IVOREN BEELDJE AKKERTJE Radioprogramma Woensdag 28 October HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Harmoniemuzlek en koorzang, gr.; 7.30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Licht ochtendspel, gr.pl.; 8.30 BNO: Nieuws berichten; 8.40 Van Uur tot Uur; 8.50 Kindersymphonie, opn.; 9 Kleine orkesten afgewisseld door duetten, gr.pl.; 9.30 Spiegel van den dag, opn.; 9.40 Kleine orkesten, afgewisseld door duetten, gr.pl.; 10 Het Amusementsorkest, opn.; 10.30 Re portage; 10.45 Orkest Bertus van Dint-e- ren; 11.30 Cello en piano; 12 Almanak; 12.05 Orkest Klaas van Beeck; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Otto Hendriks en zijn orkest; 14 Halfweg, ge varieerd programma; 15 Voordracht; 15.20 Halfweg, gevarieerd programma; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberich ten; 17 Pianovoordracht; 17.30 Nederlan ders loodsen op verre zeeën; 18 Opera „Cavalleria Rusticana"; 19 Wat niet in de krant staat; 19.15 Spaansche zang, gr. 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw; 19.50 Josef Goebbels, schrijver en strijder voor zijn volk; Van 20.15 alleen voor de ra dio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Omroep- Symphonie-orkest en solist; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Rhythme in den avond, gr.pl.; 23—24 Dat is Weenen, igr.pl. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws); 8 Voor de rijpere jeugd; 8.15 Wat zang en spel, gr.pl.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Pianovoordracht, gr.; 9 Composities van Franz Lehér en Eduard Künnelke, gr.pl.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.30 Composities van Franz Lehar en Eduard Kiinneke, gr.pl.; 10 Godsdienstige uitzending; 10.40 Concert voor viool en orkest, gr.pl.11 Voor de kleuters; 11.20 Kinderkoor „Bel Canto", gr.pl.; 11.30 Royal orkest; 12.30 Programma overzicht; 12.35 Cello met orkest, gr.pl.12.45 BNO: Nieuws- en za kelijke berichten; 13 Landbouw reportage 13.15 Orgelconcert en viool; 14 Godsdien stige uitzending; 14.30 Rotterdamsch Phiil- harmonisch Orkest; 15.30 In Godsvertrou wen alles voor het Vaderland; 15.45 Ninon Wallin zingt, gr.pl.; 16 Zang met pianobegeleiding; 16.45 BNO: Niieuws-, za kelijke- en beursberichten; 17 Voor de jeugd; 18.15 Marschmuziek, gr.pl.; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Braban-tsch praatje; 19.80 Vreugde en Arbeid, gevarieerd pro gramma; Van 20.15 alleen voor de radio centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken", 20.30 Luchtig Zang programma, gr.pl.; 20.55 Vreugde en Ar beid, gevarieerd programma; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Politiek praatje 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hil versum I. RADIONIEUWS Woentdag 28 October Ernstige muziek. Onder leiding van Joh. Gerritsen wordt om 18 uur (Hilv. I) de opera „Cavalle ria Rusticana" van Mascagni uitgevoerd. Solisten zijn Marje de Rooij, Frans Vroons Ans Stroink, Roos Boelsma en Lucien Loman. Godsdienstige uitzendingen. Om 14 uur (Hilversum II) houdt ds. S. P. de Haas een bijbellezing/ terwijl de morgen- en avondwijding resp. om 10 uur en 22.10 uur via Hilversum II te beluisteren Zijn. Sport. Van dit en dat, van alles wat, is de titel van het Sportnieuws dat om7.50 uur via Hilversum II uitgezonden wordt. Agrarische uitzendingen. Om 13 uur gaan we met den verslag gever L. Pol een kijkje nemen op een Drentsch boerenbedrijf, waar ons wordt $x? VN> W vV vv vv vv yv Niets is gevaarlijker dan da onver schilligheid voor het kleine kwaad. 14 Feuilleton HET van Sylvia Sylvester In dat geval is dit de ring dien mijn oom heeft gegeven aan mijn neef, Eric Valentijn, en die is nu verloofd met een heel rijke jongedameJe schijnt dan wel vele van mijn vrienden gekend te hebben! De taxi hield stil voor het blok flat woningen van mevrouw Bakker. Theo bracht fylies tot aan de deur ,die hij voor haar opendeed met den sleutel, dien Greet hem gegeven had; en vroeg spot tend: Nu, welke is het: de mijne of den zijne? Met verachtelijke uitdrukking in de oogen zei ze: De jouwe, natuurlijk! en liet den ring in zijn uitgestrekte hand glij den. Zonder verder een woorcl van afscheid, sloot ze de deur achter zich. HOOFDSTUK VIII. Wie die mevrouw Bakker nu ook getoond, wat ©r alzoo in Zaaimaand op het land is t© doen. (Hiv. II). Voor de vrouw. Dr. E. G van 'tHoog spre.©kt om 9.15 uur (Hilv. II) in de serie Kindervoeding over „Zuigelingenzoilgj". VERSCHILLENDE BERICHTEN Graan achtergehouden Een landbouwer te Heesch (N.-Br.), had zich dezer dagen voor den tucht rechter te Tilburg te verantwoorden, daar hij zonder vergunning een hoeveel heid rogge had igjedorscht of doen dor- schen. Hem werd een geldboete van f 1000 opgelegd. Een landbouwer te Oud- en Nieuw- gastel (N.-Br,) Zag zich in hooiger be roep van een uitspraak van den Til- burgschen tuchtrechter door het cen traal college voor de tuchtrechtspraak een geldboete van f 2500 opgeVgid, daar hij niet alle daarvoor in aanmerking komende op zijn bedrijf geteelde en ge- dorschte tarwe ter beschikking had ge houden van de PICA. Itaductie examengeld De centrale persdienst van het Ned-er- landsche Arbeidsfront meldt: Voor de examens in December af te nemen door de Nederlandsche Associatie voor prac- tijk-examens (boekhouden enz.) wordt re ductie verleend op het examengeld aan hen, die op 8 December 1942 een vol jaar lid Zijn van één der bij! de federa tie van handels- en kantoorbedienden- vereenigingen in Nederland aapgjesloten vereenigingen. Daar deze vereenigingen inmiddels op gelost zijn in het Ned. Arbeidsfront, is bepaald, dat reductie op het examen geld zal worden verleend aan allen, voor wie op 8 December 1942 het lidmaat schap van de federatie en het Ned. Ar beidsfront gezamenlijk een vol jaar be draagt. Ter verkrijging van een verklaring1, waaruit het recht op reductie blijkt, kun nen de examen-candidaten hun exameir- aangiftebiljet voorieggten aan de provin ciale bureaux van het Nederlandsche Ar beidsfront, zoo noodig door bemiddeling der plaatselijke kantoren van het Ned. Arbeidsfront. Kolendampvergiftiging Zaterdagmiddag wilide de gehuwde zoon van een echtpaar, wonende in ide van Houweningestraat te Amsterdam, een bezoek aan zijn ouders brengen. Toen hij geen gehoor kreeg en de 'buren ver telden, dat de beide bewoners zich dien dag nog niet -hadden laten zien, ver- schafte -de man, idle lid is van het po- litiecorps, zich met behulp van een col lega toegang tot de woning. Daar vond men de echtelieden, de man is 66 jaar en de vrouw 64 jaar, bedwelmd door kolendamp. Een onmiddellijk ter hul-p geroepen geneesheer kon slechts -den dood constateeren. Spoorwegdiefstallen Dezer dagen werden drie Arnhemsche spoorwegarbeiders wegens spoorweg diefstallen aangehouden. Het nader door de Arnhemsche politie ingestelde onder zoek -heeft thans tot verrassende resul- taten geleid. Het is n.l. gebleken, dat deze arbeiders deel uitmaakten van een j ploeg rangeerders, welke onder leiding j van haar voorman, op uiterst brutale wijze op groote schaal diefstallen van door de Ned. Spoorwegen vervoerde goe- J deren pleegden. Verzegelingen van goe- f derenwagons werden zonder meer ver- broken en waren de wagens bovendien met hangsloten afgesloten, dan werden deze er door den voorman eenvoudig af- De gestolen goederen, welke de ran geerders tijdens hun nachtdienst ont vreemdden, werden des morgens na het beëindigen van hun dienst op een hand wagen geladen en alsof het de gewoon ste zaak van de wereld gold, openlijk het terrein van de Ned. Spoorwegen afgere den. De geheele ploeg rangeerders met hun voorman in het geheel 10 man is in arrest gesteld. De politie heeft de volgende ontvreem de goederen opgespoord, waaruit men een Ledee krijgt, wat deze dieven wisten te stelen: 45.000 sigaretten, 2 balen tabak, een groote zending shag en pruimtabak, 15 mud aardappelen, 3 rijwielen, een groote hoeveelheid emaille keukengerei, alsmede een aanzienlijke hoeveelheid bonbons. Controleurs van den C.C.D. bedreigd Toen twee controleurs van den C.C.D. belast met de controle in de buitenwij ken van Arnhem, op den Amsterdam- schen weg een wagen witden aanhouden, waarin clandestiene aardappelen werden vervoerd, trok een der begeleiders een vervaarlijk mes en bedreigde de ambte naren daarmede. De controleurs waarschuwden terstond de politie, doch bij het onmiddellijk in gestelde onderzoek, werden de gevaar lijke heeren niet meer aangetroffen. Bij het voortzetten van hun werk zaamheden troffen de controleurs in de stadswijk Klarendal echter dezelfde man nen met den wagen met aardappelen aan en wederom werd het mes getrokken. Thans was evenwel een rechercheur spoe dig ter plaatse, die zich eveneens met het mes bedreigd zag, doch dit debat der wapenen glorieus won door zijn re volver te trekken. De mannen de v.ier gebroeders S. zijn wegens bedrei ging met een misdrijf tegen het leven gericht, ingesloten. Valsol gewicht Bij een boer in den zak van Zuid- Beveland moest gerst onder vaste con trole igedorscht worden. Alles was in orde; tot de bascule toe; er was n.l. een splinternieuw exemplaar op het bedrijf aanwezig. Reeds was een drietal zakken graan gedorscht, toen de opzichter tot de ontdekking kwam, dat de zakken toch Wel wat vol waren om 70 kg. te bevatten. Hij ging de bascule controleeren en../, wat zag zijn speurdersoog? Onder aan de houten schaal waarop de gewichten staan, was een ijzeren plaatje bevestigd van precies i/2 lig. Zooals men weet, wordt dit op een bascule vertienvoudigd. Iedere zak woog dus geen 70, maar 75 kg, zoiodat de eigenaar op iedere zak 5 kg. overboerde". RECHTZAKEN Eechtbank te Middelburg Zitting van Vrijdag 23 Oct. In het tijdvak van Juni tot Augustus j.l. was de 26-jarige kantoorbediende F. M. N. uit Middelburg als Iqonschrijver werkzaam te Haamstede in dienst van een firma. Door verschillende werkmen- schen van genoemde firma was hem her haaldelijk geld toevertrouwd, teneinde dit over te sturen naar hun families. O ja. had de timmerman Wouters op 18 Juli hem verzocht f20 aan zijn ouders te Breda o-p te zenden en het geld daarvoor aan verdachte .gegeven. De diaarop vol gende week weer f29 en begin Augustus nogmaals f29. De reeu's van deze stor tingen had de timmerman ondanks zijn herhaald vragen er naar niet ontvangen. Inmiddels had de timmerman van zijn ouders vernomen, dat zij in de maand Juli in het geheel geen geld hadden ontvangen. Eindelijk werd de politie in het geval gemoeid, en aldra kwam aan het licht, dat N. de bedragen van f 20 en 29 hem in Juli door den timmerman overhan digd, nooit had gestort, alleen de laatste f29 warep,.door hem overgestuurd. Wat die f20 betrof, deze had verdachte eind Augustus aan den timmerman terugge stort, onder de mededeelihg, dat hij dat bedrag geheel was vergeten. De f 29 had verdachte voor eigen doeleinden ge bruikt. Formeel is verdadite nu slechts de verduistering van deze f 29 te laste ge legd, maar meerdere gevalletjes spreken sterk in zijn nadeel. De officier zegt, dat verd. ook vroe ger zich aan verduisteringen heeft schub ldig gemaakt. Het bewijs geleverd ach wezen mag, zei tante Julie onder de thee tegen haar nichtje, ze heeft je geen l goed gedaan! Sinds je naar dat bal ging, ben je een heel ander meisje ge- j worden: mat en lusteloos en bleek. Er zit toch geen tering in de familie van je vader? Lijdt je veel aan hoofdpijnen, j kindje? Niet bijzonder, tante! De maand J Augustus is nog al warm geweest en dat is voor iedereen afmattend. Maar er is geen kwestie van tering! Maakt u zich dus maar niet ongerust! Maar mevrouw Schoevers liet hei er niet bij': En dan geef je zoo verbazend wei nig om je uiterlijk. Dat is ook iets ab normaals, kind! Een jong meisje moet j er op uit zijn, om, op een aardige manier dan, wel te verstaan, de jongelui aan te trekken. O, maar, tante, ik verlang in het geheel niet, om te trouwen! Ik zal bij u blijven, als u mij tenminste hebben wilt? j Mevrouw Schoevers lachte Juist; dat denk je nu! Maar w'ac.it maar, tot de rechte Jozef komt! Dan 1 zal je wel anders praten! Daar zat 'm Juist de kneep! Nu al tweemaal was zij tot de ontdekking ge komen, dat degeen, dien zij voor den „rechte" hield, toch de verkeerde was geweest! Een derden keer zou zij er nu niet weer inloopenl... Theo had ze niet meer gezien en als hij soms tóch in den winkel was ge weest, dan had tante geen- melding gé- maakt van dit feit. Maar Mies had den laatsten tijd ook niet veel geholpen in de Zaak. Tante ontzag haar en stuurde haar maar zoo veel mogelijk de lucht in, liet haar klei ne pakjes brengen naar de klanten en had haar een paar verkoopingen laten bijwonen. Want: i Als je soms niet mocht trouwen, kind, (dan zal ik je ééns -de zaak van mij erven. Ik heb niemand anders, aan wie ik die kan nalaten, zie je! De dagen kwamen nog wel om, maar de nachten waren zoo verschrikkelijk. Dan lieten de kwellende gedachten haar maar geen rust! En waarom moest het toch alles Zoo geloopen zijn? Het kwam haar Zoo onrechtvaardig voor! Zij had immers niets waarlijk kwaads bedreven; enkel maar een vergissing begjaan; die had hij weer trachten goed te maken en daaruit was alle leed voortgekomen. Waarom had Theo geloof geslagen aan hetgeen kapitein de Klerk gezégd had en waarom had hij gemeend, dat ze zijn ring gestolen had, want daar kwam het dan toch maar op neer! Neen, met de mannen had zij voor- tende, vraagt hij 5 mnd. gevangenisstraf Sinds 1 Juni 1942 was D. K., 42 jaar oud, kok van beroep, wonende ie 's-Gra- venhage, in dienst van een firma te Haamstede. Als chef-kok had hij daar alle eetwaren onder zich, waarvan hij het gebruik regelde, welke eetwaren in eigendom toebehoorden aan de arbei ders, daar van hun loon dagelijks een be paald bedrag wordt ipgehouden, waar voor het eten wordt gekocht. Bij de marechaussee was nu een aangifte bin nengekomen, dat door een wachtman clandestien boter zou worden verkocht, en dat die boter zou zijn geleverd doo. den kok Koster. Deze hierover onder vraagd gaf toe beg'jn September van dit jaar op diens verzoek aan een wachtman 6 pond te hebben verkocht voor f5 het pond, welke boter hij uit de keuken van de firma had weggenomen en dus feite lijk had ontstolen aan de arbeiders van genoemde firma. Verdachte zeide het alleen te hebben gedaan om de wachtman ter wille te zijn. Ter verontschuldiging voert K. aan, dat de wachtman ook wel eens iets voor hem had gedaan. De Off. vindt het een ergerlijk geval van diefstal. De waarde is wel niet "groot, maar de ernst van het feit doet hem een gev.straf van 4 mnd. vorderen. Uitspraak 4 Nov. Spaarbankboekje vervalacht Opnieuw stond voor de Bossche recht bank terecht de 25-jarige reiziger H. C. uit Hoogeloon, die er van verdacht werd valöchelijk op het spaarbankboekje van zijn stiefmoeder f 3000 bijgeschreven te hebben. Het was met -deze vervalsching een eigenaardige geschiedenis, daar de jon geman niet het pl,an had, hiermede de posterijen te benadeelen, doch slechts met het boekje wil-de pronken bij' zijn kanis sen. Hij' had daartoe een oud spaarbank boekje van zijn stiefmoeder genomen en daarin het tegoed van f 1,48 veranderd in f 3001,48, waarmede hij op nogal kin derlijke wijze hoopte de bewondering en afgunst van' zijn vrienden- op te wekken-. Alles zou goed zijn gegaan als zijn stief moeder het boekje niet had gevonden err verbaasd over den onverwachten rijk dom het had opgestuurd naar Den Haa-g. Daar kwam de vervalsching spoedig aan het licht, zoodat de jongeman zich thans voorvde rechtbank te verantwoorden had waar de officier van Justitie 6 maanden gevangenisstraf tegen hem eischte. De verdediger pleitte op juridische gronden vrijspraak. Uitspraak over 14 LANDBOUW EN VISSCHERIJ Loonen en arbeidsvoorwaarden in den landbouw Op verzoek publiceeren wij nogmaals de loonregeling in den land- en tuin bouw, zooals deze thans voor Zeeland luidt Aanvang en einde van de dagelijksche werk- en schafttijden worden in onder ling overleg tussehen werkgever en ar beider geregeld, met dien verstande, dat het aantal werkuren per week bedraagt: a. Voor arbeiders, die met de verzor ging van vee of paarden zijn belast, ten hoogste 70 uren per week in de maanden Maart tot en met November; ten hoogste 65 uren per week in de maanden December, Januari en Februari b. voor de andere arbeiders, in de maanden April tot en met September 54 uren per week; in de maanden Octo ber, November en Maart ten hoogste 50 uren- «per week en in de maanden December, Januari- èn Februari 45 uren per week. In bijzondefe gevallen, wanneer het voor het bedrijf noodzakelijk is, mag hiervan worden afgeweken. De meerdere uren worden als overuren beschouwd en betaald. De loonen zijn: 1. Landbouw. a. Voor de vaste en losvaste arbeiders: in Zeeland f21, b. Voor seizoen- en losse landarbei ders in Zeeland: November tot en met Februari f 3,25, Maart tot en met Octo ber f 3,50 per dag. 2. Tuinbouw. In Zeeland zijn de tuinbouwarbeiders- loonen dezelfde als van de -landarbei ders. Z.g. tarieven voor acoordwerkzaam- heden zijn niet opgenomen. Bepaald is echter, dat -de accoordloon-en zoodanig moeten zijn gesteld-, -dat gemiddeld 20 pet. boven- het gewone tijdloon kan wor den- verdiend. Waar deze tarréven het vorige jaar hooger gesteld waren, kun nen deze gehandhaafd blijven. Tijdens een parade te Dakar hield Dar- la-n een korte rede, waarin -hij de bevol king vermaande -de komende dagen kalm en gedisciplineerd te gemoet te zien. Hij gaf zijn absoluut vertrouwen in de hou-ding van de -bevolking van W-est-' Afrika te kennen, -die onder leiding van haar gouverneu-r Boisson de belangen van Frankrijk zal verdedigen. Op den naamdag van generaal Franco had voor den Oaudillo een parade van z$n lijfwacht, de Moorsche garde, plaats. (P B.Z.-Recla Pax Holland s) goed afgerekend! Ze moest er zich nu maar op toeleggen, dat ze een tgloede „zekenvrouw" werd; eert deskundige op het gebied van antiquiteiten. Op een dag, dat de schoonmaakster het magazijn eens een goede beurt zou geven, kreeg Mies vrij-af. Ze moest maar eens naar buiten gaan en van de lucht genieten, want zoo'n dag was het toch „niets gedaan" in het magazijn en liep je eigenlijk overal in den weg! Mies ging nu met een bus die haar een heel eind buiten de stad zou bren gen en voorzag zich aan een kiosk eerst van een exemplaar van „Het Vaderland", want sinds ze in Wassenaar had ge woond, was dit nu eenmaal haar gelief koosd blad. Op de voorpagina zag ze daar al da delijk een foto, waaronder stond: „Mejuffrouw Helena Merkesteijrt, van Huize Merkesteijn, in Wassenaar, bij het verlaten van de kerk, na inzege ning van haar huwelijk met dokter Eric Valentijn." Natuuritijk alles in optima forma: De bruid in het wit satijn met sluier en oranjebloesem en bruidsmeisjes, die haar sleep droegen; en Eric met stralenden glimlach, èn... ovet zijn schouder kij kend Theo! Die was dus zeker getuige gjeweest Nu, ze zou er zich maar niets van aan trekken; hij was al evenmin als zijn neef, een gedachte meer waard, sprak Mies in zichzelve. Maar in haar hart wist zij heel goed, -dat Theo niet als zijn neef „geen gedachte meer waard was", vandaar, dat het dan ook een on mogelijkheid zou zijn, hem, zoo mak kelijk als Eric, uit haar geheugen te bannen. Ik had eigenlijk een cadeau behoo- ren te zenden, dacht zij berouwvol. Nu had Helena mij wel eens op de bruiloft kunnen noodigen; maar ook dat zal wel liggen aan mijn verzuim, om iets van mij te laten hooren! Nu kan ik Eri-c ook nooit meer zijn rung terug geven; of heeft Theo dat soms voor mij gedaan? Neen, dat kan toch niet, want hij dacht, -dat het zijn ring was, dien ik „gestolen" of mij dan althans onrechtmatig toegeëigend had. Maar wan neer hij hem draagt dat Eric het ziet, dan zal er toch over gesproken worden; het zal dan misschien alles uitkomen en Theo zal dan nog erger over mij den ken!..... Niet, dat dit -er nu eigenlijk 0'-> aankomt, want ik zal hem tóch zeker nooit meer spreken! (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2