ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 22 OCTOBER 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT: Prils: In Zierikzee ^1.60, eldms Kl.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 999TB JAARGASG No. 15070 ADVERTENTIES: Advertentiën 10 cenl per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K^.2620 DE GRONDWET VAN DEN ARBEID gebaseerd op gemeenschappelijk werken De Centrale Persdienst van Het Ned. Arbeidsfront meldt: Titdens een persconferentie, gehouden op 16 October te Amsterdam, heeft de Leider van het Ned. Arbeidsfront H. J. Woudenberg, een belangrijke iglebeurtenis in den socialen ontwikkelingsgang] van ons land besproken, t.w. de afkondiging van de verordening betreffende de orde ning van den arbeid. Deze verordening, welke voortkomt uit dezelfde sfeer, waar uit Het Nederlandsche Arbeidsfront werd geboren, kan beschouwd worden als grondwet van den arbeid1 en daarmede ook van het sociale leven, dat immers in de eerste plaats gebaseerd is op het gemeenschappelijk wérken. Het belang van de gemeenschap staat in de verordening op den voorgrond. Voor de eerste maal in de Nederland sche wetgeving wordt hierbij principieel vastgesteld, dat de arbeid in het bedrijf, resp. de onderneming, dit belang tot hoogste doel heeft. De Rijkscommissaris heeft met deze verordening- Nederland, wat betreft de ordening van den arbeid, principieel geplaatst iji direct verband met de wordende Europeesche gemeen schap. Uitgangspunt van de ordening1! van den arbeid is de beschouwing van het be drijf of de organisatorische-economisdhe samenvatting van meerdere bedrijven in de onderneming, niet slechts als econo mische, doch tevens als sociale eenheid, zooals deze in de bedrijfsgemeenschap tot uitdrukking komt. Binnen deze een heid werken de leiding (Betriebsführer) en alle onder deze leiding werkzame personen (Gefolgschaft) gezamenlijk ter bereiking van een gemeenschappelijk doel De bevestiging van het leidersprincipe in het bedrijfsleven is niet geschied in den zin van het liberalistische „baas in eigen huis", doch zeer bewust en nadruk kelijk in den zin van de aan dit leider schap onafscheidelijk verbonden sociale verantwoordelijkheid, zoowel naar binnen ten opzichte van de Gefolgschaft, als naar buiten ten opzichte van de volks gemeenschap. De ordening van den arbeid1 op grond van de verordening van den Rijkscom missaris is opgedragen aan een Gemach tigde voor den Arbeid', die in samen werking met Het Nederlandsche Arbeids front, de sociale verlangens van de Ne derlandsche werkers binnen het raam, dat deze verordening vormt, een wette- lijken grondslag Igleeft. Het is dus uit het leven zelf, en wel uit het leven der wer kers waaruit de sociale politiek voort komt, in tegenstelling met het Staats socialisme, waarbij alles van boven af wordt voorgeschreven. Op grond van zijn verordenide bevoegd heid kan 4® Gemachtigde vo.or den Ar beid o.a. richtlijnen geven voor den in houd van het Bedrijfsreglement, dat voor elke onderneming met meer dan 10 me dewerkers verplicht Zal zijn en alge meen© regelingen van loon- en arbeids voorwaarden bindend vaststellen. Op dit punt zal zijn taak veel verder strekken dan die van het College van Rijksbemid delaars, dat tot taak had, een brug te slaan tusschen de eisohen en verlangens van werknemers- en werkgeversgroepen. In het kader van de nieuwe verordening kan uiteraard van dit onderhandelen geen sprake meer Zijn, daar in de nieuwe sociale politiek de arbeid wordt be schouwd als het meest waardevolle goed' der volksgemeenschap, dat nimmer een object mag Zijn, waarover onderhandeld! wordt. Het is dus begrijpelijk, dat met de in werkingtreding van de verordening be treffende de ordening van den arbeid op 1 November as. het College van Rijks- bemiddelaars, alsmede een aantal arbeids wetten en verordeningen, die ontsproten waren uit de verouderde opvattingen aan gaande den arbeid, zullen verdwijnen. De nieuwe grondwet van den arbeid maakt een begin met de eenheid van economisch en sociaal streven, door bei der doeleinden te brengen op één noe mer; de welvaart van hét gezamenlijke volk, welke door verwaarloozing van elk van deze beide doeleinden evenzeer in gevaar wordt gebracht. Slechts in vol komen evenwicht van economisch en so ciaal streven, kan de werkelijke volksr welvaart, waarbij het belang van den één niet noodzakelijk gaat ten koste van den ander, en die dus in tegen stelling tot het individueele welvaarts- streven het belang van allen Insluit, .worden gediend. DE STRIJD IN DE WEST-KAUKASUS Felle luoMslag boven het Egyptische front Het opperbevel van dé Duitsche weer macht deelde. Woensdag mede: De aanhoudende slechte weersgesteld heid heeft gisteren de gevechtshandelinb geni in het Westen van den.' Kaukasua benadeeld. Desondanks veroverden de Dui'tsche troepen met steun van het Tucht- wapen nieuw terrein voor de voortzet ting van den aanval. In Stalingrad duren de gevechten voort. Door -afweergeschut van het luchtwapen werd een vracht schip op de Woiga tot zinken gebracht. Het luchtwapen heeft loverdag en des nachts transportbewègiingen, spoorwegin- stallaties en vliegvelden der bolsjewisten ten Oosten van de Wotlga aangevallen Tusschen Welga en Don hebben bolsjewisten 1 met nieuw aangevoerde sterke strijdkrachten van infanterie en tanks hun ontlastingsaanvallen uit het Noorden hervat. Zij störtten onder zware verliezen voor den vijand nog voor ons .front ineen. 40 tanks, werden vernietigd. 'Talrijke gevangénen' wérden binnenge bracht. Italiaansche en Rumeensche troe pen hebben verscheidene pogingen van den vijand con dm Dan over te steken met zware verliezen voor den tegen* stander afgeslagen. Boven het Egyptisch front is een felle luchtslag geleverd met sterke vijandelijke formaties. Duitsche en Itali- aansefae jagers en afweergeschut behaal den daarbij, met geringe eigen verliezen, groote successen. De juiste resultaten zijn nog niet ontvangen. Duitsche jacht bommenwerpers hebben hun aanvallen op Malta voortgezet. In de Golf van Suez hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in dein nacht van 19 op 20 October een vij andelijke tankboot van 6000 brt." tot zin ken gebracht. Eenige Britsche vliegtuigen zijn gisteren.' naar Noord Duitschland ge vlogen. Hier en daar neergeworpen boiri- men hebben verliezen veroorzaakt onder de bevolking en schade aan gebouwen. Luchtafweergeschut heeft oen vliegtuig neergehaald. Ten N. van de Shetlands is een vij andelijke koopvaarder door bamtreffers zwaar beschadigd. In zware gevechten van een jaar ten Zuiden van het II- m en meer heeft de SS-doodskoppendi- visie van de met het eikenloof van het ijzeren kruis onderscheiden SS Obergrup- penführer Eike, zich in den1 aanval en afweer bijzonder goed gehouden. Voorts maakt het opperbevel bekenid: Op 20 October hebben aan het Noordi- Afrikaansohe front Britsche jachtbommen werpers een - duidelijk met het Roode Kruis gemerkte central© verbandplaats aangevallen. De operatietent werd ver nield. De gewonden en het sanitair per soneel leed verliezen. De Britten zetten dus hun optreden in strijd met het Vol kenrecht bewust en zonder eenigszins re kening te houden met de primaire regels der menschelijkheid voort. Het opperbe vel moet daaruit de gevolgtrekking ma ken, dat de Britsche regeering er geen prijs meer op stelt de Geneefsche con ventie in stand te houden. Het weer belemmert de krijgs verrichtingen in den Kaukasus Hardnekkige strijd tusschen de puinheopen van Stalingrad In het Westelijke deel van den Kauka- sus werden de aanvalsgeveehten der Duit sche en verbonden troepen gisteren, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, door aanhoudende onweersbuien met zwaren regenval zeer bemoeilijkt. In het hooggebergte vielen sneeuwmassa's, die tot drie meter hooge verstuivingen ver oorzaken. i Desondanks kan het opperbevel der weermacht verdere successen der Duit sche troepen melden. Infanteristen en bergjagers zetten allereerst in het gebied van Sjaumjan de zuivering der achter waarts gelegen dalen voort. Gevechten welke zich ontwikkelden om bijna dui zend meter hooge bergen, om steile rots wanden en sterke verdedigingswerken te velde, vereischten van de onvermoeid op rukkende infanteristen en jagers de uiter' ste krachtsinspanning. Naar in het weermachtsbericht is ge meld, hebben de Duitsche formaties, die aan beide zijden van den weg door den pas naar Toeapse streden, op den weg zelf de verbinding tot stand gebracht en daardoor is deze belangrijke ravitaiilee- ringsweg voor de verzorging der Duit sche formaties opengesteld. Bovendien werden in de verder naar het Zuiden liggende stellingen der bols jewisten met steun van het luchtwapen wiggen gedreven. Ook ten Zuidoosten van Noworossisk gaat de Duitsche aanval op de tot ves tingen versterkte fabrieken aan den kust weg voort. Os?k hier konden twee aan- vallaade voorhoeden zich vereenigen. De ingesloten vijandelijke strijdkrachten wer den vernietigd. Op een der laatste dagen verloren de bolsjewisten alleen aan het Kaukasus-fnomt ruim 11Ö0 gevangenen en een hoeveelheid materiaal. In Stalingrad Te Stalingrad hebben zware regen buien de straten, die voor het grootste deel niet geplaveid zijn, volkomen door weekt. Tusschen de puinheopen der ver overde wapenfabrieken laaide de vijan delijke tegenstand hier en daar opnieuw op. Volgens berichten van het opperbe vel zijn daarom Maandag de zuiveringfs- operaties tegen de vijandelijke overblijf selen voortgezet. In riolen, afwaterings- slooten en soortgelijke schuilplaatsen hou den zich betrekkelijk kleine vijandelijke troepjes verborgen. Met deze verspreide strijders ontston den in het onoverzichtelijke puinveld van de - kanonnenfabriek „Roode Barricade" hardnekkige gevechten. Ofschoon de vij andelijke groepjes, die voor een ver loren zaak strijden, elke dekkingsmoge lijkheid heruitten, werden Zij' door 'de Duitsche soldaten aangepakt en in de pan gehakt. Gropteren omvang kregen plaatselijke gevechten om blokken huizon in de Noordelijke voorstad. Naar 't D.N.B. verder van militaire zijde verneemt, verhinderde in het gebied van Rzjef het steeds slechter wordende weer gevechtshandelingen van grooteren om vang. Voortdurende regenval, varieerend van buien" tot wolkbreuken, zetten de stellingen en kazematten onder water. De wegen zijn zoo doorweekt, dat alle bewegingen slechts met groote moeite uitgevoerd kunnen worden. Desondanks namen volgens de bij het opperbevel der weermacht binnengekomen berichten ook 'den 18en October de gevechtshande lingen nog geen einde. Acties van ver- kennings- en stoottroepen leidden toit ver bitterde gevechten. De bolsjewisten poog den vooruitgeschoven Duitsche stellingen door aanvallen met verscheidene com pagnieën te veroveren. De bezettingen de zer steunpunten verdedigden zich echter hardnekkig' en sloegen in gevechten op korten afstand de vijandelijke aanval len af. i 1 Itallaansch weermachtsbericht Hevige luchtactie hoven het Egyptische gevechtsterrein Het 878e communiqué van het Itali aansche opperbevel luidt: In felle, hevige luchtgevechten tegen sterke vijandelijke formaties, behaallde de Italiaansche luchtmacht boven Egypte een succes vanbeteekenis. Benige tientallen vliegtuigen werden volgens de voorloo- ge berichten door de dappere en onver moeide formaties jagers neergeschoten. Van hen hebben zich in het bijzonder de formaties van het 3e en 4e regiment onderscheiden. Talrijke andere vliegtuigen werden in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten; zes andere machi nes werden door het luchtdoelgeschut omlaag gehaald. Op het oogenbliik wor den de juiste verliezen der vijandelijke en eigen verliezen achterhaald. Forma ties van Duitsche bommenwerpers zetten hiun aanvallen op 'die vliegvelden van Malta voort. Engelsche vliegtuigen lieten eenige bommen vallen op de buitenwijken j van Catania; er is geen schade aaingé- I richt. BESPOEDIGING IN- EN UITLADEN Bij spoor- en scheepverkee I De Rijkscommissaris heeft een veror- ordening uitgevaardigd ter bespoediging van het in- en uitladen bij het spoor weg- en 'binnenscheepvaartverkeer. Daarin wordt voorgeschreven, dat hij, die goéderen door middel van het spoor weg- of binnenscheepvaartverkeer ver- zendt, gehouden is met het inladen in j de vrachtruiimte onmiddellijk, nadat deze I hem daartoe ter beschikking is gesteld', j te beginnen en de inladling onverwijld j te doen plaats hebben, j Voorts moet de ontvanger onmiddel'- lijk, nadat de vracht te zijner beschik- king is gesteld', met het uitladen begin nen en deze uitlading onverwijld doen I geschieden. Komt de verzender of de ontvanger bovenvermelde verplichting niet na en dreigt daardoor een in- of uitladinigster- mijn te worden overschreden, dan kan de vervoerder zelfstandig de in- ot uit lading doen geschieden. Hij kan bij uit lading ide zaak op een andere dan de oorspronkelijk bepaalde plaats ter be schikking van den ontvanger stellen en hij kan haar bij een derde opslaan. De vervoerder dient in zooverre rekeniiftg te houden met de belangen van ver zender of .ontvanger als van hem rede lijkerwijze, de behoefte aan1 bespoedi ging van het in- of uitladen in aanmer king genomen, kan worden gevergd. De verzender, of ontvanger moet in het voorgaande geval aan den vervoer der de gemaakte kosten vergoeden, ter wijl dan bij de uitlading het risico van de zaak van het begin der- uitlading op den ontvanger overgaat. Voorts is de vervoerder in deze gevallen uitslui tend aansprakelijk voor opzet en grove schuld. Verder ils bepaald, dat 'de burge meesters der door den secretaris-gene raal van waterstaat aan te wijzen ge meenten' in overeenstemming met het (ge westelijk arbeidsbureau laadploegen sa menstellen, welke aan een vervoerder, die een in- .of uitlading op grond van het voorgaande 'doet geschieden, op diens verzoek op de snelste wijze ter beschik king kunnen worden gesteld. De ter uitvoering van deze laatste be paling noodzakelijke voorschriften wor den door de secretarissen-generaal' van waterstaat, van binnenlandsche zaken en van sociale zaken gemeenschappelijk uit gevaardigd'. Overtreding van zoodanig voorschrift wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of met een boete van ten hoogste vijfhonderd gulden-. PRIJSBEHEERSCHING Uitbreiding bevoegdheden gemachtigde voor de prijzen Het Verordeningenblad van 20 dezer no. 28 bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende de bevoegd heden van den gemachtigde voor de prijzen. Daarin wordt bepaald, dat de bevoegd heden van de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van al gemeen bestuur op het gebied van prijs vorming en prijsbeheersching overgaan op den gemachtigde voor de prijzen. De gemachtigde vaardigt rechtsvoor schriften op grond van deze bevoegdhe- Wanneer verduisteren 7 Heden (Donderdag): zon onder 18.32. Morgen (Vrijdag^ ion op 819; zon onder 18.30 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 7.06; op 18.40. Volle maan Zaterdag 24 Oct. Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag IB Nov. den echter slechts uit in overeenstemming met den tot (dusver tot het uitvaardigen daarvan bevoegden secretaris-generaal. Voorts is bepaald, dat de gemachtigde zijn nieuwe bevoegdheden met toestem ming van den betrokken secretaris-gene raal kan overdragen aan een andere in stantie. Al het voorgaande is niet van toe passing ten aanzien van de bevoegdheden, welke de secretarissen-generaal hebben op grond van het besluit, houdende re gelen met betrekking tot rechtshandelin gen ten aanzien van landbouwgronden, het besjuit der voorkoming van opdrij ving van hypotheekrenten, het Pacht- besluit of het besluit betreffende het bank- en predietwezen. Rechtsvoorschriften van den gemach tigde op grond van zijn nieuwe bevoegd heden voorden beschouwd als prijs voor schriften in den zin van het prijsbeheen- schingsbesluit. Deze verordening is on middellijk in werking getreden. KERKNIEUWS HAAMSTEDE. Ger. Gem. Vrijdag 23 October, 4 uur, ids. van den Berg van Krabbendijke (huwelijksinzegening), 8 uur idem'. ST.-PHILIPSLAND. Ger. Gem. Donder dag 22 October. 8.30 uur (wi.t) ds. v. d. Berg van Krabbendijke. Geref. Gem. Bedankt voor St.-Annaland em Scherpenisse Ds.- Chr. van de Woestijn© te Ridderkerk. Keuring voor de Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando deëlt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt de aandacht er op ge vestigd, en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal waehtbataillon. De opleiding vindt in Nederiandi plaats, terwijl de inZet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Gerinaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. 23.10.42 10 uur: Den Haag, Café den Hout. Bezuiden houtsche weg. 1 J 24.10.42 11 uur: I jjj Amersfoort, Dienstgebouw, Kapelweg. Bij O11Z0 vrijwilligers. In een prettige en goede kameraadschap wordt de vrfje tffcl doorgebracht. Qezonde kerelsgezond van lichaam en .geest. (SS P.K, Altstadt Bi B PM. s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1