IVOREN BEELDJE Uil Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 27 October HILVERSUM 1. 415.5 NL 7.15 Gram.; 7.80 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Ochtendwijsjes, gr.; 8-30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Schilderijen in klan ken, lezing; 8.50 Zang met orgel- en fluitbegeleiding, gr,pl.; 9 Strijkkwartet, gr.pl.; 9.80 Spiegel van den dag, opn.; 9.40 Fluit, harp en altviool, gr.pl.; 10 Zang met pianobegeleiding, gr.pl.; 10.80 U kent hen, maar kent U hen ook? E. W. van Vloten, Directeur W.H.N.; 10.45 Orkest en zang, gr.pl.; 11.15 Orkest Ma- lando; 12 Almanak; 12.05 Orkest van de Duitsche Weermacht; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 18 Mid dagconcert, gr.; 14 Spaansch-Hongaarsoh programma, gr.pl.; 15 Verschoppeling der j menigte, klankbeeld; 15.20 Dvorak pro gramma, gr.pl.; 16.45 BNO: Nieuws-, zake- lijke- en beursberichten; 17 De Lichte Toets, gevarieerd programma; 18 De we- 1 reld leeft uit Zaad; 18.30 Nederlandsch kamerkoor; 19 Neerlands stem van het Oostfront; 19.15 Marschmuziek, gr.pl.; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Praatje in Zeeuwsch dialect; 19.50 Theo Uden Masman en zijn dansorkest, opn.; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest; 21 Zang met pianobegeleiding; 21.15 De Melodisten, opn.; 21.40 BNO: Nieuwsberichten; 22 Van de planken, gr. pl.22.55—24 Film in den nacht, gr.pl. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek7.50 Berlijnsch Phi'lhar- monisch Orkest, gr.pl.; 8 Politiek week- praatje, opn.; 8.15 Gram.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Symphonic orkest, gr.pl.; 9 Ochtendrhythme, gr.pl.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Ochtendrhythme, gr.pl.; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Symhonie van Beethoven, "gr.pl.; 11.00 Vrouwenmozaiek11.20 Matrozenkoor, gr.pl.; 11.30 Kamermuziek voor strijkin strumenten, gr.pl.; 12.15 Uit Neerlands Gouwen; 12.30 Programma overzicht; 12.35 Barnabas von Geczy speelt, gr.pl.; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten; 13 Wat doet de directie'van den. Landbouw? 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 14 Godsdienstige uitzen ding; 14.30 Om en om programma; 15.30 Voor de zieken; 16 Het Sylvestre Trio; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Het Amusementsorkest; 18.30 BNO: Nieuws berichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNOGesproken binnenlandsch over zicht; 19 Landmans Lust; 19.30 Piano en orgel, gr.pl.; 20 BNO: Enigelsohe'uit zending: „Holland and the economie re organisation"; Voor de radio-centrales: Accordeon-orkest, gr.pl.; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Residentie orkest; 21.45 BNO*. Nieuwsberichten; 22 BNO: Militair over zicht; 22.10 .Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Dinsdag 27 October Ernstige muziek. Het kamerkoor onder leiding van Feliix de Nobel, zingt om 18.30 uur, (Hilversum I), werken van Pizzetti en Debussy. Godsdienstige uitzendingen. 10 uur, Morgenwijding; 14 uur, Bijbel lezing door Ds. H. C. P. M- Wiebosch te Giessen Oudekerk ien om 22.10 uur, avond wijding. (Alle uitzendingen via Hilv. II) .Cultureele uitzendingen. In de serie „Landmans Lust" hoort U ditmaal om 19 uur, (Hilversum II) het luisterspel „Hoe boerenland in Joden- hand geraakte", van J. H. Holm. Is uw heden te lustig, Dan is uw toekomst niet rustig. 13 - Feuilleton HET van Sylvia Sylvester Ja; dèt is het juist. Dèn zal ik niemand meer hebbent Kom, kom! Ik geloof niet, dat ie ooit verlegen bent geweest om een ca valier! Dit met cynischen lach. Ik ben immers maar een episode; een voorbijganger! Toch kunnen wij het leven nog wel wat genieten. En omdat ik ook graag zou hebben dat je zoo mooi mogelijk bleef gedurende dien tijd, dat ik het voorrecht had, je tot geleide te mogen dienen, raad ik je aan,- om nu te vertrekken! Toen ze, in den taxi door de stille straten reden, leunde Mies mat achter over: Je hebt gelijk, Theo: ik ben moe! Maar het is verrukkelijk geweest! En tvat is mijn belooning, dat ik je zoo'n prettigen avond heb bezorgd? vroeg hij spottend. Kom; een paar kus sen is toch geen te hooge prijs, vindt je wel? Hij sloeg den arm om haar heen en trok haar naar zich toe. Maar zij maakte Agrarische uitzendingen. In de serie „W,at doet de Directie van den Landbouw", hoort U om 13 uur (Hilversum II), ditmaal .een reportage over de Landbouw Hoogeschool in Wa- geningen. Voor de jeugd. Mevr. «R. W. M. Veen—Bakhuis houdt om 17 uur (Hilversum II) haar derde sterrenpraatje onder den titel „Kijk van avond eens naar de sterren". 1 BELANGRIJKE SOCIALE MAATREGELEN IN ITALIË Se 20ste verjaardag van de fascistische revolutie Ter^ gelegenheid van den 20sten ver jaardag van de fascistische revolutie zal op last van den Duce op sociaal gebiad een reeks maatregelen worden genomen In de eerste plaats is een oorlogsster voor verdienstelijken arbeid ingevoerd, waarvan een geldelijke uitkeering voor één maal is verbonden en die bestemd is voor alle werkers, die zich tijdens en ten bate van den oorlog op bijzon dere wijze hebben onderscheiden. Voorts is besloten de invaliditeits- en ouderdomsrente met 25 pet. te verhoo- gen en de kostwinnersvergoeding voor gemobiliseerden te verdubbelen. Een bijzonder geschenk op dezen ver jaardag is vervolgens het besluit v,an den Duce, dat alle employe's e"n arbei ders van voor den oorlog belangrijke bedrijven een halve maand salaris resp. een weekloon extra krijgen en alle rijks ambtenaren en arbeiders, die bijzonder bezwaard zijn door ondersteuning van familieleden, het bedrag van hun steun gedurende vijf maanden ineens krijgen uitbetaald. Ten slotte heeft Mussolini ter bestrij ding van den woningnood bij het rijks personeel een milliard lire voor den bouw van woningen beschikbaar gesteld. De bond van fascistische industrieelen zal volkswoningen 'ten bedrage van eveneens een milliard laten bouwen, zoodra de omstandigheden zulks gedongen. Ricci, de .minister van corporaties, heeft den Duce verslag uitgebracht over de sociale maatregelen van het fascistische regime. Hij zegt in dit verslag, dat de arbeidsorganisaties thans op sociaal en oeconomisch gebied de eerste plaats in nemen. De vier belangrijkste organisaties, die zoowel werkgevers als werknemers omvatten, tellen in totaal ruim 11 mil lioen leden, van wie ruim 51/2 millioen uit d§n landbouw, 41/2 millioen uit de industrie, 850.000 uit den handel en 117.000 uit crediet- en verzekeringsbedrijf. Het bedrag, vóór den marsch naar Rome voor sociale maatregelen uitgegeven, bleef beneden de 600 millioen lire, doch het bereikte in het begin van het 20ste jaar van de fascistische tijdrekening een hoogte van bijna 10 milliard. Met inbe grip Van de voorgenomen verhooging der sociale uitkeeringen en pensioenen zal dit cijfer de 12 milliard overschrijden. Het fascistische instituut voor sociale zorg en het instituut voor beroepsongevallen bezitten reserves van 20 resp. twee milliard lire. VERSCHILLENDE BERICHTEN Echtpaar door gas verstikt De bewoners van een bovenhuis in de 2de Tuindwarsstraat te Amsterdam bespeurden Donderdagochtend een sterke gaslucht in een perceel. Toen om half tien de in het benedenhuis gevestigde kruidenierszaak nog gesloten bleek te zijn, waarschuwden zij den geneeskundi gen dienst. In de woning werden de beide be woners, een 53-jarige man en zijn 44- jarige vrouw dood aangetroffen. Beiden waren tengevolge van (^verstikking om het leven gekomen. De kat heeft klaar blijkelijk bij een sprong de slang van het gascomfoor losgetrokken waardoor het gas ontsnapte en de woning bin nenstroomde. zich bruusk los uit die omarming en sprak hooghartig: Ik verkoop mijn kussen niet; zelfs niet voor zoo'n prettigen avond!... Toe bederf nu niet alles voor mij! Ontneem mij niet die aangename herinnering! Wèt? Gun je mij ntet eens een paar kussen, die je wèl bereid was, elders te geven? Ik hield je toch voor edelmoediger! Trillende van drift en verontwaardi ging, antwoordde Mies: En ik hield jou voor een man van eer. O, jou kleine peperbtisl Waarom zou je mij nu niet net zoo goed eens kussen, als ieder anderen man? Wij mo gen elkaar toch graagf* niet waar?.... Of wilde je mij soms wijs maken, dat je nog nooit gekust werd? Hoe durf je zulke dingen tegen mij te zeggen? Behandel je alle vrou wen op deze manier? Mevrouw Bak ker óók? Mevrouw Bakker is een oude vrien din; die moeten wij buiten beschouwing laten. Natuurlijk zou ik haar niet ge vraagd hebben, je te logeeren als ik niet wist, dat je..... een aardig kind was! Maar een meisje, dat mee uit genomen en gekust wordt door een man als Ed die de Klerk, hoeft nu niet zoo preutsch te doen tegenover een ander, die haar een prettigen avond heeft beZorgd! Aanvragen Winterhulp De persdienst van Winterhulp Neder land deelt mede, dat 10 November de laatste dagen is, waarop aanvraagformu lieren ingeleverd kunnen worden voor de tweede uitkeering van Winterhulp. Zij, die reeds eenmaal een verzoek tot steuin aan Winterhulp hebben gericht, be hoeven dit niet opnieuw te doen, daar alle aanvragen, ook van hen op wier aanvraag afwijzend is beschikt, voor de tweede uitkeering opnieuw in behande ling worden genomen. Alleen zij, die dit jaar nog geen ver zoek tot hulp aan Winterhulp gedaan hebben, behoeven dus een formulier te vragen, welk formulier dan, zooals ge zegd, uiterlijk 10 November ingeleverd .dient te worden. Zij, wier financieele po sitie sedert het indienen van het eerste aanvraagformulier een verandering heeft ondergaan, behooren daarvan kennis te geven aan het plaatselijk bureau of de buurtschapshoofden. i 4 3 210 0 Wat denkt u van den oorlog? Meent u ook niet dat het hoog tijd wordt. dat aan de worsteling een einde komt? Spelen sympathieën of antipathieën nog steeds een rol? Of is'het tot u doorge drongen dat deze oorlog door Duitschland en zijn bondgenoofcen moet worden ge- 1 wonnen, omdat anders Europa inderdaad geen toekomst meer heeft? Landgenoot, van idilt laatste zijn de strijders voor het nieuwe Europa door drongen, daarvoor zijn ook onze Neder- landsche vrijwilligers bereid, als hettmoet huin leven te offeren. Dappere kerels, die Nederlandsche vrij willigers, kerels die het volste recht heb ben op onzen steun. Dien zullen zij ook hebben, landgenoot, vandaar dat het Ver zorgingsfonds is opgericht. Helpt u mede -dit fonds- sterk te makën? Stort dan ge regeld uw bijdrage op girorekening 4—3—2—1—0—0 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, te 's-Gravenhage. De inlevering van eieren door particulieren In een officieele mededeeling maakt het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd de nieuwe pluimvee- regeling 1942-'43 bekend. Hieruit blijkt, onder meer, dat de niet bij een landbouw crisis-organisatie georganiseerde pluim veehouders, die niet geheel hebben vol daan aan de verplichting om voor 20 Sept. 1942 per stuks pluimvee 15 eieren in te leveren, geen pluimvee meer zullen mogen houden. Uien buiten de veiling om gekocht De afzet van tuinbouwproducten is aan regelen gebonden, ook de afzet van uien. Ieder, die de voorschriften overtreedt, stelt zich bloot aan een gevoelige boete, die de tuchtrechter hem kan opleggen. Dat is ook het geval geweest met een commissionair te Ooltgensplaat, die uien buiten de veiling -om heeft gekocht, zulks bij meer dan1 één gelegenheid en die idies- wege door den tuchtrechter te 's-Graven- hage is veroordeeld tot een boete van f2000. Bij het bepalen van deze hooge boete heeft de omstandigheid een rol ge- speeld, dat de commissionair misbruik van zijn goede positie heeft gemaakt. De man is namelijk leider van een sor- j teerinrichting voor uien te Ooltgensplaat Deze sorteeriurichtingen pp Goeree en Overflakkee zijn te beschouwen als onder- deelen van de veiling. Zij hebben een rol* in den aanvoer van uien te vervullen. De commissionair nu, maakte misbruik van zijn positie door uien, die in zijn sorteerinrichting werden aangevoerd, niet op te geven aan de veiling, doch voor eigen rekening te koopen. Een vertegen- 1 woordiger van de veiling ds een dergelijke overtreding dubbel ernstig aan te rekenen Naar de Britsche berichtendienst meldt iis Mevrouw Roosevelt, Vrijdagmiddag op het Paddlngton Station te Londen aan gekomen. Zij werd verwelkomd' door den Koning en de Koningin. 75 jaar schaapherder. De 84 jarige E. de Wit te Butinge, gemeente Westerbork, die als 9 jarige jongen is begonnen met het hoeden van schapen, verricht deze taak thans 75 jaar. Iedere dag trekt de krasse oude baas, bygeitaan door eyn trouwen hond, met zyn kudde over de ivffde Drentsche heidevelden. V»N.PVan Buiten Pax Holland s) ONDERWIJS Eddie de Klerk? Ineens ging Mies een licht op. Dus hij had haar dan toch wel gezien op dien bewusten avond op de flat in de Beethovenstraat en de Klerk had hem niet de ware reden van haar bezoek meegedeeld. Theo hieldi het er dus voor, dat zij ook een van de meisjes was geweest, wier portretten in de leege lijstjes daar op den schoorsteenmantel hadden gestaan en dat zij Eddie natuur lijk gekust zou hebben! Daarom had hij allen eerbied voor haar verloren en had hij haar zoo beleedigd. Daar de Klerk niet de ware reden van haar be zoek had genoemd, kon zij het ook niet doen. Ijskoud vroeg Zij: Omdat ik kapitein de Klerk nu kénde, waarom zou ik hem nu nog het recht hebben gegeven, om te doen, zoo als je het zoo even wilde? Wel, de Klerk moet 'Zéker in het geheel niets hebben van preutsche vrien dinnetjes! En als een meisje afscheid komt nemen van een jongeman op zijn flat eer hij het huwelijksbootje instapt, en zij drinkt een likeurtje met hem en verbergt zich, als zijn vriend bij" hem! komt, dan kan j'e dit toch niet bepaald1 „preutsch" noemen! Ja, ik weet wel, dat dit „modern" heet, maar wat dit betreft, ben ik dan nog heel ouder- wetsch! Vacantieregeling Rijks Hoogere Burgerscholen Met afwijking in zooverre van artikel 25 van het Reglement voor de rijks- hoogere burgerscholen heeft de secreta ris-generaal van het Departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbesch,.r- n.ing bepaald, dat de eerste vacantia (herfstvaeantie) in den cursus 1942—1943 zal vallen op de data 30 en 31 October en (2 November, dat de tweede vacantle (Kerstvacantie) in dien cursus zal aan vangen op 19 December na afloop* van den schooltijd en zal eindigen den avond van 16 Januari en dat de derde va- cantie (Paaschvacantie) in dien cursus zal (aanvangen op 21 April na afloop van den schooltijd en 'zal eindigen den avond van 1 Mei. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bestrijding van den winter vlinder door. middel van lijmbanden Het tijdstip voor het omleggen van lijmbanden om vruchtboomen met het doel de ongevleugelde vrouwelijke win- tervlinders te beletten tegen de stammen op te kruipen, is thans aangebroken. Zoodra de koude invalt, (meestal na de eerste nachtvorst) komen de winter- vlinders uit den grond! te voorschijn. Helaas is er weinig rupsenüjm beschik baar beschikbaar, er zullen wellicht fruit telers Zijn, die nog een kleine voorraad hebben; misschien zal er nog iets geïm porteerd worden en ongetwijfeld Zullen er vervangmiddelen worden aangeboden. Het is juist met het oog hierop, dat de Plantenziektenkundige Dienst hier over thans een bericht, waarover anders door gebrek aan lijm leigeniijk (gjeen reden zou zijn, uitzendt. Aangeraden wordt aan de fruittelers om, voordat Zij op aan biedingen voor rupsenüjm of vervang- middelen ingaan, inlichtingen over de bruikbaarheid daarvan aan te vragen bij den PlantenZiektenkundigen Dienst te Wageningen. RENESSE. Bij een bezoek aan een na burige gemeente door een onZer dorps- genooten, liet deZe haar rijwiel even on beheerd buiten staan. Bij haar terug komst bleek, dat het rossinant verdwe nen was. Tot op heden kon het rijwiel nog niet opgespoord worden. Het ver dient daarom nog steeds aanbeveling- een rijwiel niet onbeheerd in het donker te laten staan. ■■Mui 1 M_L' Ineens besefte Zij, dat hij razend ja- loersch was op Eddie; op Eddie de Klerk; voor wien geen man wa ren eerbied voelde; en die door Zijn kussen een smet had geworpen op de lippen van dit jonge meisje; én ^at' hij Mies 0 zoo graag voor zich had gehad! Ik heb hem niet gekust! antoword- de zij op zachten toon. Niet?.... Nu, dan moet Eddie wel veranderd Zijn. in ieder geval bied ik je mijn excuus aan! Ik begrijp de' Zaak dan niet, zie je! Neen; blijkbaar niet! klonk het sar castisch van haar. Steeds speelde ze Zenuwachtig^ met den topazencollier en zoo viel ineens het volle licht van een straatlantaarn op den grooten steen aan haar middelvinger. A propos, waar heb je dien van daan als ik vragen mag? Ik heb mijn bijzondere reden, om dat graag te wil len weten. En ik heb er mijn bijzondere reden voor, om het je niet te willen zeggen. Hij werd mij gegeven door een ouden vriend. Zoo? Je kunt aardig foppen, hè? vroeg hij met grimmigen lach. Zal ik je eens vertellen, waar je dien van- dan hebt? Je hebt 'm opgeraapt ven den vloer in den winkel bij je tante! Onder het souper heb ik er aldoor maar BRUINISSE. Tengevolge van den har den wind is Zaterdagmorgen in het Zijpe, het motorschip, Pax, schipper H. Majoor uit Zwolle, geladen met stoelen, op weg naar Bergen op Zoom, losgeslagen van het motorschip „Janny", bij welk schip het langzij vastgemaakt voer. Het schip dat op dat oogenblik onbe mand was, liep daarna op de slikken van den Stoofpolder aan den grond. De mosselhandelaar J. Jumelet en den veerman A. Westbroek, die op den wal aan het werk. waren, wisten het schip, dat met op -Colle kracht driaaienden mo tor ten prooi was aan wind en golven te bereiken en aan boord te komen, waar na het mocht gelukken het schip behou den in de tramhaven aan het Zijpe binnen te brengen. Op het smalste gedeelte van den Langen Ring, raakte een wagen, beladen met tafels en kasten den muur van het belendende woonhuis, met het gevolg dat de vracht uitschoot en op den grond terecht kwam. Het drie-jarig zoontje van den heer Huibers, kreeg een gedeelte van de lading op het lichaam en werd daaronder bedolven, doch gelukkig kon dokter van Dop slechts lichte verwon dingen constateeren. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 15, Johannes Albertus, z. van E. ten Kate en A. Mannak (Zwartsluis); 22, Willy, d. van J. A« de Looze en M. G- Meerdink. Gehuwd: 21, J. Rimgelberg, 31 j., j.m. en W. Mol, 22 j., jd.; 23, M. C. van den Houten, 27 j., jm. en N. Baart, 23 j. jd. Overleden: 16, C. Stamperius, 89 j., echtg. van H. Bruggeman, eerder wedn. van N.- Brandt; 16, M. Boogerd, 70 j., echtg. van J. P. Vijverberg; 17, J. Bil, 41 j., echtg. van C. Kurvimk (overleden te Rotterdam). i Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar I Van 26 Oc tober—1 November 1892. Benoemd tot onderwijzeres te Vlaardingen mej. S. Visser te Brou- we r shaven. j De heeren mr. J. P. Cau en C. J. Moolenburgh, werden geïnstalleerd als hoofdingeland van 't Waterschap Schou- j wen. j Aan H. J. P. Schottel te Burgh werd eervol ontslag verleend als rijks- veldwachter. De heer P. J. Aerts te Thplen werd benoemd tot klerk le klasse der posterijen. zitten kijken en toen werd het mij opeens duidelijk. Er zijn maar twee zulke rin- gen, voor zoover ik weet, met het j wapen van de familie van mijn vader er op en in die ouderwetsche zetting. Eén daarvan was van mij. Ik heb 'm verloren op den eersten dag, dat ik bij je in den winkel kwam. Het is mij echter niet eerder ingevallen, dat ik 'm daar ver loren zou hebben. Ik had 'm bij mij in een enveloppe, omdat hij mij te nauw was en ik 'in naar den juwelier wilde brengen. Maar ik dacht, dat ik 'm op straat verloren was. Iemand, bij jullie in de zaak heeft 'm gevonden en 'm aan jou gegeven; is het niet? Neen, zoo is het niet! Als er maar twee ringen van die soort waren en één daarvan behoorde jou, dan is dit de andere! Het volgend oogenblik zou ze zich wel de tong willen afbijten, om dit on voorzichtig gezegde! Want, als Theo de waarheid sprak, toen hij beweerde, dat er maar twee van die ringen waren, dan moest hij ook weten, aan wie de ander behoorde en had zij dus Eric en zichzelve verklapt! Maar ze kon die wborden nu niet meer herroepen! (Wor1d| vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2