebreid. De hardnekkig strijdende vij and werd verder teruggeworpen en ver schillende plaatsen, waaronder, zooals in het weermachtsbericht gemeld, het stadje Alagir, ingenomen. Met Alagir is een punt van strategische beteekenis in Duit sche handen gevallen. De Ossietische heerweg, die hierdoor in het bezit der Duitsche troepen is gekomen, was den laatsten tijd door de bolsjewisten belangrijk verbeterd en verbreed, daar zij "met den ten Oosten daarvan loopen den Groesinisohen straatweg, een door gaande ravitailleeringswég! vormde voor de in het gebied Naltsjik—Ordsjonikidse Grosny strijdende bolsjewisten. Om deze reden boden die bolsjewisten een verbeten tegenstand aan den Duit- schen aanval. De vele rivieren boden den bolsjewisten steeds opnieuw gelegenheid tot verdediging. Plaatselijk hadden Zij' zelfs pantsertreinen in den strijd ge bracht, die echter door de Duitsche duik bommenwerpers door voltreffers uitge schakeld werden. In Stalingrad poogden de bolsje wisten ten Zuiden van de stad nieuwe ontlastingsa an vallen te ondernemen, die door pantserwagens werden ondersteund,. De aanvallen bereikten op geen enkel punt de Duitsch verdedigingsstellingen en liepen dood onder zwgre verliezen voor de bolsjewisten, die ook pantserwagens verloren. Alagir, idat door de DuitsChe troepen is beZet, telt ongeveer Vijf dui zend inwoners. Hoewel de zeer vruóht- bare omgeving landbouw loonend had moeten m^ken, toont het stadje het beeld van een geweldige industrialisatie. Benige ■kleine bewapeningsfabrieken, een munitie fabriek en een chemische fabriek zijn de belangrijkste bedrijnen. De Ossietische heerweg, die door het in bezit nemen van de stad is onder broken, is de eenige bruikbare overgang over het bergmassief in ocuuaicii Kaukasus. Alle andere passen voeren ook- in den zomer over sneeuw- en glet- schervelden. Van Alagir uit loopt de weg over talrijke bruggen en door diepe ra vijnen naar den Mamisson-pas, die 3000 meter hoog is. Van hier daalt de weg naar Kutaiss om dan verder naar Poti en Batoem te loopen. Het economische verkeer over den Kaukasus heeft zich hoofdzakelijk be wogen over spoorwegen en kustwegen, want zoowel de Ossietische als de Groe- sinische heerweg is ondanks ijverige ver beteringswerkzaamheden niet in alle jaar getijden sneeuwvrij. De beide heerwegen waren echter de eenige, waarover de ten Noorden van den Kaukasus strijdende troepen konden worden geravitailleerd. Itallaansch weermachtsbericht Voortdurend, hevige gevochten aan het Egyptische front Het 891e communiqué van het It®Uaan- s^he opperbevel - luidt: Ook gisteren duurden de gevechten aan het Egyptische front met toene- mende hevigheid voort. De krachtige druk van .aanzienlijke gepantserde strijdkrach ten van den vijand werden op doeltref fende wïjze bedwongen door troepen van de Spil, die herhaaldelijk met grootje dapperheid tot iden tegenaanval overgin gen. De vijand leed zware verliezen aan pantserwagens, waarvan er meer dan 90 vernield werden; ook orizle verliezten zijn Zwaar. Hevige gevechten zijn nojg) gaande. MÜÏÏ uw Peer De zware aanvalsstrijd In Stalingrad duurt onverminderd voort Zestien koopvaardijschepen met 94000 brt. vernietigd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Dinsdag bekend: In den Westelijken Kaukasus leidden aanvallen en tegenaanvallen tot verbit terde gevechten, waarbij onze troepen hun stellingen handhaafden en bij een tegen actie terrein wonnen. Slowaaksehe troe pen vernietigden ingesloten vijandelijke strijdkrachten. Ten Oosten van Ala gir braken Duitsche troepen in voort- durenden aanval door zeer versterkte en do(or mijnen beveiligde vijandelijke stellingen. Zware verliezen werden den vijand toegebracht door bomaanvallen en mitrailleurvuuir der. luchtmacht; eenpant- sertrein werd vernietigd. In 'de Kalmuk- kensteppe werd vijandelijke cavaJleriemet aanzienlijke verliezen door een DuitsChen tegenaanval teruggeworpen. In Stalingrad duurt de zware aan valsstrijd om huizenblokken en straten voort. Stuka's zetten hun aanvallen op de fel omstreden nesten van verzet in 'het Noordelijk deel der stad voort. In weerwil van den 'hardnekkigen tegen stand verloor de vijand opnieuw terrein; zijn steeds herhaalde tegenaanvallen mis lukten. De treinverbinding ten Oosten van de Wolga en de veerdiensten over die rivier werden voor igeruimen tijd ver broken door de actie van afdeelingen ge vechtsvliegers. Aan het Doin-front deed de vijand pogingen de rivier over te steken, vyat steeds do.or RumeensChe, Italiaansche en Hongaarsche troenen viat-h vpriideki met zware verliezen voor den vijand. Italiaan sche jagers deden in scheervlueht aan vallen op veldstellingen, Hongaarsche troepen vernietigden bij een uitgebreide stoottro ep actie talrijke kazematten en ge vechtsstellingen aan den Oostelijken oever der rivier en maakten gevangenen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer duren de hardnekkige plaatselijke gevech ten in het volkomen drassige terrein voort. In den strijd tegen 'de koopvaardij- en oorlogsvloot der Sovjetunie heeft de luchtmacht in October aan de kust van de Zwarte Zee, van de Kaspische Zee, op den benedenloop van die Wolga en op het Ladogameer, in totaal 33 vracht- en transportschepen van verschillend ton nage, waaronder een groot aantal tank schepen en een bewakingsvaartuig ver nietigd. Voorts werden' 32 vrachtschepen van allerlei soort en vier oorlogsvaar tuigen door aanvallen uit de lucht be schadigd. In het Kanaal is in den nacht van 1 |op 2 November een aanval van EngelsChe motortorpedobooten op een Duitsch kon- 1 vooi verijdeld, doior het geconcentreerde 1 afweervuur der Duitsche beschermende i strijdkrachten; een vijandelijke motortor- I pedoboot werd in brand geschoten. In l den afgeloopen nacht kwam hetzelfde konvooi opnieuw in gevechtscontact met 1 Engelsche motortorpedobooten, waairbij een vijandelijk vaartuig zoo zwaar be schadigd werd, dat het verloren geacht I kan worden. De slag in Egypte duurt met toenemende hevigheid voort. Het bin nendringen van sterke vijandelijke ge pantserde afdeelingen aan den Noorde lijken sector van het front, werd op nieuw door 'diets ontziende dapperheid in een tegenaanval opgevangen. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten deden op de belangrijke punten van het ge vechtsterrein onvermoeide aanvallen op Britsehe gemotoriseerde strijdkrachten, ar tilleriestellingen en achterwaartsche ver bindingen. Duitsche en Italiaansche jaoht- vliegers schoten 15 vijandelijke vliegtui gen neer, terwijl een DuitsCh vliegtuig verloren ging. Bovendien werden giste ren boven de Middellandsdhe zee 5 Brit sehe vliegtuigen neergeschoten, waarvan een door een Duitsche duikboot. Aan de Kanaalkust verloor de vijand gisteren vier vliegtuigen. In een extra weermachtsbericht deelt het Duitsch© opperbevel mede: Ten Oosten' van oe uamaoieescne kusi is een groep Duitsche duikbooten in weerwil van het slechte Weer en het slechte zicht int contact gekomen met een van Amerika naar Engeland varend konvooi, geheel geladen met oorlogsmate riaal en levensmiddelen. In hardnekkige aanvallen, die verscheidene dagen en nachten duurden1, werden van dit krachtig beschermd konvooi zestien schepen met een gezamelijken inhoud van 94.000 brt. tot zinken 'gebracht, w.o. drie munitie- schepen', die bij iden eersten aanval' in ide lucht vlogen. Twee andere schepen met een gezamelijken inhoud van 11.000 brt., alsmede een torpedojager en een korvet werden getorpedeerd. Slechts ver strooide resten van het konvooi konden in den dichten mist ontkomen. De luchtmacht nam met al haar typen deel aan iden strijd. Zij bestreed de Brit. sche luchtmacht, bombardeerde vijande lijke kolonnes en viel zonder ophouden het gebied achter het vijandelijk front aan. Tijdens talrijk© gevechten werden 3 toestellen door onz© jagers en 12 door de Duitschers neergeschoten. Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen, die een konvooi begeleidden, sloegen luchtaan vallen af en schoten vier twee motorige toestellen neer. Onzle vlootstrijdkrachten hebben een vijandelijk© duikboot tot zin ken gebracht. 3'/, pCt. NEDERLANDSCHE STAATSLEENING In onze advertentiekolommen wordt de uitgifte aangekondigd van een nieuwe Staatsleening, nominaal groot een milliard gulden, waarvan reeds vierhonderd; mil- lioèn is geplaatst; de inschrijving zal derhalve worden opengesteld op een be drag van zeshonderd millioen gulden. De koers van uitgifte bedraagt 99!/2 pet,; de rente 31/2 pet. per jaar; de loop tijd bedraagt ten hoogste twintig jaren. Ook deze Staatsleening zal er een zijn „met den stok achter de deur". Dit beteekent, dat iitdien niet het bedrag van f 600 millioen wordt ingeschreven, een gedwongen leening tegen minder gunstige voorwaarden volgt, in welke leening die personen, lichamen en instel lingen zouden moeten deelnemen, dieniet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zullen hebben in geschreven. Wat in dit verband onder een voldoend bedrag is te verstaan, blijkt uit de maatstaven, welke in het prospec tus der leening zijn aangegeven. Dit prospectus, hetwelk bij' alle bankihstellin- lingen verkrijgbaar is, vermeldt te dien aanzien, dat alle natuurlijke personen, die een zuiver vermogen bezitten van f 20.000 of meer, tot een in het prospectus voor elk vermogen aangegeven bedrag in de thans aangekondigde leening moeten deelnemen, om zich voor een aanslag in de gedwongen leening te vrijwaren. Dit bedrag geeft derhalve aan, voor hoeveel men ten minste op de aangeboden vrij willige leening dient in te schrijven, om van de gedwongen leening te zijn vrij gesteld. De aanslag in een eventueele gedwongen leening zal worden gebaseerd op het zuiver vermogen volgens de ver mogensbelasting, evenwel zonder inacht neming van eenigen aftrek, zoodat allen, die een zuiver vermogen van f20.000 of meer hebben, ook zij, die tengevolge van den kinderaftrek geen aanslag in de vermogensbelasting ontvangen, in de ge dwongen leening zullen worden aange slagen. Voorts is bepaald, dat lichamen, val lende onder het Besluit op de Vennoot schapsbelasting 1942, om voor een aan slag in de gedwongen leening gevrij waard te zijn, in de vrijwillige leening zullen moeten deelnemen voor 3 pet. van hun zuiver bedrijfsvermogen, voor zoover zij niet op den voet van het hiernavolgende voor een hoger bedrag zullen moeten deelnemen en voor zoover het bedrijfsvermogen niet minder dan f 50.000 bedraagt. Alle z.g. institutioneel© beleggers, waarvan in het prospectus een omschrij ving wordt gegeven (in beginsel alle le vensver zek erin g instel lingen, spaar- en Wanneer verduisteren 7 Heden (Woensdag): zon onder 17.07. Morgen (Donderdag) zon op 7.41zon onder 17.05 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 3.17; onder 16.06. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. pensioenfondsen), zullen zich voior een aanslag in de gedwongen leening vrijwa ren, door thans deel te nemen voor een bedrag van 8 pet. van de gezamen lijke waarde hunner bezittingen. Vrijge steld zijn evenwel de hypotheekbanken en ondernemingen, welke de exploitatie van onroerende goederen tot hoofdbedrijf heb ben; te haren aanzien zat de hiervoor vermelde deelneming voor 3 pert, van het bedrijfsvermogen van toepassing zijn. Wederom geldt de bepaling, dat in geval de gedwongen leening wordt uitge schreven, de bedragen waarvoor men dan zal moeten deelnemen, verdubbeld wor den! De gedwongen leening, welke na uitgifte pari 2 pet. rente zal dragen, zal door inkoop beneden pari worden gedelgd. De inschrijving staat open op Dinsdag 10 November a.s. van des voormiddags o iwt Uw nunuuuagj -x uut tr'J u. de advertentie vermelde bankinstellingen en bij het Agentschap van het Departe ment van Financiën te Amsterdam. Reeds vóór den genoemden datum zal iedere bankier zich willen belasten met de verzorging van inschrijvingen. Desge- wenscht kan men voor zijn inschrijving voorkeur vragen. Winterhulp brengt licht in vele gezinnen. Steunt daarom Winterhulp Giro 5553. f 400000 VOOR WINTERHULP Winterhulp heeft de23er dagen melding kunnen maken van tiet feit, dat de Ne- deriandsche Bank een gift had geschon ken van f150.000 tegen f 100.000 in het vorige jaar. Nog voor de week, waarin dit geschiedde ten einde is, kan Win terhulp mededeeien, dat de BPM een bedrag van niet minder dan f400.000 aan haar heeft overgemaakt. Dat be teekent een verhooging met f150.000 van de .gift- in het vorige jaar, die toen f 250X100 bedroeg, DE LOTERIJ VAN WINTERHULP Men beware veoral zorgvuldig de premieloten Het zal misschien eenige bevreemding hebben gewekt, dat de twee hoofd premies van f 10.000 van de eerste twee series der Winterhulploterij nog geen eigenaars hebben gevonden. Weliswaar zijn de nummers bij de trekkingen be kend geworden, maar de bezitters van de betreffende loten hebben zich nog altijd niet gemeld. In het algemeen blijkt men vrij slordig met de gekochte win- terhulptoten om te springen. Zoo kon het eenigen tijd geleden gebeuren, dat een jeugdige knaap op het hoofdkantoor van Winterhulp kwam aandragen met een Loit, waarop een prijs van f100 was gevallen. Hij bezat echter slechts één deel van het lot en had geen stamlot. Het bleek, dat hij het premielot op straat had gevonden en hij probeerde nu, of hij die honderd gluden kon loskrijgen. Dat hem dit niet lukte, behoeft geen betoog» Zoo blijkt het vrij' veel voor te komen, dat men stam- of premieloten verliest of kwijtraakt en op die manier schijnen ook de beide loten, waarop de hoofdpremie van f 10.000 is gevallen, te zijn zoek geraakt. Het is noodzakelijk, dat men het onderste deel van elk lot, het pre mielot dus, zorgvuldig tot; aan de premie trekking van de betrokken serie bewaart, want hierop vallen bij elk der zes series 70 prijzen van f100 en de hoofdpremie van f 10,000,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1