ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 24 OCTOBER 1942 OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: in Zierikzee 'f, 1.60, elders [^1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 13 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkda&T 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven B 94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentieohei) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 998TB JAARGAHQ Ho. 15072 ADVERTENTIES: AdvertentlSn 10 cent per millimeter; ln- medodeelingen ZO cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 VOOR WIEN WERKT DE TIJD De tijd werkt voor wie de ruimte bezit In „Das Reich" publiceert minister dir. Göbbels zijn hoofdartikel onder het op schrift „voor wien werkt de tijd?" De minister vangt zijn beschouwingen aan met de gekende stelling van de Britsche propaganda, dat de Engelsehen reeds vele oorlogen hebben gevoerd, maar nog geen verloren, hetgeen een gevolg zou zijn van de omstandigheid, dat izij bijna alle slagen verliezen om voor het gemak slechts den laatste te winnen en tevens omdat overigens de tijd voor hen werkt, Göbbels noemt een dergelijke bewijs voering hoogst oppervlakkig en merkt hieromtrent op: ten eerste hebben de Engelschen reeds een geheele reeks oor logen verloren. Ten tweede ontstaat uit een totaal van nederlagen geen over winning, evenmin als uit een totaal van overwinningen een nederlaag ontstaat. Ten derde is de tijd geen factor bij de oorlogvoering, die zelfstandig werkzaam is. Hij veroorlooft slechts den oorlog voerenden mogendheden in hem werk zaam te zijn. Het moge dan juist zijn, dat de factor tijd, als beide partijen hem passief aan vaarden, een der twee gunstiger gjezind is dan de andere. Maar als beide par tijen naar vermogen van hem profiteeren, speelt hij bij de beslissing slechts in zooverre een rol als hij den eenen kant meer dan. den anderen veroorlooft met zijn hulp het potentieel te vergrooten en zich daardoor een beleren grondslag té" verschaffen voor de voortzetting van den oorlog. De bewijsvoering der Engelschen zou dus volgens den minister slechts dan kunnen kloppen, als zij in den loop van drie jaren oorlog gebruik hadden ge maakt van den tijd om veroveringen te maken en daardoor het fundament van hun oorlogsoeconomie en bewapening te verstevigen, maar ook slechts op vooir- w aarde, dat van Duitsche zijde dit niet tevens het geval zou zijn. Beide punten kloppen niet, aldus de bewindsman. De ^ngelschen hebben se dert het begin van den poirlog niets erbij verworven, hetgeen hun oorlogvoe ring zoiu kunnen versterken. Zij hebben intussehen evenwel een geheele reeks bases' van hun oorlogvoering verloren. En aangezien de mogendheden van de spil al deze gebieden die voor de vijan delijke oorlogvoering in ruimeren zin ver» loren zijn gegaan, in hun bezit, resp. onder hun bestuur hebben gekregen, telt dat bij de eindrekening volgens Bartjes dubbel. -i Men moet derhalver de feiten al zeer verkrachten, als men met het oog op dezen gang van zaken wil beweren, dat de tijd een bondgenoot der Engelschen is. Hij heeft de Britsche oorlogvoering doodelijk verzwakt, en die van de mo gendheden van de spil een hoeveelheid kracht toegevoerd, die bepaald beslis send voor den oorlog moet geacht wor- den. 'II! J Wij beleven derhalve tijdens dezen oor log, dat de wereldrijken met ,hun' vele grondstoffen, die zich vroeger steeds voordeden als de bezitters, altoos armer worden aan grondstoffen, terwijl de zoo genaamde Jjavelopzen zich intusschen in het bezit hebben gesteld van voor den oorlog uiterst belangrijke grondstoffen- gebieden. Niet Duitsehland staat ditmaal voor een hongerwinter, maar de Sowjetunie. t)e rubbercrisis is in de Veregnigde Staten" dreigender %dan in Japan' of bij ons. De dag zal komen, waarop wij vergeleken met onze tegenstanders de superioriteit op het .gebied van petroleum bezitten om maar van ijzer en steenkool igeheel te zwijgen. Daardoor is de geheele Brit sche oorlogsthese aan het wankelen ge raakt. De Britsche bewijsvoering klopt niet meer. In plaats te blokkeeren, wordt Engeland geblokkeerd. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Tusschen Wolga en Don Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdag het volgende bekend: In het gebied ten N.O. van Tuapse wierpen divisies bergjagers en jagers den vijand uit diepe geëcholonneerdé haarden van verzet. Zij werden hierbij, ondanks de ongunstige weersomstandigheden door fomaties van de luchtmacht gesteund. Voor de kust van de Kaspische zee werd een bolsjewistisch koopvaardijschip door bommen zwaar getroffen en door dp bemanning op het strand gezet. In Sta lingrad werd hen vijandelijke tegenaan val afgeslagen. Tusschen Wolga en Don voerden de bolsjewisten, zonder in eenig verband met elkaar staande, tegenaan vallen uit, die bloedig werden afgeslagen. Aan het Don-front vernietigden onze troepen bij een plaatselijke actie een vijandelijke gevechtsgroep. In den con centraten en "Noordelijken sector leven dige activiteit van verkenningstroepen. De luchtmacht zet den strijd tegen de spoorwegbewegingen van den vijand voort Aan het Egyptische front bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen Brit sche stellingen, alsmede concentraties van auto's met bommen van zwaar kaliber. Vergezellende jagers schoten in lucht gevechten 10 vijandelijke vliegtuigen neer, waarbij drie eigen vliegtuijg|en verloren gingen. Drie andere vliegtuigen werden bij een aanval boven een eigen vliegveld door luchtdoelartillerie van de luchtmacht neergeschoten. In de Roede Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 21 op 22 October een koopvaardij schip van 5000 brt. tot zinken gebracht. Vliegvelden en haveninstallaties van het eiland Malta werden opnieuw gebom bardeerd. Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben op 22 October des namiddags, onder bescherming van laag hangende wolken, boven Noiordwest-Duitschland ge vlogen, Enkele neergeworpen bommen richtten onbelangrijke schade aan gebou wen en terreinen aan. De verliezen der burgerbevolking waren gering. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten overdag doelen aan de Zuidoost- en Zuidwest kust van Engeland. Itallaanseh weermachtsbericht Luchtgevecht tusschen 400 vliegtuigen In zijn weermaehfcbericht no. 879 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Vier en veertig vijan delijke vliegtuigen zijn neergeschoten door Italiaansche jagers en elf Idoor Duitsche jachttoestellen tijdens een suc cesvol luchtgevecht, dat zfch afspeelde aan het Egyptische front op 20 October. Aan dit gevecht namen ongeveer 200 vijandelijke en1 evenveel vliegtuigen van de As deel. De luchtmacht van de As verloor elf machines. I Tijdens andere vijandelijke befdrijvig- heid verloren wij twee toestellen, ter wijl nog 15 machines min of meer ern stig beschadigd werden. Gisteren heeft de Italiaansoh-DiuitsChe luchtmacht opnieuw doeltreffend vijan delijke .escadrilles aangevallen, die 'zich naar onze stellingen begaven. Tijdens he vige luchtgevechten met de kern der for matie jagers werden acht Britsche vlieg tuigen vernield en nog vier andere toestellen door het luchtdoelgeschut ge troffen, waarna zij neerstortten. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In den nacht van den 20en en op den 21en October hebben Italiaansche bom menwerpers de militaire doelen van Gi braltar met zichtbaar effect aangevallen: Onze formaties zetten dag en nacht die actie tegen het eiland Malta voprt. Genua en Turijn aangevallen In zijn 880e communiqué maakt het Italiaansche opperbevel bekend: Vliegtuigen van de As en van den vijand waren gisteren aan het Egypti sche front nog in vollen strijd gewik keld. Nieuwe succesen wenden door de Duitsche en Italiaansche jagers behaald. 20 Britsche vliegtuigen werden neerge schoten, waarvan 5 dpor Italiaansche jachttoestellen, 10 door Diuitsche jagers en 5 door liet luchtdoelgeschut. Onze vliegtuigen zijn alle op hun basis te ruggekeerd. Er was een opmerkelijk le vendige activiteit in den Noordelijken sector te land. OnZe duikbommenweri pers zetten de aanvallen opi de vlieg velden van Malta voort. In den afge- loopen nacht heeft de vijand geprobeerd aanvallen te ondernemen op de steden Turijn en Genua. Te Turijn werden klei ne branden snel bedwongen. Te .Genua werd de aanval door verscheidene gol ven van vliegtuigen uitgevoerd, di© bri sant- en brandbommen uitwierpen. De aanval nam hier en daar een hevigen omvang aan en veroorzaakte belangrijke schade aan de woonhuizien. M©n is nog bezig het aantal slachtoffers vast t© stel len. De houding te bevolking was voor beeldig. Het luchtdoelgeschut haalde 2 vliegtuigen omlaagi, GUADELCANAR, SPERFORT VOOR AUSTRALIË De beteekenia van de Salomons eilanden als barrière De strijd om Guadalcanar is oonieuw in volle heftigheid ontbrand. Dit- strate gisch zeer belangrijke eiland behoort tot de Britsche Salomonseilanden en hee*t een oppervlakte van 6.400 vierkante kilo meter. Economische waarde heeft Gua- dalcaner rqiet, het grootste gedeelte er van bestaat uit oerwouden. Strategische waarde deste meer. Het eiland is een hoeksteen in de speflinie van Australië. Tusschen de Salomonseilanden en Austra lië ligt de Koraalzee. Het maritieme ge vechtsterrein voor de Japanners en de geallieerden. De Zeeslagen, die zich hier afgespeeld hebben en nog plaats vinden, Zijn dan ook altijd begeleidingsverséhijfn- selen geweestvan den strijd om het bézit van de eilanden-barrière in1 het Noorden van Australië. Het voornaamste Engelsche steunpunt is Port M;oresby aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea, dat ongeveer 40Ö k.m'. van hét dichtstbijzijnde Australische vasteland verwijderd ligt. Den Japanners, die uit het Noorden naar Nieuw-Guinea kwamen, bleef niets anders over dan om het hooge Owen- Stanley-gebergte over te trekken om Port-Moresby te kunnen bereiken. In dit gebergte hebben de (geallieerden al' hun beschikbare troepen in den strijd ge worpen om de oprukkende Japanners tegen te houden. Hier, op sommige plaat sen op een hoogte van 2000 meter, golft de strijd nog altijd heen' en weer. Ver der Oostelijk, daar, waar de Koraal zee in een breedte van 1500 k.m. de Salomonseilanden en de dichtstbijzijnde Australische haven scheidt, is thans de slag ,om Guadalcanar ontbrand. De Amerikanen, die het Engelsche gar nizoen vervangen hebben, legden aller eerst een maritieme- en een luchtver- dedigingsiglordel voor het Noordelijk ge deelte van het eiland, om gevrijwaard te zijn tegen Japansche landingen. Zonder succes evenwel, de Amerikaan- sche vliegvelden werdén gedeeltelijk door de Japanners verwoest en de stellingen zwaar gebombardeerd. Hierdoor werden de Japanners in staat gesteld sterke troepen-afdeelingen aan land te Zetten en sindsdien is de krijgiskans in hun voordeel omgeslagen. Dé gevolgen van dézen Japanschen aanval tegen de Noordelijke flankdek king van Australië heeft 'Zeer biet©ekenis- volle gevolgen |g|ehad. De groot© Austra lische steden Brisbane, Sidney dn Can berra tot Melbourne toe liggen nu aan een open kust, die moeilijk te verdedi gen zal zijn. De Amerikanen hebben dan ook reeds het meerendeel van hun troepen uit deZe streken teruggetrokken en in de richting) op Samoa, de Hebriden en de Fidsehi- eilanden bezet, nieuwe: steunpunten voor de toekomst. aantal vrijwillige medewerkers groeide van 350 in December tof 15.400 in Mei. Van de 10 millioen gulden, ontvangen in het seizoen 1941-'42, was bijna 8 mill', aan giften in geld; voorts 3/4 .millioen door de opbrengst van de loterij. In dit seizoen werd uitgekeerd1 voor 8.6 millioen gulden aan waardebons, voor f673.000 aan voedsel en giften in natura en vo.or f 290X100 in contanten, totaal f 9.563.000. De gemiddeld© uitkeeXing van dit seizoen f 12.68 per persoon en f 50 per gezin. Uit deZe cijfers krijgt men een indruk van hetgeen er in de afge- loopen twee jaar is gedaan. Groep jongens en meisjes vertrekt naar Oostland Woensdagmiddag had in het streek- kwartier van den jeugdstoirm te Utrecht 'n bijzondere plechtigheid plaats, 59 jongens en 23 meisjes stonden aan getreden in de bovenzaal, -waar zij heb ben geluisterd naar de redevoeringen van opperbanheer C. Quispel Szn. en de lan delijke leidster van de meisjes van den jeugdstorm, opperzwermleidster C. van Eek, die hen toespraken naar aanleiding van hun vertrek als Nederlandsche vrij willigers in den Germaanschen landdienst naar Oostland. Zij zullen naar Dantzig reizen, waar zij ondergebracht worden in kampen van 30 tot 40 personen en zullen tenminste voor een jaar de boeren pldaar helpen bij! den landbouw. Reeds eerder zijn tweehonderd jongens en 60 meisjes naar Oostland vertrokken. De jongens en meisjes zijn voornamelijk .doch niet allemaal uit den jeugd storm gerecruteerd. Zij allen zijn min of meer bekend met het werk op het platteland. Het is de bedoeling, dat aan deze jongens en 'meisjes over een jaar de vraag wordt voorgelegd of zij al dan niet willen blijven. De besten van de jongens, die zich dan wederom verb in*, den, zullen in de toekomst, na, een land- dienstopleiding, worden ingezet als weer- bo'er, d.w.z. dan krijgen zij mettertijd een boerderij onder hun beheer. Dan moe* ten ,vzij evenwel eerst een .fcijd dienst genomen hebben in de, Waffen-S.S. Terwijl de jongens en meisjes in carré stemden opgesteld, heeft eerst opperban heer Quispel de 'jongens toegesproken. Hij herinnerde aan de Nederlanden in vroeger tijden. Ook toen ging het even als nu er om de toekomst van ons land te verzekeren. De opperzwermleidster, C. van Eek, sprak de meisjes toe. Jullie meisjes zijn het beste deel van de Nederlandsche jeugd. Zorgt er voor, dat er een levend contact blijft bestaan tusschen jullie en ons Jiier in het vaderland. Met elkaar zullen we vechten voor het Groot-Ger- maansche rijk, waarbinnen- Nederland een waardige, plaats moet veroveren. Met het zingen van het Oostlandlied was de plechtigheid beëindigd. Inspectiereis van den weermachtsbevelhebber door het Ned. kustgebied De weermachtsbevelhebber in Neder land, de generaal der vliegers Fr. Chris tiansen» heeft deZe week een inspectie reis van verscheidene dagen ondernomen door het verdedigingssysteem aan ,de Nederlandsche kust, dat door het inbou wen van nieuwe Zware afweerwapens op de krachtigste wijze is versterkt en waarvan de versterking nog wordt voort gezet. De weerma chtsbeveKhebber over tuigde Zie hhierbij van de paraatheid van alle onderdeelen dier weermacht, die in de diep geëchelonneerde verdedigings werken zijn opgesteld alsmede van de doeltreffendheid der 'afzonderlijke ver sterkingen. I TWEE JAAR WINTERHULP De stichting WHN bestaat twee jaar. In het seizoen 1940-'41 bedroegen de ontvangsten 7.200.000 gulden; in het sei zoen 1941-'42 stegen ze tot ruim 10 mil lioen gulden. In het eerstgenoemde sei zoen werden 316000 porties warm voed sel verstrekt, waardebons tot een bedrag van f5.179.000 en voorts giften en goe deren in natura. De gemiddelde uitkee- ring bedroeg f7.82 per persoon. Het Prinses Caroline—Mathilde, de echtge noot© van prins Knud, tweeden zoon van koningi Christiaan en koningin Alexan drine van Denemarken» heeft het leven geschonken aan een zogn. Moeder en kind maken het goed. Wanneer verduisteren Heden (Zaterdag): zon onder 18 28. Morgen (Zondag) zon op 8.22; zon onder 18.26 zon op 8.24 zon onder 18.24 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 9.23op 19.33. Maandag Maan onder 10.28; op 20.03. Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 24 Oct. niet meer geldig 53 brood, beschuit, vleesch, aardappelenmelktabak, cigaretten, 59 res. (taptemelk). De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 31 October: 370, 371 Algemeen (Zeep), M-Zeep, M-Toiletzeep. Britsche hommen op ons land Bij willekéurige vlüchten overdag van Britsche vliegers naar Nederlandsch ge bied werden op overvallen gelijkende aanvallen met de boord wapens gedaan, v.n.l. op burgerlijk© doelen, welke aan vallen duidelijk een terroristisch karak ter droegen. Aan boord van een schip werden drie leden van het scheepsper- soneel gedood en drie" anderen Zwaar gewond. Van de bemanning van een ander schip werd de stuurman gedood. Voorts werden van de burgerbevolking vier personen gedood, vijf zwaar en scheidene licht gewond. De aangerichte materieel© schade is gering. De poging om een militair doel aan t© vallen mis lukte door den krachtigen afweer. Het Engelsche Lagerhuis heeft der re geering een Crediet van een milliard pond sterling toegestaan. Tot dusverre, heeft Engeland twee en een half maal het Lagerhuis, heeft Engeland 2i/2 maal zooveel voor den oorlog uitgégfeven, als in de eerste drie jaar van den vorigen wereldoorlog, n.l. meer dan 12 milliard pond sterling. Daarbij Zijn niet begrepen de schulden, die bij de Ver. Staten ge maakt zijn en worden in het kader van -de leen- en pachtwet. Bij onzo vrijwilligers. Ononderbroken moeten kisten met voedingsmiddelen ver laden worden. De groote familie van frontkameradenwaartoe ook onze mannen behooren, mag het aan niets ontbreken. .(SS P.K. Altstadt O H P. E. cj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1