ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 NOVEMBER 1942 OPOENOL ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: I Prijs: ln Zieritew 'j 1.60, elders Kl.90 per kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 13 cent. Losae nummers 6 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesohe jNieawsbode^Zierikzee^jSchuithavenJB 94, Telet. 32, Giro no. 137677 Directeur-Administrateur (Advertentiechel) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 999TB JAAROAHG Ho. 15079 T' l' ADVERTENTIES Advertentlën 10 cenl per millimeter; In gezonden medêdeelingen 20 oent per millimeter; kleine advertentlën 84 oent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Dr. DIETRICH OVER DEN STRIJD TER ZEE „Amerika is een mythe, de superiori teit van zijn oorlogspotentieel is legende en het arsenaal van de democratie een ÜiKtSSSrr'kbeeM voor angstvallige Eu ropeanen". Met deze woorden l°:dt Rijks perschef dr. Dietrich een nieuw artikel van zijn serie in, waarin v por al de ton nageslag wordt behandeld. Dr. Dietrich wijst zijn lezers er op, dat sedert het begin van den oorlog tot en met Sept. van dit jaar van de ter beschikking van de Vereenigde Staten en En-geland staande totale handelstonnage ter grootte van> 42 millioen brt. in het ge heel 24.2 millioen brt. door hun tegen stander in den grond is geboord, waar van door Duitschland alleen 21.3 millioen brt. en dat het in hetzelfde tijdsbestek aan Engeland en de Vereenigde Staten, volgens eigen berichten' slechts gelukt is 7.1 millioen brt. te vervangen door nieuwe schepen. Wanneer men rekening houdt met verdere verliezen door be schadigingen, mijnen en normale slijtage, wordt de stand vajj. de den Engelschen en Amerikanen ter. beschikking staande handelstonnage, nog belangrijk slechter. Op de vraag, hoe groot de thans den tegenstanders ter beschikking staande totale koopvaardijtonnage is, geeft de Rijksperschef het volgende antwoord: „Rekening houdende met alle tot dusver officieel bekend! geworden gegevens, staan hun nog ten hoogste 21.4 millioen brt. ter beschikking voor hun verkeer. Deze scheepsruimte is. nog juist vol doende om naast hun tot het uiterste beperkte naakte levensbehoefte de reeds bestaan-de wijdvertakte operatiege bieden te ravitailleeren en in stand te houden. Reeds thans moet de voor de voeding van het Engelsche moederland gebruikte scheepsruimte ten gunste van Qorlogstransporten voortdurend beperkt grootscheepsche mi litaire acties zijn bij deze tonnagepositie de voorwaarden niet meer vervuld". De Rijksperschef citeert vervolgens en kele opmerkelijke Britsche stemmen over de uitwerking van den duikbootoorlag in 1914-'18, waaronder de volgende uit lating van Winston Churchill in de Sun day Pictorial van 12 Januari 1919: „Mag ik het zeggen? Wij zijn er maar op het kantje af doorheen gekomen. Naarmate we meer over den strijd vernemen, des te beter zien we in aan welk een klei nen, duimen, gevaarlijken draad ons suc ces heeft gehangen. Maar een beetje meer en de duikbootoorlog zou ons allen dioor den honger tot overgave hebben gedwongen. Het was een soort wedloop tot bet laatste toe". Dietrich eindigt met de volgende be woordingen: wanneer in dezen oorlog de crisis voor de Angelsaksische scheep vaart bereikt is, vermag thans niemand te zeggen. Maar onze tegenstanders kun nen overtuigd zijn, dat Duitschland dit maal zijn geweren geen vijf minuten te vroeg aan den kant zet. DE OORLOG ALS SOCIALE REVOLUTIE Artikel van dr. Goebfcels In „Das Reich" publiceert minister dr. Goebbels een hoofdartikel onder het op schrift: ,,De oorlog als sociale revolutie". De minister begint met te verwijzen naar de recente zitting van beide huizen van het parlement te Londen, waar Smuts een rede hield, en merkt op, dat het wel wonderlijk was, dat deze het had over een sociale revolutie, die aan het slot van dezen oorlog zou komen. Smuts zou niet eens ongelijk hebben, indien hij in een dergelijke revolutie niet het slot, maar den oorsprong van deze reus achtige worsteling Zou zien. De tegenwoordige oorlog! heeft sedert lang de hem door zijn aanstichters toe gedachte dimensies en grenzen overschre den. Een LondensCh blad- heeft daarom trent zeer terecht opgemerkt. Idat Duitsch land Zijn revolutie reeds achter den rug heeft, maar Zij Engeland nog te wachten staat. Engeland heeft geen idéé, die het leidt bi] den strijd. Het roemt zijn materieele kracht, Zijn rijkdom en zijn uitgebreide hulpmiddelen, maar vergeet volkomen, dat de oorlog hoofdzakelijk wordt ge wonnen door den geest, die de wapens hanteert. Deze oorlog is de sociale re volutie, waarin wij reeds lang verkeeren. Zij strijdt niet meer voor de belangen van verarmde en geproletariseerde klas sen, maar voor volken met levenshonger. Zij moet en zal tot het doel leiden, als er althans eenmaal vrede onder de na ties Zal zijn. Terwijl de plutocratisch georiënteerde imperia langzaam afbrokkelen, worden nieuwe wereldrijken gevormd, die het resultaat der sociaal-revolutionnafne be wegingen der jopgje volken zullen Zijn. Daarvoor strijden de soldaten der as- mogendheden aan alle fronten, in de lucht en op Zee. Deze strijd is een so ciale revolutie, die een oude vijandige wereld in puin legt; maar achter haar rookslierten verheft zich reeds een nieu we betere wereld. Dat is de wiereïd', waarvoor thans duizenden sterven, op dat nog in de verste toekomst ongetelde millioenen ©r kunnen leven. VIJFTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Op do toevoerwegen naar Engeland Het opperbevel' van de weermacht maakte Vrijdag bekend: Een groep Duitsche duikbooten heeft in het Noordelijke deel van den Atlan tisch en Oceaan lOnder uiterst zware weersomstandigheden een aanval gedaan op een naar Engeland varend volgela den konvooi en ondanks den sterken afweer in hardnekkige herhaalde aan vallen overdag en des nachts negen schepen met te zamen 68j500 brt. tot zinken gebracht. Andere schepen werden door drie torpedotreffers beschadigd. Verder brachten onze duikbooten op de toevoerwégen naar Engeland en Ame rika zes schepen met te zamen 82.425 brt. tot zinken. Daarmede verloor ide vijandelijke ravitailleerihgsscheepvaart weer 15 schepen met te zamen 100.925 brt. Andere Operaties tegen konvooien zijn aan den gang. Het opperbevel der weermacht deelt in aanvulling op idiilt extra-bericht mede, dat zich onder de vijftien tot ziimken ge brachte schepen een groote tweepijp^r van meer dan 12.000 brt. bevond, die ontplofte na een torpedotreffer, Het stoomschip, dat zonk, nadat nog ©enige hevige ontploffingen hadden plaats gehad had oorlogsmateriaal aan boord. Een andere duikboot kreeg voor de Amerikaansche kust 't stoomschip „West Kabar" voor de lamceerbuizen. Dit schip had een lading mangaanerts aan boord en' was onderweg van Takoradi aan de Afrikaamsche Goudkust naar New York- Het mat 5.620 brt. en zopk binnen en kele minuten. Het stoomschip „Primrose Hill", dat van Engeland naar Freetown aan de kust van West-Afrika voer, bevatte vlieg tuigen, die langs dezen grooten omweg naar het front in Noord-Afrika wor den gebracht. Het was zwaar bewapend, mat 7.600 brt. ©n maakt© reeds na de eerste torpedotreffeers zware slagzij. Na een nieuwen aanval stak het achterschip hoog boven water en spoedig verdween de koopvaarder in de golven. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Overtocht der Sovjets over de Wolga mislukt Het Opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: In het gevechtsgebied van Toeapse is het gelukt in verscheidene vijandelijke stellingen door te dringen. Tegenaanval len van den vijand werden afgeslagen. Voor Toeapse werd een koopvaardijschip der Sovjets van 3000 brt. door hom- treffers tot zinken gebracht. Ten Westen der Terek liepen' onze aamvals troep en, op voortreffelijke wijze do,or de luchtmacht gesteund, de stellingen van den vijandi omver en wierpen dezen ver terug, waar bij zij verscheiden rivieren overtrokken. Twee pantsertreinen werden door leger en luchtmacht vernietigd. Op de Kaspi sche Zee werden wederom negen vrij groote transport- en vrachtschepen, wp. vier tankschepen, in brand geworpen ,of tot zinken gebracht. Ten Zuiden van Stalingrad hernam de vijand zonder eenig succes zijn tegenaanvallen. Een po ging om ten Noorden van de stad met verscheidene Sovjetbataljons over de Wolga te trekken, mislukte volkomen. Een aantal groote booten werd tot zin ken gebracht, het gros der vijandelijke strijdkrachten vernietigd of gevangenge nomen. De artilleriestellingen van den vijand aan den Oostelijken oever van de Wolga werden met bommen en boord- wapens bestookt. Ten Noorden van Astrakan werden der tien transporttreinen docrr bommen ge troffen. Een petroleumtreln brandde uit Aan het front van de Bon sloegen Ita- liaansch© troepen opnieuw vijandelijke pogingen om troepen de rivier over te zetten af. Hongaarsche jachtvliegens scho ten, tijdens begeleidende bescherming van eigen gevechtsvliegtuigen, vier Sovjet vliegtuigen neer. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer stortten tegenaanvallen van den vijand onder het effect van het in den strijd brengen van formaties van het leger en van de luchtmacht Ineen. Op het Ladogameer verloor de vijand een vrachtschip en een sleepboot door bomtreffers. Een motortorpedoboot werd beschadigd. Moejmansk werd opnieuw overdag en des nachts uit de lucht aan gevallen. In Egypte glnig! de vijand opnieuw met sterke pantser- en infanteriestrijd- krachten tot den aanval over. Hij werd na zoware gevechten door tegenaanvallen tot staan gebracht. De slag duurt voort. Duitsche en Italiaansdie duikbommen werpers en lichte gevechtsvliegtuigen brachten den Britten in onverbiddelijke aanvallen groote verliepen toe. Op de Middellandsche Zee bracht een duikboot een transportzteilschip tot zinken. Een gering aantal Britsche vliegtuigen drong onder de bescherming van het wolkendek overdag in de bezette gebie den in het Westen, in de Duitsche Bocht en tot aan de Noordwestelijke grens van het Rijk door. Door uitgeworpen bom men .ontstond öp eenige plaatsen mate rieele schaide. Zeven vliegtuigen werden neergeschoten. In 'den strijd tegen Groot- Brittannië ondernam de luchtmacht gis teren en in 'den afgeloopen nacht in verscheidene golven vergeldingtsaanvaUfen op de stad Canterbury. De ten deele in scheeTvlucht uitgeworpen bommen ver oorzaakten talrijke vernielingen door bri sant- en brandeffect. Jachteskaders der begeleidende bescherming schoten drie Britsche vliegtuigen neer. Andere (ge vechtsvliegtuigen bombardeerden militaire doelen op verscheidene plaatsen ln het Zuidoosten van het eiland, onder welke Dover. Zooals in een extra bericht as mede gedeeld, hebben Duitsche duikbooten, on danks de aanhoudende hevige herfst stormen, hun operaties tegen vijandelijke convooien op den Atlantischen Oceaan voortgezet. Gisteren heeft een groep Duit sche onderzeeërs ter hoogte van de Canarische eilanden, kans gezien contact te krijgen met een vijandelijk oonvooi, dat van het Zuiden naar Engeland voer. Bij het invallen van de duisternis vielen onze booten het krachtig beveiligd con- vooi concentrisch aan en vernietigden tot het ochtendgrauwen veertien schepen van 101000 ton, in totaal geladen met waardevolle grondstoffen uit Afrika. Verder is in een lextrabericht mede gedeeld: Bij de jacht op vijandelijke transportschepen zijn Duitsche duikboo ten voor de eerst© maal van den Atlan tischen Oceaan doorgedrongen in de Tandwateren van den Indischen Oceaan. Ver ten Oosten van Kaap Agulhas, de Zuidelijke landtop van Afrika, evenals in de wateren van Kaapstad hebben zij' 8 schepen met in totaal 52518 brt. in den grond geboord. De restanten van h©t in den nacht van 30 op, 31 October ter hoogte van de Canarische eilanden Zwaar getroffen convooi Zijn ook verder het doelwit van onze duikbooten, die van de volledig uiteengeslagen formatie nog vier schepen met een inhoud van 30131 brt. wegschoten, zoodat het totale suc ces stijgt tot achttien schepen met een inhoud van 131.131 brt. Daarmede heb ben onze duikbooten den vijand weder- om een schade toegebracht van 82649 brt. scheepsruimte der koopvaardij en in de laatste zes dagen op v©r vertakte operatiegebieden 41 schepen met ruim' 1/4 millioen brt. van de Engielsch-Ame- rikaansche koopvaardijvloot vernietigd. In den strijd tegen de Engelsch-Ame- rikaansche transportvloot heeft de Marine in de maand October 111 schepen van in totaal 720.575 brt. tot zinken ge bracht, Dit succes is in de eerste plaats te danken aan den onvermoeibaren strijd der duikbooten. Tien schepen werden door torpedotreffers beschadigd. De lucht macht bracht twee koopvaardijschepen van te samen 10.000 brt. tot zinken en beschadigde ,een groot koopvaardijschip en een drijvend dok. De Engelsche oor logsvloot verloor in denzelfden tijd een torpedojager, twee bewakingsvaartuigen, zeven motortorpedob poten en do or lucht aanvallen twaalf landingsbooten. Brandstoffen voor Ken, die moeten evacueeren De Secretaris-Generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de volgendp regeling is getroffen ten aanzien van dd voorziening met vaste brandstoffen voor degenen, die moeten evacueeren. Bij evacuatie buiten de woongemeente kunnen de brandstoffen, die in het bezit van de te evacueeren personen zijn, niet worden meegenomen, doch moeten deze worden achtergelaten in het huis, dat men verlaat, behoudens in de gevallen voorzien in de laatste alinea van deze mededeeling. De geëvacueerden zullen evenwel in nieuwe woonplaats opnieuw worden be voorraad. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt voor de bevoorrading ,op de bonnen 01 BV t.m. 05 BV., die reeds langen tijd geldig zijn en waarop vrij wel iedereen brandstoffen heeft ontvan gen èn de bonnen 06 BV t.m. 08 BV waar zulks ln het algemeen niet het geval is. In verband hiermee zullen de distri- butiedjensten van de gemeenten waar men na evacuatie is ondergebracht, aan iederen geevacueerden houder van een braodstoffenkaart ter vervanging yam de bonnen 01 BV t.m. 05 BV rantsoenbonnen, elk voor een eenheid vaste brandstoffen, verstrekken. Hierbij zullen voor aanvra gen, die uiterlijk 80 November zijn inge diend, 5 bonnen, voor aanvragen inge diend van 30 November t.m. 31 December drie bonnen en voor aanvragen na 31 December 1 bon worden verstrekt. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat door het vorderen van het stook- seizoen uiteraard met minder brandstof kan worden volstaan. Wat de bonnen 06 BV t.ni. 08 BV be treft geldt het volgende. In vele gevallen zullen de verbruikers deze bonnen nog niet bij hun kolenhandelaar hebben inge leverd en beschikken zij dus nog over deze bonnen. Zij kunnen dan op deze bonnen in de gemeente, waarheen zij worden geëvacueerd !de vaste brand stoffen betrekken, zoodat het niet noodig is in dit geval speciale maatregelen te treffen. Indien de verbruiker evénwel de bonnen 06 BV t.m. 08 BV. dan wel een gedeelte hiervan heeft ingeleverd, doch hierop nog geen brandstof heeft ontvangen, dient hij aan zijd handelaar hiervan een verklaring te vragen. Met deze verklaring dient de verbruiker zich te wenden tot den distributie-dienst van zijn oorspronkelijke woongemeente. Deze dienst zal dan rantsoenbonnen, elk voor één eenheid vast brandstoffen, afgeven voor ieder der bonnen 06 BV t.m. 08 BV, die de verbruiker reeds aan zijn han delaar had afgegeven. Voor degenen, die geëvacueerd worden en die op kamers of in pensions woon den en dus niet in het bezit van een DV- kaart voor brandstoffen zijn, geldt de Tegeling, dat zij bij den distributiedienst van de gemeente,- waarheen zij worden geëvacueerd, een bon voor de laatste maand kunnen verkrijgen. Bovenstaande regeling is niet van toe passing voor de gevallen, waarin het een normale verhuizing betreft, of waarin bij evacuatie het vervoer van den gehee- len inboedel van het te verlaten huis is toegestaan. In deze gevallen is het meenemen van de brandstof nl. ook ge oorloofd. PARAAT TEGEN LANDINGEN UIT DE LUCHT Einde van de inspectiereis van den Weermachtsbevelhebber De weermachtbevelhebber te Neder land, generaal der vliegers, Fr. Chris tiansen, heeft Donderdag zijn inspectie reis door de veelvuldige versterkings- werken in het Nederlandsche gebied vol tooid. Grootscheepsdhè militaire oefeningen, die in het adhterwaartsche gebied ge houden werden en waaraan alle onder- deelen van de weermacht deelnamen, ga ven den weermachtbevelhebber en zijn gezelschap de zekerheid, dat de inten sieve voorbereidingen voor den afweer van vijandelijke valschermjagers en lan dingstroepen uit de lucht zóóver gevor derd rijn, dat elk vijandelijk optreden uit de lucht onvoorwaardelijk veroor deeld zal rijn te mislukken als gevolg van de afweerkracht der troepen van alle wapens, die den laatsten tijd' ver- sterkt zijn. WEEST ZUINIG met gas en eleetrlcltelt Laat niet onnoodig licht branden in gangen en portalen. Wanneer verduisteren 7 Heden (Maandag): zon onder 17.10. Morgen (Dinsdag; son op 7.38; zon onder 17.09 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan.op 0.58; onder 15.17. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. Laatste kwartier Dinsdag 1 Dec. Generdloberst von Kluge vierde Vrfjdag 30 October ejjn 60sten verjaardag. (Hoffmann-Stapf Pax Holland i) DE NEDERLANDSCHE SS HERDOOPT Volk en Vaderland van Zaterdag bevat onderstaande mededeeling van den voor man der Germaansche S.S. in Nederland: „Namens den leider maak ik bekend, dat met ingang van 1 November 1942 overeenkomstig den wensch van den Reichsführer S.S. de naam „Nederland sche S.S." wordt gewijzigd in „Germaan- sohe S.S. in Nederland". Het feit, dat de S.S. een Germaansche orde is, die in ieder deGermaansche landen haar taak heeft te vervullen, wordt door het invoeren van dezen naam tot uitdrukking gebracht. Nederlandsche vronwen en meisjes De germanische freiwilligen Leitstelle, dienststelle Niederlande, deelt ons mede: De mogelijkheid bestaat er thans ook voor Nederlandsche vrouwen en meisjes oan zich als verpleegsters in te zetten. In aanmerking komen: verpleegsters, hulpverpleegsters en leerlingverpleegsters Voor een uitstekende opleiding wordt zorg gedragen, terwijl de voorwaarden van dienstneming uiterst gunstig zijn. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen', dienen zich schriftelijk ,of persoonlijk te melden bij het SS- Ersatzkommando Nederland, Stadhou- houderslaain 132, Den Haag. DE WINKELS EN DE VERDUISTERING In verband met het vervallen op 2 November 1942, van den zomertijd, is met betrekking tot de regeling inzake de verplichte openstelling van wiinkela ide mogelijkheid in het leven geroepen om wegens bijzondere bezwaren, uit de naleving der veiduisteringsvoarschriften voortvloeiende, ontheffing van bedoelde verplichting te verkrijgen voor de werk dagen, vallende in het tijdvak van 2 November 1942 tot 1 Februari 1943. Deze ontheffing, welke door den burgemeester kan worden verleend, kan ten hoogste op het tijdvak van 16 tot 17 uur betrek king hebben, doch kan ooik, naar ga» lang van het tijdstip van zonsondergang, tot een kleiner tijdvak worden beperkt. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat de opheffing slechts in geval van wer kelijk groote bezwaren, als hierboven be doeld, zal worden verleend, j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1