IVOREN BEELDJE K 3$ b waardelijke trouw van mijn medewerkers en van de leden van het V.N.V.. Ik zal voor u geen programma ontwikkelen, noch verklaringen afleggen. Tien jaar nauwe samenwerking met den leider hebben mij in staat gesteld te weten, wat hij wilde, wat hij dacht, wat hem bekommerde. Dag voor dag heb ik hem kunnen volgen, tijdens de laatste moei lijkheden, die hem zoo zeer drukten en bekommerden. Het eenige programma, dat ik U voorhouden kan, is zijn voor- beeld te volgen: „trouw aan het Neder- landsche volk en zijn Germaamsche be stemming". SPAAR UW BRANDSTOF Onze grootouders hielden zich vaak aam de ongeschreven wet: voor Novem ber geen vuur in den haardl! Dat was een tijd dat de menschem vroeger onder de wol kropen, daar de lamp ook niet veel licht gaf om te lezen of huishoude lijk werk te verrichten. In dezen tijd van brandstofschaarschte kan die wet worden gehandhaafd, nu het nog geen November en niet zoo heel koud is. We hopen wel niet, dat we de vierde strenge winter krijgen, maair niemand weet het. Januari en Februari zijn meestal de koudste maanden. Wanneer het vriest dat het kraakt heeft men graag een snor rende kachel. Denk nu reeds daaraan om bij vorst niet in de kou te moeten zitten. Wanneer er straks gestookt moet war den, houdt dan de thermometer in het oog en deuren en ramen diohit. Over heidsinstellingen zullen dat ook doen en bij verwarming van 'dienstvertrekken het voorbeeld geven. Verzending Kerstpakketjes voor Waifen-SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen- SS en het legioen, die een veldpostnum mer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor kerstpak ketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungs- marken. Deze zegels worden aan de sol daten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zeiden van 1000 gram of ,2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één ze gel en voor 2000 gram twee 2egels op plakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de kerst pakketten voor 30 November a.s. aan de post ter verzending zijn afgegeven. Van 10 tot 25 December 1942 is het niet moge lijk, pakketjes te versturen zonder zegels welke zwaarder zijn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zonder zegels tot 100 gram worden verzonden. j Door deze regeling is er voor gezorgd, 1 dat alle kameraden met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadres- j seerd worden: an das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: j rang naam veldpostnummer of adres:: Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld kerst- pakketverkeer mogelijk is. Een opgewonden mensch is al» een schip gender roer. Radioprogramma Vrffdag 30 October HILVERSUM I. 416.5 M. 7.15 Ouverture, gr.; 7.30 BNO: Nieuws berichten; 7.40 Vroeg in den morgen, gr.; 8-30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Alleen voor liefhebbers, lezing; 8.50 Zang en orkest, gr.; 9 Semi populair programma, gr.; 9.30 Spiegel van den dag, opn.; 9.40 Semi populair programma, gr.; 10 Orkest Joan Lancé; 10.30 Voordracht; 10.45 .Or kest Joan Lancé; 11.15 Bach-Schubert-pro- gramma, opn.; 12 Almanak; 12.05 Har monie orkest, opn.; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Piano, Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 14.00 Luisterflits: De arrestatie van schele Gerrit; 14.20 Otto Hendriks en zijn orkest 15 Klaar voor opname... Draaien; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberich ten; 17 Zang met pianobegeleiding; 17.30 De Poppenkast; 18 Spaansch programma: „Jasmijn"; 18.30 Orgelconcert; 19 Neer- landS stem van het Oostfront; 19.15Mar- schen en marschmuziek, gr.; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Binnen- landsch zakelijk praatje; 19.50 Twee flui ten en viola d'amore; Van 20.15 alleen voor de radiocemtrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken; 20-15 Operette fragmenten, gr.; 21 Ge rard van Krevelen en zijn orkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Op ten dans, gr.23—24 De laatste klanken, gr. HILVERSUM II. 301.5 ML 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8.00 Technische voorlichting; 8.15 Vlotte klan ken, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Orkestmuziek van Franz Schubert, gr.; 9 Lichte discopotpourri, gr.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Lichte discopotpourri, gr.; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Kwartet concert, gr.; 11 Voor de kleu ters; 11.20 Kinderkoor met pianobegelei ding, opn.; 11.30 Orgelconcert; 12 Puszta klanken, gr.; 12.30 Programma oveirzicht; 12.35 Guus Jansen en zijn rhythmLscLi kwartet, gr.; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten'; 13 Streékprogramma 13.15 Haarlemsche Orkestvereeniging; 15.30 Voor de vrouw16 Viool met piano begeleiding; 16.45 BNO: Nieuws-, zake lijke- en beursberichten; 17 Voor idle jeugd 17.30 Fluit, viool, altviool en cello; 18 Het wekelij'kseh sportpraatje; 18.15 Marschmuziek, gr.; 18.30 BNO: Nieuws berichten; 18.40 Spiegel van dien dag; 18.50 BNO: De Jordaner vertelt over so ciale nooden; 19 Marschen en marsch- liederen, gr.; 19.15 Hoe de W.A. groeide; 10.30 Gevraagde platen; 20 BNO: Engel- sohe uitzending: Holland's political as pects; Voor de radio-centrales: Herbert Ernst Groh zingt, gr.; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20-15 Luisterspel: „De Slangenbezweer der"; 20-45 Beethoven-Brahms, gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Leidende staatslieden schrijven; 22.10 Avondwij- ding; 22.10—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS 16 Feuilleton HET van Sylvia Sylvester Slö£.K Kan je het mij vergeven? Hij hield haar hand in de zijne gesloten en keek haar met guitigen en tegelijk ook teede- ren blik in de oogen. Bedenk wel, dat ik voor jaren, ja, misschien voor altijd wegga! Dit kon dus wel de laatst3 gelegenheid zijd, om bet mij te verigjeven. Wie weet, wat een berouw je zoudt hebben, als ik voor immer weg was en het dus te laat zou zijn! Ze moest, ondanks zichzelve, lachen, Nu, goed dan; het wordt je ver geven! Hij bracht haar hand nu aan de lip pen en antwoordde dankbaar: Edelmoedig gehandeld, jongedame! Zie nu nog, dat je je nichtje vindt, dan is die moeilijkheid weer overwonnen! Dit zeggende verliet hij den winkel. Mies keek naar de hand, die hij ge kust had en bracht die langzaam aan de lippen Daar gin'g de bel weer en nu was het mevrouw Beaumont. Dien avond schreef ^lies een brjefje aan kapitein Th. Valentijn en geadres seerd aan zijn club: Vrydag 30 October Ernstige muziek. De Haarlemsche Orkestvereeniging con certeert om 13.30 uur o.l.v. Marinus Adam1 en met medewerking van Annie Schoon (sopraan) en Lex Karsemeijler (tenor). Godsdienstige uitzendingen. Om 14 uur (Hilv. II) hoort u een bijbellezing door ds. E. Schouten te Amersfoort, terwijl de morgen- en avond wijding resp. om 10 uur en om 22.10 gehouden wordt. Cultureele uitzendingen. Onder den titel „Uit het land van 't Leekster Bloempje" «hoort u om 13 uur (Hilv. II) een klankbeeldenreeks uit Groningen's Westerkwartier, welke werd samengesteld door H. P. Wouwenaar. Voor de jeugd. Het begrip Volk en Staat wordt om ——as „Waarde kapitein Valentijn, Als U Marie Segers spreken wilt, komt u dan hier, aanstaanden Vrij dag tusschen twee en drie, dan j 1 kan die ontmoeting plaatshebben. 1 Hoogachtend, Mies Segers". Vrijdag zou Tante Julie weer naar een verkooping zijn en Brunt zou ze dan makkelijk weer op een boodschap kunnen uitzenden; of hij zou den winkel I waarnemen, terwijl zij boven Theo ont- ving. J Brandend van verlangen zag ze den Vrijdag tegemoet; en zoodra mevrouw Schoevers weg was, deed ze haar mooiste jurk aan en maakte ook bijzonder werk t van het haar. O, heden, daar gaat de bel! Zou hij miji wel willen gelooven, zonder dat ik hem een geboorte-acte toonen kan? Er is iemand voor u, juffrouw! riep Brunt naar boven. J En Zij' riep terug: Laat dien heer maar hier in de zitkamer komen, als-je-blieft! Het volgend oogenblik gaven ze el- kaar de hand en vroeg hij, in spanning: Nu is Zij er nog niet? Hier is Zij"! antwoordde Mies; leid de hem naar den Venetiaansöhen spiegel en wees op haar eigen beeld. Kijk, dat is Marie Segers in de wandeling Mies geheeten, Ik sprak ook geen leu- 17.16 uur (Hilv. II) door Dr. T. Breed- velt toegelicht. N. S. B.-u i t z e n d i n g e n. In de serie ,,Hoe de W.A. groeide", hoort u om 19.15 uur (Hilv. II) ditmaal een r,ede door den Opperbanleider J. J. v. d. Hout, hoofd van de Afd. Vor ming en Voorlichting van het Stafkwar tier. I De moderne woestijnoorlog Motorrerkeer maakt grocto operaties mogelijk Vóór het uitbreken van dezen oorlog was de Italiaansche maarschalk Graziani een der beste deskundigen voor dien woes tijnoorlog. Hij streed jarenlang in Libye en was in den Abessijnschen oorlog op perbevelhebber aan het zuidelijk front. In zijn boek over dezen oorlog schrijft hij: „De krijgsoperaties moesten systema tisch verloopen, d.w.z. in het vijandelijk land werden op onderlinge afstanden van 4 150 tot 200 km. depots aangelegd om de oprukkende troepen van alle benoodigd- heden te voorzien. Ook moesten onder moeilijke omstandigheden wegen worden aangelegd". Bij zijn opmarsch aan het Lybische front in September 1940 moest Graziani bij Sidi el Barani blijven staan, hoewel hij de Britten bïj' Solloem had geslagen. Eerst moest een weg langs de kust aangelegd worden en depots met voed sel en wapens ingericht worden. Even zoo verging het den Engelschen gene raals. Ondanks hun successen in 1941 en 1942 moesten zij telkens eén rustpoos in de gevechten inschakelen om de ravi tailleering' opnieuw te regelen. Zioo bepaalt de techniek het karakter van een modernen woestijnoortog. Voed sel, wapens, benzine en zelfs water moe ten over groote afstanden worden aan gevoerd, zoodat de beschikking over mo torvoertuigen ondanks de toenemende be- teekenis van het transportvliegtuig de voorwaarde is voor een gelukkig verloop der krijgsverrichtingen. De geaardheid van het terrein stelt verschillende eischen aan de motorvoertuigen; vooral een groo te actieradius en bescherming tegen hitte en stof zijn belangrijk. Noodzakelijk is verder een dergelijke marsehsnelheid van alle troepen, d.w.z. hun volledige moto,- riseering. Hoe beter deze is, hoe eerder van den tijdroovenden aanleg van wegen kan worden afgezien. De woestijn is trouwens een vrij geschikt terrein voor het motorverkeer. Behalve in zandduinen, zoutmoerassen en rotsachtige streken is zij goed begaanbaar en ook de inrichting van vliegvelden stuit op weinig moeilijk heden. De moderne techniek vergemakkelijkt den woestijnoorliog nog in andere opzich ten. De aanvoer en zuivering van water, de sanitaire inrichtingen, kleeding en voedsel der soldaten zijn aanzienlijk ver beterd. Terwijl vroeger slechts kleine le gers in den woestijn konden opereeren, kunnen thans tienduizenden manschappen door middel van het motorverkeer van het noodzakelijke materiaal worden voor zien. Toch blijft de woestijn een uiterst moeilijk gevechtsterrein. Ook een modem uitgerust leger zal nimmer een aanval door een woestijn ondernemen, indien deze door andere gebieden mogelijk is. Weliswaar kan het element van verras sing een voordeel blijken te zijn, maar de Iuchtverkenning maakt juist een ver rassende opmarsch in een woestijn, die weinig dekking biedt, onmogelijk. Het overwicht in de lucht is voor een aan valler zeer belangrijk, kan echter nooit geheel bereikt worden. Vaak zal een aan vallend leger dan ook 's nachts mar- cheeren en den dag met gebruikmaking der aanwezige dekking doorbrengen. In Noord-Afrika biedt de zeekust een aan vallend leger zekere voordeelen, indien hij de heerschappij ter zee bezit. De ravitailleering kan dan gedeeltelijk over zee geschieden, terwijl door verrassende landingen in den rug van den tegenstan- Extra voeding voor de Alkmaarsche schoolkinderen, in een der vertrekken van het Alkmaarsche stadhuis wordt dagelijks aan ongeveer 400 schoolkinderen een bonlooze maaltyd verstrekt. De Nederlandsche Volksdienst heeft er voor gezorgd, dat er personeel aanwezig is, om de kleine gasten te bedienen. (Polygoon Kuiper Pax Holland s) der diens aanvoerwegen kunnen worden onderbroken. Het bezit der schaarsche nederzettin gen is over het algemeen van weinig be- teekenis. Slechts om het bezit der bron nen wordt vaak hevig gestreden, zoodat hier meestal versterkingen aanwezig zijn. Overigens worden in de woestijn nau welijks sterke stellingen aangelegd. Tegen tankaanvallen geven Waterstroomen nim mer en tankgrachten slechts zelden be scherming. De beste hindernis voor tanks zijn mijnenvelden. Loopgraven komen wei nig voor: elke man dekt zich in zijn eigen schuttersput. De bewegelijkheid der legers in den woestijnoorloig doet dezen eenïgszins op den oorlog ter zee gelijken. Ook in de eindelooze zandvlakten trachten beide partijen elkander in snelheid te over troeven en de beste posities in te nemen. Wie sneller mi beter schiet, wie sterkere gepantserde tanks heeft, is in het voor deel. De beslissing is evenwel ook hier t afhankelijk van de betere aanvoering en opleiding der troepen en vooral van hun moreel. (V.PB.) VERSCHILLENDE BERICHTEN Groothandel in bonnen De oeconomische afdeeliing van de Hll- versumnsche recherche heeft een 45-jari- gen krantenbezorger aangehouden, die zich schuldig maakte aan handel in distri butiebonnen, waarmee hi} f6 a 700 per maand verdiende. De man kocht stam kaarten op van arme, kinderrijke gezin nen en betaalde hiervoor f20 per kaart. Maandelijks haalde hij op deze kaarten de periodebonnen, welke hij weer ver kocht. Bij, zijn afnemers, in totaal 25, gezinnen, is eveneens huiszoeking gedaan Burgemeester verdacht van verduistering De burgemeester van de gemeente Heemskerk, ide heer W,. J. M. A. V., is Zaterdagmorgen door de marechaussee gearresteerd onder verdenking van ver duistering van geldsbedragen. De arresta tie geschiedde op het station te Bever wijk. De magistraat is ingesloten in de marechaussee-kazerne aldaar. Naar ver luidt gaat het hier niet om gemeente gelden, maar zou ide burgemeester onre gelmatigheden met geld van Winterhulp gepleegd hebben, dat hij uit hoofde van zijn ambt onder zich had. De heer V. is burgemeester van Heemskerk sinds 1929; zijn laatste herbenoeming dateert van October 1941. Bommen op ons land Tengevolge van het neerwerpen van gen toen ik zei, dat ik Jan Segers maar heel weinig kende: Vader was immers haast altijd weg? Wél vond ik het verschrikkelijk, toen ik zoo onverwacht en onvoorbereid van Zijn dood hoorde. Geloof je mij nu, of niet? vroeg ze, een beetje uitdagend. Een paar seconden bleef hij naar het alleraardigste figuurtje in den spiegel staren, ten prooi aan allerlei tegenstrij dige gedachten en gevoelens. Toen sprak hij1 eindelijk: Ja, ik geloof j'e.... Eigenlijk had ik het al eerder kunnen weten, maar ik dacht, dat Marie eenmaal een familie naam was; dus dat het niets te verwon deren zou zijn, dat twee nichtjes den- Zelfden naam droegen. Nu, ik ben blij, dat jij1 bent! riep hij met droeven glimlach. Segers liet nu wél igfeen fortuin na, maar je hebt toch een goede duizend gulden inkomen per jaar. Dat is aardig voor een meisje, dat er zelf nog bij verdient!.... Zoo, dus jij bent de dochter van Jan Segers? Ja, je lijkt ook wel wat op hem; ofschoon het niet zoo in het oog vallend is! Hoe kwam vader er toe, om je tot mijn voogd te .maken? Kende hij" je dan zoo goed? Ik geloof wel. We zijn bevriend geraakt gedurende een vorige expedi tie in Tibet. Hij nam mij mee, omdat ik enkele Tibetaansche dialecten kende, zoodat wij ons hier en daar onder de bevolking verstaanbaar zouden kunnen 1 maken. Had ik maar eerder geweten, dat je Zijn dochter was! i Ja, Zeg dat wel! zei Mies en dacht aan het ivoren Boeddhar-beeldje. Hoor eens: Gisteren heb ik Eddie de Klerk gezien en hij' heeft mij ver- 1 teld, precies wat er dien avond gebeurd is: van dat noodlottige huwelijkscadeau en je vergissing in den prijs. Waarom heb je eigenlijk of neen, ik weet waarom je het niet toeliéhtte; dat was juist heel mooi van je! Heel mijn leven zal ik het mijzelven nooit ver geven, dat mijn houding tegenover jou zoo minderwaardig was! 1 Maar dat kon je niet helpen. Het was zeer natuurlijk. En ik kon kapitein de Klerk niet verklappen, want dat zou pijnlijk zijn geweest voor allen, die er bij betrokken waren. 'tWas alles ten gevolge van mijn vergassingMaar doe je best, er nu maar niet meer aan te denken. Dat doe ik óók! Hoor eens, Mies! Je kunt nu Zeker nooit meer voor mij gaan vóelen, na j èl wat ik tegen je gezegd heb? Maar I toch zou ik wel graag hebben, hoe je wist, d8t het enkel uit jalouzie en te* I leurstelling was, dat ik zoo tegen je j optrad. Greet Bakker weet dit ook. Je kunt het haar vragen. Ze heeft het da- 1 delijk doorzien en Ze mocht je heel graag. Een paar dagien geleden nog wilde ze alles weten van ons; en ze heeft mij geen bepaald vleiende dingen igje- bommen boven Nederlandsch gebied door Britsche vliegers zijn wederom twee woonhuizen nagenoeg vernield, andere zwaar resp. licht beschadigd. Ónder de burgerbevolking viel een doode en ver scheidene zwaar resp. licht gewonden. Clandestiene slachtingen De politie te Diemen ontving dezer dagen telefonisch mededeeling, dat met een uit Kortenhoef naar Amsterdam rij dende vrachtauto van een wasscherij vleesch frauduleuze slachtingen werd ver voerd. De auto werd aangehouden en inderdaad werd in enkele waschmaanden ruim honderd kilo ossen- en schapen- vleesch aangetroffen. Het vleesch bleek afkomstig van te Kortenhoef gepleeglde frauduleuze slachtingen. Het onderzoek door de politie leidde tot de arrestatie van negen persWen, wonend te Kor tenhoef, 's-Graveland, Hilversum en Bus- sum. Eenige dagen igjeleden heeft de po litie te Delft een inval gedaan in de woning van V. O. op vermoeden van voorhanden hebben van clandestien ver handeld vleesch. In de woning werd in derdaad een groote hoeveelheid vleesch (bijna een geheete koe) verpakt in oude gonje zakken aangetroffen. De slagerij" was een klein bedompt schuurtje, vroe ger dienende als varkenshok en veestal, dat was gelegen op een stukje weiland aan den Schieweg. Verkoop van bouillon en jus Over de mogelijkheid van de berei ding en den verkoop van vleesch jus, soepen enz. door de slagers, blijkt eenig misverstand te bestaan. Te bevoegder plaatse wijst men er op, dat reeds eenige maanden geleden een verordening van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch is verschenen, die hierover voorschrif ten bevat. Volgens deze verordening, die Van 4 Juni j.l. dateert, is het den slagers verboden het hun toebedeelde vleesch te verwerken tot eenig ander product dan de vleesehwaren, waarvan de berei- hun krachtens de vee- en vleeschverorde- ning is toegestaan. Onder dit verbod valt ook het bereiden van vleeschjus, soepen e.d. Indien de slagers evenwel bouillon trekken uitsluitend (dus zonder toevoe ging van vleesch) van de hun ter be schikking staande beenderen, die door de klanten niet gevraagd zijn, is de bovenbedoelde bereiding toegestaan. Zij mogen dezen bouillon, indien hij overi gens voldoet aan bij de wet gestelde eischen, ve^koopen, doch zij mogen daar voor 'geen bonnen in ontvangst nemen. zegd, toen ze hoorde, dat ik je niet was gaan opzoeken! Ze is erg goed en lief voor mij1 geweest! zei Mies Zacht. Nu, goedendag! Ik zal bij je ko men met de vereischte papieren. Je tante zal er toch niets tegen hebben, dat je bezoek krijgt van je voogd? En nog wel mijn dank, dat je mij geen wrok toedraagt! Hij1 stak haar de hand toe, maar zij vatte die niet. Heb je zoo'n haast? vroeg zij. Want ik mag een vriend van mijn vader toch wel te theedrinken vragen? Ik wilde zoo graag, dat je mij nog het een en ander van hem vertelde? Je hebt hem Zeker- veel beter gekend dan ik! Mies, antwoordde hij boud. Ik geloof niet dat ik kan voortgaan met zoo enkel maar goede vrienden met je te Zijn! Zou je het mij nu niet vol doende kunnen vergeven om zelfs een beetje voor mij te gaan voelen? Hij had zich zóó ver over haar heen gebogen, dat zijn lippen on willekeurig haar voorhoofd raakten, en Ik ben al een heelen tijd geleden voor je gaan voelen, fluisterde Zij, dus je hoefc niet weg te gaan, Theo! EINDE. Ai

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2