KIEUWSBODE DINSDAG 27 OCTOBER 1942 OPGENOL ZIER1KZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: In Zierikzee y 1.60, elders K1.90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1787 1889 UitgaveÏÏ.V. jZierikzeeeche Nieuwsbode, Zierikzee^'SchnithavengB 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 998TB JAAROAHO Ho. 15074 ADVERTENTIES: Advertenüên 10 cent per millimeter; In gezonden mededeellngen 20 cent por millimeter; kleine advertentlën 84 cent, BIJ contract belangrijke korting. K 2620 DE WORSTELING OM STALINGRAD Britsche landingspoging in Noord-Afrika verijdeld Het opperbevel van de Duitsqhe weer macht maakte Maandag bekend: Ten Z.O. van Novorossisk en ten N.O. van Tuapse werden sterk verdedigde stellingen van den vijand stormender hand ingenomen. Formaties jachtkruisers bestookten in scheervlucht de vijandelijke stellingen. Kroatische jagers schoten 5 bolsjewisti sche vliegtuigen neer. In den geheeien sector van het front mislukten plaatse lijke tegenaanvallen onder zware verlie zen voor den vijand. Een vijandelijke ge vechtsgroep werd uiteengedreven. In Stalingrad vernietigden aanvalsgroe pen vijandelijke haarden van verzet en veroverden verscheidene huizenblokken. Ten Noorden van de stad werd de aan val in een andere voorstad voortgezet. Ontlastingsaanvallen in Zuidelijke en Noordelijke richting stortten deels in ge vechten van man tegen man totaal ineen. Gevechtsvliegtuigen hielden de artille rie van den vijand ten Oosten van de stad in ononderbroken aanvallen in be dwang. Duitsche jagers schoten 27 vij andelijke vliegtuigen neer, waarbij1 één eigen toestel verloren ging. Onze troepen verijdelden aan het front aan den Don vijandelijke pogingen om deze rivier over te steken. In den centralen <en Noorde lijken sector wederzijdsche activiteit van stoottroepen'. Duitsche en Rumeensehe gevechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts het ravitailléeringsverkeer van den vijand op spoorlijnen en wegen aan. Zware artillerie van het leger plaatste in de baai van' Leningrad verscheidene tref fers op het bolsjewistische slagschip „Ma- rat". Ontploffingen en branden werden waargenomen. In Egypte werd bij den overal succes- vollen afweer van den grootsoheepscihem Britschen aanval 'den vijand, zware ver liezen toegebracht. Tot dusver werden 104 tanks als vernietigd opgegeven. De gevechten duren voort. Aanvallen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht richtten zich overdag en des nachts op gemotoriseerde formaties van den vijand. Messerschmidt jachtkruisers schoten vier vliegtuigen van het type-Bowfighter neer. Een vijandelijke landingspoging in den nacht van 23 op 24 October in het gebied van Mersa Matroe werd door het snelle ingrijpen van gevechtsvliegtuigen reeds op zee verijdeld. Lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen bestookten met goede uatmerking vliegveldinstallaties op de eilandvesting Malta. Ook aan de Engel- sche Zuidkust vielen' lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen gisteren overdag voor den oorlog belangrijke installaties op verschillende plaatsen met succes aan. Weermacbtsborichten van Zaterdag HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER 24 October. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Weste lijken Kaukasus wint de aanval van Duit sche en Roemeensche troepen in moei lijke boschgevechten steeds verder ter rein. Ten Noordoosten van Toeapse werd een domineerende berg genomen en in weerwil van vijandelijke aanvallen gehou den. Twee bolsjewistische koopvaardij schepen werden voor de kust van den Kaukasus door bommen zwaar bescha digd. Kustartillerie van het leger vernietigde aan de Zuidkust van de Krim een motor torpedoboot van den vijand. Duitsche mor tortorpedobooten vielen de haven van Toeapse aan, plaatsten in den nacht van 22 op 23 October twee torpedotreffers op een, door torpedojagers beschermd, binnenvarend vijandelijk oorlogsschip en beschadigden de ha'vëninstaliities. Na een gevecht met vijandelijke motortorpedo- booten keerden de eigen booten onbe schadigd in haar steunpunt terug. In Stalingrad gingen formaties infante rie en pantserwagens opnieuw tot den aanval .over en wierpen den vijand in hevige huizengevechten uit verschillende reeksen straten, veroverden het grootste deel van de fabriek „Krassnyj Oktjabre" en drongen tot de Wolga door. De vij andelijke stellingen lagen onder den bom- menhagel van de onafgebroken aanval lende gevechtsvliegtuigen en Stuka's, die bovendien overdag en des nachts vijande lijke artilleriestellingen op de eilanden Ln de Wolga en ten Oosten van den stroom bestookten. In het Noorden der stad mislukten vrij zwakke vijandelijke ontlastingsaanvallen. Ten Zuidwesten van Kaloega stortte een plaatselijke aanval der bolsjewisten in het geconcentreerde afweervuur met bloedige verliezen ineen. Aan de overige deelen van het Ooste lijke front succesvolle eigen stoottroe penacties. Zware luchtaanvallen werden in den centralen sector van het front gedaan op vijandelijke troepen, welke gereed stonden, transportbewegingen en het ontladen van bolsjewistische troepen Aan het Egyptische front nog steeds levendige activiteit in de lucht. De vij and verloor tien vliegtuigen. Door gebruik te maken van de weers omstandigheden herhaalde de Britsche luchtmacht gisteren met enkele vliegtui gen haar storingsaanvallen op Noord- west-Duitsch gebied. De bevolking leed verliezen. De materieele schade was ge ring. Bij het naderen van de kust der bezette gebieden verloor de vijand overdag en in den af geloop en nacht vier vliegtuigen De Duitsche luchtmacht bestookte over dag militaire doelen en voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid-Engeland. ROME, 24 Oct. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 881 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Aan "het Egyptische front nog steeds groote activiteit van de luchtmacht. Tij dens verschillende gevechten werden 7 vijandelijke vliegtuigen do.or Italiaansche jagers, vijf door Duitsche en drie door luchtdoelartillerie neergeschoten. Twee leden der bemanning van een tweemo- torig Amerikaansch vliegtuig, dat een der voorafgaande dagen was neergescho ten, werden gevangengenomen. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven enkele streken v.an Piemont, Ligurië en Lombardije en lieten brisant en brandbommen vallen boven Turijn, Genua en Savona. Zij ver oorzaakten niet ernstige materieele scha- in de beide eerstgenoemde steden, doch ernstiger in de laatste. De tot nu toe bekend geworden slachtoffers onder de burgerbevolking zijn: een doode en tien gewonden in Turijn, dertien dooden en 46 gewonden te Savona en Vado in Li gurië. Het aantal slachtoffers van den laatsten aanval op Genua bedraagt 21 dooden en 12i gewonden. Dezen - nacht www heeft de vijandelijke aanval op Genua geen slachtoffers geëischf, doch er zijn er wel een aantal gevallen als gevolg van het gedrang aan den ingang van een schuitplaats. Itallaansch weermachtsbericht Britsche aanvallen in Egypte Het communiqué van het Italiaansche opperbevel van Maandag luidt: Aan het Egyptische front zijn nieuwe hevige aanvallen van den vijand, gesteund door pantserstrijidkrachten mislukt Het aantal vijandelijke tanks dat vernield werd, bedraagt 104. Italiaansche en Duit sche luchtformaties hebben kampementen en,' opslagplaatsen achter de Britsche li nies gebombardeerd. Veertien toestellen werden door jagers van de Spil neerge- schiotten tijdens luchtgevechten. Een po ging van den vijand om in den rug van onze linies in de zone van Mersa Matroe te landen', is te niet gedaan door snelle tusschenkomst van gevechtsvliegtuigen, die de talrijke met troepen beladen mo torbooten dwongen de actie te laiten varen én rechtsomkeer te maken. Een vaartuig vloog in de lucht, ,na door een bom te zijn getroffen. Een onzer duik- booten is niet op haar basis teruggekeerd. Een deel der bemanning is gevangen! genomen. De familieleden zijn op de hoogte gebracht. Boven Malta werden drie Spitfires, die trachtten onze bom menwerpers aan te vallen in zee ge schoten, getroffen door escorteerende jagers. Tijdens luchtoperaties boven het gevechtsgebied der Middellandsche Zee zijn vier Britsche toestellen door het Duitsche luchtwapen neergeschoten. GÖBBELS OVER DE DUITSCHE JEUGD Dapper optreden bij luchtaanvallen rMinister dr. Göbbèls heeft Zondag t.-r gelegenheid van de jaariijksche opening van het filmuurtje voor de jeugd pier radio, tot de Duitsche jeugd en die ouders gesproken. Hij wees o.a. op het held haftige optreden van de Hitlerjugend in de door luchtaanvallen bedreigde ge bieden. Nog onlangs had spreker bezoek ont vangen van een groep jongens uit ge bombardeerde steden. Zij waren allen tusschen de 14 en 17 jaar oud en droe gen zonder uitzondering het ijzeren kruis of het kruis van oorlogsverdienste. Twee hunner hadden in een bommennacht elk een Engelsch gevechtsvliegtuig neerge schoten. Nu moet men mij niet tegenwerpen, aldus Göbbels, dat dit toch een uitzon dering of een toeval is. Jongens en meisjes, die Zich precies zoo dapper hebben gehouden als deZen, Zijn er :n de bedreigde provincies van ons vader land bij duizenden. Wij staan thans tegenover een wereld, die ons als volk in 'zijn geheel en voora/l in onZe jeugd wil vernietigen. Wat dat beteekent, weet een iedér, die deze Vij andelijke wereld kent en zich over haar helsche vemielingswoede geen illusies maakt. Niemand vermag te Zeggfen voor welke beproevingen deze strijd om ons leven ons nog Zal plaatsen. v Slechts één kracht bestaat er, die deze alle kan overwinnen: de kracht van het karakter, die bij het kind gevormd en ontwikkeld moet worden om op rij peren leeftijd'werkzaam te kunnen wor den. De ouders nu kunnen overtuigd) Zijn, dpt onze nat.-soc. leiding weet, dat Zij haar in hun kinderen hun kostbaar ste goed toevertrouwen. Zij wil hen slechts naar beste krachten helpen en deze kinderen ook buiten het ouderlijk huis en buiten de school op te voeden tot Duitsche mannen en vrouwen. Zij .moeten niet alleen de leerstellin gen van staats- en volksleven in zich opnemen, maar bovendien ook !©eren eer bied en achting te hebben voor hun ouders, aan wie zij him leven en licha- melijken en geestelijken stam danken, waaruit karakter 'en persoonlijehid zich ontwikkelen. Hoe zou een jeugid niet Zijp en sterk wórden, die Zulke ouders ten voorbeeld heeft? En hoe zouden ouders niet eeuwig jong blijven, die worden gevollgid door een dergelijke jeugd? NIEUWE AMERlKAANSCHE j EISCHEN AAN TSJOENGKING i Naar de Jomioeri Hotsji uiit Sjanghai 1 meldt, hebbein de Ver. Staten nieuwe f zeer vergaande eisohen aan Tsjoengking -Met zorg worden de Kerstpaketten voor de mannen van de Nederlandsche SS aan het Oostelijk front verpaktEr is voor gezorgd, dat het de mannen aan niets ontbreekt. (Polygoon-Mefjer Pax Holland s) gesteld, vam welker nakoming een ver- sterkte hulpverleending afhankelijk ge steld wordt. De luchtmacht van Tsjoeng king zou geplaatst worden onder bevel van den Amerikaanschen bevelhebber, der luchtmacht in China. Tsjoengkinig zou het monopolierecht voor de burgerlucht vaart voor den duur van dertig jaar aan de Ver. Staten overdoen. De gemotori seerde eenheden van Tsjoengking zouden zoo noodig onder Engelsch of Ameri- kaansche bevel geplaatst worden. Hon derd divisies van Tsjongking komen als eenheid)' onder Fngelscb resp. Ameri kaansch bevel, waarbij Engeland en Ame rika het recht zouden krijgen deze divi sies eventueel ook buiten China te gebruiken. Amerika van zijn kant verplicht zich, indien deze e&schen worden nagekomen, om tot het einde van dit jaar sterke luchtstrijdkrachten naar Tsjoengking te sturen. Ook zijn dé Ver. Staten dan voor- nemens om in grooteren omvang genees middelen en verbandstoffen naar de fron ten van Tsj'Oengkimg te zenden1. De Ver- Staten overwegen voorts een indeeling van China in imvloedszónes. Aan Enge land wordt Zuidwest-China overgedaan, aan de Sovjet-Unie het Noordwesten en aan de Ver. Staten Centraal-China. Alle drie staten zouden het bewind van Tsjoengking adviseurs 'en technici ter be schikking stellen. Tsjaing kai sjek zou bovendien overgaan tot een reorganisatie van zijn oorlogsfinanciën. Boven vermeld blad merkt in dit ver band op, dat indien Tsjoenking deze eischen van de Ver. Staten zou aanvaar den het volledig afhankelijk zou worden van Amerika en Engeland. STAF DE CLERCQ OVERLEDEN Leider van Vlaamsch Nationaal Verbond Het hoofdkwartier van het Vlaamsch Nationaal Verbond deelt mede, dat Staf de Clerc<7, leider van het V.N.V. Don derdagavond te 22 uur in de kliniek van prof. Daels te Gent aan de gevolgen van een hart aandoening is overleden. Staf de Clercq werd op 16 September 1884 te Everbeek (Henegouwen) geboren. Achtereenvolgens bezocht de toekomstige leider der Vlaamsche eenheidsbeweging een paar colleges in VlaamsCh Henegou wen, alvorens te Bonne Espérance zijn onderwijzersdiploma te behalen. Hij was eerst hulponderwijzer te Letlingen (bij Edingen) en werd daarna benoemd^te Heikruis. Hier, op de taalgrens, begon zijn cultureele en algemeene Vlaamsche activiteit. In 19i2 stichtte hij met Remi Deroeck het strijdblad „De Taalgrens" en werkte verder samen mét Borginon, Van Isacker, Goosenaerts e.a. Hij nam zeer actief deel aan den strijd voor de vervlaamsching der Gentsohe universiteit. Als Roode-Kruissoldaat aan den IJzer, stichtte hij gedurende den wereldoorlog zijn voor Payotten bestemde oorlogsbla den „De Paj/yot en de Taalgrens" en het „Payottenland". Na den oorlog begon Staf de Clercq voor goed Zijn politieken strijd. In 1918 werd hij als candidaat der frontpartij gekozen als volksvertegenwoordiger voor Brussel met 7000 stemmen, een aantal dat voortdurend steeg om in 1929 de 15.000 te overschrijden. In 1933 iridhtte Wanneer verduisteren 7 Heden (Dinsdag): zon onder 18,22. Morge a (Woensdag) zon op 8.27zon onder 18.20 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 12.29op 21.18. Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. Staf de Clercq dan, op autoritairen grondslag, het Vlaamsch Nationaal Ver bond op, dat onder zijn doelbewuste lei ding een steeds ruimere ontplooiing ge kend heeft. Hij had ook een ruim aandeel aan de campagne „los van Frankrijk". Veel offerende handen maken het Winterhulpwerk licht. Giro 5563. Het verhoogen van verzekeringspremiën In aansluiting op de mededéeüng van den Gemachtigde voor de Prijzen over het ongeoorloofd vertioogen van verze- keringspremiën, wordt er de aandacht op gevestigd, dat toestemminigten tot ver hoogingen voorheen réeds door de Se- retarissen-Generaal van het Departement van Financiën of van Bijzondere Eco nomische Zaken aan verzekeringsmaat schappijen gegeven, uiteraard van kracht blijven. Belanghebbenden kunnen aan de hand van het stempel op de aan hen verstrekte nota's zelf controleeren, of een Zoodanige toestemming inderdaad is gegeven. Naar Domei meldt verscheen Zondag middag boven Hongkong! een formatie van acht vijandelijke vliegtuigen van een groot type, die van groote hoogtte v,er- verscheidene bommen afwierpen, welke slechts onbeteekenende schade aanricht ten. Toen de luchtafweer begon te vu ren en Japansehe jagers opstegen, ver wijderden de vliegtuigen zich in Noord westelijke richting. De toestand van den Deenschen Ko ning blijft Zorgwekkend. Het ziektebeeld van den vorst werd Zondag gekenmerkt door een groote vermoeidheid. Een ach teruitgang trad in, glepaard met snellen, ongestadigen hartslag). De ochtendtempe- ratuur bedroeg 39.1. Met de koorts is een betrekkelijk lichte longonsteklng ont staan. 9 09 Het koninklijk echtpaar heeft éen be« zoek gebracht aan Genua, dat door Britsche vliegtuigen is aamglevallen. In de ziekenhuizen werden de gewonden bezocht. De Duce heeft drie millioen lire ter beschikking van de stad gesteld, terwijl van particuliere zijde reeds een bedrag van 2.100.000 lire tot leniging van den nood is opgebracht,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1