ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 21 OCTOBER 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: in Zierikzee 'J 1.60, elders ^1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 oent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 993YB JAARGANG So. 15069 ADVERTENTIES: Advertentiën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 oent per millimeter; kleine advertentiën 84 oent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Vorderingen in Stalingrad Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: In het dichtbeboschte terrein van het W.-Kaukasische gebergte, werd in weer wil van ongunstige weersomstandiigjhe- den krachtig vijandelijk verzet in kaze matstellingen gebroken. Aan den weg door de pas naar Tuapse werd de ver binding tusschen de beide aanvalsgroe pen, die ten Noorden en ten Zuiden den weg al strijdend hadden bereikt, op den weg zelf tot stand gebracht. In den sector van den Terek mislukten vijandelijke tegenaanvallen. In luchtge vechten werd 10 bolsjewistische vliegtui gen neergeschoten. In de Noordelijke voorstad van Stalingrad ontrukten de Duitsche troepen den bolsjewisten nieu we huizengroepen. De gevechten ten Zui den van het fabrieksterrein van de ka- nonnenfabriek „De roode barricade" du ren nog voort. 'Vliegende artillerie bom bardeerde hoofdzakelijk de krachtig ver sterkte steunpunten van de fabriek „Roo de October". Formaties gevechtsvliegers vernietigden aan den benedenloop van de Wolga verscheidene transporttreinen, een sleepboot en zes op den grond staan de vliegtuigen. Aan het Don-front sloe gen Rumeensche troepen vijandelijke aan vallen af. Aan het front van El Alamein vielen lichte Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen concentraties van Brit- sche tanks en auto's aan. Vergezellend© jachtvliegtuigen en 'jachtkruisers schoten 4 Britsche vliegtuigen neer. De strijd tegen de Britsche vliegvelden op Malta werden door Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten voortgezet. In Oost- Engeland heeft de Duitsche luchtmacht gisteren overdag uitgebreide aanvallen gedaan op militaire doelen en voor den oorlog belangrijke installaties. Itollaansch weermachtiberlchl Kalme dag aan het Egyptische front ROME, 19 Oct. Het Italiaansche weer- machtberidht luidt als volgt: Een kalme dag aan het geheel© Egyp tische front. Een luchtaanval' op Benghazi veroorzaakte eenige schade aan woon huizen. Van de burgerbevolking werd een persoon gedood en 3 gewond. In die buurt van, Solloem werd de uit vier Engelschen en 1 Nieuw-Zeelméer be staande bemanning van een neergeschoten vliegtuig gevangengenomen. Vliegtuigen der As vielen het vlieg veld Miea'bba aan en plaatsten treffers op de installaties en de startbaan. Een van onze vliegtuigen is niet terugge keerd. Luchtgevechten hoven Egypte In zijn weermaehtsbericht 877 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Matige activiteit te land in Egypte. De luchtmacht van de As deed aanval len op het achterwaartsche gebied van den vijand en beschoot met mitrailleurs concentraties gemotoriseerde voertuigen. Boven Tobroek bond maarschalk Ago.- stini alleen den strijd aan met een for matie viermotorige bommenwerpers. Hij slaagde erin een 'vijandelijke machine neer te schieten en 2 andere toestellen te raken. Vier andere Britsche vliegtui gen werden vernield in luchtgevechten door Duitsche jagers. Overdag en des nachts werden herhaalde aanvallen on dernomen door formaties Italiaansche en Duitsche vliegtuigen op de steunpunten van Malta. Tijdens hevige luchtgevechten verloren de vijandelijke jagers tWee toe stellen, terwijl andere machines op den grond in brand geraakten. Twee vlieg tuigen zijn van de krijgsverrichtingen van dien dag niet teruggekeerd. In het Ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee heeft eer! van onze vliegtuigen tijdens een aanvallende verkenningsactie van ge ringe hoogte een vrachtschip gebombar deerd, dat ernstig werd beschadigd. In aanvulling op het weermaehtsbe richt maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Generaal Fredirico Ferrari Orsi, aan voerder van1 een legercorps aan het Egyptische front is gevallen op het veld van eer. Generaal Orsi was een der meest gedecoreerde officieren van het Italiaan sche leger. Eenige dagen voor zijn dood had de Führer hem het IJzeren Kruis eerste klasse verleend voor de in den oorlog bewezen diensten. Ferrari Orsi is gevallen aan het hoofd van zijn troe pen op 18 October j.l. aan die meest vooruitgeschoven stelling. DEENSCHE KONING VAN ZIJN PAARD GESTORT Koning Christiaan X van Denemarken heeft Maandagmorgen op zijn daglelijk- sche ochtendrjt door de stad een, onge val gekregen. Bij een val van zijn paard, dat schrikte en begon te steigeren, liep de koning een vrij ernstige verwonding aan het achterhoofd en lichtere verwon dingen aan de onderlip, het linkeroor en de linker knieschijf op. Naar het oordeel der artsen zijn er geen aanwijzingen van zware verwon dingen te constateeTen. Eenige tijd bed- rust wordt echter noodzakelijk geacht. Het ongeval vond plaats tegen half- tien voor het Esplanadepaviljoen aan de Langelinie, toen de koning juist op den terugweg naar het slot Amalieriboajgl was. Voorbijgangers hielpen den koning, di© met een ziekenauto van de brandweer eerst naar het residentieslot en van daar na het leggen van een voorloopijg! ver band naar het diaconessenhuis te Kopen hagen overgebracht werd. In het zieken huis werden de verwondingen onder lich te verdooving verbonden. De artsen ach ten den toestand van den koning naar omstandigheden bevredigend. Koning Christiaan heeft op 26 Septem ber Zijn 7;2en verjaardag gevierd. AMERIKA EN DE OORLOG Naar Reuter uit Monrovia meldt, zijn Amerikaansohe troepen aangekomen inde negerrepubliek Liberia in West-Afrika. De wet, die den dienstplichtigen leef tijd in de Ver. Staten verlaagt van 20 op 18 jaar, is Zaterdag door :het Huis van Afgevaardigden aangenomen. De leider der Amerikaansche civiele verdediging, James M. Landis, heeft vol gens Unitid Press ten overstaan van de leidsters der Amerikaansche vrouwen clubs te Chicagoi verklaard, dat de Ame rikaansche vrouwen „ooriiogsbewuster," moeten worden. Voorts zei Landis, dat de Amerikaan sche vrouwen voortaan moeten meedoen aan de inzamelingen van vetafvai, oud ijzer, lomp enrubberafval en conserven- blikjes. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft Engeland opnieuw oorlogsschepen ter leen gegeven aan de Vereen. Staten ter bescherming van de koopvaardij1 in de wateren langs de Amerikaansche Oostkust. De Londensche correspondent van de Baseier Nachriehten meldt, dat de be richten van de gemeenschappelijke Engelsch-Amerikaansche actie in Liberia in de Britsche hoofdstad met voldoening zijn ontvangen. Men vestigt er den na druk op,# dat de .geallieerden aan de Westkust van Afrika thans zes steunpun ten bezitten, t.w.: Gambia, Sierra Leone, Liberia, de Goudkust, Nigeria en Fransch Equatoriaal Afrika. Dit laatste gebied heeft zich reeds in 1940 bij generaal De Gaulle en zijn (beweging aangesloten. Liberia is de ongeveer 100 jaar geleden gestichte vrije negerrep.ubliek. De oor spronkelijke inwoners bestonden uit vrij- geworden slaven uit Noord-Amerika. In verband met de actie in Liberia wordt nog uit Londen vernomen, dat de geallieerde luchtmacht langs de ongeveer 350 mijl lange kust ter, bestrijding van het duikboiOtengevaar een patrouilledienst heeft ingericht. Over de bewegingen van de Amerikaansche troepen is in de Brit sche hoofdstad nog niets naders meege deeld. De speciale gevolmachtigde van president Roosevelt, in dit gebied, heeft Zaterdag de hoofdstad van Liberia, Mon rovia, verlaten na lange besprekingen met den gouverneur te hebben gevoerd. Liberia is strategisch van groot belang daar het het gebied van Afrika vormt, dat het dichtst bij Zuid-Amerika is ge legen. lil De in Liberia aan land gezette Ame rikanen, bestaan voor een groot gedeelte uit ingenieurs en arbeiders, zij zijn met een konvooi van 20 schepen naar Liberia gebracht en nü reeds bezig met den aan leg van nieuwe en de verbetering van oude' vliegvelden. De BritsChe autoriteiten hebben den Duitschen consul-generaal en zijn per soneel te Monrovia verzocht, het land te verlaten. De in Liberia aanwezige Franschen zijn door FransChe vliegtuigen geëvacueerd. DE NEDERL. VOLKSDIENST Sedert het einde van Juli zijn in tal rijke steden en plaatsen ruim 351 ge- meenschapsbetoogingen gehouden van de N.S.V. en den N.V.D. Op 1 Juli waren nauwelijks 9000, thans zijn reeds 25.000 Nederlanders lid, en dat is pas een be gin, wan ter zijn nog ruim 500 van zulke gemeenschapsbetoogingen in voorberei ding. I -j I 11) „Geen weldadigheid, maar maatschap pelijke welvaart". Wat er al gedaan is op het gebied van volksverzorging, is niet gebeurd uit medelijden, niet uit barm hartigheid; er werd gegeven op grond van de kameraadschappelijke verplichting, die ieder volk nu eenmaal onderling moet toornen. Reeds vele duizenden Ne- derlandsche kinderen zijn door de nog jeugdige organisatie met vaoantie gezon den. De 'keuze is niet geschied volgens confessioneele of partijgezichtspunten, maar volgens gezondheidseischen. Het hulpwerk „moeder en kind" teekent zich reeds helder en duidelijk af, hier en daar ontstaan bureaux voor hulp. De ge zinszorg grijpt meer en meer om zich heen en talrijke andere sociale en hygi ënische maatregelen beginnen ingescha keld te worden. j j f J DE EXTRA SNOEP KOMT Met betrekking tot de aflevering van versnaperingen op bon „Algemeen 377" welken men destijds bij den winkelier heeft kunnen inleveren, ideelt men van bevoegdè zijde het volgende mede: Aangezien de winkelier, alvorens tot aflevering over te gaan, ziich eerst op dezen bon diende te bevoorraden, heeft tot nu toe de aflevering der versnape ringen in vel© gevallen nog niet plaats gevonden. Men' behoeft zich hierover niet te ver ontrusten, aangezien, de versnaperingen in elk geval zullen worden geleverd, zoodra de detaillisten in voldoende mate door de grossiers en fabrikanten zijn bevoorraad. Ih verband hiermede is de termijin, waarbinnen1 de aflevering aan het pu bliek diénde te geschieden, tot nader order verlengd. I j j i HUISPERSONEEL IN DE ZIEKTEVERZEKERING Wat werkgevers en werknemers nu te doen staat Het opnemen van huispersoneel in de Ziekte- en Ziekenfondsverzekering brengt de mevrouwen en dienstmeisjes voor het eerst in aanraking met dlit doel der so ciale verzekeringen. Het is van belang, idat beiden Zich goed op idle hoogte stellen van hetgeen waartoe rij na 1 November rijn verplicht. Alle huisper soneel, dat inwoont of ten minste vijf dagen per week bij iemand iin dienst betrekking is, valt dan onder de Ziekte wet. Aanmelding moet idoor de werk geefsters geschieden 'bij den Raad van Arbeid of bij een bed rij fs vereeniging. De werkneemsters moeten zich bij hun me vrouwen op de hoogte stellen, dat deze aanmelding is geschied, want alls rij ziek worden moeten zij zorgen, dat Raad van Arbeid of bedrijfsvereniging dit binnen 24 uur weet. Mevrouw mag dit ziek rijn ook melden, maar zij is daartoe niet verplicht. Mevrouw moet het meisje laten weten bij welken Raad van Arbeid of bedrijfs vereniging zij isaangesloten. Het meisje moet deze aanmeldingskaart lezen en nauwkeurig de controlevoorschriften na leven om niet in moeilijkheden te komen. De voorschriften worden na aanmelding toegezonden. De werkgevers en werkgeefsters van huispersoneel kunnen voor de aanmelding van dit personeel voor-de Ziektewet van 26 October a.s. af bij alle postkantoren en Raden vain Arbeid formulieren af halen, die in de eerste week vain Novem ber bij de Raden van Arbeid moeten worden ingeleverd. Bovendien heeft het. huispersoneel den plicht zich zoo spoe dig mogelijk bij een algemeen ziekenfonds aan te melden. Voor het huispersoneel wordt ook het Ziekenfonidsbesluit van kracht. Het wordt hierdoor verzekerd van geneeskundige be handeling en ziekenhudsverplegtog. De premie bedraagt vier procent van het loon met dien verstande, dat mevrouw twee procent en het meisje twee procent voor haar rekening neemt. De premie betaling, waarvoor mevrouw zorg moet dragen, geschiedt door aankoop bij post kantoor of Raad van Arbeid van coupon boekjes. Er zijn boekjes verkrijgbaar met dag-, week- en maanidcouponsal naar gelang iemand op dag-, week- of maand loon/ werkt, moet bij de loonbelasting een dag-, week- of maandcoupon worden gegeven. De minimumprijzen voor couponboekjes met dag-, week- en maandzegels is resp. f2, f5 en f25. Voor Idle huisvrouwen kan het bezwaarlijk zijn ineens f25 neer te leggen. Ziji die huispersoneel in maandloon in dienst hebben, kunnen in afwachting van een nadere regeling bij de uitbetaling van het loon zooveel weekzegels mee geven als er Zaterdagen verloopen zijn in de periode, waarover het loon wordt uitbetaald. Op eiken bon moet de pe riode, waarover het loon wordt betaald, worden vermeld en de naam van de werkgeefster met het adres. De werk neemster^ dienen deze coupons aan hiun ziekenfonds af te geven, terwijl ide schut bladen van de couponboekjes door ide werkgeefsters twee maal per jaar met de verrekening van de ziektewetpremie aan den Raad van Arbeid of bedrijfsveraeni- ging moeten worden ingeleverd, ter con trole of door haar aan haar verplichtin gen is voldaan. Aan heit eind van elk half jaar wordt het door $e werkgeef sters te veel betaalde verrekend. Winterhulpplannen voor dezen winter In het geheel zullen voor W.H-N. we derom twaalf collectes worden gehouden, namelijk zes lijsten- en zes straatinzame- limgen. De tweede lijstencolleete wordt van eind October tot en met 2 November gehouden. De derde in de eerste week van December, ide vierde omstreeks Nieuwjaar, de vijfde in de eerste week van Februari en de laatste Iijstencoljeöte in het begin van Maart. De straatcollecten zijn als volgt vast gesteld: 17 en 19 October, 14 en 16 No vember, 22 en 23 December, 16 en 18 Januari, 20 en 22 Februari en 27 en 28 Maart. Zeer aantrekkelijk zien de schildjes er uit, die bij de straatcollectes van half November zullen worden aangeboden: houten rechthoekjes van 5.5 bij 2.3 cen timeter, waarop een vrouwen- of man- nenfiguurtje is ingebrand met kleeder- idracht in kleuren en met vermelding van de streek waar deze thuis behoort. In deze serie ontmoetten we: Seheveningen, Marken, Volendam, Hindeloopen, Bra bant, Overijssel, Drente, Walcheren en Axel. Bij de collecte op 22 en 23 December zullen kerstfiguurtjes worden gebezigd, bij de JanuarMnzameling vogelfiguren. In Februari zullen houten schildjes van 31/2 centimeter in het vierkant worden aan geboden, waarop figuren van den Dieren riem, met vermelding van het betref fende tijdperk zijn ingebrand- Een vlimdeTserie zal dn Maart het in- Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 18.34 Morgen (Donderdag' zon op 817; zon onder 18.32 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 5.64; op 18.16. Volle maan Zaterdag 24 Oct. Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. zamelipgswerk van de winterhulp beslui- teii'. De eerste lijstencollecte, die dezer dagen werd gehouden, heeft een bevre digende opbrengst opgeleverd. De op brengst is grooter dan die van de eerste lijstencollecte in het vorige jaar. Verhuizen uit het kustgebied naar elders toegestaan De jongste besluiten inzake vestiging en verhuizing in het Westelijke deel van Nederland sluiten niet uit, dat men uit een der genoemde" gemeenten kan ver huizen naar een gemeente die niet voor komt op de lijst van betrokken gemeen ten. Verhuizing uit 's-Gravenhage naar Utrecht of het Oosten des lands is b.v. niet verboden. De chef van ide persafdeeling van het keizerlijke Japansehe hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de leden van het Ame- rikaainsche luohtwapen, die bij de lucht aanvallen op 18 April van dit jaar op Japan in gevangenschap zijn geraakt en krachtens een ingesteld onderzoek schul dig zijn bevonden aan onmenschelijk op treden, op grond van de militaire wetten gestraft zullen worden. SPTï meldt uit Washington: President Roosevelt heeft het Congres meegedeeld, dat de oorlogsuitgaven voor het loopende boekjaar, dat 30 Juni 1943 sluit, 74 milliard dollar zullen .bedragen. Tijdens de persconferentie heeft de pre sident verder een belastingverhoogifigi aangekondigd. Keuring voor de Waden SS en het Legioen Hef SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij' de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt de aandacht er op ge vestigd, en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst 1e nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland) plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Gerinaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. 22.10.42 10 uur: Amsterdam, School Ieponweg 18. 22.01.42 17 uur: Utrecht, Wehrmachtsheim, Mariaplein. 23.10.42 10 uur: Den Haag, Café den Hopt, Bezuiden houtsche weg. 24.10.42 11 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Kapel weg. Bij onze vrijwilligers, Uitstékend kunnen ome mannen met de Lotta's opschieten. Deze zorgen dat het hun aan niets ontbreekt. Sigaretten, tandpasta, scheermesjes, alles is aanwezig(SS P.K. Altstadt-BaH Pax Holland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1