IHEUMIIELS Afdeeling A 5 MILLIARD ie 33 33 33 33 33 4 MILLIOEN Uit Stad en Provincie Radioprogramma Zondag 1 November HILVERSUM I. 415.6 M. 7.30 Het Zondagochtendconcert (gr.); 8.16 Harmonie muziek (gr.); 8.80 De zin van het boer zijn; 8.45 Mannenkoorzang ((gr.)9 BNO: Nieuwsberichten; 9.15 „Wij en de wereld"; 9.30 Zondagmorgen zon der zorgen; 10.30 Deutsche Stunde; 11.30 De Stem der S.S; 11.45 Neerlands stem van het Oostfront; 12 BNO: Nieuwsbe richten en populair actueel praatje; 12.15 Leden van hel Nederlandsch Kamerkoor; 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volkscon cert; 14 Utrechtsch Stedelijk Orchest; 15 ,möp den steiger", door Prof. Dr. T. Goedewaagen; 15.15 Omroepsymphonie- orkest; 16 Musette-orkest, Jonny Om- bach en soliste; 17 Zondagmiddagcabaret; 17.45 BNO: Oostlandpraatje en sportuit slagen; '18 Sport van den dag; 18.30 Melodieën uit een uitstalkast; 19.30BNO: Nieuwsberichten; 19.50 Strijkkwartet en zang; Van 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 21.15 Dick Willebrandts en zijn dansorkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten22 De dansschool thuis (gr.); 23—24 Prettige herinneringen aan dezen dag (gr.) HILVERSUM II. 301.5 M. 7.30—9.15 Zie Hilversum I. 9.15 Voor de jeugd; 9.45 „De instrumenten van het orkest"; 10.30 Studiodienst11.30 Ge wijde muziek (opn.); 11.45 Cyclus „De kerk in zonde en heerlijkheid" (gr.); 12 BNO: Nieuwsberichten en populair ac tueel praatje; 12.15 Programma-overzicht; 12.20 Omroeporkest; 12.30 Een soldaat spreekt tot de jeugd; 12.45 Omroeporkest 13 „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.15 Omroeporkest en solist; 14 De Groenland va arders; 14.40 „Middelpunt: Accordeon" (gr.); 15. „Rigoletto", opera; 16.45 Pianosoli (gr.); 17 Nederlandsche boekenschouw; 17.20 Cello en piano; 18 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18 40 Spie gel van den dag; 18.50 BNO: Militair weekoverzicht; 19 De Nederlandsche taal club; 19.30 Front en Vaderland; 20BNO: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel''; Voor de radio-centrales: Elisabeth Schu- man en Herbert Ernst Groh (gr.); Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Salonorkest; 21.15 Mo- zart-programma (gr.)21.45BNO: Nieuws berichten; 22 BNO: Militair overzicht; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilver sum I. Maandag 2 November HILVERSUM I. 415.5 M. Het programma is allen te beluisteren via do radio-centrales, die over eèn lijn verbinding met de studio- beschikken. 7.15 Zuid-Afrikaansche liedjes (gr.); 7.30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 „Vogeltjes, die vroeg zingen" (gr.); 8.30 BNO;. Nieuwsberichten; 8.40 „Te wapen"; 8.50 "Pianovoordracht (gr.); 9 Gevarieerd mor- genooncert (gr.); 10 Will Glahé en zijn orkest (opn.); 10.30 Voordracht; 10.45 Orkest Willy Kok; 11.30 Orgelconcert; 12 Almanak; 12.05 Theo -Uden Masman en zijn dansorkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 De Melodisten; 14 „Regenboog", gevarieerd programma; 15 „Het gezin in de dierenwereld", lezing; 15.15 „Regenboog", gevarieerd program ma; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17 „Allerzielen" (gr.); 17.30 Limburgs oude stedewapens, klank beeld; 18.15 Amusementsorkest en de 10 Vroolijke Meisjes; 19 Politiek week- praatje; 19.i5Hans Jungherrs accordeon orkest (gr.); 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Internationaal zakelijk praatje 19.50 Ra-ra-ra, radio-raadsel-rubriek20.15 Etudes symphoniques, Schumann (gr.) 20.45 Utrechtsch Stedelijk Orchest; 21.30 Zang en piano (gr.); 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22—24 Soirée musieale (gr.) Een mensch geeft gemakkelijker raad aan anderen, dan dab hl} dien voor zich zelf schaft. HILVERSUM II. 301.5 M. j 7.15—7 40 Zie Hilversum I. 7.40 Och- tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8.00 i Actueel nieuws voor boer en tuinder; 8,15 Berlijnsch Philharmonisch orkest (gr.) 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Sym phonic orkest (gr.; 9) Balletmuziek (gr); 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Viool en piano- (gr.); 11 Voor de kleuters; 11.20 Meisjeskoor (<c>n.); H.80 Musette-orkes- ten spelen (gr.); 12 Orgelconcert; 12.30 Programma-overzicht; 12.35 Scala-orkest (gr.); 12.45 BNO ".Nieuws- en zakelijke be richten; 13 Op bezoek bij de familie de Boer; 13.15 Operette-klanken (gr.); 14 Godsdienstige uitzending; 14.80 Sympho- nie-conoert (gr.); 15.30 „De Nederland sche kleederdrachten', lezing; 15.45 Piano soli; 16 Licht klassiek concert (gr.); 16 45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberich ten; 17 „De strooppot", luisterspel voor de jeugd; 17.30 Instrumentaal en vocaal programma; 18 Van heinde en verre klinkt -het nieuws; 18.30 BNO: Nieuwsbe richten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Friesch praatje; 19 Politiek week- praatje; 19.15 Marschmuziek (gr.); 19.30 Omroep Pianotrio; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken; 20.15 „Varia", gevarieerd programma; 21.45 i BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Politiek praatje; 22.10 Avondwijding; 22.-20—24.00 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Zondag 1 November Ernstige muziek. Het Nederlandsch Kamerkoor geeft on der leiding van Felix de Nobel om 12.15 uur (Hilversum I) een programma met werken van Heinrich Schütz. Om 14 uur concerteert het Omroep Symiphoinie Orkest, o.l.v. Pierre Reinards; medewerking verleent ide violiste Qlly Folge Fonden. U hoort werken van Badings, Dr. Johan Wagenaar en Dvorak (Hilversum II). Godsdienstige uitzendingen. Om 10.30 uur (Hilversum II) hoort U een studiedienst, welke geleld wonditdbor Dr. J. E. B. Blase te Gorinchem en om 11.45 uur (II) spreekt D®. W. A. Hoek, in den 'cyclus „De Kerk in haar zonde en heerlijkheid" over „De Kerk - in haar heerlijkheid naar binnen". De avopdwijding kunt U om 22.10 uur (Hil versum II) beluisteren-. i Sport, De uitzending „Sport van den dag" brengt om 18.00 uur (H.I.) flitsen uit het Zondagsche sportgebeuren. Cultureels uitzendingen. In de serie „Op den steiger" spreekt om 15.00 uur (Hilv. I) prof. Dr. T. Goedewaagen „De kunstcritiek in de .pers" en om 17.00 uur (Hilv. II) bespreekt J. A. van der Made de novellen „Kring loop" van M. Revis en „Bruin, rood en groen" van Max Dendermonde. Luisterspelen. Hilversum II brengt om 14.00 uur het luisterspel „De Groenlandvaarders" door Jan Houtman en Johan Christoffel. Voor de jeugd. J. Hollander spreekt om 12.30 uur (Hilv. II) in de serie „Een soldaat spreekt tot de jeugd". Sedert de oprichting der Ment- sohnppij, op 16 Juli 1940, werd in de nfdeeling A, veriekerd san woonhuizen, inboedel», inventnriaaen, boerderijen, ens. (tot een mex. run f50.000, voor een totaal van GULDEN verdaeld over meer dan 500000 objecten. In de afgeloopen 4 halfjaar- perioden werd aan eohade ver goed ruim GULDEN Voegt ook Uw belang bij hat groota geheel eu neemt deel in de steeds groeiende riaioo- apreiding 1 Vraegt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE - BEZORGER VERSCHILLENDE BERICHTEN Twee zusters verdronken Woensdagavond zijn de zusters Corrie en Marie vain Hecke, resp. 17 en 11 jaar ouid, die een bezoek hadden (gebracht aan een familie aan den Oostelijken kanaalarm te Terneuzen, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Toen de meisjes werden vermist en de politie was gewaarschuwd, twees een speurhond terstond de plaats waar de meisjes te water zijn geraakt, aan. Om streeks middernacht werd de jongste zuster opgehaald en 's morgens vroeg de Feuilleton o door M. K. B. Ik zal u geen foto sturen van Truus, moeder-lief, want dat zijn van Zulke armzalige afbeeldingen, dat ze al een heel slechte reproductie Zouden geven van hetgeen zij waórlijk is! Ze is niet groot, heeft donker haar en donkere oogen en den innemendsten glimlach, dien men ooit op een vrouwengelaat kan waarnemen? Ze is dan ook zoo onweerstaanbaar-lief, dat u zich dade lijk tot haar aangetrokken Zult voelen. Ba!.... Met ongeduldige bewegling wierp Mies den brief neer. Heeft u niet genoeg van zoo'n sentimenteele uitwij ding?..... En dan zoo'n doodgewone, wei- nig-zeggiende naam als Truus! Waar om noemt hij haar dan niet liever Ger trude? In ieder geval benijd ik Mies haar schoonzuster niet! meende de dominé droog. Het zal mij benieuwen hoe zij er uitziet in de diamanten van tante Hilda, sprak mevrouw Terheijden op, haar kai- S me, vredige manier. iMies, kindje, help mij onthouden, dat ik vanavond aan Papa vraag, of hij 'ze ons eens laat zien. Sinds 'den dood van tante Hilda ben :k ook niet meer in de gelegen heid geweest, ze eens te bewonderen en gisteren zijn ze juist van de bank ge komen. De diamanten van tante Hilda, Zegt u? vroeg de dominé met belangstellen- blik. Ja, jante Hilda was de tante van mijn man. Zij liet aan de vrouw van zij'n oudsten zoon een prachtig stel dia manten na: een medaillon, een collier, oorbellen en armbanden. Ze hield niet van mij, ziet u, lichtte mevrouw Ter heijden toe, met een kleur, en omdat ze de diamanten toch niet uit de familie wijde laten gaan, liet zij', ze na een de toekomstige vrouw van Bertie. Tot gis teren Zijn ze altijd bij de bank in be waring gebleven. Nu ik benijd Truus de diamanten niet! zei Mies met nadruk. Er zal toch geen zegen rusten op dit bezit, want ze zijn, ik zal niet zeggen op on rechtmatige, maar toch op geen eervolle wijze in -de familie gekomen en hebben dan -ook altijd' ongeluk aangebracht aan de bezitsters! Maar, kijk, daar heb je Paps! O, ja! Dan ga ik hem vast tege- let sorteeren van de zaaiaardappelen (poters), welke in het komende jaar weer een nieuwen oogst zullen opbrengen. Polygoon Kuiper Pax Holland outdste. De slachtoffers zijn naar de ouderlijke woning 'overgebracht. Uit een rijdenden trein gesprongen Een inwoner van Den Dolder, H. J. van D., idie Woensdagavond met den trein van 11 uur uit Amersfqort was ver trokken, is vermoedelijk bij aankomst in dein Dolder uit den nog niet tot stil stand gekomen trein gestapt en daarbij' tusschen perron en trein- beklCmd ge- raakt. Uitstappende reizigers vonden hem op de baan met een scfhedelbastfsfraotuur- Het slachtoffer werd naar de neurologi sche kliniek te Utrecht vervoerd, waar hij-inmiddels is overleden. Sen slecht begin Zekere J. W., één der jongere werk lieden aan de PTT-centrale, trad vorige week te Rotterdam, in het huwelijk. Het feest werd op royale wijze gevierd en naar J. W. zijn bruid verteld had, begin dezer week konden zij te Goes hun I woning betrekken, want hij was zoo ge- r lukkig geweest er één te kunnen huren. Ook voor de meubileering enz. had hij zorg gedragen. Zoo arriveerde Dinsdag de jonge vrouw te Goes, maar daar bleek haar, na be- zoek aan familie van haar main, dat de verhalen van W. geheel gefantaseerd wa> ren. Hij- had noch huis, noch meubels maar bleek wel fli-nk in de schuld te l zitten. En wat eigenlijk het ■ergst was, haar man was ook niet te vinden. Dins dag is hij naar Vlissingen geweest, daar- na nog te Goes gezien, doch sindsdien is hij spoorloos verdwenen. Ook de po- j litie werd in den arm genomen, maar zij- wist J. W. nog niet te vinden. -~ (P.Z.C.) Auto door trein meegeileord Op den onbewaakten overweg op de lijn Baarn-Utredht is een auto, met 3 inzittenden, door een passeerendien trein gegrepen. Het voertuig, dat over 16 M. werd meegesleurd, werd vrijwel geheel vernield. De drie fizittenden waren erns- stig gewond en zijn vervoerd naar een ziekenhuis te Amersfoort. Do or den ern- stigen toestand waarin Zij verkeeren, kon moet, om hem te vertellen van den brief van Bertie! Dit zeggende spoedde mevrouw Ter heijden zich uit de kamer.. Dominé Berns keelc eens oplettend naar Mies, die achterovergeleund zat in haar stoel mat en terneergeslagen, zooals hij haar nog nooit gezien had. Kan je het niet verkroppen, Mies? vroeg hij, zich even over haar heen- buigend. i Neen; ik kan het niet verkroppen. Ja,ik w-eef wel, wat ui nu zeggen zult! Ên het is ook leelijk en zelfzuch tig van mijMaar u weet niet, wat Bertie mij was Geheel verplaatsen in die verhou ding kan ik mij natuurlijk niet, ofmdat ik nooit -een broer of -een zuster gehad heb. O, maar Bertie en ik waren veel meer voor elkaar dan broer en zuster, antwoordde zij, met een tikje ongeduld, Hij kwam altijd bij mij met al zijn moei lijkheden al® iedere andere jongen naar zijn moeder zou zijn gegaan, dan kwam hij bij -mij, omdat. Moes, nu ja, - wat onbeholpen is. Ik schreef zijn brie ven; hij vertelde mij zijn liefdesgeschie denissen en van alles!... En nu is dit voor goed uit, ik voel' mij totaal ver drongen -door die Truus, of hoe zij heèten mag. Ik begrijp precies wat voor soort vrouw zij is. zoo'n onbeduidend, nog geen verhoor worden afigtenomen, zoodat omtrent de oorzaak van het on geval nog niets bekend is. Moordend, roovond, drinkend Zoo hadden de bolsjewisten zich voor gesteld, Europa te kunnen veroveren en onder het juk van Stalin te kunnen brengen. Het is aan den vooruitziende n blik van den Führer en aan de dapper heid van het Duitsche leg^r en Zijn bond- genooten te -danken, dat de roode hor den Zijn teruggeworpen tot achter de Wolga. Landgenoot, denkt u zich -eens in, welk een ramspoed ook over ons land i gekomen Zou zijn, zonder de Oostfront- strijders. De strijders, waaronder ook die f Nederlandsche dapperen zijn, waarvoor i wij dag-in-dag-uit uwe medewerking- vra- gen in den vorm Van een bijdrage voer i ons verzorgingsfonds. U herinnert zich j dit fonds? Het verzorgt de pakketten voor onze Nederlandsche vrijwilligers in het Oosten en het gironummer is 432100 ten name Verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. f 5000 op Winterhuipiot gewonnen Een fabrieksarbeider van de N.V. Jun ker rijwielen te Apeldoorn heeft pp een let in de loterij van „Winterhulp" f5000 gewonnen. Hij heeft inmiddels het geld op het hoofdkantoor van de W.H.N. te 's-Gravenhage kunnen incasseeren. RECHTZAKEN Economische Rechter te Middelburg J. L. Goedegebuure, 51 jaar, varkens slager te St.-Annaland, wegens het feit dat hij op 20 Februari te St.-Anna- land, in strijd met het VoedSelvoorZie- ningsbesluit 140 k.g. vleesch en vet voor handen heeft gehad. (Overlr. Vee- en Vleesch verordening). Eiseh: f 200 b. s, 2 maanden h, Mr. A. H. Kuipers vraagt aanzienlijk lichtere straf. Uitspraak: f150 b. s. 50 dagen h. met verbeurdverklaring vleesch en vet. I. van D-ijke, 47 jaar, landbouwer te P o r t vl iet, wegens het feit, dat hij op 10 Februari te Poortvliet een stiertje heeft voorhanden gehaad, zond-er dat dit was voorzien van oen geldig identiteits bewijs. (Overtr. Vee- en VleesChverordening). Eiseh: schuldigverklaring zonder opleg ging van straf. Uitspraak: conform eiseh. KERKNIEUWS HAAMSTEDE. Ger. Gem. Dinsdagavond 3 Nov. 7 uur, ds. Lamain van Rot terdam (Z.) bonne et béte schepseltje, waar je geen hekel aan kunt -hebben, maar waar je ook onmogelijk voor voelen kunt! Die arme Truis. De dominé had' met 'beide schoonzusjes te doen; ook met het impulsieve jonge ding, dat zich zoo ongelukkig voelde door die eerste scha duw op haar levenspad. Och, zoo- is nu eenmaal 's werelds loop, Mies, zei hij, vriendelijk troostend- Er komt voor iedereen man een tijd, dat zijn hart uitgaat naar een intenser liefde dan een zuster hem schenken kan! Niet voor iederen man-! Voor u, bij voorbeeld niet. En u is jaren ouder dan Bertie! Voor mij niet. Neen,- - Maar ik ben ook anders idan de meeste mannen. Ik heb altijdi zoo met mijn neus in de boe ken gezeten, dat ik mij nooit geroepen voelde tot een huwelijk. Ik begrijp ook niet, wat ze er aan hebben. Ze halen zich- van allerlei moeilijkheden op den hals. En Bertie dan, die alles precies hébben kon, zoöals hij, het wenschte. Hij dacht er toch anders over, kindje. O, Mies, Mies! Ik wist niet dat er zoo v-eel zelfzucht in je school! Ja, dat klinkt hard, zei dominé Bems, toen zij veront waardigd naar hem opkeek; en toch is het de waarheid! Je houdt zeker heel v-eel van Bertie; maar van jezelve ho-ud je toeh nog meer! ONDERWIJS Diploma lager ouderwijs DuiUche taal Teneinde het onderwijzend personeel, dat niet de bevoegdheid bezit, voor het geven van lager oÜderwijs in de Duitsche taal, in de gelegenheid te stellen zich voor dit onderwijs verdeer te bekwamen, zijn in verschillende plaatsen van ons land vanwege het rijksschooltoezicht ap plicatie cursussen ingesteld, voor welke cursussen in onderwijzerskringen groots belangstelling bestond. Dl de Staatscourant is thans opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en kultuurbescherming, waarbij is bepaald', dat aan hen, die regelmatig een appicatiecursus hebben bezocht, aan het einde van den cursus een diploma wordt uitgereikt, indien blijkt, dat zij het onderwijs met vrucht hebben gevolgd- Dit diploma verleent den bezitter tot 1 September 1943 -de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de Duitsche taal aan scholen voor gewoon en voor voort gezet gewoon lager onderwijs. ZIERIKZEE. De afgifte vap correspon dentie ten postkantore op Zondagmor gen heeft voortaan plaats van 9—9.30 uur. Donderdagavond vond in de grpote zaal van Hotel „De% Korenbeurs" een openbare vergadering plaats van de N.S. B., waarin als spreker optrad de heer P. ten Hoorn met het onderwerp „Waar om naar den nieuwen tijd?" De groeps leider, de heer H. Stouten, deelde in zijn openingswoord mede, dat er op 4 Nov. een filmavond zal worden gehouden, ter wijl op 14 November de heeren Dekker uit Goes en Referent Korte uit Middel burg alhier een spreekbeurt komen ver vullen. Nadat enkele strijdliederen waren gezongen, was het woord aan den spreker Deze begon met te constateeren dat er velen zijn die nog niet begrijpen in welk een groeten tijd wij leven en wees op den strijd in Rusland, waar twee wereldgedachten elkaar bestrijden, waar van het bolsjewisme evenwel zal ver dwijnen. Na vervolgens de moeilijkheden ïe hebben geschetst, waarin we thans leven en die niets met- het Nationaal Socialisme als zoodanig te maken hebben, ging spr. uitvoerig de oorzaken van deze moeilijkheden na en noemde hij als eerste schuldige daaraan Engeland, dat het vas teland blokkeert en met den oorlog be gonnen is, dat wel beweerde voor de kleine naties te strijden, doch deze in den steek liet, terwijl het tweede front voor de Sovjetunie ook nog steeds uit blijft. Overigens was de toestand van voor Mei 1940 voor velen pok niet roos- Mies zei niets. Ze zat peinzend in het vuur te staren. Na een oogenblik stilzwijgen ging de dominé voort: Ik val je niét dikwijls lastig met mijn preeken, is 't wel? Behalve dan 's Zondags, wanneer je immers ook uit vrijen wil naar de kerk gaat. En misschien zal je ook wel niet eens naar mij luisteren; maar nu wij toch zoo ernstig pan het praten zijn, zou ik je dit éénè nog wel' even willen zeggen; er kan geen oprechte liefde bestaan zon der een zekere mate van zelfopoffering. En de hoogste vorm van liefde is, mijns inziens, die, waarbij men gelaten aan vaardt de noodzakelijkheid, om eigen ge luk op te geven, ten einde het aan een ander te gunnen. Die beproeving moet je nu doorstaan, Mies. Is je liefde daar groot genoeg voor? Gedurende eenigen tijd bleef Mies zwijgen, terwijl haar gemoed in hef- tigen opstand was tegen dien w reeden eiseh van het Tot. De tranen rolden haar over de wangen en met trillende lip antwoordde zij: O 't is hard!, Ik kan u niet zeggen hoe hard.... Ik geef meer om Bertie dan om iemand anders ter wereld en nu moet ik hem afstaan, afstaan aan haar! fluisterde ze op diep bedroefden toon. (W erdt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2