ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 29 OCTOBER 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: in Zierikwe 'J, 1.60, el<i«n ^1.90 per kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en IS cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode,^ZierikzeeJ (Schuithaven2B^94, Telet. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechel) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAARGANG No. 15076 ADVERTENTIES: AdvertentlSn 10 een! per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE WORSTELING OM STALINGRAD De gevechten bij El Alamein duren voort Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend: Ten Zuidoosten van Novorossisk hebben Duïtsche. troepen, na dagenlange zware gevechten, een domineerende hoogte ver overd. In het gevechtsgebied ten Oosten van Tuapse werd een bergstelling stor menderhand genomen, die door talrijke kazematten was versterkt en hardnekkig werd verdedigd. Alle tegenaanvallen van den vijand werden bloedig afgeslagen. In hetzelfde gevechtsgebied bestreed de luchtmacht de stellingen van den vijand alsmede stad- en havengebied van Tuapse Een koopvaardijschip van 6000 brt. werd door bomtreffers beschadigd. Ten Westen van den Terek maakten de eigen aan vallen ook gisteren goede vorderingen en leidden tot omsingeling van vijande lijke strijdkrachten. Te Stalingrad drong de Duitsche aan val ten Oosten van de broodfabriek tot aan de Wolga door en bracht daarmede een groot huizengebied dat door den vijand bezet was, ten val. Formaties van de luchtmacht grepen met goede uitwerking in deze gevechten in. Ten Zuiden van de stad1 sloeg infanterie in zware gevechten herhaalde ontlastings- aanvallen dér sovjets af. Op spoorlijnen en aan de Kaspische zee leed de vijand door de Duitsche luchtaanvallen zware verliezen. 11 transporttreinen werden ver nietigd; drie koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van 3000 brt. werden tot zinken gebracht. Een tankboot, een koopvaarder en twee bewakingsvaartui gen werden in brand geworpen, resp. beschadigd. Aan het front van den Don hebben Rumeensche troepen door hun eigen gevechtsvliegers goed ondersteund, den vijand naar de Donvlakte terugge worpen. De hevige maar succesvolle afweerge- vechten in de stellingen van El Alamein duren voort. Vooral in den Noordelijken sector leidden de wederzijdische aanval len èn tegenaanvallen tot een verbitter den strijd van de infanterie en pantser formaties, waarbij een bijzonder fel om streden belangrijk hoogtepunt uiteindelijk in eigen handen bleef. De vijand verloor daarbij opnieuwi 53 pantserwagens. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche en Italiaansche jagers 21 Britsche vlieg? tuigen omlaag; een toestel werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. Bij vluchten boven de kust van West-Frank- rijk werden gisteiren drie Britsche vlieg tuigen in luchtgevechten neergeschoten. Bij" een aanval op 27 October vlogen eenige lichte bommenwerpers, onder be scherming van het sterk mistige weer, het Noord-Duitsehe kustgebied binnen en veroorzaakten eenige verliezen on der de bevolking. Overigens ontstond er slechts geringe schade aan gebouwen en materieele schade. De zender Londen heeft gisteravond hekend gemaakt, dat de Duitschers door de bemiddeling van het Roode Kruis het voorstel gedaan zouden hebben vooreen wapenstilstand te Stalingrad van vier j dagen.- De onderhandelingen zouden mis- lukt zijn. Het opperbevel verklaart hier- i omtrent dat dit weer een der gebrui- j kelijke leugens van de Britsche regeering is, waarmede zij de niet te stuiten in- 1 eenstorting der verdediging van Stalin- grad zoekt te verdoezelen. DE STRIJD IN EGYPTE Se strategie van Hommel In Duitsche militaire kringen consta teert men, dat de uit Londen komende berichten over het verloop der gevechten j in Egypte thans aanmerkelijk voorzich- tiger zijn geworden, hoewel men aan de Theems ook thans nog niet verheelt, dat het doel van het Britsche offensief de vernietiging van het leger van Rommel en de verovering van de geheele kust van de Middellandsche Zee is. Naar men hier verneemt, zijn de bewegingen van de Engeischen nergens verder gekomen dan het voorterrein van de Duitsche El Alamein-stelling, zoodat de hoofdge vechtslinie van de troepen der As in Egypte tot nog toe onaangetast gebleven is. Militaire deskundigen onderstrepen vooral het feit, dat van Engelsche zijde het aantal' der voor deze operaties be schikbare pantsers met 1000 aangegeven is, zoodat de strijdkrachten van de As- mogendheden reeds in de eerste 72 uur gelukt is, ruim 25 pet. van de vijandelijke gevechtswagens uit te schakelen. Naar te Berlijn verder verluidt, hebben de pantsers van de As tot nu toe nog heele- maal niet ingegrepen in den slag om de j stelling van El Alamein. j Details over de vraag in hoeverre de 1 Britten in deze gevechten nieuwe wapens gebruikt hebben, zijn te Berlijn thans nog niet beschikbaar. De gröote afweer- sucCessen, die de Duitsch-ItaliaansChe strijdkrachten sedert het begin van het Engelsche offensief behaald hebben, leve ren volgens de meening van militairen alhier het bewijs, dat men maarschalk Rommel niet verrassen kan. Men wijst het te Berlijn van de hand, prognoses te geven van de wijze, waarop de maarschalk verder op de aanvallen van de Engelschen zal reageeren en men merkt in dit verband o.a. op, dat, zooals bekend, de strategie van Rommel zich niet in een bepaald schema laat vastleg gen, maar dat hij telkens, en op het gegeven oogenblik al naar gelang de directe „ontwikkeling van den slag, zijn beslissingen treft. Op z'n minst zoo verklaart men dienaangaande te Berlijn heeft Rom mel meer dan 100 dagen tijd gehad, zoo wel voor de uitbreiding van zijn ver dedigingsinstallaties als ook van zijn ra- yitailleeringswegen. Naar het D.N.B. uit Genëve meldt, schrijft de „Times" over de gevechten in Egypte, dat de offensieve phase van de geallieerden groote strategie op het brandpunt van de wereldverbindingswe gen en derhalve op de voornaamste pool van den wereldoorlog geopend is. Het geschut aan het front van El Alamein vraagt bijzondere verzorging daar het fijne zand, hitte, vochtigheid en koude der koele nachten aan mensch en materiaal bffzondere eischen stellen. (P.fiT, Mittelstddt-AtlH. P. H. e) Itallaansch weer macht sbericht Felle gevechten in Noord-Afrika Het opperbevel van de Italiaansche weermacht deelde Woensdag mede: Aan vallen en tegenósnvallen van pantserfor maties en inf- -;terie zijn elkaar aan weerszijden opgevolgd, in den Noordelij ken sector van het Egyptische front. Een belangrijke met groote verbetenheid ver dedigde positie bleef in onze handen na felle gevechten. De vijand verloor gisteren 53 tanks, die vernield of buit gemaakt werden. Tijdens levendige ge vechten boven de slagvelden werden 21 Britsche toestellen neergeschoten, li doiOir Italiaansche jagers en 10 door Duitsche; een 12e stortte getroffen door afweer- batterijen neer. Vijf onzer vliegtuigen zijn niet van de operaties leruggekeerd. DE AANVALLEN OP NOORD- ITALIAANSCHE STEDEN Het ANP. meldt uit Berlijn: De groote Engelsche aanval op Egypte •en de -gelijktijdige luchtaanvallen op steden in Noord-Italië toonen aan, dat de Engelschen hun oude, lievelingsplan weer ter. hand hebben genomen, ai. een beslissing van den Europeeschen oorlog van- het Middellandsche Zee-front uit te probeeren. Dat is de indruk, dien men in Duitsche politieke kringen kon con- stateeren. j Nu de Britsche landingspogingen in Noord-West-Europa mislukt en de En gelsche terreur-aanvalien pp Noord- en West-Duitsehland zonder eenig materieel en moreel resultaat zijn gebleven, zien de Engelschen thans geen anderen uit weg mee!r dan hun strijdmiddelen weer tegen Italië te beproeven. Dpoh reeds de eerste gevechtsdagen hebben aange toond, dat deze jispauningeh even ver- geefsch zullen zijn ails alle vroegere po gingen, die de Engelschen in den sector van jde Middellandsche Zee hebben on dernomen. De bevolking van Milaan, Genua en Savona beeft een houding aan den dag gelegd, die gelijk is aan de houding van de bevolking van Keulen, Lübeck, Ham burg, Bremen, Rostock, Munster en an dere Duitsche steden. In Berlijnsche kringen acht men bet bijzonder opmerkelijk, dat evenals bij de terreur-aanvalien op Duitschland, d'e Brit sche terreur-aanvalien op Noord-Italië geen kerken en ziekenhuizen gespaard hebben. In dit verband wordt ook op het feit gewezen, dat de Britsche vliegers ouder gewoonte hun idoel genaderd zijn onder beschenhing van het neutrale Zwit serland. Britsche eskaders bommenwerpers vlie gen tegenwoordig boven Zwitserland als ging bet om. de natuurlijkste zaak van de wereld. Een neutraal land wordt daar mede zoo behandeld alsof het het op- marschgebied van Britsche luchtvloten is. Op het protest van de Zwitsersche regee ring in Londen tegen de nieuwe schen ding van de neutraliteit en souvereiniteit is van Engelsche zijde met de gebruike lijke uitvluchten geantwoord. In Berlijn sche politieke kringen vraagt men zich af, of de bevoegde Zwitsersche instanties het bij dit antwoord zullen laten. DE SLAG BIJ DE SALOMONS-EILANDEN Communiqué uit Washington I In het te Washington uitgegeven com muniqué van het departement van Marine over den slag bij de Salomons-eilanden wordt, volgens S.P.T. gemeld, dat een ontmoeting tussóhen Amerikaansehe en Japansöhe strijdkrachten geleid heeft lot een gecombineerd gevecht van land- en vlooteenheden en van eenheden der Ame rikaansehe en Japansche luchtmacht. In het verloop van dit treffen werd de i Amerikaansehe torpedobootjager „Porter" j tot zinken gebracht, terwijl een Ameri- kaansch vliegtuigmoederschip zwaar be schadigd is. Over de Japansche verliezen Wordt in 't Amerikaansehe Communiqué gezegd, dat door een intensieve samen werking van alle Amerikaansehe eenhe den twee Japansche vliegluigmoedersche- pen, twee zware en twee lichte kruisers 1 beschadigd zijn. Twee en twintig Ja- pansche vliegtuigen zouden zijn neerge- 1 schoten. j Verder wordt in het communiqué me degedeeld, dat eenheden van het Japan sche leger, vloot en luchtmacht op 24 j October een aanval hebebn gedaan op de Amerikaansehe stellingen op Guadal canal De Amerikaansehe stellingen kon den in stand gehouden worden. Sedert Zondagmiddag worden echter de beide flanken der Amerikaansehe troepen door Japansche artillerie en bommenwerpers bestookt. Men neemt aan, dat de Japan ners thans hun aanval ontketend hebben en een beslissing trachten te forc-eeren. Verder is geconstateerd, dat weer nieu we Japansche vlooteenheden het eiland naderen. (De Santa Cruz-eilanden liggen onge veer vijf graden ten Oosten van de Oos telijkste eilanden van den Salomons-archi- pel en evenals deze op pl.m. 10 graden Zuiderbreedte. Red.) Hoewel de zeeslag 'in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaa» nog aan den gang is en het totale resultaat der ope raties derhalve nog niet valt te overzien, kan feeds thans gezegd worden, naar men in Japansche marinekringen ver klaart, dat hier zich' een der grootste zeeslagen sedert het uitbreken van den oorlog ontwikkelt. NED. INDIË ONDER JAPANSCH BEWIND Uit de berichten, die de Duitsche bla den van hun correspondenten te Tokio plaatsen, blijkt, dat in Ned. Indië ver schillende veranderingen in het bestuur plaats vinden. Zoowel Sumatra als Java worden door de bezettingsautoriteiten centraal bestuurd. Java is verdeeld in 17 districten onder Japansche gouver neurs, die voor de helft uit officieren en voor de helft uit burgerlijke ambte naren bestaan. Speciale adviseurs staan :de inheemsdhe bestuurders in Soerakarta en Djokjakarta bij de uitoefening van hun, taak bij. Het streven om zooveel mogelijk inlandsche krachten hij het be stuur te betrekken, blijkt uit de benoe ming van inheemsche burgemeesters te Soerabaja, Malang, Kediri, Magelan, Cheribon en andere steden op Java. Ba tavia, dat een apart district vormt, kreeg een. Japanner als burgemeester. Overigens heerscht een zeker gebrek aan ambtenaren, daar tot nu toe 15.000 Ned. Indische ambtenaren slechts door 1000 Japanners vervangen worden. De positie van Sumatra, verdeeld in tien districten, is nog onzeker. Waar schijnlijk behoort het evenals Malakka tot die gebieden, die niet als Birma en Philippijnen in de toekomst zelfbestuur zullen genieten. Malakka en Sumatra vormen thans één bestuursgebied, waar van Sjonanko, zooals Singapore genoemd wordt, de hoofdstad is. Hier zetelt gene raal Ysmasjita. Java, West-Borneo en enkele eilanden staan onder generaal Imamoera, den veroveraar van Java, ter wijl Celebes, Oost-Borneo en strategisch gewichtige eiland als Ambbina onder con trole der Japansche marine gesteld zijn. (V.P.B.) Dr. AUGUST BORMS SPRAK op do slotzitting van do Bolgischo commissie voor oor- en rechtsherstel Aan een bericht van Belgapress uit Brussel is het volgende ontleend: In hetzelfde parlementsgebouw te Brus sel, waar vier en twintiig jaar geleden in November 1918, in strijd met wet en recht bet sein werd gegeven tot 'de ac- tivistenvërvolging, hield Zondagmiddag de „commissie voor eer- en rechtsherstel" haar plechtige slotzitting. Opgericht bij verordening van 6 Sep tember 1940 en bekleed met de bevoegd heid van een souverein rechtscollege, waartegen geen beroep bestaat, had de commissie gedurende de afgeloopen twee jaren naar eer en geweten, volgens recht en billijkheid, te 'beslissen over de maatregelen, welke de zedelijke en mate rieele schade der onrechtmatig vervolg de activisten moeten goedmaken. Haar onbetwistbare gezag ontleende de com- \nissie aan.' haar samenstelling en in de eerste plaats aan haar voorzitter, dr. Aug. Borms. Diat een rechtscollege in het openbaar verslag uitbrengt over zijn werkzaamhe den, mag op zichzelf reeds een novum beeten. De plechtige slotzitting in de zaal1 van den senaat stelde bovendien de innige betrekkingen tusschen Vlaan deren en Duitschland in het volle licht. Zij leverde nogmaals het bewijs, dat het Reich van Adolf Hitler diegenen niet verlaat, die Duitschland in tijden van nood ter zijde stonden. Dr. Borms herinnerde in zijn openings rede aan de omstandigheden, waaronder het activisme geboren werd. Na den wapenstilstand is een wilde jacht op activisten begonnen en ondanks de steeds luider wordende stem van het Vlaam- Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 1818. Morgen (Vrjjdag) son op 8 31zon onder 18.16 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 14.06; op 22.66. Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. INTERLOCAAL MEUBEL TRANSPORT VERBODEN in Noord- on Zuid-Holland Het Rijkscommissariaat deelt mede; Met het oog op de omstandigheid dat met de beschikbare brandstof in de eerste plaats steenkool en levensmiddelen vervoerd moeten worden, is het interlocale transport van meubelen en huisraad in de provincies Noord- en Zuid-Holland tot nader order verboden. Voor het geval eener evacuatie uit het kustgebied is een eigen or ganisatie geschapen, die de noo- dige voertuigen voor de verhuizing van het geheele huisraad ter be schikking stelt. sche volk, bleef de regeering weerbarstig ten opzichte van ieder© „amnestie". Eerst door ide Duitsche overwinning werd eer- en rechtsherstel mogelijk. Zuilks gebeurde bij verordening van 6 September 1940, den verjaardag van mijn ter. dood ver* oordeeling". Dr. Borms sprak tenslotte het vertrou wen uit, dat de Führer en zijn heldhaftig leger, na de activiste» en de wegge voerden van 10 Mei te hebben verlost, ook het arme verdrukte volk uit zijn boeien redden zal en het aangebeden vaderland zijn vrijheid en zelfstandigheid zal terugschenken. DE OPVOLGING VAN STAF DE CLERCQ Het V.N.V. deelt mede: De raad van leiding ging Vrijdagmor gen over tot de opening van het testa ment van den leider, door dezen gedepo neerd ,op het hoofdkwartier voor zijn vertrek naar de kliniek te Gent. Op voorstel' van E. van den Berghe werd door prof. Speleers als oudste lid van den raad van leiding, het testament voorgelezen, waarin de wensch werd uit gesproken, dat hij zou begraven worden te Kester, de gemeente uit het heerlijk payottenland, waar hij het grootste deel van zijn strijdend leven heeft doorge bracht. Daarna ging de raad van leiding over tot de aanduiding van den opvolger van Staf de Clercq, als leider der eenheids beweging V.N.V. Gevolg gevend aan het herhaaldelijk en uitdrukkelijk verzoek door den lei der tijdens zijn laatsten levensdag tot uiting gebracht, aanvaardde dr. H. J, Elias deze zware en verantwoordelijke opvolging, waarna de leden van den raad van leiding eensgezind onvoorwaar delijk trouw aan den nieuwen leider be tuigden. Daarna hield leider H. J. Elias een korte toespraak tot de dienstleiders, waarvan hieronder de samenvatting volgt: „Voor korten tijd heeft de leider tot mij het verzoek gericht, hem bij te staan in de leiding van de eenheidsbeweging V-N.V., waarvan de opgaven steed's zwaarder werden en daarenboven hem op te volgen, zoo dit mocht noodig zijn. Wij hebben steeds getracht en het was onze imiigste wensch deze opvolging zoo lang mogelijk te kunnen uitstellen. Het fatale uur is vlugger gekomen dan een van ons had durven verwachten. Inge volge de wilsbeschikking van den leider, heeft de raad' van leiding het leiderschap op mij overgedragen. Ik heb het aanvaard in de overtuiging dat ik zal kunnen rek epen op de pavoor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1