ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 23 OCTOBER 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders 'J 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1689 Uitgave: N\V. Zierikzeesche Nieuwsbode,JlZierikzeeiJSchuithaven B 94, Telet. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - HooldredacteurM. J. Èosten, Zierikzee 999TB JAARGANG So. 15071 'ADVERTENTIES: Advertentlën 10 oen! per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 oent per millimeter; kleine advertentiën 84 oent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 TUSSCHEN DON EN WOLGA LVerbitterde gevechten in Stalingrad Volgens mededeeling van het opperbe vel der weermacht hebben de Duitsche troepen tusschen de Wolga en den Don nieuwe successen behaald tijdens de weer met alle kracht ingezette bolsjewistische aanvallen, welke beoogen den druk op de verdedigers van Stalingrad te verlich ten. Daar de positie der verdedigers in de puinhoopen van het Noordelijk stads deel van Stalingrad na den val der fa ken „Dzjersjinski" en „Roode Barricade" steeds ernstiger is geworden, trachtten de bolsjewisten de Duitsche stellingen ten Noorden van de stad te doorbreken om daardoor de Duitsche leiding te dwingen aanvalstroepen uit het stadsgebied te rug te trekken. Nadat burgers en compagnieën gestraf ten boomstammen ovei>het slijkerige ter rein gelegd hadden, stelde de vijand drie pas aangevoerde infjainterie-divisies en on geveer honderd-twintig pantserwagens op vöor den aanval. Deze werd na een hevige voorbereiding door artillerievuur ontketend. In hevige gevechten werden alle aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, terwijl, zooals reeds gemeld, veertig bolsjewistische pantserwagens vernield werden. Daarmede was de geheele bolsjewisti sche aanval ineengestort. Hij kon dien dag ook niet herhaald worden daar Duit sche slagvliegtuigen, luchtdoelbatterijen en Roemeensche gevechtsvliegtuigen het aan voeren van nieuwe reserves verhinderden Te Stalingrad zelf werden de zuive- rignsacties voortgezet. De Duitsche troe pen namen in verbitterde gevechten van man tegen man verscheiden tot steunpun ten versterkte gebouwen in bezit en drongen verder door in de Noordelijke puinvelden. Het luehtwapen ondernam nieuwe aanvallen op de gieterij „Roode October". In de gebombardeerde gieterij braken talrijke nieuwe branden uit. In stortende muren vernielden vijandelijke machinegeweernesten. De groeiende vlam menzee verhinderde den vijand zijn ver dediging opnieuw te organiseeren. Tege lijkertijd namen slagvliegtuigen en lucht doelartillerie vijandelijke concentraties onder vuur en vernietigden verscheidene colonnes voertuigen, die versterkingen naar de bedreigde stellingen moesten brengen. De bolsjewisten zonden ook den 20sten October slechts nu en dan vlieg tuigen naar de aanvalsgebieden, die ech ter lang voordat zij hun doel hadden bereikt door de luchtdoelartillerie onder vuur genomen werden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door voltreffers ver nield. SUCCESSEN IN DEN WEST-KAUKASUS Kazematten en barricades in Stalingrad veroverd Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: In het Westelijke deel van den Kau- kasus braken Duitsche bergtroepen, on danks regenbuien, die het karakter aan namen van wolkbreuken, door vijande lijke veldstellingen heen, veroverden in felle straatgevechten twee belangrijke plaatsen en hakten daarbij een regiment tirailleurs der Sovjets in de pan; Er werden ruim 1200 gevangenen gemaakt. Voorts werden 7 kanonnen. 127 machine geweren en talrijk ander oorlogstuig buit gemaakt. Ten Zuiden van den Terek plaatselijke gevechten. In den strijd om Stalingrad werden in jmrdnekkige af zonderlijke aanvallen taai verdedigde ka zematten ingenomen en barricadestellin gen genomen. Het Zwaartepunt van den Duitschen luchtaanval lag op de vijan delijke steunpunten in het Noordelijk deel der stad. Voortdurende ontlastingsaanvallen te gen het front ten Noorden van de stad werden, met steun van Duitsche en Ru- meensche luchtstrijdkrachten, volkomen verijdeld. De vernietiging der achter- waartsche verbindingen der sovjets, ten Oosten van de Wolga, werden door ge vechtsvliegtuigen voort)gjezet. Aan t Oos telijke deel van het Oostfront vonden, buiten eigen acties van stoottroepen en den afweer van afzonderlijke vijande lijke aanvallen, geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. Ten Zuiden vap Moermansk veroor zaakte een verrassingsaanval van de luchtmacht op een luchtbasis van de sov jets verwoestingen en branden. In 't gis teren vermelde luchtgevecht van 20 Oct aan het Egyptische front, schoten Ita lia ansche jagers 44 en Duitsche jagers 11, luchtdoelartillerie bovendien nog 6 vijandelijke vliegtuigen omlaajgi. Op 21 October werden door jagers en luchtdoel- artillerie 12 andere vliegtuigen neerge schoten. 12 toestellen der verbonden luchtstrijdkrachten gingen verloren. Aan vallen van Duitsche en Italïaansche lucht macht waren ook gisteren en voorname lijk gericht op de luchtbases en andere inrichtingen der eilandvesting Malta. Door den aanval van een gemengde formatie vijandelijke vliegtuigen op W.- Fransch gebied, heeft de Fransche be volking weer verliezen geleden, terwijl de materieele schade gering was. Jacht- vliegers schoten, drie 4-motorige boml- menwerpers neer. Bovendien verloor de vijand overdag ten Westen van Brest en boven het Zuidelijk deel van het be zette Fransche gebied, telkens een vlieg tuig. Lichte Duitsche geveehtsvlie'gituigen vielen gisteren belangrijke militaire in richtingen in Zuidwest-Engeland met bommen van zwaar kaliber, alsmede con centraties Britsche landingsbooten met goede uitweTking aan. In den afigjeloo- pen nacht bombardeerden gevechtsvlieg tuigen militaire doelen in Oost-Engeland. LUCHTSLAG BOVEN EGYPTE Verijdelde luchtaanval Het opperbevel der Diuiitsche weermacht deelt omtrent de luchtgevechten boven Egypte de volgende bijzonderheden mede Tijdens de middaguren vlogen ongeveer 22 Britsche bommenwerpers, beschermd door 150 jachtvliegtuigen, in verscheidene golven naar het front van El Alamein. Dadelijk gestarte Messerschmitt-eskaders dwongen de numerieke overmacht nog voor het bereiken van de Diuiitsche linies tot den strijd. De Britsche jachtvliegtui gen werden van de bommenwerpers ge scheiden, zoodat deze niet in staat waren hun voorgenomen bomaanvallen ten uit voer te leggen. Terwijl ide Duitsche jagers de Britsche Curtiss- en Hurricane-toestel- len bestreden, opende het luchtdoelge schut van de voorste frontlinie een krach tig afweervuur, dat de formatie Britsche 'bommenwerpers dwong te zwenken. Twee van de Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Vlak aan den rand van den versper ringsgordel ontwikkelden zich hevige luchtgevechten. Steeds weer trachtten de Britsche jagers een nieuw front tegen de jachtvliegtuigen te vormen, maar de Duit sche jagers vielen ze steeds weer aan en sloegen ze terug. Volgens de tot dus ver beschikbare berichten zijn negen Brit sche jachtvliegtuigen neergeschoten, waar tegenover het verlies van slechts één Duitsoh vliegtuig staat. Na deze bloedige verliezen gaven de Britten er de voor keur aan, hun zonder resultaat gebleven acties op te geven en naar het Oosten af te zwenken. Achtervolgende Duitsche jachtvliegers konden constat eeren, dat eenige Britsche vliegtuigen, die zware treffers gekregen hadden, aanstalten maakten om in dé woestijn noodlandingen te maken. Laval doet een beroep op de Fransche arbeiders Laval heeft in een radiorede de Fran sche arbeiders herinnerd aan zijn toe spraak van 23 Juni, toen hij zeide, dat Fransche arbeiders zich bereid moesten verklaren 'in Duitschland te gaan werken en hij verklaarde, dat de toen gesproken woorden thans nog van kracht zijn. De hoogere belangen des lands eischen, dat Frankrijk op binnenlandsch politiek ge bied streeft naar ontspanning tegenover Duitschland. Sedert den wapenstilstand heeft de overwinnaar zich vaak edelmoe dig getoond o.a. door de vrijlating van meer dan 600,000. krijgsgevangenen. Niet minder waar is, dat de betrekkingen tusschen de twee volken kunnen berus ten op hun gemeenschappelijke belangen. Na te hebben gesproken over DuitsCh- lands strijd tegen het bolsjewisme, her innerde Laval aan de Duitsch-Fransche overeenkomst betreffende de tewerkstel ling van arbeiders, de uitwisseling der krijgsgevangenen en de faciliteiten, welke Duitschland aan Frankrijk heeft verleend, speciaal de mogelijkheid voor de vrou wen van krijgsgevangepen om door arbeid in Duitschland bij haar mannen te kunnen zijn. Spr. waarschuwde het Fransche volk nogmaals tegen de stem van den hapt en tegen'de illusies, die door vreemde ele menten worden gevoed. Hij deed een beroep op het hart, het verstand en de tucht der Fransche arbeiders. Toen de oorlog uitbrak, zeide hij, heeft men den genen, die onder de wapenen werden geroepen, ook geen keus gelaten, thans is de beurt aan hen, die toen in de fabrieken mochten "blijven. Geheel Frank rijk moet deel hebben aan de lasten van het oogenblik. „Arbeiders van Frankrijk", zoo besloot Laval, „denkt over mijn woor den na, het is zaak het egoisme te over winnen, het is u gegeven met de gereed schappen te herwinnen, wat Frankrijk met 4e wapenen heeft verloren. Aan de bevelen der regeering moet ter wille van uzelf, van de gevangenen, yam het heil van Frankrijk gevolg worden gege ven. i.l' REDE VAN ALEXANDER Heerschappij Ier zee en tweede front Naar de correspondent van het D.N.B. te Stockholm aan den Britschen berich tendienst ontleent, heeft Alexander, de eerste lord van de admiraliteit, in een rede verklaard, dat drie veranderingen in de oorlogvoering ter zee sedert den laatsten wereldoorlog de gevaren voor de Britsche zeeverbindingen enorm ver groot hebben. In de eerste plaats de aanzienlijk vergroote actieradius en de vuurkracht van vliegtuigen, vervolgens het enorm uitgebreide prestatievermogen van duikbooten en tenslotte de omvang en de manieren van mijnenleggen door den vijand. Ter bestrijding van deze ge varen moet het gros van de Britsche vLop.t gebruikt worden om de verbin dingen open te houden. Juist bij dit werk heeft de marine de meeste van haar verliezen geleden. Deze verliezen Zijn helaas groot geweest, zelfs indien zij gemeten worden volgens een standaard der jaren 1914/>18. De oorlogvoering ter zee heeft marine en koopvaardijvloot een last opgedragen als deze nooit tevoren hebben gedragen. De slag bij Pearl Har bor heeft de geheele oorlogsstrategie in het Verre Oosten omvergeworpen. Keuring voor de Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando dealt ons me de, dat vrijwilligers voor da Waffen-SS en het Legioen Zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt de aandacht er op ge vestigd, en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtb'atalllon. De opleiding vindt in Nederiandi plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Gerinaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. 24.10.42 11 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Kapelweg. Bij OUZO vrijwilligere, Een der mooiste momenten van den dag. De kok heeft het eten klaar en dat onze vrijwilligers wat lusten, daar kan 7i$ van mee praten. Maar er is genoeg, meer dan voldoende en een gezonde eetlust is kenmerkend voor een goed soldaat. (SS P.K. Mtstadt O H P. H.s) Alexander verklaarde vervolgens, dat in Engeland nog steeds meer tonnen scheepsruimte per hoofd worden gebouwd dan in de Vereenigde Staten met alle moderne Amerikaansche methoden. Over het tweede front zeide Alexander, dat deZe kwestie de laatste maanden vaak ter sprake is gekomen. Men moet er echter steeds aan denken, dat het rechtstreeks van de heerschappij ter zee afhangt, of Engeland in staat is dit tweede front te beveiligen. Ook de heer schappij in de lucht is daartoe onont beerlijk. Alexander eindigde met de woorden: „De basis van de geheele geallieerde'stra tegie hangt af van. handhaving van de zeeverbindingen. Niet alleen, opdat wij Zelf kunnen overieven, doch ook, omdat wij in laatste instantie deze verbindings wegen noodig zullen hebben, wanneer wij den "8orlog naar het land van den vijand willen overbrengen. Wij willen ook eens slagen uitdeelen in plaats van. deze te incasseeren". UITBREIDING VESTIGINGS- EN VERHUISVERBOD 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. - In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretarisgeneraal van. Bininen- landsehe Zalken, waarbij het gebied', waar het verboden is zich te vestigen of te verhuizen, uitgezonderd voor Rijksduit- schers of personen in het bezit van een schriftelijke vergunning van den directeur van het bureau Vluchtelingenzorg wordt uitgebreid. Diit gebied omvat thans: 1. Provincie Zeeland: allle gemeenten. 2. Provincie Zuid-Holland alle ge meenten. 3. Provincie Noord-HHand: alle ge meenten. 4. Provincie Utrecht. Het gebied ten Westen van de spoor lijn HilversumUtrecht (de gemeente Utrecht inbegrepen), de Vaartsche Rijn en het Merwedekanaal tot aan de Lek. 5. Provincie Noord-Brabant. Het gebied ten Westen van de ge meenten de Werken c.a. Dussent, Geertruïdenberg, Oosterhout, T-ete- ringen, Breda (deze gemeente inbe- grepen), en ten Westen van de Mark ,tot aan de Belgische grens. Dit besluit treedt heden in werking. Wanneer verduisteren Heden (Vrydag): zon onder 18.30, Morgen (Zaterdag; zon op 8,20; zon onder 18.28 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 8.15; op 19.06. (Volle maan) Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. Volle maan Zondag 22 Nov. BEËINDIGING ZOMERTIJD In de Staatscourant van gisteren is een publicatie verschenen van den secre taris-generaal van binnenlandsch© zaken volgens hetwelk de thans geldende Zo mertijd zal eindigen in den nacht van 1 op 2 November e.k, In dien nacht zullen de klokken van 3 op 2 uur wor den teruggezét, zoodat men een uur wint. In den nacht van 28 op 29 Maart 1943 wordt de zomertijd weer ingevoerd. Dan Zullen de klokken 's nachts om 2 uur op 3 uur worden vooruitgezet. Tusschen het Braziliaansche Amazone gebied en de Vereenigde Staten is een geregelde vrachtdienst ingevoerd, uitslui tend voor het vervoer van ruwe rubber. D© catastrofale achteruitgang van de rub berreserves heeft de Vereenigde Sta ten reeds eenigen tijd geleden 'gedwongen ook voor het vervoer van rubber uit de Columbia ansche oerwouden naar de kust vliegtuigen te gebruiken om den duur van het transport zooveel mogelijk te bekorten, n'aiiia De Japansche militaire autoriteiten heb ben richtlijnen vastgesteld voor de pers in de bezette gebieden. Volgens deze richtlijnen wordt de controle op de pers volkomen door de militaire instanties doorgevoerd. Enkele Japansche kranten zullen de bestaande krantenbedrijven overnemen. Behalve in de Japansche taal verschijnende bladen kunnen ook bladen die in de inheemsche taal uitkomen bij deze ondernemingen ingelijfd worden»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1