ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 26 OCTOBER 1942 OPGEMOl ZIER1KZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 18 en 16 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdagt 1797 - 1880 Uitgave: N.V. {Zierikzeesehe Nieuwsbode,'j.Zierikzee^jSchuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechel A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: II. J. Hosten, Zierikzee 998TB MARGAHQ Ho. 15073 ADVERTENTIES: AdvertentiSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 oent per millimeter; kleine nüvertentiën 84 oent, Bi) contract belangrijke korting. K 2620 OFFENSIEVE OPERATIES ONWAARSCHIJNLIJK Hen Italiaanscbe beschouwing De Italiaansehe vioe-admiraal Ubaldo degli Ubarti, die als marinedeskundige groote bekendheid geniet, stelt in een beschouwing over de situatie der geal lieerde scheepvaart vast, dat Engeland en de Ver, Staten volgens voorzichtige schattingen nog slechts over 25 millioen brt. scheepsruimte beschikken. Deze hoe veelheid is het uiterste minimum, waar over zij moeten beschikken qm zich in den letterlijken zin van het woord bo ven water te houden. In verband met de Amerikaansche cij fers omtrent den nieuwbouw van vracht schepen wijst hij ©rop, dat Washington thans met gewlchtstonnen inplaats van met brutoregistertonnen rekent. Als dus bekend gemaakt wordt, dat de Ameri kaansche werven in de eerste 9 maan den van dit jaar vrachtschepen met een totalen inhoud van 4.3 millioen ton bouw den, gaat het in werkelijkheid slechts om drie millioen brt. Zelfs indien men de productie der Engelsche scheepswerven op 1 millioen brt. per jaar stélt, zijn de geallieerden er niet in geslaaig'd om ook maar de helft van de door de Spümogendheden tot Zinken gebracht© scheepsruimte door nieuwe te vervangen Van de 25 millioen brt., waarover de geallieerden thans nog beschikken, wordt zestien millioen gebruikt om Engeland van voedsel en grondstoffen voor d© be- wapeningsindustri© te voorzien. De ove rige negen millioen bren!g)en levensmid delen ©n oorigosmateriaal naar de Sov jet-Unie, Australië en het nabije Oosten. Ook bij een voorzichtige schatting van de successen van het duikboot wapen in het komende halfjaar moet ondanks de toenemenden nieuwbouw met een verlies van drie millioen brt. gerekend worden. Om ide verzorging van het En|gtelsdhe volk en de industrie in stand1 te kunnen houden, zal dan de toevoer naar de ver schillende fronten verminderd moeten worden, m.a.w. de geallieerden zullen zelfs voor een zuiveren verdedigingsoor log een tekort aan vrachtschepen krijgen Voor de oprichting van een tweede front met een expeditiecorps van slechts 200.000 man, waarvan de helft gemoto riseerd is, zou drie millioen' brt. voor vele maanden aan het toch reeds tot het uiterste minimum beperkte scheeps verkeer onttrokken moeten worden, ter wijl de verzorging van dit corps nog twee millioen brt. extra zou vergen. On der deze omstandigheden, aldus de con clusie van een Italiaanschen deskundige, kunnen de geallieerden er niet aan den ken een offensieve operatie te beginnen, indien zij tenminste het e©ne front niet ten koste van het andere willen ver sterken. t De Engelsche luchtaanvallen op Duitschland LuchtmaarBchalk Harris aan hst woord De Baseier National Zeitung publiceer de onlangs een artikel van de hand van luchtmaarschalk Harris, die het comman» do voert over ide Britsche luchtstrijd krachten. Hierin erkent Harris, dat de groote aanval op Keulen, ondanks - de aangerichte schade, „niet voldoende is voor de beslissende verzwakking van het Duitsche oorlogspotentieel". Hij tracht de in de geallieerde landen heerschende op vatting, dat ,yde sterke weerklank van deze aanvallen in geen verhouding staat tot de in werkelijkheid veroorzaakte schade" dan ook niet te weerleggen en geeft verder toe, dat ,bet niet mogelijk is dergelijke raids eiken nacht of zelfs elke week uit te voeren". De Duitsche opvatting, die in den aanval op Keulen vooral propagandistische motieven ziet, wordt aldus van offieieele Engelsche zijde bevestigd. Het werkelijke prestatievermogen van het Engelsche luchtwapen blijkt uit de cijfers, die Harris over den aanval op Rostock geeft. Hij berekent het aantal vliegtuigen, dat hieraan deelnam, op 250, hetgeen bevestigd wordt door een rede, die Eden voor zijn kieskring hield. Eden verklaarde, dat bij de groote aanvallen In September gemiddeld 500 ton bommen op Duitsche steden werd geworpen. Als iedere bommenwerper twee ton bommen meevoert, waren dus 250 toestellen boven Duitschland- Uit deze cijfers blijkt, dat het aantal naar Duitschland uitgezonden bommen werpers sedert het voorjaar niet in die mate toegenomen is als de Britsche pro paganda heeft aangekondigd. 2oo werd reeds het vorige jaar in het Lagerhuis van offieieele zijde toegezegd, dat ide Engelsche bommenwerpers spoedig meer bommen op Duitschland zouden laten vallen als Duitsche vliegers in den af geloopen winter boven Engelands fabrie ken hadden gedaan. Deze Engelsche wenschdroom is tot nu toe niet in ver vulling gegaan. Een overzicht van ide luchtaanvallen in September toont eveneens aan, dat de Engelsche luchtmacht slechts met vrij groote tusschenpoozen tot een groot- scheepschen aanval in staat is. In deze maand, waarin de nachten voldoende lang zijn en id© weerstoestand over het algemeen goed was, wenden negen groote teiTeuraanvallen op Duitsche steden uit gevoerd. Volgens het Duitsche weermachtsbe- richt werden met enkele dagen tussdhen- ruimten resp. de Saar, Karlsruhe, Bre men, Duisburg, Dusseldorf, Bremen, Wil helmshaven, het Roergebied en Mün- chen bestookt. De tijdsduur tusschen deze aanvallen werd niet door ongunstig weer veroorzaakt, maar door het beperkte ver mogen van het Engelsche luchtwapen. In. Augustus .werden trouwens nog min der groote aanvallen ondernomen. Luchtmaarsehalk Harris wijst aan het slot van zijn artikel troostend op de Amerikaansche hulp en verzekert, dat alle aanvallen in het vervolg versterkt ziullen warden. Herhaaldelijk is door de Ver. Staten verklaard, dat binnenkort 150 vliegvelden in Engeland voor de Ameri kaansche luchtmacht gereed zullen zijin en ruim 400.000 man personeel naar dit vliegtuigmoederschip" wordt oyerge- braeht. In de toekomst zullen dé Ameri kaansche "vliegende vestingen voor aan vallen overdag worden gebruikt, terwijl de nachtelijke raids de taak der Engel sche luchtmacht blijven. Deze aankondi ging is natuurlijk vooral als propaganda bedoeld. Zijn werkelijke beteekenis zal het Amerikaansche luchtwapen eerst boven Europa moeten bewijzen. (V.P.B.) WINTERVELDTOCHT IN AFRIKA? Egypte en Libye zijn voor militaire operaties De Londensehe bladen hebben de eischen van Stalin en de militaire mogelijkheden nu met elkaar in overeenstemming trach ten te brengen door een herhaling van de niet meer nieuwe opvatting, dat men het tweede front niet pnvoorw aardelij k in Europa behoeft te zoeken, daar het irn Noord-Afrika reeds bestaat. Het een voudigst was het dus volgens de betrok ken bladen om in Noord-Afrika een nieuw offensief te beginnen. In allerlei aandui dingen wordt daarbij te verstaan gege ven, dat Churchill deze kans reeds heeft aangegrepen en dat zich binnenkort groote gebeurtenissen aan het Egyptische front kunnen gaan afspelen. De „York shire Post" schreef in dit verband, dat wat het klimaat betreft, de beste tijd in de Westelijke Woestijn nadert en dat in Birma en Britsch-Inclië de natte moes son ten einde loopt. Daarom zou men in Noord-Afrika en Birma de groote veld tochten' van dezen winter moeten ver wachten. Het -laatstgenoemde blad heeft er vroe ger al eens op gewezen, dat de Duit- schers, als hun voldoende tijd werd ge laten, „de Europeesche vesting zeer wel zóó kunnen versterken, dat deze af gezien van vliegtuigaanvallen, die alleen j den oorlog niet beslissen onkwetsbaar wordt. De Geallieerden moeten handelen, voordat Hitier tijd krijgt om zijn defen- sieve en productieve organisatie van het bezette Europa te vervolmaken". Deze 'eisch om iets te doen, voordat het te laat is, geldt nu evenzeer voor de kem van deze Europeesche vesting, als voor de flanken daarvan in Scandinavië en N. Afrika. Men vreest kennelijk, dat alle toekomstplannen niet alleen door de verdediging langs ide kust van den Atlan- tischen Oceaan, maar ook in het Zuiden definitief zullen mislukken, wanneer het proces, dat tot de onneembaarheid der vesting leidt, niet door krachtige en bo vendien, onmiddellijke slagen wordt onderbroken. Het is immers duidelijk, aldus schreef de „Frankf. Ztg", dat de verlichting van den druk in het Oosten niet alleen ten goede zal komen aan de kracht der Duitsche positie iin het Westen, maar ook al naar gelang dat noodig is aan de stellingen1 in het Zuiden, >d.w.z. het complex van1 belangen der As-mogend- heden tusschen de Atlantischen Oceaan en de Kaspische Zee. Tot zoover d© uitlating van het Duitsche blad, waaruit nog eens ten overvloede blijkt, dat alle in het Oosten vrij komende Duitsche troe pen onmiddellijk eventueel© Britsch-Amo rikaansche ondernemingen in den weg zullen staan, hetgeen voor de Geallieer den een aansporing moet zijn, niet lan ger te wachten' dan strikt noodzakelijk is Bij dit alles mag men de groote bedrij vigheid in Afrika niet vergeten. „Daar ontstaat de zuidelijke basis voor het laat ste zuidelijke front in Europa", aldus) schreef onlangs het tijdschrift „U.S. News". „De Amerikaansche en Britsche plannen omvatten geheel Afrika. Mada gascar onthult reeds de bedoeling' der Geallieerden om Fransch g©bied te bezat ten, voor zoover dit van nut kan zijn voor den vijand. Voor het in bezit nemen van Dakar en N.W.-Afrika (d.w.z. Marok ko), bestaat dezelfde rechtvaardiging als voor Madagascar". De Amerikaansche minister van marine Knox heeft in een interview te Rio de Janeiro die steunpunten in Brazilië een „ideale springplank gedurende den win ter genoemd1. De „New York Times" zeide in dit verband: „Natal en D;akar, Brazilië 'en Afrika smelten steedis meer tot een enkele kwestie tezamen". Ook in de Bra- ziliaansche pers is herhaaldelijk over Da kars beteekenis gesproken en uit alles blijkt, dat de sprong naar Afrika wordt voorbereid. SOVJET-RUSSISCHE BEVOLKINGSCIJFERS Aau een artikel van Dr. Paul ]Rohr- bach is het volgende ontleend: De kaart van de bevolkingsdichtheid in Oost-Europa toont een voortdurend© vermindering in de richting van het Noor den en het Oosten. In het akkergebied van de Oekraïne bedraagt de dichtheid 50 tot 90 menschen per vierkante kilo- meer. In den omtrek van Wbronezj 60, in het gebied van Moskou over de 70, maar in het land van Leningrad daalt Zij tot op 18. Nog gerinjgér is zij1 in Karelië, maar bij de Fetsjora, die in do IJszee uitloopt, bevindt zich op elke IQ vierkante kilometer één mensch. Een blik op de bevolkingsdichtheid' van de Sovjetunie is daarom van belang, om dat de dichtstbevolkte deelen, behalve het gebied van Moskou, op het oogen- blik in Duitsche handen zijn. Een duide lijke afscheiding in de richting van het Oosten vormt de Wolga. Het district- Gorki, met ongeveer acht millioen inwo ners, heeft een dichtheid van nog geen 30, het district midden-Wolga met Koei- byzjew beeft met ©ven groote opper vlakte evenveel inwoners. Het district van Saratow heeft zes millioen inwoners en een dichtheid van 18. Daartusschen ligt de autonome raden republiek Tartarië, hier bedraagt de dicht heid 40, er zijn drie millioen inwoners. Deze vier gebieden omvatten een ruimte, dubbel zoo groot als Frankrijk, bewoond door 25 millioen inwoners. Men bedenke dat Frankrijk, dat toch niet Zoo dicht bevolkt is, meer dan 40 millioen in woners heeft. Nog verder naar het Oos ten vindt men het uitgestrekte Oeral- gebied. Hier wonen acht millioen men schen, wat een dichtheid beteekent van 41/2. I" Siberië is de dichtheid nog ge ringer. Daar wonen misschien 20 mill, menschen. Trekt men nu een lijn van het Ladoga- meer naar Rybinsk aan de boven-Volga en dan stroomafwaarts tot Stalingrad dan liggen ten Noorden en ten Oosten daarvan gebieden, die arm aan bewoners Zijn. Met uitzondering van een deel van West-Siberië bestaat de bodem uit wei nig vruchtbaren Zanderingen Iglrond. Ten Noorden van de Wolga bedekt gedu rende 160 tot 200 dagen per jaar een sneeuwlaag den bodem. Bij Stalingrad1 ligt zij 100 dagen. Het igjeheele Oeral- gebied ligt (gfedurende de helft van het jaar onder de sneeuw. Men bevindt dus tusschen Wolga en Oeral overal Slechts j dun-bevolkt land. De Oeral is rijk aan ertsen. Zijn voor naamste rijkdom vormen de ijzerhouden- de lagen van Magnitogorsk. Er zijn ech- 1 ter maar weinig kolen, wat betere ko len liggen op 1000 k.m.' afstand bij Ka- raganda. De beste ligigjen in het gebied van den boven-Ob bij Koeznezk. Dit ligt 2300 k.m. van Magnitogorsk. On danks dezen enorinen afstandi hebben de Sovjet-autoriteiten hier de Oeral-Koezj- i nezk-combinatie gevormd met groote J hoogovens en wapenfabrieken, zülks op beide punten. Achter den Oeral ligt Si berië met over een enorme ruimt© ver deelden ijzer- en kolenrijkdom. NIEUWE SUCCESSEN IN DEN KAUKASUS Verbitterde gevechten in Egypte Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Zondag bekend: In het Westen van den Kaukasus hebben Duit sche en Roemeensche troepen, met doel- treffenden steun van de luchtmacht, nieuwe bruggehoofden stormenderhand in genomen. Tegenaanvallen van den vijand werden -onder bloedige verliezen afge slagen. In den strijd om Stalingrad zijn in hardnekkige afzonderlijke gevechten, op één hal na, alle overblijvende gebou wen van de fabriek „Roode "October" uitgebreide stellingen en huizenblokken en de Noordelijke voorstad Spartakofka op, enkele afzonderlijke huizen na, inge nomen. Het stedelijke en fabrieksterrein, dat den vorigen dag Was veroverd, werd van vijandelijke overblijfselen gezuiverd. Ontlastingaanvallen bezweken. Zware luchtaanvallen op de vijandelijke steun punten te Stalingrad en de Sovjetétappe ten Oosten van de Wolga gingen met onverminderde kracht voort. Aan het Donfront hebben Roemeensche troepen verscheidene vijandelijke aanvallen afge slagen. De Roemeensche luchtstrijdkrach ten richtten him aanvallen op vijande lijke stellingen en treinen. Op het La- dogameer heeft in den nacht van 21 op 22 October een formatie Duitsche en Italiaansehe oorlogsvaartuigen onder escorte van de Duitsche en Finsdhe lucht macht een plaatselijke actie uitgevoerd tegen de door de Bolsjewisten bezette kust. Een landingsafdeeling vernielde een vuurtoren en maakte gevangenen. Op de teru£reis werden onder voort durende gevechten met vijandelijke ka- nonneerboo'ten felle luchtaanvallen afge weerd en door jagers en luchtdoelge schut 21 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In Egypte is de vijand over een breed front na hevige voorbereidingen door ar tillerie met sterke formaties infanterie en tanks en met medewerking van tal van vliegtuigen tot den verwachten groot- scheepschen aanval overgegaan. Op het o ogenblik zijn verbitterde gevechten aan den gang. De vijand heeft tot nu toe 20 vliegtuigen en talrijke tanks verloren. Op Malta hebben lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen weer talrijke bommen geplaatst op de vliegveldinstallaties van Lucca en Venezia. Bij vluchten naar de bezette Westelijke gebieden en bij de heen- en terugreizen naar Noord-Italië heeft de Britsche luchtmacht door den Duitsche afweer elf vliegtuigen verlo ren, waarvan meer dan de helft vier motorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht heeft de Duit sche luchtmacht bomaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke installaties in eenige steden van Oost-Engeland. Alle toestellen keerden op hun bases terug. Zooals bekend gemaakt in een extra- bericht hebben Duitsche duikbiooten, of schoon nog steeds herfststormen de ope raties bemoeilijken in zware gevechten uit krachtig beveiligde eonvooien en in hardnekkige, afzonderlijke achtervolgin gen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, de Noordelijke IJszee, bij de Canadeesche kust, bijl het eiland Trini dad, voor den Congomond en 'bij Kaap- Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 18 24. Morgen (Dinadag) ion op 8.25; zon onder 18.22 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet wórden ver duisterd. Maan onder 11.31; op 20.38. Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. stad 16 schepen van 104.000 ton en een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een andere torpedo jager werden door torpedotreffers be schadigd. If allaansch weermachtsbericht •Nieuwe aanvallen op Noord-Italië Het Italiaansehe Weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: Na een hevige voorbereiding door de artillerie heeft de vijand de sectoren ten Noorden en ten Zuiden van het front van El Alamein met sterke gepantserde en mfanteriestrijdkrachten aangevallen. De tegenstander, die overal werd terugge slagen, leed zware verliezen vooral aan 'pantservoertuigen, waarvan er tot dus verre al 47 zijn vernietigd. De slag duurt voort. De Britsche. luchtmacht steund© de acties te land met sterke formaties, maar stuitte overal op de luchtmacht der As, die vijftien vijandelijke vliegtui gen neerschoot, welke in brand geraak ten, Vier andere startten neer getroffen door luchtdoelartillerie. Tijdens een aanval op een Britsch con- vooi in het Oosten van de Middelland» sehe Zee heeft een onzer vliegtuigen 'n torpedojager getorpedeerd en tot zin ken gebracht. Nieuwe aanvallen zijn gisterenmiddag en in den afgeloopen nacht ondernomen op enkele min of meer belangrijke centra in Lombardije en Piemont en vooral op Milaan, Monza en Novara. Aanzienlijke schade werd aangericht, vooral als ge volg van brandbommen aan huizen in de omgeving van Milaan, waar, onder de bevolking 48 personen werden gedood en 254 gewond. In Novara geen dooden. en 10 gewonden. Tijdens een aanval op Savona waren er 35 dooden en 67 ge wonden. De slachtoffers van den eer sten aanval op Genua beliepen 34 dooden en 120 gewonden, grootemdeels licht. De brandweer deed overal wonderen bij de vervulling van haar plicht. Drie vijande lijke bommenwerpers werden neerge schoten in de omgeving van Milaan en vier viermotorige zijn in den aanval van den voorafgaanden nacht op Genua ver nield. Het gedrag der bevolking van Mi laan en van de andere centra was kalm en gediciplineerd. Bij een luchtduel boven Malta is een Spitfire getroffen en bran dend neergestort. Bij OUZO vrijwilligers. Boter en worst, magaeyncn volHet mag onze mannen aan niets ontbreken. De verzorging is prachtig. (SS P.K, Gösling-O-H Pav Holland 8)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1